Priznati Kosovo

Post Reply
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#1 Priznati Kosovo

Post by Liberalism »

Sta mislite, obzirom na ukupnu politicku situaciju, da li je mudro da bosanski politicari odustanu od svog neutralnog stava po pitanju Kosova i da unaprijed odrede svoj stav po ovom pitanju.

Kad tad ce se morati odluciti. Bolje prije nego poslije.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#2 Re: Priznati Kosovo

Post by BSn »

Liberalism wrote:Sta mislite, obzirom na ukupnu politicku situaciju, da li je mudro da bosanski politicari odustanu od svog neutralnog stava po pitanju Kosova i da unaprijed odrede svoj stav po ovom pitanju.

Kad tad ce se morati odluciti. Bolje prije nego poslije.
Ma ne moramo vala.
Gdje pise da se moramo izjasniti o svakoj politickoj promjeni u svijetu.

Mislim da nam je najbolje da ostanemo neutralni, tj. da se, uopce, ne izjasnjavamo po tom pitanju.
I kosovski Albanci su rekli da im nije bitno priznanje od BiH, jer im je poznata slozenost situacije u BiH.
Srbima odgovara da ostanemo neutralni, Albanci nemaju nista protiv, pa je onda i najbolje da tako i bude.
Last edited by BSn on 06/01/2008 15:37, edited 1 time in total.
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#3

Post by Discball »

Mislim da bi priznanje Kosova, srbijanskim političarima, bez obzira ko i kako priznao kosovo dalo argument za cijepanje Bosne. Ako bi to učinili naši političari to bi još više kompliciralo situaciju.

Da se mene pita, nikada ih nebi priznao....
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#4

Post by Liberalism »

Discball wrote:Mislim da bi priznanje Kosova, srbijanskim političarima, bez obzira ko i kako priznao kosovo dalo argument za cijepanje Bosne. Ako bi to učinili naši političari to bi još više kompliciralo situaciju.

Da se mene pita, nikada ih nebi priznao....
U slucaju da Kosovo proglasi nezavisnost, mnoge zemlje ce tu nezavisnost priznati (obzirom na trenutne najave). Samim tim taj argument koji bi bio dat srbijanskim politicarima ce vaziti priznala Bosna Kosovo ili ne.

Ovde je pitanje svrstavanja na jednu ili drugu stranu. Cak i taj tvoj argument jeste upravo argument da svrstavanjem na jednu stranu, ali ne i drzanje neutralne pozicije. Ipak je pitanje Kosova međunarodno pitanje, a ne pitanje tamo neka dva zavadjena sela.
etovidis
Posts: 433
Joined: 08/09/2007 16:52

#5

Post by etovidis »

BiH bi trebala sacekati, priznati Kosovo medju zadnjima, nakon zemalja EU-a, nakon USA itd.
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#6

Post by Discball »

Liberalism wrote:
Discball wrote:Mislim da bi priznanje Kosova, srbijanskim političarima, bez obzira ko i kako priznao kosovo dalo argument za cijepanje Bosne. Ako bi to učinili naši političari to bi još više kompliciralo situaciju.

Da se mene pita, nikada ih nebi priznao....
U slucaju da Kosovo proglasi nezavisnost, mnoge zemlje ce tu nezavisnost priznati (obzirom na trenutne najave). Samim tim taj argument koji bi bio dat srbijanskim politicarima ce vaziti priznala Bosna Kosovo ili ne.

Ovde je pitanje svrstavanja na jednu ili drugu stranu. Cak i taj tvoj argument jeste upravo argument da svrstavanjem na jednu stranu, ali ne i drzanje neutralne pozicije. Ipak je pitanje Kosova međunarodno pitanje, a ne pitanje tamo neka dva zavadjena sela.

Mogle bi se razne polemike vodit na temu priznati ili ne ili ostati neutralan, u svakom slučaju priznanje će radikalnim Srbima dati argument da s..u,....

a što se tiče samog priznanja od strane BiH, moglo bi imati iste posljedice kao i referndum o nezavisnoj BiH, gdje su Bošnjaci i Hrvati za nezavisnost a Srbi protiv sa istim konotacijama, samo što tada više nebi bila Juga u pitanju nego Bosna i Hercegovina.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#7

Post by chuchumbamayumbe »

Sta ce Bosna dobiti/izgubiti priznanjem nezavisnosti Kosova?
Licno smatram da nema sta dobiti, moze samo izgubiti i time dodatno zakomplikovati ionako slozenu unutrasnju situaciju.
Na stranu ce se tesko u drzavnom parlamentu, a kasnije i u predsjednistvu desiti konsenzus u vezi priznanja.
Imao sam prilike da kontaktiram sa nekim Kosovarima...upoznati su o situaciji u BiH (u ratu i poslije) otprilike koliko i prosjecni stanovnik Trinidada i Tobaga, dakle skoro nikako. Isto kao a nas dijeli okean a ne 200km sracne linije.
Shodno tome, zainteresovan sam za sudbinu Kosova isto koliko i oni za sudbinu BiH, veoma malo, skoro nikako.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#8

Post by nexo »

.......
Last edited by nexo on 08/07/2010 19:34, edited 1 time in total.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#9

Post by cogni »

Tema je suvisna, u BiH se sigurno nece postici konsenzus da se Kosovo prizna.
forza milan
Posts: 373
Joined: 12/07/2006 16:02

#10

Post by forza milan »

Sto se mene tice trebali bismo ga priznati zadnji na svijetu. Smijesna mi je raja koja se lozi na Kosovo, kao nek ga Srbija pu*i. Mi imamo dovoljno svojih problema i mislim da bi se od pitanja Kosova trebali udaljiti 1000 svjetlosnih godina.

P.S.

Da su Albanic imali JNA pocetkom 90-ih, kao sto su ju imali Srbi, ne bi ni muha ziva ostala ukoliko nije siptarska. Zbog ove pretpostavke za taj dio svijeta mi puca *urac.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#11

Post by xon_sa »

Ja ih vec priznajem i volio bih da ih BiH prva prizna. Naravno u trenutnoj politickoj situaciji dogovor o tome se nece dugo postici...
User avatar
Drug Član
Posts: 533
Joined: 12/10/2007 23:40

#12

Post by Drug Član »

Kao što mi ne volimo kad se srbijanski političari miješaju u unutrašnja pitanja BiH (posebno u njeno uređenje) tako isto...ne treba mnogo pameti za to...sve drugo je licemjerje
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#13

Post by bosanska rijec »

Srbiai se nama u sve mijesa, u posljednje vrijeme od kostunicavog, pa izjave ovog nazovi kralja, do ovog iz "bezbednosti" trifunicavog iz Beograda koji nam prijeti da ce svasta lajati na ovom skupu u Njemackoj sto hoce da kaze da ce lagati na kilometar o tome kako nije bilo genocida , kako smo bijela al kaida, itd. i tom slicno....a sto se mene tice ima ona iz romana" ma pustio bih ja njega al nece on mene" i zaista me ne zanimaju ni Srbija ni Kosovo i nek idu i jedni i drugi u vraziju mater al nek nas vec jednom puste na miru ta fasisticka bagra iz Srbije :x :x
Last edited by bosanska rijec on 06/01/2008 20:10, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14

Post by chuchumbamayumbe »

Drug Član wrote:Kao što mi ne volimo kad se srbijanski političari miješaju u unutrašnja pitanja BiH (posebno u njeno uređenje) tako isto...ne treba mnogo pameti za to...sve drugo je licemjerje
S tim da srbijanski politicari implicitno govore o otcjepljenju dijela teritorija jedne drzave i prikljucenju drugoj, a sto se tice politicara iz BiH, niko nema teritorijalne aspiracije niti pomislja da bi Kosovo jednoga dana moglo biti dio BiH.
Kosovo je davno prestalo da bude samo unutrasnji problem Srbije, ne svojom voljom, nego upravo djelovanjima iz Beograda.
Prema tome, opet nastavljas da mijesas kruske i jabuke.
Stradavas u zabludi i neznanju.
A ja ostajem pri stavu koji sam na pocetku napisao.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15

Post by osa »

polako, diplomatski, ne grlom u jagode i gledati samo i isključivo gdje sebe bih u tome vidi.
User avatar
Drug Član
Posts: 533
Joined: 12/10/2007 23:40

#16

Post by Drug Član »

chuchumbamayumbe wrote:Sta ce Bosna dobiti/izgubiti priznanjem nezavisnosti Kosova?
Licno smatram da nema sta dobiti, moze samo izgubiti i time dodatno zakomplikovati ionako slozenu unutrasnju situaciju.
Na stranu ce se tesko u drzavnom parlamentu, a kasnije i u predsjednistvu desiti konsenzus u vezi priznanja.
Imao sam prilike da kontaktiram sa nekim Kosovarima...upoznati su o situaciji u BiH (u ratu i poslije) otprilike koliko i prosjecni stanovnik Trinidada i Tobaga, dakle skoro nikako. Isto kao a nas dijeli okean a ne 200km sracne linije.
Shodno tome, zainteresovan sam za sudbinu Kosova isto koliko i oni za sudbinu BiH, veoma malo, skoro nikako.
Klasičan primjer kontradikcije sa samim sobom; kažeš u prvom dijelu posta kako misliš da će priznanjem Kosova Bosna samo izgubiti, pa onda na kraju kako nisi zainteresovan za sudbinu Kosova! Ispada da te onda nije briga ni za Bosnu, bezze post :-) :?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#17

Post by Prozor »

Ako prizna USA i EU trebamo i mi, ako ne onda se vadit na fol da nam Srbi ne daju... Ioanko nije bitno za Kosovo sta mi kazemo...
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#18

Post by trlica »

Discball wrote:Mislim da bi priznanje Kosova, srbijanskim političarima, bez obzira ko i kako priznao kosovo dalo argument za cijepanje Bosne. Ako bi to učinili naši političari to bi još više kompliciralo situaciju.

Da se mene pita, nikada ih nebi priznao....
a Bosna kao nije pocijepana,

ovo je samo stanje nase nemoci i naroda koji nista neznaci u Bosni a na medjunarodnoj politckoj sceni i ne postoji.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#19

Post by trlica »

Prozor wrote:Ako prizna USA i EU trebamo i mi, ako ne onda se vadit na fol da nam Srbi ne daju... Ioanko nije bitno za Kosovo sta mi kazemo...
bitno bi bilo za nas Bosnjake,jer su nas sveli da nemozemo vise ni prdnuti a da nepitamo prvo SrBE.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#20

Post by trlica »

osa wrote:polako, diplomatski, ne grlom u jagode i gledati samo i isključivo gdje sebe bih u tome vidi.
bih sebe vidi izmedju dva entiteta koji su je toliko pritisli da se ispuhuje sve vise i vise svakog dana.
na koju ti Bosnu racunas?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#21

Post by Prozor »

trlica wrote:
Prozor wrote:Ako prizna USA i EU trebamo i mi, ako ne onda se vadit na fol da nam Srbi ne daju... Ioanko nije bitno za Kosovo sta mi kazemo...
bitno bi bilo za nas Bosnjake,jer su nas sveli da nemozemo vise ni prdnuti a da nepitamo prvo SrBE.
Ja sam takodjer za nezavisno Kosovo, ali Kosovu ne treba odobrenje od BiH, i to manje-vise i Albanci znaju i zato nam "halale" na neutralnoj poziciji... Ako Kosovo prizna Vijece Sigurnosti, ili pak USA i EU, onda je to finalno i BiH kao drzava koja se krece ka euro-atlanstskim integracijama treba da slijedi taj primjer... Ako Kosovo proglasi nezavisnost a prizna ga par zemalja, onda ne vrijedi da mi dizemo tenzije u BiH realno zbog nicega, kad nismo ni bitni, pa je bolje reci da Srbi kao konstitutivan narod iz nacionalnih interesa ulazu veto i to je to... I onda fino cekati dok Zapad prizna, a tad su integracije ipak vaznije... A meni je najvaznije da bude mirna Bosna.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#22

Post by trlica »

Drug Član wrote:Kao što mi ne volimo kad se srbijanski političari miješaju u unutrašnja pitanja BiH (posebno u njeno uređenje) tako isto...ne treba mnogo pameti za to...sve drugo je licemjerje
a koji ste to vi,pa nevolite kad vam se srbijanski politicari mijesaju u vase unutrasnje stvari,vama su Srbi oteli polovicu Bosne i posrbili cak i svako drvo.

cemu sluzi ta tvoja glavurda.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#23

Post by trlica »

Prozor wrote:
trlica wrote:
Prozor wrote:Ako prizna USA i EU trebamo i mi, ako ne onda se vadit na fol da nam Srbi ne daju... Ioanko nije bitno za Kosovo sta mi kazemo...
bitno bi bilo za nas Bosnjake,jer su nas sveli da nemozemo vise ni prdnuti a da nepitamo prvo SrBE.
Ja sam takodjer za nezavisno Kosovo, ali Kosovu ne treba odobrenje od BiH, i to manje-vise i Albanci znaju i zato nam "halale" na neutralnoj poziciji... Ako Kosovo prizna Vijece Sigurnosti, ili pak USA i EU, onda je to finalno i BiH kao drzava koja se krece ka euro-atlanstskim integracijama treba da slijedi taj primjer... Ako Kosovo proglasi nezavisnost a prizna ga par zemalja, onda ne vrijedi da mi dizemo tenzije u BiH realno zbog nicega, kad nismo ni bitni, pa je bolje reci da Srbi kao konstitutivan narod iz nacionalnih interesa ulazu veto i to je to... I onda fino cekati dok Zapad prizna, a tad su integracije ipak vaznije... A meni je najvaznije da bude mirna Bosna.
e mirna ti je do mojega,

vidjeces mirnoce kad ovi stranci spakuju kofere i odu.

ja neznam kao da Bosnjaci nisu jeli jabuke i kruske sa Srbima,sta ih je zapalo.

ni glupljeg naroda ni glupljih politicara u ovoj masi koja ne zeli da ima drzavu,niti sami zanu ko su ni sta su niti imaju nacionalni interes.jesmo li dali tolike zrtve,jesmo li se borili skoro cetiri godine da nemamo vise svoj glas i jesmo li se borili da pitamo Srbe,..mozemo li priznati Kosovo..

konstutivni Srbi koji konstitutivno razvaljuju Bosnu na svakom cosku.

cim Eu i Amerika prizna Kosovo,odmah i Bosna da prizna.

jer,priznala ne priznala stvari ce se odigrati koje se odavno pripremaju.
dugacki
Posts: 416
Joined: 16/06/2006 07:17

#24

Post by dugacki »

Priznala BiH Kosovo ili ne, Srbija ce raditi na tome da se RS odvoji.Znaci, mozemo mi glumiti finocu i biti takticni......gospodo, to nam nista nece pomoci.
Kad je vec tako onda je bolje biti na strani onih koji ce priznati Kosovo, ne zbog toga da zaj... Srbiju vec zbog toga da budemo uz one koji su jaci.
U stvari sudbina Bosne uopste ne zavisi od Srbije nego od velikih sila, tako je bar za sada i bice tako dok se mi ne dozovemo pameti.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#25

Post by trlica »

forza milan wrote:Sto se mene tice trebali bismo ga priznati zadnji na svijetu. Smijesna mi je raja koja se lozi na Kosovo, kao nek ga Srbija pu*i. Mi imamo dovoljno svojih problema i mislim da bi se od pitanja Kosova trebali udaljiti 1000 svjetlosnih godina.

P.S.

Da su Albanic imali JNA pocetkom 90-ih, kao sto su ju imali Srbi, ne bi ni muha ziva ostala ukoliko nije siptarska. Zbog ove pretpostavke za taj dio svijeta mi puca *urac.
nasi domaci problemi su bas nastali zahvaljujuci Srbiji,ofikarila nam je Srbija polovicu Bosne,

idealiziras Srbe i Jna koja je stala u njihovu zasttitu i pobili su u Bosni vise od sto hiljada Bosnjaka.

evo ja prvi danas svecano izjavljujem da priznajem nezavisnu Republiku Kosovo.
Post Reply