Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#76 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by HAVANA »

Ja normala,iso u vrtic,zaljubio se prvi put... :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#77 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:
Zviz wrote:
mali_balon wrote:Pa dobro zviz, mislim, ono, mi znamo i svjesni smo da si ti bio i ostao VUNDERKIND, jebo mocarta sta si ti bio...i ostao....mislim da si ti posluzio kao primjer onoj gospodji montesori

Kamo srece da sam bio nadaren kao Mozart, sad bi sjedio u parku i sluso moju muziku a ne tu valjo gluposti o meni. Eto, sta ja sad trebam da ucinim, sto nisi bio sa 5 god. sposoban kao ja.
On je pretjerao u poređenju, ali je , očito da si bio sposoban. Jer si se snašao u Danskoj i postao Danac, radiš, cure hoće da se udaju... tako da si sigurno i kao dijete pokazivao predispoziciju tim kvalitetima.
Nego, kako je to u Danskoj uređeno, ako ti nije mrsko da nam objasniš?
Drzava ti kaze da trebas dati djete u vrtic jer je dobro za njega. Ustvari sta ti drzava kaze, trebas dati djete u vrtic jer tako nam vracas novac koji ti damo za djete, a da tako drasticno nebi zvucilo, kad upitate zasto je dobro za moje djete. Oni kazu pa druzi se, a ujednako pripomaze da imamo radna mjesta. Opozicija govori, laze vas vlada malo je jedan odrasli u vrticu na 15 - 20 djece. Ti kao roditelj od kraja septembra do sredine aprila vodis djete doktoru jedo 15tak puta. U drzavi gdje jedva sastavis dva dana bez vjetra, a jedva sedmicu bez kise nije bas bajno biti roditelj. Vecina danaca se trudi da im djeca sto manje vremena provode u "zdravim" vrticima. Da nepricam o "zdravoj" ishrani.
User avatar
Truba
Posts: 81584
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Truba »

KatarinaKosaca wrote:Ja sam imala tetu čuvalicu u kući koja je ili telefonirala ili izlazila sa momcima i ostavljala me samu i prijetila batinama ako kažem mojima kad dođu sa posla. Šutala sam kao tele od straha.... Poslije puno godina sam to svojima rekla i jako zamjerila što nikad nisu provjeravali. Nikad im to nisam halaila. A doveli su je sa sela i školovali i plaćali samo da mene čuva..

ah ovo je poslije doslo kad su brata cuvale

jedna bila pijandura...starija žena marija
druga bila music freak a mi imali liniju od metar sa dva zvučnika slusali ploce
treća dovodila raju...mene stid bilo iz sobe izlazit kad se vratim iz škole
četvrta je bila najbolja... selveta..al nije imala sreće u ljubavi tuko je muž razvodila se

prije je to bilo drukčije, mada su ljudi isti uvijek i u svakom vremenu...
ne znam... djecu trebaš čuvati ako to voliš a kod nas je to daj šta daš
još ljubomoran na djecu mi smo stvarno bili imućni za tadašnje pojmove jer su moji radili u iraku
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#79 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by sunceKOtepsija »

KatarinaKosaca wrote:Vrtići ne služe samo da se djeca ostave da provedu vrijeme i da ih skloniš, nego prvenstveno za socijalizaciju, naviku života u grupi itd. To je naučno dokazano. Imaju manje traume kad krenu u školu i općenito manji osjećaj usamljenosti koje imaju djeca , naročito bez braće i sestara sa tetom čuvalicom u kući
Između privatnih i državnih u Sarajevu i pod ovim okolnostima državni, bez obzira na sve. Ne bih puno obrazlagala, ali , vjerujte mi na riječ, da u privatnim ima svašta i pacova preko hrane i potpuno nekompetentnih osoba koje brinu o djeci.
djete u vrtic da se socijalizuje a materestina landara karijerom?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#80 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by KatarinaKosaca »

sunceKOtepsija wrote:
KatarinaKosaca wrote:Vrtići ne služe samo da se djeca ostave da provedu vrijeme i da ih skloniš, nego prvenstveno za socijalizaciju, naviku života u grupi itd. To je naučno dokazano. Imaju manje traume kad krenu u školu i općenito manji osjećaj usamljenosti koje imaju djeca , naročito bez braće i sestara sa tetom čuvalicom u kući
Između privatnih i državnih u Sarajevu i pod ovim okolnostima državni, bez obzira na sve. Ne bih puno obrazlagala, ali , vjerujte mi na riječ, da u privatnim ima svašta i pacova preko hrane i potpuno nekompetentnih osoba koje brinu o djeci.
djete u vrtic da se socijalizuje a materestina landara karijerom?
Ili egzistencijom... kako se uzme.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#81 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by kox »

Mis mekinjas wrote:Mi imamo srecu pa ne razmisljamo o vrticu, bar do 3. godine.
Baka i deda ga cuvaju, svaki dan izlazi 2x dnevno, druzi se sa djecom, igra. I vrlo je drustven. Nije skrt, sto sam mahom primijetila kod vrticke djece. Valjda tamo moraju zauzeti igracku, pa vrlo rado otmu tudju a svoju ne daju.

Ja u vrtic nisam nikad isla i nista mi ne fali, kao sto vjerovatno ne fali ni vrtickoj djeci. U razvijanje nadnaravnih sposobnosti za druzenjem i borbom za sebe kod jaslicke i vrticke djece ne vjerujem.

Moje kolege, i prijatelji, svi, ali doslovno svi imaju ili baka servis ili tete cuvalice. I svi podjednako stojimo pri tome, da prije trece godine, ako se ima druga mogucnost, da djecu ne saljemo ni u drzavne ni u privatne vrtice.
Moj ce svakako u drzavni.
Ima jos jedna stvar, govori o jacanju imuniteta. Ne znam kakve zagovornici toga poslove rade, ali je meni prevelik luksuz i krajnja neodgovornost prema poslodavcu, koji naime hrani i mene i moju obitelj i dijete, da kad god se dijete razboli u vrticu ja cu biti odsutna, najmanje dva dana, ako ne i vise. Nedavno mi se kolega zalio, kako klinac prvu godinu u vrticu, je svaki tjedan bio kuci zbog neke viroze, a i on ili zena s njim.
Ja sam svakako za ostanak djeteta kuci bar do 3. godine, ko ima mogucnost.
Ko nema, to je drugo, mora dijete na ovaj ili onaj nacin, biti zbrinuto.
I moje mišljenje je da dijete prije treće godine ne bi trebalo ići u vrtić, naravno ako su roditelji u mogućnosti naći ok tetu čuvalicu ili imaju neku drugu mogućnost. Što se tiče škrtosti, djeca u vrtiću uče da dijele tako da su uglavnom manje škrta od djece koja ne idu u vrtić, bar prema mom iskustvu. A bolovanje sa razlogom nije neodgovornost i poslodavac je sasvim sigurno svjestan toga, vjerovatno i on ima porodicu. Dijete će se češće razbolijevati kada krene u vrtić ili kasnije kada krene u predškolsko/školu dok mu imunitet ne ojača, tako da ta bolovanja čekaju većinu roditelja.
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#82 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by arslanica »

sunceKOtepsija wrote:
KatarinaKosaca wrote:Vrtići ne služe samo da se djeca ostave da provedu vrijeme i da ih skloniš, nego prvenstveno za socijalizaciju, naviku života u grupi itd. To je naučno dokazano. Imaju manje traume kad krenu u školu i općenito manji osjećaj usamljenosti koje imaju djeca , naročito bez braće i sestara sa tetom čuvalicom u kući
Između privatnih i državnih u Sarajevu i pod ovim okolnostima državni, bez obzira na sve. Ne bih puno obrazlagala, ali , vjerujte mi na riječ, da u privatnim ima svašta i pacova preko hrane i potpuno nekompetentnih osoba koje brinu o djeci.
djete u vrtic da se socijalizuje a materestina landara karijerom?
a šta ako je samohrana majka :roll:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#83 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by krater »

:roll:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#84 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by dobar osjecaj »

Meni je kao djetetu bilo znatno ljepse i zanimljivije u vrticu s drugom djecom. Vrijeme kad me je cuvala jedna depresivna teta pamtim po tisini, njenom depresivnom kretanju po mracnom stanu i mirisu patlidzana. Vjerovatno mi se to samo cinilo tako ali bila sam ubjedjena da svaki dan pravi i jede samo patlidzane.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#85 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

zamolicu ove koji su dosli da troluju temu, u prvom redu tepsiju, da napuste temu i zabave se zurenjem u sunce

mi jos nismo nacisto sta cemo s malim
ide zime
idu viroze..vrtici ce ih biti puni..
ali mi nije rjesenje ni da je dijete povazdan kuci sa nekim..pogotovo sto je tesko naci nekoga ko ce se posvetiti i obrazovnom razvoju djeteta...naucit ga stogod, da ne govorim i neki kucni red sta se smije sta ne
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#86 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by sabanss »

Ne znam sta zamisljate da ce vam dijete nauciti ali bih preporucio da posjetite neko obdaniste prije nego ga upiste tamo... U periodu maj-septembar, drzavni vrtici su cista borba za prezivljavanje. Dok vaspitacice ne ispucaju godisnje ide jedna na 30-tak djece. Njima je u glavi samo da ih zive predaju na kraju dana :-)

Dobra obdanista kostaju pa ih rijetko ko i moze prisutiti ali imaju neke standarde sto se tice grupa i prehrane.

Dobra teta je zlata vrijedna ako je mozete naci, iz vlastitog iskustva pogotovo za malo dijete.
ernaen
Posts: 12
Joined: 06/05/2013 10:16

#87 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by ernaen »

Naše iskustvo je sljedeće. .
Mislili smo da je za dijete najbolje do 3. godine teta, a potom vrtić. I krenuli u tom pravcu. S tetom završili i onda je krenula agonija oko upisa u vrtić. Prva opcija bio je državni. Tri neuspješna pokušaja upisa tokom 9 mjeseci. Uvijek je odgovor - nema mjesta. Nemamo drugu opciju nego privatni vrtić. Obidjemo sve i odaberemo Kids Land. E onda tek slijedi katastrofa. Koja količina neprofesionalizma i bezobrazluka u "najljepšem i najboljem vrtiću gradu". Vlasnica nam sve lijepo predstavi, kaže ima još 3 mjesta u toj grupi, imate tri dana da se javite. Mi odmah sutra ujutro predamo zahtjev i dokumente. Kažu zvacemo vas poslije podne da potpišete ugovor. Poslije podne zovu, kažu, žao nam je, ali nema mjesta. Molim????? Nema mjesta. Pa bilo je tri!!!! Nema.. dali nekom drugom. Mi otkazali i tetu, svi drugi vrtici već puni, nemamo gdje s djetetom od ponedjeljka. FUJ!!! Dakle, došao je neko drugi od koga vlasnica može imati više koristi nego od nas "običnih ljudi".
I kad je takva situacija sa djetetom od tri godine koje ne možete na normalan način upisati u vrtić u ovom gradu, sta očekivati kad krene u školu, fakultet...
Ne znam..
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#88 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

da nastavim temu
ako imate preporuku neke tete za cuvanje, molim vas, posaljite mi kontakt na PP
hvala :)
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#89 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by CherryLips »

Sta odnijeti u vrtić da se mala raja počaste za rodjendan? Ima jos i mjesec dana do toga i svakako sam mislila pitati tete kakva je praksa, vidim na nekim slikama tanjirice pune smokija,cipsa i ostalih gluposti...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#90 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by KB9 »

CherryLips wrote:Sta odnijeti u vrtić da se mala raja počaste za rodjendan? Ima jos i mjesec dana do toga i svakako sam mislila pitati tete kakva je praksa, vidim na nekim slikama tanjirice pune smokija,cipsa i ostalih gluposti...
posalji celera i mrkve, djeca ce se obradovat vise nego cipsu i smokiju
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#91 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by sabanss »

KB9 wrote:
CherryLips wrote:Sta odnijeti u vrtić da se mala raja počaste za rodjendan? Ima jos i mjesec dana do toga i svakako sam mislila pitati tete kakva je praksa, vidim na nekim slikama tanjirice pune smokija,cipsa i ostalih gluposti...
posalji celera i mrkve, djeca ce se obradovat vise nego cipsu i smokiju
Jasta ce, jos ako ima koja sparoga... Veselju kraja nema...

U drzavnim vrticima poslije zadnjeg trovanja ne primaju nista sto nije zapakovano i sa regularnim rokom trajanja. Mada ne smiju ni to. Voce, povrce, pravljene kolace ni pod razno.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#92 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Ma.Le.Na »

ja bih odnjela neke cijedjene sokice
napravila bih neke "zdravije" mafine
voca pa na kockice
uzet onih integralnih stapica
i torta..ne mozes izbjec tortu :-D

ne pada mi puno toga na pamet
mozda da uzmes nesto sto bi bilo ok dijabeticarima...to mi nekako vuce na manje slatko..zdravije..donno fkt :-?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#93 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by CherryLips »

Koliko znam, ne smije se unositi ništa pravljeno,tako da si nekako prisiljen kupiti ove grickalice,uglavnom -fabrički upakovano
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#94 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Naslovnica »

Ma.Le.Na wrote:ja bih odnjela neke cijedjene sokice
napravila bih neke "zdravije" mafine
voca pa na kockice
uzet onih integralnih stapica
i torta..ne mozes izbjec tortu :-D

ne pada mi puno toga na pamet
mozda da uzmes nesto sto bi bilo ok dijabeticarima...to mi nekako vuce na manje slatko..zdravije..donno fkt :-?
Samo fabrički zapakovano dolazi u obzir.
Ako su tete normalne, naravno da neće prihvatiti nikakve home-made sokove, mafine, kolače ili bilo šta.
Moguće da je voće OK, mada nisam siguran.
Mi smo uvijek nosili tetrapak sokove (pingo ili one litarske), bananice ili kroasane i neke grickalice (tipa smokija, mada je i on opasan). Ne znam kolika su djeca, ali iz predostrožnosti ne nositi ništa tipa tvrdih bombona, grisinija ili sličnih namirnica čime bi se djeca mogla ugušiti, jer ih ima puno koja ne znaju kako se bombone "jedu".
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#95 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by CaneBos »

Nece ti dati nista pravljeno kod kuce. Isto tako ni kupovno pravljeno tipa kolaci ili torte iz slasticarne. Dakle sve te grickalice i cokolade dolaze u obzir ili keksici itd..
Torte otpisite..to mozete kod kuce provesti jedino.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#96 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by Mis mekinjas »

7 days im se odnese. Vala im jedan dan od nezdrave hrane nista nece biti. :D
Moj bi bio najsretniji da dobije mali Poli. :mrgreen:
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#97 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by CaneBos »

Ajde eto i mi smo svi kao jeli samo zdravu hranu, jesmo klinac!
Jeste onaj cija mati nije radila ili ga je nana cuvala pa je vazda na kasici bio, a ovi ostali su jeli sto je najbrze.

Da nema polija, hrenovki, sendvica, pomfrita, polusmrznutih proizvoda itd..ne bi me nidje bilo, ovako radnim danima se preturamo sa nekim brzim nazalost ne bas zdravim jelima, a za vikend kuhamo..pa nekako se devera.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#98 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by otherside »

za vrtice je dobra opcija tzv. torta iznenadjenja.
to su "ko fol" torte napunjene slatkisima, najcesce mini cokoladicama, lizalima, coko bananicama,balonima i sl. a svaki slakis je upakovan u papir prema zadanoj temi - tipa frozen, minnions, angry bird, minnie mouse, disney princess i sl...
za djecu vrticke dobi je jako efektno a nema opasnosti od eventualnog trovanja.
jedini je problem sto su sve slatkisi ali i sa tortom, muffinima, sokovima opet unose secer.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#99 Re: Privatni vs drzavni vrtici vs tete cuvalice

Post by JThomas »

poli salama je stub ishrane, neka priča ko šta hoće.
Post Reply