Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
senex
Posts: 19
Joined: 24/02/2009 22:21

#1 Prirodno matematicki fakultet

Post by senex »

intresuje me kakvi su uslovi za upis na prrodno matematicki fakultet, ako ima neko ko ide ili ko je zavrsio PMF da mi da malo detaljnije inormacije ( koliko od koliko se kandidat upise,koji su preduslovi za upis,dali su ispiti teski, koliko ima predmeta, najtezi predmeti...)

hvala unaprijed
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#2 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

Ako ces radi matematike/fizike bolje Elektrotehnicki fakultet upishi (odsjek: automatika ili telekomunikacije) :)
Last edited by Bolonjac on 11/04/2009 22:18, edited 1 time in total.
senex
Posts: 19
Joined: 24/02/2009 22:21

#3 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by senex »

Bolonjac wrote:Ako ces radi matematike/fizike bolje Elektrotehnicki fakultet upishi :)
najvis idem radi informatike, a kada bi otisao na ETF zbog informatike, bio bi preokupiran matematikom i fizikom a koliko sam cuo da su ta 2 predmeta gore preteska..
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#4 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

Pogresno si cuo.

Fizika je na ETF-u na prvoj godini prelagana (samo ako upises odsjek automatiku imas bas kvalitetnu fiziku)
Matematika je na prvoj godini tipski zadaci i da se poloziti uz cistu vjezbu nikakvu inteligenciju.

A informatiku na PMF-u hm.. Zeljko Jurc je legenda i drzi je na PMF-u al isti profesor predaje i na ETF-u samo sto ETF jos ima X profesora za informatiku.
Opet zavisi sta te zanima ETF je racuanrstvo i Informatika a PMF je koliko znam samo ko neko racuanrstvo sto vishe samo neko programiranje.

ETF je vjerovatno za nijansu tezi al se dosta stvari sa bolonjom promjenilo tj. ako radis matematiku tj zadace i tutorijale nece ti nikakav problem biti poloziti ispite. (To da je pretezak je od predBolonja istema tj. tezak za poloziti)

Uglavnom ako radis redovno kao recimo u srednjoj skoli matematiku ces bez problema poloziti i mislim da s tim niko nije imao problema bar od kad je bolonjskim sistema ETF-u.

I jedna vazan preporuka na koji god fax odes ne slusaj ponavljace jer pricaju gluposti tj. istresaju svoje frustracije

Zaboravih reci ako uzmes odsjek Racuanrstvo i Informatika matematike zamalo i nemas(nakon prve godine) vishe jedino logicno razmiljanje / matematicko

imas ovdje dodatne informacije:
http://etf.ba/upis
http://www.etf.unsa.ba
senex
Posts: 19
Joined: 24/02/2009 22:21

#5 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by senex »

Bolonjac wrote:Pogresno si cuo.

Fizika je na ETF-u na prvoj godini prelagana (samo ako upises odsjek automatiku imas bas kvalitetnu fiziku)
Matematika je na prvoj godini tipski zadaci i da se poloziti uz cistu vjezbu nikakvu inteligenciju.

A informatiku na PMF-u hm.. Zeljko Jurc je legenda i drzi je na PMF-u al isti profesor predaje i na ETF-u samo sto ETF jos ima X profesora za informatiku.
Opet zavisi sta te zanima ETF je racuanrstvo i Informatika a PMF je koliko znam samo ko neko racuanrstvo sto vishe samo neko programiranje.

ETF je vjerovatno za nijansu tezi al se dosta stvari sa bolonjom promjenilo tj. ako radis matematiku tj zadace i tutorijale nece ti nikakav problem biti poloziti ispite. (To da je pretezak je od predBolonja istema tj. tezak za poloziti)

Uglavnom ako radis redovno kao recimo u srednjoj skoli matematiku ces bez problema poloziti i mislim da s tim niko nije imao problema bar od kad je bolonjskim sistema ETF-u.

I jedna vazan preporuka na koji god fax odes ne slusaj ponavljace jer pricaju gluposti tj. istresaju svoje frustracije

Zaboravih reci ako uzmes odsjek Racuanrstvo i Informatika matematike zamalo i nemas(nakon prve godine) vishe jedino logicno razmiljanje / matematicko

imas ovdje dodatne informacije:
http://etf.ba/upis
http://www.etf.unsa.ba
hvala puno....
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#6 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

Ja sam ti na biologiji... ;-)

Sto se mog odsjeka tice, upis nije tezak, ako nisi prespavao srednju dovoljna su ti dva tri dana da se spremis za upis :-D
Kod mene mislim da se upisuje po 15 po smjeru (4 smjera - 60 studenata), ali nas je ukupno bilo oko 90, tako da ti je najbitnije poloziti prijemni.
Jos nesto, kod mene nema vanrednih studenata. Znaci svi imaju status redovnog, s tim da oni koji su bili ispod crte placaju studij.

Mogu ti se raspitati kod kolega, koji smjer konkretno (ne razumijem se bash, ali mislim da je informatika usmjerenje na matematickom odsjeku).
Najbolje ti je da odes na studenstku (radnim danom od 11 do 13) i tamo fino pitas, jer je internet stranica karina teska. :P
senex
Posts: 19
Joined: 24/02/2009 22:21

#7 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by senex »

chengaba wrote:Ja sam ti na biologiji... ;-)

Sto se mog odsjeka tice, upis nije tezak, ako nisi prespavao srednju dovoljna su ti dva tri dana da se spremis za upis :-D
Kod mene mislim da se upisuje po 15 po smjeru (4 smjera - 60 studenata), ali nas je ukupno bilo oko 90, tako da ti je najbitnije poloziti prijemni.
Jos nesto, kod mene nema vanrednih studenata. Znaci svi imaju status redovnog, s tim da oni koji su bili ispod crte placaju studij.

Mogu ti se raspitati kod kolega, koji smjer konkretno (ne razumijem se bash, ali mislim da je informatika usmjerenje na matematickom odsjeku).
Najbolje ti je da odes na studenstku (radnim danom od 11 do 13) i tamo fino pitas, jer je internet stranica karina teska. :P
ja sam i razmisljao o odsjeku matematika, jer je dosta orijentisan na informatiku koliko ssam mogao vidjeti
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#8 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

zaboravio sam ti dati ovaj link:

http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=178

to ce ti najbolje pokazati sta se radi na RI
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#9 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by saga »

evo... ja sam na odsjeku matematike
sto se tice upisa na fakultet to je i vise nego lagano
ja otisla na prijemni, iznenadila se koliko su lagani zadaci... nakon toga malo prosetala, vratila se... i vidjela da sam polozila
ima malo studenata, pa imam osjecaj da sve primaju

prva 3-4 semestra ima mnogo matematike...
od inf se na drugoj godini bavis najvise C++.om
e onda na trećoj, matematike skroz malo i ostalo zajebavanje
ak te zanima sta detaljnije, javi se na pp
User avatar
cikcanga
Posts: 545
Joined: 01/03/2009 15:15

#10 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikcanga »

Mene je vazda zanimalo sta covjek postane kad zavrsi tu informatiku na pmf-u.

Mislim znanja nemaju ni izbliza kao pravi inzenjeri,a znaju poneke stvari.

Sta oni mogu raditi.Jesu l' to buduci nastavnici il' profesori u srednjoj.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#11 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by madnessa »

e sad meni nije jasno nesto... upisujes matematiku i informatiku, jer te zanima informatika, a da bi izbjegao matematiku na ETFu? :-) zasto izbjegavati jedan predmet na ETFu tako sto ces upisati citav studij za taj predmet? :-) :-) :-)

prvo, moras shvatiti da je to prvenstveno studij matematike sa par informatickih predmeta i imam osjecaj da je tih par predmeta koji se ticu informatike tu vise da bi se steklo zvanje koje obuhvata i informatiku kako bi se moglo raditi i u skolama kao profa informatike, jer iskreno ne vidjeh inzinjera elektrotehnike koji je potrcao da radi u skoli.

drugo, gledaj sta dobijas po okoncanju studija... ovamo si inzinjer racunarstva i informatike i dobijas opsirnije znanje o tematici koja te zanima, dok na PMFu dobijas opsirnije zvanje o predmetu koji te ne zanima i povrsno znanje o onome sto bi zelio studirati. o razlikama u mogucnostima zaposlenja nakon PMFa i ETFa da ne pricamo...

kao apsolvent studija ante bologna (stari plan i program) na ETFu ti iskreno preporucujem da upises smjer za racunarstvo i informatiku na mom faksu. fizika je vazda bila presmijesna, a matematika je znatno laksa sada nego kada sam ja upisivala faks. ovo ti govorim kao osoba koja nije imala prirodne predmete u srednjoj skoli (zavrsila sam jezicku gimnaziju), a i ono sto sam imala je bilo vise muzicko nego matematika (profa bio otkacen skroz na skroz)... dakle, nisam bas dosla s nekim predznanjem, ali sam ipak u solidnom roku dogurala sad gdje jesam... (jos nisam pocela gajiti sijede) :mrgreen:

zapamti, nekad je bolje malo jace zapeti, ali dobiti puno vise nego ici linijom manjeg otpora i citav zivot se kajati.

btw. mislim da o zavrsetku studija za matematiku i informatiku na PMFu dobijes zvanje dipl. nastavnika/profesora matematike i informatike... nisam sigurna... u svakom slucaju je daleko manje zvucno kao dipl. inzinjer elektrotehnike... kako li ce se to zvati kad zavrsis bogzna, ali ipak je vise cijenjeno... a posla ima na sve strane, vjeruj. pravo puno studenata pocne raditi u struci prije negoli diplomira.

u svakom slucaju sretno! ;-)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#12 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by saga »

pa jel iko zna sta se uopšte radi na pmf-u?
dobija se zvanje dipl. softver inžinjera

ima posebno smjer za prof matematike
posebno za matematike i informatike
a posebno smjer TKN - teorijska kompjuterska nauka
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#13 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

To za software inzenjera je upitno jer to nije maticna oblast na PMF-u mada su je uz odredjena lobiranja uspjeli pokupiti kao i to da nemaju profesore za tu oblast. U prevodu mjesaju se u oblasti drugog fakulteta sto je meni pravo bezze.

Problem PMF-a je i to sto ima samo jednog profesora informatike kako treba, a taj isti predaje na ETF-u a bas ga i ne zanima software inzenjering tako da mi je to inace poprilicno apstraktno da opste drze tu oblast.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#14 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by saga »

vidim da znas profesore sve s PMF.a
jest, Jurić je jedini, heheh
da... Jurić drži svoje predmete
daleko od tog da je jedini...
pa neće mi on predavat 5 predmeta po semestru, ccc
User avatar
cikcanga
Posts: 545
Joined: 01/03/2009 15:15

#15 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikcanga »

saga wrote:vidim da znas profesore sve s PMF.a
jest, Jurić je jedini, heheh
da... Jurić drži svoje predmete
daleko od tog da je jedini...
pa neće mi on predavat 5 predmeta po semestru, ccc
Pa covjek predaje jedno 12-13 predmeta.

Sta tacno znaci softver inzenjer.
Sta taj covjek zna raditi.
Ako ides 3-5 gidina na fakultet da bi bio programer ,onda te zalim.to je isto da radis kao rudar.
Svaka cast profesorima sa pmf-a,pogotovo prof. Juricu,ali mora se priznati da su vodeci
strucnjaci iz BiH iz svih oblasti informacionih tehnologija predavaci na etf-u


Ti mi navedi jednog takvog dip. softver inzenjera koji zna vise od prosjecnog inzenjera ja cu se samoubit.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#16 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

Nisam čuo da neko zbog informatike dolazi na PMF, al dobro, može bit svašta. Uglavnom mi na Odsjeku za geografiju imamo vrlo vrlo malo dodirnih tačaka sa informatikom :D
User avatar
cikcanga
Posts: 545
Joined: 01/03/2009 15:15

#17 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikcanga »

Ma,ako se boji matematike,pravac Mostar.
Ima dole tih pokusaja od fakulteta.
cikogonzales
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 23:35

#18 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikogonzales »

madnessa wrote:
prvo, moras shvatiti da je to prvenstveno studij matematike sa par informatickih predmeta i imam osjecaj da je tih par predmeta koji se ticu informatike tu vise da bi se steklo zvanje koje obuhvata i informatiku kako bi se moglo raditi i u skolama kao profa informatike, jer iskreno ne vidjeh inzinjera elektrotehnike koji je potrcao da radi u skoli.
Ovo da su ubacili ovih par informatickih predmeta je tacno bar je tako bilo prije bologne
madnessa wrote:drugo, gledaj sta dobijas po okoncanju studija... ovamo si inzinjer racunarstva i informatike i dobijas opsirnije znanje o tematici koja te zanima, dok na PMFu dobijas opsirnije zvanje o predmetu koji te ne zanima i povrsno znanje o onome sto bi zelio studirati. o razlikama u mogucnostima zaposlenja nakon PMFa i ETFa da ne pricamo...
Bas me interesuje koje su to razlike u mogucnostima zaposlenja a ticu se informatike ? Koliko sam ja vidio nema nikakve razlike ni u drzavnoj sluzbi a kamoli kod privatnika koji trazi znanje
madnessa wrote:zapamti, nekad je bolje malo jace zapeti, ali dobiti puno vise nego ici linijom manjeg otpora i citav zivot se kajati.
Eh, ovo mi je bas interesantno od svih koje znam taj RI smjer na ETF-u kazu da je najlaksi od svih smjerova, a i ne bi se bas slozio da je matematika sasa fakultet u odnosu na ETF

Moje misljenje ako te interesuje matematika imalo pored informatike upisi neces se pokajati.Vazda mozes raditi u skoli ako nista drugo, konkurencija nije velika.

Eh sad da ti razbijem jedan mit u koji izgleda i madnessa vjeruje a to je da ce te na fakultetu nauciti nista konkretno.Ako ne budes sam radio pored fakulteta i cisto odradjivao ispite izaces ko blecak pa sve i da zavrsis taj strasni ETF.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#19 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

cikogonzales wrote: Eh, ovo mi je bas interesantno od svih koje znam taj RI smjer na ETF-u kazu da je najlaksi od svih smjerova, a i ne bi se bas slozio da je matematika sasa fakultet u odnosu na ETF
Pa kolega lose si cuo RI je sada postao medju tezim smjerovima(nakon uvodjenja bolonje) na ETF-u recimo nakon druge godine je 1/3 studenata sa RI obnovila itd. A i predmeti su skroz azurirani takod a nam je program pa cak i literatura po kojoj radimo ista kao u Hamburgu, Becu i Zagrebu sto je i cilj bolonje.
Jos nesto ETF je prvi koji certificira neki odsjek u BiH konkretno RI certificira od strane ASIINa(njemacka agencija za certificiranje bolonjskog procesa) fakultet je sam platio tu certifikaciju dok drugi fakulteti cekaju da im to UNSA plati tj. nikad :) - http://www.asiin.de/english/newdesign/index_ex5.html
Bas me interesuje koje su to razlike u mogucnostima zaposlenja a ticu se informatike ? Koliko sam ja vidio nema nikakve razlike ni u drzavnoj sluzbi a kamoli kod privatnika koji trazi znanje
Cuj drzavan sluzba hhahah ko se jos u drzavnoj sluzbi zapoljava na osnovu znanja/ sposobnosti prije preko stele.
De ti otidji privatniku i reci da si zavrsio prirodno matematicki i da hoces da budes programer... isto kao da si mu rekao da si zavrshio ekonomiju ili pravo... naravno da ce uzeti prije nekog sa RI koji je vec poprilicno zreo proizvod sa dosta prakse i koji se bavio predmetima vezanim za tu oblast.
Ako ne vjerujes otidji u malo ozbiljniju informaticku firmu i pokazi svoje projekte:
fourierova transformacija u matlabu i klasa za mnozenje matrijaca
poznavanje jezika: C++ STD (il sto vi zovete C++ a ako vas privatnik pita a koji vi cete odgovoriti pa C++ a ima ih 1000) i matlab.
Eh sad da ti razbijem jedan mit u koji izgleda i madnessa vjeruje a to je da ce te na fakultetu nauciti nista konkretno.Ako ne budes sam radio pored fakulteta i cisto odradjivao ispite izaces ko blecak pa sve i da zavrsis taj strasni ETF.
Opet si dezinformisan na ETF-u radis konkretne aplikacije(poslovne a i CS aplikacije) od pocetka do kraja koje sadrze po par hiljada linija codea i na svakom predmetu se forsira timski rad sto je jedna od najtrazenijih osobina buduceg developera.
RI je sada uzasno preopterecen smjer jer pored teorije i zadataka (obicno jednostavni racunski vezani za oblast) iz zamalo svakog predmeta imas seminarski rad koji je programiranje i na kraju pravo super software ispadne tj. svake godine studija sve bolji i kvalitetniji primjenjujuci nove alate software developmenta(naucene na kursevima te godine tako da osjecas kako sazrijevas).

Mozda neki radi toga smatraju smjer laksim al vjeruj mi vrijeme koje investiras u taj development da si proveo uceci na ostalim odsjecima bi imao 10 bez problema.
Ovo govorim za prvo ciklus skolovanja(Bachelor) koji i treba biti vishe praktican.

Racuanrstvo i Informatika je preopsirna oblast da se sporedno radi pored matematike jednostavno ces biti u losijem polozaju kod privatnika pa to od ETF-a oteto zvanje mozes macku o rep okaciti.
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#20 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Hunkar »

studiram pmf, i upisao sam radi matematike. samo jedno da znas: ako ne volis matematiku mozes zaboraviti na pmf (koji je odlican fakultet) :) jer je prva godina cista matematika.
cikogonzales
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 23:35

#21 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikogonzales »

Bas me interesuje koje su to razlike u mogucnostima zaposlenja a ticu se informatike ? Koliko sam ja vidio nema nikakve razlike ni u drzavnoj sluzbi a kamoli kod privatnika koji trazi znanje
Bolonjac wrote:Cuj drzavan sluzba hhahah ko se jos u drzavnoj sluzbi zapoljava na osnovu znanja/ sposobnosti prije preko stele.


Smijes se nesto a ispadas smjesan.Al evo da ti nacrtam sta sam gore rekao u jednoj recenici: u drzavnoj sluzbi se (naravno ide preko stele), ali sta sam mislio kad sam rekao nema razlike u drzavnoj sluzbi je to da je bitno da imas diplomu vezanu za informatiku nebitno ETF ili PMF.
Bolonjac wrote:De ti otidji privatniku i reci da si zavrsio prirodno matematicki i da hoces da budes programer... isto kao da si mu rekao da si zavrshio ekonomiju ili pravo... naravno da ce uzeti prije nekog sa RI koji je vec poprilicno zreo proizvod sa dosta prakse i koji se bavio predmetima vezanim za tu oblast.
Ako ne vjerujes otidji u malo ozbiljniju informaticku firmu i pokazi svoje projekte:
fourierova transformacija u matlabu i klasa za mnozenje matrijaca
poznavanje jezika: C++ STD (il sto vi zovete C++ a ako vas privatnik pita a koji vi cete odgovoriti pa C++ a ima ih 1000) i matlab.
E vidis grijesis, ja znam par momaka koji su dosli privatniku rekli ja sam zavrsio PMF, znam to, to i to ... i necu da pricam o plati manjoj od ..... al dobro.A uostalom znam dosta momaka koji su zavrsili PMF i rade u ozbiljnim inf. firmama i to dobro.Sta mislis da nisu slucajno na birou ????

Bolonjac wrote:Opet si dezinformisan na ETF-u radis konkretne aplikacije(poslovne a i CS aplikacije) od pocetka do kraja koje sadrze po par hiljada linija codea i na svakom predmetu se forsira timski rad sto je jedna od najtrazenijih osobina buduceg developera.
RI je sada uzasno preopterecen smjer jer pored teorije i zadataka (obicno jednostavni racunski vezani za oblast) iz zamalo svakog predmeta imas seminarski rad koji je programiranje i na kraju pravo super software ispadne tj. svake godine studija sve bolji i kvalitetniji primjenjujuci nove alate software developmenta(naucene na kursevima te godine tako da osjecas kako sazrijevas).

Mozda neki radi toga smatraju smjer laksim al vjeruj mi vrijeme koje investiras u taj development da si proveo uceci na ostalim odsjecima bi imao 10 bez problema.
Ovo govorim za prvo ciklus skolovanja(Bachelor) koji i treba biti vishe praktican.

Racuanrstvo i Informatika je preopsirna oblast da se sporedno radi pored matematike jednostavno ces biti u losijem polozaju kod privatnika pa to od ETF-a oteto zvanje mozes macku o rep okaciti.
To da je RI preopsiran oblast da se sporedno radi pored matematike to je tacno ovo za losiji polozaj kod privatnika nije to znam iz iskustva.I dalje mislim da na faksu neces puno nauciti ako sam ne zapnes.U svakom slucaju dobro razmisli jednom biras dobro se raspitaj, ono sto znam je da kad zavrsis PMF(za ETF ne znam kakva je situacija vjerovatno ista) neces biti bez posla nikad.U najgorem slucaju mozes raditi u skoli :D.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#22 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

I pravnik moze biti programer ako zna struku (imam masu prijatelja sa srednjom skolom koji rade ko programeri i imaju super plate ali su zato znanje sami stekli).
Stvar sa ETF-om je sto stvarno imas na svakom predmetu seminarski koji je veoma dobra simulacija(u sustinir adis isto projekat kao u nekohjj firmi od pocetka do kraja sa planiranjem) onoga sto radis u praksi pogotovo na Bachelor studiju.
No nije ni kao prije sto je bilo na ETF-u da predmet mozes iskljucivo preko seminarskog poloziti vec moras raditi redovno zadace i tutoriale(inace gubis bodove i doslovno je nemoguce poloziti predmet) , parcijalne ispite poloziti koji su obicno mix teorije i zadataka(mada relativno laganih(tipskih racunskih) vezanih za tu oblast).

A kao sto vec ranije rekoh vecina se seminarskih timski radi sto je pravo prazeno od strane privatnika(to u hermesu prvo pitaju da li si radio timski na nekim projektima) a kad zavrsis RI mozes vec privatniku pokazati pravo dobar CV pun projekata koje si na faxu radio.

I zelim reci bolonjski sistem/fakultet te tjera da radis prakticno i vjeruj mi mogu te natjerati jer inace ne mozes fakultet zavrshiti(to je prednost sto smo program 100% uskladili sa najjacim tehnickim fakultetima u europi a sve zahvaljujuci dekanu koji je radio dugo vremena u bologni i profesorima rekao da ce dobiti otkaz ako ne usklade programe i metode rada)
ps. na ETF-u imas materijal za sve predmete tj. materijal koji ti je potreban da spremis ispit tako da ja nijednu knjigu nisam kupio do sada mada je to kasnije vecina fakulteta uvela .
Takodjer zadace iammo na internetu a predajemo ih preko interneta tj. informacionog sistema koji ih sam(dodushe asistent jos jednom brzinski) pregleda
User avatar
cikcanga
Posts: 545
Joined: 01/03/2009 15:15

#23 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikcanga »

cikogonzales wrote:
Bas me interesuje koje su to razlike u mogucnostima zaposlenja a ticu se informatike ? Koliko sam ja vidio nema nikakve razlike ni u drzavnoj sluzbi a kamoli kod privatnika koji trazi znanje
Bolonjac wrote:Cuj drzavan sluzba hhahah ko se jos u drzavnoj sluzbi zapoljava na osnovu znanja/ sposobnosti prije preko stele.


Smijes se nesto a ispadas smjesan.Al evo da ti nacrtam sta sam gore rekao u jednoj recenici: u drzavnoj sluzbi se (naravno ide preko stele), ali sta sam mislio kad sam rekao nema razlike u drzavnoj sluzbi je to da je bitno da imas diplomu vezanu za informatiku nebitno ETF ili PMF.
Bolonjac wrote:De ti otidji privatniku i reci da si zavrsio prirodno matematicki i da hoces da budes programer... isto kao da si mu rekao da si zavrshio ekonomiju ili pravo... naravno da ce uzeti prije nekog sa RI koji je vec poprilicno zreo proizvod sa dosta prakse i koji se bavio predmetima vezanim za tu oblast.
Ako ne vjerujes otidji u malo ozbiljniju informaticku firmu i pokazi svoje projekte:
fourierova transformacija u matlabu i klasa za mnozenje matrijaca
poznavanje jezika: C++ STD (il sto vi zovete C++ a ako vas privatnik pita a koji vi cete odgovoriti pa C++ a ima ih 1000) i matlab.
E vidis grijesis, ja znam par momaka koji su dosli privatniku rekli ja sam zavrsio PMF, znam to, to i to ... i necu da pricam o plati manjoj od ..... al dobro.A uostalom znam dosta momaka koji su zavrsili PMF i rade u ozbiljnim inf. firmama i to dobro.Sta mislis da nisu slucajno na birou ????

Bolonjac wrote:Opet si dezinformisan na ETF-u radis konkretne aplikacije(poslovne a i CS aplikacije) od pocetka do kraja koje sadrze po par hiljada linija codea i na svakom predmetu se forsira timski rad sto je jedna od najtrazenijih osobina buduceg developera.
RI je sada uzasno preopterecen smjer jer pored teorije i zadataka (obicno jednostavni racunski vezani za oblast) iz zamalo svakog predmeta imas seminarski rad koji je programiranje i na kraju pravo super software ispadne tj. svake godine studija sve bolji i kvalitetniji primjenjujuci nove alate software developmenta(naucene na kursevima te godine tako da osjecas kako sazrijevas).

Mozda neki radi toga smatraju smjer laksim al vjeruj mi vrijeme koje investiras u taj development da si proveo uceci na ostalim odsjecima bi imao 10 bez problema.
Ovo govorim za prvo ciklus skolovanja(Bachelor) koji i treba biti vishe praktican.

Racuanrstvo i Informatika je preopsirna oblast da se sporedno radi pored matematike jednostavno ces biti u losijem polozaju kod privatnika pa to od ETF-a oteto zvanje mozes macku o rep okaciti.
To da je RI preopsiran oblast da se sporedno radi pored matematike to je tacno ovo za losiji polozaj kod privatnika nije to znam iz iskustva.I dalje mislim da na faksu neces puno nauciti ako sam ne zapnes.U svakom slucaju dobro razmisli jednom biras dobro se raspitaj, ono sto znam je da kad zavrsis PMF(za ETF ne znam kakva je situacija vjerovatno ista) neces biti bez posla nikad.U najgorem slucaju mozes raditi u skoli :D.

Inzenjer elektrotehnike je inzenjer elektrotehnike.
Mogu ovi sa pmf-a mahat usima.
Zna se koji je fakultet najjaci po renomeu u BiH.
Kad sutra dodes i kazes ja sam dipl.ing.elektrotehnike,odmah "narastes" ljudima u ocima,a kad kazes ja zavrsio pmf,kazu ti
fino haj ti djecu uci MS Word.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#24 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Bolonjac »

Bivsi studenti sa ETF-a Sarajevo:

Boris Nemšić
izvršni direktor Telekom Austria Group,
izvršni direktor mobilkom austria,
izvršni direktor Telekom Austria Fixed Net

Nino Vidović
Vice President and Chief Technology Officer, CISCO

prof. Muhamed Aganagić
Intel Director of Technology

Asim Smailagić
Carnegie Mellon University, USA

i jos masu profesora sirom svijeta tj. stvarno ih ima puno

eto da dodam jos Zlatko Lagumdzija i Bozidar Matic
cikogonzales
Posts: 13
Joined: 15/03/2009 23:35

#25 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cikogonzales »

cikcanga wrote: Inzenjer elektrotehnike je inzenjer elektrotehnike.
Mogu ovi sa pmf-a mahat usima.
Zna se koji je fakultet najjaci po renomeu u BiH.
Kad sutra dodes i kazes ja sam dipl.ing.elektrotehnike,odmah "narastes" ljudima u ocima,a kad kazes ja zavrsio pmf,kazu ti
fino haj ti djecu uci MS Word.
Vidi prijatelju meni nije do toga ciji je veci, ja sam pokusao pomoci momku da stekne bolju sliku.A sto se tice inzinjera ja pravom inzinjeru skidam kapu, al dalek je put od dipl inzinjera do pravog inzinjera.Za neke koje znam i predalek moj inzinjeru
cikcanga wrote:Kad sutra dodes i kazes ja sam dipl.ing.elektrotehnike,odmah "narastes" ljudima u ocima
Hehe zlobnici bi rekli a kad kazes sta znas odma padnes :D (samo bez ljutnje)
Post Reply