Prikljucna snaga

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#26 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

@delllboy79

Izvini, a koga si pitao za objašnjenje šta je priključna snaga? Ako si pitao tete na naplatnim šalterima ili djelioce računa, uopće me ne čudi što ti nisu znali objasniti, oni nisu iz elektro struke. Upitaj za objašnjenje elektromontera ili još bolje nekog elektroinžinjera. I iz postova na ovoj temi možeš izvući prilično dobar odgovor, bez tehničkih detalja.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#27 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

Zamijene samo osigurac ili kabal i to naplate nekoliko stoja . I to zovu povecanje prikljucne snage. Osigurac i kabal nevrijede ni 100 KM a naplate 500 i vise.
Potencijal elektroprivrede je toliki da mogu prikljuciti jos pola Sarajeva a da neulazu ni feninga u nova postrojenja.
Jer obzirom da su veliki industrijski potrosaci zauvjek ugaseni ostala im je njihova prikljucna snaga koju sad rasprodaju po velikim cjenama.

Postavlja se poitanje ima li korisnik njihovih usluga pravo da smanji prikljucnu snagu ?
Dali recimo kad neko srusi neki objekat ili fabriku da li mu EP vrati novac od prikljucne snage.?
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#28 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

A trebala sam pretpostaviti da su negdje u pozadini pare u pitanju...

Pokušaću objasniti u crtama (unaprijed se izvinjavam zbog dužine posta).
1) Elektroprivreda nije jednako Sarajevo, nije čak ni Kanton Sarajevo, tako da konstatacija da EP ima resurse da napoji područje veličine pola Sarajeva bez ulaganja u nova postrojenja i mrežu je nonsense, mahalska priča koja veze sa strukom nema.
Neću ovdje o tome dalje pričati, jer je off-topic i opterećuje forum i forumaše bespotrebno.
2) Cijena 1 kW priključne snage je izračunata kao srednja vrijednost svih utrošaka priključenja svih tipova priključaka. Povećanje priključne snage u stambenoj zgradi u Sarajevu se može svesti na zamjenu brojila i/ili limitatora i kabla, ako trafopodručje kojem kupac pripada ima dovoljno raspoložive neiskorištene snage iz pripadajuće trafostanice. Ali, isto tako, ako su svi raspoloživi kapaciteti TS iskorišteni, može se pretvoriti u radove u kojima je potrebno izgraditi novu TS i dio NN mreže (možda i SN mreže), postavljanje novih stubova i sl., čija vrijednost daleko premašuje cijenu obračunatu po modelu umnoška broja traženih kW i jedinične cijene kW. Da bi se zadovoljio princip jednakosti prema svim kupcima, da ne bi jedni plaćali 200 KM a drugi 1000 KM, uveden je ovakav model plaćanja (i, btw, to je bilo na zahtjev regulatorne agencije FERK).
3) Može se tražiti smanjenje priključne snage, ali ne znam ko bi to tražio, iz prostog razloga što nikom ne pada napamet da od starta kupuje više priključne snage nego što mu treba. Ono što se dešava u praksi su slučajevi razdiobe priključka (npr. u kući se naprave dva stana, pa svakom treba zaseban priključak), s tim da tu izvorni priključak mora imati dovoljno snage da se može odijeliti na dva manja priključka (ako nema dovoljno snage za oba, razlika kW se mora dokupiti). O mogućim tipovima priključaka sam već pisala.
4) Reci mi, molim te, koje to preduzeće, prodavnica, ustanova i sl. vraća novac nakon što kupiš njihovu robu, uslugu i sl. i koristiš je neko vrijeme, i sad bi da vratiš iskorištenu robu/uslugu nazad? Plaćanjem priključne snage, ti plaćaš troškove priključenja na elektrodistrubutivnu mrežu, i to je jednokratna usluga. Utrošenu el. energiju plaćaš putem računa.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#29 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

Euridika wrote:A trebala sam pretpostaviti da su negdje u pozadini pare u pitanju...

Pokušaću objasniti u crtama (unaprijed se izvinjavam zbog dužine posta).
1) Elektroprivreda nije jednako Sarajevo, nije čak ni Kanton Sarajevo, tako da konstatacija da EP ima resurse da napoji područje veličine pola Sarajeva bez ulaganja u nova postrojenja i mrežu je nonsense, mahalska priča koja veze sa strukom nema.
Neću ovdje o tome dalje pričati, jer je off-topic i opterećuje forum i forumaše bespotrebno.
2) Cijena 1 kW priključne snage je izračunata kao srednja vrijednost svih utrošaka priključenja svih tipova priključaka. Povećanje priključne snage u stambenoj zgradi u Sarajevu se može svesti na zamjenu brojila i/ili limitatora i kabla, ako trafopodručje kojem kupac pripada ima dovoljno raspoložive neiskorištene snage iz pripadajuće trafostanice. Ali, isto tako, ako su svi raspoloživi kapaciteti TS iskorišteni, može se pretvoriti u radove u kojima je potrebno izgraditi novu TS i dio NN mreže (možda i SN mreže), postavljanje novih stubova i sl., čija vrijednost daleko premašuje cijenu obračunatu po modelu umnoška broja traženih kW i jedinične cijene kW. Da bi se zadovoljio princip jednakosti prema svim kupcima, da ne bi jedni plaćali 200 KM a drugi 1000 KM, uveden je ovakav model plaćanja (i, btw, to je bilo na zahtjev regulatorne agencije FERK).
3) Može se tražiti smanjenje priključne snage, ali ne znam ko bi to tražio, iz prostog razloga što nikom ne pada napamet da od starta kupuje više priključne snage nego što mu treba. Ono što se dešava u praksi su slučajevi razdiobe priključka (npr. u kući se naprave dva stana, pa svakom treba zaseban priključak), s tim da tu izvorni priključak mora imati dovoljno snage da se može odijeliti na dva manja priključka (ako nema dovoljno snage za oba, razlika kW se mora dokupiti). O mogućim tipovima priključaka sam već pisala.
4) Reci mi, molim te, koje to preduzeće, prodavnica, ustanova i sl. vraća novac nakon što kupiš njihovu robu, uslugu i sl. i koristiš je neko vrijeme, i sad bi da vratiš iskorištenu robu/uslugu nazad? Plaćanjem priključne snage, ti plaćaš troškove priključenja na elektrodistrubutivnu mrežu, i to je jednokratna usluga. Utrošenu el. energiju plaćaš putem računa.
Naravno da je novac u pitanju.
Zasto da placam nesto sto nebi trebao ili nesto ato nece biti moje vlasnistvo.

Zasto da placamo mrezu i stubove i i ostala postrojenja koja su vlasnistvo EP ?
A i ovaj princip jedakosti je pod velikim upitnikom .
Zar nismo zavrsili stim komunistickim principima u privredi. Zar pojam drustvenog vlasnistva nije davno napusten.

Zasto se nebi trazilo smanjenje prikljucne snage ?
Mnogo je primjera iz prakse.
Recimo ako sam porodicnu kucu sa poslovnim prostorom grijao na struju trebao mi je kotao od 35 kW
Ali nakon par godina sam dosao na ideju da stedim i kupio sam kotao na pelet. Tih 35 kW mi vise netreba. IZar nemogu traziti smanjenje prikljucne snage ?

U EP kazu nema povrata novca. Zasto onda moju snagu naplate komsiji koji je napravio kucu preko puta i prikljucen je sa istog stuba.
Znaci EP nevraca novac za prikljucnu snagu ali tu istu snagu ce dvaput naplatiti .
Ili primjer dva . Sta ako je neki investitor kupio neku fabriku koja je svom proizvodnom procesu trosila mnogo struje imala velike masine i sl... a onda novi vlasnik zeli da tu proizvodnu balu koristi kao skladiste u kojem ima samo nekoliko sijalica. On prakticno ima visak nekoliko stotina kW a to je par destina hiljada maraka viska prikljucne snage koja mu netreba.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#30 Re: Prikljucna snaga

Post by vade_mecum »

koliko znam na osnovu prikljucne snage se samo odreduje koliko ce se placati distribuciji tj. veze nema sa trenutnom potrosnjom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#31 Re: Prikljucna snaga

Post by VladaFBiH »

Pa recimo da je jako važno kolika ti je priključna snaga npr. ja imam protočni bojler koji je deklarisan da troši 18kw i bez trofaznog brojila sa 20KW p. snage ne bih mogao ni pomisliti da se istuširam a kamoli da u isto vrijeme upalim veš mašinu, mašinu za suđe, drugi mali protočni bojler u kuhinji (koji svi zaboravljaju a i on je 2-4KW), klimu i sl.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#32 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

delllboy79 wrote:Naravno da je novac u pitanju.
Zasto da placam nesto sto nebi trebao ili nesto ato nece biti moje vlasnistvo.

Zasto da placamo mrezu i stubove i i ostala postrojenja koja su vlasnistvo EP ?
A i ovaj princip jedakosti je pod velikim upitnikom .
Zar nismo zavrsili stim komunistickim principima u privredi. Zar pojam drustvenog vlasnistva nije davno napusten.

Zasto se nebi trazilo smanjenje prikljucne snage ?
Mnogo je primjera iz prakse.
Recimo ako sam porodicnu kucu sa poslovnim prostorom grijao na struju trebao mi je kotao od 35 kW
Ali nakon par godina sam dosao na ideju da stedim i kupio sam kotao na pelet. Tih 35 kW mi vise netreba. IZar nemogu traziti smanjenje prikljucne snage ?

U EP kazu nema povrata novca. Zasto onda moju snagu naplate komsiji koji je napravio kucu preko puta i prikljucen je sa istog stuba.
Znaci EP nevraca novac za prikljucnu snagu ali tu istu snagu ce dvaput naplatiti .
Ili primjer dva . Sta ako je neki investitor kupio neku fabriku koja je svom proizvodnom procesu trosila mnogo struje imala velike masine i sl... a onda novi vlasnik zeli da tu proizvodnu balu koristi kao skladiste u kojem ima samo nekoliko sijalica. On prakticno ima visak nekoliko stotina kW a to je par destina hiljada maraka viska prikljucne snage koja mu netreba.
Ne mogu da vjerujem da odrasla osoba postavlja ovakva pitanja. Jesi li vlasnik telekomunikacione infrastrukture ili kablovske ili plinske ili bilo koje komunalne infrastrukture? Jesi, ali malo morgen. Jesi li kukao što plaćaš priključenje na ove komunalne usluge? Je li ti npr. kablovski operater vratio novac kad odjaviš priključak, cca 150 - 200 KM (koliko se plaćalo priključenje iza rata, kad su se kablovske masovno počele uvoditi)? A-ha... :-)

Kakvi crni komunistički principi, društveno vlasništvo? O čemu pričaš? De se bolan malo saberi, pa napiši komentar.

Opet ti ponavljam, možeš tražiti smanjenje priključne snage zbog promjene namjene objekta. I dobijaćeš niži mjesečni račun, manje ćeš para trošiti. Samo nećeš dobiti pare od priključenja nazad. Platio si jednokratnu uslugu priključenja, koristio si priključak i to je to.

Ne (pro)daje se komšiji tvoja priključna snaga, priključna snaga ne pripada kupcu. Sva infrastruktura pripada EP. Tebi je EP ustupa, uz određenu cijenu. Kad tebi ne treba, kažeš: hvala lijepo, evo vam nazad. A EP dalje s tim raspolaže kako želi (ima zahtjeve/potrebe od kupaca).

Primjer 2 koji si naveo je drukčiji. Proizvodna hala nije NN, već SN priključak. A SN priključak ne mora biti vlasništvo EP, može ga i kupac zadržati u svom vlasništvu.
Ci-Nick
Posts: 5184
Joined: 15/03/2015 17:38

#33 Re: Prikljucna snaga

Post by Ci-Nick »

Eurideka uredu je da se naplati priključak, bolje rečeno trošak priključenja ali šta bi trebao da znači taj priključak, koji trošak ?
Ako svaki mjesec plaćam brojilo, ako plaćam mrežarinu čemu plaćanje troškova priključenja od trafostanice do stana.
Kupio sam stan, odem u JP vodovod i kanalizacije Zenica da prenesem priključak na mene kao novog vlasnika stana.
Oni htjedoše da mi naplate korisnički broj ili šifru potrošača, traže 100,00 KM.
Kažem da sam kupio stan i da mi pripada i taj korisnički broj.
Njihova priča stari vlasnik je vlasnik tog broja. Kad sam rekao da neću izmiriti dugovanje starog vlasnika, oko 150 KM ,onda se predomisliše i dodjeliše mi taj broj " besplatno".
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#34 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

Euridika wrote:
Opet ti ponavljam, možeš tražiti smanjenje priključne snage zbog promjene namjene objekta. I dobijaćeš niži mjesečni račun, manje ćeš para trošiti. Samo nećeš dobiti pare od priključenja nazad. Platio si jednokratnu uslugu priključenja, koristio si priključak i to je to.

Ne (pro)daje se komšiji tvoja priključna snaga, priključna snaga ne pripada kupcu. Sva infrastruktura pripada EP. Tebi je EP ustupa, uz određenu cijenu. Kad tebi ne treba, kažeš: hvala lijepo, evo vam nazad. A EP dalje s tim raspolaže kako želi (ima zahtjeve/potrebe od kupaca).

Primjer 2 koji si naveo je drukčiji. Proizvodna hala nije NN, već SN priključak. A SN priključak ne mora biti vlasništvo EP, može ga i kupac zadržati u svom vlasništvu.
Sto to tako nenapisu u ugovoru ? Ugovor za zakupljivanje prikljucne snage.Da ja prakticno zakupljujem prikljucnu snagu ?

Proizvodni objekat je bila manja pekara. To je NN prikljucak. Sad je obican magacin koji nema velkih potrosaca.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#35 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

Ci-Nick wrote:Eurideka uredu je da se naplati priključak, bolje rečeno trošak priključenja ali šta bi trebao da znači taj priključak, koji trošak ?
Ako svaki mjesec plaćam brojilo, ako plaćam mrežarinu čemu plaćanje troškova priključenja od trafostanice do stana.
Zato sto im je malo da isplate plate svim uhljebima kojih se nakupilo na hiljade. Malo je i onim sefovima i direktorima i njihovoj djeci i unucicima.
Mora se nahapati para znas ti posto je stan u Sarajevu ? Posto su apartmani i vikendice. ? Koliko kosta odrzavanje sekretarice ljubavnice?
Mora se i auto novo kupiti nece valjda da dijete tramvajem ide na fakultet.
Samo za gorivo im netreba puno para jer koriste sluzbena auta i to za vrijeme radnog vremena .
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#36 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

delllboy79 wrote:
Euridika wrote:
Opet ti ponavljam, možeš tražiti smanjenje priključne snage zbog promjene namjene objekta. I dobijaćeš niži mjesečni račun, manje ćeš para trošiti. Samo nećeš dobiti pare od priključenja nazad. Platio si jednokratnu uslugu priključenja, koristio si priključak i to je to.

Ne (pro)daje se komšiji tvoja priključna snaga, priključna snaga ne pripada kupcu. Sva infrastruktura pripada EP. Tebi je EP ustupa, uz određenu cijenu. Kad tebi ne treba, kažeš: hvala lijepo, evo vam nazad. A EP dalje s tim raspolaže kako želi (ima zahtjeve/potrebe od kupaca).

Primjer 2 koji si naveo je drukčiji. Proizvodna hala nije NN, već SN priključak. A SN priključak ne mora biti vlasništvo EP, može ga i kupac zadržati u svom vlasništvu.
Sto to tako nenapisu u ugovoru ? Ugovor za zakupljivanje prikljucne snage.Da ja prakticno zakupljujem prikljucnu snagu ?

Proizvodni objekat je bila manja pekara. To je NN prikljucak. Sad je obican magacin koji nema velkih potrosaca.
Pa, piše (indirektno)... :). Sklapaš tri ugovora: ugovor o priključenju, ugovor o korištenju distributivne mreže i ugovor o snabdijevanju. Nigdje ne piše da kupuješ... :| Ne spominje se termin zakupljivanje, jer se on pravno odnosi na nešto drugo. Ali, u svim ugovorima ti stoji Odobrena priključna snaga, što ti kaže da ti EP odobrava korištenje toliko i toliko snage iz svoje mreže...
Vidi, da ne širimo dalje ovu priču preko foruma, savjetujem ti da odeš na stranicu FERK-a i pročitaš dokument Pravilnik o metodologiji za izračunavanje naknada za priključenje..., kao i dokumente Opći uslovi za isporuku el. energije, pravilnike o priključku JP EP BiH i JP EP HZHB itd. (koliko već imaš vremena i energije). Evo ti linkova ispod...

http://www.ferk.ba/_ba/akti-ferk-a/prav ... e-energije
http://www.ferk.ba/_ba/akti-ferk-a/prav ... ikljuccima

Za ovaj proizvodni objekat (u prošlom postu si spomenuo fabrika, zato sam i rekla SN priključak)... Promijenite mu namjenu objekta, tražite promjeru tarifne grupe. I dalje će biti u kategoriji ostale potrošnje, ali druga tarifna grupa, i samim tim, manji troškovi.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#37 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Ci-Nick wrote:Eurideka uredu je da se naplati priključak, bolje rečeno trošak priključenja ali šta bi trebao da znači taj priključak, koji trošak ?
Ako svaki mjesec plaćam brojilo, ako plaćam mrežarinu čemu plaćanje troškova priključenja od trafostanice do stana.
U troškove priključenja svašta ide: utrošeni materijal (mjerni uređaji, kablovi, ostala mjerna oprema, stubovi, trafostanice i sl.), radna snaga (izvođači priključka - elektromonteri, nadzor i sl.), troškovi angažovanja vozila i radnih mašina (za prevoz opreme, materijala, ljudi; za izvođenje građevinskih radova na priključenju i sl.), angažman vanjskih lica (za određene vrste radova na priključenju), troškovi rješavanja imovinsko-pravnih poslova (pribavljanje saglasnosti od općina, vlasnika objekata i sl.) i ostali troškovi.

Mjesečni troškovi se odnose na redovno održavanje i korištenje: mjernog mjesta (brojilo i ostala mjerna oprema), distributivne mreže (mrežarina) + utrošena el. energija.

Za više informacija, i tebe upućujem na dokumentaciju koju sam sugerirala @delllboy74 u prethodnom postu.
Ci-Nick
Posts: 5184
Joined: 15/03/2015 17:38

#38 Re: Prikljucna snaga

Post by Ci-Nick »

Euridika wrote:
Ci-Nick wrote:Eurideka uredu je da se naplati priključak, bolje rečeno trošak priključenja ali šta bi trebao da znači taj priključak, koji trošak ?
Ako svaki mjesec plaćam brojilo, ako plaćam mrežarinu čemu plaćanje troškova priključenja od trafostanice do stana.
U troškove priključenja svašta ide: utrošeni materijal (mjerni uređaji, kablovi, ostala mjerna oprema, stubovi, trafostanice i sl.), radna snaga (izvođači priključka - elektromonteri, nadzor i sl.), troškovi angažovanja vozila i radnih mašina (za prevoz opreme, materijala, ljudi; za izvođenje građevinskih radova na priključenju i sl.), angažman vanjskih lica (za određene vrste radova na priključenju), troškovi rješavanja imovinsko-pravnih poslova (pribavljanje saglasnosti od općina, vlasnika objekata i sl.) i ostali troškovi.

Mjesečni troškovi se odnose na redovno održavanje i korištenje: mjernog mjesta (brojilo i ostala mjerna oprema), distributivne mreže (mrežarina) + utrošena el. energija.

Za više informacija, i tebe upućujem na dokumentaciju koju sam sugerirala @delllboy74 u prethodnom postu.
Možeš ti meni pisati šta hoćeš ali prvo i osnovno je da li ja Elektroprivredi trebam kao potrošač ili ne ?
Sve ostalo je monopolistička igra i blamaža. U cijenu proizvoda ukalkuliši sve troškove a nemoj mi naplaćivati istu stvar 2 puta.
Zamisli dođeš u pekaru a pekar ti kaže hljeb marka i 0,10 KM za transportne troškove hljeba do trgovine.
Sjećam se da smo početkom osamdesetih godina kao budući korisnici, potrošači, besplatno kopali kanale za postavljanje telefonske linije i plaćali priključak 1.300 KM. :twisted:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#39 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Ci-Nick wrote:Možeš ti meni pisati šta hoćeš ali prvo i osnovno je da li ja Elektroprivredi trebam kao potrošač ili ne ?
Sve ostalo je monopolistička igra i blamaža. U cijenu proizvoda ukalkuliši sve troškove a nemoj mi naplaćivati istu stvar 2 puta.
Zamisli dođeš u pekaru a pekar ti kaže hljeb marka i 0,10 KM za transportne troškove hljeba do trgovine.
Sjećam se da smo početkom osamdesetih godina kao budući korisnici, potrošači, besplatno kopali kanale za postavljanje telefonske linije i plaćali priključak 1.300 KM. :twisted:
Ja sam ti napisala odgovor na pitanje koje si postavio, i to s aspekta struke.
Trebaš li ti Elektroprivredi kao potrošač nije pitanje za mene. Mislim čak i da je kontra postavljeno, trebalo bi možda biti treba li tebi el. energija kao usluga. Treba. Isto kao što treba meni, i svima drugima općenito. Elektrodistributivna mreža je u svim zemljama monopol. Može biti više proizvođača - elektrana, što javnih, što privatnih; isto tako i snabdjevača - prodavača usluge. Ali sama infrastruktura je uvijek državna - zašto? - zato što je to kapital. I zato je nad njom monopol. I džaba se ti ljutiš što je tako, tako je, i tebi kao i meni i svima drugima.

Ne znam na šta aludiraš da se naplaćuje dva puta. Ako si mislio na priključenje i održavanje, to nisu iste stvari, iako jesu vezane za isti objekat. Ista stvar kao kad sagradiš kuću (pandan priključenja), moraš je održavati - čistiti, prati, popravljati kvarove, renovirati (povremeno) i sl. U cijenu priključenja jesu ukalkulisani svi troškovi (ne iskazuju se pojedinačno), plaćaš po cijeni kW.


Vidi, ja sam kroz prethodne komentare samo pokušala da Delllboy74 i tebi objasnim neke pojmove za koje ste rekli da vam ih niko u EP nije htio/znao objasniti. Ako sam imalo uspjela u tome, super. Ako nisam, uputila sam vas na relevantne izvore iz kojih ćete dobiti tačnije i detaljnije informacije. Zadnja stvar koju ja želim jeste da se ovo pretvori u raspravu oko stvari na koje niko od nas nema ama baš ni trun utjecaja.
Ci-Nick
Posts: 5184
Joined: 15/03/2015 17:38

#40 Re: Prikljucna snaga

Post by Ci-Nick »

Euridika wrote:
Ci-Nick wrote:Možeš ti meni pisati šta hoćeš ali prvo i osnovno je da li ja Elektroprivredi trebam kao potrošač ili ne ?
Sve ostalo je monopolistička igra i blamaža. U cijenu proizvoda ukalkuliši sve troškove a nemoj mi naplaćivati istu stvar 2 puta.
Zamisli dođeš u pekaru a pekar ti kaže hljeb marka i 0,10 KM za transportne troškove hljeba do trgovine.
Sjećam se da smo početkom osamdesetih godina kao budući korisnici, potrošači, besplatno kopali kanale za postavljanje telefonske linije i plaćali priključak 1.300 KM. :twisted:
Ja sam ti napisala odgovor na pitanje koje si postavio, i to s aspekta struke.
Trebaš li ti Elektroprivredi kao potrošač nije pitanje za mene. Mislim čak i da je kontra postavljeno, trebalo bi možda biti treba li tebi el. energija kao usluga. Treba. Isto kao što treba meni, i svima drugima općenito. Elektrodistributivna mreža je u svim zemljama monopol. Može biti više proizvođača - elektrana, što javnih, što privatnih; isto tako i snabdjevača - prodavača usluge. Ali sama infrastruktura je uvijek državna - zašto? - zato što je to kapital. I zato je nad njom monopol. I džaba se ti ljutiš što je tako, tako je, i tebi kao i meni i svima drugima.

Ne znam na šta aludiraš da se naplaćuje dva puta. Ako si mislio na priključenje i održavanje, to nisu iste stvari, iako jesu vezane za isti objekat. Ista stvar kao kad sagradiš kuću (pandan priključenja), moraš je održavati - čistiti, prati, popravljati kvarove, renovirati (povremeno) i sl. U cijenu priključenja jesu ukalkulisani svi troškovi (ne iskazuju se pojedinačno), plaćaš po cijeni kW.


Vidi, ja sam kroz prethodne komentare samo pokušala da Delllboy74 i tebi objasnim neke pojmove za koje ste rekli da vam ih niko u EP nije htio/znao objasniti. Ako sam imalo uspjela u tome, super. Ako nisam, uputila sam vas na relevantne izvore iz kojih ćete dobiti tačnije i detaljnije informacije. Zadnja stvar koju ja želim jeste da se ovo pretvori u raspravu oko stvari na koje niko od nas nema ama baš ni trun utjecaja.
Hvala tebi na finom i kulturnom obraćanju.
Nije problem što se plaća priključak,.. nego što je zamišljeno da država sa svim svojim institucijama i organizacijama olakša život čovjeku a onda vremenom postade parazit koji uzima harač gdje god stigne,.. i nikad dosta.
Ne odnosi se to samo na našu državu nego globalno.
User avatar
pepeljara
Posts: 6567
Joined: 22/08/2003 00:00

#41 Re: Prikljucna snaga

Post by pepeljara »

Raja, da postavim ponovo ovdje dodatno pitanje.

Dakle imam 4.2 KW prikljucnu snagu.

To znaci maximalno u jednom momentu snage u stan da moze uci, u protovnim "sat me izbacuje sa sistema".

Danas mi se to desilo ?

E sad i nakon sto sam iskljucio sve uredjaje opet me izbacilo jos 4 5 x ?

Jel ima neki reset mode il sta vec?
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#42 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

U RS je cijena 17 KM/kW a u Sarajevu 200 KM/kW

Znaci otimaju 10 puta vise .
Email83
Posts: 77
Joined: 21/01/2022 22:53

#43 Re: Prikljucna snaga

Post by Email83 »

Pozdrav svim dragim ljudima, uzeo sam stan gdje je minimalna snaga prikljucena tj 4,2 cesto se desi da padne osigurac, u prizemlju zgrade koji kad podignem, opet dobijem struju, takodjer nekad ne izgubim struju, ali recimo nece da mi pokrene neki aparat, majstor mi kaze da je slab napon u uticnici, jel to moguce i hocu li rijesiti ako podignem struju na sljedeci nivo?
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#44 Re: Prikljucna snaga

Post by mk ultra »

Email83 wrote: 19/03/2024 15:03 Pozdrav svim dragim ljudima, uzeo sam stan gdje je minimalna snaga prikljucena tj 4,2 cesto se desi da padne osigurac, u prizemlju zgrade koji kad podignem, opet dobijem struju, takodjer nekad ne izgubim struju, ali recimo nece da mi pokrene neki aparat, majstor mi kaze da je slab napon u uticnici, jel to moguce i hocu li rijesiti ako podignem struju na sljedeci nivo?
odes u lokalnu ED i podneses zahtjev za povećanje snage
na monofaznom priključku to je najviše 6.7kW - 32A limiter

platit ćeš 2.3kW * 195KM + PDV, i možda i novu energetsku 80+pdv nisam siguran
totiejto
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#45 Re: Prikljucna snaga

Post by sumirprimus »

a iz monfazne u trofaznu?
Email83
Posts: 77
Joined: 21/01/2022 22:53

#46 Re: Prikljucna snaga

Post by Email83 »

mk ultra wrote: 19/03/2024 15:06
Email83 wrote: 19/03/2024 15:03 Pozdrav svim dragim ljudima, uzeo sam stan gdje je minimalna snaga prikljucena tj 4,2 cesto se desi da padne osigurac, u prizemlju zgrade koji kad podignem, opet dobijem struju, takodjer nekad ne izgubim struju, ali recimo nece da mi pokrene neki aparat, majstor mi kaze da je slab napon u uticnici, jel to moguce i hocu li rijesiti ako podignem struju na sljedeci nivo?
odes u lokalnu ED i podneses zahtjev za povećanje snage
na monofaznom priključku to je najviše 6.7kW - 32A limiter

platit ćeš 2.3kW * 195KM + PDV, i možda i novu energetsku 80+pdv nisam siguran
totiejto
Mislis da je ovo razlog sto nece da pokrene nekad neki aparat, tj manjak napona u uticnici
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#47 Re: Prikljucna snaga

Post by gentoo »

mk ultra wrote: 19/03/2024 15:06 to je najviše 6.7kW - 32A limiter
Kako je 32 * 230 = 6700 ? :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#48 Re: Prikljucna snaga

Post by nivla »

gentoo wrote: 19/03/2024 23:40
mk ultra wrote: 19/03/2024 15:06 to je najviše 6.7kW - 32A limiter
Kako je 32 * 230 = 6700 ? :mrgreen:
tolerancija 32x220
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#49 Re: Prikljucna snaga

Post by mk ultra »

gentoo wrote: 19/03/2024 23:40
mk ultra wrote: 19/03/2024 15:06 to je najviše 6.7kW - 32A limiter
Kako je 32 * 230 = 6700 ? :mrgreen:
Raćunaju i cosfi najnize do 0.9
Ubaci u dEgitron i napon 400/sqrt(3)
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#50 Re: Prikljucna snaga

Post by gentoo »

Ja sam malo davno isao u skolu, i nisam bio bas odlikas.. :D

Ako tako racunaju djeluje da je to "povoljnije" za musteriju jer manje plati.. Osigurac je i dalje 32A
Post Reply