Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Mirnesa_li
Posts: 7
Joined: 12/04/2014 11:40

#1 Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Mirnesa_li »

.
Last edited by Mirnesa_li on 20/08/2014 17:03, edited 1 time in total.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#2 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by staradis »

Imaju ljudi telefon pa pitaj. Istina je sve sto si cula. Sretno!

p.s. imas web stranicu fakulteta i tamo imas sve podatke za kontakt
Mirnesa_li
Posts: 7
Joined: 12/04/2014 11:40

#3 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Mirnesa_li »

.
Last edited by Mirnesa_li on 20/08/2014 17:03, edited 1 time in total.
co211
Posts: 147
Joined: 20/02/2014 17:27

#4 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by co211 »

Samo Anglistika i Psihologija. Razlog za uvođenje prijemnog jeste što se u proteklih nekoliko godina na Anglistici (za psi. ne znam) nakotilo svega i svačega, od onih što su upisali jer ne znaju gdje će (pa je ovde najlakše bilo) do onih što misle da je ovo kao kakav kurs iz engleskog pa da će ih ovde učiti osnove. U svakom slučaju - da, prijemni je samo za ova dva odsjeka. Sretno.
Mirnesa_li
Posts: 7
Joined: 12/04/2014 11:40

#5 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Mirnesa_li »

.
Last edited by Mirnesa_li on 20/08/2014 17:03, edited 1 time in total.
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Ambrozija »

co211 wrote:Samo Anglistika i Psihologija. Razlog za uvođenje prijemnog jeste što se u proteklih nekoliko godina na Anglistici (za psi. ne znam) nakotilo svega i svačega, od onih što su upisali jer ne znaju gdje će (pa je ovde najlakše bilo) do onih što misle da je ovo kao kakav kurs iz engleskog pa da će ih ovde učiti osnove. U svakom slučaju - da, prijemni je samo za ova dva odsjeka. Sretno.
Prijemni se planira uvesti i na ostale odsjeke, ali sad za sada je zvanicno samo za Anglistiku i Psihologiju.
co211
Posts: 147
Joined: 20/02/2014 17:27

#7 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by co211 »

Za sada je poznato samo za ova dva odsjeka. Za ostale odsjeke još ostaje da se vidi i te će biti poznato za par mjeseci.
Mirnesa_li
Posts: 7
Joined: 12/04/2014 11:40

#8 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Mirnesa_li »

Ma nekako mi je sve ovo neorganizovano ako će se tek za koji mjesec znati da li će biti prijemnog ili ne. Valjda su to trebali prošle godine dogovoriti pa da nakon polaganja mature i svega ostalog imamo makar mjesec dana da se spremimo za prijemni ispit. Ali dobro, šta je tu je. :) Hvala svima na odgovorima.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#9 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Individualism18 »

Mirnesa_li wrote:Ma nekako mi je sve ovo neorganizovano ako će se tek za koji mjesec znati da li će biti prijemnog ili ne. Valjda su to trebali prošle godine dogovoriti pa da nakon polaganja mature i svega ostalog imamo makar mjesec dana da se spremimo za prijemni ispit. Ali dobro, šta je tu je. :) Hvala svima na odgovorima.
Ja ne bih rekla da će uvoditi prijemni na sve odsjeke jer ionako bez prijemnog ispita na pojedinim ostane mjesta i za četvrti rok. Psihologija i Anglistika su "najpopularniji" odsjeci i stvarno je neophodno uvođenje neke selekcije koja se ne bazira samo na ocjenama, jer svi znamo da nije petica iz svake škole ista. Bilo bi dobro da se uvede na nivou fakulteta jer je žalosno sa kakvim neznanjem se ljudi upisuju na ovaj fakultet, ali vidjet ćemo kako će to sve izgledati. :)

Ti se nemoj oko toga brinuti. :) Neće na prijemnom biti ništa preteško, samo osnove srednjoškolskog gradiva, a to bi uz malo ponavljanja trebala znati. Imat ćete dovoljno vremena da se spremite. Ako znaš šta želiš upisati, možeš početi ponavljati gradivo. Neće ti škoditi sve i da ne bude ispita, jer će ti to sve trebati na fakultetu. Sretno ti. :)
Mirnesa_li
Posts: 7
Joined: 12/04/2014 11:40

#10 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Mirnesa_li »

Individualism18 wrote:
Mirnesa_li wrote:Ma nekako mi je sve ovo neorganizovano ako će se tek za koji mjesec znati da li će biti prijemnog ili ne. Valjda su to trebali prošle godine dogovoriti pa da nakon polaganja mature i svega ostalog imamo makar mjesec dana da se spremimo za prijemni ispit. Ali dobro, šta je tu je. :) Hvala svima na odgovorima.
Ja ne bih rekla da će uvoditi prijemni na sve odsjeke jer ionako bez prijemnog ispita na pojedinim ostane mjesta i za četvrti rok. Psihologija i Anglistika su "najpopularniji" odsjeci i stvarno je neophodno uvođenje neke selekcije koja se ne bazira samo na ocjenama, jer svi znamo da nije petica iz svake škole ista. Bilo bi dobro da se uvede na nivou fakulteta jer je žalosno sa kakvim neznanjem se ljudi upisuju na ovaj fakultet, ali vidjet ćemo kako će to sve izgledati. :)

Ti se nemoj oko toga brinuti. :) Neće na prijemnom biti ništa preteško, samo osnove srednjoškolskog gradiva, a to bi uz malo ponavljanja trebala znati. Imat ćete dovoljno vremena da se spremite. Ako znaš šta želiš upisati, možeš početi ponavljati gradivo. Neće ti škoditi sve i da ne bude ispita, jer će ti to sve trebati na fakultetu. Sretno ti. :)
Hvala. Ma znam, ali nekako me iznenadilo ovo. Nisam očekivala da će biti prijemnog ispita jer su govorili da će ih ukidati i na drugim fakultetima u Sarajevu pa nisam očekivala da će ih na Filozofskom ponovo uvoditi. :-) Ali nema veze, nije ni to tako strašno. :-D
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#11 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Tesla10 »

A šta na vašem prijemnom ispitu sve bude ? Znam da je na tehničkim fakultetima matematika glavna, ali šta je glavno kod vas ? Znatiželjan sam samo ;) .
co211
Posts: 147
Joined: 20/02/2014 17:27

#12 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by co211 »

Dužina i širina spolovila...

šta može biti na prijemnom iz Engleskog? Psihologije?
User avatar
thomasgravesen
Posts: 250
Joined: 18/07/2013 21:26

#13 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by thomasgravesen »

Ako bude priemnog a biće abede pokažite svešto znate i umiete. Neka bolji pobiedi.
pahuljicaaa25
Posts: 56
Joined: 01/04/2013 19:11

#14 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by pahuljicaaa25 »

Mirnesa_li wrote:Pozdrav svima. Pročitala sam na temi o Filozofskom fakultetu da se od ove godine opet uvodi prijemni ispit, ali navedena su samo dva odsjeka. Mene zanima da li neko ima informaciju da li je istina da se uvodi prijemni ispit i da li je to za sve odsjeke ili? Rado bih otišla do fakulteta i lično se raspitala, ali nisam iz Sarajeva, tako da nemam tu mogućnost, a niko mi se ne javlja na broj telefona Studentske službe. Ne znam da li imam pogrešan broj ili šta već, ali zovem već dva dana i niko mi se ne javlja. :-?

Imam još jedno pitanje - Zna li neko možda koliko godišnje ljudi diplomira na dvopredmetnom studiju B/h/s jezik i književnost naroda BiH (ili Književnost naroda BiH i b/h/s jezik)? A na psihologiji? Ne tražim tačnu cifru, nego otprilike da znam kolika je konkurencija pri traženju posla. :) Voljela bih ako neko studira na nekim od ovih odsjeka da mi se javi pa da mogu postaviti još neka pitanja o samom studiju. Hvala.

Ja sam prva godina psihologije, pa ako ti mogu ikako pomoći, pošalji mi poruku slobodno :)
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#15 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by babyblue00 »

co211 wrote:Dužina i širina spolovila...

šta može biti na prijemnom iz Engleskog? Psihologije?
Hahahaha, pobijedio! :D
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#16 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by babyblue00 »

Mirnesa_li wrote:Zna li neko možda koliko godišnje ljudi diplomira na dvopredmetnom studiju B/h/s jezik i književnost naroda BiH (ili Književnost naroda BiH i b/h/s jezik)?
Možeš se meni javiti u inbox što se tiče ovog studija. :)
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#17 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Tesla10 »

co211 wrote:Dužina i širina spolovila...

šta može biti na prijemnom iz Engleskog? Psihologije?
Pitam za ostale oblasti. A ne vjerujem da će samo jedan predmet polagati iz engleskog jezika i psihologije. By the way, napravio si jednu malu grešku u svome komentaru, a vjerujem da se takve stvari na prijemnom ne praštaju :mrgreen: .
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Pooll »

Tesla10 wrote:
co211 wrote:Dužina i širina spolovila...

šta može biti na prijemnom iz Engleskog? Psihologije?
Pitam za ostale oblasti. A ne vjerujem da će samo jedan predmet polagati iz engleskog jezika i psihologije. By the way, napravio si jednu malu grešku u svome komentaru, a vjerujem da se takve stvari na prijemnom ne praštaju :mrgreen: .
Na historiji je svojevremeno bio prijemni pismeno i usmeno... pismeno su bile teme, imaš tri sata da pišeš i teme su bile uglavnom iz nacionalne historije tipa BiH za A-U, BiH u II Svj. ratu i sl. Na usmenom su bila po tri pitanja pred tročlanom komisijom tipa: Banjalučki boj, Punski ratovi, Munjeviti rat, A-U okupacija BiH, Napoleonon, pad Carigrada 1453, Humanizam i Renesansa, Francuska revolucija, Svijet između dva svjetska rata, itd, itd, znači svo gradivo iz udžbenika gimnazije I-IV razreda... Pismeni je nosio 10 poena a usmeni 30, ostalo su bile ocjene iz škole...
Sarajevo_Heart89
Posts: 2
Joined: 04/06/2014 02:40

#19 Re: Prijemni ispit na Filozofskom fakultetu Sarajevo

Post by Sarajevo_Heart89 »

Pozdrav narode.

Jel' neko zna mozda koliko studenata primaju na prvu godinu, prvog ciklusa studija, odsjek za anglistiku (filozofski fakultet Sarajevo)? I da li neko zna koliko kosta godina redovno samofinansiranje i vanredno? Rekose da ima prijemni iz engleskog i psihologije.. I da li moze neko da mi kaze koje su sanse da upadnem, obzirom da mi prosjek u srednjoj nije za pohvalu, mada s' engleskim jezikom nemam nikakvih problema, stavise, znam ga odlicno. Unaprijed hvala na odgovoru. :)
Post Reply