Prijem Federacije u EU po ugledu na Kipar

Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#1 Prijem Federacije u EU po ugledu na Kipar

Post by Shoba »

Trebalo bi da po Kiparskom receptu uradimo isto. Da EU primi federaciju, a za RS kad se za to stvore prilike. Naravno, njima bi bile onemogucene bilo kakve beneficije dok ne pocnu da suradjuju i prihvate promjene dejtonskog sporazuma.
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#2

Post by Shamrock »

o boze :zzzz:
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#3

Post by Shoba »

to se naravno nece desiti, jer smo sonje i politicki pigmeji...najobicniji otirac Balkana....
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#4

Post by Shamrock »

cemu onda otvaranje teme? poredit cipar i bih je jednostavno glupo... :)
haris ubleha
Posts: 516
Joined: 06/09/2006 11:24

#5

Post by haris ubleha »

Ako cemo praviti poredjenje sa Kiprom

Kipar je podijeljen na dva dijela...
BiH je podijeljena na dva dijela, ne toliko kao Kipar, ali recimo da je to isto, barem za potrebe price...

U oba djela Kipra se glasalo o ujedinjenju drzave...
Kiparski Grci su PROTIV ujedinjenja...
Kiparski Turci su ZA ujedinjenje...

Hipoteticki, u BiH se organizuje slican referendum na kojem glasaju samo Bosnjaci i Srbi jer su BH Hrvati vec u u EU zahvaljujuci ulasku Hrvatske...
BH Srbi su PROTIV ujedinjenja BiH (ukidanja entiteta ili nesto tako)...
BH Bosnjaci ZA ujedinjenje

Nakon referenduma na Kipru...
Grcki dio Kipra (koji je glasao PROTIV ujedinjenja) je primljen u EU
Turski dio Kipra nije primljen u EU...

Nakon referenduma u BiH...
... nastavite sami...

8)
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#6

Post by Shamrock »

bih ekonomija je dno dna i treba bar 20 godina mukotrpnog rada da bi dosegla standarde EU
nastavi sam :zzzz:
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#7

Post by supersonic »

pa to bi dodik i ekipa iz rs-a docekali sa odusevljenjem. jos jedan razlog da bih ne moze da opstane i da se trebaju otcijepiti. druga stvar, ako ce nekoga primiti u eu, onda je to rs, a ne fbih. bolje su uredjeni nego fbih, jedinstveni su tj. etknicki cisti. kako su postali etnicki cisti? mislis da je koga briga? hrvatska je ocistila drzavu, a prvi su kandidat za eu.
ako zelis cjelovitu bih, zaboravi na tu ideju.
bl4ever
Posts: 104
Joined: 27/02/2007 10:13

#8

Post by bl4ever »

haris ubleha wrote:Ako cemo praviti poredjenje sa Kiprom

Hipoteticki, u BiH se organizuje slican referendum na kojem glasaju samo Bosnjaci i Srbi jer su BH Hrvati vec u u EU zahvaljujuci ulasku Hrvatske...
BH Srbi su PROTIV ujedinjenja BiH (ukidanja entiteta ili nesto tako)...
BH Bosnjaci ZA ujedinjenje
... nastavite sami...

8)
pa i srbi ce uci u EU kao i BH hrvati, jer vecinom imaju ili ce imati pasose SRB...
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#9 Re: Prijem Federacije u EU po ugledu na Kipar

Post by Dezze »

Shoba wrote:Trebalo bi da po Kiparskom receptu uradimo isto. Da EU primi federaciju, a za RS kad se za to stvore prilike. Naravno, njima bi bile onemogucene bilo kakve beneficije dok ne pocnu da suradjuju i prihvate promjene dejtonskog sporazuma.
:lol: Odavno nesto gluplje ovdje nisam procitao..... Mi se , nazalost, sa Kiprom ne mozemo porediti. FBiH je u vecim govnima od RS-a (posmatrano sa birokratskog aspekta). A ekonomija u ovom entitetu nije nista jaca od ekonomije u drugom entitetu. Sve je to u pet deka.....
dioklecian
Posts: 206
Joined: 06/08/2007 21:59

#10

Post by dioklecian »

haris ubleha wrote:Ako cemo praviti poredjenje sa Kiprom

Kipar je podijeljen na dva dijela...
BiH je podijeljena na dva dijela, ne toliko kao Kipar, ali recimo da je to isto, barem za potrebe price...

U oba djela Kipra se glasalo o ujedinjenju drzave...
Kiparski Grci su PROTIV ujedinjenja...
Kiparski Turci su ZA ujedinjenje...

Hipoteticki, u BiH se organizuje slican referendum na kojem glasaju samo Bosnjaci i Srbi jer su BH Hrvati vec u u EU zahvaljujuci ulasku Hrvatske...
BH Srbi su PROTIV ujedinjenja BiH (ukidanja entiteta ili nesto tako)...
BH Bosnjaci ZA ujedinjenje

Nakon referenduma na Kipru...
Grcki dio Kipra (koji je glasao PROTIV ujedinjenja) je primljen u EU
Turski dio Kipra nije primljen u EU...

Nakon referenduma u BiH...
... nastavite sami...
onda bi s.r. usla u eu a federacija nekom drugom zgodom!

8)
User avatar
nerko13
Posts: 93
Joined: 20/07/2006 10:50

#11

Post by nerko13 »

hahaahah dobra tema, super sam se nasmijao...
vidjet ce bih europu, kad mi svi vidimo majmuna kojem je banana mrska....
koje nebuloze u p.m. i to na kvadrat...

reci cu samo jednu stvar, mimo ekonomije i ostalog sranja u drzavi "GRANICE"... kako gospodin misli napraviti granicne prelaze izmedju RS i FBiH???? to me interesuje...
ekonomija i nije tako bitna, (al u k....rcu)
inflacije i nemamo to je dobro.. zaposljenje..da ne pricam!!!
skolstvo, infrastruktura, kultura, JEZIK I PISMO?????? jesmo li se dogovorili kojim jezikom
govorimo i kako pisemo?? onda policija, politika, stranke predsjednici, razine vlasti.. pa u federaciji imamo 4 razine vlasti... a mozda ih ima i 200 ko ce ti ga znati.....

ali mimo svega toga sto je bitno za pridruzenje u EU najvaznije su GRANICE i sigurnost na GRANICAMA... ko ce platiti to sve???? ko ce postaviti carinu na M17 ili izmedju tuzle i zvornika.... sta je sa hercegovinom i dijelovima pod rs-om ..hahaha dobro de, ideja nije losa...
hrabara pokusaj nema sta...
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12

Post by Truba »

:roll: pa zar još neko vjeruje da smo tooooolko bolji od srba iz RSa :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13

Post by cyprus »

Prijedlog je neizvodljiv. RS je entitet u okviru države BiH, što znači da je i de jure i de facto dio ove države, jer postoji najviši nivo vlasti koji važi za cijelu teritoriju države. Druga je stvari što srednji nivo ima veće ovlasti od najvišeg nivoa. Na Kipru je situacija drugačija. Sjeverni Kipar nije entitet nego de facto država (samoproglašena) koja nema ništa zajedničko sa legalnom vladom Republike Kipar. Dakle, da su na Kipru uspjeli uspostaviti državu nalik na našu, i turski dio bi se danas nalazio u EU (iako se de jure i nalazi). Kada bi Dodik samovoljno raspiso referendum za nezavisnost i ako bi na tom referendumu bila izglasana nezavisnot, a niko je u svijetu ne bi prizno (osim možda Srbije), e tek tada bi RS bila u isto situaciji kao i TRSK, odnosno situacije BiH i Kipra bi se mogle poredit.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#14

Post by Dezze »

komi wrote::roll: pa zar još neko vjeruje da smo tooooolko bolji od srba iz RSa :roll:
Upitno je da li smo "toliko bolji" a kamoli "toooooliko bolji" :-?

Ali eto, u ovoj zemlji jos uvijek ima ljudi koji vise vjeruju politicarima nego vlastitim ocima. Jos uvijek ima onih koji apsolutno nekriticki pristupaju informacijama koje sire politicke strukture (nebitno koja strana!) ove zemlje. :( Tako, recimo, pokretac teme ocigledno pristupa informacijama o tome da je FBiH "razvijeniji i bolji dio BiH". Opet kazem, sve je to u pet deka.....
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#15

Post by kucuk »

Nije ova tema slucajno postavljena. O njoj ce se vjrovatno jos razgovarati.
Kipar je lose poredjenje, ali da je ovaj mamac, koji je veoma privlacan za Bosnjake moguc u to sam siguran.
U tom slucaju Bosnjaci bi ponovo postali ”cvijece”, usli bi zajedno sa Hrvatskom u EU, zivotni standard bi se veoma brzo popravio, dobili bi privremeno, i ono sto Draskovic zove ”manje od drzave vise od autonomije ”i jos mnogo prednosti bi tu bilo.
Ali bi u tom slucaju plan ”Milosevic – Tudjman” bio realizirn, Bosnjaci bi za sva vremena izgubili mogucnost da imaju drzavu koju mogu smatrati svojom i koja bi njih smatrala svojim.
Oni su jedini narod, na prostorima bivse Juge koji nema rezervnu drzavu. Skoro svi imaju po dvije a oni ni jednu, e nije fer.
Mozda je ovo paranoja a mozda i nije.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#16

Post by cyprus »

kucuk wrote:Nije ova tema slucajno postavljena. O njoj ce se vjrovatno jos razgovarati.
Kipar je lose poredjenje, ali da je ovaj mamac, koji je veoma privlacan za Bosnjake moguc u to sam siguran.
U tom slucaju Bosnjaci bi ponovo postali ”cvijece”, usli bi zajedno sa Hrvatskom u EU, zivotni standard bi se veoma brzo popravio, dobili bi privremeno, i ono sto Draskovic zove ”manje od drzave vise od autonomije ”i jos mnogo prednosti bi tu bilo.
Ali bi u tom slucaju plan ”Milosevic – Tudjman” bio realizirn, Bosnjaci bi za sva vremena izgubili mogucnost da imaju drzavu koju mogu smatrati svojom i koja bi njih smatrala svojim.
Oni su jedini narod, na prostorima bivse Juge koji nema rezervnu drzavu. Skoro svi imaju po dvije a oni ni jednu, e nije fer.
Mozda je ovo paranoja a mozda i nije.
Joooj. :roll:
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#17

Post by Shoba »

Nisam uopste niucemu poredio BiH i Kipar, vec mogucnost da federacija ugazi jednom nogom u bolju atmosferu.(Kipar je u svakom slucaju nevidjen presedan, znaci presedani raznih vrsta SE DESAVAJU) Pa zar vam se i dalje da gledati i slusati Dodika i kliku kako sabotira i minira sve. RS moze kociti jos sto godina jer ih Beograd hrani i oblaci. A i spreman je da im da oruzje...

Kao prvo, o podjeli BiH nema govora, to uopste nisam predlagao.

Ulazak Hrvatske ce u EU ce samo pogorsati stvari, jer cemo u tom slucaju biti otvoreni samo prema Srbiji. Djelimicni ulazak BiH u EU bi mogao donijeti vise dobra nego problema. Znaci, imali bi trgovinske povlastice, i sve ostalo sto ide uz to. Ali ne za RS....

Granice? pa nek i gradjani RS mogu putovati koliko hoce, ali nema nista ostalo osim putovanja...a mogu i kamioni iz RS prelaziti i izvoziti robu u Evropu, samo sto ce morati pare potrazivati preko Sarajeva, a ne Beograda...(a gdje ces putovati kada nemas ni banke? ). Pa ce ih ekonomija prisliliti da prihvate zajednicku policiju, kao i sve ostalo sto SVAKA NORMALNA DRZAVA IMA...E oni bi da kradu i da zive ko pijavice, a da ih niko ne napenali...
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#18

Post by gospodar kuglastih munja »

Polovican ulazak u EU, je nemoguc iz vise razloga. Bila bi to i definitivna potvrda tvrde podjele u BiH, a i pitanje je koliko je Federacija spremna za ulazak u EU. Ja i ne vidim neku veliku razliku izmedju Federacije i RS. Postoji hiljade stadarda koje treba usvojiti i prilagoditi da bi se postalo funkcionalni dio EU. Npr. Poljska je 7-8g. prije clanstva , slala hiljade i hiljade ljudi svih profila na seminare, kurseve, otvarana je suradnja sa institutima, skolama, idr. gdje su ljudi ucili kako funkcionise EU.
Nasa prednost moze biti to sto vec imamo ogromnu populaciju ljudi koji funkcionisu, mislim na dijasporu, ali izgleda da ne postoji interes same BiH za takvo nesto. Naprotiv , dijaspora je dobila neki negativan ton kod domacih, i umjesto suradnje imamo pocesto konfrotaciju. A i to ce trajati jos jedno izvjesno vrijeme, jer generacija koja dolazi ce posmatrati BiH kao egzoticnu domovinu svojih roditelja , sa pristojne distance.
Tariq_rambo
Posts: 440
Joined: 15/03/2005 03:15
Location: Sarajevo

#19

Post by Tariq_rambo »

gospodar kuglastih munja wrote:Polovican ulazak u EU, je nemoguc iz vise razloga. Bila bi to i definitivna potvrda tvrde podjele u BiH, a i pitanje je koliko je Federacija spremna za ulazak u EU. Ja i ne vidim neku veliku razliku izmedju Federacije i RS. Postoji hiljade stadarda koje treba usvojiti i prilagoditi da bi se postalo funkcionalni dio EU. Npr. Poljska je 7-8g. prije clanstva , slala hiljade i hiljade ljudi svih profila na seminare, kurseve, otvarana je suradnja sa institutima, skolama, idr. gdje su ljudi ucili kako funkcionise EU.
Nasa prednost moze biti to sto vec imamo ogromnu populaciju ljudi koji funkcionisu, mislim na dijasporu, ali izgleda da ne postoji interes same BiH za takvo nesto. Naprotiv , dijaspora je dobila neki negativan ton kod domacih, i umjesto suradnje imamo pocesto konfrotaciju. A i to ce trajati jos jedno izvjesno vrijeme, jer generacija koja dolazi ce posmatrati BiH kao egzoticnu domovinu svojih roditelja , sa pristojne distance.
Za jedno 20-30 godina ova tema bi bila dobra za raspravljat. Sve prije toga predstavlja samo crnu magiju i gatanja, zato onaj ko je postavio ovu temu nek je upamti pa nek je posta opet za 20-30 godina.
ekolog
Posts: 4
Joined: 23/08/2007 16:23
Location: Sarajevo

#20

Post by ekolog »

Prije ce se raspasti EU nego mi sa srbima nesto dogovrimo.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#21

Post by gavrilo »

ekolog wrote:Prije ce se raspasti EU nego mi sa srbima nesto dogovrimo.
vidis, ti i ja bi se veoma brzo dogovorili... ali problem je u politicarima koje biramo
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#22

Post by Dezze »

cyprus wrote:
kucuk wrote:Nije ova tema slucajno postavljena. O njoj ce se vjrovatno jos razgovarati.
Kipar je lose poredjenje, ali da je ovaj mamac, koji je veoma privlacan za Bosnjake moguc u to sam siguran.
U tom slucaju Bosnjaci bi ponovo postali ”cvijece”, usli bi zajedno sa Hrvatskom u EU, zivotni standard bi se veoma brzo popravio, dobili bi privremeno, i ono sto Draskovic zove ”manje od drzave vise od autonomije ”i jos mnogo prednosti bi tu bilo.
Ali bi u tom slucaju plan ”Milosevic – Tudjman” bio realizirn, Bosnjaci bi za sva vremena izgubili mogucnost da imaju drzavu koju mogu smatrati svojom i koja bi njih smatrala svojim.
Oni su jedini narod, na prostorima bivse Juge koji nema rezervnu drzavu. Skoro svi imaju po dvije a oni ni jednu, e nije fer.
Mozda je ovo paranoja a mozda i nije.
Joooj. :roll:
Vala bas, jooooooj!
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#23

Post by kucuk »

Ili sam ja pogresno razumio temu ili vi ovo sto sam napisao, pa da molo pojasnimo.
Prvo, FBiH ne moze sama u EU, nije zvanicno drzava.
Drugo, mogla bi mozda sa Hrvatskom zajedno,
Trece, prednosti o kojima postavljac teme govori su realnost i bilo bi ih i vise nego sto na prvi pogled izgleda.
U pravu je i da ce se morati cekati, prvo da Srbija odluci hoce li ili nece u EU, pa onda RS, pa tek onda ce BiH doci na red, sto ce sigurno potrajati, jer su u Srbiji snage, za EU i protiv, izjednacene, a rs ce cekati i prihvatiti samo onu varijantu koju prihvati Srbija.
Istina je i to da bi tad konacno BiH bila podijeljena na dva, a zna se i ko bi opet bio gubitnik.

Napisite vala sto joooj, pa da i ja znam. Bude ovdje, ako ce te posteno, poneksd i tupljih komentara.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#24

Post by cyprus »

kucuk wrote:Nije ova tema slucajno postavljena. O njoj ce se vjrovatno jos razgovarati.
Kipar je lose poredjenje, ali da je ovaj mamac, koji je veoma privlacan za Bosnjake moguc u to sam siguran.
U tom slucaju Bosnjaci bi ponovo postali ”cvijece”, usli bi zajedno sa Hrvatskom u EU, zivotni standard bi se veoma brzo popravio, dobili bi privremeno, i ono sto Draskovic zove ”manje od drzave vise od autonomije ”i jos mnogo prednosti bi tu bilo.
Ali bi u tom slucaju plan ”Milosevic – Tudjman” bio realizirn, Bosnjaci bi za sva vremena izgubili mogucnost da imaju drzavu koju mogu smatrati svojom i koja bi njih smatrala svojim.
Oni su jedini narod, na prostorima bivse Juge koji nema rezervnu drzavu. Skoro svi imaju po dvije a oni ni jednu, e nije fer.

Mozda je ovo paranoja a mozda i nije.
Evo, što joooj. :roll:
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#25

Post by IBM »

Image
Post Reply