Prilagoditi se ili ne

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Vojvotkinja

#1 Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

Pozdrav, kao što ćete vidjeti nova sam, mada dugo već posjećujem forum.
Imam ''problem'' pa smatram da s obzirom da raznolikost članova foruma, možda bih mogla od vas dobiti savjet.
Naime, osoba sam koja pokušava da drži do nekih stvari kao što su izražavanje, dikcija, ton, stav itd...
Neko bi rekao uštogljena, na prvi pogled.Znam se i zabaviti naravno i biti opuštena, ali za sve ima mjesto i vrijeme.
Na poslu, vremenom, stvara mi se ''problem''. Naime, u mom radnom okruženju su ljudi kojima je takav moj stav ismijan.
Prvo su me smatrali čudnom, kasnije me pokušali prilagoditi sebi, na kraju smo se i zavoljeli na neki način, jer provodimo puno vremena skupa i prolazimo razne situacije i tako... Ja sam primijetila vremenom da sam odustala od nekih svojih manira, kod njih nisam primijetila neke veće promjene.
Problem je nastao kad sam ja uvidjevši da se mijenjam nagore, počela da se vraćam.I sad mi užasno smetaju svi njihovi maniri /nemaniri, i utiču na sami posao.
Evo konkretno par stvari: jutarnja kafa im traje više od sata, ovisno od posla, ali uglavnom tako, raspričaju se ko kokoške, a ja ujutro u tom periodu uglavnom imam posla, pa sam tu kao na kafi a ustvari ovamo nešto radim, zovem na tel, ustajem zbog klijenata (jer smo firma polu-otvorenog tipa) itd... Nekad im se i ne pridružim, jer ili ću šutjeti ili ću pokušati dati temu zbog koje će me blijedo gledati.Šta da kažem, tipične žene.I ja sam na granici jer i ja sam žensko ali znam da možemo biti bolje, i trebamo biti bolje, držati neki gard, to svakoj ženi treba.Eh sad....ne misle sve tako..
Kada razgovaraju sa klijentima, kosa mi se diže na glavi, zbog same dikcije, tona, opuštenosti u razgovoru.... Kada im skrenem pažnju, naljute se, a nisam jednom bila tu, kada ih je klijent ismijao.Nadređenog konkretno nemamo, tu je, ali nije tu, jer posao može ići sam od sebe, tako da se taj njihov neprofesionalizam ne vidi.... Nemamo čovjeka koji se bavi ljudskim resursima, pa to se i ne smatra problemom.Naravno da imam i ja grešaka i odstupanja od profesionalizma, ali se trudim da izbacujem, uz njih puno teže.
Kako da vam kažem: kompanija smo na visokom nivou, koja obavlja velike zadatke, a atmosfera je gora od kućne.Nekada i to podržavam, ali vremenom je to postala ne atmosfera nego ''klima''.
Znam da će možda biti i komentara koji ne idu u moj prilog, ali svako time govori o sebi,pa izvolite.
Hvala na dobronamjernim komentarima.

Edit: možda da napomenem da sam ja na recepciji i moram biti uvijek tip-top, a one nisu i mogu se obući po izboru, one to maksimalno koriste pa se oblače kao u kući :roll: Jednom su ih uniformisali pa su se žalile, i onda su im uzeli odjeću.I taj dan kad su im rekli da ne moraju oblačiti sako i košulje one su bukvalno - aplaudirale. :roll:
Last edited by Vojvotkinja on 19/06/2014 09:58, edited 1 time in total.
ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#2 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by ladyblue18 »

Ti meni odajes utisak nadmene i nafurane osobe, sve sa onim stavom "niko ko ja". Dovoljno je procitati ovo
Vojvotkinja wrote: Znam da će možda biti i komentara koji ne idu u moj prilog, ali svako time govori o sebi,pa izvolite.
da covjek shvati da ti sve drugacije od sebe smatras manje vrijednim.

Ako nisi nadredjena svojim kolegicama, a ocigledno je da nisi, ne znam odakle potreba da ih ti ucis kako da se izrazavaju, niko ne voli da mu se soli pamet. Tu je nadredjeni koji bez obzira kakav je ipak je nadredjeni i on je taj koji bi trebao da kaze ako mu nesto smeta i da im skrene paznju.
Ljudi opcenito ne vole ljude koji se petljaju u sve i koji ce reci i sto treba i sto ne treba.
Nikome na poslu nije idealno, tu je hejbet razlicitih karaktera ali se treba uklopiti ili bar majka mu stara nekada presutiti nesto.

Eto, sad cekam presudu da vidim sta ovaj moj komentar govori o meni. :oops:
sheilak

#3 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by sheilak »

Vojvotkinja wrote:..ali vremenom je to postala ne atmosfera nego ''klima''.
a sta je razlika? i je li tema ipak kako prilagoditi njih sebi? ;-)

a gle, moj ti je savjet da se prilagodis atmosferi, eto i toj klimi :D , nacinu odijevanja i ponasanja svojih radnih kolega. barem malo. ako ne mozes, ako ludis zbog toga, ako to utjece ne tvoje psihicko stanje, pa onda zamoli da te premjeste negdje drugdje.
Vojvotkinja

#4 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

Ma lady, šta da ti kažem.... možda si i u pravu.... Ne kažem da je to kako ja smatram najbolji stav, shvataš? Možda se nisam mogla dobro ni izraziti ovim putem, ali htjela sam čuti šta drugi misle o tome, to je stvar.
Moguće je da je to moja negativna osobina, koju moram izbaciti, i da je moja greška što meni to smeta i što ne mogu da ostanem svoja bez obzira na okolinu.
Ne smatram zaista da svako ko nije poput mene je manje vrijedan,zaista ne.
Jedino smatram da se treba drugačije ponašati na poslu i u kući... i paziti na izgovor i ponašanje.
sha_ba

#5 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by sha_ba »

totalno si moderna :oops:
JThomas

#6 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by JThomas »

ti nećeš promijeniti "klimu" u velikoj firmi, a naročito ne u tom smjeru da se više ili profesionalnije radi. možeš se prilagoditi ili razguliti, jer je svrha radnog vremena u takvim okolinama da ono istekne i završi što bezbolnije i sa što manje zahmećenja.

tipujem da si mlada i da ti je prvi posao.
Vojvotkinja

#7 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

sheilak wrote:

a gle, moj ti je savjet da se prilagodis atmosferi, eto i toj klimi :D , nacinu odijevanja i ponasanja svojih radnih kolega. barem malo. ako ne mozes, ako ludis zbog toga, ako to utjece ne tvoje psihicko stanje, pa onda zamoli da te premjeste negdje drugdje.

Prilagodila sam se malo, da, ali zaista ne mogu dalje.
Ne mogu me prebaciti, tako je namješteno da moramo svi zajedno biti.
Vojvotkinja

#8 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

ladyblue18 wrote:Ti meni odajes utisak nadmene i nafurane osobe, sve sa onim stavom "niko ko ja". Dovoljno je procitati ovo
Vojvotkinja wrote: Znam da će možda biti i komentara koji ne idu u moj prilog, ali svako time govori o sebi,pa izvolite.
da covjek shvati da ti sve drugacije od sebe smatras manje vrijednim.

Ako nisi nadredjena svojim kolegicama, a ocigledno je da nisi, ne znam odakle potreba da ih ti ucis kako da se izrazavaju, niko ne voli da mu se soli pamet. Tu je nadredjeni koji bez obzira kakav je ipak je nadredjeni i on je taj koji bi trebao da kaze ako mu nesto smeta i da im skrene paznju.
Ljudi opcenito ne vole ljude koji se petljaju u sve i koji ce reci i sto treba i sto ne treba.
Nikome na poslu nije idealno, tu je hejbet razlicitih karaktera ali se treba uklopiti ili bar majka mu stara nekada presutiti nesto.

Eto, sad cekam presudu da vidim sta ovaj moj komentar govori o meni. :oops:

i pod ovim da svako svojim komentarom govori o sebi,nisam mislila da je to nužno ružno, može neko i biti u pravu.možda sam zaista previše uštogljena.
Pol_Pot

#9 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Pol_Pot »

sheilak wrote:

Ili ovo ili da gledaš svoja posla. To što radiš s nekim ne mora značiti da ste dobri prijatelji i da ti se mora sviđati njegovo ponašanje, ton, dikcija... Posao spaja ljude različitih navika i karaktera, i tome se moraš prilagoditi. Ako utiću na tvoj posao, i ako zbog toga može tvoj posao da trpi, prijaviš nadređenom. Ali dokle god ti obavljaš svoje ne treba da te brine šta oni rade, to je briga ljudi zaduženi za to tj. nadređenog.
sha_ba

#10 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by sha_ba »

pa ako bas ne mozes da trpis bolje ti je da odes... inace samo ces se maltretirat :-?
Vojvotkinja

#11 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

sha_ba wrote:totalno si moderna :oops:

imam utisak da si kao ove moje kolegice, da mrziš frizere i da su ti tanke čarape za noge koje su skuplje od 2 i po marke bacanje para :)
x_lecter

#12 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by x_lecter »

kad sam se tek zaposlio ... drzao sam do manira, dikcije garda i sl. onda sam nakon nekog vremena skontao da kod nas u poslo najbolje prolazi sanerski i klošarski gard ... jbg moras se prilagoditi. A imamo i mi na poslu tih ustogljenih ... i logicno svi ih ismijavaju od direktora do portira. Niko to ne voli ba ... svi vole opustene ljude.
Vojvotkinja

#13 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

sha_ba wrote:pa ako bas ne mozes da trpis bolje ti je da odes... inace samo ces se maltretirat :-?
izvini zbog predjasnjeg komentara, pogrešno sam te shvatila, zaista se izvinjavam.
hvala na savjetu, ali ne razmišljam u tom smjeru s obzirom kako da je danas teško naći posao,a posebno u struci..
Vojvotkinja

#14 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

x_lecter wrote:kad sam se tek zaposlio ... drzao sam do manira, dikcije garda i sl. onda sam nakon nekog vremena skontao da kod nas u poslo najbolje prolazi sanerski i klošarski gard ... jbg moras se prilagoditi. A imamo i mi na poslu tih ustogljenih ... i logicno svi ih ismijavaju od direktora do portira. Niko to ne voli ba ... svi vole opustene ljude.
Da, shvatam.Ali ja sam radila i u Njemačkoj,i tamo je suprotna situacija.Naravno da se treba prilagoditi klijentu prije svega, ali kod nas su klijenti baš stranci, i ne shvataju taj naš opušteni gard.
I razlika je u opuštenom stavu a razlika je kad kolegica sa iskrzanim lakom na noktima dođe i rukuje se sa klijentom ....
sha_ba

#15 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by sha_ba »

Vojvotkinja wrote:
sha_ba wrote:pa ako bas ne mozes da trpis bolje ti je da odes... inace samo ces se maltretirat :-?
izvini zbog predjasnjeg komentara, pogrešno sam te shvatila, zaista se izvinjavam.
hvala na savjetu, ali ne razmišljam u tom smjeru s obzirom kako da je danas teško naći posao,a posebno u struci..
ma sve ok :D
btw volim frizere i skupe carape :oops:
Vojvotkinja

#16 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

sha_ba wrote:
Vojvotkinja wrote:
ma sve ok :D
btw volim frizere i skupe carape :oops:

:) hvala ti na razumijevanju
sheilak

#17 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by sheilak »

Vojvotkinja wrote: Da, shvatam.Ali ja sam radila i u Njemačkoj,i tamo je suprotna situacija.Naravno da se treba prilagoditi klijentu prije svega, ali kod nas su klijenti baš stranci, i ne shvataju taj naš opušteni gard.
I razlika je u opuštenom stavu a razlika je kad kolegica sa iskrzanim lakom na noktima dođe i rukuje se sa klijentom ....
ali daj mi reci, kakav je ugled vase firme? da li on pati zbog tog neurednog izgleda i previse opustenog ponasanja vasih uposlenika? jeste li efikasni kao kolektiv? (ovo zvuci tako borg :D ) kazes da su se klijenti smijali nekim tvojim kolegama, gubite li klijente zbog toga?
Ljuska_u_BaklaFi

#18 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Ustogljena si, nesigurna si i neka si, ne mijenjaj se ako su ti bitne sve stvari koje si navela, ali ne očekuj ni da se tebi bilo ko prilagođava...
x_lecter

#19 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by x_lecter »

Vojvotkinja wrote:
x_lecter wrote:kad sam se tek zaposlio ... drzao sam do manira, dikcije garda i sl. onda sam nakon nekog vremena skontao da kod nas u poslo najbolje prolazi sanerski i klošarski gard ... jbg moras se prilagoditi. A imamo i mi na poslu tih ustogljenih ... i logicno svi ih ismijavaju od direktora do portira. Niko to ne voli ba ... svi vole opustene ljude.
Da, shvatam.Ali ja sam radila i u Njemačkoj,i tamo je suprotna situacija.Naravno da se treba prilagoditi klijentu prije svega, ali kod nas su klijenti baš stranci, i ne shvataju taj naš opušteni gard.
ako sam doro upratio radis na porti... sekretarica ili sl? ... ne vidim zasto bi tebe zanimao dresing code, lak na noktima i sl. Je li to ti vodis politiku firme???

Kad smo vec kod ove teme, uvijek me je nerviralo uniformisanje ... najbolji dio posla mi je sto svako jutro ne moram dumati sta da obucem nego obucem ono sto zelim ... direktor dodje u sorcu, sef u sandalama i to mi je skroz super ... cim je atmosfera ustogljena i cim se bilo sta namece, nije to to.
Vojvotkinja

#20 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

sheilak wrote:
Vojvotkinja wrote: Da, shvatam.Ali ja sam radila i u Njemačkoj,i tamo je suprotna situacija.Naravno da se treba prilagoditi klijentu prije svega, ali kod nas su klijenti baš stranci, i ne shvataju taj naš opušteni gard.
ali daj mi reci, kakav je ugled vase firme? da li on pati zbog tog neurednog izgleda i previse opustenog ponasanja vasih uposlenika? jeste li efikasni kao kolektiv? (ovo zvuci tako borg :D ) kazes da su se klijenti smijali nekim tvojim kolegama, gubite li klijente zbog toga?

Mi 20% kreiramo ugled, ali kad si već pitala, mislim da tih 20 % može biti presudno za neke klijente, i već se pokazalo da je tako.Otišli su neki klijenti ali se to ne vidi jer se uvijek sve prati u većim razmjerama.
Kolektiv funkcioniše, ali možda bi bolje funkcionisao da se i mi malo više potrudimo....
Vojvotkinja

#21 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

x_lecter wrote:
Vojvotkinja wrote:
ako sam doro upratio radis na porti... sekretarica ili sl? ... ne vidim zasto bi tebe zanimao dresing code, lak na noktima i sl. Je li to ti vodis politiku firme???

Kad smo vec kod ove teme, uvijek me je nerviralo uniformisanje ... najbolji dio posla mi je sto svako jutro ne moram dumati sta da obucem nego obucem ono sto zelim ... direktor dodje u sorcu, sef u sandalama i to mi je skroz super ... cim je atmosfera ustogljena i cim se bilo sta namece, nije to to.
Vršim prijem klijenata, između ostalog...
Nije to klasično uniformisanje,nego zahtjev da se mora doći u košulji.... Jednostavno, ljepši je izgled ljudima koji dolaze kada te neko tako dočeka a ne u sportskoj majici, za koju se ne može reći je li muška ili ženska...

edit: borim se sa tim da me prestane ''zanimati'' to i jeste problem, previše sve primjećujem... i sebe ne izostavljam.... i onda se toga skupi u toku dana, pa na kraju dana nemam energije ni za šta :D
Last edited by Vojvotkinja on 19/06/2014 10:31, edited 1 time in total.
Vojvotkinja

#22 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Ustogljena si, nesigurna si i neka si, ne mijenjaj se ako su ti bitne sve stvari koje si navela, ali ne očekuj ni da se tebi bilo ko prilagođava...

u pravu si, mislim da je problem što sam postala nesigurna, i da kad to riješim, neće me ni nervirati ovo što vidim..
shmizlica

#23 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by shmizlica »

jedno je sigurno a to je da nećeš nikoga promijeniti. pogotovo ti kao pojedinac. jedino što možeš je da svoj dio posla odrađuješ najbolje što smatraš da možeš, a to što gubite neke klijente (kao što kažeš zbog odnosa prema njima tih drugih kolega) je nešto čim se treba baviti vaš nadređeni. zbog tebe bi bilo dobro da prihvatiš ljude takve kakvi su, nemaš ništa od toga što se nerviraš.
Vojvotkinja

#24 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by Vojvotkinja »

shmizlica wrote:jedno je sigurno a to je da nećeš nikoga promijeniti. pogotovo ti kao pojedinac. jedino što možeš je da svoj dio posla odrađuješ najbolje što smatraš da možeš, a to što gubite neke klijente (kao što kažeš zbog odnosa prema njima tih drugih kolega) je nešto čim se treba baviti vaš nadređeni. zbog tebe bi bilo dobro da prihvatiš ljude takve kakvi su, nemaš ništa od toga što se nerviraš.

Da, hvala na savjetu, trudiću se.
JaneEyre

#25 Re: Prilagoditi se ili ne

Post by JaneEyre »

Evo savjet i iz mog ugla...

također smo firma gdje ne postoji neki formalni dres kod, a radimo hajmo reći i sa klijentima, tu su i razne vrste sastanka sa osobama iz drugih firmi, itd..iskreno, radi poštovanja prema profesiji koju obavljam nastojim da uvijek budem obučena u nekom hajmo reći poslovnom maniru: suknja/hlače, bluza, neki sako, cipele...neki od mojih kolega često dodju na posao u patikama i farmerkama - a ja se ne mogu sjetiti jesam li ikad došla tako na posao, jedino kad oblačim farmerke je kad idem na teren ( a tereni su negdje po nekim zabačenim selima itd...).Uglavnom, ja nikad niti jednom od svojih kolega nisam rekla bilo šta vezano za stil oblačenja jer smatram da je to stvar direktora...

Shvatam da te neke stvari u tvojoj firmi nerviraju, neprofesionalizam prilikom razgovora s klijentima, itd(opet, znam kako ti je jer i sama vidjam na svom mjestu stvare koje bi mogle biti bolje, kako se nekad pojedine moje kolege neljubazno i neprofesionalno odnose sa klijentima...a dobar ugled među strankama nam je hajmo reći 40% posla)...ali opet, to je stvar za vašeg nadređenog te ako njemu to ne smeta - zašto bi tebi? Naprotiv, mislim da razbijanjem svoje glave oko toga bezveze trošiš svoje vrijeme na stvari na koje bi mogla korisnije trošiti...dakle, ti radi svoj posao onako kako najbolje znaš i kako najbolje smatraš da treba, i budi u dobrom kontaktu sa kolegama, dakle, probaj u svojoj glavi da odvojiš radni angažman svojih kolega i tvoje privatno druženje s njima...

I na kraju, ne znam kako to funkcioniše u Njemačkoj, ali ni za živu glavu ne govori nadređenom išta negativno o svojim kolegama, pa taman da, lupam, kradu pare iz kase. Samo ćeš ti ispast grozna, te možda zbog takvih stvari upravo ti dobiješ otkaz...Što se tiče ispijanja kafa i bilo kakvih ostalih druženja sa kolegama druži se s njima koliko ti posao dozvoljava, ali neka ti posao uvijek bude na prvom mjestu čak ikako vidiš da njima nije, te mislim da ti niko ne može zamjeriti ako ljubazno kažeš: izvinite, rado bih s vama i dalje pila kafu ali stvarno imam puno posla... :-D
Post Reply