Prijemni sa Saobraćajnom Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
nlt

Prijemni sa Saobraćajnom Sarajevo

Post by nlt » 03/07/2016 22:19

Je li neko bio na pripremama, kakvi će otprilike biti tipovi zadataka?

[Emma]

Re: Prijemni sa Saobraćajnom Sarajevo

Post by [Emma] » 04/07/2016 15:27

Ne upisuj to ni za živu glavu :-)

cenecimoveocino

Post by cenecimoveocino » 04/07/2016 16:20

[Emma] wrote:Ne upisuj to ni za živu glavu :-)
što?

nlt

Post by nlt » 05/07/2016 11:31

što to? :D

[Emma]

Post by [Emma] » 05/07/2016 18:29

Posao je skoro nemoguće naći (osim moožda s cestovnim smjerom, ove ostale zaboravi) svaki ispit koji izlaziš parcijalu, završni plaćaš 1,5 KM, semestar kad si sf je 900, uglavnom sve se plaća i što treba i što ne treba, tipa prijava diplomskog rada na svim fakultetima je džabe, na FSK je 100 KM, znanje koje dobiješ je ravno nuli, na faksu su svi profesori skoro familijarno vezani (tipa sadašnji dekan je zet od bivšeg dekana, malo proguglaj Šefkiju Čekića i po novinama su razvalčili njihov nepotizam i krađu knjiga od profesora s univerziteta u Hrvatskoj), asistenti su sinovi od profesora i što je možda najvažnije saobraćajni fakultet postoji samo na Balkanu, vani nigdje ne postoji, tako da ako si računao ići poslije faksa vani raditi bolje nemoj jer tvoje zanimanje nigdje drugo ne postoji, čak ni master ne možeš upisati npr. u Njemačkoj iz razloga što ti nijedan predmet neće priznati sa osnovnih studija. Po meni je saobraćajni fakultet jedino okej upisati ako imaš već siguran posao negdje u špediciji ili logistici, mada taj posao možeš raditi i sa npr. ekonomijom. To je što se tiče cestovnog smjera, ove ostale zračni, kt, pošta to ni ne gledaj.

Voljela bih kad sam ja upisivala FSK da mi je neko ovako nešto napisao, ali eto nažalost nije, trenutno sam bez posla, idem po kursevima, pokušavam promijeniti zanimanje, moje kolege koje su našle posao ili su se prebacili u programere ili rade po call centrima, za mašinom u fabrikama, prodaju osiguranja na procenat itd. Ako već želiš upisati tehnički fakultet, moj ti je savjet da upišeš Mašinstvo ili ETF, mada i s mašinstvom nije to više tako lako kao prije posebno energetika, KGH ima dobru perspektivu, na etf-u izbjegavaj telekomunikacije, tu tek posla nema, osim ako imaš nekoga da te ubaci u telekom. :D

zigson

Post by zigson » 05/07/2016 19:12

[Emma] wrote:Posao je skoro nemoguće naći (osim moožda s cestovnim smjerom, ove ostale zaboravi) svaki ispit koji izlaziš parcijalu, završni plaćaš 1,5 KM, semestar kad si sf je 900, uglavnom sve se plaća i što treba i što ne treba, tipa prijava diplomskog rada na svim fakultetima je džabe, na FSK je 100 KM, znanje koje dobiješ je ravno nuli, na faksu su svi profesori skoro familijarno vezani (tipa sadašnji dekan je zet od bivšeg dekana, malo proguglaj Šefkiju Čekića i po novinama su razvalčili njihov nepotizam i krađu knjiga od profesora s univerziteta u Hrvatskoj), asistenti su sinovi od profesora i što je možda najvažnije saobraćajni fakultet postoji samo na Balkanu, vani nigdje ne postoji, tako da ako si računao ići poslije faksa vani raditi bolje nemoj jer tvoje zanimanje nigdje drugo ne postoji, čak ni master ne možeš upisati npr. u Njemačkoj iz razloga što ti nijedan predmet neće priznati sa osnovnih studija. Po meni je saobraćajni fakultet jedino okej upisati ako imaš već siguran posao negdje u špediciji ili logistici, mada taj posao možeš raditi i sa npr. ekonomijom. To je što se tiče cestovnog smjera, ove ostale zračni, kt, pošta to ni ne gledaj.

Voljela bih kad sam ja upisivala FSK da mi je neko ovako nešto napisao, ali eto nažalost nije, trenutno sam bez posla, idem po kursevima, pokušavam promijeniti zanimanje, moje kolege koje su našle posao ili su se prebacili u programere ili rade po call centrima, za mašinom u fabrikama, prodaju osiguranja na procenat itd. Ako već želiš upisati tehnički fakultet, moj ti je savjet da upišeš Mašinstvo ili ETF, mada i s mašinstvom nije to više tako lako kao prije posebno energetika, KGH ima dobru perspektivu, na etf-u izbjegavaj telekomunikacije, tu tek posla nema, osim ako imaš nekoga da te ubaci u telekom. :D
A sta mu naprica :D Ne znam za saobracajni, al sa masinstvom a pogotovo ETF-om imas posla sigurno..

sarajevo-x.com

Post by sarajevo-x.com » 05/07/2016 20:18

Ako ga ovaj post ne odbije od ovog fakulteta onda neće ništa. :lol:

MrNobody

Post by MrNobody » 05/07/2016 21:46

Na prijemnom budu 4 zadatka, preporučujem ti da odeš do fakulteta kupiš zbirku i preradiš što više možeš rokova. Mislim da se svake godine vrte slični tipovi zadataka i da prijemni nije pretjerano težak.

Preporučujem ti da upišeš cestovni smjer na koji će vjerovatno konkurisati najviše kandidata. Ovo što je koleginica napisala je 70% tačno, za odlazak vani ne znam jer nisam pokušavao. Studij nije težak i uz malo rada, truda i znanja se može završiti ovaj fakultet.

nlt

Post by nlt » 06/07/2016 11:39

MrNobody wrote:Na prijemnom budu 4 zadatka, preporučujem ti da odeš do fakulteta kupiš zbirku i preradiš što više možeš rokova. Mislim da se svake godine vrte slični tipovi zadataka i da prijemni nije pretjerano težak.

Preporučujem ti da upišeš cestovni smjer na koji će vjerovatno konkurisati najviše kandidata. Ovo što je koleginica napisala je 70% tačno, za odlazak vani ne znam jer nisam pokušavao. Studij nije težak i uz malo rada, truda i znanja se može završiti ovaj fakultet.
ja sam predao na cestovni, pa vidjet ćemo, radio sam prijemne i uistinu prelagano je,,,,,, pa vidjet cemo

nlt

Post by nlt » 06/07/2016 11:41

[Emma] wrote:Posao je skoro nemoguće naći (osim moožda s cestovnim smjerom, ove ostale zaboravi) svaki ispit koji izlaziš parcijalu, završni plaćaš 1,5 KM, semestar kad si sf je 900, uglavnom sve se plaća i što treba i što ne treba, tipa prijava diplomskog rada na svim fakultetima je džabe, na FSK je 100 KM, znanje koje dobiješ je ravno nuli, na faksu su svi profesori skoro familijarno vezani (tipa sadašnji dekan je zet od bivšeg dekana, malo proguglaj Šefkiju Čekića i po novinama su razvalčili njihov nepotizam i krađu knjiga od profesora s univerziteta u Hrvatskoj), asistenti su sinovi od profesora i što je možda najvažnije saobraćajni fakultet postoji samo na Balkanu, vani nigdje ne postoji, tako da ako si računao ići poslije faksa vani raditi bolje nemoj jer tvoje zanimanje nigdje drugo ne postoji, čak ni master ne možeš upisati npr. u Njemačkoj iz razloga što ti nijedan predmet neće priznati sa osnovnih studija. Po meni je saobraćajni fakultet jedino okej upisati ako imaš već siguran posao negdje u špediciji ili logistici, mada taj posao možeš raditi i sa npr. ekonomijom. To je što se tiče cestovnog smjera, ove ostale zračni, kt, pošta to ni ne gledaj.

:shock:

[Emma]

Post by [Emma] » 06/07/2016 16:54

zigson wrote:
A sta mu naprica :D Ne znam za saobracajni, al sa masinstvom a pogotovo ETF-om imas posla sigurno..
U poređenju sa saobraćajnim, puno je lakše, mada znam i ljude s mašinstva što rade po granapima i call centrima tako da ništa nije sigurno, ali ima i do nafake i snalaženja (čitaj: mogućnosti da te prijatelj negdje preporuči ili da upadneš preko štele :D)

P308

Post by P308 » 06/07/2016 17:40

[Emma] wrote:...... tipa prijava diplomskog rada na svim fakultetima je džabe, na FSK je 100 KM.......
Netacno. Prijava diplomskog rada na Filozofskom fakultetu se placa 100 KM a vjeurjem da je i na ostalim fakultetima isto. A nakon sto je rad odobren i NNV zakaze datum javne odbrane potrebno je uplatiti jos 200 KM.

[Emma]

Post by [Emma] » 06/07/2016 19:14

P308 wrote:
[Emma] wrote:...... tipa prijava diplomskog rada na svim fakultetima je džabe, na FSK je 100 KM.......
Netacno. Prijava diplomskog rada na Filozofskom fakultetu se placa 100 KM a vjeurjem da je i na ostalim fakultetima isto. A nakon sto je rad odobren i NNV zakaze datum javne odbrane potrebno je uplatiti jos 200 KM.
A na saobraćaju potrebno je uplatit još 400 kad se zakaže datum odbrane. :D

P308

Post by P308 » 06/07/2016 20:08

[Emma] wrote:
P308 wrote:
A na saobraćaju potrebno je uplatit još 400 kad se zakaže datum odbrane. :D
Mozemo do sutra ovako. Ne mogu se porediti i po broju studenata i po nekim drugim elementima. I na Akademiji likovnih umjetnosti se do prije par godina placalo 600 KM nakon zakazivanja datuma odbrane. Mislim da se sada placa 400 KM. U svakom slucaju je netacna informacija da je to jedini fakultet na kojem se placa prijava diplomskog rada.

[Emma]

Post by [Emma] » 06/07/2016 20:28

P308 wrote:
[Emma] wrote:
Mozemo do sutra ovako. Ne mogu se porediti i po broju studenata i po nekim drugim elementima. I na Akademiji likovnih umjetnosti se do prije par godina placalo 600 KM nakon zakazivanja datuma odbrane. Mislim da se sada placa 400 KM. U svakom slucaju je netacna informacija da je to jedini fakultet na kojem se placa prijava diplomskog rada.
Većina mojih prijatelja su sa tehničkih fakulteta pa sam se poredila s njima. Kako god 500 KM za odbranu rada je previše. I to na fakultetu od kojeg haman pa ništa nemaš, ni znanja ni posla.

ElRe

Post by ElRe » 07/07/2016 14:34

Zavrsio sam FSK, KT smjer. Sto se tice znanja, neces dobiti nesto puno vrijedno. Ja sam poslije fakulteta zavrsio i Cisco CCNA u Sarajevu, radio u jednom TK operatoru u Kiseljaku, nakon toga promijenio poslodavca u Sa. U poslu redovno ides na edukacije i usavrsavanja.

Post Reply