Privatni biznis-Tovljenje pilića-trebam pomoć

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
bl00mpr0

Privatni biznis-Tovljenje pilića-trebam pomoć

Post by bl00mpr0 » 26/06/2011 21:49

Eh ovako po koji put pokusavam kako kazu biti svoj gazda... ali sad sam poceo sa tovljenjem pilića,okušao sam se i u ugostiteljstvu generalno propao jer je tesko danas u tom poslu opstati,ma kao i u svakom....
Naime poceo sam vec sa tim pilićima i več su tu 25 dana( puno vishe jedu nego sto sam ocekivao :), ali neka ih )...
Za početak sam uzeo 100 komada i jako su napredovali e sad mi se javlja problem kako dalje?
ono sto me zanima je da li vi mislite da bih mogao i trebao nastaviti dalje sa tim i povecati kolicinu ?
i da li neko moze da mi pomogne da stupim u kontakt sa nekim ko se bavi klanjem i perutanjem pilića (masinski)???
Hvala unaprijed svima !!!
pozz Enes iz Sarajeva :bih:

poznanik

Re: Privatni biznis-Tovljenje pilića-trebam pomoć

Post by poznanik » 26/06/2011 23:34

bl00mpr0 wrote:...Za početak sam uzeo 100 komada i jako su napredovali e sad mi se javlja problem kako dalje?

Kad si već imao novac, prije odluke o tovu pilića trebao si kontaktirati potencijalne kupce i prema njihovim odgovorima formirati i svoju poslovnu strategiju, možda bi ti konstatcija da je tržište BiH prezasićeno tovljenim pilićima odvuklo ideju u drugu poslovnu stranu, no - šta je tu je....

Nije to neka velika količina pilića, na početku si, i već sutra moraš poći u potragu za kupcem, ali svaki od ozbiljnijih će ti tražiti veterinarska uvjerenja o zdravstvenom stanju pilića.

arman1

Post by arman1 » 27/06/2011 08:46

bl00mpr0 wrote:Eh ovako po koji put pokusavam kako kazu biti svoj gazda... ali sad sam poceo sa tovljenjem pilića,okušao sam se i u ugostiteljstvu generalno propao jer je tesko danas u tom poslu opstati,ma kao i u svakom....
Naime poceo sam vec sa tim pilićima i več su tu 25 dana( puno vishe jedu nego sto sam ocekivao :), ali neka ih )...
Za početak sam uzeo 100 komada i jako su napredovali e sad mi se javlja problem kako dalje?
ono sto me zanima je da li vi mislite da bih mogao i trebao nastaviti dalje sa tim i povecati kolicinu ?
i da li neko moze da mi pomogne da stupim u kontakt sa nekim ko se bavi klanjem i perutanjem pilića (masinski)???
Hvala unaprijed svima !!!
pozz Enes iz Sarajeva :bih:

Mislim da nije problem naći broj od ćike koji kolje i peruta piliće. Osoba s kojom sam u kontaktu takođe uzgaja piliće. Najbolje ti je da sad odmah kontaktiraš obližnje mesare a i u komšiluku da razglasiš da ćeš imati piliće. Po standardu proces uzgoja tovnih pilića traje 49 - 51 dan. Obićno zadnjih par dana se daje kukuruz da meso nebi imalo šmek po koncetratu. Mislim da si za početak uzeo puno. Bolje da si išao na soluciju s početka 30 pa svakih 20 dana po 30 pilića. Tako bi svoje eventualne kupce navikao da pitaju: ima li svježih pilića.
Obavezno poslije svakog tova prostoriju u kojoj borave dezinfekovati krećem, da bi spriječio zarazu.

metronom

Post by metronom » 27/06/2011 09:25

Ti haman imas para na bacanje cim ulazis u biznis bez da si istrazio potencijalno trziste, a i sam proces i tehnologija ti nisu bas najjasniji.

poznanik

Post by poznanik » 27/06/2011 10:08

bl00mpr0 wrote:... sad sam poceo sa tovljenjem pilića,okušao sam se i u ugostiteljstvu ...i da li neko moze da mi pomogne da stupim u kontakt sa nekim ko se bavi klanjem i perutanjem pilića (masinski)???

Evo ti ispod rješenje za brzu prodaju pilića, još samo pođi u Fojnicu po dobar drveni ugalj, i sve ćeš piliće prodati do podne... :D Do početka imaš dovoljno vremena za organizaciju posla

Image

bl00mpr0

Post by bl00mpr0 » 27/06/2011 14:58

metronom wrote:Ti haman imas para na bacanje cim ulazis u biznis bez da si istrazio potencijalno trziste, a i sam proces i tehnologija ti nisu bas najjasniji.

A dobro nije da bash nemam trziste za ovih 100 komada vec sam kao nesto ugovorio i sad ono prva je tura i uzece ljudi,familija i poznanici eto i kao radi mene,ali sta dalje :(
namjeravao sam da ih pokoljem 10-15.jula ali nemam jos nikoga ko to radi bar za sad zato sam i postao temu najvishe...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 27/06/2011 15:56

bl00mpr0 wrote:
metronom wrote:Ti haman imas para na bacanje cim ulazis u biznis bez da si istrazio potencijalno trziste, a i sam proces i tehnologija ti nisu bas najjasniji.

A dobro nije da bash nemam trziste za ovih 100 komada vec sam kao nesto ugovorio i sad ono prva je tura i uzece ljudi,familija i poznanici eto i kao radi mene,ali sta dalje :(
namjeravao sam da ih pokoljem 10-15.jula ali nemam jos nikoga ko to radi bar za sad zato sam i postao temu najvishe...

Pa jarane, potusi ih sam, jer ako na to angazujes nekoga drugo taj ti ne radi za dzabe :mrgreen: onda ti profit margin ode u helac.
Nego, pristavi bojler vrele vode, sjekiricu u ruke, dobru hrastovu kladu i opleti :mrgreen: .

Toto

Post by Toto » 28/06/2011 18:13

ako ti nadjes racunicu u tom poslu nemoj se obazirati na eventualne primjedbe ..posto ne koristis intezivni tov racunica zavisi od lokalnih uslova(cijen mesa i hrane), i tvojih sposobnosti da ekonomises ...
ako si ogranicen na manji broj pilica u turnusu onda bi bilo dobro da razmislis o organic proizvodnji za poznatog kupca .. vremenom se moze steci krug od pedesetak musterija koji bi redovno od tebe kupovali 10-15 kg mesa po turnusu.
kljuc organic uzgoja je hrana ..koristenje "galofaka" jeste najkomotniji i najekonomicniji nacin.. medjutim koke su svezderi tako da sam mozes da pripremis mjesavinu koja bi bila organic i rentabilna .. svakako da bi cijena ovoga mesa bila znatno veca od onih iz trgovina... znam pouzdano da mozes naci musterije koje su spremni platiti mnogo vecu cijenu ako postignes organic kvalitet mesa

sto se tice perutanja razmisli da sam napravis perutaljku, jer mislim da bi ti bilo nerentabilno da iznajmljujes perutaljku i perutara na tako mali broj pilica u turnusu
manju perutaljku moze napraviti i od busilice, nesto vecu od stare ves masine ... jedino sto moras nabaviti gumen "Prste" za perutanje
Image

ako se opredjelis da sam radis javi se na pp pa cu ti poslati kontakt informacije za domacu firmu koja radi ove "prste"

Image
Image
Image

ova je napravljena od bacve za kiseljenje kupusa
Image

ovako bi izgledala ona od dobosa ves masine
Image

http://youtu.be/u5KkXFFd_fw
http://www.liveleak.com/view?i=b6d_1258598506
Last edited by Toto on 29/06/2011 19:24, edited 1 time in total.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 29/06/2011 16:53

Toto wrote:ako ti nadjes racunicu u tom poslu nemoj se obazirati na eventualne primjedbe ..posto ne koristis intezivni tov racunica zavisi od lokalnih uslova(cijen mesa i hrane), i tvojih sposobnosti da ekonomises ...
ako si ogranicen na manji broj pilica u turnusu onda bi bilo dobro da razmislis o organic proizvodnji za poznatog kupca .. vremenom se moze steci krug od pedesetak musterija koji bi redovno od tebe kupovali 10-15 kg mesa po turnusu.
kljuc organic uzgoja je hrana ..koristenje "galofaka" jeste najkomotniji i najekonomicniji nacin.. medjutim koke su svederi tako da sam mozes da pripremis mjesavinu koja bi bila organic i rentabilna .. svakako da bi cijena ovoga mesa bila znatno veca od onih iz trgovina... znam pouzdano da mozes naci musterije koje su spremni platiti mnogo vecu cijenu ako postignes organic kvalitet mesa

sto se tice perutanja razmisli da sam napravis perutaljku, jer mislim da bi ti bilo nerentabilno da iznajmljujes perutaljku i perutara na tako mali broj pilica u turnusu
manju perutaljku moze napraviti i od busilice, nesto vecu od stare ves masine ... jedino sto moras nabaviti gumen "Prste" za perutanje
Image

ako se opredjelis da sam radis javi se na pp pa cu ti poslati kontakt informacije za domacu firmu koja radi ove "prste"

Image
Image
Image

ova je napravljena od bacve za kiseljenje kupusa
Image

ovako bi izgledala ona od dobosa ves masine
Image

http://youtu.be/u5KkXFFd_fw
http://www.liveleak.com/view?i=b6d_1258598506

Toto, od sta su napravljeni ovi mrki pertuaci na pocetku :skoljka: . Ja pomislio da nisi mozda postavio sliku kakvog vibratora sto one mrke koriste :mrgreen: .

Toto

Post by Toto » 29/06/2011 18:47

guma tvrdoce xyz ..
guma mora imati "dobru" elalsticnost da ne bi "poderala" pilice prilikom perutanja, a opat da je dovoljno cvrsta da moze operutat pile.
U bih postoji firma koja se bavi gumom i izlijeva ove "prste" za perutaljki.

poznanik

Post by poznanik » 29/06/2011 19:17

A kako se obavlja "industrijsko" "klanje" pilića, čime, a kako pilića u manjim farmama, npr. ovih 100-njak?

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 30/06/2011 07:31

poznanik wrote:A kako se obavlja "industrijsko" "klanje" pilića, čime, a kako pilića u manjim farmama, npr. ovih 100-njak?

imas u oglasima one sto kolju po kucama :lol:

poznanik

Post by poznanik » 30/06/2011 11:31

burekodsira wrote:
poznanik wrote:A kako se obavlja "industrijsko" "klanje" pilića, čime, a kako pilića u manjim farmama, npr. ovih 100-njak?

imas u oglasima one sto kolju po kucama :lol:

:? :shock: :(

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 30/06/2011 14:44

Potražiti savjet stručnjaka:
[email protected] Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

http://www.poljoprivreda.ba/pitajte-odgovaramo

Uključi se i na Forum:
http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewforum.php?f=12&sid=5510c4c01588f7ad6e6246645fbfee56

Toto

Post by Toto » 11/07/2011 16:51

Negdje na polovici zivotnog vijek koke nosilje pocinje da opada njena reproduktivna sposobnost tj. nosenja jaja i vrzlo brzo koka postaje nerentabilne za industrijsku proizvodnju. Zbog toga proizvodjaci zamjenjuju jata, tako sto koke nosilje iz proizvodnje prodaju u klaonicu, a kupuju novo jato koka.

To je prilika da mali uzgajivaci ili oni koji hoce za zimnicu da obezbjede kokosijeg mesa, dodju jeftino do koka. Cijena takvih koka se krece 20-30 % od cijene zive koke na pijaci i to je najveca povoljnost koja se moze iskoristiti. Koke neosilje su se hranile smjesom hrane dizajniranom tako da pogoduje boljoj nosivosti jaja, pa koke nosilje imaju manju masu a i meso je znatno slabijeg kvaliteta, vec kod domacih koka. Da bi se promjenio i poboljasao kvalitet mesa dovoljno je da se takve koke 4-5 sedmica hrane na domaci nacin. Koka je svezder i neci biti tesko obezbjediti dovoljno hrane za tov. Sav organski otpad iz kuhinje, ostatci hrane iz restorana, stari hljeb, svjeze pokosena trava, zitarice, mekinje prekrupa itd mogu biti dostatan izvor hrane. Osim ishrane kokama treba obezbjediti da mogu izaci iz kokosinjca da dodju do zemlje i kamencica, kalcijuma, koju vazani za im poboljsava varenje hrane. U "organic" smjesi za ishranu koka treba dodati i oko 10% koncentrata za tov koka, da bi im se obezbjedili minerali i vitamini koji se mozda nece naci u hrani koju im mi pripremimo.
ZA 1-2 mjeseca tova se moze dobiti jako kvalitetno meso.

Vec za tri sedmice, meso koke bi trebalo da poprimi "organic" boju, tj. da od bijelog postane blijedo crvenkasto sto je prirodna boja kokosijeg mesa i najbolji pokazatelj da koka nije tovljena na koncentratu.
Koke ce u toku tova nastaviti da nose jaja sto mzoe biti jos jedna od koristi.

arman1

Post by arman1 » 12/07/2011 09:16

U koji goć biznis ulaziš ako pametno radiš napravit češ i strategiju izlaska ako ti BAŠ ne bude išlo.

Post Reply