Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#1 Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

Ako ko moze da pomogne sa prijedlogom ili idejom super.
Dakle, zivim u svedskoj i hocu da novac iz BiH banke prebacim u moju Swe banku. Ispada to jako tesko, moja banka uopste ne radi sa BIH a banke koje sam kontaktirao i koje rade sa BiH mi kayu da treba da otvorim racun i da moj cjelokupni platni promet ide preko nih par mjeseci prije nego mogu doci sa upitom o transakciji iz BiH prema njima.
Ne radi se o nekom velikom iznosu ali mi treba za kupovinu stana ovdje odnosno uzimanje kredita.A i za citav iznos je moguce dokayati porijeklo novca.
Bilo kakva ideja je stvarno dobrodosla.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#2 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by zLatk0 »

Šalješ sa BH deviznog računa na SWE devizni račun, s tim da imaš proviziju od BH banke, banke (1 ili više) posrednika i SWE banke.

BH banka će vjerovatno tražiti porijeklo novca (zavisi od visine transkacije i banke), a moguće i SWE.

Također, postoji mogućnost da će BH banka tražiti uvjerenje od PU i UIO da nemaš dugovanja, u zavisnosti od tvog statusa, državljanstva, internih pravila i slično
Ci-Nick
Posts: 5151
Joined: 15/03/2015 17:38

#3 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Ci-Nick »

Iako bi sve to trebalo biti jako lako, zapravo je jako teško.
Momak registrovao firmu u Sloveniji i trebao da uplati 50.000 eura sa svog računa u BiH na račun firme koju je regostrovao u Sloveniji. Praktično da uplati osnivački kapital. Neće banka da odradi transakciju. Jednostavno rečeno banke u BiH odbijaju bilo kakav prenos sredstava. Džaba što je sve legalno, i imaš porijeklo novca. Na kraju ispadne najjednostavnije podići 10.000 eura u banci i sa tom potvrdim pare u džep i pravac Švedska. Ako se radi o većem iznosu onda nekoliko osoba po 10.000.
Ako imaš brata ili roditelje u BiH, oni bi ti mogli slati po 2.500 eura mjesečno kao "pomoć porodici". :lol:
TersMusicaveNaravi
Posts: 14
Joined: 21/01/2022 13:21

#4 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by TersMusicaveNaravi »

bilo kakve transakcije iz BiH podljezu teskim provjerama zbog sumnje na pranje para, i finansiranje terorizma niko nece da rizikuje
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Haris.ba »

Ci-Nick wrote: 21/01/2022 19:58 Iako bi sve to trebalo biti jako lako, zapravo je jako teško.
Momak registrovao firmu u Sloveniji i trebao da uplati 50.000 eura sa svog računa u BiH na račun firme koju je regostrovao u Sloveniji.
Neuporedivo ti je to. Osnivanje firme u stranoj drzavi ima posebne postupke. Cak.na prvu mislim da fizicko lice i ne moze to uraditi iz FBiH. Vec mora pravno lice.

Slanje novcau inostranstvo kao fizicko lice je mogice preko deviznog racuna.
Ci-Nick
Posts: 5151
Joined: 15/03/2015 17:38

#6 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote: 21/01/2022 20:02
Ci-Nick wrote: 21/01/2022 19:58 Iako bi sve to trebalo biti jako lako, zapravo je jako teško.
Momak registrovao firmu u Sloveniji i trebao da uplati 50.000 eura sa svog računa u BiH na račun firme koju je regostrovao u Sloveniji.
Neuporedivo ti je to. Osnivanje firme u stranoj drzavi ima posebne postupke. Cak.na prvu mislim da fizicko lice i ne moze to uraditi iz FBiH. Vec mora pravno lice.

Slanje novcau inostranstvo kao fizicko lice je mogice preko deviznog racuna.
Bio je u Sloveniji, odradio sve, dakle ima sve osnivačke dokumente, dokumente da je vlasnik firme al neće banka da odradi uplatu.
I kao fizičko lice imaš ograničenje, mislim da je maksimalan iznos 2.500 eura.
Ja mojoj kćerki koja studira u Njemačkoj ne mogu uplatiti veći iznos od 2.500 eura.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Haris.ba »

Ci-Nick wrote: 21/01/2022 20:12 Bio je u Sloveniji, odradio sve, dakle ima sve osnivačke dokumente, dokumente da je vlasnik firme al neće banka da odradi uplatu.
I kao fizičko lice imaš ograničenje, mislim da je maksimalan iznos 2.500 eura.
Ne, nije u pitanju Slovenija ima li propis. Vec, ima propis u FBiH poseban kako drzavljanin BiH moze osnovati firmu u inostranstvu. I logicno je da banka u FBiH to mora postovati.
Ci-Nick
Posts: 5151
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote: 21/01/2022 20:14
Ci-Nick wrote: 21/01/2022 20:12 Bio je u Sloveniji, odradio sve, dakle ima sve osnivačke dokumente, dokumente da je vlasnik firme al neće banka da odradi uplatu.
I kao fizičko lice imaš ograničenje, mislim da je maksimalan iznos 2.500 eura.
Ne, nije u pitanju Slovenija ima li propis. Vec, ima propis u FBiH poseban kako drzavljanin BiH moze osnovati firmu u inostranstvu. I logicno je da banka u FBiH to mora postovati.
Prema zakonu o deviznom poslovanju nema prepreke,.

"12. Direktne investicije su sva ulaganja rezidenata u inostranstvu i nerezidenata u Federaciji
koja ulagač obavi s namjerom uspostavljanja trajnih ekonomskih odnosa i ostvarivanja znatnog
uticaja na upravljanje pravnim licem, u skladu sa propisima o stranim ulaganjima i propisima o
vanjskotrgovinskom poslovanju. Uspostavljanje trajnih ekonomskih odnosa i ostvarivanje znatnog
uticaja na upravljanje pravnim licem podrazumijeva:
• osnivanje pravnog lica ili povećanje osnovnog kapitala pravnog lica u potpunom vlasništvu
ulagača, osnivanja dijela pravnog lica (podružnice) ili otkup već postojećega pravnog lica u
potpuno vlasništvo ulagača ili ulaganja radi obavljanja djelatnosti poduzetnika pojedinca,
• ulaganja u novo ili već postojeće pravno lice ako ulagač time stiče ukupno 10% ili više
procenata učešća u osnovnom kapitalu, odnosno 10% ili više glasačkih prava poslije
ispunjenja uslova iz stava 1. ove tačke,"
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#9 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Slicaj slucaj mog komsije. Zivi u Kanadi. Prodao stan u BiH.
Ojadu se zabavio dok je pare prebacio iz BiH u Kanadu.
Banka mu je trazila:
- potvrdu/papir da je rezident u Kanadi (da zivi duze od 180 dana). To je dokazao licnom kartom
- potvrdu UIO da nema dugovanja po indirektnim porezima, akcizama, carinama
- potvrdu Porezne uprave FBiH da nema dugovanja
I uspio je na kraju da prebaci pare
Vjerovatno ce i u ovom slucaju sve to trebati od papira
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by mayab »

džakailibu wrote: 21/01/2022 15:44 Ako ko moze da pomogne sa prijedlogom ili idejom super.
Dakle, zivim u svedskoj i hocu da novac iz BiH banke prebacim u moju Swe banku. Ispada to jako tesko, moja banka uopste ne radi sa BIH a banke koje sam kontaktirao i koje rade sa BiH mi kayu da treba da otvorim racun i da moj cjelokupni platni promet ide preko nih par mjeseci prije nego mogu doci sa upitom o transakciji iz BiH prema njima.
Ne radi se o nekom velikom iznosu ali mi treba za kupovinu stana ovdje odnosno uzimanje kredita.A i za citav iznos je moguce dokayati porijeklo novca.
Bilo kakva ideja je stvarno dobrodosla.
Pretpostavljam da su ti pare u BiH u banci na tekućem računu , ideš u banku i popuniš obrazac za uplatu u inozemstvo, na svoj račun u banci u SWE , kažeš, da porijeklo nije problem, dakle (tražiće ti) predočiš kupoprodajni ugovor po kojem si došao do para.
Imaćeš dvije provizije, kako od banke u BiH , tako i od ove u SWE, i to je to , o visini provizija pitaj u banci
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#11 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by jasib »

zLatk0 wrote: 21/01/2022 18:07 Šalješ sa BH deviznog računa na SWE devizni račun, s tim da imaš proviziju od BH banke, banke (1 ili više) posrednika i SWE banke.

BH banka će vjerovatno tražiti porijeklo novca (zavisi od visine transkacije i banke), a moguće i SWE.

Također, postoji mogućnost da će BH banka tražiti uvjerenje od PU i UIO da nemaš dugovanja, u zavisnosti od tvog statusa, državljanstva, internih pravila i slično
Zašto, kojim propisom? Ili banke samostalno kreiraju ovo pravilo?
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#12 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

@jasib ove potvrde od UIO i Porezne su regulisane Zakonom o deviznom poslovanju jer ti kao fizicko lice sebi saljes pare u inostranstvo.
Ako su ti vec ove pare u BH banci na racunu onda nema potrebe za porijeklo novca jer je banka vec jednom prilikom te uplate analizirala porijeklo novca
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#13 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by jasib »

akcija007 wrote: 22/01/2022 10:04 @jasib ove potvrde od UIO i Porezne su regulisane Zakonom o deviznom poslovanju jer ti kao fizicko lice sebi saljes pare u inostranstvo.
Ako su ti vec ove pare u BH banci na racunu onda nema potrebe za porijeklo novca jer je banka vec jednom prilikom te uplate analizirala porijeklo novca
Taj zakon, te porezne potvrde, odnose se na pravna lica, na rezidente, ne na fizička lica
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#14 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Mora se odnositi i na fizicka lica. Jer ti iznosis kapital iz BiH . Moj komsija za Kanadu je isto prosao tu proceduru (pisao sam par postova gore ).
Ti uvijek mozes u cashu prenijeti (eur ili sek). Do 10 000 eur niko nista te nece pitati. A mozes i vise od 10 000 eur u cashu i na avion. Dobit ces iz banke potvrdu o isplati , i ovdje u BiH na aerodromu na izlazu iz drzave prijavis na carini da iznosis vecu svotu gotovine . Pokazes im dokaz o porijeklu (potvrdu o isplati iz banke) i dobijes neki njihov obrazac da iznosis gotovinu. Po slijetanju u svedsku ti je ista procedura , moras na carini da prijavis unos vece gotovine i sa svim tim papirima ides u svedsku u banku da polozis. Komplikovano jeste ali nije neizvodivo.
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#15 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

akcija007 wrote: 21/01/2022 20:29 Slicaj slucaj mog komsije. Zivi u Kanadi. Prodao stan u BiH.
Ojadu se zabavio dok je pare prebacio iz BiH u Kanadu.
Banka mu je trazila:
- potvrdu/papir da je rezident u Kanadi (da zivi duze od 180 dana). To je dokazao licnom kartom
- potvrdu UIO da nema dugovanja po indirektnim porezima, akcizama, carinama
- potvrdu Porezne uprave FBiH da nema dugovanja
I uspio je na kraju da prebaci pare
Vjerovatno ce i u ovom slucaju sve to trebati od papira
Svi ste u sustini na tragu onoga sto mi se desava i da, trebaju ova tri dokumenta i za fizicka lica. No problem je ovdje sto moje banka u swe uopste ne radi sa BiH bankama i ja ne mogu uraditi tu transakciju. Nasao dvije banke koje rade sa BiH ali sam dobio istovjetan odgovor da moram otvoriti racun i korisitit ga par mjeseci prije nego sto dodjem sa upitom o mogucnosti transakcije. Meni je ovo suludo posebno ako imam sve dokaze o porijeklu novca.
Sada razmišljam da uradim prijenos sredstava u Hrvatsku- tamo mogu otvoriti racun kao rezident EU i onda iz hrvatske u moju banku. Moram dobro provjeritit sve ali mi se ovo cini jedino mogucim. Jesu dvije transakcije ali cijeli postupak se cini izrazito teskim. Em nase banke pokusavaju osporiti transakcije ka inostranstvu em swe banke imaju podozrenje prema transakcijama iz BiH.
Da, pritom ovi papiri iz IOU i Porezne uprave vaze samo mjesec dana :).
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#16 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by problemnatravunu »

Svašta, ne mogu vjerovati da je nemoguća uplata love iz bilo koje banke u BiH u bilo koju banku u Swe....pa valjda su sve u sistemu IBAN i SWIFT ?
Last edited by problemnatravunu on 22/01/2022 15:11, edited 1 time in total.
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#17 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Cudno mi je ovo sto su ti rekli, da banka iz svedske ne radi sa Bh bankama.
Ti kada das ino nalog u BH banci oni traze zajednicke banke u mrezi korespondentnih banaka sa tvojom svedskom bankom. To su jos 1 do max 2 dvije banke izmedju BH banke i swe banke. Tako da mi je to pravo cudno sto su ti rekli.

U HR ces biti nerezident - stranac jer nemas boravak duzi od 180 dana u HR . Bez obzira na eu drzavljanstvo. Trazit ce ti OIB .

Mozes li napisati naziv te svedske banke u kojoj imas racun da vidimo gdje ta banka u inostranstvu ima otvorene racune ?
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#18 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

akcija007 wrote: 22/01/2022 15:08 Cudno mi je ovo sto su ti rekli, da banka iz svedske ne radi sa Bh bankama.
Ti kada das ino nalog u BH banci oni traze zajednicke banke u mrezi korespondentnih banaka sa tvojom svedskom bankom. To su jos 1 do max 2 dvije banke izmedju BH banke i swe banke. Tako da mi je to pravo cudno sto su ti rekli.

U HR ces biti nerezident - stranac jer nemas boravak duzi od 180 dana u HR . Bez obzira na eu drzavljanstvo. Trazit ce ti OIB .

Mozes li napisati naziv te svedske banke u kojoj imas racun da vidimo gdje ta banka u inostranstvu ima otvorene racune ?
Ej hvala na interesovanju, zove se Handelsbanken i pripada velikim bankama - kao kod nas unicredit ili raiffeisen
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#19 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by el_bake007 »

džakailibu wrote: 21/01/2022 15:44 Ako ko moze da pomogne sa prijedlogom ili idejom super.
Dakle, zivim u svedskoj i hocu da novac iz BiH banke prebacim u moju Swe banku. Ispada to jako tesko, moja banka uopste ne radi sa BIH a banke koje sam kontaktirao i koje rade sa BiH mi kayu da treba da otvorim racun i da moj cjelokupni platni promet ide preko nih par mjeseci prije nego mogu doci sa upitom o transakciji iz BiH prema njima.
Ne radi se o nekom velikom iznosu ali mi treba za kupovinu stana ovdje odnosno uzimanje kredita.A i za citav iznos je moguce dokayati porijeklo novca.
Bilo kakva ideja je stvarno dobrodosla.
otvori transferwise EUR racun, iz nase banke posalji pare na taj devizni racun, kad legnu onda ih prebaci na svedski racun.


ili kupi crypto pa ga prodaj u svedskoj samo pazi da ti ne udare porez
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#20 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by akcija007 »

Ne mogu pronaci gdje ta banka ima otborene racune
100% moozes primiti novac iz banke u Bih na tvoj racun u Handelsbank
Uz tvoje ime i prezime , IBAN i swift code tvoje banke : HANDSESS proci ce transfer. Jedino marke ne mozes poslati. Eur ili sek mozes bez ikakvih problema poslati.
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#21 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

akcija007 wrote: 22/01/2022 15:37 Ne mogu pronaci gdje ta banka ima otborene racune
100% moozes primiti novac iz banke u Bih na tvoj racun u Handelsbank
Uz tvoje ime i prezime , IBAN i swift code tvoje banke : HANDSESS proci ce transfer. Jedino marke ne mozes poslati. Eur ili sek mozes bez ikakvih problema poslati.
sada sam nasao dokument unutar banke na njihovom web site/ Countries open for cross-border payments- i ima lista zemalja ali nema BiH, nema Srbije niti Crne gore ali ima recimo kosovo i makedonija. Moja sredstva su na euro racunu- i razmisljam kada sam postavio upit da su mislili da su u domacoj valuti.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#22 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Gray »

Me bi trebao biti nikakav problem da banka primi novac - ima Swift i Iban kod za međunarodna plaćanja, ne moraju oni imati direktan kontakt sa našom bankom, kada bude uplata oni će vidjeti da dolazi uplata i prihvatiti je na račun.

Nema veze I ako su različite valute, trebala bi ti banka automatski samo uraditi konverziju u valutu racuna - ti uplatis 1000 KM a gore ti na računu bude 5000 SEK. Naravno tu ce biti bankarski troškovi i provizije konverzije.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#23 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Mariella »

15.11.2021. datum na dokumentu Restricted countries list (pdf), na listi zemalja je i BiH... :roll:

https://www.handelsbanken.co.uk/en/abou ... -countries
User avatar
Laertes
Posts: 4248
Joined: 08/01/2015 18:25

#24 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by Laertes »

Ci-Nick wrote: 21/01/2022 20:12
Haris.ba wrote: 21/01/2022 20:02

Neuporedivo ti je to. Osnivanje firme u stranoj drzavi ima posebne postupke. Cak.na prvu mislim da fizicko lice i ne moze to uraditi iz FBiH. Vec mora pravno lice.

Slanje novcau inostranstvo kao fizicko lice je mogice preko deviznog racuna.
Bio je u Sloveniji, odradio sve, dakle ima sve osnivačke dokumente, dokumente da je vlasnik firme al neće banka da odradi uplatu.
I kao fizičko lice imaš ograničenje, mislim da je maksimalan iznos 2.500 eura.
Ja mojoj kćerki koja studira u Njemačkoj ne mogu uplatiti veći iznos od 2.500 eura.
Koja je to banka? Ja svom sinu bez problema uplatio 4.500 u Austriju, prošli mjesec, rfb.
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#25 Re: Prijenos sredstava iz BiH u inostranstvo

Post by džakailibu »

Mariella wrote: 22/01/2022 15:52 15.11.2021. datum na dokumentu Restricted countries list (pdf), na listi zemalja je i BiH... :roll:

https://www.handelsbanken.co.uk/en/abou ... -countries
Da, o tome i govorim. uopste ne znam sta da radim.
Post Reply