Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1726 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

Kefal wrote:https://www.dropbox.com/sh/pdrbx3g8jp89 ... qGt_V9uO9a
izasli rezultati, samo biologija, sad za sad..
Hvala, hvala :) Provjerila sam i za drugarice za Ekologiji i Mikrobiologiji, taman da im javim.
suncica0608
Posts: 11
Joined: 11/05/2014 23:40

#1727 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by suncica0608 »

alkalna_baterija wrote:Jel moguće da je Biologija prva?!
oh :D :D :D
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1728 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

suncica0608 wrote:
alkalna_baterija wrote:Jel moguće da je Biologija prva?!
oh :D :D :D
Sunčice jesi primljena?
suncica0608
Posts: 11
Joined: 11/05/2014 23:40

#1730 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by suncica0608 »

emmahill wrote:
suncica0608 wrote:
alkalna_baterija wrote:Jel moguće da je Biologija prva?!
oh :D :D :D
Sunčice jesi primljena?
Jesam, hvala Bogu .. evo skacem jos uvijek hahaa ti? :D
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1731 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Čestitke svima koji su primljeni :D ovi koji nisu, jedino vam preostaje da se nadate da će opet odobriti da se upišu svi koji su predali... ali vas je baš puno ove godine, sumnjam da će odobriti... :|
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1732 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

Sunčice jesi primljena?[/quote]
Jesam, hvala Bogu .. evo skacem jos uvijek hahaa ti? :D[/quote]

Jesam, samo gledam ovima na mikro, cura koju znam iz osnovne i prva je na listi je imala 100 bodova i nije joj dodato još 5 za 5,0 tokom srednje, a meni jeste... Izgleda da je tačno što su pričali da se to posebno priznanje ipak treba tražiti samostalno ako se kreteni iz srednjih nisu sjetili.
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1733 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

alkalna_baterija wrote:Čestitke svima koji su primljeni :D ovi koji nisu, jedino vam preostaje da se nadate da će opet odobriti da se upišu svi koji su predali... ali vas je baš puno ove godine, sumnjam da će odobriti... :|
eto jesam rekla fino da će biti 50+ prijavljenih...
suncica0608
Posts: 11
Joined: 11/05/2014 23:40

#1734 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by suncica0608 »

emmahill wrote:
alkalna_baterija wrote:Čestitke svima koji su primljeni :D ovi koji nisu, jedino vam preostaje da se nadate da će opet odobriti da se upišu svi koji su predali... ali vas je baš puno ove godine, sumnjam da će odobriti... :|
eto jesam rekla fino da će biti 50+ prijavljenih...
ma nek smo mi primljene haha :D
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1735 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

ove godine oko 220 prijavljenih :D
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1736 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

alkalna_baterija wrote:ove godine oko 220 prijavljenih :D
ja sam se za genetiku samo kladila i sa još nekim ljudima. na kraju ispade samo za nju oko 70ak ljudi. navukao ih csi (ha ha ha) ko da gledam, žestoko će se zajebati da izvinete.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1737 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Kod nas su svi ovi smjerovi, manje - više, bez perspektive. Zato vani, genetika dere. :D
User avatar
emmahill
Posts: 320
Joined: 31/03/2013 21:21

#1738 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by emmahill »

alkalna_baterija wrote:Kod nas su svi ovi smjerovi, manje - više, bez perspektive. Zato vani, genetika dere. :D
da mi je kakav sponzor da mi plaća privatni, prilika prošla, sad se ganja sponzor za izvan BiH :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1739 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

De me prosvijetlite malo, je li ovo bodovano samo na osnovu prosjeka i posebnih predmet + eventualne nagrade, takmičenja i sl.?
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1740 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Ja ne kontam ovo bodovanje ove godine, možda samo nisam detaljno pogledala. Kakav broj predmeta po razredima, otkad se to boduje?

Bodovano je po tome, s tim da, ako se ne varam, sabirali su i ovaj broj predmeta... Svašta :?
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1741 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

Ja koliko sam skontala - što manji broj predmeta u srednjoj školi to veća šansa da upadneš na genetiku i mikrobiologiju. Ako si hemiju i fiziku imala samo 2 godine to donosi i dodatne bodove.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1742 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

:lol:

ludilo :D
suncica0608
Posts: 11
Joined: 11/05/2014 23:40

#1743 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by suncica0608 »

alkalna_baterija wrote::lol:

ludilo :D
alkalna, znas li kad ce biti upis ? :P
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1744 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

suncica0608 wrote:
alkalna_baterija wrote::lol:

ludilo :D
alkalna, znas li kad ce biti upis ? :P
E to već se ne sjećam kako ide :D
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#1745 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kvest »

Danas sam dobila(NEZVANIČNU)informaciju da može doći i do proširivanja spiska??Jeli to prošle godine bio slučaj??Meni tako malo fali....
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1746 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

alkalna_baterija wrote:Evo završavam prvu godinu Biologije, koja je ista za sve smjerove. Također sam izabrala smjer Genetika.

Što se tiče mojih iskustava do sad, radije bih da je meni neko dao ove informacije umjesto onih koje smo mi dobili.
Prvi semestar nije težak, uz malo truda, učenja, svi se predmeti mogu položiti barem sa sedmicom. :D

Biofizika je do sada bila šega, šala, pošalica. Ove godine nama je malo promijenjeno bilo, nije postojala teoretska šansa da se prepiše. :D Predmet kao predmet nije težak, samo eto, očekivali smo prepisivačinu, a 4 asistenta (vrlo stroga) + profesor su nas dočekali u amfiteatru. :D
Na popravnom roku je ponovio testove s redovnog roka, zaokružuju se tačni odgovori, tačan odgovor nosi 4 boda, netačan -1. Bolonja... :roll:

Ukoliko nemate naviku da učite s razumijevanjem, citologija bi vas mogla malo namučiti. Nije obimna, nije ni teška, ali zahtjeva učenje s razumijevanjem. Ne ponavlja testove, potrefi se pokoje pitanje, ali u principu testovi nisu isti.

Alge i gljive možete učiti s testova od prethodnih generacija, 80 % testa bude isto. Na popravnim rokovima testovi budu identični onim na redovnim.

Niži ahordati su obiman predmet, pun latinskih naziva gotovo apstraktnih pojmova. Uz redovno učenje ne predstavlja problem.

Anorganska hemija bi možda i bila teška da je i dalje predaje Milka, međutim, ove godine je preuzela Nevzeta, gradivo straaaaaaašno pojednostavila i učinila predmet mnogo lakšim. Pretpostavljam da će i vama ona predavati. Ukoliko položite, a hoćete veću ocjenu, možete izaći na popravni i u svakom slučaju, upisuje onu veću ocjenu. :D

Drugi semestar... :D Histologija kao predmet od kojeg će da naprave bauk. I jeste bauk. Ako niste naučili da razumijete gradivo. Predavanja su obavezna, izričito i strogo obavezna, nemojte ih propuštati. Prvi razlog je to što sam, barem ja, uživala na njegovim predavanjima, a i ostale kolege dijele moje mišljenje. Predaje Šuško, čovjek koji zaista izvrsno poznaje materiju, ne zastajkuje, priča tečno i pitko, objašnjava po nekoliko puta stvari za koje zna da su malo teže. A i naročito je zanimljiv, anegdota s njim ne manjka. :D Drugi razlog je činjenica da će vas peglat oko potpisa u slučaju da ukupno, i s predavanja i s vježbi, imate preko 3 - 4 minusa. Predavanja su mu naročito važna. Iz njegovog praktikuma nemojte učiti. Svaki moj pokušaj završio je ispravljanjem gramatičkih grešaka. :lol: Uzmite Žan Kjera i iščitavajte, crtajte što čitate. To je način da razumijete i zapamtite gradivo koje je u praktikumu opisano šturo, nejasno i čisto da zadovolji formu. NA VJEŽBAMA, POČNITE OD SAMOG POČETKA, NE ČEKAJTE DA VAS SELMA UPOZORI DA SE BLIŽI KRAJ, DAKLE, OD SAMOG POČETKA SE DIJELITE U GRUPI I NEKA SVAKO NAUČI VJEŽBU I ISPRIČA JEDAN DIO. Tako dobijate bodove za aktivnost. Svako učešće u ovako spremljenoj vježbi je jedan plus, tj. jedan bod. Dakle, nije važno koliko vas je u grupi, vježbe su dovoljno obimne da svako može dobiti barem djelić. Iz aktivnosti je ukupno 10 bodova što može napraviti ogromnu razliku.
Bez obzira što je profesor jako težak, to je jedna legenda. :D

Organska hemija je još jedan predmet kojim su me prepadali. Vjerujte, nije, ako imate imalo osnova. Naravno da je teška ljudima koji me dan pred ispit pitaju koje je metilna ili fenilna grupa. Na katedri za Organsku hemiju je toliko divnih ljudi, laboranata, demonstranata, ali i asistenata i profesora, koji su vam spremni pomoći u svakom trenutku. Skupa s Dušanom, Muamerom i Ishakom smo spremali ispite i položena su oba testa bez ikakvih problema. To su ljudine, momci za 10. :)
Vježbe ne preskačite, a ako već morate, ne preskačite više od jedne. Za nadoknadu vježbi koje drži Nevzeta nije problem, problem je za nadoknadu kod Danijele. Trudite se da zapišete svo lab. suđe koje razbijete. :D Zaštitne naočale ne kupujte, neće vam trebati. Na kraju ćete raditi seminarski (pano + printana forma). Potrudite se oko panoa, najbolji pano dobija dodatnih 5 bodova na ukupni zbir. Vjerujte, i bod znači. Btw studenti glasaju. :D

Viši ahordati, ista priča, s tim da je ovaj dio zanimljiviji jer pričate o živuljkama s kojim se inače susrećete. Nekih 7 dana pred test dobićete nekih 100tinjak pitanja koja trebate naučiti. Sadbera je glavna na ovom predmetu, a ne dekan, pa ona malo izlazi u susret, jer je svjesna da je gradivo preobimno, pogotovo insekti. Ne očekujte nešto naročito od njihovih predavanja, usredotočite se na vježbe.

Morfologija biljaka je manje - više smiješna. Barem meni je bila. Irma odlično drži vježbe, odlično objašnjava. Predavanja kod profesorice nisu obavezna. Na kraju pravite seminarski. Budite što inovativniji. Ove godine smo imali čak i film. :D
Profesorica izabere 5 najboljih koji se prezentuju na predavanju; studenti biraju pobjednika koji dobija 10 dodatnih bodova, a svi ostali izabrani od strane profesorice po 5 bodova.

Sociologija, prepisivalo se Boga mi, malo se učilo. Sve u svemu, ništa posebno.

Tjelesni i zdravstveni odgoj - na predavanja gledajte da dolazite, na 2 izleta i obilazak koji organizuje. Može vam praviti problem oko potpisa, ali na kraju ipak pusti sve. :D


Vezano za knjige - Sve skripte možete nabaviti u kopirnici kod fakulteta. Cijena stranice je 10 kf. Međutim, s Pofalića kada krenete prema onim srušenim zgradama u kampusu, pa lijevo (haha objašnjenja :D ) stranica košta 2 kf, ako se ne varam, uglavnom puno je jeftinije. Praktikum iz Histologije ćete morati kupiti od profesora, košta oko 30 KM, kako se nagode tako da svako dobije malo. :D


Post je opširan i obiman, ali se nadam i koristan. :D Sretno! :-D
o Boze, zar hemija moze biti laksa nego ko kod milke :sad: zavrse fakultet, ne znaju rastvor napraviti...

da mi je vratit se u one godine ( :lol: ) kad sam ove predmete imala, pa makar da uzmem citati, imala bih prosjek za stipendije i otisla bih bez bismille sa pmf-a za sva vremena.

u poredjenju sa lelom je sve ostalo, u zbiru, prdimahovina. ne zbog predmeta, to je bezveznih 120 stranica.


jedan topli savjet iz dubine duse:

ljudi gledajte makar jedan semestar preko erasmusa vani da uradite! makar jedan!
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1747 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

chengaba wrote:
emali wrote:zanima me gdje se sve moze zaposliti kada se upise biologija,smjer biohemija ili mikrobiologija,msm koje zvanje dobijes kada zavrsis PMF,i koliko je uopste cijenjen taj fakultet?Ima li stele dosta?
Oko tih zvanja generacije muku muče i sa dekanatom i sa ministarstvima. Trenutno su zvanja bachelor inžinjerske biohemije/mikrobiologije/ekologije itd., tako da ja u suštini nisam biolog (jer nije npr. BSc biologije i inž. ekologije), iako sam završio ekologiju ;)
Štele baš i nema, a što se posla tiče puno je bolja situacija za biohemičare u odnosu na mikrobiologe, ali mi nisu fah nešto ovi smjerovi, tako da možda neko drugi može bolje reći...
pravilnik o akademskim titulama, strana 40, ako je jos aktuelno
http://www.pmf.unsa.ba/dokumenti/dokume ... 20UNSA.pdf

nastavnicki smjer - bachelor biologije
biohemija i fiziologija - bachelor biohemije i fiziologije
mikrobiologija - bachelor inzinjerske mikrobiologije
genetika - bachelor inzinjerske genetike
ekologija - bachelor inzinjerske ekologije

sta ovo "inzinjerske" predstavlja - ne znam.

sto se tice posla, moje kolege biohemicari su se zaposlili u domove zdravlja, a biologa ima na dipu i transfuziologiji, omer maslic...
ellie123
Posts: 1
Joined: 12/07/2014 00:38

#1748 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by ellie123 »

Kakve su sanse da se stvarno prosiri spisak primljenih studenata?
Mozemo li mi studenti kako doprinos?

Jaaa sam nova na sajtu i imate lijep pozdrav iz Tuzle :)
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#1749 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kvest »

Nisam primljena pa ne znam hoću li biti objektivna,ali mislim da nije uredu da studenti sa ostalih smjerova imaju prednost ispred nas koji smo odlučili upisati Ekologiju.Stvarno ne shvatam...
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1750 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Kvest wrote:Nisam primljena pa ne znam hoću li biti objektivna,ali mislim da nije uredu da studenti sa ostalih smjerova imaju prednost ispred nas koji smo odlučili upisati Ekologiju.Stvarno ne shvatam...
Kako misliš?
Post Reply