Prisilno učestvovanje u humanitarnim akcijama.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
zelenashica

Prisilno učestvovanje u humanitarnim akcijama.

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:04

Danas sam otišla u poštu da pošaljem pošiljku.
Na računu za plaćenu uslugu pored osnovne cijene je dodato 20% na ime "humanitarna akcija povodom Dječije nedjelje" koja traje cijeli mjesec..
Na stranu to da li će neko dobrovoljno ili ne učestvovati u humanitarnim akcijama,ali nameće se pitanje da li po internoj odluci neke firme imate pravo nametnuti(natjerati) korisnika da učestvuje u humanitarnim akcijama?

Pasiflora

Re: Prisilno učestvovanje u humanitarnim akcijama.

Post by Pasiflora » 21/10/2011 15:08

Nekada sam negdje procitala da je to potuzakonito, ali nazalost ne mogu se sjetiti kada i gdje...

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:10

sitno wrote:Nekada sam negdje procitala da je to potuzakonito, ali nazalost ne mogu se sjetiti kada i gdje...
Meni vala liči na nešto zrelo za tužbu.Uopšte nije poenta u tom novcu,jednostavno je stvar principa.
Znači tako sutra možemo očekivati i u svakoj prodavnici uvećanja računa za neke humanitarne akcije kako se kome ćejfne.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 21/10/2011 15:12

i meni se to desilo u posti jucer. kao 15 feninga dodatno za tu neku akciju. to je sranje. nemaju oni to pravo raditi. ako vec hoce da budu tako humanitarni neka onda fino od markice od 70 feninga skinu 15 feninga i neka ih doniraju za tu akciju a ne da bez pitanja poskupljuju 15 feninga. doduse, teta mi je rekla da kupim markice od 70 feninga i sam ih zalijepim i ubacim u sanduce i to je to.

poznanik

Post by poznanik » 21/10/2011 15:13

zelenashica wrote:Danas sam otišla u poštu da pošaljem pošiljku.
Na računu za plaćenu uslugu pored osnovne cijene je dodato 20% na ime "humanitarna akcija povodom Dječije nedjelje" koja traje cijeli mjesec..
Na stranu to da li će neko dobrovoljno ili ne učestvovati u humanitarnim akcijama,ali nameće se pitanje da li po internoj odluci neke firme imate pravo nametnuti(natjerati) korisnika da učestvuje u humanitarnim akcijama?

Nije interna odluka JP Pošta, postoji Odluka Vlade FBiH o "Dječijoj nedjelji", po kojoj se plaća dodatna naknada za sve poštanske pošiljke u mjesecu oktobru, u visini 20% od cijene za konkretnu poštansku uslugu.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 21/10/2011 15:13

odeš do Lukavice pa pošalješ to isto, osim ako tamo nije nedjelja Kola Srpskih Sestara

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:14

JoseMujica wrote:odeš do Lukavice pa pošalješ to isto, osim ako tamo nije nedjelja Kola Srpskih Sestara
Uopšte nije poenta u razlici novca.Poenta je Zakonskim propisima i principu.

Black swan

Post by Black swan » 21/10/2011 15:15

a ako je dan prvog sprskog ustanka onda ne rade :D

uglavnom prati kad je šta i onda šalji poštu...
mislim da se to odnosi samo na untarnji saobraćaj
nije problem dati paru
ionako kusur feninga ubacim u one zdjele za narodne kuhinje

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:15

poznanik wrote:
zelenashica wrote:Danas sam otišla u poštu da pošaljem pošiljku.

Nije interna odluka JP Pošta, postoji Odluka Vlade FBiH o "Dječijoj nedjelji", po kojoj se plaća dodatna naknada za sve poštanske pošiljke u mjesecu oktobru, u visini 20% od cijene za konkretnu poštansku uslugu.
Gdje se može pronaći ta odluka?

dječak sa šibicama
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 21/10/2011 15:17

"Djecija nedjelja" pa cijeli mjesec oktobar?

Zasto Posta od onog haraca koji uzimaju na svaki placeni racun za tv, internet ili stanarinu, recimo, ne izdvoji pola novca u humanitarne svrhe?

Po meni je ovo protuzakonitpo, da ne govorim koliko sumnjam da ce pare zavrsiti u rukama onih kome su namijenjene.

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:19

dječak sa šibicama wrote:"Djecija nedjelja" pa cijeli mjesec oktobar?

Zasto Posta od onog haraca koji uzimaju na svaki placeni racun za tv, internet ili stanarinu, recimo, ne izdvoji pola novca u humanitarne svrhe?

Po meni je ovo protuzakonitpo, da ne govorim koliko sumnjam da ce pare zavrsiti u rukama onih kome su namijenjene.
Da,cijeli mjesec oktobar...
Ma kakva odluka Vlade da postoji i meni ovo miriše na belaj.

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:23

link wrote:kako ce biti nezakonito, ako je vlada propisala, jbg, isto kao da kazes da je pdv nezakonit :) kadija te tuzi, kadija ti sudi
Pronašla sam odluku Vlade...istina ona postoji.
Ali kako god okrenemo ipak je ovo "prisilno" djelovanje humanitarne akcije pod okriljem Vlade.

U OKTOBRU 2011. GODINE „ DJEČIJA NEDJELJA“

Federalna vlada je donijela Odluku kojom se utvrđuju novčani iznosi koji će se naplaćivati u toku okrobra 2011. godine na teritoriji Federacije BiH za „Dječiju nedjelju“.

To je po jedan posto za svaku prodatu voznu kartu u međumjesnom i međunarodnom željezničkom, brodskom, avionskom i autobuskom saobraćaju, na svaku prodatu ulaznicu za kino, pozorište, druge kulturne manifestacije i sportske priredbe, kao i na svaki prodati primjerak video kasete i nosača zvuka.

Na poštanske pošiljke u unutrašnjem saobraćaju, kao i na novine i časopise naplaćivaće se 20 posto.

Sredstva prikupljena na ovaj način uplaćivaće se u budžete kantona 15 dana po završetku „Dječije nedjelje“, a koristiće se za manifestacije i akcije posvećene djeci, na način koji utvrđuje kanton na čijoj su teritoriji sredstva prikupljena.

Samo me zanima koliko u ovom mjesecu kostaju novine,recimo Dnevni Avaz?
Da li se i prilikom njegove kupovine cijena uvecava za 20% ili ne?

karanana

Post by karanana » 21/10/2011 15:26

da li je i sve ostalo gore nabrojano poskupilo za procenat naveden gore?
znam da avaz nije.

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:27

karanana wrote:da li je i sve ostalo gore nabrojano poskupilo za procenat naveden gore?
znam da avaz nije.
Karte nisu.Eto ni Avaz nije,...haman nam se Pošte jedine pridržavaju odluke... :D

dječak sa šibicama
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 21/10/2011 15:27

Manifestacije :D

To sto je KCUS doveden na nivo da ne moze lijeciti ni osnovne bolesti, sto nam djeca oboljela od tumora moraju ici napolje na lijecenje jer ovdje nemaju nikakve uvjete, sto ljekari daju pogresne dijagnoze, ne primaju pacijente, odbijaju lijeciti ljude, sto na KCUS-u vlada nepotizam i korupcija, nikom nista, o tome Vlada nece donijeti nikakvu odluku.

Vec ce finansirati manifestacije. I to prakticno otetim parama. I sve po zakonu :)

Dok je ovaca, bic e i vune.

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:29

dječak sa šibicama wrote:Manifestacije :D

To sto je KCUS doveden na nivo da ne moze lijeciti ni osnovne bolesti, sto nam djeca oboljela od tumora moraju ici napolje na lijecenje jer ovdje nemaju nikakve uvjete, sto ljekari daju pogresne dijagnoze, ne primaju pacijente, odbijaju lijeciti ljude, sto na KCUS-u vlada nepotizam i korupcija, nikom nista, o tome Vlada nece donijeti nikakvu odluku.

Vec ce finansirati manifestacije. I to prakticno otetim parama. I sve po zakonu :)

Dok je ovaca, bic e i vune.
Da ,manifestacije.I to je dio mog revolta.
Zbilja da je u pitanju neki fond za liječenje naše djece riječ ne bih kazala protiv,pa makar to bilo i bez odluke Vlade.Ali ovo je već bezobrazluk.... :-)

karanana

Post by karanana » 21/10/2011 15:32

tako je!
ovo je sramota!
ali u ovoj zemlji nas nista ne treba zacuditi.

A_I_

Post by A_I_ » 21/10/2011 15:37

karanana wrote:tako je!
ovo je sramota!
Najgore po generacije koje dolaze je slijegati ramenima.

zelenashica

Post by zelenashica » 21/10/2011 15:38

karanana wrote:tako je!
ovo je sramota!
Ne može nas začuditi ništa.
Jer šutimo i gledamo kako nas prave ovcama.
Slično je bilo i sa SOS Dječijim selima,kada se preko telekoma ako ne griješim skupljao prilog.Fino dođeš da daš prilog a oni ti naplate poštarinu. :roll:

JThomas
Been thanked: 45 times

Post by JThomas » 21/10/2011 17:33

"dječja nedjelja" koja traje četiri i po sedmice. a mene su u školi učili da su to sinonimi.

Hemel

Post by Hemel » 21/10/2011 21:19

Kad se vec pokrenula tema imam i ja jedno pitanje ''Hoce li iko ikada da kaze koliko je novaca prikupljeno i za sta se koriste ta sredstva''.

poznanik

Post by poznanik » 21/10/2011 21:56

Hemel wrote:Kad se vec pokrenula tema imam i ja jedno pitanje ''Hoce li iko ikada da kaze koliko je novaca prikupljeno i za sta se koriste ta sredstva''.
I šta je sa pdv na prikupljena sredstva...?

Post Reply