Prijemni na Stomatoloskom

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#1 Prijemni na Stomatoloskom

Post by Bedri »

Pozdrav svima!
Evo prvi put se javljam na ovom forumu,i interesuje me moze li mi ko pomoci da nadjem neke testove za prijemni ispit na stomatoloskom fakultetu :?:
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#2

Post by Bedri »

Dobro,posto izgleda niko nije u toku sa gore postavljenim pitanjem,moze li mi bar neko reci nesto o fakultetu,je li previse tezak itd?
hammerhead
Posts: 153
Joined: 20/05/2005 11:20

#3

Post by hammerhead »

Tezak fax pravo,ali isplativ :D
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#4

Post by Ali_G »

Medicina i Stomatologija zajedno drze pripremnu nastavu, bar je tako bilo. Dobiju se i neki informatori, predje se gradivo ono sto najcesce dolazi na ispitima. Fax je tezak. Pola predmeta s medicine je i na stomatologiji samo u u nesto manjem obimu. Hammer ti je rekao da je isplativ i upravu je. ETo
User avatar
Narandza
Posts: 48
Joined: 17/06/2005 18:51
Location: Kalesija

#5

Post by Narandza »

ima jedan moj jaran on ce stomatologiju...ima nekih testova ali su ono iz proslih godina iz fizike najvise :-)
hammerhead
Posts: 153
Joined: 20/05/2005 11:20

#6

Post by hammerhead »

Uci Njutnove zakone e da bi mogao oko zuba cackati!
To ti je krucijalno :-)
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#7

Post by Bedri »

E hvala vam na odgovorima.Ja imam testove za prijemni iz medicine.Ali_G,to je znaci i za stomatoloski?
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#8

Post by sunday_morning »

na stomatologiji, kao sto su ti rekli postoji pripremna nastava. mislim da se placalo oko 100-150KM, ali opet provjeri. ono sto je najbitnije je da na toj pripremi prelazis otprilike ono gradivo koje bi se moglo pojaviti na prijemnom, npr. ako je u pitanju fizika ili hemija, vjezbas nekoliko tipova zadataka. poslije samo izmijene brojeve, ali tekstualno zadaci su uglv. isti.
sto se tice biologije, bitno je da predjes ''najvaznije'' lekcije koje su se provlacile kroz srednju skolu. najbolje bi bilo da uzmes pitanja sa medicine u sarajevu ili tuzli. sve je to vise-manje isto.
(ako imas nekoga u tuzli, pokusaj nabaviti skriptu sa nekih cca 1000 pitanja iz biologije, hemije i fizike...poslije toga, racunajuci na tvoje dobro srednjoskolsko znanje, prijemni je sasa)

sto se tice duzine trajanja pripremne nastave, i to se raspitaj je li bilo promjena ali trajale su oko jedan mjesec.
najbolje je ipak da odes na fakultet u studentsku sluzbu i tu bi trebao dobiti info iz prve ruke.

moj savjet ti je da se ne zamaras pitanjima je li stomatologija teska i sl. svaki fakultet moze biti tezak i promasaj ako nije tvoja istinska zelja, ako zaista nemas veliku motivaciju da to postanes (stomatolog).
najbitnije je da od pocetka redovno ucis, dakle razvijas dobru radnu naviku i ne cekas zadnje dane pred ispit. uz veliku motivaciju i marljiv rad, sve se moze i nije tesko. budi spreman da se odreknes svakodnevnih kafa i da pred ispite spustis na mjesec dana roletne...ali ne dozvoli da te plase kako neces imati vremena za zabavljanje i izlaske. sve je opet stvar racionalizacije vremena. GOOD LUCK!
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#9

Post by Bedri »

sunday_morning wrote:na stomatologiji, kao sto su ti rekli postoji pripremna nastava. mislim da se placalo oko 100-150KM, ali opet provjeri. ono sto je najbitnije je da na toj pripremi prelazis otprilike ono gradivo koje bi se moglo pojaviti na prijemnom, npr. ako je u pitanju fizika ili hemija, vjezbas nekoliko tipova zadataka. poslije samo izmijene brojeve, ali tekstualno zadaci su uglv. isti.
sto se tice biologije, bitno je da predjes ''najvaznije'' lekcije koje su se provlacile kroz srednju skolu. najbolje bi bilo da uzmes pitanja sa medicine u sarajevu ili tuzli. sve je to vise-manje isto.
(ako imas nekoga u tuzli, pokusaj nabaviti skriptu sa nekih cca 1000 pitanja iz biologije, hemije i fizike...poslije toga, racunajuci na tvoje dobro srednjoskolsko znanje, prijemni je sasa)


sto se tice duzine trajanja pripremne nastave, i to se raspitaj je li bilo promjena ali trajale su oko jedan mjesec.
najbolje je ipak da odes na fakultet u studentsku sluzbu i tu bi trebao dobiti info iz prve ruke.

moj savjet ti je da se ne zamaras pitanjima je li stomatologija teska i sl. svaki fakultet moze biti tezak i promasaj ako nije tvoja istinska zelja, ako zaista nemas veliku motivaciju da to postanes (stomatolog).
najbitnije je da od pocetka redovno ucis, dakle razvijas dobru radnu naviku i ne cekas zadnje dane pred ispit. uz veliku motivaciju i marljiv rad, sve se moze i nije tesko. budi spreman da se odreknes svakodnevnih kafa i da pred ispite spustis na mjesec dana roletne...ali ne dozvoli da te plase kako neces imati vremena za zabavljanje i izlaske. sve je opet stvar racionalizacije vremena. GOOD LUCK!

Hvala ti na ovako iscrpnom odgovoru.
Postoji jedan problem,ja sam iz Ulcinja tako da tu pripremnu nastavu ne mogu pohadjati.
E sad sta me interesuje,ja imam skriptu od nekih 1500 pitanje iz Fizike,Hemije i Biologije,znaci iz svakog premeta od po 500 pitanja.
To su pitanja za pripremanje prijemnog na medicinskom fakultetu u Sarajevu.Pitanje je da li su to ista otprilike ista pitanja koja ce se traziti i na prijemnom na stomatoloskom fakultetu?

Pozdrav
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#10

Post by sunday_morning »

pa malo jeste problem sto si ti u Ulcinju. ja sam polagala davno prijemni na medicinskom faxu, i to ne u SA, ali svejedno...moras odvojiti par dana da dodjes i ispitas situaciju. na daljinu ne mozes rjesavat tako vazne stvari. a ne bi bilo lose da uzmes negdje stan jedno mjesec dana kada budu te pripreme (tako su radili neki moji prijatelji koji su upisivali stomatologiju u SA..i svi koji su pohadjali tu nastavu su bez problema prosli prijemni).
pitas da li su to ista pitanja. nisu, ali su slicna. recimo na medicini bude sistem zaokruzivanja odgovora, uglavnom...na stomatologiji se rade zadaci. znaci, moras doci i provjeriti licno, osobno i personalno :D
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#11

Post by Ali_G »

Tih 1500 pitanja, to ti je ustvari informator. Na medicini je pretprosle godine prijemni bio identican tim pitanjima, a za stomatologiju ne znam. Iz biologije ti je najvise pitanja iz genetike. Najbolje bi ti bilo kad bi mogao/la doci na te pripreme. Pomoglo bi ti da vidis tacno koje ti gradivo treba.
Sunday morning ti je najbolje rekla oko tezine. Kafenisanje po citav dan zaboravi:) najbitnije je ti da redovno radis. Ima se vremena za sve. Ako se organizujes kako treba nikakvih problema nema.


ps
kolegice sunday morning dajete li instrukcije iz anatomije, blizi se ispit :D
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#12

Post by sunday_morning »

da, dobro si me podsjetio/la ALI_G...dobro obrati paznju na genetiku i citologiju. nece te masiti sigurno.
za ALI: nista od toga....samo knjigu u ruke i u 8h u secir salu. proberi iz formalina, stavi na ''tacnu'' i strebaj. napravi pauzu za rucak i kuci kad zakljucavaju laboranti :D nema druge. nadam se da imas dobre anatomske atlase. sobotini su dobri, mada sam ja koristila i one starije, woerdeman-ove. i tebi SRETNO!
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#13

Post by Bedri »

Ok ljudi,hvala vam na odgovorima.Posle svega najvjerovatnije se necu ni pojaviti na prijemnom,jer trebalo bi da je ta nastava uveliko pocela jer koliko ja znam prijemni ce biti iza 1. jula tako nemam dovoljno vremena za spremanje,a bez toga cini mi se da bih bio ipak autsajder na tom testu.
Sad jedino jos sto me interesuje je da li neko zna mozda koliko se stranih studenata otprilike prijavljuje na stomatologiju?Znam da primaju 10 stranaca,pa mozda ako nije previse prijavljenih i ako pretpostavim da ni oni nisu bili na spremanju u Sarajevu,mozda tu vidim neku svoju sansu.
Ali i kad bih polozio prijemni ne bih sigurno isao na stomatoloski jer vec sam se upisao i na ekonomski u Podgorici,pa sam mislio da do kraja ljeta odlucim gdje cu.
Hvala vam sto ste mi otvorili oci :zzzz:
Bedri
Posts: 6
Joined: 14/06/2005 16:48
Location: Ulcinj

#14

Post by Bedri »

Bedri wrote:Sad jedino jos sto me interesuje je da li neko zna mozda koliko se stranih studenata otprilike prijavljuje na stomatologiju?Znam da primaju 10 stranaca,pa mozda ako nije previse prijavljenih i ako pretpostavim da ni oni nisu bili na spremanju u Sarajevu,mozda tu vidim neku svoju sansu.

Ako neko zna otprilike nek mi odgovori veceras najkasnije do ponoci jer veceras moram donijeti odluku hocu li se uopste prijavljivat. :?
Post Reply