Prijetnja otkazom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
dgL_

Prijetnja otkazom

Post by dgL_ » 02/10/2017 17:05

Kako se vi nosite sa ovim?

Direktor svaki mjesec otvoreno i svima govori ako se ne ispuni poslovni plan za taj mjesec da moze da se trazi drugi posao...

Svima... A plan nekad zna da bude zaista nerealan za nase trziste i uslove...

Sta mislite da li je to samo prica da bi radnici radili sto bolje ili gdje ima dima ima i vatre?

Svaki mjesec poslovni sastanak gdje isti bulazni o tome i otvoreno prijeti radnicima... Sta time zeli postici? To toliko negativno moze da utice na radnike da je to nevjerovatno...

Henry Chinaski

Re: Prijetnja otkazom

Post by Henry Chinaski » 02/10/2017 17:17

Nije tako lako nekome dati otkaz bes posljedica. Direktor laje na zvijezde ali vi se ipak trebate informisati kako se pripremati na takav scenario.
Prvo trebate nekako dokumentovati i sačuvati te prijetnje...

nivla

Post by nivla » 02/10/2017 17:19

najbolji odgovor na direktorovo ponasanje nadjes drugi posao ako je moguce,dogovoris s firmom kad bi presao n na narednom sastanku gdje gazda pocne kakit das otkaz demonstrativno pred svima i odes, nije bas da nisam takve stvari radio kad nisam bio zadovoljan kako svojim ucinkom (samokriticno procijenim da to nije za mene) tako i odnosom poslodavca prema meni
mada ima i ona logika da niko nije nezamjenjiv, a kojom se vode nasi poslodavci patriote samo sto nisu svjesni da se to ne odnosi samo na radnika vec moze i na poslodavca

burekodsira

Post by burekodsira » 02/10/2017 17:39

napravite sindikat (ako smijete - znam kako je u malim sredinama), pa onda lagano na razgovor/pregovor s gazdom da se unormali (žalosno ali istinito)

pinkman

Post by pinkman » 02/10/2017 17:42

Vec vidjeno. Cilj je sto veci profit, a cesto zna izazvati kontraefekte. Nas mentalitet je takav da ne smije biti previse slobode jer je dovoljan jedan da pokvari pola firme, ali ne smije biti ni ovo sto spominjes.

Ne bih se slozio sa @Henry Chinaski da nije lako dati otkaz bez posljedica. Vjeravao ili ne, dosta poslodavaca ima bjanko potpisane otkaze, drze ljude na odredjeno, pa posalju na biro (novim Zakonom o radu je povecan rok boravka na birou), a na kraju krajeva, postoji i tehnoloski visak uz odgovarajucu otpremninu. Bitno je samo ispostovati proceduru.

Mislim da autor teme ne moze puno toga uciniti. Sta i da dokumentuje? Cak i da tuzi za mobing, dobije presudu, sta onda? U takvim okolnostima se zdravlje narusava. Najbolje sto mozes jeste dogovoriti novi posao, a isprovocirati nezakoniti otkaz, pa tuziti i dobiti odstetu. Znam takvog. :D

Mislim da firma ima pravo postavljati rokove i kvote za svoje uposlenike, posebno odjelu prodaje, ali bez sistemskog i psihickog zlostavljanja u smislu "dobijas otkaz ako ne prodas X proizvoda". Podrazumijeva se da postoji neki realni minimum prodatih proizvoda, nece te firma pustiti da sklopis 3 ugovora mjesecno, ako joj treba 5 da bude na nuli, a sve iznad profit.

Velkoski

Post by Velkoski » 02/10/2017 17:45

pošteno, bosnjačke neradnike drugačije ne moš ni natjerati da rade

dgL_

Post by dgL_ » 02/10/2017 18:19

burekodsira wrote:napravite sindikat (ako smijete - znam kako je u malim sredinama), pa onda lagano na razgovor/pregovor s gazdom da se unormali (žalosno ali istinito)
Radi se o direktoru... A strana je firma... Kcerka firma. U BiH ali covjek nije normalan...

Nekad pomislimda to radi samo da bi motivisao ljude... A u drugi tren mi se ucini da je fkt ozbiljan...

A efekat koji postize je skroz suprotan

ado_sar

Post by ado_sar » 02/10/2017 19:08

Pa dobro, da li je dosljedan u svojim prijetnjama?

dgL_

Post by dgL_ » 02/10/2017 19:12

ado_sar wrote:Pa dobro, da li je dosljedan u svojim prijetnjama?
Nije za sada, odnosno da ja znam... Prije jebznalo biti otkaza,

Uglavnom prijetnje non stop svima ali ih ne ostvaruje
.. Doduse na jedvite jade se uspijevaju zadovoljiti postavljeni ciljevi medjutim ne moze covjek konstantno biti progresivan, stagnacija je isto dio odnosno period u godini koji se mora desiti skoro kod svakoga... Sta ce tad biti bog zna

[Emma]

Post by [Emma] » 02/10/2017 19:18

Je l' ti tražiš uporedo drugi posao?

victom

Post by victom » 02/10/2017 19:27

bratte, ako hoće da ti da otkaz, daće ti otkaz i ti tu ništa ne možeš promjeniti.
Možda vas malo i motiviše, ali biće prije da vam daje do znanje da je firma na klimavim nogama, I da se živi od mjeseca do mjeseca.
Ali na kraju krajeva, to ćete saznati uskoro.
Čak i u firmama, koje dobro stoje, dođe kriza, pa se dijele otkazi.

Sve je do tebe, ako ne možeš to durati, traži drugi posao, ako možeš, relaxiraj se i čekaj dan kad ćeš dobiti otkaz.
Ha ja.

pinkman

Post by pinkman » 02/10/2017 20:11

dgL_ wrote:
burekodsira wrote:napravite sindikat (ako smijete - znam kako je u malim sredinama), pa onda lagano na razgovor/pregovor s gazdom da se unormali (žalosno ali istinito)
Radi se o direktoru... A strana je firma... Kcerka firma. U BiH ali covjek nije normalan...

Nekad pomislimda to radi samo da bi motivisao ljude... A u drugi tren mi se ucini da je fkt ozbiljan...

Posalji email firmi majci. Moze i anonimno.

insomnia78

Post by insomnia78 » 02/10/2017 20:43

A njih to opet zanima :lol:

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 02/10/2017 20:57

dgL_ wrote:Kako se vi nosite sa ovim?

Direktor svaki mjesec otvoreno i svima govori ako se ne ispuni poslovni plan za taj mjesec da moze da se trazi drugi posao...
ovo nije prijetnja :)

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 02/10/2017 20:57

pinkman wrote:
dgL_ wrote:

Posalji email firmi majci. Moze i anonimno.
u stranim grupacijama to ne pije vode dok god taj luĐŽak donosi profit....nazalost tako ti je.....pismo doĐŽe do sekretarice ona pokaze kome treba i vrate ga sefu u bosnu e onda je dernek......dok god on ima dobre rezultate, kad je plan ili kako to vec kod vas u firmi ide, vjeruj tesko ce ga neko micati.....naravno imas druge opcije 8)
ako je prodaja, kako pravite plan, ko odlucuje...nije valjda samo direktor kaze, da prostis dizi za 50 %

najbolji savjet cuvaj zdravlje naĐŽi drugi posao i kad pocne opet izlaj se i ti njemu i posalji ga u 3PM :mrgreen:

i da ovo sto rece karlinka.... stoji nazalost, a mobing moras dokazati :|

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 02/10/2017 21:08

vjesticanametli wrote:
i da ovo sto rece karlinka.... stoji nazalost, a mobing moras dokazati :|
kod men je glavni boss imao obicaj reci" everyone is replaceable" :D uzrecica je imala smisao: ili radi ili letis van :lol: u sustini,covjek je dobro rekao :-D za vrijeme njeovog mandata, lijencine su letile sa posla :thumbup:

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 02/10/2017 21:10

znam ja dobro kako vrh misli i radi ....nazalost pismom se nece rijesiti nista

il ga išćebajte ili idite a on ce doci do kraja kad tad

musicman80

Post by musicman80 » 02/10/2017 21:17

Natjeraj sefa da ti sam da otkaz. Onda odes, zavedes mu zenu, povalis je jedino par puta, I onda fino od slova izrezanih iz novina, posaljes sefu pismo zajedno sa fotografijama seksa sa njegovom zenom I porukom: “ Da vidimo kome ces sad ti da dajes otkaz” uz jos naravno par sočnih psovki. 8)

P.S. Drago mi je ako sam bilo od pomoci.

evilbaby

Post by evilbaby » 02/10/2017 21:22

svi su isti, majke im ga nabijem. al kad sam vidio "sefa" kako pognute glave slusa bukvicu od direktora, shvatio sam da i nad sefom ima sef.

dgL_

Post by dgL_ » 02/10/2017 21:56

victom wrote:bratte, ako hoće da ti da otkaz, daće ti otkaz i ti tu ništa ne možeš promjeniti.
Možda vas malo i motiviše, ali biće prije da vam daje do znanje da je firma na klimavim nogama, I da se živi od mjeseca do mjeseca.
Ali na kraju krajeva, to ćete saznati uskoro.
Čak i u firmama, koje dobro stoje, dođe kriza, pa se dijele otkazi.

Sve je do tebe, ako ne možeš to durati, traži drugi posao, ako možeš, relaxiraj se i čekaj dan kad ćeš dobiti otkaz.
Ha ja.
Druze u tome i jeste poenta... Jer firma apsolutno ne stoji lose... Sve je redovno, sve je extra, sve je redovno i sve frcera, samo je preglupo da kada reciml imas bas los mjesec, a slijedeci ispunis zadati plan, covjek ti cestita i onako usput doda nikome ovde nije zagarantovano mjesto, ako se ne pronalazite trazite drugi posao... Haman ti zeli reci ako ti se ponovi taj los mjesec bice belaja... A ti sav sretan dosao na sastanak, ispunio poslovni zadatak i obaveze u potpunosti i bit ces cak i nagradjen novcano za to...

Onda sjednes i mislis pa zasto to radis covjece? :(

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 02/10/2017 22:01

dgL_ wrote: Jer firma apsolutno ne stoji lose... Sve je redovno, sve je extra, sve je redovno i sve frcera, samo je preglupo da kada reciml imas bas los mjesec, a slijedeci ispunis zadati plan, covjek ti cestita i onako usput doda nikome ovde nije zagarantovano mjesto, ako se ne pronalazite trazite drugi posao... Haman ti zeli reci ako ti se ponovi taj los mjesec bice belaja... A ti sav sretan dosao na sastanak, ispunio poslovni zadatak i obaveze u potpunosti i bit ces cak i nagradjen novcano za to...

pa dobro vam je rekao, ako niste zadovoljni poslom,trazite drugi posao, everyone is replaceable :)

to su cinjenice, a ne prijetnja :-D

dgL_

Post by dgL_ » 02/10/2017 22:03

Connaisseur Karlin wrote:
dgL_ wrote: Jer firma apsolutno ne stoji lose... Sve je redovno, sve je extra, sve je redovno i sve frcera, samo je preglupo da kada reciml imas bas los mjesec, a slijedeci ispunis zadati plan, covjek ti cestita i onako usput doda nikome ovde nije zagarantovano mjesto, ako se ne pronalazite trazite drugi posao... Haman ti zeli reci ako ti se ponovi taj los mjesec bice belaja... A ti sav sretan dosao na sastanak, ispunio poslovni zadatak i obaveze u potpunosti i bit ces cak i nagradjen novcano za to...

pa dobro vam je rekao, ako niste zadovoljni poslom,trazite drugi posao, everyone is replaceable :)

Hoce ti reci da ako ne uspijes uraditi nesto sto bas i ne zavisi direktno od tebe mozes lako letiti... Zar nakon ispunjenog poslovnog plana nebi trebao bar malo da steknes neku sigurnost, da si zaista dio kolektiva a ne smece kako on to prikaze...

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 02/10/2017 22:06

dgL_ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

Hoce ti reci da ako ne uspijes uraditi nesto sto bas i ne zavisi direktno od tebe mozes lako letiti... Zar nakon ispunjenog poslovnog plana nebi trebao bar malo da steknes neku sigurnost, da si zaista dio kolektiva a ne smece kako on to prikaze...
to je njegov stil i sistem kontroliranja vas, radnika :)

sto ovisi od tebe dirketno ili indirketno na poslu , glavne sefove to najmanje interesira :) ali, nisu glupi, znaju vlro dobro ko radi, a ko lijencari :)

ili ti zelis reci, da je tebi OK da neko radi manje od tebe :D

Romeo 80

Post by Romeo 80 » 02/10/2017 22:37

Moj savjet, radi koliko možeš,a uporedo traži drugi posao! Prošao sam to sve na svojoj koži i govorim iz iskustva. Naši moderni bosanski menadžeri dobro znaju iskorištavati užasnu situaciju na BiH tržištu rada, no ipak nije nemoguće naći drugi posao. I što prije shvatiš da u njihovim očima si u ravni sa kancelarijskim materijalom, to će biti bolje po tebe.

Jednom kad se pomiriš s time da se rad i trud ne isplate kod takvih morona i da se ništa neće promijeniti po tom pitanju, brže ćeš i lakše naći drugi posao. I ta čuvena izreka da je svako zamjenjiv važi itekako i za poslodavce. Ja ne znam u kojoj firmi radiš, čime se firma bavi i na kojoj si poziciji, ali po opisu situacije mi sve miriši na klasično "menadžersko" iživljavanje konstantnim spominjanjem otkaza.

Pravi menadžer ili lider je neko ko tvoj posao zna bolje od tebe. Za to i jeste menadžer! To je osoba koja je sposobna voditi tim ljudi, motivisati ih da rade bolje i koja nagrađuje dobre radnike određenim beneficijama u skladu sa postignutim rezultatima. Jedna od glavnih osobina dobrog vođe je da je i sam sposoban uraditi ono što zahtijeva od svojih ljudi! Ima više odgovornosti, više posla i veću platu!

No u BiH stvarnosti situacija je nerijetko obrnuta. Menadžer je neko ko se dobro "proda" upravi! Prodaje maglu, a rezultate svog tima ljudi predstavlja kao svoje i preuzima tuđe zasluge na sebe. Nesposoban je adekvatno voditi ljude u pravom smijeru i to nadoknađuje svojom superiornom pozicijom te prijetnjama otkazom. Igra na kartu straha kod radnika, jer jedino za to i zna. Time samo motiviše ljude da prije nađu drugi posao. Naravno, na duge staze je to pogubna politika za firmu, jer se time gube dobri radnici, ali kod nas to još uvijek dobro prolazi, jer je stopa nezaposlenosti ogromna.

Sve što sam napisao je na osnovu vlastitog iskustva sa sličnim šljamom. Stoga, radi i dalje i uporedo traži drugi posao. Tu budućnosti niti napretka nećeš imati. Samo stagnaciju i u najboljem slučaju čir na želudcu...

apsidejzi

Post by apsidejzi » 02/10/2017 22:46

dgL_ wrote:

On ima proviziju od ukupne prodaje. Sto vise prodate on vise dobije, ali tek nakon odredjenog nivoa kojeg ostvari. Sto vas vise tjera, on vise dobija.

Post Reply