Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#26 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by O'zone »

Brus Lee wrote:
O'zone wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /170410047

Neću reći da je crno ali nije ni sivo....Prebaciti djecu kod hahara u porodičnoj je .....užas
Ti ocigledno nemas sitnu djecu ili ih , ako imas, nisi godinam vodio ljekaru. Vec godinama skolsku djecu ne pregledaju pedijatri vec hahari ljekari opste med. I spec.porodicne med. Razlika je sto vise nece ljekari ici u ambulante skolske medicine i napustati svoje pacijente s kojima imaju ugovor o pruzanju zdravstv.usluga, vec ce djeca biti rasporedjena po mjestu stanovanja u lokalne ambulante. Sada ce djeca sjediti u istoj cekaonici sa odraslim. Koliko je to pametno, vrijeme ce pokazati. Nisu svi pacijenti samo za recept i samo za uputnicu. Ima tu i tuberana, alkoholicara, narkomana, hitnih stanja, psihijatrijskih slucajeva i sl. Kako ce se to sve odraziti na psihu djeteta ne treba trositi rijeci. Ovo ne odgovara nikome, ni djeci, ni roditeljima ni ljekarima koji ce imati dodatno opterecenje ionako prebukiranih ambulanti. A, da se lako prebaciti sa infarkta, diabetesa i sl na rubeolu i vodene ospice, nije. Nebi djaba bili pedijatri da je dijete umanjeni covjek. Ali sta je tu je, kad se ne pita struka vec politika.
Imam. Ali predškolski uzrast. Iskustvo sa pedijatrima u DZ O. Maslić mi je u potpunosti pozitivno.
Ove godine klinjo kreće u školu što znači da ga prebacujem u porodičnu. A pošto odlično znam ko radi u njoj....kažem hahari.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#27 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Brus Lee »

O'zone wrote:
Brus Lee wrote:
O'zone wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /170410047

Neću reći da je crno ali nije ni sivo....Prebaciti djecu kod hahara u porodičnoj je .....užas
Ti ocigledno nemas sitnu djecu ili ih , ako imas, nisi godinam vodio ljekaru. Vec godinama skolsku djecu ne pregledaju pedijatri vec hahari ljekari opste med. I spec.porodicne med. Razlika je sto vise nece ljekari ici u ambulante skolske medicine i napustati svoje pacijente s kojima imaju ugovor o pruzanju zdravstv.usluga, vec ce djeca biti rasporedjena po mjestu stanovanja u lokalne ambulante. Sada ce djeca sjediti u istoj cekaonici sa odraslim. Koliko je to pametno, vrijeme ce pokazati. Nisu svi pacijenti samo za recept i samo za uputnicu. Ima tu i tuberana, alkoholicara, narkomana, hitnih stanja, psihijatrijskih slucajeva i sl. Kako ce se to sve odraziti na psihu djeteta ne treba trositi rijeci. Ovo ne odgovara nikome, ni djeci, ni roditeljima ni ljekarima koji ce imati dodatno opterecenje ionako prebukiranih ambulanti. A, da se lako prebaciti sa infarkta, diabetesa i sl na rubeolu i vodene ospice, nije. Nebi djaba bili pedijatri da je dijete umanjeni covjek. Ali sta je tu je, kad se ne pita struka vec politika.
Imam. Ali predškolski uzrast. Iskustvo sa pedijatrima u DZ O. Maslić mi je u potpunosti pozitivno.
Ove godine klinjo kreće u školu što znači da ga prebacujem u porodičnu. A pošto odlično znam ko radi u njoj....kažem hahari.
Poenta je da su i do sada "hahari" lijecili skolsku djecu, samo sto su se mijenjali i dolazili u skolski dispanzer. Konkretno u DZ O.Maslic , mislim da imaju dva spec skolske med. /ta specijalizacija je ukinuta/, tako da ti se mozda posreci i dijete ti ostane u skolskom disp.dok oni ne odu u penziju. Kada su odsutni /godisnji, bolovanje, praznici.../ opet ih mijenjaju ovi iz porodicne. Sto se tice pedijatara i tvog iskustva sa njima, kakvo god da je ono, na njih zaboravi. Ili pravi drugo dijete ☺☺
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#28 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by O'zone »

Brus Lee wrote: Poenta je da su i do sada "hahari" lijecili skolsku djecu, samo sto su se mijenjali i dolazili u skolski dispanzer. Konkretno u DZ O.Maslic , mislim da imaju dva spec skolske med. /ta specijalizacija je ukinuta/, tako da ti se mozda posreci i dijete ti ostane u skolskom disp.dok oni ne odu u penziju. Kada su odsutni /godisnji, bolovanje, praznici.../ opet ih mijenjaju ovi iz porodicne. Sto se tice pedijatara i tvog iskustva sa njima, kakvo god da je ono, na njih zaboravi. Ili pravi drugo dijete ☺☺
Iskreno nisam znao da ljekari iz porodične liječe djecu u školskim dispanzerima. Mislim majku mu pedijatrija je posebna branša uvijek bila baš zbog osjetljivosti pacijenata (31x sam hospitaliziran na pedijatriji tako da to veoma dobro znam) dok su ljekari opšte prakse baš to... opšti...Znaju sve po malo ali ništa do kraja...
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#29 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Brus Lee »

O'zone wrote:
Brus Lee wrote: Poenta je da su i do sada "hahari" lijecili skolsku djecu, samo sto su se mijenjali i dolazili u skolski dispanzer. Konkretno u DZ O.Maslic , mislim da imaju dva spec skolske med. /ta specijalizacija je ukinuta/, tako da ti se mozda posreci i dijete ti ostane u skolskom disp.dok oni ne odu u penziju. Kada su odsutni /godisnji, bolovanje, praznici.../ opet ih mijenjaju ovi iz porodicne. Sto se tice pedijatara i tvog iskustva sa njima, kakvo god da je ono, na njih zaboravi. Ili pravi drugo dijete ☺☺
Iskreno nisam znao da ljekari iz porodične liječe djecu u školskim dispanzerima. Mislim majku mu pedijatrija je posebna branša uvijek bila baš zbog osjetljivosti pacijenata (31x sam hospitaliziran na pedijatriji tako da to veoma dobro znam) dok su ljekari opšte prakse baš to... opšti...Znaju sve po malo ali ništa do kraja...
Manjak je pedijatara na trzistu rada i svugdje u svijetu djeca skolskog uzrasta se lijece kod istog ljekara, tj. to su im ulazna vrata u sist.zdravstv.zastite. cilj je da se svi clanovi porodice lijece kod istog ljekara i to ima svojih prednosti, medjutim kod nas ce te prednosti biti ugusene u manama. Dosta roditelja nema istog ljekara, dosta ambulanti nema uslove za prihvat djece, nema dovoljno timova por.med. Vec sada je oko 50-tak pacijenata po timu u smjeni /norma je 32 pac/ sto se vec odrazava na kvalitet usluge. Dodaj sada na to djecu koja se ne narucuju, posto su obicno akutna stanja. To sve podijeli sa 7.5sati koliko je radno vrijeme i dobiti ces manje od 5 min po pacijentu. Djeci treba vise vremena da se skinu do pasa i obuku. RVI, sehidske porodice, trudnice...imaju pravo bez cekanja da udju kod ljekara sto ce kod roditelja izazvati dodatnu nervozu. Sto se tice stomatologije, kako ce teci privatizacija, mislim da ni zakonodavcu nije jasno. Hoce li pac.placati na licu mjesta pa onda ici u ZZO da mu refundiraju pare ili ce stomatolog raditi djaba pa on cekati da mu ZZO plati usluge? Kako ce ZZO vrsiti kontrolu broja i vrste usluge koja je placena i sl?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#30 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Tema je stomatoligija a ne pedijatrija. Mada je cijela reforma losa, i u konacnici je na ustrb i kvantiteta i kvaliteta?


Ja nigdje u ovoj reformi zaista NE VIDIM,(vezano za stomatolosku zdr zastitu, sto je i tema), ako neko zna suprotno neka napise, da pacijentima ostaje ta besplatna primarna stimatoloska zdr zastita, samo se spominje privatizacija stomatologije , nigdje da pacijenti
nastavljaju koristiti dosadasnje stomat usluge, ako se to podrazumijeva neka me neko uputi ili nam kopira taj dio teksta, "kvazireforme", ja to ne vidim?

Sta je svrha toga , ako npr u Novom Gradu ili pogotovu u D.Zdravlja Stari Grad imate sasvim solidan/dobar nivo primarne sto.zdravstvene zastite, npr izvrsnog dr Zukica ili Tanju i slicno, u cemu je ta "usteda" ili kvalitet ako to odjeljenje zatvorimo trajno ili damo privatniku , a imamo bas "plaha " iskustva u drugim oblastima sta radi ta "privatizacija"? Znaci eto konkretno u mnogim D.Zdravlja u Sarjevu unistavate sasvim solidan sistem stom zdrav zastite . Cemu to, da uhljebimo nezaposlene privatnike, stomatologe ili?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#31 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by DaffyDuck »

i kaze "plan" za koji je nepoznato ko je radio na njemu. jos gore- kao takav usvojen na sjednici :-)
što naglašava aktivistica Svjetlana Nedimović: “Vidi se samo namjera štednje na krajnjim korisnicima. Međutim, kao što pokazuju iskustva iz komšiluka (Hrvatska), štednjom na uslugama koje pružaju državne ustanove, novac iz javnih fondova, u koje svi uplaćujemo, odlijeva se u džep privatnih ordinacija i klinika, a tarife su u privatnom sektoru znatno više. Time državne ustanove siromaše i ne mogu se razvijati u skladu s potrebama društva. Pare koje bi trebale ići za razvoj i poboljšanje usluga – odlaze na kupovinu od (daleko skupljih) usluga od privatnika. Ovo već vidimo na primjeru Kliničkog centra u Sarajevu: aparati ne rade, ljekara sve manje, pacijenti se upućuju privatnicima i Zavod zdravstvenog osiguranja sve više novca troši na refundiranje, umjesto da se osposobe državni kapaciteti. Prevencija i edukacija, adekvatno nagrađivanje i usavršavanje osoblja, nabavka savremene opreme – sve ono što je zadaća velikog zdravstvenog sistema više ne može biti prioritet. Privatne ustanove se bogate i razvijaju, ali ne prema potrebama društva, nego prema interesima vlasnika, a osnovni interes privatnika je zarada.”

Ono sto smo ucili u skoli, nekad: "Medicina je nauka..."
definicija po Izetbegovic&co: "Medicina je grana privrede, biznis. Profit"
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#32 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

Pozitivno poslovali!? Možda na papiru za izvještaj, bez toalet papira, injekcija, reagenasa, plombi, filma za slikanje, ispravnih aparata...i svega što treba, samo plate ljekara i nepotrebnih.
I kako piše iznad, privatne su bile još više „pozitivnije“.
Premijer Kantona Sarajevo Adem Zolj je na konferenciji za medije izjavio da su zadovoljni izvještajem o radu i finansijskom poslovanju 14 zdravstvenih javnih ustanova za 2017. godinu.
- Sve zdravstvene ustanove su poslovale pozitivno - što znači da dobro rade, ali se organizaciono mora poboljšati usluga, posebno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, jer je lista čekanja velika – kazao je Zolj.
https://faktor.ba/vijest/premijer-ks-a- ... vno-298048
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#33 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by DaffyDuck »

Ahaaaa, pa dobro, pocela krvava borba pred izbore. Krenule premijerne predstave.
To sto niko ne vodi evidenciju koliko ljudi umre cekajuci na red da izvadi nalaz i dobije dijagnozu i samim tim lijecenje ko im je kriv... A kad ne vodi, ne moze da udje u statistiku. Bezbeli.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#34 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

usvojena je Odluka kojom se vrše izmjene i dopune osnivačkog akta Opće bolnice “Prim.dr Abdulah Nakaš”, koja je proširena za oblast pedijatrije.
Rastaljivanje. Klinički je pod SDA a onda SBB-u malo što ima Opću pa hoće kantonalnu bolnicu a za to treba pedijatrija.
O korisnicima se ne priča i nema takve statistike uspjeha. Samo se pare mjere.
Post Reply