Primanja u periodu 92-95

Post Reply
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#1 Primanja u periodu 92-95

Post by Rizvan »

Malo toga se danas može naći o primanjima i zaradama tokom ratnog perioda. Dobro, vladao je opšti haos, većina stanovnika je ovisila o humanitarnoj pomoći, šverc i siva ekonomija su divljali u trgovini, tako da je bilo i onih koji su se obogatili u tom periodu. Neka preduzeća su radila tokom cijelog rata, i vjerovatno isplaćivali svoje radnike. Mada, u većini preduzeća radnici su bili na čekanju. Tako da je praktički nemoguće stvoriti neku općenitu sliku o primanjima u vidu današnje prosječne plate. Međutim, možda najbolji pokazatelj primanja su zdravstvo, obrazovanje i penzije jer su univerzalno isplaćivani na području cijele slobodne teritorije. Tada je valuta bila bosanskohercegovački dinar. Negdje sam pročitao da je prosječna penzija 1993 bila u vrijednosti 1 marke i da je tako isplaćivana. Vjerovatno u periodima najvećih blokada nije bilo nikakvih isplata, međutim veći dio rata, naročito 94-95, radnici u javnom sektoru su sigurno primali nešto.

Koliko su primali zdravstveni radnici, nastavnici u tom periodu?
Kolika su se primanja kretala u vojsci i ko je sve bio isplaćivan?
Koliko su iznosile penzije u tom periodu?
Rudnici su radili tokom cijelog rata,Elektroprivreda u većem dijelu slobodnog teritorija isto, termoelektrane u Tuzli i Kaknju takođe su radile....koliko su radnici u tim firmama mogli da zarade?

Kako nema mnogo podataka na netu, morat ćemo se osloniti na sjećanja.
Pa, stariji forumaši sjećate li se? :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Sanjarko »

Ne znam. Mjeri se u stotkama. Sve skupo bilo. Gladovalo se, nije se imalo redovno vode, struje, odvoza smeca itd. Ne znam bas koliko je ljudi i radilo u administraciji tada. Nekako mi izgleda da je manje radilo. Evo recimo zubara tada nije bilo puno itd. Vojnici ti mogu reci kolika su imali primanja, neki radnici iz Zeljezare isto tako. Tesko da ces dobit odgovor, a pitanje nije lose. Cak je zanimljivo. Evo da si pitao nakon rata do sada recimo nastavnicima se plata sa mislim 200 km povecala na 800-1.000 a penzije sa 100-tinjak maraka na 326 km.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Woody »

Teško je bilo govoritio bilo kakvoj ekonomiji u periodu 92-96. Iz nekoliko razloga: nije postojala mjerodavna valuta kojom bi se moglo porediti, sem DEM koja je bila de jure nelegalna, ali de facto itekako legalna (jedina); privreda nije postojala, sem nekoliko uslužnih djelatnosti tipa zdravstvo, pekare, i nekakva "državna administracija"; BHD nije bio platežno sredstvo na području pod kontrolom BPC i HVO. U stvari, izvaditi takvu novčanicu i pokušati platiti njome nešto na tim podrčjima bilo je ravno mahanjem zastavom sa ljilajnima, čitaj: samoubistvu.

Bilo je par isplata u BHD, ali govoriti o sumama bi bilo smješno. Otprilike, za vrijednost jedne "prosječne" vojničke plate mogao si kupiti JEDNU glavicu luka (ako i to, odn. ako ti se smilovao onaj prodavač na pijaci). Ovo za penziju od 1 DEM prvi put čujem.

Mnogo interesantnije su bile isplate naknada u robi. Na prvom mjestu su tu bile cigare - sve se mjerilo njima. Mogao si za cigare i auto kupiti - bilo je takvih slučajeva. Na drugom mjestu je bila humanitarna pomoć sa kojom se takođe ITEKAKO trgovalo.

Naravno, kao i u svakom jadu, bilo je delegata koji su i to svojski iskoristili, pa sad imamo spomenike njihovih marifetluka (uf, izvini... čitaj: zasluga) u vidu Poljina, arapskih resorta, ekskluzivnih restorana, tržnih centara i t.sl.

Ukratko, vrijednost BHD (RBiH dinar) je bila manja od papira na kojem je štampan. Ali eto, glumila se nekakva samosvojnost, nezavisnost, otpor i ostale pičke materine... Između ostalog, i sa tom valutom :-) I da, nije to bio slučaj samo sa BHD, isto su prolazili i HRD (hrvatski dinar) i SRJ dinar - ukratko: NI ZA KURAC!

Image
Image
Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by julisiz es grant »

Ovi BH dinari su važili do '97.
Tamo gdje sam ja bio (teritorija ABiH) su potkraj rata uvedeni neki bonovi kao platežno sredstvo i nominalno su vrijedili 1 bon=1 DM.
Niđe veze, ali su ljudi fakat plaćali njima i dobijali nekakve plate.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#5 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by gurabija78 »

koliko se sjećam 100 BHD je bio ekvivalent 1 DEM
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by julisiz es grant »

gurabija78 wrote:koliko se sjećam 100 BHD je bio ekvivalent 1 DEM
Jeste.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by karanana »

Da, sjecam se 100:1.
A sta je bilo sa komunalijama? Je li se ista placalo od 92-96?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:Da, sjecam se 100:1.
A sta je bilo sa komunalijama? Je li se ista placalo od 92-96?
Kako da se plaćaju kada ništa nije normalno funkcionisalo? Naravno, ne krivicom ljudi koji su radili u tim preduzećima, i oni su iznijeli svoj dio ratnog tereta, itekako.
Ne znam da li se plaćalo, nisam bio u Sarajevu u ratu, ali bih bio vrlo začuđen da jeste, tj. da su se ispostavljali računi.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#9 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by PM72 »

Za prvu platu primljenu u MUP-u RBiH (jugoslovenski dinari sa nekakvim BH pečatima) častio sam dvojcu kolega pivom.Znači,tri pive i ode plata.A od komunalija plaćao se samo telefon,koliko se sjećam ali nešto mizerno.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#10 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by al_akhisari »

...sjećam se ovih naših dinara :) mada sa priličnom sigurnošću bih rekao da se u srednjoj bosni uglavnom koristio hrvatski dinar, a kasnije nekakvi lokalni bonovi, dinara se ne sjećam; čini mi se da sam se sa bh dinarom susreo negdje 94-te u zenici; iz tog perioda pamtim anegdotu jednog poznanika; student došao u zenicu, pun love (starci drzali prodavnicu u ratu i bio ko brod pun), te je na ulici kupio kutiju cigareta (za marke), a kusur dobio u dinarima; pošto je to bila gomila para, on ih strpa u dzep onako sve zajedno; nakon nekog vremena, naiđe na prosjaka i iz dzepa mu izbaci one dinare; kasnije skonta da mu fali 300 DEM i shvati da su bile u dzepu gdje je ubacio gomilu dinara :) ostatak veceri je proveo (i solidan broj poznanika) tražeći prosjaka zeničkim sokacima :lol: naravno, bezuspješno
Sunca Sin
Posts: 110
Joined: 07/05/2011 09:17
Location: Psi nam se dive, svinje nas smatraju jednakim, a mačke nas preziru.

#11 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Sunca Sin »

2000 maraka njemačkih Aluminijski Kombinat Mostar, radio na ćelijama u turnusima 2 dana prva smjena, 2 dana druga smjena i 2 dana treća smjena nakon toga 4 dana slobodan, 18 radnih dana 2000 maraka svaki mjesec.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by karanana »

Sunca Sin wrote:2000 maraka njemačkih Aluminijski Kombinat Mostar, radio na ćelijama u turnusima 2 dana prva smjena, 2 dana druga smjena i 2 dana treća smjena nakon toga 4 dana slobodan, 18 radnih dana 2000 maraka svaki mjesec.
Huh?



Hahaha, tek sad skontah....procitajte naslov teme....hahaha.
Sunca Sin
Posts: 110
Joined: 07/05/2011 09:17
Location: Psi nam se dive, svinje nas smatraju jednakim, a mačke nas preziru.

#13 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Sunca Sin »

karanana wrote:
Sunca Sin wrote:2000 maraka njemačkih Aluminijski Kombinat Mostar, radio na ćelijama u turnusima 2 dana prva smjena, 2 dana druga smjena i 2 dana treća smjena nakon toga 4 dana slobodan, 18 radnih dana 2000 maraka svaki mjesec.
Huh?



Hahaha, tek sad skontah....procitajte naslov teme....hahaha.
:lol: :lol: :lol:

da se ne lažemo prije rata :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#14 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by TheMule »

U Sarajevu nije bilo nikakve ekonomije, ni sive, ni "bijele" niti se ista placalo od rezija jer ih nije ni bilo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Maraschino »

Cega se sjecam? Bonova a najvise orlova.
Niko nista nije primao kako vojska tako radna obaveza sve do '95.god. kada su nam poceli dijeliti po 40 maraka.
Sjecam se kako je Alija kritikovao Silajdzica kao premijera koji i dalje putuje po svijetu umjesto da rjesava pitanja boraca, penzionera i onih na radnoj obavezi.
Komunalije se pocele placati '95.god. ali to dodje kao da si svo vrijeme placao jer na brojilu stoji sva potrosnja. Mislim da nije bilo nikakvih otpisa dugovanja.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#16 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Woody »

Maraschino wrote:Mislim da nije bilo nikakvih otpisa dugovanja.
A što bi bilo? Sva dugovanja ostaju, neko mora platit'. Kad nisu Rusi oprostili za gas, što bi onda BH Gas-Sarajevo Gas... i tako lančano do KJKP RAD, oprostili nekome? Znam neke koji nisu platili dug (i nastavili da ne plaćaju) za stavke "koje se ne isključuju" (voda, grijanje, smetlje, održavanje...) do dan-danile, jebote to su već sad pa skoro milionski iznosi :-) Ko je njima oprostio? A naplatiti dug neće - NIKADA :bih:
User avatar
Filter
Posts: 8013
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#17 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Filter »

92 kad se mijenjala valuta yu-bh dinari, na licnu kartu si mogao samo nesto sitno zamijeniti. mislim, 50 dinara... jbga davno bilo
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#18 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by stubrijez »

hehehe cuj primanja.... da ti kazem koja primanja, dva okvira sitne municije, desetak minobacackih i dvije topovske ili tenkovske po glavi prisutnih bar tamo gdje sam ja bio. Ako si sretan ili spretan ta te primanja zaobidju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by _BataZiv_0809 »

Kako uopste drzava funkcionise u ratnim uslovima? Odakle joj pare?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#20 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by hadzinicasa »

'95 decembar na BHT radilo se za paket
a onda u narednim mjesecima pocelo dobijati platu 110 dinara (tj. onih bonova)
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#21 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by Woody »

_BataZiv_0809 wrote:Kako uopste drzava funkcionise u ratnim uslovima?
Odgovor: Ratno. Tj. po proglasu o ratnom stanju. To funkcioniše, manje-više, u svim državama koje su bile u ratu, i tokom svih vijekova postojanja ratova (i ljudskih bića). Isto podrazumjeva: radne obaveze (bez novčane naknade, ali OBAVEZE), mjere restrikcije (uključujući i finansijske), vještačkim zaustavljanjem novčanih tokova zatvaranjem banaka i eksproprijacijom efektiva, usmjeravanje (moguće) industrijske i poljoprivredne proizvodnje na vojsku i front...
Odakle joj pare?
Tu se (obično) radi po onom ruskom sistemu: Mi kao radimo, a oni nas kao plaćaju... :lol: Šalu na stranu, finansijski resursi zemalja u ratu se obično crpe iz ratnih rezervi (ToZla), izdavanjem ratnih obveznica, finansiranjem od strane saveznika i (često prisilno) dijaspore...

Eto, mislim da sam ti odgovorio :?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Primanja u periodu 92-95

Post by _BataZiv_0809 »

Woody wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Kako uopste drzava funkcionise u ratnim uslovima?
Odgovor: Ratno. Tj. po proglasu o ratnom stanju. To funkcioniše, manje-više, u svim državama koje su bile u ratu, i tokom svih vijekova postojanja ratova (i ljudskih bića). Isto podrazumjeva: radne obaveze (bez novčane naknade, ali OBAVEZE), mjere restrikcije (uključujući i finansijske), vještačkim zaustavljanjem novčanih tokova zatvaranjem banaka i eksproprijacijom efektiva, usmjeravanje (moguće) industrijske i poljoprivredne proizvodnje na vojsku i front...
Odakle joj pare?
Tu se (obično) radi po onom ruskom sistemu: Mi kao radimo, a oni nas kao plaćaju... :lol: Šalu na stranu, finansijski resursi zemalja u ratu se obično crpe iz ratnih rezervi (ToZla), izdavanjem ratnih obveznica, finansiranjem od strane saveznika i (često prisilno) dijaspore...

Eto, mislim da sam ti odgovorio :?
Moze valjat :thumbup:
Post Reply