Princip uzajamnosti (reciprocitet)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Tesnim

Princip uzajamnosti (reciprocitet)

Post by Tesnim » 16/01/2012 21:35

Zanima me kako mogu doći do spiska zemalja sa kojima nasa država ima bilateralni sporazum o principu uzajamnosti (reciprocitet). Konkretno, interesuje me da li imamo princip uzajamnosti sa Pakistanom. Moj suprug je Pakistanac i hoce da otvori ugostiteljski objekat, ali u zakonu stoji da mora postojati princip uzajamnosti. Sluzbenica u opcini kaze da nema vremena da provjerava , jer joj to nije prioritet (ne pitajte kako sam reagovala) :x ..ufffff... a u Ministarstvu vanjskih poslova niko se ne javlja.

poznanik

Re: Princip uzajamnosti (reciprocitet)

Post by poznanik » 16/01/2012 22:00

Tesnim wrote:Zanima me kako mogu doći do spiska zemalja sa kojima nasa država ima bilateralni sporazum o principu uzajamnosti (reciprocitet). Konkretno, interesuje me da li imamo princip uzajamnosti sa Pakistanom. Moj suprug je Pakistanac i hoce da otvori ugostiteljski objekat, ali u zakonu stoji da mora postojati princip uzajamnosti. Sluzbenica u opcini kaze da nema vremena da provjerava , jer joj to nije prioritet (ne pitajte kako sam reagovala) :x ..ufffff... a u Ministarstvu vanjskih poslova niko se ne javlja.

SPORAZUM IZMEĐU BOSNE I HERCEGOVINE I ISLAMSKE REPUBLIKE PAKISTAN ZA UNAPREĐENJE I ZAŠTITU INVESTICIJA

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 16/01/2012 22:18

Reci joj da postoji i neka onda ona dokazuje suprotno. Mislim da postoji rok u kojem moraju izdati rješenje.
U svakom slučaju insistiraj da razgovaraš sa nadređenima dotične i ispričaj joj vic kad su životinje otvarale firmu:

Prva se javi lisica, kaže ja ću u opštinu, ja sam lukava, sredit ću nam to začas. Vraća se naravno sva pokunjena.
Drugi se javi vuk, kaže idem ja, mene se svi boje, ja ću nam srediti papire. Vraća se vuk pokis'o ko miš.
Sljedeća se javi krava, hoće ona da ide. Odgovaraju je životinje, kažu šta ćeš ti kravo kad vuk i lisica nisu mogli. Krava ipak ode i vraća se isti dan sa sređenom papirologijom. Čude se životinje kako to? Kaže krava pa tamo sve moja raja iz škole. :wink:

Tesnim

Post by Tesnim » 16/01/2012 22:38

poznanik wrote:
Tesnim wrote:Zanima me kako mogu doći do spiska zemalja sa kojima nasa država ima bilateralni sporazum o principu uzajamnosti (reciprocitet). Konkretno, interesuje me da li imamo princip uzajamnosti sa Pakistanom. Moj suprug je Pakistanac i hoce da otvori ugostiteljski objekat, ali u zakonu stoji da mora postojati princip uzajamnosti. Sluzbenica u opcini kaze da nema vremena da provjerava , jer joj to nije prioritet (ne pitajte kako sam reagovala) :x ..ufffff... a u Ministarstvu vanjskih poslova niko se ne javlja.

SPORAZUM IZMEĐU BOSNE I HERCEGOVINE I ISLAMSKE REPUBLIKE PAKISTAN ZA UNAPREĐENJE I ZAŠTITU INVESTICIJA

hvala ti mnogo!!!!

Tesnim

Post by Tesnim » 16/01/2012 22:41

convict wrote:Reci joj da postoji i neka onda ona dokazuje suprotno. Mislim da postoji rok u kojem moraju izdati rješenje.
U svakom slučaju insistiraj da razgovaraš sa nadređenima dotične i ispričaj joj vic kad su životinje otvarale firmu:

Prva se javi lisica, kaže ja ću u opštinu, ja sam lukava, sredit ću nam to začas. Vraća se naravno sva pokunjena.
Drugi se javi vuk, kaže idem ja, mene se svi boje, ja ću nam srediti papire. Vraća se vuk pokis'o ko miš.
Sljedeća se javi krava, hoće ona da ide. Odgovaraju je životinje, kažu šta ćeš ti kravo kad vuk i lisica nisu mogli. Krava ipak ode i vraća se isti dan sa sređenom papirologijom. Čude se životinje kako to? Kaže krava pa tamo sve moja raja iz škole. :wink:

Ma rekla sam joj da je moguce jer je jedan Pakistanac registrovao neku trgovinski radnju, ali njoj treba napismeno:), a taj isti dokaz ne zeli da pribavi. Meni se bas žuri da saznam sa dokazom jer zelim kupiti neke stvari. A u to da ću otići do njenog nadređenog nema nikakve sumnje.

aaaa vic je mrak :)

poznanik

Post by poznanik » 16/01/2012 22:44

Tesnim wrote:hvala ti mnogo!!!!

Pozovi se na član 2. Sporazuma...

Njegov član 2. obavezuje ugovorne strane da unapređuju i stvaraju povoljne uslove za investiranje, "da ne ometaju investitore", zapravo, a tvoj suprug je potencijalni "investitor".
Član 2.
Unapređenje i zaštita investicija
1. Svaka Ugovorna strana će unapređivati i stvarati povoljne uvjete za investitore druge Ugovorne strane da investiraju kapital na njenoj teritoriji, te će u skladu sa svojim zakonima, propisima i nacionalnim politikama, dopustiti takve investicije.
2. Investicijama investitora svake od Ugovornih strana bit će u svako doba dat pravedan i ravnopravan tretman i uživat će punu i adekvatnu zaštitu i sigurnost na teritoriji druge Ugovorne strane.

Kompletan Sporazum možeš skinuti ovdje, u wordu je, ali prethodno moraš instalirati font Times New Roman BH.

O Ovom Sporazumu, koji je jedini koji tretira investicije, a inače BiH je s Pakistanom zaključila još samo Trgovinski sporazum, možeš saznati i na internet stranici MVTEO BiH

Post Reply