Prijemni za likovnu akademiju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#1 Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

Zdravo!

Planiram pokušati upisati likovnu akademiju - odsjek grafički dizajn. Da li je iko prošle godine upisao ili općenito zna kako prijemni izgleda? Bilo bi dobro da neko odgovori ko je prije godinu ili dvije upisao jer ne znam da li mijenjaju prijemni ili možda ako imate ikakve upute ili savjete :).

Edit: Predomislila sam se za odsjek, odlučila sam produkt dizajn pokušati.
Last edited by Astelos on 16/02/2021 13:23, edited 1 time in total.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#2 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Luminocity102 »

A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by cenecimoveocino »

Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
treba vss za drzavne firme :izet:
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#4 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Luminocity102 »

cenecimoveocino wrote: 10/02/2021 23:49
Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
treba vss za drzavne firme :izet:

Taman će se tu zaposliti kad se neki doktori medicine ne mogu bez štele.. Plus koliko ima firmi koje se bave grafičkim dizajnom kod nas, još plus da su državne?
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#5 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
Slažem se da bih mogla freelance, ali kao što je osoba prije mene rekla, da bih se mogla zaposliti negdje veće bi mi šanse bile kad bih imala VSS. Planirala sam se fokusirati na concept design također, najvjerovatnije za igrice što znači da bih morala van države ganjati poslove. Mada sam pročitala o jednoj osobi koja se zaposlila u firmi Blizzard kao concept artist iako nije ni srednju završio.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#6 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Luminocity102 »

Astelos wrote: 12/02/2021 11:26
Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
Slažem se da bih mogla freelance, ali kao što je osoba prije mene rekla, da bih se mogla zaposliti negdje veće bi mi šanse bile kad bih imala VSS. Planirala sam se fokusirati na concept design također, najvjerovatnije za igrice što znači da bih morala van države ganjati poslove. Mada sam pročitala o jednoj osobi koja se zaposlila u firmi Blizzard kao concept artist iako nije ni srednju završio.
Pa dobro onda, mislim kako god ti misliš da je najbolje, imaš ovdje nekih info o akademiji i prijemnom ako nisi već vidjela
nauka-i-edukacija-f137/likovna-akademij ... 26544.html
sarajevo-f125/akademija-likovnih-umjetnosti-t67992.html
Neke osobe koje su odgovarale na ove postove su i dalje aktivne na forumu pa im se možeš javiti u privatnoj poruci. Sretno.
User avatar
vaučer
Posts: 9159
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#7 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by vaučer »

Ne znam konkretno za taj prijemni, ali imam završenu Akademiju (drugi smjer, druga Akademija) i godine iskustva u dizajnu i jedino bitno je tvoj pristup i rad. Za ozbiljan posao na zapadu diploma je nebitna - samo portfolio se gleda.

Sad, tu možeš dobiti neku strukturu koju ćeš nadograditi. Osnove kompozicije, tehničke vještine, bazu o tipografiji itd - ali sve to možeš i sama. Čitaj, uči, ovladavaj alatima i eksperimentiraj. Godine na Akademiji mogu biti puno uzaludnije od produktivnih godina solo rada i razvijanja. Diploma po sebi je nebitna u kreativnim industrijama.
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#8 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

Luminocity102 wrote: 12/02/2021 19:01
Astelos wrote: 12/02/2021 11:26
Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
Slažem se da bih mogla freelance, ali kao što je osoba prije mene rekla, da bih se mogla zaposliti negdje veće bi mi šanse bile kad bih imala VSS. Planirala sam se fokusirati na concept design također, najvjerovatnije za igrice što znači da bih morala van države ganjati poslove. Mada sam pročitala o jednoj osobi koja se zaposlila u firmi Blizzard kao concept artist iako nije ni srednju završio.
Pa dobro onda, mislim kako god ti misliš da je najbolje, imaš ovdje nekih info o akademiji i prijemnom ako nisi već vidjela
nauka-i-edukacija-f137/likovna-akademij ... 26544.html
sarajevo-f125/akademija-likovnih-umjetnosti-t67992.html
Neke osobe koje su odgovarale na ove postove su i dalje aktivne na forumu pa im se možeš javiti u privatnoj poruci. Sretno.
Već sam pročitala, ali nisam znala da su osobe još uvijek aktivne, pokušat ću ih kontaktirati. Hvala ti mnogo :)
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#9 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

vaučer wrote: 12/02/2021 19:09 Ne znam konkretno za taj prijemni, ali imam završenu Akademiju (drugi smjer, druga Akademija) i godine iskustva u dizajnu i jedino bitno je tvoj pristup i rad. Za ozbiljan posao na zapadu diploma je nebitna - samo portfolio se gleda.

Sad, tu možeš dobiti neku strukturu koju ćeš nadograditi. Osnove kompozicije, tehničke vještine, bazu o tipografiji itd - ali sve to možeš i sama. Čitaj, uči, ovladavaj alatima i eksperimentiraj. Godine na Akademiji mogu biti puno uzaludnije od produktivnih godina solo rada i razvijanja. Diploma po sebi je nebitna u kreativnim industrijama.
Hvala na odgovoru :). Slažem se u potpunosti. Na kraju sam se odlučila za produkt dizajn, jer mislim da na tom odsjeku bi mi mogli pružiti mnogo više znanja, dok za grafički dizajn znam da je dosta ljudi uspjelo naučiti i bez akademije - barem dosta ljudi u inostranstvu.
User avatar
vaučer
Posts: 9159
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#10 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by vaučer »

Super, sretno i uživaj. Učenje i razvijanje je za cijeli život, ali ispred tebe je toliko ‘prvih’ projekata da ti iskreno malo zavidim. Nadam se da ćeš naći zadovoljstvo u radu i budućoj karijeri. :thumbup:
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#11 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

vaučer wrote: 16/02/2021 17:41 Super, sretno i uživaj. Učenje i razvijanje je za cijeli život, ali ispred tebe je toliko ‘prvih’ projekata da ti iskreno malo zavidim. Nadam se da ćeš naći zadovoljstvo u radu i budućoj karijeri. :thumbup:
Hvala mnogo! :D
User avatar
DiamondDMD12
Posts: 47
Joined: 08/12/2019 21:43

#12 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by DiamondDMD12 »

Zašto upisati akademije, neke tamo političke nauke i pedagogije, upišete nešto od čega se može živjet a ovamo pored se uvijek može učiti ono što te zanima...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#13 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by stubrijez »

Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
Iz istog razloga sta se skoluje doktor, inzinjer ili pravnik. To sto si napisao je tipicno omalovazavanje talenta i afiniteta.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#14 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Luminocity102 »

stubrijez wrote: 30/03/2021 17:08
Luminocity102 wrote: 10/02/2021 22:00 A može jedno iskreno pitanje, zašto planiraš to? Šta očekuješ da ćeš postići kada završiš tu akademiju? Ako si već talentovan/a za to onda možeš i sama da radiš, da se edukuješ na internetu i budeš freelancer, mislim da nema hljeba od te akademije, ili kruha ako hoćeš..
Iz istog razloga sta se skoluje doktor, inzinjer ili pravnik. To sto si napisao je tipicno omalovazavanje talenta i afiniteta.
Pogrešno si me razumio ali dobro.
Astelos
Posts: 6
Joined: 19/12/2020 20:38

#15 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by Astelos »

DiamondDMD12 wrote: 30/03/2021 16:30 Zašto upisati akademije, neke tamo političke nauke i pedagogije, upišete nešto od čega se može živjet a ovamo pored se uvijek može učiti ono što te zanima...
Psiholozi i pedagozi debelo zarađuju u drugim državama, pa čak i u našoj. Također i drugo što si naveo. Mislim da je malo glupo razmišljati da se od toga ne može živjeti. Ne vrijeđam tebe kao osobu, nego takvo mišljenje.
User avatar
DiamondDMD12
Posts: 47
Joined: 08/12/2019 21:43

#16 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by DiamondDMD12 »

Astelos wrote: 01/04/2021 23:46
DiamondDMD12 wrote: 30/03/2021 16:30 Zašto upisati akademije, neke tamo političke nauke i pedagogije, upišete nešto od čega se može živjet a ovamo pored se uvijek može učiti ono što te zanima...
Psiholozi i pedagozi debelo zarađuju u drugim državama, pa čak i u našoj. Također i drugo što si naveo. Mislim da je malo glupo razmišljati da se od toga ne može živjeti. Ne vrijeđam tebe kao osobu, nego takvo mišljenje.
Vidi, niko ne osporava da su te profesije dobro plaćene i da nisu potrebne ali ono o čemu ja pričam je realnost situacije u našoj državi što se tiče toga, postoji masprodukcija tih određenih kadrova poput pravnika, novinara, i to je problem jer je potražnja mala i nema potrebe za tolikom količinom tih profesija. Nije problem ako ti ne smeta ići raditi u Indoneziju ili Brazil sa tim diplomama, da bi radila taj posao kojeg želiš/si studirala, ali u našoj državi ćeš biti poslovođa radnika na blagajnama, u skladištima u Bingu u najboljem slučaju, i to sa debelom štelom, što nema veze sa diplomom koja će skupljati prašinu i stajati na policama kao ukras.
User avatar
vaučer
Posts: 9159
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#17 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by vaučer »

Gledaš na to kao da je zaposlenje samo ostvarivo lokalno. Posebno u nekoj likovnoj struci, naročito u dizajnu, zaposlenje i novac su danas 99% vani i ostvarivi preko interneta. Oni koji to studiraju su spremni na izlazak na to tržište i uopće ne računaju ozbiljno na lokalne poslove. Njihovo tržište je gdje god je klijent.
User avatar
DiamondDMD12
Posts: 47
Joined: 08/12/2019 21:43

#18 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by DiamondDMD12 »

vaučer wrote: 02/04/2021 13:23 Gledaš na to kao da je zaposlenje samo ostvarivo lokalno. Posebno u nekoj likovnoj struci, naročito u dizajnu, zaposlenje i novac su danas 99% vani i ostvarivi preko interneta. Oni koji to studiraju su spremni na izlazak na to tržište i uopće ne računaju ozbiljno na lokalne poslove. Njihovo tržište je gdje god je klijent.
Pa jeste, to sam i rekao, kod nas je slabo tržište, dok, ako neko nije ograničen na BiH ili balkan generalno, onda nije problem u bilo kojoj struci naći posao.
Pogotovo ako se govori o online poslovima kao u likovnoj struci što kažeš, kada se digitalno može obavljati posao itd., ja sam se više odnosio na kao što sam i rekao, pravnike, novinare, politologe, sociologe pa dalje, ono što se ne može baš raditi isključivo online, bez nekog fizičkog prisustva u institucijama za koje rade/obavljaju poslove.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#19 Re: Prijemni za likovnu akademiju

Post by zijancer »

zarade ima i može je biti, naročito u kombinaciji sa zanatima, o animaciji da se ne govori. izluđuje što potomci zanatlija sa čaršije, kada im je već sve servirano, ne razmišljaju o likovnoj, bolje rečeno izluđuju njihove sulude rukotvorine i sve duži niz zlatara u saračima, kineskih proizvoda u kazandžiluku, stolarske radove da ne pominjemo, itd. itd.
Post Reply