Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#26 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Ovaj dokumenat je sa njihove UK banke. Da li se on odnosi samo na UK banku ili na sve Handelsbank banke u Evropi ne znam.
Onda po ovome ispada da ni svedski diplomati koji zive i rade u BiH nista para ne mogu poslati kuci u Sve.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#27 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Mariella »

akcija007 wrote: 22/01/2022 16:37 Ovaj dokumenat je sa njihove UK banke. Da li se on odnosi samo na UK banku ili na sve Handelsbank banke u Evropi ne znam.
Onda po ovome ispada da ni svedski diplomati koji zive i rade u BiH nista para ne mogu poslati kuci u Sve.
Moja greska, ali nasla sam dokument za Svedsku i isto je sto se tice BiH. Mozda su nesto mijenjali jer ja sam slala iz Svedske sa Handelsbanken u BiH bez problema, ali to je bilo prije nekoliko godina.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#28 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Ja sam sada malo istrazivao gdje nase BH banke imaju otvoren racun u valuti SEK.
Raiffeisen, UniCredit i Intesa imaju otvoren racun u SEK valuti u Ensklida Banken Stocholm.
Znaci, ja hocu forumasu na Handelsbank da uplatim 500 SEK iz BiH , odem.u Unicredit ispunim obrazac i oni mi terete devizni racun za 500 SEK , poslaju nalog u Ensklida da daljnje procesuiranje da dalje Ensklida salje na Handelsbanken. I obje ove banke ce uzeti neku proviziju.
Ljudi u BiH dobijaju novac od familije iz Svedske preko banaka. Onda bi ovo znacilo da niko ne moze poslati iz Swe pare za BiH i obrnuto. I da familije iz svedske jedino i iskljucivo salju pare po autobusu ili po nekome kada cuju da ide na odmor iz Swe u Bih.
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#29 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Ci-Nick »

Laertes wrote: 22/01/2022 15:58
Ci-Nick wrote: 21/01/2022 20:12

Bio je u Sloveniji, odradio sve, dakle ima sve osnivačke dokumente, dokumente da je vlasnik firme al neće banka da odradi uplatu.
I kao fizičko lice imaš ograničenje, mislim da je maksimalan iznos 2.500 eura.
Ja mojoj kćerki koja studira u Njemačkoj ne mogu uplatiti veći iznos od 2.500 eura.
Koja je to banka? Ja svom sinu bez problema uplatio 4.500 u Austriju, prošli mjesec, rfb.
Intesa..
džakailibu
Posts: 614
Joined: 08/05/2013 11:37

#30 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

akcija007 wrote: 22/01/2022 16:59 Ja sam sada malo istrazivao gdje nase BH banke imaju otvoren racun u valuti SEK.
Raiffeisen, UniCredit i Intesa imaju otvoren racun u SEK valuti u Ensklida Banken Stocholm.
Znaci, ja hocu forumasu na Handelsbank da uplatim 500 SEK iz BiH , odem.u Unicredit ispunim obrazac i oni mi terete devizni racun za 500 SEK , poslaju nalog u Ensklida da daljnje procesuiranje da dalje Ensklida salje na Handelsbanken. I obje ove banke ce uzeti neku proviziju.
Ljudi u BiH dobijaju novac od familije iz Svedske preko banaka. Onda bi ovo znacilo da niko ne moze poslati iz Swe pare za BiH i obrnuto. I da familije iz svedske jedino i iskljucivo salju pare po autobusu ili po nekome kada cuju da ide na odmor iz Swe u Bih.
Ovo je jako zanimljivo i odem na google da potrazim tu banku i dobijem: Stockholms Enskilda Bank, sometimes called Enskilda banken or SEB,- eh ova SEB banka je jedna koju sam kontaktirao i rekli mi da oni mogu transakcije samo unutar swe jer se bave vecinom kreditima za stanove itd. i to znam jer bi upravo od njih i trazili kredit za stan
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#31 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Ci-Nick »

džakailibu wrote: 22/01/2022 17:18
akcija007 wrote: 22/01/2022 16:59 Ja sam sada malo istrazivao gdje nase BH banke imaju otvoren racun u valuti SEK.
Raiffeisen, UniCredit i Intesa imaju otvoren racun u SEK valuti u Ensklida Banken Stocholm.
Znaci, ja hocu forumasu na Handelsbank da uplatim 500 SEK iz BiH , odem.u Unicredit ispunim obrazac i oni mi terete devizni racun za 500 SEK , poslaju nalog u Ensklida da daljnje procesuiranje da dalje Ensklida salje na Handelsbanken. I obje ove banke ce uzeti neku proviziju.
Ljudi u BiH dobijaju novac od familije iz Svedske preko banaka. Onda bi ovo znacilo da niko ne moze poslati iz Swe pare za BiH i obrnuto. I da familije iz svedske jedino i iskljucivo salju pare po autobusu ili po nekome kada cuju da ide na odmor iz Swe u Bih.
Ovo je jako zanimljivo i odem na google da potrazim tu banku i dobijem: Stockholms Enskilda Bank, sometimes called Enskilda banken or SEB,- eh ova SEB banka je jedna koju sam kontaktirao i rekli mi da oni mogu transakcije samo unutar swe jer se bave vecinom kreditima za stanove itd. i to znam jer bi upravo od njih i trazili kredit za stan
To je onda investicijska banka a tebi treba komercijalna.
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#32 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by drndalo »

A da u ponedeljak pitas SveCku ambasadu sto te iz banke zajebaju?
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#33 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by tintilinic »

akcija007 wrote: 21/01/2022 20:29 Slicaj slucaj mog komsije. Zivi u Kanadi. Prodao stan u BiH.
Ojadu se zabavio dok je pare prebacio iz BiH u Kanadu.
Banka mu je trazila:
- potvrdu/papir da je rezident u Kanadi (da zivi duze od 180 dana). To je dokazao licnom kartom
- potvrdu UIO da nema dugovanja po indirektnim porezima, akcizama, carinama
- potvrdu Porezne uprave FBiH da nema dugovanja
I uspio je na kraju da prebaci pare
Vjerovatno ce i u ovom slucaju sve to trebati od papira
Cuj ojadu se zabavio.
Sve nabrojano gore, ako si "cist" da pribavis traje 5 radnih dana.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#34 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Mariella »

akcija007 wrote: 22/01/2022 16:59 Ja sam sada malo istrazivao gdje nase BH banke imaju otvoren racun u valuti SEK.
Raiffeisen, UniCredit i Intesa imaju otvoren racun u SEK valuti u Ensklida Banken Stocholm.
Znaci, ja hocu forumasu na Handelsbank da uplatim 500 SEK iz BiH , odem.u Unicredit ispunim obrazac i oni mi terete devizni racun za 500 SEK , poslaju nalog u Ensklida da daljnje procesuiranje da dalje Ensklida salje na Handelsbanken. I obje ove banke ce uzeti neku proviziju.
Ljudi u BiH dobijaju novac od familije iz Svedske preko banaka. Onda bi ovo znacilo da niko ne moze poslati iz Swe pare za BiH i obrnuto. I da familije iz svedske jedino i iskljucivo salju pare po autobusu ili po nekome kada cuju da ide na odmor iz Swe u Bih.
Ne niko, vec oni sto koriste Handelsbanken ne mogu. Evo i neki clanak za Srbiju, iz 2020

Bank from Europe suspends transfer with Serbia
https://serbia-business.eu/bank-from-eu ... th-serbia/
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#35 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Onda mu je lakse u svedskoj u nekoj drugoj banci otvori racun. Da nije ta Handelsbanken
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#36 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by drndalo »

Moze onda i pare u cashu ponijeti, prijaviti na granicama, ispuniti formulare, odgovoriti na pitanja, imati papire koji potvrdjuju pricu i zdravo. Ili platiti rodjacima Wizz, i da svako ponese po 9900€ bez formulara...
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#37 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Ima li sta novo za ovaj transfer za Swe, jesi sta novo saznao u bankama ?
džakailibu
Posts: 614
Joined: 08/05/2013 11:37

#38 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

akcija007 wrote: 26/01/2022 17:46 Ima li sta novo za ovaj transfer za Swe, jesi sta novo saznao u bankama ?
Evo me, nakon 100 telefonskih poziva i pokusaja da nadjem neku suvislu opciju. Supruga ima OIB broj u hrvatskoj ( nismo ni znali:) i pokusavamo napraviti opciju da otvorimo racun tamo pa da ja prenesem njoj a ona na svoj racun u swe. kako smo supruznici mislim da je laske u kontekstu poreza i sl. Ima milion pitanja a prvi je da banke nece dozvoliti otvaranje racuna samo u tu svrhu pa izgleda da treba majmunisati.
druga opcija je da moze iz BiH za Swe preko currencydirect. To je neka online exchange currency comp. i oni kazu da mogu to uraditi- ja iz svog racuna u BiH na racun u currencydirect a onda odatle u swe banku u krunama. Naravno njihov exch.rate je manji nego zvanicni i gledajuci izgubio bih oko 2000 eura na prijenosu iz eur u sek. I to bez bank fee banke iz BiH.
Malo sam ih provjeravao currencydirect i cine mi se cistim-oni traze neke dokumente jer je veci iznos u pitanju. Ali i dalje sve mi cini kao j...nje jeza!!
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#39 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by rimano »

U slicnom problemu je prodavac kuce koju kupujem. Receno mu je da mjesecno moze samo 10.000 eura prebacivati sa racuna u bih u inostranstvo.
Sto se tice provizija kod vecih iznosa najpovoljnija je procredit banka,.imaju fiksne maksimalne iznose za konverziju valute i transakciju. Ostale banke idu na procenat pa koji god da je iznos.
džakailibu
Posts: 614
Joined: 08/05/2013 11:37

#40 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

rimano wrote: 28/01/2022 18:48 U slicnom problemu je prodavac kuce koju kupujem. Receno mu je da mjesecno moze samo 10.000 eura prebacivati sa racuna u bih u inostranstvo.
Sto se tice provizija kod vecih iznosa najpovoljnija je procredit banka,.imaju fiksne maksimalne iznose za konverziju valute i transakciju. Ostale banke idu na procenat pa koji god da je iznos.
Ovo oko 10 000 je ako prebacuje preko mob. bankarstva i ne treba mu dokaz o porijeklu. Iznad 10 000 ne moze preko mob.bankarstva i trebaju mu dokazi o porijeklu i jos dva dokumenta porezne uprave i uprave za indirektno oporezivanje.
Post Reply