prijevremena otplata kredita

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#26 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Bluemore »

sarajevowintwr wrote:Da ne otvaram novu temu, naime imam stambeni kredit kos union banke po fixnoj kamati 5,49, a sada je neka akcija istog kredita sa kamatom 3,99, da li bi se isplatilo i kako, uraditi zamjenu ili sta vec... Do sada sam otplatio dvije godine od planiranih 15 :-D
otidji i trazi smanjenje k.s. aneks npr.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#27 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

Bluemore wrote:
sarajevowintwr wrote:Da ne otvaram novu temu, naime imam stambeni kredit kos union banke po fixnoj kamati 5,49, a sada je neka akcija istog kredita sa kamatom 3,99, da li bi se isplatilo i kako, uraditi zamjenu ili sta vec... Do sada sam otplatio dvije godine od planiranih 15 :-D
otidji i trazi smanjenje k.s. aneks npr.
Molim te moze pohasnjenje, sta bi se time konkretno dobilo i da li bi to moglo proci, mislim, i kad im odem ne znam sta mogu ocekivati?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#28 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Bluemore »

sta bi se konkretno dobilo smanjenjem k.s. ??
pa sta je tebi u stvari cilj :?
a ne znam sta ti mozes od njih ocekivati, nisam njihov klijent
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#29 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Drogo_rooq »

Banke, ovisno o tipu ugovora su "duzne" da rade prilagodbu kamatne stope, ali to ne praktikuju iz ociglednih razloga kada je u pitanju smanjenje iste.
Znam za dva slucaja u zadnjih godinu dana (mislim da su oba unicredit) gdje je podnesen zahtjev za smanjenje ks i usvojen.
Opcije preracuna su smanjenje roka otplate ili iznosa rate.
U svakom slucaju preporucujem skracivanje roka :)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#30 Re: prijevremena otplata kredita

Post by victom »

iceman ze wrote:Da li se moze izvrsiti prijevremena otplata kredita, ako nije ugovorom precizirano, i na koji se nacin vrsi obracun.....thx.. :-)
moze. vec radio.
ali uvijek trazi njihovu kalkulaciju prije nego se odlucih.
Ako je ostalo jos malo vremena, moze biti da platiš i više, nego da čekaš da istekne.
ali u pravilu to bude ublizu, jer su to tako oni sebi nagodilu, da uvijek budu dobri. Banko ko banka.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:00, edited 2 times in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#31 Re: prijevremena otplata kredita

Post by HAVANA »

Prijevremenu otplatu kredita mozes uraditi a najbolje bi prosao sto se tice kamate sa tim zamjenskim kreditom pod novim uslovima i smanjenjem roka otplate na 10 godina.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#32 Re: prijevremena otplata kredita

Post by probook »

sarajevowintwr wrote:Da ne otvaram novu temu, naime imam stambeni kredit kos union banke po fixnoj kamati 5,49, a sada je neka akcija istog kredita sa kamatom 3,99, da li bi se isplatilo i kako, uraditi zamjenu ili sta vec... Do sada sam otplatio dvije godine od planiranih 15 :-D
Zmaci ostalo ti 13 god, a prema novoj ponudi stambeni kredit na 13 god ti je kamata 4,99. Mislimda ti se ne isplati.
A svakako ne vjerujem da mozes traziti smanjenje jer si potpisao fixnu. Jbg sta bi da se promjeni stanje na trzistu i kamata bude npr 7% fixna da li bi ti dozvolio da banka vrsi korekciju :mrgreen:

Mislim da kod tebe jedino moze proci zamjenski kredit iz neke druge banke sa niskom kamatom, a i to je upitno koliko je isplativo zbog kamate
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#33 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

Hvala na odgovoru, isao sam u banku i tacno si napisao. Usteda bi bila manje od hiljadu tako da se ne isplati petljati,a npr unicredit daje fixnu kamatu do 10g mada i kod njihove zamjenske opcije rata bi mi bila 530 umjesto sadasnjih 570.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#34 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

Ovako, zbog poboljsane finansijske situacije spustio sam kamatu na 4,49 a otplatni period na 10 godina, tako da me dodje oko kamata manje. Nije mi se dalo petljati i prelaziti u druge banke iako su nudile povoljnije kamate, jer dok ponovo platim notara, prijevremenu otplatu, procjenu, i osiguranje...budem dobar max 1000KM.
Debeli Krastavac
Posts: 81
Joined: 03/04/2018 18:16

#35 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Debeli Krastavac »

kad se prijevremeno vrati kredit jel se vraćaju pare od onog osiguranja koje je vezano za kredit i kako?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#36 Re: prijevremena otplata kredita

Post by hadzinicasa »

sarajevowintwr wrote:Ovako, zbog poboljsane finansijske situacije spustio sam kamatu na 4,49 a otplatni period na 10 godina, tako da me dodje oko kamata manje. Nije mi se dalo petljati i prelaziti u druge banke iako su nudile povoljnije kamate, jer dok ponovo platim notara, prijevremenu otplatu, procjenu, i osiguranje...budem dobar max 1000KM.
Ako ti je novi kredit s Varijabilnom kamatnom stopom, vezanom za Euribor, ukoliko Euribor skoci, povecace ti se kamatna stopa na taj kredit, a samim tim i rata.
S filsnom kamatnom stopom taj rizik nemas (nisi imao).
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#37 Re: prijevremena otplata kredita

Post by drndalo »

Debeli Krastavac wrote:kad se prijevremeno vrati kredit jel se vraćaju pare od onog osiguranja koje je vezano za kredit i kako?
Mo's mislit...
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#38 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

hadzinicasa wrote:
sarajevowintwr wrote:Ovako, zbog poboljsane finansijske situacije spustio sam kamatu na 4,49 a otplatni period na 10 godina, tako da me dodje oko kamata manje. Nije mi se dalo petljati i prelaziti u druge banke iako su nudile povoljnije kamate, jer dok ponovo platim notara, prijevremenu otplatu, procjenu, i osiguranje...budem dobar max 1000KM.
Ako ti je novi kredit s Varijabilnom kamatnom stopom, vezanom za Euribor, ukoliko Euribor skoci, povecace ti se kamatna stopa na taj kredit, a samim tim i rata.
S filsnom kamatnom stopom taj rizik nemas (nisi imao).
Nije, sa fixnom je. Ista banka isto sve. Inace za mlade sada Union banka daje 2,99.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#39 Re: prijevremena otplata kredita

Post by probook »

sarajevowintwr wrote:
hadzinicasa wrote:
sarajevowintwr wrote:Ovako, zbog poboljsane finansijske situacije spustio sam kamatu na 4,49 a otplatni period na 10 godina, tako da me dodje oko kamata manje. Nije mi se dalo petljati i prelaziti u druge banke iako su nudile povoljnije kamate, jer dok ponovo platim notara, prijevremenu otplatu, procjenu, i osiguranje...budem dobar max 1000KM.
Ako ti je novi kredit s Varijabilnom kamatnom stopom, vezanom za Euribor, ukoliko Euribor skoci, povecace ti se kamatna stopa na taj kredit, a samim tim i rata.
S filsnom kamatnom stopom taj rizik nemas (nisi imao).
Nije, sa fixnom je. Ista banka isto sve. Inace za mlade sada Union banka daje 2,99.
Taj kredit ide za kupovinu nekretnine i to prve mislim i ne moze se refinansirati postojeci stambeni kredit.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#40 Re: prijevremena otplata kredita

Post by VladaFBiH »

Debeli Krastavac wrote:kad se prijevremeno vrati kredit jel se vraćaju pare od onog osiguranja koje je vezano za kredit i kako?
ako misliš na osiguranje stana - da, samo trebaš da odeš do osiguranja i dogovoriš se (dobiješ ostatak vrijednosti eventualno neznatno umanjen za neku proviziju)... ili možeš da napraviš novu policu koja je na tvoje ime za ostatak vrijednosti.

Konkretno znam da se ovo u Triglav-u tako radi.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#41 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Gray »

probook wrote:
sarajevowintwr wrote:Da ne otvaram novu temu, naime imam stambeni kredit kos union banke po fixnoj kamati 5,49, a sada je neka akcija istog kredita sa kamatom 3,99, da li bi se isplatilo i kako, uraditi zamjenu ili sta vec... Do sada sam otplatio dvije godine od planiranih 15 :-D
Zmaci ostalo ti 13 god, a prema novoj ponudi stambeni kredit na 13 god ti je kamata 4,99. Mislimda ti se ne isplati.
A svakako ne vjerujem da mozes traziti smanjenje jer si potpisao fixnu. Jbg sta bi da se promjeni stanje na trzistu i kamata bude npr 7% fixna da li bi ti dozvolio da banka vrsi korekciju :mrgreen:

Mislim da kod tebe jedino moze proci zamjenski kredit iz neke druge banke sa niskom kamatom, a i to je upitno koliko je isplativo zbog kamate
Sve se može tražiti, a da li će banka pristati to je drugo pitanje :D


Ja sam tražio i dobio (iako je bila fiksna kamata), smanjenje kamate oko 0,4%.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#42 Re: prijevremena otplata kredita

Post by hadzinicasa »

sarajevowintwr wrote:
hadzinicasa wrote:
sarajevowintwr wrote:Ovako, zbog poboljsane finansijske situacije spustio sam kamatu na 4,49 a otplatni period na 10 godina, tako da me dodje oko kamata manje. Nije mi se dalo petljati i prelaziti u druge banke iako su nudile povoljnije kamate, jer dok ponovo platim notara, prijevremenu otplatu, procjenu, i osiguranje...budem dobar max 1000KM.
Ako ti je novi kredit s Varijabilnom kamatnom stopom, vezanom za Euribor, ukoliko Euribor skoci, povecace ti se kamatna stopa na taj kredit, a samim tim i rata.
S filsnom kamatnom stopom taj rizik nemas (nisi imao).
Nije, sa fixnom je. Ista banka isto sve. Inace za mlade sada Union banka daje 2,99.
hm. a koliko si otplatio od glavnice u ove dvije godine? odnosno koliko su ti reprogramirali ostatka glavnice?
jer na pocetku kredita vracas veci udjel kamate u rati nego glavnice.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#43 Re: prijevremena otplata kredita

Post by commendatore »

ja gospodinu savjetujem da drito pregovara sa menadzmentom poslovnice - kakvi kurci palci i troskovi zatvarnja - pa banka treba da trlja ruke sto je dobila pare i zaradila na tebi.....

znaci drito da pregovaras o zatvaranju kredita a ne ovako neke uslove banaka da gledas i slicne bakrace....

banke su ko i sve drugo - pijaca......
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#44 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

hm. a koliko si otplatio od glavnice u ove dvije godine? odnosno koliko su ti reprogramirali ostatka glavnice?
jer na pocetku kredita vracas veci udjel kamate u rati nego glavnice.[/quote]
Oko 8000KM glavnice, rata je napravljena da je skoro pola pola odnos glavnice i kamate. Prosto bio sam na oko 62500KM glavnice, 5,49% i 150 mjeseci sto je bilo oko 24000KM kamata, a sada 4,49%, 120 mjeseci 15100KM kamata.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#45 Re: prijevremena otplata kredita

Post by channel10 »

Pa ako mislis zatvarati kredit, idi u banku koja ti nudi najnižu kamatnu stopu( fiksnu da se osiguras).
Imaš u Intesi akciju stambenih. Ne znam sta je sa Unikredit bankom. Uglavnom ti se mora isplatiti prelazak na nizu jer trenutno ima 5,5 posto( Eks ili).

Kolika je podignuta suma?
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#46 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

channel10 wrote:Pa ako mislis zatvarati kredit, idi u banku koja ti nudi najnižu kamatnu stopu( fiksnu da se osiguras).
Imaš u Intesi akciju stambenih. Ne znam sta je sa Unikredit bankom. Uglavnom ti se mora isplatiti prelazak na nizu jer trenutno ima 5,5 posto( Eks ili).

Kolika je podignuta suma?
Ne mislim zatvarati, nego smanjiti kamatnu stopu i otplatni period, jer mi je kamata bila 5,49 a sada daju 4,49, s tim da druge banke daju i nizu ali treba imati oko 1800KM za promjenu banke.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#47 Re: prijevremena otplata kredita

Post by channel10 »

sarajevowintwr wrote:
channel10 wrote:Pa ako mislis zatvarati kredit, idi u banku koja ti nudi najnižu kamatnu stopu( fiksnu da se osiguras).
Imaš u Intesi akciju stambenih. Ne znam sta je sa Unikredit bankom. Uglavnom ti se mora isplatiti prelazak na nizu jer trenutno ima 5,5 posto( Eks ili).

Kolika je podignuta suma?
Ne mislim zatvarati, nego smanjiti kamatnu stopu i otplatni period, jer mi je kamata bila 5,49 a sada daju 4,49, s tim da druge banke daju i nizu ali treba imati oko 1800KM za promjenu banke.
Ne treba toliko za promjenu banke i ti trebaš zatvoriti taj kredit drugim kreditom. Intesa ima manju KS i mora ti se isplatiti prelazak u drugu banku i zatvaranje kredita drugim + plaćanje sve te razlike kao da tek dižeš prvi put.. Treba ti cca 1500 KM i to možeš platiti da uzmeš od nekoga 1500, a podigneš više para u novom kreditu i vratiš čovjeku koji ti je posudio( ako ih nemas).
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#48 Re: prijevremena otplata kredita

Post by sarajevowintwr »

channel10 wrote:
sarajevowintwr wrote:
channel10 wrote:Pa ako mislis zatvarati kredit, idi u banku koja ti nudi najnižu kamatnu stopu( fiksnu da se osiguras).
Imaš u Intesi akciju stambenih. Ne znam sta je sa Unikredit bankom. Uglavnom ti se mora isplatiti prelazak na nizu jer trenutno ima 5,5 posto( Eks ili).

Kolika je podignuta suma?
Ne mislim zatvarati, nego smanjiti kamatnu stopu i otplatni period, jer mi je kamata bila 5,49 a sada daju 4,49, s tim da druge banke daju i nizu ali treba imati oko 1800KM za promjenu banke.
Ne treba toliko za promjenu banke i ti trebaš zatvoriti taj kredit drugim kreditom. Intesa ima manju KS i mora ti se isplatiti prelazak u drugu banku i zatvaranje kredita drugim + plaćanje sve te razlike kao da tek dižeš prvi put.. Treba ti cca 1500 KM i to možeš platiti da uzmeš od nekoga 1500, a podigneš više para u novom kreditu i vratiš čovjeku koji ti je posudio( ako ih nemas).
Da li je regularno sto traze naknadu za prijevremenu otplatu od 5%, jer negdje sam citao da toga vise nema? Inace notar oko 500, procjena oko 250, osiguranje sparkasse trazi za 10god kratkorocno, prijevremena otplata oko 630KM... trenutno najbolje mi sparkasse 3,39 a vidjet cu i intessu
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#49 Re: prijevremena otplata kredita

Post by channel10 »

Ne znam da li je regularno, ali ja sam morao platiti prošle godine negdje u ljeto. Samo trebaš biti spreman da će se to razvuci na 3-4 mjeseca, ali će se na kraju isplatiti.
Spominjem ti Intesu jer sam vidio da imaju neku akciju, ali pregledaj sve banke i trazi ponude, jer ćeš tako vidjeti koja je najpovoljnija za tebe.

Edit: za zatvaranje kredita se placa 1 posto od ostatka kamate za taj kredit ili 1 posto od ostatka sume cijelog kredita( glavnica +kamata).Ne mogu se sjetiti sta je od ovo dvoje, ali mislim ovo drugo.
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#50 Re: prijevremena otplata kredita

Post by Distortion »

sarajevowintwr wrote:
channel10 wrote:Pa ako mislis zatvarati kredit, idi u banku koja ti nudi najnižu kamatnu stopu( fiksnu da se osiguras).
Imaš u Intesi akciju stambenih. Ne znam sta je sa Unikredit bankom. Uglavnom ti se mora isplatiti prelazak na nizu jer trenutno ima 5,5 posto( Eks ili).

Kolika je podignuta suma?
Ne mislim zatvarati, nego smanjiti kamatnu stopu i otplatni period, jer mi je kamata bila 5,49 a sada daju 4,49, s tim da druge banke daju i nizu ali treba imati oko 1800KM za promjenu banke.
Imas kredit u Union banci, kamatna 5,49% i sad ti nude 4,49%? Meni su rekli sa 5,49% na 4,99% smanit kamatu. 3 godine su otkako sam u kreditu, ostalo jos 7 godina.

Ako sam dobro upratio Intesu, oni imaju akciju 2,26% ali vrijeme otplate 1 godina za tu KS zamjenski...
Post Reply