Priključak struje,vode i kanalizacije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#1 Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by LikoZeko »

Pozdrav ljudi,
imam namjeru kupiti jedan plac na selu.
Imam jedno pitanje za Vas,i bio bih vam zahvalan kada bi me upitili ili pomogli.

Naime taj taj put u selu nije asfaltiran,te se tu od mnogih parcela nalazi i ona koju sam ja begenesiao.
Naime,vidio sam da je stuja voda i dovedena za dvije prve kuce,moja parcela se nalazi dalje putem jedno 500 metara.

Kako saznati,ukoliko se ja odlučim graditi kuću da li ću dobiti struju i vodu i koliko bi to moglo koštati uzmiajuci u obzir datu udaljenost.

Put je državni.

Hvala na pomoći.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by stubrijez »

LikoZeko wrote: 25/04/2021 20:41 Pozdrav ljudi,
imam namjeru kupiti jedan plac na selu.
Imam jedno pitanje za Vas,i bio bih vam zahvalan kada bi me upitili ili pomogli.

Naime taj taj put u selu nije asfaltiran,te se tu od mnogih parcela nalazi i ona koju sam ja begenesiao.
Naime,vidio sam da je stuja voda i dovedena za dvije prve kuce,moja parcela se nalazi dalje putem jedno 500 metara.

Kako saznati,ukoliko se ja odlučim graditi kuću da li ću dobiti struju i vodu i koliko bi to moglo koštati uzmiajuci u obzir datu udaljenost.

Put je državni.

Hvala na pomoći.
Bas htjedoh napisati za put i vidim u zadnjoj recenici si naveo. To je najvaznije. Puno seoskih puteva je ustvari necija parcela sa pravom koristenja sto moze napravit sto problema. Ja imam zemlju i objekat, voda uvedena prije rata. Struja ide prikljucak kao za domacinstvo pa hoces jednu ili obje faze, meni se to ne isplati. Nekad je bio prikljucak za vocnjak (zaljevanje nasada/pumpa) ali je zbog zloupotrebe to ukinuto. Najbolje odnesi ZK izvadak u Elektrodistribuciju neka ti okvirno kazu ovdje ces dobiti nagadjanja kao i od mene...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#3 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by belfy »

stubrijez wrote: 26/04/2021 11:32
LikoZeko wrote: 25/04/2021 20:41 Pozdrav ljudi,
imam namjeru kupiti jedan plac na selu.
Imam jedno pitanje za Vas,i bio bih vam zahvalan kada bi me upitili ili pomogli.

Naime taj taj put u selu nije asfaltiran,te se tu od mnogih parcela nalazi i ona koju sam ja begenesiao.
Naime,vidio sam da je stuja voda i dovedena za dvije prve kuce,moja parcela se nalazi dalje putem jedno 500 metara.

Kako saznati,ukoliko se ja odlučim graditi kuću da li ću dobiti struju i vodu i koliko bi to moglo koštati uzmiajuci u obzir datu udaljenost.

Put je državni.

Hvala na pomoći.
Bas htjedoh napisati za put i vidim u zadnjoj recenici si naveo. To je najvaznije. Puno seoskih puteva je ustvari necija parcela sa pravom koristenja sto moze napravit sto problema. Ja imam zemlju i objekat, voda uvedena prije rata. Struja ide prikljucak kao za domacinstvo pa hoces jednu ili obje faze, meni se to ne isplati. Nekad je bio prikljucak za vocnjak (zaljevanje nasada/pumpa) ali je zbog zloupotrebe to ukinuto. Najbolje odnesi ZK izvadak u Elektrodistribuciju neka ti okvirno kazu ovdje ces dobiti nagadjanja kao i od mene...
sta su ove obje faze?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by kuli1961 »

Cudi me da se ovakva pitanja postavljaju na forumu, a da se prvo ne ode u nadlezne sluzbe.
Dakle, ovako, nacelno- u katastru izvadi kopiju katastarskog plana za konkretnu parcelu, otidji u nadlezno komunalno preduzece- snabdjevaca vodom, pokazi parcelu, naglasi da je put drzavni, opisi situaciju- trebalo bi da to kom. preduzece ima svoj katastar instalacija. Reci ce ti da li je tehnicki moguce, koja je cijena prikljucka (vjerovatno 400-500 KM), na to dodaj cijenu vodosahta-cca 400 KM sa iskopom i postavljanjem, cijenu kopanja kanala i postavljanja alkaten 3/4 cola crijeva od te posljednje kuce do tvog placa i to je to. Varijacije na ovu temu su moguce. Sve ovo sa plus ili minus 100-200 KM.
Ista stvar je i sa strujom- pokazi kopiju plana, reci sta hoces, uradice teh. rjesenje i formirati cijenu. U mom "lokalu", cijena prikljucka za monofaznu struju,pancer od 25 A, racunajuci i 1 betonsku banderu, je bila oko 920 KM. Doplatio sam oko 110 KM za 3-faznu struju, 32 A

Ne znam za "obje" faze, nepoznato mi je- znam samo za monofaznu i trofaznu struju.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#5 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by stubrijez »

kuli1961 wrote: 26/04/2021 23:35 Cudi me da se ovakva pitanja postavljaju na forumu, a da se prvo ne ode u nadlezne sluzbe.
Dakle, ovako, nacelno- u katastru izvadi kopiju katastarskog plana za konkretnu parcelu, otidji u nadlezno komunalno preduzece- snabdjevaca vodom, pokazi parcelu, naglasi da je put drzavni, opisi situaciju- trebalo bi da to kom. preduzece ima svoj katastar instalacija. Reci ce ti da li je tehnicki moguce, koja je cijena prikljucka (vjerovatno 400-500 KM), na to dodaj cijenu vodosahta-cca 400 KM sa iskopom i postavljanjem, cijenu kopanja kanala i postavljanja alkaten 3/4 cola crijeva od te posljednje kuce do tvog placa i to je to. Varijacije na ovu temu su moguce. Sve ovo sa plus ili minus 100-200 KM.
Ista stvar je i sa strujom- pokazi kopiju plana, reci sta hoces, uradice teh. rjesenje i formirati cijenu. U mom "lokalu", cijena prikljucka za monofaznu struju,pancer od 25 A, racunajuci i 1 betonsku banderu, je bila oko 920 KM. Doplatio sam oko 110 KM za 3-faznu struju, 32 A

Ne znam za "obje" faze, nepoznato mi je- znam samo za monofaznu i trofaznu struju.
to sam mislio, monofaznu il trofaznu, ja sam u TK, prikljucak inicijalno kao i razlika mono ili torfazna je bila puno veca kad sam pravio kucu? Davno je to bilo mozda je sada drukcije u svakom slucaju najbolje se obratiti direktno. Sretno.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by kuli1961 »

stubrijez wrote: 27/04/2021 11:16
kuli1961 wrote: 26/04/2021 23:35 Cudi me da se ovakva pitanja postavljaju na forumu, a da se prvo ne ode u nadlezne sluzbe.
Dakle, ovako, nacelno- u katastru izvadi kopiju katastarskog plana za konkretnu parcelu, otidji u nadlezno komunalno preduzece- snabdjevaca vodom, pokazi parcelu, naglasi da je put drzavni, opisi situaciju- trebalo bi da to kom. preduzece ima svoj katastar instalacija. Reci ce ti da li je tehnicki moguce, koja je cijena prikljucka (vjerovatno 400-500 KM), na to dodaj cijenu vodosahta-cca 400 KM sa iskopom i postavljanjem, cijenu kopanja kanala i postavljanja alkaten 3/4 cola crijeva od te posljednje kuce do tvog placa i to je to. Varijacije na ovu temu su moguce. Sve ovo sa plus ili minus 100-200 KM.
Ista stvar je i sa strujom- pokazi kopiju plana, reci sta hoces, uradice teh. rjesenje i formirati cijenu. U mom "lokalu", cijena prikljucka za monofaznu struju,pancer od 25 A, racunajuci i 1 betonsku banderu, je bila oko 920 KM. Doplatio sam oko 110 KM za 3-faznu struju, 32 A

Ne znam za "obje" faze, nepoznato mi je- znam samo za monofaznu i trofaznu struju.
to sam mislio, monofaznu il trofaznu, ja sam u TK, prikljucak inicijalno kao i razlika mono ili torfazna je bila puno veca kad sam pravio kucu? Davno je to bilo mozda je sada drukcije u svakom slucaju najbolje se obratiti direktno. Sretno.
Cijene koje sam naveo se odnose na 2016 godinu, kada sam uvodio struju i vodu na plac, na kome pravim vikendicu- brvnaru. Ne vjerujem da ima bitnih odsutpanja. Plac se nalazi nekih 15-tak km od Banjaluke, opstina Laktasi. Koliko znam, komunalno i elektropreduzece ne prave razliku u cijeni za klasicni stambeni objekat i vikendicu. Sve spada u kategoriju domacinstvo. Posto zivimo u ludoj drzavi, gdje svako radi sta hoce, svjesno sam napisao da su "moguce varijacije na temu".
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#7 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by kaw_liga »

Pozdrav imam sličan problem naime htio bih uzeti plac nekih 400-500m od trafostanice (koja je i najbliža potencijalnom placu)i tamo postepeno staviti brvnaru..Saznao sam da je priključak za domaćinstvo cca 800km i to pokriva troškove od 100m ali nikako ne mogu saznati koliko bi me došle dodatne bandere (ako se postavlja na razmak 50m) meni bi trebalo možda 8 ?
Mogu li dobiti neku okvirnu cifru da ne vadim katastarsku cestisticu jer jos nisam ni odlucio koji plac uvelike mi igra ulogu ta struja ako je preskupo onda otpada udaljenost od 500m...
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#8 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by bumerangss »

Moj ti je savjet mani se kuce ili jos gore vikendice! Kupi stan i uzivaj u zivotu. Sva ti je briga kad okreciti stan i trosak 200 km onome ko ga kreci
U i oko kuce ces ostaviti bogastvo tj svu lovu i zdravlje i vrijeme a nikad sve nece biti potaman
Uvijek ima nesta sto treba popraviti, prefarbati, prekopati, dograditi, pokriti...
Danas komsije nije komsiluk kao prije 20 godina, najveci dušman vjeruj mi. Samo sitnica treba da se posvađate, da ti razreže loptu ako ti djetetu odleti preko ograde, ne smijes imati psa a da nije svezan , nabavis neku životinjicu npr golubove, prepelice... zove policiju jer smrdi. Posadiš vočku pa zove policiju jer vjetar odnosi lišće na njegovo...

Samo stan pa makar i u tibri :D
msnutella
Posts: 7
Joined: 15/07/2017 10:35

#9 Re: Priključak struje,vode i kanalizacije

Post by msnutella »

Stan uzima ko mora i ko ima malo para.
Ja to zovem dobrovoljni zatvor.
Toliko stanara svi žive u jednoj kući isvi hoce da su u pravu,oni sve smiju a ti ništa.
Sve im smeta,sve ti smeta i tako u krug.
Nikad normalnog dogovora.
U stan ni u ludilu.
Napustila sam stan i napravila kucu.
Tek sad živim.
Post Reply