Privatne osnovne škole

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#251 Re: Privatne osnovne škole

Post by realna do boli »

Znam dijete koje su upisali u privatnu osnovnu skolu..mislim nekakav turski koledz u Sarajevu.
Do tada zivio na selu..otac u inostranstvu..a naravno njegovo dijete najinteligentnije, najpametnije u seoskoj skoli.... pa mu nebi zao para..kesnuo 5000KM..cini mi se,i jos plati zeni i malom stan u Sarajevu. .
U toj skoli djete dobijalo pohvale, islo na takmicenja..genijalac..za dva mjeseca "naucio" engleski..a niti na jedno jednostavno pitanje u stvarnosti nije znao odgovor.
Gledam ga sa strane, obicno, normalno dijete, kojem je neko usadio da mora biti najpametnije, da sve mora da zna..djete bukvalno, po njemu samom, sve zna, skijati iako nikada nije bio na skijama, ispravlja instruktra..sta on zna..on je to gledao na tv.. igrati tenis, iako ga nikada nije igrao..iritantno i tuzno u isto vrijeme, ali jednostavno nemozes mu nista pokazati niti dokazati..
I otac skonta..hebat ga, previse je to..i upisa dijete u normalnu gradsku osnovnu skolu u gradu...medju "obicnu" "normalu" djecu i napokon se pokaza stvarno stanje..trica-cvrka a bome i pokoji kec...svi u depresiji. Pitala sam ga u kojoj mu je skoli najbolje..kao iz topa odgovori..u ovoj zadnjoj u gradu.
Nesto sumnjam da ce ijedno dijete u privatnoj skoli dobiti dvicu....pa, neplaca se toliko za to...tamo su svi genijalci i roditelji dobijaju pogresnu sliku o svom djetetu...ja sam to zakljucila iz ovog svog primjera..a mozda ima i drugacijih.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#252 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

realna do boli wrote:Znam dijete koje su upisali u privatnu osnovnu skolu..mislim nekakav turski koledz u Sarajevu.
Do tada zivio na selu..otac u inostranstvu..a naravno njegovo dijete najinteligentnije, najpametnije u seoskoj skoli.... pa mu nebi zao para..kesnuo 5000KM..cini mi se,i jos plati zeni i malom stan u Sarajevu. .
U toj skoli djete dobijalo pohvale, islo na takmicenja..genijalac..za dva mjeseca "naucio" engleski..a niti na jedno jednostavno pitanje u stvarnosti nije znao odgovor.
Gledam ga sa strane, obicno, normalno dijete, kojem je neko usadio da mora biti najpametnije, da sve mora da zna..djete bukvalno, po njemu samom, sve zna, skijati iako nikada nije bio na skijama, ispravlja instruktra..sta on zna..on je to gledao na tv.. igrati tenis, iako ga nikada nije igrao..iritantno i tuzno u isto vrijeme, ali jednostavno nemozes mu nista pokazati niti dokazati..
I otac skonta..hebat ga, previse je to..i upisa dijete u normalnu gradsku osnovnu skolu u gradu...medju "obicnu" "normalu" djecu i napokon se pokaza stvarno stanje..trica-cvrka a bome i pokoji kec...svi u depresiji. Pitala sam ga u kojoj mu je skoli najbolje..kao iz topa odgovori..u ovoj zadnjoj u gradu.
Nesto sumnjam da ce ijedno dijete u privatnoj skoli dobiti dvicu....pa, neplaca se toliko za to...tamo su svi genijalci i roditelji dobijaju pogresnu sliku o svom djetetu...ja sam to zakljucila iz ovog svog primjera..a mozda ima i drugacijih.
I šta bi kad si se probudio? Genijalac. Sve privatne škole, bar ove za koje ja znam pod nadzorom su Kantonalnog minstarstva obrazovanja. To vama pljuvačima očito nije poznato. 2 x dosad su im iz Ministarstva vršili provjeru znanja(razred mog djeteta).
Da nema svega ima. Ima i istjerivanja iz škole i to dijeteta poznate Sarajevske familije. Ima i padanja na godinu. Što se tiće mog dijeteta znam da u razredu imaju ocijena od 1-5. Da ne povjeruješ.
Ako je to dijete, koje vjerujem da si izmislio, malo na babu iskompleksirano to nije do škole nego do opanaka. I za tvoju informaciju ono što je odalo da si izmislio sve, Tursko-Bosanki koledž Sarajevo je SREDNJA, a ne osnovna škola. Proguglaj
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#253 Re: Privatne osnovne škole

Post by realna do boli »

Nisam nista izmislila, iznijela sam svoj primjer..osim sto je skola u Tuzli..cisto radi prepoznavanja i familije koja je na ovom forumu, ali hebat ga sada....:D ...
Drago mi je da ima i zadovoljnih...ali misljenja sam da je to bacanje para....moje misljenje.
Znam sta sada slijedi..pepucavanje oko grada i mog misljenja...ja i dalje tvrdim..privatne skole..ko hoce bujrum...ovo djete je bilo sretnije u "obicnoj" skoli.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#254 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

realna do boli wrote:Nisam nista izmislila, iznijela sam svoj primjer..osim sto je skola u Tuzli..cisto radi prepoznavanja i familije koja je na ovom forumu, ali hebat ga sada....:D ...
Drago mi je da ima i zadovoljnih...ali misljenja sam da je to bacanje para....moje misljenje.
Znam sta sada slijedi..pepucavanje oko grada i mog misljenja...ja i dalje tvrdim..privatne skole..ko hoce bujrum...ovo djete je bilo sretnije u "obicnoj" skoli.
osnovnoj ili srednjoj?
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#255 Re: Privatne osnovne škole

Post by Itsoktobealone »

realna do boli wrote:Znam dijete koje su upisali u privatnu osnovnu skolu..mislim nekakav turski koledz u Sarajevu.
Do tada zivio na selu..otac u inostranstvu..a naravno njegovo dijete najinteligentnije, najpametnije u seoskoj skoli.... pa mu nebi zao para..kesnuo 5000KM..cini mi se,i jos plati zeni i malom stan u Sarajevu. .
U toj skoli djete dobijalo pohvale, islo na takmicenja..genijalac..za dva mjeseca "naucio" engleski..a niti na jedno jednostavno pitanje u stvarnosti nije znao odgovor.
Gledam ga sa strane, obicno, normalno dijete, kojem je neko usadio da mora biti najpametnije, da sve mora da zna..djete bukvalno, po njemu samom, sve zna, skijati iako nikada nije bio na skijama, ispravlja instruktra..sta on zna..on je to gledao na tv.. igrati tenis, iako ga nikada nije igrao..iritantno i tuzno u isto vrijeme, ali jednostavno nemozes mu nista pokazati niti dokazati..
I otac skonta..hebat ga, previse je to..i upisa dijete u normalnu gradsku osnovnu skolu u gradu...medju "obicnu" "normalu" djecu i napokon se pokaza stvarno stanje..trica-cvrka a bome i pokoji kec...svi u depresiji. Pitala sam ga u kojoj mu je skoli najbolje..kao iz topa odgovori..u ovoj zadnjoj u gradu.
Nesto sumnjam da ce ijedno dijete u privatnoj skoli dobiti dvicu....pa, neplaca se toliko za to...tamo su svi genijalci i roditelji dobijaju pogresnu sliku o svom djetetu...ja sam to zakljucila iz ovog svog primjera..a mozda ima i drugacijih.
Sve sam mogao svariti, al' ovu glupost jok :roll: :roll:
kikilika
Posts: 261
Joined: 10/01/2011 22:41

#256 Re: Privatne osnovne škole

Post by kikilika »

arman1 wrote:
realna do boli wrote:Znam dijete koje su upisali u privatnu osnovnu skolu..mislim nekakav turski koledz u Sarajevu.
Do tada zivio na selu..otac u inostranstvu..a naravno njegovo dijete najinteligentnije, najpametnije u seoskoj skoli.... pa mu nebi zao para..kesnuo 5000KM..cini mi se,i jos plati zeni i malom stan u Sarajevu. .
U toj skoli djete dobijalo pohvale, islo na takmicenja..genijalac..za dva mjeseca "naucio" engleski..a niti na jedno jednostavno pitanje u stvarnosti nije znao odgovor.
Gledam ga sa strane, obicno, normalno dijete, kojem je neko usadio da mora biti najpametnije, da sve mora da zna..djete bukvalno, po njemu samom, sve zna, skijati iako nikada nije bio na skijama, ispravlja instruktra..sta on zna..on je to gledao na tv.. igrati tenis, iako ga nikada nije igrao..iritantno i tuzno u isto vrijeme, ali jednostavno nemozes mu nista pokazati niti dokazati..
I otac skonta..hebat ga, previse je to..i upisa dijete u normalnu gradsku osnovnu skolu u gradu...medju "obicnu" "normalu" djecu i napokon se pokaza stvarno stanje..trica-cvrka a bome i pokoji kec...svi u depresiji. Pitala sam ga u kojoj mu je skoli najbolje..kao iz topa odgovori..u ovoj zadnjoj u gradu.
Nesto sumnjam da ce ijedno dijete u privatnoj skoli dobiti dvicu....pa, neplaca se toliko za to...tamo su svi genijalci i roditelji dobijaju pogresnu sliku o svom djetetu...ja sam to zakljucila iz ovog svog primjera..a mozda ima i drugacijih.
I šta bi kad si se probudio? Genijalac. Sve privatne škole, bar ove za koje ja znam pod nadzorom su Kantonalnog minstarstva obrazovanja. To vama pljuvačima očito nije poznato. 2 x dosad su im iz Ministarstva vršili provjeru znanja(razred mog djeteta).
Da nema svega ima. Ima i istjerivanja iz škole i to dijeteta poznate Sarajevske familije. Ima i padanja na godinu. Što se tiće mog dijeteta znam da u razredu imaju ocijena od 1-5. Da ne povjeruješ.
Ako je to dijete, koje vjerujem da si izmislio, malo na babu iskompleksirano to nije do škole nego do opanaka. I za tvoju informaciju ono što je odalo da si izmislio sve, Tursko-Bosanki koledž Sarajevo je SREDNJA, a ne osnovna škola. Proguglaj
mogao bi i ti opet malo u školu :D , možda naučiš da je ispravno napisati djeteta, a ne dijeteta, a umjesto ocijena ispravno je ocjena :skoljka:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#257 Re: Privatne osnovne škole

Post by Prpa.ba »

Apriorno gadjenje i zgrazanje spram privatnog obrazovanja (koje je u nekim slucajevima opravdano, u nekim ne) je samo posljedica generalnog kokuzluka koji vlada nasom drzavom i eho socijalisticke zaostavstine. Porediti obrazovni sistem nekad i danas kada je u stanju potpunog raspada usred kolapsa svih drustvenih normi i vrijednosti je potpuno deplasirano. Ko moze svom djetetu priustiti sigurno, opremljeno i motivirajuce radno okruzenje u okviru privatnog obrazovnog sistema (sto je takodjer zadaca za sebe s obzirom da nisu ni sve privatne skole ni sigurne ni adekvatno opremljene), svaka cast i samo naprijed.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#258 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

kikilika wrote:
arman1 wrote:
realna do boli wrote:Znam dijete koje su upisali u privatnu osnovnu skolu..mislim nekakav turski koledz u Sarajevu.
Do tada zivio na selu..otac u inostranstvu..a naravno njegovo dijete najinteligentnije, najpametnije u seoskoj skoli.... pa mu nebi zao para..kesnuo 5000KM..cini mi se,i jos plati zeni i malom stan u Sarajevu. .
U toj skoli djete dobijalo pohvale, islo na takmicenja..genijalac..za dva mjeseca "naucio" engleski..a niti na jedno jednostavno pitanje u stvarnosti nije znao odgovor.
Gledam ga sa strane, obicno, normalno dijete, kojem je neko usadio da mora biti najpametnije, da sve mora da zna..djete bukvalno, po njemu samom, sve zna, skijati iako nikada nije bio na skijama, ispravlja instruktra..sta on zna..on je to gledao na tv.. igrati tenis, iako ga nikada nije igrao..iritantno i tuzno u isto vrijeme, ali jednostavno nemozes mu nista pokazati niti dokazati..
I otac skonta..hebat ga, previse je to..i upisa dijete u normalnu gradsku osnovnu skolu u gradu...medju "obicnu" "normalu" djecu i napokon se pokaza stvarno stanje..trica-cvrka a bome i pokoji kec...svi u depresiji. Pitala sam ga u kojoj mu je skoli najbolje..kao iz topa odgovori..u ovoj zadnjoj u gradu.
Nesto sumnjam da ce ijedno dijete u privatnoj skoli dobiti dvicu....pa, neplaca se toliko za to...tamo su svi genijalci i roditelji dobijaju pogresnu sliku o svom djetetu...ja sam to zakljucila iz ovog svog primjera..a mozda ima i drugacijih.
I šta bi kad si se probudio? Genijalac. Sve privatne škole, bar ove za koje ja znam pod nadzorom su Kantonalnog minstarstva obrazovanja. To vama pljuvačima očito nije poznato. 2 x dosad su im iz Ministarstva vršili provjeru znanja(razred mog djeteta).
Da nema svega ima. Ima i istjerivanja iz škole i to dijeteta poznate Sarajevske familije. Ima i padanja na godinu. Što se tiće mog dijeteta znam da u razredu imaju ocijena od 1-5. Da ne povjeruješ.
Ako je to dijete, koje vjerujem da si izmislio, malo na babu iskompleksirano to nije do škole nego do opanaka. I za tvoju informaciju ono što je odalo da si izmislio sve, Tursko-Bosanki koledž Sarajevo je SREDNJA, a ne osnovna škola. Proguglaj
mogao bi i ti opet malo u školu :D , možda naučiš da je ispravno napisati djeteta, a ne dijeteta, a umjesto ocijena ispravno je ocjena :skoljka:
Bjavoooooo :kiss:
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#259 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

Prpa.ba wrote:Apriorno gadjenje i zgrazanje spram privatnog obrazovanja (koje je u nekim slucajevima opravdano, u nekim ne) je samo posljedica generalnog kokuzluka koji vlada nasom drzavom i eho socijalisticke zaostavstine. Porediti obrazovni sistem nekad i danas kada je u stanju potpunog raspada usred kolapsa svih drustvenih normi i vrijednosti je potpuno deplasirano. Ko moze svom djetetu priustiti sigurno, opremljeno i motivirajuce radno okruzenje u okviru privatnog obrazovnog sistema (sto je takodjer zadaca za sebe s obzirom da nisu ni sve privatne skole ni sigurne ni adekvatno opremljene), svaka cast i samo naprijed.
Korektno rečeno.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#260 Re: Privatne osnovne škole

Post by Dr. Kuca »

Vidjet cemo kad dodju na vlast ovih sa privatnih skola i faksova, ovi iz titinog doba nam jebas emajku kolko su nesposobni.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#261 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

Dr. Kuca wrote:Vidjet cemo kad dodju na vlast ovih sa privatnih skola i faksova, ovi iz titinog doba nam jebas emajku kolko su nesposobni.
Ove iz privatnih interesuje ili privatljuk ili varijanta noge. Možda je to malo i do roditelja.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#262 Re: Privatne osnovne škole

Post by So What! »

Pošto ne znam koliko ste vi upućeni, a ni ja nisam nešto naročito bio do nedavno, koliko ustvari postoji internacionalnih škola u Sarajevu, što je karakteristično za bilo koji glavni grad u svijetu.

Ipak ni Sarajevo nije izuzetak i posjeduje iznimno zanimljive privatne osnovne i srednje škole, a ja sam izdvojio one po meni najbolje, a za koje se najmanje čuje.

Inače dugo sam vjerovao da Bosna Sema jedina drži internacionalne privatne osnovne i srednje škole, a ubrzo sam čuo i za Perzijski koledž i osnovnu školu, zatim Jodansku školu Al Amel u Osijeku, Al Gazaz na Mojmilu i Al Manar na Ilidži.

Daleko od toga da imam predrasude prema osnivačima sa Bliskog Istoka, ali iste i nemaju puno veze za internacionalizmom, a za neke se vežu i ozbiljne kontraverze. Ipak Sarajevo College i International School su bile najpopularnije privatne srednje škole u BiH.

Sada idu one za koje vjerovatno niste čuli, a tu su i iznimno odskaču od navedenih.

QSI International School of Sarajevo

Image

Osnovana je u Jemenu 1971. godine. Škola nudi obrazovanje na engleskom jeziku za osnovnu i srednju školu. Postoji 37 ovakvih škola širom svijeta. Školarina za ovu školsku godinu, za djecu uzrasta od 5 godina i više, bila je nešto malo iznad 21.000,00 američkih dolara, odnosno preko 36.500,00 KM. QSI Sarajevo radi po stranom nastavnom planu i programu. Nalazi se u prekrasnom ambijentu u Omladinskoj ulici u Vogošći, a ja vam toplo preporučujem da pogledate njihov promotivni video, zaista urađen krajnje profesionalno.

https://www.qsi.org/bosnia-and-herzegovina/bhz/

https://player.vimeo.com/video/242193379

Bloom Sarajevo

Image

Bloom Sarajevo akreditovana je Montessori umjetnička škola koja koristi Cambridge program. Postoje i osnovna i srednja škola i nalaze se u prirodnom ambijentu u Nalinoj ulici na Hridu. Staž na listi čekanja ima važnu ulogu prilikom odabira kandidata za upis u školu. Bloom je u vlasništvu Maëlys Isabelle de Rudder (supruga Danisa Tanovića). Cijena školarine za osnovnu školu je 9.000,00 KM, s tim da upisni depozit, koji se vraća na kraju naredne školske godine, iznosi 1.750,00 KM. Marketing im je nešto lošiji u odnosu na ostale škole, ali vrijedi malo pogledati promotivni video.

http://www.bloom.edu.ba/



Collège International Français de Sarajevo - CIFS

Image

CIFS francuska škola u Sarajevu postoji od 1998. godine i pridruženi je član asocijacije Mission Laïque Française sa sjedištem u Parizu. Pri osnivanju škola je prvo radila u prostorijama sarajevske Druge gimnazije pa u prostorijama OŠ Hasan Kikić, a danas se nalazi u bivšoj zgradi OŠ Blagoje Parović na Čengić Vili. Škola radi prema obrazovnom planu i programu Francuskog nacionalnog ministarstva obrazovanja i priprema učenike za matursku diplomu – Baccalauréat. Školarine za osnovce iznose 6.500,00 KM te 6.700,00 KM za srednjoškolce – to mogu biti učenici koji su već završili CIFS osnovnu školu. Meni je lično ovo favorit od navedene tri i vrijedi posjetiti njihov website i YouTube kanal.

http://cifs.edu.ba/cifs/?lang=bs

User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#263 QSI International School of Sarajevo

Post by arman1 »

Country Overview
General Information
In mountainous southeastern Europe, Bosnia's Muslims, or Bosniacs, trace their ancestry to Christian Slavs who converted to Islam under the Ottomans for tax and landholding advantages. Yugoslavia recognized Bosniacs as a separate people in 1969. Muslim Slavs and Roman Catholic Croats voted in early 1992 for independence from Yugoslavia; most Eastern Orthodox Serbs were fiercely opposed. In the ensuing 1992-95 civil war, some 250,000 people died. The Dayton Peace Accord ended the war and partitioned the country into a Muslim-Croat region and a Serbian region (Serbian Republic).1

Ja im zbog ovog malo majku ..........
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#264 Re: Privatne osnovne škole

Post by Hajlac »

Dr. Kuca wrote:Vidjet cemo kad dodju na vlast ovih sa privatnih skola i faksova, ovi iz titinog doba nam jebas emajku kolko su nesposobni.
Nisu ovi iz titinog vec su iz post-titinog doba formirali oportunisticke i populisticke vjestine uz koruptivno ponasanje 1980-ih!!!

A ovi novi kad uzjasu ima da stvore evropski Honduras, Kolumbiju, Meksiko gdje vlada kriminalna policijska drzava u drustvu ogromnog jaza izmedju bogatih psihopata i zatupljenih siromaha...
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#265 Re: Privatne osnovne škole

Post by TRANCE »

Ima i kvalitetnih državnih škola koje ne zaostaju puno za privatnim. U moje vrijeme su bile kvalitetne npr. KŠC i Bošnjačka, a vjerujem da su i danas. Kad pogledam svoju generaciju učenika iz KŠC-a, skoro svi su završili solidne fakultete i danas imaju fine poslove, što u BiH, što u inostranstvu. Ni na koji način nisu zaostali u životu za djecom iz privatnih škola, čak mislim da su se i bolje snašli, jer im nisu iza leđa stajale bogate mame i tate, pa su i time imali veći poticaj da nešto naprave u životu. Tek par učenika koji su prolazili trojkom nije nešto specijalno postiglo kasnije.
Ali zato ima i odron državnih škola, gdje profesori završe fakultet u Kiseljaku i poslije plate 10 milja mita preko stranke da se zaposle u školi, i hop profesor, predaje djeci, a ovamo polupismen, ne zna osnovne pojmove koje kao predaje. Ali ima vjerovatno i odron privatnih, gdje roditelji plate, a profesori onda dijele petice bez obzira na znanje, jer gdje će profesor dati par jedinica učeniku i tako se zamjeriti roditelju koji je platio školarinu, prepisat će dijete odmah u drugu školu.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#266 Re: Privatne osnovne škole

Post by arman1 »

TRANCE wrote:Ima i kvalitetnih državnih škola koje ne zaostaju puno za privatnim. U moje vrijeme su bile kvalitetne npr. KŠC i Bošnjačka, a vjerujem da su i danas. Kad pogledam svoju generaciju učenika iz KŠC-a, skoro svi su završili solidne fakultete i danas imaju fine poslove, što u BiH, što u inostranstvu. Ni na koji način nisu zaostali u životu za djecom iz privatnih škola, čak mislim da su se i bolje snašli, jer im nisu iza leđa stajale bogate mame i tate, pa su i time imali veći poticaj da nešto naprave u životu. Tek par učenika koji su prolazili trojkom nije nešto specijalno postiglo kasnije.
Ali zato ima i odron državnih škola, gdje profesori završe fakultet u Kiseljaku i poslije plate 10 milja mita preko stranke da se zaposle u školi, i hop profesor, predaje djeci, a ovamo polupismen, ne zna osnovne pojmove koje kao predaje. Ali ima vjerovatno i odron privatnih, gdje roditelji plate, a profesori onda dijele petice bez obzira na znanje, jer gdje će profesor dati par jedinica učeniku i tako se zamjeriti roditelju koji je platio školarinu, prepisat će dijete odmah u drugu školu.
To je stvar uprave kako će oni da postave stvari. Ali kad previše poklanjaš ocjene brzo se to pročuje i ta diploma gubi na značaju. Bez obzira na lokalne hejtere u privatnom sektoru(firmama) se cijene oni sa Burcha i SSST-a. Ne zbog poklonjenih ocjena nego zbog onog što pokažu.
Za to vrijeme Sarajevski univerzitet polako postaje odron. Prije više od 20 g. sam završio fakultet i znam koliko sam uložio truda.
Sad kad vidim s kojim znanjem izlaze barčelori i masteri, pa to je jadno. Svom djetetu to ne bih preporučio.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#267 Re: QSI International School of Sarajevo

Post by So What! »

arman1 wrote:Country Overview
General Information
In mountainous southeastern Europe, Bosnia's Muslims, or Bosniacs, trace their ancestry to Christian Slavs who converted to Islam under the Ottomans for tax and landholding advantages. Yugoslavia recognized Bosniacs as a separate people in 1969. Muslim Slavs and Roman Catholic Croats voted in early 1992 for independence from Yugoslavia; most Eastern Orthodox Serbs were fiercely opposed. In the ensuing 1992-95 civil war, some 250,000 people died. The Dayton Peace Accord ended the war and partitioned the country into a Muslim-Croat region and a Serbian region (Serbian Republic).1

Ja im zbog ovog malo majku ..........
Vjerovatno je pisao neki Srbin koji radi za njih negdje u centrali ili neko prosrpski orijentisan.

Nebitno, u sarajevskom ogranku škole, rade uglavnom Bošnjaci, na promotivnom snimku se vidi da radi i pokrivena žena.
arman1 wrote:
TRANCE wrote:Ima i kvalitetnih državnih škola koje ne zaostaju puno za privatnim. U moje vrijeme su bile kvalitetne npr. KŠC i Bošnjačka, a vjerujem da su i danas. Kad pogledam svoju generaciju učenika iz KŠC-a, skoro svi su završili solidne fakultete i danas imaju fine poslove, što u BiH, što u inostranstvu. Ni na koji način nisu zaostali u životu za djecom iz privatnih škola, čak mislim da su se i bolje snašli, jer im nisu iza leđa stajale bogate mame i tate, pa su i time imali veći poticaj da nešto naprave u životu. Tek par učenika koji su prolazili trojkom nije nešto specijalno postiglo kasnije.
Ali zato ima i odron državnih škola, gdje profesori završe fakultet u Kiseljaku i poslije plate 10 milja mita preko stranke da se zaposle u školi, i hop profesor, predaje djeci, a ovamo polupismen, ne zna osnovne pojmove koje kao predaje. Ali ima vjerovatno i odron privatnih, gdje roditelji plate, a profesori onda dijele petice bez obzira na znanje, jer gdje će profesor dati par jedinica učeniku i tako se zamjeriti roditelju koji je platio školarinu, prepisat će dijete odmah u drugu školu.
To je stvar uprave kako će oni da postave stvari. Ali kad previše poklanjaš ocjene brzo se to pročuje i ta diploma gubi na značaju. Bez obzira na lokalne hejtere u privatnom sektoru(firmama) se cijene oni sa Burcha i SSST-a. Ne zbog poklonjenih ocjena nego zbog onog što pokažu.
Za to vrijeme Sarajevski univerzitet polako postaje odron. Prije više od 20 g. sam završio fakultet i znam koliko sam uložio truda.
Sad kad vidim s kojim znanjem izlaze barčelori i masteri, pa to je jadno. Svom djetetu to ne bih preporučio.
Što se tiče državnih škola, ja mislim da valja njih svega 15 do 20 u državi, ostalo su većinom očaji, uključujući i one koje sam ja završio kroz osnovnu i srednju.

Kada sam došao na fakultet primjetno je bilo da momci i djevojke iz Bošnjačke su kao neka superiorna rasa nad nama po svom znanju i Bošnjačka je maltene poluprivatna škola. S druge strane KŠC, Prva gimanzija i ja bih izdvojio još Treću su također dobre škole i primjetan je kvalitet obrazovanja.

Što se tiče privatnih univerziteta u BiH još uvijek opravdavaju ulogu lakših ustanova, ali kada govorimo isključivo o Kantonu Sarajevo, onda imamo tri super jaka univerziteta pa čak i kad bi gledali kompletnu bivšu Jugoslaviju. IUS, Burch i SSST su fantastični univerziteti, dovoljno je otvoriti stranicu, vidjeti ko predaje dole, kakve aktivnosti sporovde, kakvi su im kampusi. AUBiH istina djeluje u Sarajevu, ali nelegalno, pa ga neću svrstavati u ovu grupu.

Što se tiče državnih univerziteta, Sarajevski je zasigurno najbolji, ali čak je i on toliko zaglibio, da mu je potrebna jedna lijepa investicija od nekoliko desetina miliona za opremu i infrastrukturu i korijenita reforma čitave strukture.

Meni je neshvatljivo da ETF primi 300 - 400 studenata, a ima kapacitet za jedva 100. Isto je i sa MEF-om pa i ostalim inžinjerskim smjerovima. Dalje mi je nejasno, kako recimo UNSA nije organizovala na jednom mjestu, studiranje na engleskom. To danas više nije stvar prestiža već maltene must have, EFSA ima jedina redovni smjer studiranja na Engleskom i nekako je najbliža standardu kojeg drži privatni univerziteti.

Ali recimo obezbijediti svake godine sa inžinjerskih, prirodnih i ekonomskih smjerova predavanja na engleskom na jednom mjestu, da bi i stranci upisivali te fakultete ili recimo da bi dobivali studente na razmjenu, jer ja nemam pojma kao oni planiraju primati studente na razmjenu.

Evo primjer IUS ima dva ogroma svoja doma u kampusu i prima studente preko Erasmusa, a godišnje šalje već preko 40 studenata vani na razmjenu. Ne moram napominjati da nemaju poteškoća jer se nastava izvodi na engleskom, dakle obezbjeđena sva infratruktura za međunarodnu saradnju.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#268 Re: Privatne osnovne škole

Post by sha_ba »

Lijep pozdrav,
Ako neko slučajno zna okvirno cijene francuske škole u Sarajevu. Nikako da nađem na njihovoj web stranici... nije ništa hitno ali eto ako neko ima dijete da ide, pa neku informaciju...
hvala unaprijed :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#269 Re: Privatne osnovne škole

Post by _BataZiv_0809 »

sha_ba wrote: 27/04/2021 16:33 Lijep pozdrav,
Ako neko slučajno zna okvirno cijene francuske škole u Sarajevu. Nikako da nađem na njihovoj web stranici... nije ništa hitno ali eto ako neko ima dijete da ide, pa neku informaciju...
hvala unaprijed :-D
Nazovi ih/posalji im email da ti dostave ponudu. Lakse ti je to bilo neko pisati na forumu :P
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#270 Re: Privatne osnovne škole

Post by sha_ba »

_BataZiv_0809 wrote: 27/04/2021 18:31
sha_ba wrote: 27/04/2021 16:33 Lijep pozdrav,
Ako neko slučajno zna okvirno cijene francuske škole u Sarajevu. Nikako da nađem na njihovoj web stranici... nije ništa hitno ali eto ako neko ima dijete da ide, pa neku informaciju...
hvala unaprijed :-D
Nazovi ih/posalji im email da ti dostave ponudu. Lakse ti je to bilo neko pisati na forumu :P
Nije :razz: :mrgreen: a ko da sam znala
Da ces i ovdje uletit :kiss: :mrgreen:
Ma znam da mogu, kako rekoh nije hitno ništa a i željela bih ako ko ima djecu tamo da podijeli iskustva ;-) mislim da mi to neće mailom pisati :izet: :mrgreen:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#271 Re: Privatne osnovne škole

Post by ANamelessGhoul »

Pisao sam na josj ednoj temi haj da probam i ovdje :D

Kolike su plate nastavnicima u ovim privatnim školama ?
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#272 Re: Privatne osnovne škole

Post by azurna_obala »

ANamelessGhoul wrote: 02/09/2022 18:18 Pisao sam na josj ednoj temi haj da probam i ovdje :D

Kolike su plate nastavnicima u ovim privatnim školama ?
1000 maraka i manje...zavisi koliko si dobar uvlakač.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#273 Re: Privatne osnovne škole

Post by ANamelessGhoul »

azurna_obala wrote: 04/09/2022 13:50
ANamelessGhoul wrote: 02/09/2022 18:18 Pisao sam na josj ednoj temi haj da probam i ovdje :D

Kolike su plate nastavnicima u ovim privatnim školama ?
1000 maraka i manje...zavisi koliko si dobar uvlakač.
Znaci ukratko, nize nego u javnim
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#274 Re: Privatne osnovne škole

Post by azurna_obala »

ANamelessGhoul wrote: 04/09/2022 14:05
azurna_obala wrote: 04/09/2022 13:50

1000 maraka i manje...zavisi koliko si dobar uvlakač.
Znaci ukratko, nize nego u javnim
Definitivno
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#275 Re: Privatne osnovne škole

Post by VladaFBiH »

sha_ba wrote: 27/04/2021 16:33 Lijep pozdrav,
Ako neko slučajno zna okvirno cijene francuske škole u Sarajevu. Nikako da nađem na njihovoj web stranici... nije ništa hitno ali eto ako neko ima dijete da ide, pa neku informaciju...
hvala unaprijed :-D
znam da je bila priča da te izađe oko 45.000KM tj. 9 razreda x 5.000KM a sada da li je to tačno ili je više ne znam jer je info od prije desetak godina.

EDIT: Tek sad vidim da je pitanje staro skoro godinu i pol :) - taman da mi potvrdi da li je ovo tačan info :)
Post Reply