Prijedor

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#276 Re: Prijedor

Post by LBVIEW »

Cuj sad ovo, mi huskamo i pozivamo na rat samim tim sto ukazujemo na ociglednu sistematsku diskriminaciju i svojevrstan aparthejd koji se sprovodi prema nesrpskom stanovnistvu Prijedora i okolice :-) A stanje bi, naravno,
bilo jos gore da srpske vlasti, koje su i odgovorne za pogrom nesrpskog stanovnistva,nisu bile izlozene pritiscima od strane medunarodne zajednice. Nije bilo tako davno kada su se ratni zlocinci Mrdinog kalibra slobodno sepurili Prijedorom uz precutnu suglasnost najveceg broja prijedorskih Srba. Jedini od prijedorskih politIcara koji je
smogao snage da otvoreno progovori o desavanjima u Prijedoru 92-e - Mladen Grahovac(RIP)- bio je sataniziran od
strane javnog mijenja, a nerijetko i fizicki napadnut.
A sto se tice tvog iskljucivog stava po pitanju ko ima prava diskutirati o poltickoj situaciji u Prijedoru,
to misu mozes slobodno okaciti macku o rep. :lol:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42258
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#277 Re: Prijedor

Post by Mis mekinjas »

LBVIEW wrote:Cuj sad ovo, mi huskamo i pozivamo na rat samim tim sto ukazujemo na ociglednu sistematsku diskriminaciju i svojevrstan aparthejd koji se sprovodi prema nesrpskom stanovnistvu Prijedora i okolice :-) A stanje bi, naravno,
bilo jos gore da srpske vlasti, koje su i odgovorne za pogrom nesrpskog stanovnistva,nisu bile izlozene pritiscima od strane medunarodne zajednice. Nije bilo tako davno kada su se ratni zlocinci Mrdinog kalibra slobodno sepurili Prijedorom uz precutnu suglasnost najveceg broja prijedorskih Srba. Jedini od prijedorskih politIcara koji je
smogao snage da otvoreno progovori o desavanjima u Prijedoru 92-e - Mladen Grahovac(RIP)- bio je sataniziran od
strane javnog mijenja, a nerijetko i fizicki napadnut.
A sto se tice tvog iskljucivog stava po pitanju ko ima prava diskutirati o poltickoj situaciji u Prijedoru,
to misu mozes slobodno okaciti macku o rep. :lol:
e vidiš ja spadam u to nesrpsko stanovništvo, prvo to... :wink:
Drugo, ne živim dolje, dakle ni ti ni ja baš nemamo nikakve veze s tim svim dolje, ali zaista mislim da ti je retorika kriminalna, jer sve što pričaš srbi nesrbi.... i tako to.... brate huškački zvuči....
Rat je bio davno, što se mene tiče, i nek se ne ponovi, a dušo ne spominji Mladena Grahovca ako ga ne znaš... :wink:
Ja nemam stav ko može diskutirati, ali ako si već tako upućen u cjelokupnu situaciju, i sve znaš, aj brate dolje, pa od vrata do vrata se žali, svima s reda, lako je laprdati po forumu.... pogotovo o 1992. Pobogu ovo je 2011.
Počesto pomislim da je smak svijeta odlična opcija...
Uostalom ja ne mrzim nikog, šta je bilo bilo je.... ali vidim da se nesrpsko stanovništvo i te kako vraća u Prijedor, tako da ako se tebi ne sviđa, aferim samo budi daleko. :wink:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#278 Re: Prijedor

Post by LBVIEW »

:
Mis mekinjas wrote:
LBVIEW wrote:Cuj sad ovo, mi huskamo i pozivamo na rat samim tim sto ukazujemo na ociglednu sistematsku diskriminaciju i svojevrstan aparthejd koji se sprovodi prema nesrpskom stanovnistvu Prijedora i okolice :-) A stanje bi, naravno,
bilo jos gore da srpske vlasti, koje su i odgovorne za pogrom nesrpskog stanovnistva,nisu bile izlozene pritiscima od strane medunarodne zajednice. Nije bilo tako davno kada su se ratni zlocinci Mrdinog kalibra slobodno sepurili Prijedorom uz precutnu suglasnost najveceg broja prijedorskih Srba. Jedini od prijedorskih politIcara koji je
smogao snage da otvoreno progovori o desavanjima u Prijedoru 92-e - Mladen Grahovac(RIP)- bio je sataniziran od
strane javnog mijenja, a nerijetko i fizicki napadnut.
A sto se tice tvog iskljucivog stava po pitanju ko ima prava diskutirati o poltickoj situaciji u Prijedoru,
to misu mozes slobodno okaciti macku o rep. :lol:
e vidiš ja spadam u to nesrpsko stanovništvo, prvo to... :wink:
Drugo, ne živim dolje, dakle ni ti ni ja baš nemamo nikakve veze s tim svim dolje, ali zaista mislim da ti je retorika kriminalna, jer sve što pričaš srbi nesrbi.... i tako to.... brate huškački zvuči....
Rat je bio davno, što se mene tiče, i nek se ne ponovi, a dušo ne spominji Mladena Grahovca ako ga ne znaš... :wink:
Ja nemam stav ko može diskutirati, ali ako si već tako upućen u cjelokupnu situaciju, i sve znaš, aj brate dolje, pa od vrata do vrata se žali, svima s reda, lako je laprdati po forumu.... pogotovo o 1992. Pobogu ovo je 2011.
Počesto pomislim da je smak svijeta odlična opcija...
Uostalom ja ne mrzim nikog, šta je bilo bilo je.... ali vidim da se nesrpsko stanovništvo i te kako vraća u Prijedor, tako da ako se tebi ne sviđa, aferim samo budi daleko. :wink:
Papir, ovaj forum, stvarno svasta trpi. :-) Zar ti, odkada si se pocela javljati na ovom podforumu, ne spocitavas svakome ko iznese realisticnu , neuljepsanu sliku politicke situacije u Prijedoru, a koja se kosi sa tvojom percepcijom iste,da se mane Prijedora jer kao ne zivi i ne placa porez tamo i sl. budalastine. Stvarno mi nije namjera ni prepucavati se bilo s kim niti nametati nekom svoje videnje politicke situacije i medunacionalnih odnosa u Prijedoru, ali istovremeno zadrzavam pravo da na ovom forumu kao i inace zastupam svoje stavove. Tebi ako se ne svida to sto pojedini ovdje pisu o Prijedoru, mozes fino ignorirati te postove i/ili prebaciti se na neki drugi podforum. Taj ton i dijeljenje savjeta tipa:"otidi dolje pa se zali... " mozes prakticirati po nekim privatnim sjedeljkama ili recimo kad mahalas po frizerskom salonu s konama.Ko tebi uopce daje za pravo da porucujes bilo komu da "bude daleko od Prijedora" i sl. budalastine? Sljedeci post s takvim tonom ide moderatoru "na obradu", pa ti vidi kako ces. :D
Sto se tice srpsko-nesrpsko, nisam ja to izmislio vec oni koji su zatvarali po logorima i pobili onolike nesrbe.
Poslije rata vecina se ponasa kao da nista nije bilo ,a doslovce zive pored masovnih grobnica. Osim gore spomenutog Grahovca, niko se nije udostojio da osudi pocinjeno, o hapsenju odgovornih da ne govorim. Onaj Pavic smatra, npr, da jos nije doslo vrijeme za dozvolu otvaranja memorijalnog centra u Omarskoj, jer,po njemu, jos uvijek nije utvrdeno sta se tamo desavalo :-)
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#279 Re: Prijedor

Post by Priorat »

misu mekinjasu sakri se u rupu.... :-D
covjek nit huska nit kakve nebuloze prica. :thumbup:
samko1974
Posts: 271
Joined: 02/02/2011 04:54

#280 Re: Prijedor

Post by samko1974 »

Mis mekinjas wrote:
samko1974 wrote:
LBVIEW wrote:
Zanima me gdje su sad pojedini da nam kazu kako je u Prijedoru sve super.
A sto se tice anamo onih dolje, nista nas ne moze iznenaditi. Ja sam se njima prestao cudit
vec odavno. :run:
pa mis suti jer se sakrio u misiju rupu.Cuj ona ce nama pricati kako je u prijedoru kao da tamo nisam proveo 20 godina svog zivota i kao da od 1992 nikad nisam bio vise u PD.
Razliku moze da ne primjeti jedino "dosljak" a oni koji su rodjeni i zivjeli u PD do rata i jos uvjek ga posjecuju ali ne zive u njemu , oni nisu slijepi i naravno da vide ogormne razlike."Fasade" su zaista prelijepe ali iznutrica smrdi jos uvijek, akobogda i to ce se promjeniti.
Nije se miš nigdje sakrio.
ti brate najbolje budi tu gdje jesi, i mani se Prijedora. Tamo gdje jesi sigurno je bolje, kad budeš plaćao porez u Prijedoru, onda pljuj, do tada. Pa pa :wink:
Dosta tog ratnog huškanja, eno vam Afganistan pa tamo ratujte, kad vam je već do zla... :dance: :dance:
Pa da, vidis vise ti niti slicni tebi ne mogu , niti ce ikada vise moci nekome odredjivati gdje ce da zivi, kako da se izjasnjava, kome da daje "lojalnost" itd , itd .To se mozda i moglo 1992 , al upravu si u jednom, to vrijeme je proslo, tako nemoj meni da govoris da se ja manem svog grada.Ja mogu i ako hocu zivjecu gdje god zelim , u USA, Njemackoj,Engleskoj , Slabinji kod BOSANSKE a ne kozarske Dubica ili u prijedorskom naselju Rskovcu, ili u onom neboderu sivom od 8 spratova u dzamijskom dvrostu ( koja je ljepsa nego sto je bila,hvala Allahu dragom).Dakle ti mi to neces odredjivati a nemoj mi ni govoriti jer ce ova tema otici tamo gdje ne treba zbog takvog tvog ponasanja.
Sve sto sam rekao nisam slagao a niti pljuvao nego cinjenice iznio ili mozda ti zelis reci da ui Prijedoru nije bio genocid, da nisu ubijali muslimane po cesti kao pse, kako god su htjeli, a izgovor im je bio da su ih napali mudzahedini preko sane ( a ustvari to su bile BHpatriote oko 90 ak ali spremnih profesionalnih vojnika)pa su zato vrsili odmazdu , zato su sedmicama poslije toga sve po redu granatgirali prijedorska sela jedno po jedno i na kraju dosao i Kozarac na red a sve po istom scenariju, jel zelis reci da sve to nije bilo i da je i to moje pljuvanje.Jel; mozda zelis reci i da su Omarska, Keraterm ,Trnopolje bili prihvatni centri kao i Manjaca , da su tamo ljudi dosli dobrovoljno jer su isto tako dobrovoljno ostavljali svoje kuce ,domove, familije , sve to dobrovoljno , jel i to pljuvanje s moje strane ili su cinjenice?Reci da cujem, sta je to, izmisljotina , laz , sta li??????Poslije svega toga sto sam dozivio i prezivio , ti ces meni bezobraznice jedna da kazes da se manem PRIJEDORA svog grada?????Sram nek te bude i stid ako imas imalo obraza.Mogu takvi poput tebe da se radjaju i misle generacijama iza tebe ali znaj da ce isto tako i generacije moje iza mene uvijek biti svoj na svome u Prijedoru i nece ga se nikada maniti, zapamti u inat takvim poput tebe, NIKADA.U Prijedoru smo uvijek bili vecina i ovaj srpski genocid , koji je s tom namjerom i cinjen da promjeni strukturu i brojnost stanovistva, nece uspjeti , opet ce se sve na svoje vratiti , tako da im ni ovaj popis koji toliko zure da nacine nece pomoci .Hoce samo da prikazu i pokazu kako je Prijedor srpski jer sad je vecinsko srpsko stanovnistvo i to kad su pobili i protjerali toliko muslimana sa opstine Prijedor , nevjeropvatno koja gamad i stoka .
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42258
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#281 Re: Prijedor

Post by Mis mekinjas »

Ništa ja ne spočitavam, i moji su stradali u nekim od tih logora, ali u pravu ste, zapravo.... ja s vama ne trebam razgovarati....... Bilo prošlo, kapak......
Sad prijavljujte šta hoćete.....
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#282 Re: Prijedor

Post by male_okice »

Stari wrote:Slicnu temu sam pokrenuo i na regionalnom odsijeku Bihac. Interesuje me kao i na onoj tamo temi u vezi Bihaca. Sta ima sad u Prijedoru? Mislim od onog prijeratnog Prijedora. Bivao sam u Prijedoru cesto (skoro cijelo djetinstvo sam proveo tu u blizini) ....tako da se sjecam nekih stvari poprilicno dobro.

Radovalo bi me kad bi se na temu javio i neko od sadasnjih stanovnika tog grada.

Sta me konkretno zanima?

Pa opsta slika ....recimo...ovako.

Gostionica kod Zike?

Ljetna basta u starom gradu?

Razbijaju li Skelari jos uvijek Urijase?

Kino Radnik?

Jesu li kokice iz srednje medicinske jos uvijek na najboljem glasu?

OFK Berek kako oni stoje?


I sve sto vam padne na pamet.

ovako: gostionica kod zike: otvorena ali mislim da osim par penzionera koje vuce nostalgiju niko tu vise ne ide.
ljetna basta: je prosle godine ogradjena napravljene tribine i svjetlost tu se ljeti organizuju svirke u sklopu manifestacije "ljeto na sani" koje se naplacuju jer je sama basta ogradjena visokom ogradom i vlasnistvo je opstine.
sad ko koga tacno razbija nisam upucena ali najgori su oni iz naselja Pecani i tu se najvise dila sve.
Kino radnik je dugo sluzilo kao soping centar, ali prosle godine su ga napokon renovirali,i pustili u funkciju i sad se zove Kino Kozara, a kino mrakovica koje je totalno jadno propalo je sad tombola. Kokice iz srednje medicinske se vise nigdje ne prodaju niti su na nekom glasu, ima samo jedan ciko ljeti koji u setalistu prodaje kokice i kospice. OFK Berek ne stoji jadan vise nigdje, onako nesto lokalno igraju,mada je bilo skoro nekih afera oko nekakve opreme i trenera, mozda je najbolje eksponovan klub trenutno OFK Brdo (Hambarine, Zecovi, Carakovo...) ali dosta dobijaju podrske s vana pa eto bavi se omladina necim. Najveci uspjeh ima Rudar Prijedor jer smo usli u prvu ligu bih i jos se drzimo :mrgreen:
eto prije 2-3 godine su nam renovirali setaliste i sad je ok, mada su sfuserili oko nekih stvari pa otpadaju one proklete mramorne ploce svake godine barem po jedna dvije ako se dodaju jos lokalni seljaci i huligani koji nemaju boljeg posla nego raskopavati to sve onda eto za 2-3 godine cemo ga opet morati renovirati
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#283 Re:

Post by male_okice »

Stari wrote:Kod malog podvoznjaka...a dzamija iza kuce....to onda mora biti Puharska ... (valjda je jos uvijek tako zovu)....Nemoj mi samo reci da stvarno vjerujes da su ulice kao npr. Kralja Petra oslobodioca, Milosa Obilica i sl. postojale i prije 1992 ....A to gdje ti kazes da stanujes mi izgleda kao ulica Osmana Dzafica ....sad jel se jos tako zove? ...ti bolje znas.
ulica Omana Dzafica i dalje se tako zove kao i Avde Cuka ali se poprilicno sve ostale izmjenjene. Npr. nazivi skola isto, gimanzija Esad Midzic je Sveti Sava, ostale skole ili se samo zovu npr Elektrotehnicka Masinska tj nemaju neki direktan naziv, dok osnovne skole se vecinom zovu po piscima Desanska Maksimovic (bivsi 16.maj), Petar Kocic, Jovan Cvijic itd.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#284 Re: Prijedor

Post by male_okice »

WizzardFromBOZ wrote:ova kocka ne valja, zenama ce stikle polomiti.... :mrgreen:


nije bas da ne valja ali je zimi vraski klizavo :D
harka
Posts: 726
Joined: 18/02/2007 20:32

#285 Re: Prijedor

Post by harka »

male_okice wrote:
Stari wrote:Slicnu temu sam pokrenuo i na regionalnom odsijeku Bihac. Interesuje me kao i na onoj tamo temi u vezi Bihaca. Sta ima sad u Prijedoru? Mislim od onog prijeratnog Prijedora. Bivao sam u Prijedoru cesto (skoro cijelo djetinstvo sam proveo tu u blizini) ....tako da se sjecam nekih stvari poprilicno dobro.

Radovalo bi me kad bi se na temu javio i neko od sadasnjih stanovnika tog grada.

Sta me konkretno zanima?

Pa opsta slika ....recimo...ovako.

Gostionica kod Zike?

Ljetna basta u starom gradu?

Razbijaju li Skelari jos uvijek Urijase?

Kino Radnik?

Jesu li kokice iz srednje medicinske jos uvijek na najboljem glasu?

OFK Berek kako oni stoje?


I sve sto vam padne na pamet.

ovako: gostionica kod zike: otvorena ali mislim da osim par penzionera koje vuce nostalgiju niko tu vise ne ide.
ljetna basta: je prosle godine ogradjena napravljene tribine i svjetlost tu se ljeti organizuju svirke u sklopu manifestacije "ljeto na sani" koje se naplacuju jer je sama basta ogradjena visokom ogradom i vlasnistvo je opstine.
sad ko koga tacno razbija nisam upucena ali najgori su oni iz naselja Pecani i tu se najvise dila sve.
Kino radnik je dugo sluzilo kao soping centar, ali prosle godine su ga napokon renovirali,i pustili u funkciju i sad se zove Kino Kozara, a kino mrakovica koje je totalno jadno propalo je sad tombola. Kokice iz srednje medicinske se vise nigdje ne prodaju niti su na nekom glasu, ima samo jedan ciko ljeti koji u setalistu prodaje kokice i kospice. OFK Berek ne stoji jadan vise nigdje, onako nesto lokalno igraju,mada je bilo skoro nekih afera oko nekakve opreme i trenera, mozda je najbolje eksponovan klub trenutno OFK Brdo (Hambarine, Zecovi, Carakovo...) ali dosta dobijaju podrske s vana pa eto bavi se omladina necim. Najveci uspjeh ima Rudar Prijedor jer smo usli u prvu ligu bih i jos se drzimo :mrgreen:
eto prije 2-3 godine su nam renovirali setaliste i sad je ok, mada su sfuserili oko nekih stvari pa otpadaju one proklete mramorne ploce svake godine barem po jedna dvije ako se dodaju jos lokalni seljaci i huligani koji nemaju boljeg posla nego raskopavati to sve onda eto za 2-3 godine cemo ga opet morati renovirati

U Prijedoru se jako puno promjenilo.Unisteno je sve ono sto je nekada cinilo Prijedor,valjda sa namjerom.OFK"Berek" postoji .Imali su jako puno problema da vrate svoj stadion i prostorije,ali uz pomoc simpatizera i najvijaca ovog starog kluba ispijelo se skupi i odkupiti(van svake pameti za svoje,al takva situacija u Pd) od Srpskog kluba "Slavija" tako da tek od prosle godine sasvim raspolaze sa svojim prostorijama i stadionom http://www.prijedorcity.com/component/c ... -ofkqberek

Nazivi ulica su se vecinom promjenili.nema vise Ramine slasticarne,Senadina su ubili u logoru i mnoge poznate prijedorcane.Amijev kafic je jos tu ali na zalost nema vise Amija,ubili su ga,a ni Asafa isto ubijen a.r. svima i svim nevino ubijenim prijedorcanima.Gaferova slasticarna je srusena,za kina si obavjesten.Nekadasnji Ribar sad se zove la Ponto i nema vise tu plaze.Stari Grad su srusili do temelja,ali su starosjedioci S.G. sebi ponovo izgradili kuce,glavna plaza u Starom Gradu vise ne postoji ,tu je samo siprazje.U Prijedoru pricaju ekavicu i iz opstine,supa,suda i slicnim ustanovama ako dobijes pismo ili dokument sve je cirilicom.Stari bastu su renovirali nedavno,ali tamo nema vise kao sto je bilo nekad za omladinu Kota,Bosna Expres itd,sad su izvorne pjesme ojkaca i tako to.Ma sta da ti pricam,svi oni iz nekih vukojebina sto su citav zivot mastali da se dohmaju grada sad su tu,pa mozes cuti u centru Prijedora vodje,nondje,aVtobus,aaa diko draga i nezaobilazne ojkace izpred Patrije vrlo cesto.Uglavnom selendra,kasaba.Ovo ti pise neko ko je rodjen u centru grada i poznaje grad i njegovu dusu od nekada davno,kad je Prijedor bio zaista Prijedor.Pozdrav!!!
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#286 Re: Prijedor

Post by Priorat »

@harka
tebi i ostalima koji mozete poslije svega sta se desilo ponovo medju njima da zivite KAPA DO PODA!!! :!: :thumbup:
harka
Posts: 726
Joined: 18/02/2007 20:32

#287 Re: Prijedor

Post by harka »

http://www.youtube.com/watch?v=xt0kswYG ... re=related Paju(skace u Sanu) su ubili(a.r)
http://www.youtube.com/watch?v=j35X0Xat ... re=related Stari Grad prije i poslije rusenja
http://www.youtube.com/watch?v=u-T6DTUQ ... re=related Stari Grad danas
http://www.youtube.com/watch?v=MGyODlCo ... re=related ovoga vise nema,nekada su s mosta skakali
stanovnici Prijedora koji su znali svaki pedalj rijeke Sane.Ovi neki novi niti vole Sanu niti vole Prijedor.
http://www.youtube.com/watch?v=v-Qw5RFO0Ds OFK Berek nekada.Dokazi imaju da je sve bilo od OFK Bereka,ali se
moralo platiti Srpskom klubu Slavija 25.000,00 maraka da odu iz prostorija i sa stadiona,a sigurno se 10 godina hodalo po prijedoru i Banja Luci od vrata do vrata da se Berek ponovo registruje,nailazili smo na sve moguce prepreke i smicalice i nije bilo lako,ali smo na kraju uspijeli zajednickim snagama prijedorcana koji zive u Prijedoru i onih koji su rasuti po citavom svijetu.
Last edited by harka on 19/04/2011 12:23, edited 1 time in total.
harka
Posts: 726
Joined: 18/02/2007 20:32

#288 Re: Prijedor

Post by harka »

Priorat wrote:@harka
tebi i ostalima koji mozete poslije svega sta se desilo ponovo medju njima da zivite KAPA DO PODA!!! :!: :thumbup:
Da ti pravo kazem divim se i ja sama sebi,da je lako nije,ali hocu,ovo je moj grad.Vratila sam se u Prijedor i
kako sam tamo negdje u Evropi zivjela i nisam primjecivala komsiju do sebe tako isto i ovdje radim.Niti ih vidim niti me interesuju.
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#289 Re: Prijedor

Post by Priorat »

harka wrote:
Priorat wrote:@harka
tebi i ostalima koji mozete poslije svega sta se desilo ponovo medju njima da zivite KAPA DO PODA!!! :!: :thumbup:
Da ti pravo kazem divim se i ja sama sebi,da je lako nije,ali hocu,ovo je moj grad.Vratila sam se u Prijedor i
kako sam tamo negdje u Evropi zivjela i nisam primjecivala komsiju do sebe tako isto i ovdje radim.Niti ih vidim niti me interesuju.
svaka cast. meni ce sad 19 godina a samo sam jednom PROSAO kroz prijedor i volio bi da nisam. jos jednom, KAPA DO PODA!! :thumbup:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#290 Re: Prijedor

Post by MAN-lion's coach »

Morel malo starih slika? :mrgreen:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
harka
Posts: 726
Joined: 18/02/2007 20:32

#291 Re: Prijedor

Post by harka »

MAN-lion's coach wrote:Morel malo starih slika? :mrgreen:

Hvala ti puno :) Slike su :thumbup:
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#292 Re: Prijedor

Post by Saian »

LBVIEW wrote:Cuj sad ovo, mi huskamo i pozivamo na rat samim tim sto ukazujemo na ociglednu sistematsku diskriminaciju i svojevrstan aparthejd koji se sprovodi prema nesrpskom stanovnistvu Prijedora i okolice :-) A stanje bi, naravno,
bilo jos gore da srpske vlasti, koje su i odgovorne za pogrom nesrpskog stanovnistva,nisu bile izlozene pritiscima od strane medunarodne zajednice. Nije bilo tako davno kada su se ratni zlocinci Mrdinog kalibra slobodno sepurili Prijedorom uz precutnu suglasnost najveceg broja prijedorskih Srba. Jedini od prijedorskih politIcara koji je
smogao snage da otvoreno progovori o desavanjima u Prijedoru 92-e - Mladen Grahovac(RIP)- bio je sataniziran od
strane javnog mijenja, a nerijetko i fizicki napadnut.
A sto se tice tvog iskljucivog stava po pitanju ko ima prava diskutirati o poltickoj situaciji u Prijedoru,
to misu mozes slobodno okaciti macku o rep. :lol:
Mis mekinjas wrote: e vidiš ja spadam u to nesrpsko stanovništvo, prvo to... :wink:
Nije prvo to, neg' je prvo i osnovno sljedece, za ovu diskusiju koju vodite nacionalna pripadnost je relevantna koliko i problem prekomjernog izlova tune u Japanu, a potezanje iste s ciljem osiguranja nekakvog pojeftinjenog a priori kredibiliteta moze u najboljem sluchaju za tebe ostati neprimijeceno od strane kakvog nepazhljivog sugovornika. U najgorem mogu ja naletit na tvoje brabonjke mudrosti i objasniti zasto si upravo postigla autogol. Pa da ti opricham: ono sto se u Prijedoru, Sanskom Mostu, Kozarcu, Banjaluci i citavom tom dijelu Krajine desilo pocetkom i u toku rata je kirurshki precizan fashizam koji je sublimirao genocidom. Mjesta radnje su poznata. Omarska i dalje nije zvanichno obiljezhena kao stratishte (a jedno je od najgorih), pa to obesmishljava bilo kakvo dalje nabrajanje inih mjesta slichnog istorijata. Fashizam koji je bio tih dana jedina tachka dnevnog reda u Prijedoru i drugim mjestima je univerzalan, u smislu da je to bio zlochin protiv chovjechanstva i protiv evolucijskog stepena do kojeg smo mi kao vrsta, homo sapiens, dosli. Ergo, Inuit, Sherpa, Aboridzin ili Sioux ce prepoznati isti tragichni, univerzalno pokvaren, moralno perfidan i zao karakter tog planskog pogroma koji se desio tamo. Tebe nacionalnost u raspravi o jednom takvom apsolutnom grijehu prema ljudskoj vrsti, kao sto je fashizam sproveden u djelo tih godina nad nesrpskim dijelom stanovnishtva mozhe samo kostati ugleda na koji bi imala shansu kod sugovornika da ga nisi potegla. No jesi, i nadam se da sam ti objasnio zasto je to bio neuk, nevjest te priglup potez.
Mis mekinjas wrote: Drugo, ne živim dolje, dakle ni ti ni ja baš nemamo nikakve veze s tim svim dolje
Sama chinjenica da ljudi iz Prijedora ne zive u Prijedoru je znak da itekako imate veze s tim dolje. Pa sto ne zivite dolje? Jel to vecina prijedorske emigracije iz ekonomskih razloga otisla iz Prijedora? Svi otisli jer je eto nezaposlenost zavladala. Ironija je sto je vecina prvo i ostala bez posla jer su im uruchivani il otkazi il pozivi na radnu obavezu, pa se moglo birat, sloboda izbora boKte!
Mis mekinjas wrote: ali zaista mislim da ti je retorika kriminalna, jer sve što pričaš srbi nesrbi.... i tako to.... brate huškački zvuči....
I sta je to kriminalno i hushkachki u spominjanu srba i nesrba. Pa ja ni u jednom postu na koji si se osrvnula nisam procitao ni jedan poziv na osvetu ili odmazdu. Ljudi zele prichati o tragediji koja im se dogodila. Evocirati i upozoriti na stvari koje se nikad ne bi smjele ponoviti. Ako takvu tezhnju moram staviti u bilo kakav ratni kontekst rekao bih da je prichati o tome, insistirati na dijalogu, upozoravati i drzati ogledalo onima koji se sami ne zele pogledati najbolji nachin da se slichna stvar u buduchnosti izbjegne. Da se izbjegne u istim ili izmijenjenim ulogama zrtve i krvnika. Jesi ti to zabrinuta za sentiment onih koji se i dalje setaju slobodno po Prijedoru, a aktivno su uchestvovali u odstranjivanju dijela njegovih stanovnika s lica Zemlje. Sta, cemo ako se oni uvrijede, bit ce bas nezgodno nekako jel'. Mozda da se ovi koji su prezivjeli odu nekom izvinut sto su ostali zivi i bilesi se vratili jos u svoj grad da prkose. Inatlije, hushkachi i kavgadzije sve do jedne/-og. Jel tebi ovakvi postovi kvare neku idilu u koju si se ushuskala? Koja je? Brachna u pitanju? Porodichna? Jel kug prijatelja ne voli o ovim stvarima? O cemu se voli prichat? O sretnim, lakim, airy temama? Problem s pijeskom je da udje i u najsitnija i najnedostupnija shipila i procijepe, pa kad zabijesh glavu u njega ne traje dugo da ti ne udje gdje ga ne zhelis.
Mis mekinjas wrote: Uostalom ja ne mrzim nikog, šta je bilo bilo je.... ali vidim da se nesrpsko stanovništvo i te kako vraća u Prijedor, tako da ako se tebi ne sviđa, aferim samo budi daleko. :wink:
Dakle vracaju se, al su mirni i fini jel, ne hushkaju i ne dizhu prashinu. Mirno placaju porez. To je taj model koji pashe jel? Model za uspjeh? Za zdrav zhivot? Za svijetlu i sigurnu buduchnost? Pa jebenti tuljanizam!

Mis mekinjas wrote: a dušo ne spominji Mladena Grahovca ako ga ne znaš... :wink:
Dusho, srce, mishu, lutko (mozda si primijetila da te nisam nijednom nazvao tako), jednostavno je prelako koristiti ovakve mahalske intimizirajuce odrednice, koje neprimjereno dizhu nivo familijarnosti i prisnosti da bi se diskreditiralo sugovornika. Ironichno je da ti kao zhensko koristis lingvistichku figuru i ton kojima su mushkarci godinama zhenama davali do znanja dokle za njihov ukus zhenska nadlezhnost sezhe. Da ne pricham o tome koliko je to jednostavno losh stil. I ako nam zhelish dati do znanja da si znala Mladena Grahovca, recimo da si uspjela, no sta cemo mi sad? Jel ima tu nesto osim te chinjenice? Ovako kako si to napisala, mogla si nam saopchit i koji broj cipele nosis, informacija bi imala haman istu vrijednost.
Mis mekinjas wrote: Rat je bio davno, što se mene tiče, i nek se ne ponovi,
Rat stavom kakvog ti imash nikad necemo ostaviti na sigurnoj udaljenosti i nikad nece biti dovoljno davno da ti samo jednim trzajem ne srushi sve to sto si ti sebi poredala da stoji. S njegovim POSLJEDICAMA se treba suochiti, razrachunati i preraditi ih, kroz argumentirane rasprave, dijalog i pitanja upucena sebi i drugima. Stav da je insistiranje na bilo chemu od ovog nabrojanog nekakvo hushkanje je tuljanski i nojevski pristup zivotui istoriji. Mala djeca u jednom razdoblju ranog djetinjstva misle da, ako zazhmire, da onda ni drugi njih ne mogu vidjeti, al kako vidim ti znas pisati i koristiti kompjuter. Taj pravi maksumluk ti dakle ne mogu uzet kao olakotnu okolnost.


e sto ne mogu na rende kora :roll:

edit: typo
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#294 Re: Prijedor

Post by Saian »

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/111026093

a evo i malo hushkachke retorike za misha
Bratstvo - jedinstvo je završilo na dva flora, u masovnim grobnicama i koncentracionim logorima Na kojem od ta dva flora želiš da ti sviram?
harka
Posts: 726
Joined: 18/02/2007 20:32

#295 Re: Prijedor

Post by harka »

Uzmite svoje trake i sjetite se stradalih Prijedorčana


Povodom kampanje Zaustavite negiranje genocida, najavljene za četvrtak, 31. maj, Sarajevski ratni teatar (SARTR) poziva građane BiH da se pridruže ovoj akciji noseći bijelu traku na rukavu, kao što su prije 20 godina to isto morali učiniti građani Prijedora nesrpske nacionalnosti, koji su potom ubijeni, odvedeni u logore ili protjerani.
Danas u popodnevnim satima u prostorijama SARTR-a, YIHR BiH, Direkciji Festivala MESS, EFM Radiju i Kinu Kriterion mogu se preuzeti bijele trake koje će se sutra nositi kao znak solidarnost sa žrtvama masovnih zločina počinjenih u Prijedoru i širom svijeta, a svoju podršku kampanji možete pružiti i isticanjem zastave ili bijelog čaršafa na svom prozoru.

Refik Hodžić: Dan bijelih traka

Ovaj čin ima za cilj podizanje svijesti o borbi za dostojanstvo miliona žrtava masovnih zločina i nepravde. Takav zločin desio se i posljednjeg dana maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru putem lokalnog radija naredile nesrpskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim zastavama i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava. Nakon toga u Prijedoru je ubijeno 3173 civila, uključujući 102 djece i 256 žena. U logorima Keraterm, Omarska i Trnopolje je zatočeno 31.000 ljudi i na kraju oko 53.000 opljačkano, poniženo i protjerano. Sva vjerska, kulturna i ekonomska dobra Bošnjaka i Hrvata u opštini Prijedor su totalno uništena.

Dvadeset godina kasnije, gradonačelnik Prijedora Marko Pavić i gradska uprava zabranili su žrtvama ove istrebljivačke kampanje da obilježe stradanje na bilo kojem javnom prostoru u gradu. Opštinske vlasti u Prijedoru do današnjeg dana nisu žrtvama ove genocidne kampanje na bilo koji način odali poštu za patnje kroz koje su prošli. Eksplicitno je zabranjena javna komemoracija za 266 prijedorskih žena i djevojčica ubijenih 1992, a komemoracija je na kraju održana u Beogradu, na Trgu republike, bez ijednog incidenta.

Uprkos zabranama Emir Hodžić odao počast žrtvama

Kampanju Zaustavimo poricanje genocida do sada je podržalo na hiljade ljudi iz više od 40 zemalja širom svijeta, budimo i mi dio kampanje.

Radiosarajevo.ba
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#297 Re: Prijedor

Post by Saian »

Mis mekinjas wrote: Dosta tog ratnog huškanja, eno vam Afganistan pa tamo ratujte, kad vam je već do zla... :dance: :dance:
Gradonačelnik Marko Pavić: "Obilježavanje 20. godišnjice genocida u Prijedoru neće biti dozvoljeno jer narušava ugled grada"

:idea:
Pirdzica
Posts: 59
Joined: 30/07/2012 12:04
Location: Tamo gdje prestaje logika..

#298 Re: Prijedor

Post by Pirdzica »

BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#299 Re: Prijedor

Post by BornInHell »

009 НАЧЕЛНИК/ГРАДОНАЧЕЛНИК ПРИЈЕДОР / NAČELNIK/GRADONAČELNIK PRIJEDOR

00461 ДНС-ДЕМОКРАТСКИ НАРОДНИ САВЕЗ
1 ПАВИЋ МАРКО

00515 САВЕЗ НЕЗАВИСНИХ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТА - СНСД - МИЛОРАД ДОДИК
1 ТАДИЋ ДРАГО

00018 СДС-СРПСКА ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА
1 БОЈИЋ БОРИСЛАВ

Sta mislite od ove trojice kojem bi Bosnjaci trebali dati glas ili bi bilo najbolje i neglasati na ovome listicu?
deisler
Posts: 9
Joined: 20/06/2012 12:45

#300 Re: Prijedor

Post by deisler »

kad ce se poceti nesto proizvoditi u prijedoru? npr . rudnik ljubija je najveci rudnik zeljezne rude u europi
Post Reply