Privatne osnovne škole

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#151 Re: Privatne osnovne škole

Post by frngla »

bitno je napraviti debile od djece, jedino je to bitno, zato sada vidjate djecu 5-6 razred koje roditelji i kombiji voze u skolu, mame im peru g****u, kupaju ih, zaboga njihovo dijete je vrijednije od drugog djeteta :roll:

isao sam u javnu skolu, isao sam sam u skolu, pravio sebi sam da jedem i hvala mojim roditeljima sto me nisu napravili debilom...
kikicca
Posts: 49
Joined: 31/03/2008 15:23

#152 Re: Privatne osnovne škole

Post by kikicca »

U nasoj drzavi bajnoj javna skola u svakom slucaju - moje dijete je islo u javnu osnovnu skolu, u istu smo isli i muz i ja, i u odnosu na nase vrijeme, sasvim je druga prica bila sa djetetom. Bilo je tu i suza, i "pojedenih noktiju" i dobrih i losih nastavnika, i kuknjave kako je skola teska i nastavnici zahtjevni....ali i radosti, i igre sa skolskim kolegama, jer su u komsiluku, i svega lijepog sto nosi skola.
Ali, dodje vrijeme upisa u srednju skolu, u jednu od dvije, barem tako kazu, najjace gimnazije u gradu, a dijete medju najboljim na prijemnom. I dan danas je tako. Znaci, veliki dio je do roditelja i do odgoja, i samog djeteta, naravno, i radnih navika i svega....
Skola kao skola, isto tako, puno znaci, i vjerujem da privatne skole kod nas ne pruzaju dovoljan nivo obrazovanja ( mozda se nisam dobro izrazila, ali se tu puno vise gleda kroz prste), jer kada nesto ovdje masno platis, ocekujes i povratnu, cuj da dam 5000 KM za skolu, a da mi dijete ima trice .. Ma bjaaaazi! A koji ce mi klinac nastavnici dolaziti kuci, pa danas nemamo vremena ni za sebe, a kamoli da spremam kucu jer ce zaboga doci neko iz skole. Infomacije su svakih 15 dana, pa bujrum. I da, svi imamo broj telefona razrednog starjesine, i slobodno ga mozemo pozvati ako nam nesto treba. I da, djeca idu na izlete, i u kino, i u pozoriste....
A sto se tice KŠC-a, najsmjesnije mi je kada se djeca "drugih vjera" kako ih, nazalost, moramo nazivati u ovom slucaju, pocnu gadjati sa tjednima, zemljopisima.....pa ih ukucani ne razumiju. I, koliko ja znam, uce hrvatski jezik, a ne bosanski.
Danas je veoma vazno da skola, javna, ima dobrog direktora, jer su oni danas menadzeri, koji mogu puno toga uciniti. Npr. osnovna skola, koju je pohadjalo moje dijete, je uvijek, 10 dana prije pocetka skolske godine, na sajtu objavljivala spisak knjiga potrebnih za razrede, pa smo imali tu privilegiju da knjige kupimo bez guzve u knjizarama i svog srkleta koju nosi pocetak skolske godine. I neka ih svakakvih u razredu, neka se mijesaju, vise ce nauciti o zivotu i drustvu, i bice, ne mogu reci bolji ljudi, ali sirih shvatanja svakako, u odnosu na one koji obitavaju u zatvorenim zajednicama. I zaboga miloga, je li nam se skolovanje i ucenje zivotu nase djece svelo na to da li ce pojesti supu i kuhani kupus u skoli :-) A ulogu religije u vecini privatnih skola kod nas zaista ne zelim ni da komentarisem, to mi je otprilike suludo.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#153 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

ljubav_aha wrote:
azurna_obala wrote:
Sarajlijaboy wrote:A ima li neka privatna škola u kojoj nebošnjačko dijete neće biti izloženo dnevnim molitvama ili turskim nastavnicima?

http://www.bloomingchild.co.ba/
MONTESORI MODEL :D najgori model edkuacije :D :skoljka: :run:

Ne provaljuj se, :run: :thumbup:
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#154 Re: Privatne osnovne škole

Post by ♥ Julianna ♥ »

Čisto pretjerivanje. Zašto su djeca iz privatnih škola debili? Mislite da segregacije u javnim školama nema? Počev od izdvajanja i šikaniranja onih koji imaju farmerke s pijace ,a nemaju Diesel. Ili od strane onih koji imau Apple one koji imaju neku malu Nokiu. Pa marka ruksaka, tena itd. Toga je bilo i prije, toga će biti ubuduće čak još i naglašenije.
Nikako da se jedna činjenica shvati, MI NAŽALOST NISMO DRUŠTVO KOJE SMO BILI. Djeca danas sa pištoljima idu u škole.
Ja želim da mi sutra dijete ima bolje obrazovanje i da samim tim bude konkurentnije na tržistu rada. A za životnu školu, opet ponavljam, nešto se i od kuće nosi. Bilo bi idealno da je to ko nekad, kao što sam ja s rajom zajedno pisala zadaću pred sami početak časa, pa kasnili na prečas, pa pobjegli sa dvočasa matematike da pušimo iza zgrade. Sve je to super, al neki novi klinci i nova vremena dolaze. Nema više cile-mile i što se prije prilagodimo, lakše će nam biti.
Uostalom svako ko je pametan, nogama će se udarati u dupe da djetetu omogući da studira vani, treba gledati samo koja mu to škola najlakše omogućava.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#155 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

frngla wrote:bitno je napraviti debile od djece, jedino je to bitno, zato sada vidjate djecu 5-6 razred koje roditelji i kombiji voze u skolu, mame im peru g****u, kupaju ih, zaboga njihovo dijete je vrijednije od drugog djeteta :roll:

isao sam u javnu skolu, isao sam sam u skolu, pravio sebi sam da jedem i hvala mojim roditeljima sto me nisu napravili debilom...

Pricas o vremenu kad smo mi bili mali, vecina ne konta da su dosla neka nova vremena sasvim drugacija i da se mentalitet sadasnje djece puno razlikuje u odnosu na nas kad smo mi bili mali i kao sto je nas mentalitet i nase vrijeme bilo drugacije od onog kad su nasi roditelji ili nane/djedovi pohadjali prvu musku /zensku gmanziju/ realke... :dance:

Nisam protiv javnih skola ali vise volim privatne barem kad je su u pitanju moja djeca...
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#156 Re: Privatne osnovne škole

Post by ♥ Julianna ♥ »

Upravo tako, dolaze neka nova vremena, vrijeme je da mutiramo i podebljamo kožu.
User avatar
petunija
Posts: 3039
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#157 Re: Privatne osnovne škole

Post by petunija »

Mr. Brightside wrote:KŠC u Sarajevu privatna skola ? :roll: (mislim, vodi li se i dalje kao privatna)
Ne
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#158 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

Sjecam se kad je Ramiz Celo bio ubijen, i slucajno sam se zadesila na moru i djecak do gospodje do nas "djecacki sav uzbudjen kaze mama "sad me vise nece njegov sin terorisati u skoli eto nema on vise tate" , naime udjem u razgovor sa djecakovom mamom, samo kroz koje su muke i strah ljudi prosli sto im je dijete islo zajendo sa celovim sinom u razred!

Bukvalno nista nisu smjeli ni direktori, nastavnici i niti bilo ko u cijeloj skoli (koja je veoma dobra skola) poduzeti protiv doticnog sina posto mu je tata bio ono sto je bio.

Zato vjerujem u privatne skole, neznam kako dole to fercera u BiH, na zapadu privatne nude mnogo vise od javnih, od nasatve, ucenja, boljeg predavanja itd,,, pa sve do upisa na naj univerzitete.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#159 Re: Privatne osnovne škole

Post by azurna_obala »

Znate šta djeca rade na časovima u javnim školama?? Jedu kokice, koriste mobitele...rade šta hoće...znam jer sam vidjela svojim očima, a nastavnik im ne može ništa. Kad već toliko hvalite javne škole...danas nema načina da se stane u kraj dječijem bezobrazluku i drskosti u školi, a zašto??? Jer ih upravo roditelji ničemu nisu naučili, jer se ponašaju ko da su kod kuće...ili što je najgore kod kuće ne smiju tako pa dođu u školu divljat...to je u javnim.

Što se tiče primjera privatne škole u kojoj znam kako funkcioniše, mobitel ni jedno dijete nema, a kamoli da ga upotrijebi na času. Skoro mi jedna curica kaže, da nema pristup kompjuteru, a kamoli profil na fb, jer joj roditelji ne dozvoljavaju, a pogledajte samo koliko je djece danas na ovim društvenim mrežama. Drugi dječak opet kaže kako ima profil na fb, jer mu roditelji nemaju ništa protiv toga. Treći kaže da će kompjuter dobiti kad napuni 10 ili 12 godina.

Zato ne dižite javne škole u zvijezde, ne kažem ni da su privatne savršene, nego nije baš sve onako kako izgleda na prvu, pogotovo danas, i ako se sam ne uvjeriš.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#160 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

micki125 wrote:
Pricas o vremenu kad smo mi bili mali, vecina ne konta da su dosla neka nova vremena sasvim drugacija i da se mentalitet sadasnje djece puno razlikuje u odnosu na nas kad smo mi bili mali i kao sto je nas mentalitet i nase vrijeme bilo drugacije od onog kad su nasi roditelji ili nane/djedovi pohadjali prvu musku /zensku gmanziju/ realke... :dance:
Nisam protiv javnih skola ali vise volim privatne barem kad je su u pitanju moja djeca...
slažem se. prošla su vremena kada su javne škole valjale. javni školski sistem se, nažalost, urušio i teško da će kada biti ono što je nekada bio.
Nije se urusio vec postao staromodan i kao takav vise nije mogao opstati!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#161 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

azurna_obala wrote:Znate šta djeca rade na časovima u javnim školama?? Jedu kokice, koriste mobitele...rade šta hoće...znam jer sam vidjela svojim očima, a nastavnik im ne može ništa. Kad već toliko hvalite javne škole...danas nema načina da se stane u kraj dječijem bezobrazluku i drskosti u školi, a zašto??? Jer ih upravo roditelji ničemu nisu naučili, jer se ponašaju ko da su kod kuće...ili što je najgore kod kuće ne smiju tako pa dođu u školu divljat...to je u javnim.

Što se tiče primjera privatne škole u kojoj znam kako funkcioniše, mobitel ni jedno dijete nema, a kamoli da ga upotrijebi na času. Skoro mi jedna curica kaže, da nema pristup kompjuteru, a kamoli profil na fb, jer joj roditelji ne dozvoljavaju, a pogledajte samo koliko je djece danas na ovim društvenim mrežama. Drugi dječak opet kaže kako ima profil na fb, jer mu roditelji nemaju ništa protiv toga. Treći kaže da će kompjuter dobiti kad napuni 10 ili 12 godina.

Zato ne dižite javne škole u zvijezde, ne kažem ni da su privatne savršene, nego nije baš sve onako kako izgleda na prvu, pogotovo danas, i ako se sam ne uvjeriš.
Nisu to samo roditelji krivi nego i nastavnici.
Djeca na mom času ne koriste mobitel jer je i moj isključen.
Na mom času niti imaju žvaku u ustima niti išta jedu, jer ni ja to ne radim.
Djeca su primjer i odraz ponašanja nas starijih.
To sto ne postuju nastavnike je zasluga rodtelja, kada roditelj pred djetetom govori loše o nastavniku, šta mislis da ce dijete misliti dobro?
Generalizaciju ne podnosim, ako već treba prozovi imenom i prezimenom one koji rade svoj posao i one koji ne rade.Ne stavljaj sve u istu košnicu.
"Svi muškarci su đu*rad!" Ha, bil ti zasmetala ovakva generalizacija?Naravno da bi, jer prvi ti za sebe ćeš kazati svje najbolje.Generalizaciju izbaci pa mozemo nastaviti diskusiju.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#162 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

micki125 wrote:
zelenashica wrote:[q

Nisu to samo roditelji krivi nego i nastavnici.
Djeca na mom času ne koriste mobitel jer je i moj isključen.
Na mom času niti imaju žvaku u ustima niti išta jedu, jer ni ja to ne radim.
Djeca su primjer i odraz ponašanja nas starijih.
To sto ne postuju nastavnike je zasluga rodtelja, kada roditelj pred djetetom govori loše o nastavniku, šta mislis da ce dijete misliti dobro?
Generalizaciju ne podnosim, ako već treba prozovi imenom i prezimenom one koji rade svoj posao i one koji ne rade.Ne stavljaj sve u istu košnicu.
"Svi muškarci su đu*rad!" Ha, bil ti zasmetala ovakva generalizacija?Naravno da bi, jer prvi ti za sebe ćeš kazati svje najbolje.Generalizaciju izbaci pa mozemo nastaviti diskusiju.
pa gdje su sankcije za takvu djecu? ako su im roditelji sirovine, zašto to tolerišete djeci?
Jer nemaš zakonsko uporište niti podržku ministarstva u sankcionisanju.
Do 3. razreda NEMA brojčanog ocjenjivanja a samim tim niti ponavljanja.
Nadalje imaš negativnu ocjenu, ali ne i podršku ministarstva za ponavljanje razreda.
Imaš opciju smanjenja vladanja, ali ne i podršku prebacivanja u drugu školu.

Nadalje, Školski odbori koji su dužni takve odluke verifikovati su mahom osobe koje nemaju veze sa obrazovanjem a pogotovo nastavnim procesom, tako da je suludo objašnjavati nekome smisao sankcija.
Jednostavno sistem kakav je trenutno ne ide na ruku sankcionisanja, jer i sam zakon je definisao neke termine prema djeci kao zabranjene.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#163 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

micki125 wrote:
Trebam te wrote:[

Nije se urusio vec postao staromodan i kao takav vise nije mogao opstati!
da je ostao staromodan još bi i valjao. kad sam ja išao u školu znala se disciplina, ocjenu si morao zaslužiti, cijenilo se znanje.

Ne bi, jos bismo gore zglajzali, mada i ja sam mislila tako!

Evo ti jedan primjer, staromodni system je valjao za ono vrijeme i tranzicija skolstva je bila svakako neophodna bez obzira na rat.
Tranziciju nismo uspjeli porvesti kako treba i sad jedna generacija ce to snijeti na ledjima, dok stari profesori i nastavnici ne odu u penzije, ...onda siromastvo je dovelo ljude do korupcije pa niko nepita koliko nastavnog kadra uzima mito? Ili ako roditelji imaju vece ovlasti u drzavi !!?? smiju li izreci kaznu, disciplinsku mjeru!?? a to je jedini posao koji imaju i ako ga izgube sta onda?

Mislim Bosna je to, sve je tu jako komplikovano zato sto je korumpirano drustvo, ..mozda grijesim, neznam!
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#164 Re: Privatne osnovne škole

Post by azurna_obala »

zelenashica wrote:
azurna_obala wrote:Znate šta djeca rade na časovima u javnim školama?? Jedu kokice, koriste mobitele...rade šta hoće...znam jer sam vidjela svojim očima, a nastavnik im ne može ništa. Kad već toliko hvalite javne škole...danas nema načina da se stane u kraj dječijem bezobrazluku i drskosti u školi, a zašto??? Jer ih upravo roditelji ničemu nisu naučili, jer se ponašaju ko da su kod kuće...ili što je najgore kod kuće ne smiju tako pa dođu u školu divljat...to je u javnim.

Što se tiče primjera privatne škole u kojoj znam kako funkcioniše, mobitel ni jedno dijete nema, a kamoli da ga upotrijebi na času. Skoro mi jedna curica kaže, da nema pristup kompjuteru, a kamoli profil na fb, jer joj roditelji ne dozvoljavaju, a pogledajte samo koliko je djece danas na ovim društvenim mrežama. Drugi dječak opet kaže kako ima profil na fb, jer mu roditelji nemaju ništa protiv toga. Treći kaže da će kompjuter dobiti kad napuni 10 ili 12 godina.

Zato ne dižite javne škole u zvijezde, ne kažem ni da su privatne savršene, nego nije baš sve onako kako izgleda na prvu, pogotovo danas, i ako se sam ne uvjeriš.
Nisu to samo roditelji krivi nego i nastavnici.
Djeca na mom času ne koriste mobitel jer je i moj isključen.
Na mom času niti imaju žvaku u ustima niti išta jedu, jer ni ja to ne radim.
Djeca su primjer i odraz ponašanja nas starijih.
To sto ne postuju nastavnike je zasluga rodtelja, kada roditelj pred djetetom govori loše o nastavniku, šta mislis da ce dijete misliti dobro?
Generalizaciju ne podnosim, ako već treba prozovi imenom i prezimenom one koji rade svoj posao i one koji ne rade.Ne stavljaj sve u istu košnicu.
"Svi muškarci su đu*rad!" Ha, bil ti zasmetala ovakva generalizacija?Naravno da bi, jer prvi ti za sebe ćeš kazati svje najbolje.Generalizaciju izbaci pa mozemo nastaviti diskusiju.
Prvo nisam muškog roda, drugo nisam generalisala, treće ako je tako kod tebe svaka čast na izuzetku, četvrto neću nikog da prozivam, peto hajde nam reci koje mjere sankcionisanja danas koristiš u školi?? Postoji disciplinska sveska/dnevnik šta li je već?? Šta je sa djecom kojoj se ništa ne može?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#165 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

Trebam te wrote:

Ne bi, jos bismo gore zglajzali, mada i ja sam mislila tako!

Evo ti jedan primjer, staromodni system je valjao za ono vrijeme i tranzicija skolstva je bila svakako neophodna bez obzira na rat.
Tranziciju nismo uspjeli porvesti kako treba i sad jedna generacija ce to snijeti na ledjima, dok stari profesori i nastavnici ne odu u penzije, ...onda siromastvo je dovelo ljude do korupcije pa niko nepita koliko nastavnog kadra uzima mito? Ili ako roditelji imaju vece ovlasti u drzavi !!?? smiju li izreci kaznu, disciplinsku mjeru!?? a to je jedini posao koji imaju i ako ga izgube sta onda?

Mislim Bosna je to, sve je tu jako komplikovano zato sto je korumpirano drustvo, ..mozda grijesim, neznam!
E vala ubleha je i pomisliti na mitu o osnovnom i srednjem obrazovanju u kojem posljednjih 10 godina ama baš niko IZGUBIO godinu :lol: Kakvo mito bona kad svi roditelji znaju da postoji Nastavničko Vijeće i Školski odbor koji će njihovg mjezimca zadržati u razredu.
Posao se ne gubi radi izricanja mjera, pogotovo nastavnik ga ne može izgubiti, jer nikad sam nastavnik ne donosi odluku o popravnom ispitu niti smanjenju vladanja.To rade razredna i nastavnička vijeća tako da je priča o strahu od otkaza klasična laž.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#166 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

azurna_obala wrote: Prvo nisam muškog roda, drugo nisam generalisala, treće ako je tako kod tebe svaka čast na izuzetku, četvrto neću nikog da prozivam, peto hajde nam reci koje mjere sankcionisanja danas koristiš u školi?? Postoji disciplinska sveska/dnevnik šta li je već?? Šta je sa djecom kojoj se ništa ne može?
Ja još uvijek nisam iskoristila ni jednu disciplinsku mjeru ( smanjenje vladanja ili udaljavanje s nastave u prisustvu pedagoga) jer iskreno nastavnik koji ne može održati disciplinu na svom času je za mene obična nula.Nek pocijepa svoju diplomu i pobaca sve moguće priručnike o dječijoj psihologiji.
Reći ću ti da recimo nastavnik engleskog jezika kada je u moj razredu hvata se za glavu od muke, trči po mene u zbornicu da se žali kakvi su učenici, ajmeeee ne slušaju ga.Znači nije do djece, nego do nastavnika.
I sami znate da je autoritet ma kako to grubo zvučalo ključ uspjeha u discipilini.

Jedina smanjena vladanja na koja sam bila prinuđena su izazvana brojem izostanaka( neopravdanim izostancima) jer ja nemam praksu da ikog ko nije na času ne zapišem, tek radi eventualnih problema, tipa gdje je neko bio, bio na času, a ja ga ni vidjela ni čula.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#167 Re: Privatne osnovne škole

Post by Mr. Brightside »

a privatne skole treba da odgajaju vasu djecu umjesto vas ili ? :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#168 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

micki125 wrote:
još treba dodati da sistem forsira bolje ocjene iako nisu zaslužene, a sve kako bi se direktor ili ko već mogao pohvaliti da ima dobar prosjek u školi. ukratko odron.
Ovo je definitivno tačno.
Ja sam prosle godine na kraju školske godine imala u razredu prosjek ocjena 3.60.Po mom mišljenju sasvim korektno za nivo znanja i strukturu razreda.Helem na nastavničkom podnosim izvještaj i direktor gleda u mene i fino čovjek ustade i kaže:Šta je to kod tebe haman sve debili, de bona naučiti će do devetog razreda čitati i pisati. :shock:
Ja fino pružim dnevnik prema njemu i pokažem mu čije ime stoji na početnoj stranici, nasmijem se i: Kad bude ovdje Vaše ime onda neka imaju i 5.00.
Kapak.
Prosjek ocjenana "ganjaju" sve škole i javne i privatne radi rangiranja na kraju godine.
Ali su tek sad skontali da nije suština u veličini ocjene nego u principu najmanjeg odstupanja u odnosu na prvo i posljednju klasifikaciju. :lol:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#169 Re: Privatne osnovne škole

Post by Mr. Brightside »

micki125 wrote:
Mr. Brightside wrote:a privatne skole treba da odgajaju vasu djecu umjesto vas ili ? :roll:
a ja mislio da se u školi treba nešto i naučiti?
između ostalog i to :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#170 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

micki125 wrote:
pa zbog čeka bi onda roditelji djeteta koje može i hoće da uči, a mogu platiti školovanje u privatnoj školi, isto upisali u javnu? zašto bi svoje dijete učinili taocem politike manjeg otpora i nesankcionisanja školskih probisvjeta?
Ovo je očita pogreška u shvatanju suštine.I u drzavnoj skoli djeca koja uče i rade imaju priliku da budu maksimalno podučeni i naučeni.Helem, dijete koje uči je nebitno gdje ide u školu, mislim da je puno više onih koji su lošijeg znanja u privatnim školama ( a roditelji ih forsiraju) nego u drzavnim( naravno srazmjerno broju učenika).Vjerute u drzavnoj skoli ima malisana koji su genijalci i za one u privatnim skolama.
Ako treba informacija ev čisto svjeza.Nelle moze da je potvrdi, moj stari sprema mališane za takmičenje matematike i fizike, vjerovao ili ne slomi se čovjek tražeći im literaturu sa viših nivoa, srednjoskoLsku pa i univerzitetsku.Genijalac gdje god da ide u skolu IMA PODRSKU.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#171 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

zelenashica wrote:
Trebam te wrote:

Ne bi, jos bismo gore zglajzali, mada i ja sam mislila tako!

Evo ti jedan primjer, staromodni system je valjao za ono vrijeme i tranzicija skolstva je bila svakako neophodna bez obzira na rat.
Tranziciju nismo uspjeli porvesti kako treba i sad jedna generacija ce to snijeti na ledjima, dok stari profesori i nastavnici ne odu u penzije, ...onda siromastvo je dovelo ljude do korupcije pa niko nepita koliko nastavnog kadra uzima mito? Ili ako roditelji imaju vece ovlasti u drzavi !!?? smiju li izreci kaznu, disciplinsku mjeru!?? a to je jedini posao koji imaju i ako ga izgube sta onda?

Mislim Bosna je to, sve je tu jako komplikovano zato sto je korumpirano drustvo, ..mozda grijesim, neznam!
E vala ubleha je i pomisliti na mitu o osnovnom i srednjem obrazovanju u kojem posljednjih 10 godina ama baš niko IZGUBIO godinu :lol: Kakvo mito bona kad svi roditelji znaju da postoji Nastavničko Vijeće i Školski odbor koji će njihovg mjezimca zadržati u razredu.
Posao se ne gubi radi izricanja mjera, pogotovo nastavnik ga ne može izgubiti, jer nikad sam nastavnik ne donosi odluku o popravnom ispitu niti smanjenju vladanja.To rade razredna i nastavnička vijeća tako da je priča o strahu od otkaza klasična laž.

Zadrzavanjem 'nemirnog mjezimca' za tebe nije korupcija? Svasta :skoljka:

I primitvino se obracati nekom sa 'bona' :mrgreen: ipak si ti pedagog.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#172 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

Mr. Brightside wrote:a privatne skole treba da odgajaju vasu djecu umjesto vas ili ? :roll:
Skola je odgojno-obrazovna institucija, odgojni dio bi trebao vise biti zadatak roditelja a obrazovni nastavnika.Međutim ruku na srce danasnja velika vecina roditelja od skole ocekuje da preuzme obje uloge.
Ja cu biti iskrena i priznati da i sama to kao roditelj ponekad očekujem od uciteljice svog djeteta...zaboga ja obje strane radim podjednako, a recimo uciteljica moje kcerke ne.A imamo istu platu.Tu je sustina.Dok se ne bude placao kvalitet i kaznjavao nerad, i bice nam ovako kako jeste, šaroliko.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#173 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

Trebam te wrote:
zelenashica wrote:
Trebam te wrote:

Ne bi, jos bismo gore zglajzali, mada i ja sam mislila tako!

Evo ti jedan primjer, staromodni system je valjao za ono vrijeme i tranzicija skolstva je bila svakako neophodna bez obzira na rat.
Tranziciju nismo uspjeli porvesti kako treba i sad jedna generacija ce to snijeti na ledjima, dok stari profesori i nastavnici ne odu u penzije, ...onda siromastvo je dovelo ljude do korupcije pa niko nepita koliko nastavnog kadra uzima mito? Ili ako roditelji imaju vece ovlasti u drzavi !!?? smiju li izreci kaznu, disciplinsku mjeru!?? a to je jedini posao koji imaju i ako ga izgube sta onda?

Mislim Bosna je to, sve je tu jako komplikovano zato sto je korumpirano drustvo, ..mozda grijesim, neznam!
E vala ubleha je i pomisliti na mitu o osnovnom i srednjem obrazovanju u kojem posljednjih 10 godina ama baš niko IZGUBIO godinu :lol: Kakvo mito bona kad svi roditelji znaju da postoji Nastavničko Vijeće i Školski odbor koji će njihovg mjezimca zadržati u razredu.
Posao se ne gubi radi izricanja mjera, pogotovo nastavnik ga ne može izgubiti, jer nikad sam nastavnik ne donosi odluku o popravnom ispitu niti smanjenju vladanja.To rade razredna i nastavnička vijeća tako da je priča o strahu od otkaza klasična laž.

Zadrzavanjem 'nemirnog mjezimca' za tebe nije korupcija? Svasta :skoljka:

I primitvino se obracati nekom sa 'bona' :mrgreen: ipak si ti pedagog.
Jeste ako se za to plati.
Ali kako vidim nisi shvatila da je smisao da u skolama nije potrebno platiti za bilo kakve ustupke prema đacima. :-)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#174 Re: Privatne osnovne škole

Post by zelenashica »

micki125 wrote:
mislim da ovo boldirano nije tačno. ne može dijete učiti ako oko njega svira mobitel, ako probisvjeti hodaju po učionici, dobacuju nastavniku, vrijeđaju one koji hoće učiti ...........

možda si u pravu da i u privatnim ima loših učenika, ali je disciplina takva da ne mogu ometati druge, i u tomeje suština. ako je loš loš je sebi, nema mogućnost da ometa druge.

svaka čast tvome ocu, ali koliko je inteligentne djece zaostalo u znanju zbog toga što na času nisu imali uslove da uče?
Kod njega svim imaju uslove da uče.Taj jos uvijek kad otvori vrata učionice ima postovanje i autoritet svojih đaka.
Tu je ključ, u autoritetu i poštovanju.Problem je nastao sa reformama i silom priča kako i djeca i roditelji imaju prava,...pa neki bukvalno shvatili i koriste ono da sankcije nisu moguće tako lako---> čitaj nemoguća misija.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#175 Re: Privatne osnovne škole

Post by Trebam te »

Mislim Bosna je to, sve je tu jako komplikovano zato sto je korumpirano drustvo, ..mozda grijesim, neznam!
E vala ubleha je i pomisliti na mitu o osnovnom i srednjem obrazovanju u kojem posljednjih 10 godina ama baš niko IZGUBIO godinu :lol: Kakvo mito bona kad svi roditelji znaju da postoji Nastavničko Vijeće i Školski odbor koji će njihovg mjezimca zadržati u razredu.
Posao se ne gubi radi izricanja mjera, pogotovo nastavnik ga ne može izgubiti, jer nikad sam nastavnik ne donosi odluku o popravnom ispitu niti smanjenju vladanja.To rade razredna i nastavnička vijeća tako da je priča o strahu od otkaza klasična laž.
pa zbog čeka bi onda roditelji djeteta koje može i hoće da uči, a mogu platiti školovanje u privatnoj školi, isto upisali u javnu? zašto bi svoje dijete učinili taocem politike manjeg otpora i nesankcionisanja školskih probisvjeta?
[/quote]

Da odlicno receno, ja hocu i zelim izbor i ako mogu da biram zasto ne izabrati ono sto je za moje dijete najbolje!

I zasto se to uvijek klasifikuje kao 'pomodarstvo' zato sto neko ima novac i samim tim mogucnost veceg izbora?

Mislim vrijeme je da ljudi u Bosni pocnu razmisljat kapitalisticki, dole ljudi jos uvijek zive u kvazi socijalistickoj zabludi :D
Post Reply