Prikrivena groblja u nasoj zemlji

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

papirolog
Posts: 112
Joined: 26/10/2009 13:58

#1 Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by papirolog »

Prema jednom tekstu dvorana Borik je izgradjena na jevrejskom groblju, sto je pomalo cudno jer, taj dio Banja Luke nije (tada bio) tijesan, mogla se dvorana izgraditi i malo dalje. Poznata su mjesta gdje su groblja postala parkovi, po nisanima koji tamo vire, ali je itekako moguce da ima i sakrivenih groblja po gradovima, poput ovog ispod dvorane Borik. Da li neko zna koja gdje se jos nalaze sakrivena groblja po gradovima Bosne i Hercegovine?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Chmoljo »

papirolog wrote:Prema jednom tekstu dvorana Borik je izgradjena na jevrejskom groblju, sto je pomalo cudno jer, taj dio Banja Luke nije (tada bio) tijesan, mogla se dvorana izgraditi i malo dalje. Poznata su mjesta gdje su groblja postala parkovi, po nisanima koji tamo vire, ali je itekako moguce da ima i sakrivenih groblja po gradovima, poput ovog ispod dvorane Borik. Da li neko zna koja gdje se jos nalaze sakrivena groblja po gradovima Bosne i Hercegovine?
ako nećeš da zaključam temu reci:

1. ko prikriva groblja?
2. zašto prikriva groblja?
3. odakle ti podaci o svemu tome?

ne želim nikakve neutemeljene senzacionalizme na podforumu koji se zove historija/povijest.

hvala. :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#3 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by andrija2007 »

Ko prikriva groblja - vjerovatno grobari.
Zašto prikriva groblja - naredio im šef.
Odakle mu podaci o svemu tome - vjerovatno radi na groblju.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#4 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

To me je uvijek zanimalo zasto je dvorana Borik izgradjena na groblju. Chmoljo je nikad nije vidio pa ne zna.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Chmoljo »

naravno da nisam, ali evo čekam konkretne podatke. nisam rekao da ću odmah ključati, imate fore nekoliko dana :)
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#6 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Mozda neko naleti za godinu dana pa nam bude znao reci. Zaista je to prilicno bizaran slucaj.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Chmoljo »

zašto je bizaran? ja živim na Alipašinu polju za koje također kažu da je na groblju. život ide dalje.

druga je stvar ako postoji namjera zatiranja nečijih tragova postojanja. zato sam na početku i tražio više KONKRETNIH informacija o tome jer je sve ostalo rekla-kazala materijal koji se na kraju pretvori u "saznanje" da je to sve "smišljeno" protiv ovih ili onih. :)

jednostavno mrzim senzacionalizam. ostala trauma od visočkih piramida ;-)
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#8 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Bizarno je jer kraj siroka polja gradis dvoranu na groblju. Besmisleno i bezobrazno.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#9 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

To je ovo

Image
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#10 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by BSn »

michio wrote:Bizarno je jer kraj siroka polja gradis dvoranu na groblju. Besmisleno i bezobrazno.
Zasto bi to bilo bizarno, besmisleno i bezobrazno?
Mislis da mrtvima nesto znaci da li je dva metra iznad njih cvijece, suma, dvorana, il' zgrada?

Da se tako gledalo, onda se nigdje nista ne bi gadilo. Doduse, u konkretnom slucaju je mozda malo cudno pored ciste livade graditi nesto na groblju. No, mi narednim generacijama haman pa ne ostavljamo prostor za daljnje sirenje. Pravimo sebi ogromne spomenike kad umremo od metar i po' - dva.


Kol'ko znam ateistima i muslimanima u BiH je sasvim svejedno sta ce im se praviti na grobu, jednom kad njih vec odavno nebude bilo. Ne znam za ostale, pa bi bilo pozeljno zovnut' dr.goga da nam to rastabiri, posto ih on sve drzi "u malom prstu". :D
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#11 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Jeste eto u BiH je gustoca naseljenosti kao u Hong Kongu :lol:
Mislis da mrtvima nesto znaci da li je dva metra iznad njih cvijece, suma, dvorana, il' zgrada?
Mislim da zivima znaci.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#12 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by BSn »

michio wrote:Jeste eto u BiH je gustoca naseljenosti kao u Hong Kongu :lol:
Mislis da mrtvima nesto znaci da li je dva metra iznad njih cvijece, suma, dvorana, il' zgrada?
Mislim da zivima znaci.
Jeste eto u BiH je gustoca naseljenosti kao u Hong Kongu :lol:
Eto ti samo Sarajevo - nit' se ima gdje siriti, a ubrzo se vise nece imati ni ljudi gdje kopati.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#13 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Sarajevo se nema gdje siriti jer je vecim dijelom gradjeno bez ikakvog plana. Ali ovdje je rijec o ravnoj BL.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#14 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by BSn »

michio wrote:Sarajevo se nema gdje siriti jer je vecim dijelom gradjeno bez ikakvog plana. Ali ovdje je rijec o ravnoj BL.
Banja Luka je spomenuta kao primjer, a rasprava je o cijeloj BiH.
Dobar dio bh. gradova ti je okruzeno planinama, tj. onemoguceno da se normalno siri, pa cak i ako je sve gradjeno po planu. Jos samo treba gledati je li tu neko groblje... Jest' sigurno, bilo gdje - ne moras ni provjeravat'. Bili ovdje Iliri i prije njih neko i prije njih... Svi su se oni negdje sahranjivali.

Je li normalnije da u srcu jednog grada imamo park, zgrade, poslovne i stambene, ili groblje?
Last edited by BSn on 23/11/2009 15:31, edited 1 time in total.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#15 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Svaki bh grad se moze sasvim lijepo siriti.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#16 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by riko-ga »

Dali se ja varam ili je i Skenderija napravljena na nekom starom groblju.U sustini sam protiv toga ali ako nemoze drugacije treba to na civilizovan nacin uraditi.Ekshumira se svaki grob i napravi se negdje novo groblje gdje nece smetati razvoju gradova i ostale infrastrukture.Pa evo po sarajevu je toga malo vise pored papagajke zakopali za novi put i pronasli dzamiju i groble.Mislim dase to u komunizmu najvise radilo i da oni nisu bas pazili na to bez obzira cije je groblje bilo.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#17 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Pera Trta »

riko-ga wrote:Dali se ja varam ili je i Skenderija napravljena na nekom starom groblju.U sustini sam protiv toga ali ako nemoze drugacije treba to na civilizovan nacin uraditi.Ekshumira se svaki grob i napravi se negdje novo groblje gdje nece smetati razvoju gradova i ostale infrastrukture.Pa evo po sarajevu je toga malo vise pored papagajke zakopali za novi put i pronasli dzamiju i groble.Mislim dase to u komunizmu najvise radilo i da oni nisu bas pazili na to bez obzira cije je groblje bilo.
Nisu oni na mnogo štošta pazili. Poznato je da su i Baščaršiju namjeravali da zatru, kao ostatak starih i nazadnih vremena. U gradu u kome sam ja rođen su odmah iza rata srušili džamiju i staru čaršiju sa dućanima, tako da je od predkomunističkih vremena danas ostalo svega nekoliko zgrada iz austrougarskog perioda. Na mjestu starog muslimanskog groblja su 60-ih godina izgradili Dom kulture, a ostatke koje su iskopali prenijeli su na drugo groblje i kasnije je tu podignut zajednički nišan.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#18 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by felipe kajetano »

Dvorana Borik inace stoji pored groblja..moze biti da je jedan dio groblja zahvacen kad se radila!Pa i treba da bude blize centru..nisu je valjda trebali praviti u Budzaku..ne vidim nista toliko bizarno za pasti u nesvijest!
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#19 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by michio »

Sigurno postoji prica zasto je izgradjena bas na tom mjestu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by VjecitiStudent »

Pera Trta wrote:
riko-ga wrote:Dali se ja varam ili je i Skenderija napravljena na nekom starom groblju.U sustini sam protiv toga ali ako nemoze drugacije treba to na civilizovan nacin uraditi.Ekshumira se svaki grob i napravi se negdje novo groblje gdje nece smetati razvoju gradova i ostale infrastrukture.Pa evo po sarajevu je toga malo vise pored papagajke zakopali za novi put i pronasli dzamiju i groble.Mislim dase to u komunizmu najvise radilo i da oni nisu bas pazili na to bez obzira cije je groblje bilo.
Nisu oni na mnogo štošta pazili. Poznato je da su i Baščaršiju namjeravali da zatru, kao ostatak starih i nazadnih vremena. U gradu u kome sam ja rođen su odmah iza rata srušili džamiju i staru čaršiju sa dućanima, tako da je od predkomunističkih vremena danas ostalo svega nekoliko zgrada iz austrougarskog perioda. Na mjestu starog muslimanskog groblja su 60-ih godina izgradili Dom kulture, a ostatke koje su iskopali prenijeli su na drugo groblje i kasnije je tu podignut zajednički nišan.
Sta je Austro-ugarska uradila sa zidinama bosanskih gradova? Porusila, tek je par stotina metara ostalo u cijeloj BiH.
U prilog svoj toj svoj antibosnjackoj nepravdi, koju su komunisti napravili, vrijedi dodati da je stadion Kosevo napravljen na pravoslavnom groblju.
papirolog
Posts: 112
Joined: 26/10/2009 13:58

#21 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by papirolog »

nisam namjeravao nikog optuživati, nego pitam da li znate gdje se sve nalaze slična mjesta po gradovima.

predlažem da moderator samo izmjeni naslov teme.

jer to nije jedino mjesto, npr. škola u koju sam išao ima park i igralište, a to je teren gdje su bili mezarluci obližnje džamije. možda je čak i dio škole na toj parceli.

u jednom bh gradu, da ne spominjem kojem, nakon uređenja ulice jedan dio parcele mezarluka je pripao ulici tako da je sa d tu trotoar.
feniks72
Posts: 20
Joined: 03/11/2009 15:36

#22 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by feniks72 »

Sto se tice Gornjeg Vakufa pola javnih ustanova je izgradjeno na muslimanskim grobljima, Dom kulture je ociti primjer...
mada imam osjecaj da je to zbog toga sto ( ne poznajem toliko islam,zato me ispravite) kod muslimana ne vidim neka organizirana groblja u manjim sredinama nego po jedno seli ima 2-3 groblja... a grad kad se poceo urbanizirati na najboljim lokacijama su bila groblja pa eto...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#23 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Pera Trta »

Austrougarska je ostavljala dosta toga i iz Otomanskog perioda, i ranije. I ta čaršijica u mom rodnom mjestu je stajala sve do dolaska komunista i "urbanizacije". Ne mislim da je tu bilo nešto specijalno "antibošnjačko", ali se u težnji za "modernizacijom" često nije gledalo i kulturološko naslijeđe dotičnog mjesta. Vjerovatno je jedan od razloga tome i većinski ruralni sastav tadašnjih novopristiglih vlasti i "oslobodilaca" (što oslikava i sastav stanovištva u tadašnjoj Jugoslaviji, dakle 70-80% seoske populacije).
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#24 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by Broj 1 »

Kao prvo stadion Kosevo nije sagradjen na srpskom groblju, nego na mjestu gdje je nekad bilo jezero.
Srpsko groblje se nalazi preko puta gradjevinskog fakulteta a katolicko u produzetku koje se proteze do pomocnih terena stadiona Kosevo.
Kao drugo groblja ne bi trebalo dirati jedino ukoliko se ipak odluci onda bi trebalo paziti da se ne diraju groblja na kojim pokopani imaju jos zive familije. Takodje groblja od istorijske vaznosti ne bi trebalo da se diraju.

Ma po meni ne bi trebalo nikako, jer u tome svemu ima neko prokletstvo.
Sjecam se price, kada su sedamdesetih godina pravili one razglasne stubove za ubunu po Sarajevu, radnici su iskopali neko turbe gdje su nasli navodno nekog sejha kao da je jucer umro, a grob je bio star oko tristo godina. Obratili su se navodno nekom hodzi sta da rade i ovaj je rekao najbolje da to sve ponovo zakopaju i nadju drugu lokaciju inace ce Sarajevo zadesiti teska nevolja. Nije poznato da li je promjenjena lokaija.

Za vrijeme zadnjeg rata mi je ova prica cesto padala na pamet!!!!!
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#25 Re: Prikrivena groblja u nasoj zemlji

Post by VjecitiStudent »

Pera Trta wrote:Austrougarska je ostavljala dosta toga i iz Otomanskog perioda, i ranije. I ta čaršijica u mom rodnom mjestu je stajala sve do dolaska komunista i "urbanizacije". Ne mislim da je tu bilo nešto specijalno "antibošnjačko", ali se u težnji za "modernizacijom" često nije gledalo i kulturološko naslijeđe dotičnog mjesta. Vjerovatno je jedan od razloga tome i većinski ruralni sastav tadašnjih novopristiglih vlasti i "oslobodilaca" (što oslikava i sastav stanovištva u tadašnjoj Jugoslaviji, dakle 70-80% seoske populacije).
Prosetaj malo Sarajevom pa da vidis novopristiglih vlasti i 'oslobodilaca'.
http://oslobodjenje.ba/index.php?id=3860
Post Reply