Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#352 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Jedna od crtica užasa u Prijedoru je i stradanje porodice Medunjanin iz Kozarca.
Bećir Medunjanin i njegova supruga bili su nastavnici u školi, a on je od 1991. bio načelnik vojnog odsjeka u Prijedoru. Njihovo hapšenje u junu 1992. slavodobitno je objavio "Kozarski vjesnik" kao hvatanje opasnih ekstremista, zajedno sa ponižavajućom fotografijom.

Image

"Medunjani" u naslovu i tekstu članka nije štamparska greška. Bio je to pokušaj dehumanizacije ove porodice iskrivljavanjem njihovog prezimena, da liči na "šiptarsko", uljesko.
Bećir je ubijen u Omarskoj, supruga Sadeta u konvoju koji je išao "na razmjenu", sin Haris ko zna gdje, a sin Anes (sa slike) je, uprkos divljačkom premlaćivanju u Omarskoj, nekim čudom preživio.
Iživljavanje nad Bećirom Medunjaninom opisalo je u svojim svjedočenjima više logoraša iz Omarske, a jedan od direktnih očevidaca Fadil Avdagić, ovako je na suđenju zločincima iz Omarske u Hagu 2000. godine opisao taj horor u "bijeloj kući" u Omarskoj:
A. An armed man came in -- I mean, not that he was carrying any

weapon. He had a uniform; that's what I wanted to say. And he wanted to

know who was in Kozarac. Then he separated myself, together with four

other young men, and he took us back to the first room on the left.

Q. Did you know this man's name at that time, the man who took you

out of room A4?

A. No, I didn't.

Q. Did you subsequently learn that person's name?

A. Yes, I learned later on that his name was Dusan Knezevic and that

his nickname was Duca and that he was from Pakrac.

Q. Was he from Pakrac, or was that his nickname, "Duca from Pakrac"?

A. No, it was just a nickname. Dusan Knezevic is actually from

Prijedor. His nickname was "Duca from Pakrac," because as I had later

learned, he had participated in the war in Croatia in 1991, and that is

how he earned his nickname, "Duca from Pakrac."
Q. Thank you. Did you recognise anyone else present in that room?

A. Yes, I recognised Zoran Zigic only. There were two other young

men with him wearing uniforms, and the fourth one was Duca, who had

brought me there.

Q. Was this the same Zoran Zigic that you knew as a taxi driver in

Prijedor
?

A. Yes.

Q. Did you recognise any of the detainees in that room?

A. Yes. I recognised Becir Medunjanin, his son Anes, and Dalija

Hrnjak. I didn't know anybody else.

Q. What, if anything, did you notice about Becir Medunjanin's

appearance and condition?

A. Yes. Becir was the only one who was sitting next to the entrance,

on the right-hand side. He was sitting on a chair, and the rest of us, we

were all sitting around, leaning against the walls. I knew Becir very

well but he didn't look at me, he didn't pay any attention to me. He had

been beaten up and he was completely absent-minded.

[Marks]. Between Becir and myself, his son Anes was sitting --

well, actually, he was lying down.

Q. What, if anything, did you notice about the appearance and

9 condition of Anes Medunjanin?

A. As I said, Anes was lying down on the floor. He was not sitting.

He was covered in blood. He was bleeding from his head.
Svjedok potom opisuje kako su Duško Knežević, Zoran Žigić i još dva srpska vojnika počeli tući njega i ostale logoraše, udarajući ih palicama, nogama, skačući po njima, logoraša Daliju Hrnjaka, koji je kasnije podlegao, su ubadali nožem.
A. Duca hit me a couple of times. So my head split in two places and

my jaw fractured at that point
, on the right-hand side.

Q. What did Duca hit you with?

A. With a stick, a baton.

Q. After Duca hit you on the head several times, what did Duca do?

A. Then they stopped beating us, and all of them approached Becir

Medunjanin, who was still sitting on the chair.

Q. What, if anything, did Duca say to Becir Medunjanin?

A. He called him Albanac, an Albanian. He said, "You are not Becir

Medunjanin but Beqiri Medunani. You have come here from Kosovo to wage

war in Bosnia
." However, Becir was not from Kosovo. He was from

Montenegro, from a place called Plav.

Q. What questions, if any, did Duca ask of Becir Medunjanin?

A. He asked him, "What are you doing?" and Becir said, "I am a

teacher in the school in Kozarac." Then he just smiled ironically. And

after that, as Becir was sitting on a chair, he kicked him with his boot

in the nose.

Q. Prior to that kick in the nose, what, if anything, did Duca say in

regard to Anes Medunjanin?

A. Yes. Before kicking him, he picked Anes by the hair, pulled his

head up and took out a knife and said, "Watch me slit your son's throat."

Q. Who did Duca say that to?

A. To Becir Medunjanin.

Q. How, if at all, did Becir Medunjanin respond?

A. Becir managed -- though he was absent in mind, he said, "Please

don't do that," and then he jumped up from the chair and tried to escape,

to go out. Yes. Becir jumped off the chair and ran through the door into the

corridor, towards the exit from the "white house." I could see all this

well because I was sitting only two or three metres from the door, facing

the door directly. Just then, all four of them reacted by yelling and

shouting at the guards at the exit, "Don't shoot. Bring him back alive."

Q. When you said all four of them were shouting, "Don't shoot. Bring

him back all alive," who were you referring to?

A. The four men in uniform; Zigic, Duca, and two young men in

uniform.

Q. Could you see the faces of Duca and Zoran Zigic at that moment?

A. Yes. They were furious at the very thought that somebody had

dared to try and escape, and that is why they yelled at the guards,

saying, "Don't shoot. Bring him back alive."

Q. Were there guards standing by the entrance to the "white house"?

A. No. They were standing in front of the "white house," at the door

of the "white house."

Q. What, if anything, did those guards do?

A. They caught Becir and brought him back into the room and again

seated him on the chair.

Q. What, if anything, happened after Becir Medunjanin was seated once

more on that chair?

A. Yes. Just then, Duca kicked him with his army boot in the nose so

that the nose split, sort of split into two onto his cheeks. Becir fell

from the chair, lost consciousness, and they were laughing. Then Duca

came up to Becir, playing around with his nose, as if trying to put it

back to normal.


Q. Approximately how far were you from Becir Medunjanin at that

moment?

A. Not more than a metre, because between Becir and me there was just

his son, Anes.

Q. Can you point out on that photograph once more approximately where

Anes Medunjanin's feet were and where Anes Medunjanin's head was at that

time?

A. His head was towards me and his legs towards his father, Becir.

Q. What happened after that?

A. Then all four of them started beating Becir, who was unconscious,

as well as his son Anes. And then Anes -- he was maybe 20 or 30

centimetres away from me -- he crawled up to me and came under my arm. He

crawled under my arm. He leaned his head against me.


Q. What, if anything, did you do at that time?

A. What could I do then? All I could do was watch, like the others.

That's all we could do.
Smrt Bećira Medunjanina usljed stalnog premlaćivanja opisana je i u presudi Suda BiH Željku Mejakiću i drugima:
Iz iskaza ovog svjedoka proizilazi da je Bećir
Medunjanin u logor Omarska doveden oko 10. juna 1992. godine, da je prije toga kratko
boravio u kasarni u Prijedoru, te da je Bećir Medunjanin od svog hapšenja do smrti bio
redovno premlaćivan, posebno nakon drugog ispitivanja, koje se desilo par dana po
dolasku u logor, kada je smješten u „bijelu kuću“. Nadalje, iz iskaza svjedoka K022
proizilazi da je, tom prilikom, stigla grupa od tri-četiri vojnika u maskirnim uniformama,
da se vrlo dobro sjeća dvojice koja su posebno tukla Bećira Medunjanina, imenujući iste
kao Dušan Knežević zvani Duća i Zoran Žigić. Opisujući premlaćivanje Bećira
Medunjanina od strane dva navedena vojnika, svjedok K022 je naveo da je Duća razbio
jednu školsku metalnu stolicu premlaćujući Medunjanina, a da je prilikom tuče koristio i
kratku palicu sa federima i metalnom kuglom na vrhu. Svjedok K022 je, prema njegovim
navodima, lično vidio navedeno premlaćivanje i stanje Bećira Medunjanina nakon
premlaćivanja, ističući da je Bećir Medunjanin bio isječen i crn po cijelom tijelu, da je
krvario na više mjesta i da je imao polomljene kosti. Svjedok K022 detaljno opisuje i
drugo premlaćivanje Bećira Medunjanina koje se desilo vrlo brzo poslije prvog
premlaćivanja, kada je navedeno lice faktički i podleglo od zadobijenih povreda.
Opisujući ovaj događaj, svjedok K022 je naveo da je stekao dojam da je tokom drugog
premlaćivanja Duća u logor došao sa odlukom da premlati Medunjanina do smrti, a
prema navodima ovog svjedoka, tukao ga je željeznim šipkama, nogama i drškom
pištolja. Kako je i sam svjedok K022 tom prilikom premlaćivan, isti je izgubio svijest, a
nakon što je došao svijesti imao je priliku vidjeti stanje Bećira Medunjanina nakon
premlaćivanja, opisujući da je bio u totalnoj nesvijesti, da nije mogao na noge, da je
počeo krkljati, te da je svjedok, nakon kratkog vremena, od strane dr. Ese Sadikovića,
koji je takođe bio zarobljenik u logoru, obaviješten da je Bećir Medunjanin umro.
Zoran Žigić je u haškom sudu osuđen na 25 godina zatvora. Nakon odležanih 16 godina i 8 mjeseci, pušten je na slobodu.
Duško Knežević, zvani Duća, je najprije bio optužen pred haškim sudom, ali je njegov predmet ustupljen Sudu BiH. Sud BiH ga je osudio na 31 godinu dugotrajnog zatvora. Trenutno izdržava kaznu. U zatvoru je od 18. maja 2002.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#353 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Stari »

Ne znam da li se treba smatrati nekom vrstom poveznice ... bilo kako bilo ... ni dotični ljekar Eso a ni njegova nekadašnja supruga nisu Prijedorčani rođenjem ... On je biva bio pravi Sarajlija ... a suprugu je doveo sa odsluženja JNA iz Zaječara u Srbiji... svojim ličnim šarmom je stekao neumjerene simpatije većeg dijela Prijedorčana ...

Onda mu se desilo - ono što se desilo i sa još 3000 Prijedorčana ...i po tome na žalost ne bi bio unikatan .... da mu ...dijelom, ta ista koju je doveo iz Srbije ... a dijelom i njegova vlastita dijeca - protiv kojih vrijeme radi sve više i više .... nisu priredili ono što .... jednostavno, riječima nije izrecivo.


Zajedno sa prolaskom vremena ...sve je manje ljudi koji dijele mišljenje ovog ranijeg forumskog korisnika .... da je razlog svemu samo Mati .... ne .... možda je ta krmača u ono doba još i mogla biti glavni scenarist i režiser ....


Danas međutim ... pred kraj treće decenije od kako su im oca ubili....dijeca sve teže i teže mogu objasniti svoju šutnju tek tako lako u stilu ..."mama mi ne da" ....

Ono što meni nikad neće biti posve jasno ...je toliki broj Prijedorčana bošnjaka ... koji su to spontano i organizovano zataškavali....ušutkivali ... Kad je prije par godina novinar Gunić (inače porijeklom iz Kozarca) napisao par textova... bošnjaci su ga napadali najviše zbog teze da bi upravo njegova ....djeca sad, nakon što su postali .... ne odrasli nego srednjoviječni ljudi ... trebali preispitati maminu i tatinu ulogu tokom tih dana juna 1992
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#354 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mishic »

Pogolem ovaj prijedorski zvjerinjak!!! I među najkrvoločnijim zvjerima dosts onih sa titulama, visokim školama pa čak i "humani" medicinari pa prosvjetari... Tolika pogan na tako malom prostoru, to je smrad koji zaudara stotinama kilometara daleko. U toj kolektivnoj šizofreniji umobolnici će skapavati kao gamad u strašnim psihološkim mukama. A svako ovo pogano ime treba pamtiti i ponavljti svugdje i za svako prikupiti što više podataka. Zlikovce i zlotvore zlo nikada ne napušta i ne ostavlja same. Vratiće se njima mnogo toga poput bumeranga. A ko god je u stanju da širi i objelodanjuje ovu istinu neka to čini danonoćno. Gamadi ne treba dati mira...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#355 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

mishic wrote:Pogolem ovaj prijedorski zvjerinjak!!! I među najkrvoločnijim zvjerima dosts onih sa titulama, visokim školama pa čak i "humani" medicinari pa prosvjetari... Tolika pogan na tako malom prostoru, to je smrad koji zaudara stotinama kilometara daleko. U toj kolektivnoj šizofreniji umobolnici će skapavati kao gamad u strašnim psihološkim mukama. A svako ovo pogano ime treba pamtiti i ponavljti svugdje i za svako prikupiti što više podataka. Zlikovce i zlotvore zlo nikada ne napušta i ne ostavlja same. Vratiće se njima mnogo toga poput bumeranga. A ko god je u stanju da širi i objelodanjuje ovu istinu neka to čini danonoćno. Gamadi ne treba dati mira...
Danas po povratku s posla posvetio sam sat i po pisanju gornjeg teksta o porodici Medunjanin. Iako mi nisu ni rod ni pomozi bog, iako nikada u Prijedoru nisam bio...ali godinama pričam dokumentovano o Prijedoru, o Srebrenici, Višegradu, Sanskom Mostu, Ključu, Vlasenici, Bratuncu, Sarajevu...čitam, istražujem, i prenosim, ovako forumom, fejsbukom, usmeno...i činiću to dok sam živ. Preveliko je zlo koje nas je snašlo, a premalo o njemu znamo. I mnogi bi to sutra ponovili, vidimo to svuda oko sebe.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#356 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by insomnia78 »

Stari wrote:Ne znam da li se treba smatrati nekom vrstom poveznice ... bilo kako bilo ... ni dotični ljekar Eso a ni njegova nekadašnja supruga nisu Prijedorčani rođenjem ... On je biva bio pravi Sarajlija ... a suprugu je doveo sa odsluženja JNA iz Zaječara u Srbiji... svojim ličnim šarmom je stekao neumjerene simpatije većeg dijela Prijedorčana ...

Onda mu se desilo - ono što se desilo i sa još 3000 Prijedorčana ...i po tome na žalost ne bi bio unikatan .... da mu ...dijelom, ta ista koju je doveo iz Srbije ... a dijelom i njegova vlastita dijeca - protiv kojih vrijeme radi sve više i više .... nisu priredili ono što .... jednostavno, riječima nije izrecivo.


Zajedno sa prolaskom vremena ...sve je manje ljudi koji dijele mišljenje ovog ranijeg forumskog korisnika .... da je razlog svemu samo Mati .... ne .... možda je ta krmača u ono doba još i mogla biti glavni scenarist i režiser ....


Danas međutim ... pred kraj treće decenije od kako su im oca ubili....dijeca sve teže i teže mogu objasniti svoju šutnju tek tako lako u stilu ..."mama mi ne da" ....

Ono što meni nikad neće biti posve jasno ...je toliki broj Prijedorčana bošnjaka ... koji su to spontano i organizovano zataškavali....ušutkivali ... Kad je prije par godina novinar Gunić (inače porijeklom iz Kozarca) napisao par textova... bošnjaci su ga napadali najviše zbog teze da bi upravo njegova ....djeca sad, nakon što su postali .... ne odrasli nego srednjoviječni ljudi ... trebali preispitati maminu i tatinu ulogu tokom tih dana juna 1992
Nije to ne dam. Mati uglavnom mati odgaja i utice na djecu
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#357 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by The 51st State »

julisiz es grant wrote:
mishic wrote:Pogolem ovaj prijedorski zvjerinjak!!! I među najkrvoločnijim zvjerima dosts onih sa titulama, visokim školama pa čak i "humani" medicinari pa prosvjetari... Tolika pogan na tako malom prostoru, to je smrad koji zaudara stotinama kilometara daleko. U toj kolektivnoj šizofreniji umobolnici će skapavati kao gamad u strašnim psihološkim mukama. A svako ovo pogano ime treba pamtiti i ponavljti svugdje i za svako prikupiti što više podataka. Zlikovce i zlotvore zlo nikada ne napušta i ne ostavlja same. Vratiće se njima mnogo toga poput bumeranga. A ko god je u stanju da širi i objelodanjuje ovu istinu neka to čini danonoćno. Gamadi ne treba dati mira...
Danas po povratku s posla posvetio sam sat i po pisanju gornjeg teksta o porodici Medunjanin. Iako mi nisu ni rod ni pomozi bog, iako nikada u Prijedoru nisam bio...ali godinama pričam dokumentovano o Prijedoru, o Srebrenici, Višegradu, Sanskom Mostu, Ključu, Vlasenici, Bratuncu, Sarajevu...čitam, istražujem, i prenosim, ovako forumom, fejsbukom, usmeno...i činiću to dok sam živ. Preveliko je zlo koje nas je snašlo, a premalo o njemu znamo. I mnogi bi to sutra ponovili, vidimo to svuda oko sebe.
:thumbup:, kakvi smo I to je malo.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#358 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Stari »

insomnia78 wrote:
Stari wrote:Ne znam da li se treba smatrati nekom vrstom poveznice ... bilo kako bilo ... ni dotični ljekar Eso a ni njegova nekadašnja supruga nisu Prijedorčani rođenjem ... On je biva bio pravi Sarajlija ... a suprugu je doveo sa odsluženja JNA iz Zaječara u Srbiji... svojim ličnim šarmom je stekao neumjerene simpatije većeg dijela Prijedorčana ...

Onda mu se desilo - ono što se desilo i sa još 3000 Prijedorčana ...i po tome na žalost ne bi bio unikatan .... da mu ...dijelom, ta ista koju je doveo iz Srbije ... a dijelom i njegova vlastita dijeca - protiv kojih vrijeme radi sve više i više .... nisu priredili ono što .... jednostavno, riječima nije izrecivo.


Zajedno sa prolaskom vremena ...sve je manje ljudi koji dijele mišljenje ovog ranijeg forumskog korisnika .... da je razlog svemu samo Mati .... ne .... možda je ta krmača u ono doba još i mogla biti glavni scenarist i režiser ....


Danas međutim ... pred kraj treće decenije od kako su im oca ubili....dijeca sve teže i teže mogu objasniti svoju šutnju tek tako lako u stilu ..."mama mi ne da" ....

Ono što meni nikad neće biti posve jasno ...je toliki broj Prijedorčana bošnjaka ... koji su to spontano i organizovano zataškavali....ušutkivali ... Kad je prije par godina novinar Gunić (inače porijeklom iz Kozarca) napisao par textova... bošnjaci su ga napadali najviše zbog teze da bi upravo njegova ....djeca sad, nakon što su postali .... ne odrasli nego srednjoviječni ljudi ... trebali preispitati maminu i tatinu ulogu tokom tih dana juna 1992
Nije to ne dam. Mati uglavnom mati odgaja i utice na djecu

Ne znam poštovani forumski korisniče "insomnia78" ....ali hajd malo razmisli .... "mala veronika" nije više "mala" veronika nego ženturača od 40tak godina... kako god da je odgojena .... (a odgajala ju je Cica iz žaječara) ....ipak negdje ...nekako ... u dnu duše ....bi se mogla zapitati ... čekaj malo mama ...a stvarno šta je to tata uradio zlo ...da mi ni sad 30 godina nakon što smo ga u dogovoru sa tvojim jebačem dali zaklati .... ne smijemo o tome ni razmišljati ....


Ne ....mala Veronika i Filip su svakim novim danom koji prolazi u njihovoj šutnji .... sve više aktivno preuzimaju ulogu saučesništva u ubistvu vlastitog oca .... svakim novim danom njihove šutnje je kama koja im oca prekla u starim Kevljanima sve čvršće stisnuta u njihovim rukama...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#359 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by insomnia78 »

Pa RS puna Veronika i Filipa pa nesto ne vidim veliki upitnik iznad
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#360 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Stari »

insomnia78 wrote:Pa RS puna Veronika i Filipa pa nesto ne vidim veliki upitnik iznad
Vjerovatno je u svemu tome najbitnije to što ni ja .... baš kao ni rahmetli ljekar Eso ...ni njegova Cica iz Zaječara .... nismo pravi Prijedorčani .... ja sam jednom davno bio tamo privremeno nastanjen .... sve što ti pokušavam reći cijenjeni insomnia78 je to da ovaj slučaj poprilično unikatnim čine baš Veronika i Filip ...nema takvih i njima sličnih odveć puno u RSu niti bilo gdje drugdje .... jedna je stvar biti malo dijete i ne znati šta se događa ... sasvim druga stvar biti srednjovječan i dalje odbijati prihvatiti istinu onakvu kakva jest.

A sasvim treća stvar je pokušavati relativizirati, tražiti olakšavajuće okolnosti, opravdanje i tako to ....svako valjde ima svoje razloge zbog kojih radi to šta u životu radi ....
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#361 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by muha_sa »

https://www.face.ba/vijesti/bih/ovo-su- ... doru/18997

Ovo su imena organizatora i izvršioca zločina nad Bošnjacima i Hrvatima u Prijedoru
Prijedorski Srbi, budite ubijeđeni da prognani Prijedorčani neće odustati od borbe za istinu i pravdu
31. 05. 2019. u 16:36 face.ba

1. Srdjo SRDIĆ – zubar iz Prijedora, jedan od najbližih saradnika Radovana Karadžića
1. Savo KESIĆ ŽORŽ – bivši taksista
2. Nenad MORAČA – karatista, besposličar
3. Brane BERIĆ REBAC – veterinarski bolničar
4. Mile dr RADETIĆ – ginekolog, osnivač SDS Prijedora,
5. Dragan RADETIĆ – vojni tužilac u srpskoj vojsci
6. Predrag RADETIĆ – od prvog dana u redovima srpske vojske
7. Milomir STAKIĆ – liječnik, predsjednik srpske opštine Prijedor
8. Milorad Mićo KOVAČEVIĆ – liječnik, predsjednik Izvršnog odbora opštine Prijedor
Izvršioci Milorada Miće Kovačevića
1. Veljko ing HRGAR – stručnjak “srpskog” urbanističkog plana Prijedora
2. Dule MILJUŠ – stručnjak “srpskog” urbanističkog plana Prijedora
3. Branko Raca HRNJAK – stručnjak “srpskog” urbanističkog plana Prijedora
5. Simo MIŠKOVIĆ – bivši milicioner, predsjednik SDS
6. Simo DRLJAČA – nečelnik srpske milicije
7. Slobodan KURUZOVIĆ – komandant logora Trnopolje – nastavnik matematike
8. Mile MUTIĆ – direktor Srpskog Radio Prijedora i Srpskog Kozarskog vjesnika
1. RADE MUTIĆ – Sljedbenici Mile Mutića
2. Živko EĆIM – Sljedbenici Mile Mutića
3. Ostoja KESAR – Sljedbenici Mile Mutića
4. Mira KUNIĆ – Sljedbenici Mile Mutića
9. Dragan SAVANOVIĆ – predsjednik Kluba poslanika SDS
10. Slavko BUDMIR – komandant Srpskog sekreterijata za Narodnu odbranu
11. Milovan DRAGIĆ – direktos Srpskog komunalnog preduzeća
12. Slobodan BALABAN – produkator četnickog legla u Rudniku željezne rude Ljubija
13. Dušan KURNOGA – ideolog “četnicke omladine”, snadbijevač Srba benzinom i naftom
14. Bogdan DELIĆ – direktor gimnazije u Prijedoru

Izvršioci zločina
1. Vladmir ARSIĆ – pukovnik koji je pogazio sve Ženevske konvencije
2.Radmilo ZELJAJA – major, na ulazu u Kozarac lično je postavio tablu sa “Radmilovo’ i tako gradu koga je srušio dao svoje ime
3. Zoran KARLICA – kapetan, komandant jedinice koja vršila etničko čišćenje Prijedora
4. Drago TUBIN – mehaničar i rezervni poručnik, odgovoran za masovno ubijanje 320 ljudi u Partizanskoj ulici i Lukavici u Prijedoru
5.Savan RUNJO – nastavnik ONO i DSZ, major, komandant četnicke jedinice u Gornjim Podgradcima i bivši komandant Kasarne u Prijedoru

Logor Omarska, Organizatori i sponzori
1. Milan ANDIĆ – trgovac, specijalizirao se u iznuđivanju dragocjenosti od bogatijih Prijedorčana, obećavajući im slobodu
2. Nedo DELIĆ – vlasnik restorana “Evropa’
3. Rajko STUPAR PALE – trgovac, vlasnik restorana”Pale”, kriv je za ubistva i pljačke svih prijedorskih privatnika.

Uprava logora Omarska
1. Komandant: Željko MEJAKIĆ – komandant logora, milicioner,
2. Upravnik: Drago PRČAC – upravnik logora, penzionisani milicioner
3. Zamjenik: Milorad TADIĆ BRK – pomoćnik upravnika logora taksista
4. Miroslav KVOČKA – Jedno vrijeme komandant logora

Radnici rudnika željezne rude Ljubija, Srbi koji su zlostavljali i maltretirali logoraše u logoru Omarska, kamionima odvozili ubijene logoraše

1. Dragan PEŠEVIĆ PEŠA
2. Milorad DARDA
3. Vlado KOBAS
4. Zdravko BJELOBRK
5. Miloš RADIĆ BRKO
6. Petar PERO MRDJA

Prijeki sud u logoru Omarska
1. Slavko BERETA – advokat
2. Živko DRAGOSAVLJEVIĆ – sudija u “srpskom sudu” u Prijedoru
3. Draško ZEC – sudija u “srpskom sudu” u Prijedoru
4. Milenko TOMIĆ – sudija u “srpskom sudu” u Prijedoru

Službenice u logoru Omarska
1. Nada MARKOVSKI – radnica Milicije u Prijedoru
2. Slavica LAKIĆ – radnica Službe državne bezbjednosti
3. Nevenka SIKMAN – radnica Milicije
4.Darinka LUJIĆ – radnica Milicije

Ispitivači u logoru Omarska
1. Ranko MIJIĆ – šef ispitivača, načelnik kriminalističke službe u SUP Prijedor
2. Mirko JESIĆ – bivši radnik Službe državne bezbjednosti
3. Ranko BUCALO – radnik Službe državne bezbjednosti
4. Goran NOVIĆ – radnik Službe državne bezbjednosti
5. Dragan RADAKOVIĆ – nastavnik likovnog odgoja
6. Dragoje MEJAKIĆ – radnik Milicije
7 Rade KNEZEVIĆ – radnik Službe državne bezbjednosti
8. Ilija BJELIĆ – radnik Milicije
9. Obrad DESPOTOVIĆ – radnik Milicije
10. Nebojša TOMČIĆ – radnik Milicije
11. Nenad LUKIĆ – radnik Milicije
12. Miroslav ZORIĆ – radnik Milicije
13. Nebojša BABIĆ – profesor elektrotehnike
14. Ratko MILOSAVLJEVIC – agronom
15. Zarko TEJIC – radnik Milicije
16. Zoran KRNETA – radnik Milicije
17. Milan JENJETOVIĆ – radnik Milicije, vozač autobusa kojim su dolazili ispitivači u logor Omarska, tukao logoraše

Vođe smjena u logoru Omarska
1. Mladjo RADIĆ KRKAN – radnik Milicije
2. Momir GRUBAN ČKALJA – radnik Milicije
3. Milojica KOS KRLE – konobar

Stražari u logoru Omarska
1. Goran GRUBAN – ubio veterinara Seada Sivca
2.Goran PASPALJ GOPA – ubio R. Hadžalica i G. Ka.
3. Nedeljko SOSKAN SOLE – ubojica
4. Zoran KVOČKA – ubojica Enesa Alića
5. Stevan STEVANOVIĆ – ubojica
6. Miroslav STOJNIC – ubojica
7. Milutin POPOVIĆ POP – ubojica
8. Draženko PREDOJEVIĆ – ubojica {na slici TV CNN}
9. Željko PRČAC –
10. Nenad VRHOVAC
11. Nenad PENIĆ NEŠO
12. Ratko MRKIĆ – ubojica
13. ZUNE – ubojica
14. Dušan LONČAR DUDO – ubojica
15. STAKIĆ
16. JOKIĆ – ubojica
17. Marinko ROSAVA – ubojica
18. Uroš URE – ubojica
19. Ranko BERIĆ
20. MICKO – ubojica
21. MIKA
22. RAKAJ – ubojica
23. Popović CVITONJA
24. Stole KOKA – poslovođa prodavnice “Oka”
25. Branko PIRVAN ĆELO – ubojica
26. Stanko KRIVAJA – ubojica
27. Mile ROSIĆ
28. Draško GRUBAN
29. Zoran DELIĆ – bivši fudbaker, ubojica
30. Dušan JOKIĆ – mesar
31. Milojica MILE PANIC
32. Zivko MARMAT ZUTI – ubojica
33. Zoran ROMANIĆ DŽAJA – vlasnik diskoteke u Omarskoj
34. Rade RITAN
35. PAVLIĆ

Logor Keraterm
Duško SIKIRICA – komandant logora Keraterm

Komandanti straža logora Keraterm
1. Damir DOSEN – naređivao ubojstva logoraša
2. Dragan FUSTAR – naređivao ubojstva logoraša
3. Dragan KOLUNDŽIJA – naređivao ubostva logoraša

Stražari u logoru Keraterm
1. Zoran ŽIGIĆ – taksista, poznati kriminalac, počinio velike zločine u: Rakovčanima, Čarakovu, Zecovi, Zeger, Rizvanovići, Bišćani, Sredice
2. Dušan KNEŽEVIĆ – mesar, dolazio ubijati u u logor Omarska
3. Goran LAJIĆ – višestruki kriminalac bez zuba
4. KAJIN – komandir straže u logoru Keraterm
5. Nenad BANOVIĆ ČUPO – pripadnik bande Zorana Žigića
6. Predrag BANOVIĆ ČUPO – pripadnik bande Zorana Žigića
7. Dragan KONDIĆ – pripadnik bande Zorana Žigića
8. Nikica JANJIĆ – pripadnik bande Zorana Žigića
9. Nedeljko TIMARAC – pripadnik bande Zorana Žigića

Ispitivači u logoru Keraterm
1. Mira JANKOVIĆ – isljednik u Miliciji
2. Gostimir MODIĆ – isljednik u Miliciji
3. Živko JOVIĆ – isljednik u Miliciji
4. Branko ŠILJEG – isljednik u Miliciji
5. Jugoslav RODIĆ – isljednik u Miliciji
6. Radomir RODIĆ – radnik Službe državne bezbjednosti
7. Dragan RADETIĆ – advokat

Logor Trnopolje
Slobodan KURUZOVIĆ – Komandant logora Trnopolje

Pomoćnici komandanta logora Trnopolje
1. Braća BALABAN – tjelohranitelji Slobodana Kuruzovića
2. Pero ČURGUZ – pomoćnik komandanta logora Trnopolje
3. Vesna STOJANOVIĆ – dobrovoljka
4. Blanka BRKIĆ – dobrovoljka
5. Brane BERIĆ REBAC – deportirao logoraše u stočnim vagonima prema Doboju

Komandanti straža u logoru Trnopolje
1. Radenko SPIRIĆ – radnik:”Električnog” Prijedor
2. Jezdimir TOPIĆ – nastavnik
3. Čedo MANDIĆ – radnik Milicije

Stražari u logoru Trnopolje
1. Boško LAKIĆ – ubojica
2. Aco OSTOJIĆ – vozač
3. Zoran ŠTRBAC
4. Boro GRUBIĆ – novinar
5. LISCANSKI
6. Milutin MANDIĆ MANDOV – radnik Milicije
7. ČURGUZ

Spisak ostalih zločinaca prijedorskog kraja

Ovaj spisak je sačinjen na osnovu autentičnih svjedočenja preživjelih logoraša i izbjeglica u sabirnim centrima Karlovac i Resnik kod Zagreba

1. MARKO PAVIĆ – pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti, sada direktor PTT
2. JOSIĆ KRSTAN – profesor, komandant grada
3. KAURIN DRAGAN – ekonomista, direktor ‘Celuloze”
4. VUKOJA JOVAN – Direktor centra za socijalni rad
5. NEŠKOV MILANKO – profeosr, Bugarin po prijeklu, naređivao ubistva
6. DOSEN DJORDJE DJOLE – ubojica, ubio I. Jurica Putu i N. Bajramovića
7. ŽIGIĆ ZORAN – taksista, ubojica po narudžbi
8. KNEGINJIĆ ZORAN TACNA – konobar
9. KANTAR SNJEŽANA – medicinska sestra
10. SLAVKO BUDIMIR – komandant srpske TO
11. RADIŠIĆ MARKO – pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti
12. MARMUT SPIRO – načelnik Vojnog odsjeka
13. DRAGIĆ MILOVAN – direktor Komunalnog Prijedor
14. SAVIĆ MIRKO – inžinjer, direktor “Prijedorčanke ”
15. VEJINOVIĆ RANKO – ekonomista, direktor “Opresse”, sada “Srpskog glasa”
16. ALEKSIĆ DUŠAN – direktor osnovne škole
17. DALJEVIĆ RAJKO – radnik Milicije
18. CRNCEVIC NEDELJKO – stolar
19. STANIĆ ANA – profesor
20. STANIĆ JOVO – profesor
21. DALJEVIĆ MILUTIN – profesor
22. NOŽINIĆ ZIZA – predsjednica Kola srpskih sestara
23. NOŽINIĆ NEBOJŠA – politolog, srpski dobrovoljac
24. ZGONJANIN BORO – mesar
25. KANTAR ZDRAVKO – radnik u Ljubiji
26. ŠIPKA VUKAŠIN – ekonomista
27. LEKIĆ SLOBODAN – radnik ‘Agrounije”
28. VUJMILOVIĆ NENAD – major, komandant četničke jedinice u napadima na Gradačac
29. DUJO MILANKO – radnik Komunalnog
30. JOVIČIĆ MIRKO – profesor
31. OSTOJIĆ RADE – inžinjer u “Celulozi”
32. DJURDJEVIĆ MILAN – profesor
33. BAJIĆ BOŽIDAR – ekonomista u “Autotransportu”
34. GORNJIĆ SLOBODAN – direktor Službe društvenog knjigovodstva
35. MEDAREVIĆ LJUBAN – radnik Službe društvenog knjigovodstva
36. OBRADOVIĆ RADOVAN COLE – arhitekt
37. OBRADOVIĆ PETAR PEKIŠA – električar
38. BERIĆ DUŠKO – radnik u “Kolskoj”
39. AGBABA MLADEN – službenik
40. KOVRLIJA MIRKO – profesor
41. TOPIĆ RANKO – ekonomista, direktor tvornice keksa “Josip Kraš”, sada “Mira”
42. VILA RANKO – pravnik
43. MACANOVIĆ LJUBO – pravnik
44. SIMATOVIĆ MOMIR – vodoinstalater
45. EGIĆ NIKOLA – vozač
46. STOJANOVIĆ MLADEN – profesor i direktor Ekonomske škole
47. DELIĆ BOGDAN – profesor i direktor gimnazije
48. MIŠKOVIĆ SLOBODAN – profesor
49. ZORIĆ LAZO – profesor
50. SANIČANIN MIRKO – tehničar
51. JOVES RATKO – profesor
52. RADETIĆ DRAGAN – advokat, načelnik Vojne policije
53. ZEZELJ BRANKO – vozač
54. RADAKOVIĆ BRANE – vozač
55. JESIĆ GORAN – vozač
56. ROSIĆ MILAN – zidar
57. VUJINOVIĆ DANE – inžinjer
58. KECMAN BRANE – direktor ‘Kozara putevi”
59. BURUDŽIJA MIRKO – hirurg
60. SOVILJ RADOMIR – profesor, ideolog SDS, kasnije prešao u Srpsku radikalnu stranku
61. MANOJLOVIĆ NIKOLA – inžinjer, direktor “Kolska”, četnik dobrovoljac
62. MACURA ŽELJKO – liječnik, srpski dobrovoljac
63. KOBAS MIRKO – medicinski tehničar, ubojica bez ruke
64. TORBICA ZDRAVKO – radnik Milicije, ubojica
65. STUPAR NENAD SMIT – srpski dobrovoljac
66. MRDJA DADO – pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
67. BABIĆ ZORAN – pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
68. STUPAR BOŠKO – pripadnik četničke jedinice iz Tukova
69. BABIĆ LJUBAN – geometar, predsjednik SDS Tukovi
70. BALTIĆ SRETKO – vozač
71. BALTIĆ VLADO – vozač
72. BALTIĆ MIŠO – radnik Kumunalnog
73.BOSANČIĆ MOMČILO –
74. BASKOT MARKO
75. BUJIĆ LUKA – ubojica
76. BILBIJA RADE – četnicki vojvoda, naredio masakr u Staroj Rijeci
77. DESNICA ZDRAVKO
78. DOBRIJEVIĆ MIŠO – četnicki vojvoda
79. DOSEN STOJAN – izvršilac masakra u bolnici u Banja Luci
80. DRCA LJUBAN – mesar
81. DJAKOVIĆ MIRKO – lugar
82. EĆIM JOVO GLOCO – privatnik, saučesnik u ubojstvu Halila Dedića
83. EĆIM NENAD GERA – muzičar
84. GRUBLJEŠIĆ MIRKO – načelnik za privredu u Opštini Prijedor
85. GRUBLJAŠIĆ OSTOJA – ubijao po Kozarcu
86. GUSLOV NIKOLA
87. KOLAR SLAVKO – ubojica
88. KOLAR MIODRAG – klao kamom po selima oko Prijedora
89. KNEŽEVIĆ DRAŽEN – penzioner
90. KOTORAŠ BRANKO – koljač iz Puharske
91. KOTORAŠ DRAŠKO – radnik u Toplani
92. KOTORAŠ JOVO – radnik u Ciglani
93. KOVAČEVIĆ VUKAŠIN – geometar
94. MANOJLOVIĆ MILOŠ – geometar
95. MILUTINOVIĆ MILOVAN – major
96. MILUTINOVIĆ – karatista
97. MITROVIĆ DRAGO, PERO I SLOBODAN
98. PEKIJA MILAN
99. RAUS DUŠAN, MILROAD I RAJKO
100. SAVANOVIĆ MIRKO
101. SRDIĆ DRAGOJE – bivši oficir JNA
102. SRDIĆ ŽIVKO – radnik “Celuloze”
103. TELEBAK RAJKO – lugar
104. TOMIĆ BRANE – radnik ‘Borca”
105. TOPIĆ DRAGAN – nastavnik, direktor Pozorišta
106. TUBIN RAJKO – radnik ‘Autotransporta”
107. TUBIN VELJKO
108. VUČKOVIć MIHAJLO – radnik
109. VUČKOVIĆ NEDJO
110. VUČKOVIĆ NEDJO II – učesnik masakra u bolnici u Banja Luci
111. ZEC SIMO – nastavnik
112. ZELENIKA BRACO – električar
113. ŽIGIĆ MILENKO – trgovac
114. GRBIĆ MILKA – socijalna radnica
115. TRMOŠLJANIN DRENA – učiteljica, pljačkala bosnjačke kuće
116. ŠIPKA MILAN – inžinjer
117. BABIĆ KAĆA – pravnica
118. JANDRIĆ VLADO – tehničar
119. TRAVAR MILAN – radnik Milicije
120. TRAVAR RANKO – načelnik za privredu
121. MRDJAŠ MILE – ekonomista
122. VUKOJEVIĆ DRENA – daktilografkinja
123. MARIN MIRKO – nastavnik
124. PANIĆ JOVO – vozač
125. MARJANOVIĆ OSTOJA – inžinjer, direktor Rudnika željezne rude Ljubija
126. BECNER ZORAN – vozač
127. RADIŠIĆ MIRJANA – profesorica
128. VRACAR MILENKO – profesor
129. MAKSIMOVIĆ BRANKO BRANJA – pravnik, predsjednik Srpske radikalne stranke
130. VRACAR M. MILENKO – guverner u RS
131. ROMANIĆ ŽELJKO – privatnik
132. SUKIĆ RADE – ekonomista
133. STOJAKOVIĆ TOMO – radnik Milicije
134. ZELIĆ ZELE – pripadnik četnićke jedinice”Zaran Karlica”, ubio više od 150 Kozarčana
135. KMEZIĆ RAJKO – vikend četnik iz Minhena
136. GAVRANOVIĆ NEDJO – vikend četnik iz Minhena
137. BUJIĆ MIĆO – komandir milicije u Rakelićima
138. PILIPOVIĆ RADE – privatnik
139. SURTOV RAJKO – nastavnik, četnicki vojvoda iz Gomjenice
140. SURTOV ZORAN – nastavnik
141. BAJIĆ ZORAN – nogometaš
142. MAKSIMOVIĆ DRAGAN – ubojica iz Cele
143. BALABAN MILE – direktor u ‘Celulozi’
144 BABIĆ BORO – direktor Uprave za prihode
145. BESIĆ MIRA – profesorica
146. TOPOLA RANKO – službenik
147. GLIGIĆ DUŠAN – trgovac
148. SAVIĆ LAZO – trgovac
149. GVOZDEN ZDRAVKO – trgovac
150. GVOZDEN RAJKO RAJS – trgovac
151. GRBIĆ MILE – trgovac
152. RAJČEVIĆ MILOŠ – direktor Srednješkolskog centra
153. MILIĆ ALEKSANDAR – profesor
154. ANTIĆ SLOBODAN – profesor
155. PANIĆ MILKA – medicinska sestra
156. RADJENOVIĆ LJUBAN – profesor
157. RADJENOVIĆ KAMENKO – pukovnik, podpredsjednik Srpske radikalne stranke
158. RADOJKA EDEKOV – direktorica Bolnice
159. MILANOVIĆ SNJEŽANA – liječnica
160. ŽIGIĆ DANKA – medicinska sestra
161. DJUKIĆ RAJKO – liječnik
162. PEKIJA MIRKO – trgovac, specijalista za pljačku bosnjačke imovine
163. GRANDIĆ MILEVA – otjerala u logor 15 susjeda
164. CRNIĆ BRANKA – pljačkala bošnjačke kuće
165. AGBABA JOVAN CICO – pljačkao kuće
166. RITAN BRANISALV – vođa ‘Delija”, sprske paravojske
167. KANTAR NENAD – proglašen ratnim zločincem u Hrvatskoj
168. ZRNIĆ NENAD NEŠO – vođa tkz. Grobara
169. PREDOJEVIĆ ZORAN – trgovac
170. MAZALIĆ MILORAD – kapetan
171. KANTAR NEBOJŠA – penzioner
172. ČADJO MLADJEN – radnik Milicije
173. TADIĆ BOGDAN – pravnik
174. TADIĆ SLOBODAN – nastavnik i muzičar
175. TOPIĆ BORO – vlasnik ‘Uniprometa”, ratni profiter
176. MARČETIĆ BORKO – zidar, učesnik masakra u Kozarcu
177. SAVIĆ DUŠAN – kapetan komandant Kriznog štaba Rakelići
178. ANTONIĆ SLAVKO – inžinjer
179. RAJLIĆ RADOVAN – tehničar, komandant Kasarne u Prijedoru
180. TOPIĆ JEZDIMIR – nastavnik, komandant straže u logoru Trnopolje
181. RUJEVIĆ SLOBODAN – zločinac, došao iz Vukovara
182. KESIĆ MIRKO – osnivač samostalnog odreda ubojica
183. MRKIĆ VASKRSIJA – službenik u Komunalnom
184. DOČINOVIĆ SLOBODAN – zločinac, došao iz Vukovara
185. BUCALO VASO – službenik
186. MACURA MILUTIN – zidar
187. DRAGOJEVIĆ MILAN – mesar
188. STUPAR RADOMIR – šofer, ubojica iz Pakraca, izvršilac zločina u logoru Keraterm
189. MIJIĆ RELJA – radnik u Keramici
190. RADOŠEVIĆ ACO – nastavnik
191. ZORIĆ BORO – privatni ugostitelj
192. JOKSIMOVIĆ MILE TICA – službenik
193. TRKULJA ZORAN – službenik
194. BRKOVIĆ MILORAD – srpski dobrovoljac
195. DJENADIJA MARKO – radnik u Miliciji
196. DALJEVIĆ RADOVAN – milicioner
197. GRUBLJEŠIĆ MILUTIN – mesar, učestvovao u masakru u Kozarcu i “Brdu”
198. MILIĆ MILORAD PINGO – dobrovoljac u četničkoj jedinici iz Omarske
199. RADANOVIĆ MOMČILO CIGO – komandir četnika iz Omarske
200. SUPIĆ DRAGAN – čelnik četničke omladine, palio kuće u Starom gradu i Prijedoru
201. MILOŠEVIĆ SRETEN SREJA – slubenik, etnički očistio Skelu i Raskovac
202. KECMAN MLADEN – rukometaš, pljačkao po Prijedoru
203. MARKUŠ – rukometaš, četnik dobrovoljac
204. KECMAN LJILJA – službenica, pljačkala zlato i devize
205. MADŽAR STOJAN – višestruki kriminalac, pripadnik četnicke vojne policije
206. BLAGOJEVIĆ RADOŠ – direktor Srpske banke
207. TUBIN VUKAŠIN – inžinjer
208. PLEMIĆ NIKOLA – opljačkao i prisvojio Tvornicu ‘Borac” Travnik, pogon Prijedor
209. OBRADOVIĆ STEVO – inžinjer, dobrovoljac na ratištima
210. ŠEVA STOJAN – referent u vojnom odsjeku, pravio spiskove za mobilizaciju
211. PEKIJA NENAD – pripadnik Interventnog voda, uselio se u stan dr. Osmana Mahmuljina
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#362 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by insomnia78 »

Elem sve komsije, kolege, prijatelji
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#363 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mayab »

Divim se ljudima kojima su ovi neljudi naškodili (blago rečeno), i oni baš ništa ne poduzimaju kontra njih :shock: :sad:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#364 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by 90minut »

Naravno kad nemamo tajnu službu kako treba poput Izraelaca koji bi uredno otisli i metak u glavu glavnim odgovornim.

Baš smo jadni.
User avatar
argyle
Posts: 1850
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#366 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by argyle »

https://kozarski.com/obiljezen-dan-bijelih-traka

https://www.facebook.com/kozarskivjesnik
Иван Станковић
Koliko znamo bijele trake u prijedoru u drugom svjetskom ratu su nosili srbi i tako bili obilježeni od strane ustaša i njihovog cvijeća muslimana koji su se poklonili fašističkoj nemačkoj i koji su počinili naj veći genocid nad srbima kozare grmeča i podkozarja a svedoče brojne grobnice.. Tako da nema većih zločinaca i genocidaša koji dolaze iz muslimanskog naroda a sada u ovo modernije vreme se priklanjaju džematima i teroristima ...
Gvozden Jović
Kako ste vi muslimani dosadni. Zna se da ste napali prijedor I srbe, sto se sad bunite?
Dusan Dusanpfc Popara:
https://www.facebook.com/sandro.sandin Image
Alo vi iz Kozarskog, podguzne muve.Gdje su besplatne citulje za 15. poginulih od napada Slavkovih ekstremista?Sram vas bilo,picke jedne.Da li treba napominjati da vas ne bi ni bilo da vam je grupa Kemala Alagica dosla glave 30.05.92.
Marko Prijedor Krajina Markovic:
Nek SNSD ide u koaliciju sa SDA. Zrtava je bilo na sve strane, oni samo medijski forsiraju svoje a niko nece da kaze da su oni prvi napali Prijedor. Sta je sa stradanjem srpskog naroda u drugom svjetskom ratu, sta je ustasa i muslimana pobilo srba na ovom prostoru. Zivimo u proslosti i to je to. Ovi sto predvode ove ljude kupe politicke poene i obezbjedjuju se za zivot. A nase patriote idu u koaliciju sa njima. Vidjecemo do kada ce to trajati! Kao sto i u Teslicu nece da prihvate izvjestaj nacelnika tako i ovi neki dan ovde oborise! Pa vidi narod sta radite!

Marko Prijedor Krajina Markovic Ja ne mogu vas zvati bosnjacima, nego muslimanima kako i jeste. Medijski forsirate sve ovo. Niko nece da napise koliko je ljudi pobijeno kad ste napali Prijedor. Pa niko vas nije dirao do tada. Vi ste htjeli BiH samo za sebe, ovde zive 3 naroda i zivjece uvijek, ali vasa teznja da ste glavni pada u vodu i nikada necete moci biti glavni jer vi zivite na 24% teritorije 49% je Srpska Repbulikao a ostatak su dole Hrvati!

Vesna Stijepic
Marko Prijedor Krajina Markovic svaka ti je na mjestu pa neka se puse
Image

Vesna Stijepic:
Bravo za Danasnji Kozarski vjesnik sad se zna da smo i sa djecom i na svaki nacin razdvojeni na nacionalnoj osnovi i da nemozemo vise skupa jer nasa djeca nisu zasluzila citulje skupa sa ostalom djecom


Branislav Branchi Topić
https://www.facebook.com/branislavbranchi.topic
Image
Micha Reichmuth zlocine su napravili komsije hrvati i hrvati islamske vjeroispovjesti i zbog tog zlocina su i streljani.
Last edited by argyle on 31/05/2019 23:39, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47233
Joined: 26/02/2004 00:00

#367 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by karanana »

julisiz es grant wrote:
horkesh wrote:30. maja 1992. godine grupa ludo hrabrih momaka odlučila je pokušati okončati okupaciju svog grada. Njih 110, od kojih 40 uopšte nije imalo nikakvog oružja, predvodio je heroj Slavko Ećimović.

Pošto su se okupili na brdu Kurevo, postali su poznati kao Kurevska četa.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/264125
Sad će @karanana da ti kaže da je ovo isprovociralo Srbe da počine genocid nad Bošnjacima Prijedora, kako je već nedavno tvrdio..inače ne bi nikoga ni pipinuli, gdje bi oni...

ne kontam otkud ovo i sta te je asociralo, ali hajde de, kad znas sta cu reci, onda nema ni potreba da ja govorim kad si ti rekao.

aha, sad se sjetih da sam negdje rekao da se sa nekim pokusajima sa par puskica i jeste izazvalo srbe da to uzmu kao izgovor za brutalno ubijanje i hapsenja i slanja svih muskaraca u konc logore. i nalasci puskica i pistolja. ne znam sta je tu pogresno receno. da li bi manje ubijali i zatvarali da nisu nalazili te mizerne kolicine oruzja koje je sda neplanski dijelila i prodavala a bez konkretnog i organizovanog plana odbrane, ne znam, mozda.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#368 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by insomnia78 »

Bi sigurno. Nije bilo jedno mjesto koje je predalo oruzje pa poslije pobijeno do zadnjeg
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#369 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

argyle wrote:.
Zašto truješ temu i sjećanja ovim?
User avatar
argyle
Posts: 1850
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#370 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by argyle »

julisiz es grant wrote:
argyle wrote:.
Zašto truješ temu i sjećanja ovim?
da ostanu u arhivu ovi komentari djikana
Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#371 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mayab »

Dragan Bursać
30 May at 08:18
Kažu u rs-u da je danas Dan odbrane Prijedora?!

Jel' to dan kada ste legalizovali ubijanje hiljada svojih sugrađana, među kojima 102 djeteta, kada ste protjerali i u logore strpali desetine hiljada ljudi?

Jel' to dan kada ste ozvaničili pljačku, paljevinu i nezakonito useljavenje u nesrpske kuće i stanove?

Jel' to dan kada su vam monstrumi postali heroji i "branioci"?

Jel' to dan kada ste obrukali sebe sve do svog šestog koljena i kada ste unizili svoj narod u ime nekakve bolesne ideje?

Jel" to dan kad vam je na um pala nacistička ideja da ljudima na kuće stavljate bijele čaršafe, a oko ruku bijele trake, kako bi krvnicima omogućili i olakšali ubijanje?

Jel' to dan kada ste stvorili spiralu zla i mržnje, koja do dan danas usisava u sebe sve što se kreće Potkozarjem?

Jel' to dan kada ste iskopali prvi busen u Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici nakon Drugogo svjetskog rata?

Jel' to dan od koga vam djeca po svijetu spuštaju pogled i od sramote ne sminu reći odakle su?

Jel' to dan kad ste pljunuli po Mladenu Stojanoviću, po partizanskim tekovinama i onako đuture se upisali u četnike krvoloke?

Šta li slavite i obilježavate, do li svoje nemoći, bruke, jada i sramote!?

Jel’ to dan kad ste rekli ljudima, budite Iojalni, a onda sre sebi rekli, pobićemo djece stotinu. I još dvoje pride. I smijaćemo se i lagaćemo i keziti gubice put neba. I stvorićemo na laži mjesto za život. I roditelji djece ubijene biće ubijeni. I oni koji nisu ubijeni umrijeće od bolova za mrtvom djecom. I oni koji ne umru tražiće spomenik za djecu svoju. I neće dobiti spomenik. I svi zajedno ubijamo djece stotinu. I još dvoje pride, a rećemi im da budu lojalni

Bez srama, kajanja, osude, oprosta i onog spomenika. Mislite o tome!

Danas je Dan mraka, a sutra Dan bijelih traka! Razvrstaj se i pokaži da li si čovjek ili zvijer!
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#372 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

karanana wrote:
julisiz es grant wrote:
horkesh wrote:30. maja 1992. godine grupa ludo hrabrih momaka odlučila je pokušati okončati okupaciju svog grada. Njih 110, od kojih 40 uopšte nije imalo nikakvog oružja, predvodio je heroj Slavko Ećimović.

Pošto su se okupili na brdu Kurevo, postali su poznati kao Kurevska četa.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/264125
Sad će @karanana da ti kaže da je ovo isprovociralo Srbe da počine genocid nad Bošnjacima Prijedora, kako je već nedavno tvrdio..inače ne bi nikoga ni pipinuli, gdje bi oni...

ne kontam otkud ovo i sta te je asociralo, ali hajde de, kad znas sta cu reci, onda nema ni potreba da ja govorim kad si ti rekao.

aha, sad se sjetih da sam negdje rekao da se sa nekim pokusajima sa par puskica i jeste izazvalo srbe da to uzmu kao izgovor za brutalno ubijanje i hapsenja i slanja svih muskaraca u konc logore. i nalasci puskica i pistolja. ne znam sta je tu pogresno receno. da li bi manje ubijali i zatvarali da nisu nalazili te mizerne kolicine oruzja koje je sda neplanski dijelila i prodavala a bez konkretnog i organizovanog plana odbrane, ne znam, mozda.
Nemoj, makar na ovoj temi, prosipati svoje nebuloze.
Cuj, "izazvalo Srbe da ubijaju i salju u logore". :evil:
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#373 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by BISTRIK100 »

Upoznao sam momka koji je bi na Manjaci.Kazu da su ljude klali ziletima odsjecali glave.Kada su dolazili da tuku rakao je da je on isao prvi da ga udaraju jer je zelio da umre.Na kraju je uspio pobjeci.Rodjak od moje stare je takodje zavrsio u Manjaci gdje su ga polomili.Kazu da bivsi logorasi srecu svoje mucitelje na ulici i da se niko ne sveti.Pa zar po noci ne mogu da se maskiraju i bace im bombu u kucu ili pucaju na njih.Prijedor je malo mjesto zna se sve gdje ko stanuje.Isto tako i ovi iz Srebrenice.Nikada nisam cuo da je neki iz Srebrenice ubio nekog cetnika iz osvete.Da sam bio u logoru i da su me mucili samo bi razmisnjao o tome kako da ih ubijem.
https://www.hrankovic.eu/portal/popis-o ... kom-kraju/
Last edited by BISTRIK100 on 03/06/2019 23:59, edited 2 times in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#374 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

Last edited by CPT on 04/06/2019 00:18, edited 1 time in total.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#375 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by decembar2017 »

Vijest od prosle hefte , na koju vidim hdz-ovci i oni bliski njima se nisu ni osvrnuli , kao sto nisu ni na zlocin nad Slavkom i njegovom familijom, neka im je pokoj dusi i lahka bosanska zemlja, a tice se i ove teme jer oko Prijedora cetnici nisu izvrsili jedne od najgorih zlocina nad Bosnjacima vec i najgori i najbrojniji zlocin nad BIH Hrvatima kojim ni mrtvima ne daju mira.
Nepoznati počinitelji polupali su ploče s imenima 67 Hrvata koje su pripadnici srpskih postrojbi ubili na početku rata 1992. godine u mjestu Briševu u općini Prijedor na sjeveru BiH, objavili su u utorak mediji. Pozivajući se na očevice koji su objavili fotografije na društvenim mrežama, navodi se kako su polupane sve ploče koje su ovoga proljeća u mjestu Briševu, selu južno od Prijedora, postavili članovi istoimene udruge, čije je sjedište u Zagrebu.

Na pločama su bila zapisana imena žrtava, Hrvata civila koje su pobili pripadnici srpskih snaga. Selo Briševo, koje je smješteno između Sanskog Mosta i Prijedora, praktično je zbrisano s lica zemlje 24. i 25. srpnja 1992. godine u napadu srpskih snaga. To selo su najprije opkolile srpske snage, stanovnike prisilile na predaju, a potom su ubili najmanje 67 mještana hrvatske nacionalnosti, uključujući žene i djecu, te porušili i zapalili sve kuće i crkvu. Bilo je to najveće stradanje Hrvata u jednom danu tijekom cijelog rata u BiH. Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, u Briševu je živjelo 370 Hrvata. Na popisu provedenom 2013. godine bilo ih je tek četiri. Obnovljeno je tek nekoliko obiteljskih kuća.
I jos jedna stvar, u Prijedoru i svim tim mjestima gdje su izvrseni najveci zlocini nije bilo rata, to je bilo masovno ubijanje i zlocini nad civilima, logorasima, ljudima na kucnim pragovima, djeci, starcima, a to nije rat.
Post Reply