Privatnici,neuplacen staz,nepostivanje zakona i prava radnik

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
pobunjenik

Privatnici,neuplacen staz,nepostivanje zakona i prava radnik

Post by pobunjenik » 14/03/2012 20:10

Tema za sve koji rade u privatnom sektoru.
Da li Vam je redovna plata?Uglavnom nije ali to je postalo normalno...
Koliko sati radite sedmicno?Vise od 40 sigurno...I to je normalno...
Znate li sta je regres,normalan godisnji,bolovanje kad ste bolesni a da ne budete sankcionisani zato sto ste bolesni?
Da li Vam se redovno uplacuje zdravstveno i penziono?
Koliko dugo radite neprijavljeni dok Vas eventualno ne prijave?
Da li ste imali iskustava da inspekcija dodje u Vasu firmu i odu kao da je sve u redu a Vi znate da nije,neprijavljeni ste,nemate nikakva prava?
Ako imate negativna iskustva(ili pozitivna)hajde da ih podijelimo.

amko76

Re: Privatnici,neuplacen staz,nepostivanje zakona i prava ra

Post by amko76 » 14/03/2012 23:45

Hehe nije ti baš forum za takvu temu. Ovdje je najmanje zaposlenika iz privatnog sektora. :)

pemanapemani
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post by pemanapemani » 15/03/2012 00:08

Većina privatnika su moderni robovlasnici. Kad razmisliš, bolje je bilo raditi za nekog vlasnika plantaže. Prst u uho, bereš pamuk cijeli dan, dođeš u kolibu, nešto malo staviš u usta i spavaš. Danas slobodno vrijeme provodiš u strahu da će te "vlastelin" otpustiti. Kao demokratski sistem, slobodan si, a ne možeš nigdje mrdnuti, jer ti sva lova ode na režije i hranu. Od "kalkulisanja" ne razmišljaš o zdravstvenom osiguranju, a penzioni staž nam većini neće ni trebati, jer će nam "gospoda" polomiti leđa.

P.S. Najbolja fora je ona dobra stara utabana rečenica - "ako ti nećeš raditi, ima ko hoće".

casanova123

Post by casanova123 » 15/03/2012 01:20

Kod mog oca u firmi, svi imaju redovne plate, regres, godisnje da biraju kad hoce, striktno radno vrijeme, ako je potrebno preko vremeno bude mu isplaceno odmah nakon posla, zdravrsteno je svima uplaceno, svi su prijavljeni i et :D

samo da kazem kakva je situacija kod "privatnika" s kojim zivim :D

usput da kazem, ima 10 zaposlenih..

pobunjenik

Post by pobunjenik » 15/03/2012 09:44

Iskreno mi je drago da ima pozitivnih primjera!
Sta da radimo sa svim onim koji krse sve moguce zakone i propise?Hajde da im navedemo imena i imena firmi koji debelo krse sve zakone pa da bar oni koji pocnu raditi u takvim firmama znaju sta ih ceka.

despina

Post by despina » 15/03/2012 10:20

eee, da ,da ... privatnici, bog i batina :D :roll:
ima li neko iskustva sa tužbom protiv poslodavca za neplaćeni prekovremeni rad, povrede na poslu? ako po ugovoru i "po zakonu" imaš 40 radnih sati sedmično, a umjesto toga naguraš na nekih 75?

casanova123

Post by casanova123 » 15/03/2012 10:44

pa ako je tako onda nemoj raditi kod njega... jel tako? ne slazem se sa pisanjem imena firmi i vlasnika jer moze imti samo konta efekat.. ako zelite nesto uradit prijavite ih nekoj instituciji.. siguran ssam da postoji nesto za to..

Margita81

Post by Margita81 » 15/03/2012 10:51

Treba govoriti o tlacenju otvoreno i sve javno navesti imena firmi i robovlasnika. Mi navikli sve pod tepih zato nam i jest ovako. Sve na sunce pa ako im niko vec ne moze u kraj stati nek im se makar imena pominju.

despina

Post by despina » 15/03/2012 10:52

casanova123 wrote:pa ako je tako onda nemoj raditi kod njega... jel tako? ne slazem se sa pisanjem imena firmi i vlasnika jer moze imti samo konta efekat.. ako zelite nesto uradit prijavite ih nekoj instituciji.. siguran ssam da postoji nesto za to..

ne govorim o sebi, nego o bliskoj osobi. ne misliš valjda da neko dobrovoljno duplo radi za iste pare... al haj stisni pa daj otkaz kada svi dobro znamo kakva je situacija na tržištu rada.

jako, jako rijetko čujem pozitivna iskustva sa privatnicima.
ima i ona varijanta, ako slučajno nema posla u firmi taj dan, ide se kod šefa da mu se okreči kuća ili vikendica :-?

Margita81

Post by Margita81 » 15/03/2012 10:56

casanova123 wrote:pa ako je tako onda nemoj raditi kod njega... jel tako? ne slazem se sa pisanjem imena firmi i vlasnika jer moze imti samo konta efekat.. ako zelite nesto uradit prijavite ih nekoj instituciji.. siguran ssam da postoji nesto za to..

Genijalan poklic proizveden od robovlasnika licno. Znaci mozes da radis da bi njima sluzio i njih bogatio a ako ti tako ne valja ko te j... uvijek ima onih koji MORAJU.

*mima*

Post by *mima* » 15/03/2012 10:56

Pr.firma....sve obaveze se izmiruju na vrijeme....radno vrijeme 8 sati.....mada se jako cesto izlazi ranije.....subota i nedjelja neradni.....na bolovanje niko ne ide jer kad ti treba gazda te pusti....atmosfera jako opustena.......A bila je kriza u firmi.....bas je bila kriza jedno godinu i malo vise.......stisnuli smo zube....proslo je.....

pobunjenik

Post by pobunjenik » 15/03/2012 11:11

Zasto ne navesti imena firmi!?
Ako navedemo imena firmi,sve negativne primjere mozda nesto promjenimo,prijavimo inspekciji rada ali masovno.Ako odete sami u inspekciju ne dozivljavaju vas uopste,kao to je neki izolovani slucaj,sve ostalo je u redu i sl.
Jedini nacin da se inspekcije natjeraju da rade brzo i efikasno masovniji pritisak na svim poljima na njihov nerad.
Kome da prijavim gazdu?Inspektoru koji mu je dajdja ili koji je primio mito?

*mima*

Post by *mima* » 15/03/2012 11:14

jesi prijavio pobunjenik?

pobunjenik

Post by pobunjenik » 15/03/2012 11:18

DA!
Rezultat:Gazda sjedi sa inspekcijom,sofra je na stolu,odlazim u inspekciju da vidim sta je s tim,kazu da je procedura u toku i prosli vec mjeseci a nista od toga.I dalje radi sedam ljudi,jedan prijavljen a za platu molis kao da si ispred Begove djamije.

Murisno1

Post by Murisno1 » 15/03/2012 11:20

pobunjenik wrote:Iskreno mi je drago da ima pozitivnih primjera!
Sta da radimo sa svim onim koji krse sve moguce zakone i propise?Hajde da im navedemo imena i imena firmi koji debelo krse sve zakone pa da bar oni koji pocnu raditi u takvim firmama znaju sta ih ceka.
samo im imena navedi, još bolje - prijavi ih i sve je OK,
ali pusti te priče o nekom modernom robovlasništvu ... hoćeš radit, radi, nećeš - nemoj. moraš. radi jer moraš pa i trpi. traži bolje, bori se, jbg, nikom nije lako ...

little_bit_confused

Post by little_bit_confused » 15/03/2012 11:26

Jedno manje-vise pozitivno iskustvo..
Privatni sektor, zaposlila se prije 3 godine, prvih 15 dana bila neprijavljena a onda me prijavili (cekali 1. u mjesecu), za to vrijeme plata nikad nije kasnila, nekad i porani. Na pocetku plata je bila minimalac, ni sada nije nesto puno veca.. Godisnji, kako kad, nekad bude 10 dana, nekad 15.. zavisi, za novu godinu isto neki odmor od 10-ak dana.. Regres.. sta je to? Bude za novu godinu nekih parica, cisto da kupis potrebstine za proslavu nove godine.. U zadnje vrijeme se popravljaju jer su povecali plate, i budu neke nagrade ako se pokazes, recimo jednom godisnje dobijes pola plate.. Dosta i to.
Radno vrijeme.. puno vise od 40 sati, skoro uvijek se radi prekovremeno, koje se ne placa.. vikend se nekad radi..
Ali kad sam se zaposaljavala bilo mi je receno - da ce mi plata biti mala, da cu raditi prekovremeno, nekad i vikendom, i naravno da sam pristala na sve, jer mi je trebao posao.. Zdravstveno i penziono se redovno uplacuje.. I atmosfera u firmi je uglavnom dobra, nema puno zaposlenih..
Nije bas sjajno, ali nije ni strasno.

pobunjenik

Post by pobunjenik » 15/03/2012 11:35

Naravno da ima pozitivnih primjera.
Volio bih naci inspektora koji je posten i koji hoce da stane u kraj robovlasnistvu da odem s njim u mnogo,mnogo firmi gdje se krse svi mogci zakoni i da se poduzmu odgovarajuce mjere.
Ako ima takav neka se javi.

belajko

Post by belajko » 15/03/2012 11:37

pobunjenik wrote:Tema za sve koji rade u privatnom sektoru.
Da li Vam je redovna plata?Uglavnom nije ali to je postalo normalno...
Plata mi 15-og, radim evo vise od godinu dana i jos uvijek nije bila 15-og uvijek prije na dan ili dva, ako spada nedjelja 15, plata je u petak 13 :D sljedeci mjesec ce tako biti :D
Koliko sati radite sedmicno?Vise od 40 sigurno...I to je normalno...
Radim u smjenama 45 sati sedmicno...
Znate li sta je regres,normalan godisnji,bolovanje kad ste bolesni a da ne budete sankcionisani zato sto ste bolesni?
Regres dobio dok sam skupio 6 mjeseci staza i pravo na godisnji 21 dan, ali ga nisam ja htio koristiti pa mi platili dodatno tih 21 dan, trebale pare. Sto se bolovanja tice jos mi nije trebalo, ali tok god je od radnik otisao na bolovanje sve je bilo uredno, placeno koliko treba biti. Bolovanje mozes uzeti kad god hoces i niko ti rijeci nece reci.
Da li Vam se redovno uplacuje zdravstveno i penziono?
Jucer dobio izvjestaj uz platnu listu o svim uplatama za proslu godinu, nema prekida nema nista.
Koliko dugo radite neprijavljeni dok Vas eventualno ne prijave?
E to je belaj, tj. ako imas stelu odmah, ali uglavnom moras sacekati par mjeseci, sto se mene tice ja 3 mjeseca radio ne prijavljen, naravno ima ih i koji su manje cekali, a bgm i vise.
Da li ste imali iskustava da inspekcija dodje u Vasu firmu i odu kao da je sve u redu a Vi znate da nije,neprijavljeni ste,nemate nikakva prava?
Jos nisam imao iskustva sa inspekcijama na poslu :D
Ako imate negativna iskustva(ili pozitivna)hajde da ih podijelimo.
Uglavnom su pozitivna, ali kao i svugdje ima nekih propusta koji se mogu lako rijesiti, ali od koga je(privatnika) dobro je.

Murisno1

Post by Murisno1 » 15/03/2012 11:38

pobunjenik wrote:Naravno da ima pozitivnih primjera.
Volio bih naci inspektora koji je posten i koji hoce da stane u kraj robovlasnistvu da odem s njim u mnogo,mnogo firmi gdje se krse svi mogci zakoni i da se poduzmu odgovarajuce mjere.
Ako ima takav neka se javi.
upravo zato sto je inspekcija nepostena, citaj drzava korumpirana, i imas posljedicu takvu, to jest privatnike koji će dok god traje ovaj tiranijski odnos države prema onima koji stvaraju nove vrijednosti varati sistem, ne plaćati, mrziti ljude itd itd ... sve ide s vrha prijatelju.

Sa druge strane, ako vrijediš ko radnik, ne brini. titraće on oko tebe, garantujem ti. ako ne vrijediš ko radnik, ne može te spasit ništa.

casanova123

Post by casanova123 » 15/03/2012 11:56

Margita81 wrote:

Genijalan poklic proizveden od robovlasnika licno. Znaci mozes da radis da bi njima sluzio i njih bogatio a ako ti tako ne valja ko te j... uvijek ima onih koji MORAJU.
pa realno.. znas li koliko bih ostao u firmi da radim duplo vise za istu platu koja isto i kasni a jos ne prijavljen.. ne bi mi trebalo 15 min da izadjem iz firme.

naravno.. uvijek ima onih koji moraju :D

nece vlasnik firme koji je pokrenuo firmu, koji je otovrio firmu, koji je ulozio i uplatio i iskesirao da na kraju on i firma ispastaju jer je kriza i jer nema posla i u isto vrijeme da radnici imaju platu ihihi veliku..

da se mene pita kad je kriza u firmi spusta se plata onima koji trebaju da donesu possao u firmu.. tako da..

to za vikendice sto je ovaj iznad spomenuo, pa to je normalno jbt.. bolje da iskoristi radnika kad ga vec placa.. bolje da uradi nesto korisno nego da placa nekog drugog a ovaj da sjedi i dr.a qr... u firmi jer nema posla..

casanova123

Post by casanova123 » 15/03/2012 12:01

Pa znate li koliko se privatnih firmi ugasi godisnje.. Moraju te iste firme da prezive drzavu, poreze, inspekcije i ostale stvari.. ako firma nema posla znaci da je kriza, ako je kriza treba smanjiti plate ili otpustiti nekoga za dobrobit firme..

u firmama gdje se moze uplatiti sve sto se treba uplatiti a ne uplacuje se, e tada treba da se prijavi i da se zali na tu istu firmu.. svaki radnik treba da zaradi svoju platu.. nije privatnik bh telecom pa da se sjedi i da se ceka plata.. jbg.. koliko se radi toliko se i zaradi..

vjerovatno ce me sada neki od vas osuditi ali ovo je moj stav.. zamislite se da ste vi vlasnik firme u kojoj radite ili neko drugi? ssta biste vi uradili da spasite firmu?

znate sta bih ja? ja bih uzeo od sebe ali ne bih nikada od radnika ono sto je njihovo pravo.. ovako da se ponasaju i ostali bilo bi bolje stanje..

Pitar sa Kariba
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Post by Pitar sa Kariba » 15/03/2012 12:05

Privatna firma IT sektor, ima nas 15-tak zaposlenih u tri poslovnice i jedno podružnici, svi prijavljeni na 8 sati doduše na minimalac (kao i direktor koji je i vlasnik), radno vrijeme pon-pet 0800-1630, ne radimo vikendom niti državnim vjerskim i nacionalnim praznicima 8-) ,Kolege koje rade u poslovnici koja radi subotom tokom radne sedmice rade manje tako da za tih šest radnih sati subotom ne budu oštečeni. Nemamo niti smo kad dobili "regres", ali svakih 6 mjeseci imamo bonuse zavisno od poslovanja firme.Uslovi za rad svi imaju službeni mobitel i na raspolaganju 5 službenih vozila (koja se mogu korisiti poslije radnog vremena). Do ove "krize" kolege koje nisu imale svoje priv. vozilo "dužili su službena vozila" te ih koristili kao svoja sa nekom naknadom firmi koja se računala " na obraz ".NIkad niko nikoga nije upozorio da je zakasnio na posao niti se mora pravdati odsutnost sa posla.Na kraju mjeseca se sve vidi ko i koliko radi.
Ali se i mi odnosimo prema firmi kao da je naša, u najboljem smislu. I sigurno da firmu čine uposlenici a ne gazda i koliko se uvalio u firmu. Barem ove uspješne, ne mislim na "kompanije" koje imaju zahebanog gazdu koji pekaru hljeba ne plača ali ima privatno ostrvo, i dvije godine ulazi u uži krug naj-managera,al`..... Ma imao bih svaša još napisat al` mi nećetevjerovat :-D

Tina SA

Post by Tina SA » 15/03/2012 12:06

Privatizacija -privatnici -korupcija -inspekcija -radnici -neradnici i propast privrede.
Većina privatnog sektora su novopečene gazde,posleratne od kojih postoji još uvjek veliki broj neregistrovanih koji i nemogu prijaviti nikoga.
Kada su mućke u državnim zašto nebi bilo u privatnim.
E sad ko ,kako i kod koga.
Šta nudi radnik?
Znanje ili šupljiranje?
Koliko svojim radom doprinosi boljem poslovanju firme?
Jeli svjestan radne obaveze,odgovornosti i napredovanja na radnom mjestu?
Koliko tih radnika bude zahvalno poslodavcu na znanju koje je stekao u firmi i mogućnosti koja mu je pružena.
Previše je nepravilnosti,kriminala i to od vrha.
Hiljade radnika u BiH radi neprijavljeno ,otvorene su mnoge Slovenačke poslovnice gdje se iskorištava radna snaga,i koliko god odgovornost snosi inspekcija ,saučesnici su i oni koji dozvoljavaju Slovencima da kradu BiH,iskorištavajući radnu snagu i neplaćajući doprinose,pa oni ko fol Njemački što prodaju dionice u Uniprometovoj zgradi i kod Gadže na Stupu.Jedna lasta nečini proljeće a kola se lome na onima kojima se država natakarila na vrat pa steže omču a to su samo oni što rade po zakonu.
Elem,zašto raditi neprijavljen,zašto dozvoliti privatniku da ti uskraćuje prava i zašto bi privatnik bio socijalna ustanova i zapošljavao nekoga bez znanja i ko nije sposoban zaraditi platu,doprinose i platu privatniku koji je uložio kapital i otvorio radna mjesta.
Najveća prevara je volontiranje i na to imaju pravo samo državne firme a šta je to nego izbjegavanje plaćanja obaveza prema državi.Kriminal i to ti je.

pobunjenik

Post by pobunjenik » 15/03/2012 13:34

Znam da su mnogi ulozili svoj legalno ili nelegalno(najcesce u ratu)novac i da treba da od tog kapitala da dalje sire firmu,povecavaju promet i sl.Ali hajde ovako:Na primjer neke recimo pekare,frizeraja,kafane ili sl.Gazda zamisli da ce mjesecno zaradjivati xxx KM,planira da mu za to treba 10 radnika.Poslije par dana(ako zna poso)vidjet ce da li ti radnici zadovoljavaju potrebne kriterije.Ko ne zadovoljava smanji mu se plata ili da otkaz i sve ok.Medjutim sta kada radite posteno,niko nema prigovora za vas rad,posla ima,ispunili ste taj nekakav plan a kada je vrijeme plate-NEMA?Zasto?Placeno socijalno-NIJE...
Da li bi bilo posteno da ako vec nema posla da dobijete otkaz pa sta je tu je?
Problem je sto mnogi menadjeri ne znaju napraviti poso i onda im je svako kriv.Danas se konobar bavi stolarijom i naravno da ce propasti ali zasto da mi to ispastamo?Ako npr.treba baglama za vrata a taj gazda konobar vam donese flasu mineralne da ugradite umjesto baglame i kasnije niko nece da kupi ta vrata da li ste vi krivi iako ste trazili baglamu?
Usput,POZDRAV svim privatnicima koji znaju svoj poso!!!

Tina SA

Post by Tina SA » 15/03/2012 14:16

Nisu svi stekli nelegalno ali ima "hin" koji su direktori a nemaju osnovne škole.
Hajmo o menadžeru koji ima lanac frizerskih salona u tržnim centrima.
Čovjek nije frizer,nema pojma šta znači ta struka ali je savršen manipulator radnicima uz pomoć svojih šefica u tome i uspjeva.Naravno,uz minimalan broj prijavljenih i onih koji su na listi čekanja čovjek opstaje .
Mobing na poslu,sexualno iskorištavanje ,neprijavljeni radnici,plata navrijeme ali jeli to ono što nekome treba.
Biti iskorištena radna snaga i čekati da budeš meta menadžera.
Tu problem ima menadžer koji zavisi od radnika i njihove zarade i na perfidan način manipuliše s njima.
Problem imaju i radnici koji nemaju dovoljno znanja i pristaju da budu iskorištena i ponižena radna snaga.
Takvi radnici i menadžeri su zatrovali frizersku struku i obezvrijedili tu djelatnost.
U svijetu dobri frizeri imaju svoje menadžere ali mi smo daleko od toga jer nismo dostigli nivo znanja pa mnogi trpe menadžere.
Postoji i ona druga mahalska,nema plate ovaj mjesec,pa radiš drugi i tako unedogled a gazda voza đipa i voda mace a radnike šamara.Primitivizam .Zato je najbolje -isplata sedmično,nema plate -nema rada .
Da bi mogao postavljati uslove moraš imati znanje i znati zaraditi novac.
Ali ja vjerujem u tebe i ako mogu savjetovati je tražiš poštenog poslodavca koji poštuje rad i uredno plaća.ne one ufurane -takvi su uvjek diskutabilni i puni sebe,komplexi ..štali.

Post Reply