Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1826 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by purgatorio »

BIONA wrote:Ljudi pomagajte, ne mogu da nadjem cijenu studiranja na II ciklusu, odsjek za biologiju? Inace web stranica je vrh :-) :roll:
Hvala :thumbup:
1200 SF, 1000 vanredni
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#1827 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by BIONA »

purgatorio wrote:
BIONA wrote:Ljudi pomagajte, ne mogu da nadjem cijenu studiranja na II ciklusu, odsjek za biologiju? Inace web stranica je vrh :-) :roll:
Hvala :thumbup:
1200 SF, 1000 vanredni
Hvala :thumbup:
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#1828 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by ABDstudent »

BIONA wrote:
purgatorio wrote:
BIONA wrote:Ljudi pomagajte, ne mogu da nadjem cijenu studiranja na II ciklusu, odsjek za biologiju? Inace web stranica je vrh :-) :roll:
Hvala :thumbup:
1200 SF, 1000 vanredni
Hvala :thumbup:
Provjeri ovu listu.Ocigledno posoje redovni i redovni samofinansirajuci.Msm da za II ciklus nema vanredni studij
https://www.dropbox.com/s/c94du33p8okta ... o.pdf?dl=0
AmacSa
Posts: 21
Joined: 19/07/2016 14:05

#1829 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by AmacSa »

Zdravo ljudi

je li ima neko da je išao na odsjek za matematiku i da mi kaže na prvoj godini za predmet Analiza: je li ima neku skriptu odakle se može učiti ili se može iz sveske sa predavanja teoretski dio spremiti? Kako položiti taj predmet? Hvala :)
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1830 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by maida95 »

Ne znam koliko ti može pomoći ali mi u Tuzli smo radili po knjizi Fehima Dedagića + skripte našeg profesora i još dodatak dokazi sa predavanja. U skripti je uglavnom bilo sve kao u knjizi, vjerovatno i kod vas rade po njegovoj analizi.
AmacSa
Posts: 21
Joined: 19/07/2016 14:05

#1831 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by AmacSa »

maida95 wrote:Ne znam koliko ti može pomoći ali mi u Tuzli smo radili po knjizi Fehima Dedagića + skripte našeg profesora i još dodatak dokazi sa predavanja. U skripti je uglavnom bilo sve kao u knjizi, vjerovatno i kod vas rade po njegovoj analizi.
Je li imaš slučajno išta od toga u pdf-u, wordu...?
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#1832 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by medaaa »

AmacSa wrote:Zdravo ljudi

je li ima neko da je išao na odsjek za matematiku i da mi kaže na prvoj godini za predmet Analiza: je li ima neku skriptu odakle se može učiti ili se može iz sveske sa predavanja teoretski dio spremiti? Kako položiti taj predmet? Hvala :)
meni je predavao akademik Vajzovic...vjeruj, bilo je dovoljno nauciti sa predavanja :) :-)
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1833 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by maida95 »

AmacSa wrote:
maida95 wrote:Ne znam koliko ti može pomoći ali mi u Tuzli smo radili po knjizi Fehima Dedagića + skripte našeg profesora i još dodatak dokazi sa predavanja. U skripti je uglavnom bilo sve kao u knjizi, vjerovatno i kod vas rade po njegovoj analizi.
Je li imaš slučajno išta od toga u pdf-u, wordu...?
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... rojevi.pdf
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... avanja.pdf
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... avanja.pdf

Fali ovdje prije ovoga dosta stvari, ali eto ovo je "drugi dio" gradiva, ako mogu tako reći. :)
Nadam se da ti predaje ovaj kojeg je spomenula @medaaa, ništa od ovog ti neće trebati vjerovatno :mrgreen:
AmacSa
Posts: 21
Joined: 19/07/2016 14:05

#1834 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by AmacSa »

Hvalaa. ☺ Predaje mi prof. Avdispahić. Nadam se da je okej..
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#1835 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by kanga »

AmacSa wrote:Zdravo ljudi

je li ima neko da je išao na odsjek za matematiku i da mi kaže na prvoj godini za predmet Analiza: je li ima neku skriptu odakle se može učiti ili se može iz sveske sa predavanja teoretski dio spremiti? Kako položiti taj predmet? Hvala :)
Imam ja skriptu. Mogu ti posuditi da iskopiraš.
Hannixd
Posts: 1
Joined: 25/03/2016 21:36

#1836 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Hannixd »

Da li ima ovdje iko ko je zavrsio Biologiju/Ekologiju , da li je nasao posao ( ovdje ili vani ) i sta mislite sta je bolje upisati ( za posao , za rad vani ) pmf ili medicinski fakultet ? Zaista ako mi neko moze odg bila bi mnogo zahvalna ... hvala unaprijed :bih: :-D
Common Sense
Posts: 9
Joined: 22/03/2016 00:35
Location: Higher Dimensions

#1837 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Common Sense »

Post by AmacSa » 15/10/2016 16:41
Zdravo ljudi

je li ima neko da je išao na odsjek za matematiku i da mi kaže na prvoj godini za predmet Analiza: je li ima neku skriptu odakle se može učiti ili se može iz sveske sa predavanja teoretski dio spremiti? Kako položiti taj predmet? Hvala :)
Ovisno od toga koji profesor predaje Analizu.

Na TKNu je prof. Gušić, koji diktira iz sveske, a na ostalim smjerovima (matematičkim) prof. Avdispahić koji priča i kojeg mi je bilo teško pratiti,
jer iako sam uvijek sjedila u prvome redu, smatram da je nekim profesorima potreban mikrofon ili jasnije izražavanje,
ne u matematičkome smislu, nego čisto akustičnome.

Kako god, kod obojice postoje skripte iz kojih se može učiti, ali i obvezatna i preporučena literatura kojom se možeš lipo poslužiti
ukoliko se ne želiš samo provlačiti na ispitima.

Kako položiti taj predmet? A valjda sjedneš i naučiš ili nabubaš. Teoriju mislim. Zadaci kaj zadaci - vježbanjem.
Last edited by Common Sense on 14/12/2021 03:16, edited 13 times in total.
Common Sense
Posts: 9
Joined: 22/03/2016 00:35
Location: Higher Dimensions

#1838 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Common Sense »

maida95 wrote:
AmacSa wrote: Je li imaš slučajno išta od toga u pdf-u, wordu...?
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... rojevi.pdf
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... avanja.pdf
http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjec ... avanja.pdf

Fali ovdje prije ovoga dosta stvari, ali eto ovo je "drugi dio" gradiva, ako mogu tako reći. :)
Nadam se da ti predaje ovaj kojeg je spomenula @medaaa, ništa od ovog ti neće trebati vjerovatno :mrgreen:

A što nam ostavi neupotrebljive poveznice ? :-)

404 Not Found

The requested URL /studijski_odsjeci/mat/zaposleni/Nermin Okicic/PMF/MatematickaAnalizaI/TopologijaRealniBrojevi.pdf was not found on this server.

Apache/2.0.63 (CentOS) Server at http://www.pmf.untz.ba Port 80
Last edited by Common Sense on 14/12/2021 03:12, edited 2 times in total.
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1839 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by maida95 »

Profa to redovno apdejtuje, pa su vjerovatno novi materijali postavljeni na stranici :-D
Meni te Analize uopšte nisu toliko teške, ni blizu koliko mi ne odgovaraju Geometrija 1 i 2 :oops:
User avatar
Teletubbies
Posts: 574
Joined: 23/01/2014 10:55

#1840 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Teletubbies »

Dobri narode pomagajte :mrgreen:

Na drugom roku je ostalo 14 mjesta na Biologiji, 8 na ekologiji i 6 na nastavničkom. Eh sad, zanima me kakve su šanse da uhvatim jedno od ovih 8 na ekologiji, prvi razred četvorkom prošao, drugi zglajzo skroz tricom prosao :cry: , ali sam zato poslije zagrijao stolicu da nadoknadim te sam treći i četvrti prosao odlicnim, cak cetvrti sa 5.00. :mrgreen: e sad mi je baš prpa, ako ne prođem donji sam :cry: pa eto, da pitam kakva otprilike bude navala na drugom roku i imam li se šta nadati sa ovim prosjecima :mrgreen:

I da, pitanje koliko košta godina na SF, i jesam li oslobođen plaćanja istog pošto mi je otac nažalost RVI?

Unaprijed hvala :)
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#1841 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by hizo ramidovic »

napustio nas je veliki naucnik i covjek, mozda i najgenijalniji um kojeg je ova zemlja ikada imala:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/umro-ak ... /171103116

neka Vam je lahka zemlja bosanska, profesore...

p.s. tuzno i zalosno, na portalu, na vijest o njegovoj smrti, tek jedan izraz saucesca...
lanabanana16
Posts: 1
Joined: 04/02/2019 14:19

#1842 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by lanabanana16 »

Ćao, planiram upisati fakultet biologije na fmpoz u mostaru, pa me zanima sta je sve potrebno za znati za prijamni samo za cistu biologiji.
User avatar
aCme
Posts: 3449
Joined: 23/04/2010 01:06

#1843 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by aCme »

Čitam da su pokrenut novi smjer IT studijski program na PMF-u...

Ako ima neko sa PMF-a da zna nešto više o ovome? Jel ima prijemni ispit? Jel taj stručni program ustvari isti kao IT Academy ili šta već??
Common Sense
Posts: 9
Joined: 22/03/2016 00:35
Location: Higher Dimensions

#1845 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Common Sense »

aCme wrote:Čitam da su pokrenut novi smjer IT studijski program na PMF-u...

Ako ima neko sa PMF-a da zna nešto više o ovome? Jel ima prijemni ispit? Jel taj stručni program ustvari isti kao IT Academy ili šta već??
Sve što te o tomu zanima možeš pronaći na websiteu matematičkoga odsjeka.
To uopće nije smjer nego dvogodišnji stručni studij.
Na PMFu nema nikakvih prijemnih ispita na odsjecima.
Nemoj vrijeđati PMF takvim suludim usporedbama.
Last edited by Common Sense on 14/12/2021 02:14, edited 1 time in total.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1846 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Amir_575 »

Pozdrav! Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta? Zanima me Prirodno - matematički fakultet, odsjek BIOLOGIJA. Kakav je ovo fakultet, odnosno ovaj odsjek, ima li prijemni ispit, da li se može upisati na ovaj fakultet ako u srednjoj školi nisam imao predmet biologiju, može li se upisati redovno, ako ima prijemni kako ću raditi ako nisam imao biologiju u srednjoj školi, kakvi su predmeti, profesori, neka iskustva, mišljenja.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1847 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by safran »

Odsjek upisuje studente na pet smjerova: Genetika, Mikrobiologija, Fiziologija i biohemija, Ekologija i Nastavnički. Prijemnog već godinama nema, formira se rang lista. Obično najviše prostora ima na nastavničkom, pa F-B i E. Što se tiče uslova za upis moraćeš sačekati konkurs. A biologija u srednjoj školi (odn. nedostatak iste) ti nije uslov za slušanje nastave jer se sa gradivom kreće od osnova.
Što se tiče nastavnika i predmeta, bolje da se javi neko ko je nedavno pohađao studij.

Biologija je kao i svaka prirodna nauka - zanimljiva, ponekad fascinantna, nekad oduševljava, nekad izluđuje - jedino što nikad nije dosadna (to ne mora da se nužno odnosi i na studij biologije u Sarajevu).
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#1848 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Project Ashe »

Može li mi neko reći, ako zna, šta je sa onim pedofilom koji sebe naziva "profesor Arslanagić", seljačić iz Trebinja je ja mislim? Jel rikno da mu odem pljunut na mezar, govno jedno nadobudno. Btw 2000 je predavao na PMF u Sarajevu Analizu 1&2.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#1849 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Blizanac »

Project Ashe wrote: 20/05/2021 08:21 Može li mi neko reći, ako zna, šta je sa onim pedofilom koji sebe naziva "profesor Arslanagić", seljačić iz Trebinja je ja mislim? Jel rikno da mu odem pljunut na mezar, govno jedno nadobudno. Btw 2000 je predavao na PMF u Sarajevu Analizu 1&2.
:?
Zašto pedofil?
Ne znam da li je živ ali ga se sjećam sa predavanja, tamo nekad s kraja 90-tih. Od tada sam o njemu tek ponekad čuo, uglavnom vezano za takmičenja, seminare itd. Bio je OK kao profesor.
Common Sense
Posts: 9
Joined: 22/03/2016 00:35
Location: Higher Dimensions

#1850 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Common Sense »

Project Ashe wrote: 20/05/2021 08:21 Može li mi neko reći, ako zna, šta je sa onim pedofilom koji sebe naziva "profesor Arslanagić", seljačić iz Trebinja je ja mislim? Jel rikno da mu odem pljunut na mezar, govno jedno nadobudno. Btw 2000 je predavao na PMF u Sarajevu Analizu 1&2.
Prošle godine sam se čula s njim telefonom u vezi nekih njegovih knjiga, zvučao je kao na izdisaju, a nisam još čula da je umro.

Ozbiljne optužbe iznosite, pa bi ih valjalo dokazima potkrijepiti. Prvi put takvo što čujem, ali me ne bi ništa više iznenadilo, iskreno.

Ja sam ga doživljavala kao dobrog starog medu brundu, u ono nekoliko susreta na PMFu, po kojemu se često šetao unatoč tomu što je već godinama bio umirovljen. Prije bih Avdispahića držala za prikrivenoga zlikovca, jednostavno takvu facu i pogled ima, ali zlo je često banalno, pa stvari nisu uvijek onakvima kakvima nam se čine.

U to sam se osobno uvjerila nakon što sam, psihosocijalnog pokusa radi, trebala na osnovu same fizičke pojave odgonetnuti između dva mlada svećenika, u jednoj sarajevskoj crkvi, koji je od njih pedofil što po forumu o sebi tako piše, dakako anonimno, pa kad sam vidjela ono prvo "janje" s "blaženim" licem - rekoh si: ovaj ne može to biti! a onaj drugi s pogledom naizgled zlobnim i vučje opreznim, kao da nešto krije - rekoh si: ovaj mora biti taj! Moju obmanu prekinula je prethodno u taj slučaj upućena osoba riječima: Pogrešno. Ono "janje", on je taj.
Post Reply