Prikljucna snaga

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#1 Prikljucna snaga

Post by pepeljara »

Raja, imam pitanjce.
Obzirom da EP nas vrli nema nigdje na stranici nako uopceno informacija za gradjane, jer nemaju kd od posla :D (ovo je sarkasticno), kao sto to ovdje ima npr: http://strujaplin.com/faq/prikljucna-snaga

Mene interesuje koliko to izgleda u stvarnom zivotu, (jer se ja fakat ne razumijem).
Gdje pogledati u stanu, tabli, ormaricu kolika je prikljucna snaga.

Uskoro prelazim u novi stan gdje je ono minimalna prikljucna snaga, cirka 4.2-4.6 KW.

E sad..
dal je to dovoljno za jedan stan
?
User avatar
Edin H.
Posts: 47042
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2 Re: Prikljucna snaga

Post by Edin H. »

Hoces li uzgajati marihuanu u novom stanu?

Treba li ti jako svijetlo?
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#3 Re: Prikljucna snaga

Post by pepeljara »

Jako glup komentar.
Ako nemas neki pametni zaobidji.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Priključna snaga ti mora pisati na elektroenergetskoj saglasnosti i na ugovorima koje si dobio/la prilikom kupovine stana (odnosno u toku kampanje sklapanja ugovora s kupcima, koja je bila aktuelna za postojeće kupce el. energije u protekle 3 godine).
Inače, priključna snaga se regulira brojilom (aktivne energije, ako govorimo o domaćinstvima, a to jeste slučaj pretpostavljam) i limitatorom snage (nalaze se unutar mjernog ormara).
U novom stanu ti je ugrađen monofazni priključak od 4.2 kW (ne postoji taj od 4.6 kW, možda si mislio/la na 6.7 kW). U principu, on može zadovoljiti potrebe stana, ali da ne pališ više jakih trošila istovremeno (bojler, mašine i sl.). Ako želiš komociju u stanu, treba ti veća priključna snaga - 6.7 kW (ona je sasvim dovoljna). Iznad toga idu trofazni priključci...
Mana je što ovu razliku od trenutne do željene priključne snage moraš doplatiti. Ako se dobro sjećam cijena kW je 223 KM, u tvom slučaju bi bilo 2.5 x 223 KM = 557.5 KM i na to još porez, što izađe negdje oko 650 KM (+ 58 KM za podnošenje zahtjeva za povećanje priključne snage), sve skupa oko 710 KM. Pa ti procijeni da li ti se isplati...
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#5 Re: Prikljucna snaga

Post by pepeljara »

Ok, hvala
Ma meni ona gospodja rece ovo vam je najslabijaprikljucna snaga. Nisam dosad nesto razmisljao o tome, i da kosta doplata nesto tako.
Uglavnom moze zadovoljiti potrebe jednog stana, stim da sve ne popalim sto je super.

hvala jos jednom
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#6 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Pa, 4.2 kW jeste najmanja priključna snaga, ali nije toliko mala da s njom ne možeš ništa od trošila uključiti.

Molim lijepo. :)
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#7 Re: Prikljucna snaga

Post by Ci-Nick »

Nisam znao da to ide u kW,... valjda se radi o 32 ili 40 A što je opterećenje od 7,36 do 9,2 kW bez pregaranja osigurača. Kod mene je bio automatski limitator od 35 A pa je sad onaj starinski topljivi osigurač od 40 A.
Meni bi naprimjer i ovih 6.7 kW bilo premalo, iako se ne grijem na struju spržim 650 do 800 kWh mjesečno.
http://www.elteh.net/el-instalacije/tab ... atora.html
prema ovoj tablici je 20 A - 4.6 kW; 25A-5,75 kW; 32A - 7,36kW; 40A- 9,20 kW
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#8 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Plaćanje ide po kW (ako si na to mislio). Limitatori su obično s nazivnom strujom od 16 A ili 35 A.

Priključna snaga ti odgovara vršnom opterećenju, sama potrošnja nije limitirana (možeš ti potrošiti i 1000 kWh mjesečno, mada ne preporučujem - odmah te hercika opali kad vidiš račun :sad:).

Po sadašnjem modelu, propisanom od strane FERK-a, imaš: monofazne priključke od 4.2 kW i 6.7 kW, i trofazne priključke od 10 kW, 15.7 kW, 20 kW, te preko 20 kW bez limitacije. Govorim o NN priključcima.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#9 Re: Prikljucna snaga

Post by Ci-Nick »

Da, upravo o tome i govorim o vršnoj snazi. Jebo priključak ako u isto vrijeme ne smijem uključiti bojler, mašinu za sušenje veša, mašinu za pranje suđa, rernu i,... kuhalo za vodu. Kod mene je još i bojler za kuhinju spojen na istim prekidaču sa mašinom za suđe tako da se i on uključi. Tih 6,7 kW mi izgleda nedovoljno. Jer potrošnja ode i na desetak kW pa bi osigurač od 25 A riknuo.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#10 Re: Prikljucna snaga

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 22:33, edited 1 time in total.
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#11 Re: Pbrikljucna snaga

Post by pepeljara »

48 kvadrata. Sam :) trenutno nista ali dolazi tehnika uskoro.
Moze okvirno naravno.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#12 Re: Pbrikljucna snaga

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 22:33, edited 1 time in total.
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#13 Re: Prikljucna snaga

Post by pepeljara »

Gledajuci sada razmisljam stedljivo.
Najveca potrosnja je nedeljom = jeftina struja, masina, spremanje, cijeli dan sam kuci, bla bla bla.
Bojler mi nece predstavljat problem jer sam dobio na solarno grijanje i on skoro pa nikad nece radit na struju osim ako bas bas nema sunca :D
Racunar 750W, tv, punjac, par sijalica :D

pa dobro, za godinu dvije moze se prosiriti :)

tnx svakako dobro dodju ove informacije.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#14 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

Poskupljenje jedinične cijene kW priključne snage određuje FERK. Teško je sad prognozirati hoće li cijena ići gore ili dole. Ova trenutna je aktuelna već 6+ godina.

@Ci-Nick
6.7 kW je sasvim dovoljno za prosječno domaćinstvo. I kod mene je isto, još ja često palim mašine. Samo vodi računa o unutrašnjim instalacijama, da su ti veliki potrošači na zasebnim osiguračima.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#15 Re: Prikljucna snaga

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 22:32, edited 1 time in total.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#16 Re: Prikljucna snaga

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#17 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

nargila.ba wrote:
Euridika wrote:Poskupljenje jedinične cijene kW priključne snage određuje FERK. Teško je sad prognozirati hoće li cijena ići gore ili dole. Ova trenutna je aktuelna već 6+ godina.

@Ci-Nick
6.7 kW je sasvim dovoljno za prosječno domaćinstvo. I kod mene je isto, još ja često palim mašine. Samo vodi računa o unutrašnjim instalacijama, da su ti veliki potrošači na zasebnim osiguračima.
Ja sam više mislio na nešto drugo, ali ne znam kako to hoda - vjerovatno ti znaš. :)

Obzirom da sada tek useljava (kako sam ja razumio) u nov/renoviran stan, može birati da li će 4.2kW ili 6.7kW priključak. Doplata mu iznosi cca. 500KM (ili koliko već). Recimo da se odluči za 4.2kW i ne doplati ništa. Da li će, ako za 3 godine bude želio 'preći na 6.7kW priključak' doplatiti isti taj iznos (cca. 500KM) ili?
Shvatila sam pitanje, samo nisam detaljno odgovorila. :D
Da, platiće istu cijenu razlike u priključnoj snazi, formula je N kW x 223 KM/kW, gdje je N broj kW koji se priključuje, odnosno za koji se povećava priključna snaga. Ovaj iznos je bez uračunatog PDV. Jedino bi razlika mogla biti ako se ova jedinična cijena (223 KM/kW) promijeni (što utvrđuje FERK).
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#18 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

nargila.ba wrote:
pepeljara wrote:Gledajuci sada razmisljam stedljivo.
Najveca potrosnja je nedeljom = jeftina struja, masina, spremanje, cijeli dan sam kuci, bla bla bla.
Bojler mi nece predstavljat problem jer sam dobio na solarno grijanje i on skoro pa nikad nece radit na struju osim ako bas bas nema sunca :D
Racunar 750W, tv, punjac, par sijalica :D

pa dobro, za godinu dvije moze se prosiriti :)

tnx svakako dobro dodju ove informacije.
Onda super, ne bi trebao imati problema. Vjerovatno to znaš, ali eto nije viška napomenuti: najveća potrošnja za jedan dan i/ili jeftina/skupa struja nemaju veze sa ovim što diskutujemo. Ako imaš 4.2kW priključak, možeš 0-24h imati uključene uređaje ukupne snage 4kW i da nemaš nikakav problem. Isto tako, možeš cijeli dan ne koristiti ništa od uređaja, i samo na trenutak uključiti uređaje ukupne snage 5kW i imaš problem.

Upravo zbog toga se koristi pojam 'vršno opterećenje' (vrh, engl. peak).
Da, to je to, kolega.
nargila.ba
Posts: 282
Joined: 12/02/2012 22:42

#19 Re: Prikljucna snaga

Post by nargila.ba »

-
Last edited by nargila.ba on 21/08/2016 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#20 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

nargila.ba wrote:
Euridika wrote:Shvatila sam pitanje, samo nisam detaljno odgovorila. :D
Da, platiće istu cijenu razlike u priključnoj snazi, formula je N kW x 223 KM/kW, gdje je N broj kW koji se priključuje, odnosno za koji se povećava priključna snaga. Ovaj iznos je bez uračunatog PDV. Jedino bi razlika mogla biti ako se ova jedinična cijena (223 KM/kW) promijeni (što utvrđuje FERK).
Jasno. :D Znači nema 'zahvata' tipa promjene instalacija i pratećih stvari koje 'dovode' el. energiju do njegovog stana. To je onda super, može čovjek probati ako misli da mu je dovoljno manje, a onda bez posljedica povećati ako shvati da je pogriješio. Hvala na odgovoru. :D
Svi troškovi radova na promjeni priključne snage su već uračunati u gornju cijenu, ne iskazuju se više pojedinačno. Za kupca je isto; ako i ima varijacija u cijeni, one su na teret EP.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#21 Re: Prikljucna snaga

Post by spreca »

Euridika wrote:Poskupljenje jedinične cijene kW priključne snage određuje FERK. Teško je sad prognozirati hoće li cijena ići gore ili dole. Ova trenutna je aktuelna već 6+ godina.

@Ci-Nick
6.7 kW je sasvim dovoljno za prosječno domaćinstvo. I kod mene je isto, još ja često palim mašine. Samo vodi računa o unutrašnjim instalacijama, da su ti veliki potrošači na zasebnim osiguračima.
:thumbup: bravo tetka :oops: :lol:

ja skoro svaku uticnicu imam na odjeljenom osiguracu(automatu)a jacina automata zavisi za sta sam planirao uticnicu ......masina za ves,masina za sudje ,bojler(koji koristim 15dana u godini za vrijeme profilaktike ..inace toplu vodu imam centralizovano)sve to imam na UZO avtomatima za nedaj boze da negdje ne probije struja.......svi danasnji potrosaci su jaki el.stednjak je otprilke oko 10kW.....evo Gorenje EC637INB je 9.8kW zato za takve potrosace trebas novu instalaciju i kabal sa odredjene jacine ina ce to su najcesci uzroci pozara..stare instalacije i tanki kablovi.....u stanu imam 35automata
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#22 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

spreca wrote:
Euridika wrote:Poskupljenje jedinične cijene kW priključne snage određuje FERK. Teško je sad prognozirati hoće li cijena ići gore ili dole. Ova trenutna je aktuelna već 6+ godina.

@Ci-Nick
6.7 kW je sasvim dovoljno za prosječno domaćinstvo. I kod mene je isto, još ja često palim mašine. Samo vodi računa o unutrašnjim instalacijama, da su ti veliki potrošači na zasebnim osiguračima.
:thumbup: bravo tetka :oops: :lol:

ja skoro svaku uticnicu imam na odjeljenom osiguracu(automatu)a jacina automata zavisi za sta sam planirao uticnicu ......masina za ves,masina za sudje ,bojler(koji koristim 15dana u godini za vrijeme profilaktike ..inace toplu vodu imam centralizovano)sve to imam na UZO avtomatima za nedaj boze da negdje ne probije struja.......svi danasnji potrosaci su jaki el.stednjak je otprilke oko 10kW.....evo Gorenje EC637INB je 9.8kW zato za takve potrosace trebas novu instalaciju i kabal sa odredjene jacine ina ce to su najcesci uzroci pozara..stare instalacije i tanki kablovi.....u stanu imam 35automata
Ooooj Tito! :-)

Pa ne moram valjda svaki detalj nacrtati... Naravno da ćeš voditi računa i o presjeku kablova, općenito kvalitetu instalacija...

U tvom slučaju mora biti trofazni priključak, i to rekla bih 20 kW, ali može se živjeti i s monofaznim, ne'š vjerovati... :oops:

Hajd', Spreca, na one dolje teme... Tamo se bolje razumijemo... ;-) :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#23 Re: Prikljucna snaga

Post by spreca »

Euridika wrote:
spreca wrote:
Euridika wrote:Poskupljenje jedinične cijene kW priključne snage određuje FERK. Teško je sad prognozirati hoće li cijena ići gore ili dole. Ova trenutna je aktuelna već 6+ godina.

@Ci-Nick
6.7 kW je sasvim dovoljno za prosječno domaćinstvo. I kod mene je isto, još ja često palim mašine. Samo vodi računa o unutrašnjim instalacijama, da su ti veliki potrošači na zasebnim osiguračima.
:thumbup: bravo tetka :oops: :lol:

ja skoro svaku uticnicu imam na odjeljenom osiguracu(automatu)a jacina automata zavisi za sta sam planirao uticnicu ......masina za ves,masina za sudje ,bojler(koji koristim 15dana u godini za vrijeme profilaktike ..inace toplu vodu imam centralizovano)sve to imam na UZO avtomatima za nedaj boze da negdje ne probije struja.......svi danasnji potrosaci su jaki el.stednjak je otprilke oko 10kW.....evo Gorenje EC637INB je 9.8kW zato za takve potrosace trebas novu instalaciju i kabal sa odredjene jacine ina ce to su najcesci uzroci pozara..stare instalacije i tanki kablovi.....u stanu imam 35automata
Ooooj Tito! :-)

Pa ne moram valjda svaki detalj nacrtati... Naravno da ćeš voditi računa i o presjeku kablova, općenito kvalitetu instalacija...

U tvom slučaju mora biti trofazni priključak, i to rekla bih 20 kW, ali može se živjeti i s monofaznim, ne'š vjerovati... :oops:

Hajd', Spreca, na one dolje teme... Tamo se bolje razumijemo... ;-) :lol:
ma ja to nako ba ...nisam imao namjeru da te ucim necemu jer vidim da dobro baratas potrebnim znanjem :D ....a one doLje najVolem :oops: :lol:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#24 Re: Prikljucna snaga

Post by Euridika »

spreca wrote:
Euridika wrote:Hajd', Spreca, na one dolje teme... Tamo se bolje razumijemo... ;-) :lol:
ma ja to nako ba ...nisam imao namjeru da te ucim necemu jer vidim da dobro baratas potrebnim znanjem :D ....a one doLje najVolem :oops: :lol:
Ja znam da ti cijeniš iskustvo... :D
Ali, ovdje smo ozbiljni ljudi... :oops:
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#25 Re: Prikljucna snaga

Post by delllboy79 »

Prikljucna snaga je samo izraz koji naplacuju ivi iz EP.
Kad ih pitas sta je to fizicki neznaju ti objasniti. To je u stvari magla koju naplacuju.
Post Reply