Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#26 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by žuti »

Murisno1 wrote:Našo poslovni prostor 5000 KM kirija usred Baščaršije. 50tak m2.
Puno. cjenkaj se i probaj spustiti cijenu na 3000.
Murisno1 wrote:jel pametno odmah udariti na najbolju lokaciju (samim tim evo i na najskuplju)
Lokacija je jako bitna, mada po meni nije presudna. za uspjeh u biznisu moraš imati dozu orginalnosti i malo srece.
Murisno1 wrote:i faktički većinu novca uložiti u lokaciju)
Mene je ovoga strah,
Murisno1 wrote:Znači, ekspresno ili lagano.
Ako ciljaš na dugorocni uspjeh mislim da ti je polako jedina opcija.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#27 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by enx »

Penicilin wrote:.............Najvažnije ti je da budeš lično prisutan i da vodiš sam lično računa o svemu. Ako si spreman da se lično posvetiš ugostitetljskom poslu za tri mjeseca ćeš početi da zarađuješ.
Ovo što pitaš da li uzeti bolju ili zavučeniju lokaciju ja mislim da trebaš igrati na jaču varijantu u svakom slučaju. Nema tu isprobavanja ako pukneš u startu zaboravi da češ se lako iščupati. Ako si već kreno u to idi punim pa šta bude. U svakom slučaju bolja lokacija ti je veća šansa za uspjeh. Skontaj model u koji vjeruješ i posveti se tome maksimalno. Naravno ne smiješ biti megaloman i moraš realno procjeniti potrebno ulaganje. Ali nema šansi da ti u pokretanju vlatitog biznisa ideš postepeno i na sigurno. Ako češ tako onda ti je bolje ganjaj poso u državnoj službi. Ja vjerujem da bez hrabrosti i rizika nema vlastitog biznisa. Ako vidiš da si ga popušio halali na vrijeme i fataj se bilo čega od čega možeš preživjeti i ne okreći se. To ti je sva filozofija poduzetništva i privatluka. Imaš šansu 1:10 da izgoriš. Ali ako prođeš prošo si, a ako ga popušiš vratičeš se na ono odakle si krenuo. Bez puno filozofije. Biznis je surova igra i tako ga treba i kozumirati.
Ovo što je čovjek rekao je najbolji savjet koji ti je iko mogao dati. Ali obrati pažnju posebno na rečenicu koja je boldirana. Bez takvog stava si propao i prije početka. Ti lično moraš voditi sve, i voditi računa o svemu. Moraš biti čvrste ruke, i ne dozvoliti greške, jer se svaka skupo plaća. (kad si vidio da u Želji ili Hodžiću ili Mrkvi nema nikog od vlasnika). Ti treba da otvoriš i zatvoriš radnju. I najviše tebe (nikog drugog i neće) mora boljeti glava zbog svega.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#28 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Toto »

Pogledaj serijal "ramsay's kitchen nightmares tv show" Remzija je vrhunski kuhar i zestok ugostitelj od kojeg se ima sta nauciti.
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#29 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by žuti »

Murisno1 wrote:Imam budžet od 30 000 KM za cijeli projekat.

Iako se cini da je to jedinai, kolko tolko, sigurna varijanta moram te pitati
Jesi li razmišljao išta drugo osim ugostiteljstva?
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#30 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Penicilin »

enx wrote:Najvažnije ti je da budeš lično prisutan i da vodiš sam lično računa o svemu.

Bez takvog stava si propao i prije početka. Ti lično moraš voditi sve, i voditi računa o svemu. Moraš biti čvrste ruke, i ne dozvoliti greške, jer se svaka skupo plaća. (kad si vidio da u Želji ili Hodžiću ili Mrkvi nema nikog od vlasnika). Ti treba da otvoriš i zatvoriš radnju. I najviše tebe (nikog drugog i neće) mora boljeti glava zbog svega.
Mislim da je ovo definitivno ključ ugostiteljstva. Dakle sve mora biti pod kontrolom osobe koja je direktno motivisana za uspjeh projekta. Ta osoba mora imati viziju i voditi računa o najmanjim detaljima. Svaki gost pamti i doživljava svaki detalj od prve do zadnje sekunde u objektu. Od toga kako je uređen objekat, ko su ostali gosti, kako im se obraća osoblje, ima li papira u wc-u, kakve su cijene, koliko je čekao na piće itd, itd. Svi ti najsitniji detalji čine onaj osjećaj želje da se vratite u neki objekat ili nagona da odaberete ili odbacite ovaj objekat kao destinaciju za večeras. Prepustiti konobarima da vode računa o svemu ovome je recept za propast svakog ugostiteljskog projekta. Dakle treba postepeno stvarati željenu klijentelu i suptilno rastjerivati neželjenu te jednom uspostavljeni balans i rutinu održavati. Ono što je najteže u svemu tome jeste održavati balans između radne discipline i opuštenosti i dobrog raspoloženja prema gostima koje je neophodno za svu uspješnu kafanu, kafić,restoran. Ljudi dolaze u kafanu da se opuste i uživaju i zadnje što im treba su nadrkani konobari, prljav wc, dlaka u hrani. Svaka interna svađa rezultovaće konobarom koji te prekokurca pita štaš pit i ponaša se kao da ti je pljunuo u piće. Sa druge strane ako nisi sposoban konobara natjerati da ode i odčepi wc šolju u sred najveće frke možeš slobodno računati da će slijedeće što ćeš primjetiti biti da konobari zavrću na kusuru. Itd, itd.. Ugostiteljstvo je nauka ko i svaka druga..
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by madner »

Moj savjet ti je da naredis konobaru da ujutru ode i rasitni 100 marona u banci. Da moze kusur vratiti. Nista me vise ne nervira nego kada hocu poci a ovaj mora do granapa kako bi mu razbili 50km :x
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#32 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Murisno1 »

žuti wrote:
Murisno1 wrote:Imam budžet od 30 000 KM za cijeli projekat.

Iako se cini da je to jedinai, kolko tolko, sigurna varijanta moram te pitati
Jesi li razmišljao išta drugo osim ugostiteljstva?
Nije to meni prvi i primarni posao. Prvi ozbiljan jeste u ugostiteljstvu. Radi se ustvari o jednoj vrsti pekare sa posebnim proizvodima namjenjinim za jelo u šetnji gradom. To je ono ukratko, zato mi nisu potrebna velika ulaganja u samom prostoru i (iako bi bilo fino imati par mjesta za sjesti), treba mi prometna lokacija. Proizvod je dobar, novitet je na tržištu. Ali, normalno, nije o glavu. Ako bude, biće, ako ne - pare idu na drugu stranu ..
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#33 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Murisno1 »

Penicilin wrote:Ma stipu šuplju. Šta god ti ko reko vjeruj mi u svakom biznisu najvažnija je jedino i samo volja i odlučnost. Ako si spreman da se u ovo upustiš imaš manje više dovoljno love. Pitanje je jedino kolko će ti uzeti kirije u startu ali kako god kafanu od 50 m2 možeš solidno opremiti za 20 milja, a ako ti poso krene kako treba, trebo bi za mjesec ili najviše dva biti u stanju pokriti troškove. Najvažnije ti je da budeš lično prisutan i da vodiš sam lično računa o svemu. Ako si spreman da se lično posvetiš ugostitetljskom poslu za tri mjeseca ćeš početi da zarađuješ.
Ovo što pitaš da li uzeti bolju ili zavučeniju lokaciju ja mislim da trebaš igrati na jaču varijantu u svakom slučaju. Nema tu isprobavanja ako pukneš u startu zaboravi da češ se lako iščupati. Ako si već kreno u to idi punim pa šta bude. U svakom slučaju bolja lokacija ti je veća šansa za uspjeh. Skontaj model u koji vjeruješ i posveti se tome maksimalno. Naravno ne smiješ biti megaloman i moraš realno procjeniti potrebno ulaganje. Ali nema šansi da ti u pokretanju vlatitog biznisa ideš postepeno i na sigurno. Ako češ tako onda ti je bolje ganjaj poso u državnoj službi. Ja vjerujem da bez hrabrosti i rizika nema vlastitog biznisa. Ako vidiš da si ga popušio halali na vrijeme i fataj se bilo čega od čega možeš preživjeti i ne okreći se. To ti je sva filozofija poduzetništva i privatluka. Imaš šansu 1:10 da izgoriš. Ali ako prođeš prošo si, a ako ga popušiš vratičeš se na ono odakle si krenuo. Bez puno filozofije. Biznis je surova igra i tako ga treba i kozumirati.
Sve što si reko prijatelju, potpisujem i mislim upravo tako. Imam dovoljno sredstava da ispoštujem kvalitet same ponude, da ispoštujem cijenu, osoblje, uslugu i ostalo, znači da to dovedem do nivoa, da smo faltički spremni da prometujemo minimalno 1500 KM dnevno.

E sad, ovaj poso može ili biti vrlo dobar ili biti pušiona skroz (s obzirom na mentalitet), sredine nema, jer takav je proizvod. Zato i razmišljam na ovaj način. Uleti odma gdje treba i kako treba, ispoštuj sve što je do tebe i još 30% od toga i onda prati promet, a prepoznaćeš posao u narednih 15 dana.

Nije problem biti tu, to sam naučio na teži način, davno. :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Toto »

100% biznis. :thumbup: :thumbup: Sretno i bericetno!
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#35 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Penicilin »

Murisno1 wrote:
Penicilin wrote:Ma stipu šuplju. Šta god ti ko reko vjeruj mi u svakom biznisu najvažnija je jedino i samo volja i odlučnost. Ako si spreman da se u ovo upustiš imaš manje više dovoljno love. Pitanje je jedino kolko će ti uzeti kirije u startu ali kako god kafanu od 50 m2 možeš solidno opremiti za 20 milja, a ako ti poso krene kako treba, trebo bi za mjesec ili najviše dva biti u stanju pokriti troškove. Najvažnije ti je da budeš lično prisutan i da vodiš sam lično računa o svemu. Ako si spreman da se lično posvetiš ugostitetljskom poslu za tri mjeseca ćeš početi da zarađuješ.
Ovo što pitaš da li uzeti bolju ili zavučeniju lokaciju ja mislim da trebaš igrati na jaču varijantu u svakom slučaju. Nema tu isprobavanja ako pukneš u startu zaboravi da češ se lako iščupati. Ako si već kreno u to idi punim pa šta bude. U svakom slučaju bolja lokacija ti je veća šansa za uspjeh. Skontaj model u koji vjeruješ i posveti se tome maksimalno. Naravno ne smiješ biti megaloman i moraš realno procjeniti potrebno ulaganje. Ali nema šansi da ti u pokretanju vlatitog biznisa ideš postepeno i na sigurno. Ako češ tako onda ti je bolje ganjaj poso u državnoj službi. Ja vjerujem da bez hrabrosti i rizika nema vlastitog biznisa. Ako vidiš da si ga popušio halali na vrijeme i fataj se bilo čega od čega možeš preživjeti i ne okreći se. To ti je sva filozofija poduzetništva i privatluka. Imaš šansu 1:10 da izgoriš. Ali ako prođeš prošo si, a ako ga popušiš vratičeš se na ono odakle si krenuo. Bez puno filozofije. Biznis je surova igra i tako ga treba i kozumirati.
Sve što si reko prijatelju, potpisujem i mislim upravo tako. Imam dovoljno sredstava da ispoštujem kvalitet same ponude, da ispoštujem cijenu, osoblje, uslugu i ostalo, znači da to dovedem do nivoa, da smo faltički spremni da prometujemo minimalno 1500 KM dnevno.

E sad, ovaj poso može ili biti vrlo dobar ili biti pušiona skroz (s obzirom na mentalitet), sredine nema, jer takav je proizvod. Zato i razmišljam na ovaj način. Uleti odma gdje treba i kako treba, ispoštuj sve što je do tebe i još 30% od toga i onda prati promet, a prepoznaćeš posao u narednih 15 dana.

Nije problem biti tu, to sam naučio na teži način, davno. :thumbup:
Mislim da ti 15 dana ne može biti nikakva orjentacija. Živim blizu People's na Marijin dvoru i pratio sam svakodnevno kako su oni rzvijali posao. Prvih dva tri mjeseca je izgledalo kao da je kafana fula. Ali oni su već uigrana ekipa i imaju iskustva iz vođenja Que Pasa na Mejtašu tako da oni nisu srkletili uopšte. Tačno su znali ko im je ciljana klijentela (tatini sinčići puni keša i njihove trebice) i malo po malo svako veče jedan po jedan redali su se džipovi i Audi 6 na trotoaru ispred kafane. Sad rade jako dobro i imaju sve poredano. Konobari su im spori (ne gledaju okolo moraš ih dozivat) ali sve u svemu kafana je solidna. Ova ekipa koji drže kafanu su non stop tu. Sa svima se pozdrave malo popričaju ha-hu nađu ti sto, poslije par puta kad te vide zovnu ti piće. I raja se vraćaju jer se osjećaju dobrodošli, pozvani i posebni. Na početku su stano nešta izmišljali, te salsa noć, te kokteli sa popustom, te dj ovaj i onaj, pa ako je tekma ili nešta gleda se. Naravno ovo je samo primjer njihovog konkretnog pristupa ali mislim da je ključ u tome što su tačno ciljali koga žele u kafani i nisu svaštarili već tačno organizovali ono što toj klijenteli paše. Najveća greška je kad ti se u kafani počnu mješati klošari, umjetnici, biznismeni, dječurlija, turisti, kokuzi i oni s džipovima. Također hoću da kažem prvo da se stvari mogu razvijati i postepeno a mogu biti hit od prvog dana ko Mc Donalds.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#36 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by detroit-mercy »

Murisno1 wrote:
Penicilin wrote:Ma stipu šuplju. Šta god ti ko reko vjeruj mi u svakom biznisu najvažnija je jedino i samo volja i odlučnost. Ako si spreman da se u ovo upustiš imaš manje više dovoljno love. Pitanje je jedino kolko će ti uzeti kirije u startu ali kako god kafanu od 50 m2 možeš solidno opremiti za 20 milja, a ako ti poso krene kako treba, trebo bi za mjesec ili najviše dva biti u stanju pokriti troškove. Najvažnije ti je da budeš lično prisutan i da vodiš sam lično računa o svemu. Ako si spreman da se lično posvetiš ugostitetljskom poslu za tri mjeseca ćeš početi da zarađuješ.
Ovo što pitaš da li uzeti bolju ili zavučeniju lokaciju ja mislim da trebaš igrati na jaču varijantu u svakom slučaju. Nema tu isprobavanja ako pukneš u startu zaboravi da češ se lako iščupati. Ako si već kreno u to idi punim pa šta bude. U svakom slučaju bolja lokacija ti je veća šansa za uspjeh. Skontaj model u koji vjeruješ i posveti se tome maksimalno. Naravno ne smiješ biti megaloman i moraš realno procjeniti potrebno ulaganje. Ali nema šansi da ti u pokretanju vlatitog biznisa ideš postepeno i na sigurno. Ako češ tako onda ti je bolje ganjaj poso u državnoj službi. Ja vjerujem da bez hrabrosti i rizika nema vlastitog biznisa. Ako vidiš da si ga popušio halali na vrijeme i fataj se bilo čega od čega možeš preživjeti i ne okreći se. To ti je sva filozofija poduzetništva i privatluka. Imaš šansu 1:10 da izgoriš. Ali ako prođeš prošo si, a ako ga popušiš vratičeš se na ono odakle si krenuo. Bez puno filozofije. Biznis je surova igra i tako ga treba i kozumirati.
Sve što si reko prijatelju, potpisujem i mislim upravo tako. Imam dovoljno sredstava da ispoštujem kvalitet same ponude, da ispoštujem cijenu, osoblje, uslugu i ostalo, znači da to dovedem do nivoa, da smo faltički spremni da prometujemo minimalno 1500 KM dnevno.

E sad, ovaj poso može ili biti vrlo dobar ili biti pušiona skroz (s obzirom na mentalitet), sredine nema, jer takav je proizvod. Zato i razmišljam na ovaj način. Uleti odma gdje treba i kako treba, ispoštuj sve što je do tebe i još 30% od toga i onda prati promet, a prepoznaćeš posao u narednih 15 dana.

Nije problem biti tu, to sam naučio na teži način, davno. :thumbup:
Nego, hocel biti i kakvih kupona da i mi skrta dijaspora (sto ona Visocanka rece) mozemo sa popustom prezalogajiti :mrgreen: .
User avatar
Dr.Cuddy
Posts: 2532
Joined: 09/12/2006 22:48
Location: House's Office

#37 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Dr.Cuddy »

Temu "Papiri potrebna za otvaranje ugostiteljskog obrta" već smo obradili u jednom od ranijih tekstova. Ovo su propisana pravila za ugostitelje i svakako predlažemo da se informirate o njima i pridržavate istih.

Na ulazu u ugostiteljski objekt vidno istaknuti:

a) firmu te vrstu i kategoriju objekta,
b) radno vrijeme ugostiteljskog objekta u okviru propisanog radnog vremena;

Pružati isključivo ugostiteljske usluge koje su predmet poslovanja u okviru odobrenju za rad;

Onemogućiti iznošenje pića i napitaka radi konzumiranja izvan zatvorenih prostora

ugostiteljskog objekta koji ispunjava uslove za rad noću

Istaknuti cjenik usluga i pridržavati se navedenih cijena. Cjenike staviti na raspolaganje gostima u dovoljnom broju primjeraka;

Utvrditi normative o potrošnji namirnica i pića, pružati usluge u količinama i kvalteti navedeni u normativima,

U ugostiteljskim objektima u kojima se gostima nude topla i hladna jela, jelovnici i karte pića moraju biti izloženi na ulazu ugostiteljskog objekta na prikladan način – ispisani na lokalnom i najmanje jednom svjetskom jeziku

Izdati gostu račun za svaku pruženu ugostiteljsku uslugu s naznakom vrste, količine i cijene pruženih usluga, na računu mora biti istaknuta firma ugostitelja i datum izdavanja računa;

Voditi knjigu žalbe na propisan način u svakom ugostiteljskom objektu.
Osvježavajuća bezalkoholna gazirana pića usluživati iz originalnih pakiranja kojima se osigurava očuvanje kvalitete proizvoda do trenutka potrošnje

Voditi računa da objekt glede uređaja i opreme udovoljava minimalno-tehničkim uvjetima, tj. održavati ga u stanju u kojemu mu je odobreno obavljanje djelatnosti;

U pretprostorima zahoda za goste ugostitelj mora održavati red i čistoću, osigurati ispravnost i funkcionalnost opreme i uređaja, dostatnost sredstava za čišćenje, te otklanjati druge nedostatke u odnosu na uvjete propisane Pravilnikom;

Održavati higijenu u sanitarnom čvoru (osigurati tekući sapun, papirnate ubruse i toaletni papir, osvježivač prostora)
- oprema zahoda: oznaka zahoda, polica ispod ogledala, posuda za otpatke, naprava za zaključavanje, kuka za vješanje odjeće, zahodska četka, polica za odlaganje torbice unutar ženskog zahoda;

Osigurati toplu vodu na točioniku;
U prostorijama u kojima borave gosti osigurati odgovarajući način grijanja do temperature od najmanje 18,5 C;

Osigurati sanitarne knjižice (za vlasnika i sve zaposlene) sa uredno obavljenim zdravstvenim pregledom

Vlasnik i svi zaposleni moraju imati položen ispit iz higijene namirnica (tzv.higijenski minimum)

Osigurati radnu odjeću za zaposlene:

- u objektima koji uslužuju samo pića i napitke – svijetla pamučna košulja i pregača,
- u objektima u kojima se uslužuje i hrana – svijetla pamučna košulja i tamne hlače ili suknja;

Posjedovati u objektu uvjerenja o ispravnosti oruđa za rad izdana od ovlaštene ustanove (rok valjanosti uvjerenja 2 godine);

Sve zaposlene radnike prijaviti nadležnom fondu mirovinskog osiguranja;

Pisanim putem obavijestiti nadležni ured o prestanku obavljanja djelatnosti u ugostiteljskom. objektu u roku od osam dana od nastale promjene;

Gostima mlađim od 18 godina zabranjeno je usluživanje odnosno konzumiranje alkoholnih pića u ugostiteljskom. objektu


U vašem je interesu da se navedenog pridržavate jer su kazne za povrede propisa vrlo visoke, a učestalo ponavljanje istih djela dovodi do privremenog ili trajnog
oduzimanja odobrenja za rad.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#38 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Comrad »

Iako sigurno to vec znas, ali probaj se osigurati koliko god je moguce da te vlasnik prostora ne moze istjerati iz njega kad mu je volja. Posavjetuj se sa notarom, advokatom dobro oko toga.

Nedavno se desila situacija da je vlasnik istjerao covjeka koji je razvio odlican restoran i biznis, navukao je toliko gostiju i odlicno mu je islo, da bi ga vlasnik otjerao, promjenio naziv restorana i nastavio raditi.

Sretno.
3metra kabla
Posts: 41
Joined: 01/07/2011 11:21

#39 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by 3metra kabla »

Ljetna basta direkt ispred katedrale.sank stavi na vrh stepenica i eto beton lokacije.
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#40 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Penicilin »

Comrad wrote:Iako sigurno to vec znas, ali probaj se osigurati koliko god je moguce da te vlasnik prostora ne moze istjerati iz njega kad mu je volja. Posavjetuj se sa notarom, advokatom dobro oko toga.

Nedavno se desila situacija da je vlasnik istjerao covjeka koji je razvio odlican restoran i biznis, navukao je toliko gostiju i odlicno mu je islo, da bi ga vlasnik otjerao, promjenio naziv restorana i nastavio raditi.

Sretno.
fakat
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#41 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Murisno1 »

Comrad wrote:Iako sigurno to vec znas, ali probaj se osigurati koliko god je moguce da te vlasnik prostora ne moze istjerati iz njega kad mu je volja. Posavjetuj se sa notarom, advokatom dobro oko toga.

Nedavno se desila situacija da je vlasnik istjerao covjeka koji je razvio odlican restoran i biznis, navukao je toliko gostiju i odlicno mu je islo, da bi ga vlasnik otjerao, promjenio naziv restorana i nastavio raditi.

Sretno.
To sam odmah rijesio :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#42 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Toto »

Hocel ovo biti nesto kao Domino's?
http://www.dominos.com/pages/menu.jsp#all
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#43 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Murisno1 »

Toto wrote:Hocel ovo biti nesto kao Domino's?
http://www.dominos.com/pages/menu.jsp#all
Neće, nije u pitanju brza hrana ...
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#44 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by žuti »

jesi li krenuo sa radom?
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#45 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by Not My Idea »

@Penicilin
uzivala sam u svakom tvom postu, posavjetovao si ga kao brat brata. svaka ti cast.


@Murisno1
tebi zelim svu srecu :sax:
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#46 Re: Pristojna lokacija za ugostiteljski biznis

Post by talić »

Murisno1 wrote:
žuti wrote:
Murisno1 wrote:Imam budžet od 30 000 KM za cijeli projekat.

Iako se cini da je to jedinai, kolko tolko, sigurna varijanta moram te pitati
Jesi li razmišljao išta drugo osim ugostiteljstva?
Nije to meni prvi i primarni posao. Prvi ozbiljan jeste u ugostiteljstvu. Radi se ustvari o jednoj vrsti pekare sa posebnim proizvodima namjenjinim za jelo u šetnji gradom. To je ono ukratko, zato mi nisu potrebna velika ulaganja u samom prostoru i (iako bi bilo fino imati par mjesta za sjesti), treba mi prometna lokacija. Proizvod je dobar, novitet je na tržištu. Ali, normalno, nije o glavu. Ako bude, biće, ako ne - pare idu na drugu stranu ..
razmisli malo o promociji proizvoda. Bosanci su dosta konzervativni kad su novi proizvodi u pitanju. Znaš nas,.... burek i ćevapi. Trebat će ti vjerovatno 3 do 6 mjeseci da pređeš u pozitivu. Posmatrao sam Fornetti franšizu u Zenici žena je pola godine čekala da krene, vidim sad je veselija i uposlila je još jednu radnicu. Dakle godina dana joj je trebalo da krene. Sretno !
Post Reply