Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#301 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by svjezi_ustipak »

NAredne sedmice se navršava 26 godina od zločina na Korićanskim stijenama :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#302 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Priznanje i lažno kajanje Darka Mrđe, komandira interventnog voda, koji je rukovodio strijeljanjem na Korićanskim stijenama. Preživjeli su upamtili njegove riječi, koje su bile signal da pogubljenje otpočne: "Ovdje mijenjamo žive za žive, a mrtve za mrtve."



Mrđa je za ovo priznanje nagrađen kaznom od 17 godina zatvora, od kojih je izdržao 11 u zatvoru u Španiji, i poslije se vratio u Prijedor. Međutim, povratak u zatvor mu je vrlo izvjestan, pošto mu se trenutno na Sudu BiH sudi za druge zločine u Prijedoru.
Na istom suđenju sudi se i Zoranu Babiću, kome je ovo treće suđenje pred Sudom BiH. Već ja za ubistva na Korićenskim stijenama i u jednom prijedorskom selu osuđen na dva procesa na ukupno 35 godina zatvora.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#304 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Maraschino »

To samo zvijeri mogu ali je porazno da te zvijeri zive pored nas. :(
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#305 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

Maraschino wrote:To samo zvijeri mogu ali je porazno da te zvijeri zive pored nas. :(
Svaka zvijer iz okoline jer nakon oslobodjenja pobjegla u Prijedor tako da je koncetracija gore nekog devesetih. Ko moze tamo zivjeti ... :roll: :run:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#306 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by bingov buraz »

Nema većih heroja od povratnika u zmijsku jazbinu zvanu Prijedor.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#307 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

bingov buraz wrote:Nema većih heroja od povratnika u zmijsku jazbinu zvanu Prijedor.
Ja se divim ljudima u Kozarcu kako su na sred grada izgradili veliko spomen-obilježje žrtvama genocida, dok u Prijedoru ne daju ni spomen-ploču ubijenoj djeci. Kako li im je to uspjelo?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#308 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by bingov buraz »

Kozarac je 100% Bošnjačka čaršija,mentalitet čakije je jako izražen i Srbi se boje Kozarčana,kad su odmah poslije rata krenuli šenlučiti po Kozarcu čovjek je ohladio dvojicu i otišao na robiju.Sad je Kozarac miran.Srbi priznaju samo silu.Kud ćeš dalje kad je i zločinac Duško Tadić nakon izlaska iz zatvora pobjegao za Srbiju :mrgreen:
Prijedor je druga prica,Bošnjaci u debeloj manjini,racjepkani i stranački podijeljeni ne mogu ništa.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#309 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

bingov buraz wrote:Kozarac je 100% Bošnjačka čaršija,mentalitet čakije je jako izražen i Srbi se boje Kozarčana,kad su odmah poslije rata krenuli šenlučiti po Kozarcu čovjek je ohladio dvojicu i otišao na robiju.Sad je Kozarac miran.Srbi priznaju samo silu.Kud ćeš dalje kad je i zločinac Duško Tadić nakon izlaska iz zatvora pobjegao za Srbiju :mrgreen:
Prijedor je druga prica,Bošnjaci u debeloj manjini,racjepkani i stranački podijeljeni ne mogu ništa.
Koliko sam upratio na FB, njega je prije svega zena odhebala pa je morao otici u Srbiju. Njena sestra je inace na sudjenje svjedocila protiv njega (i nje).
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#310 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

bingov buraz wrote:Kozarac je 100% Bošnjačka čaršija,mentalitet čakije je jako izražen i Srbi se boje Kozarčana,kad su odmah poslije rata krenuli šenlučiti po Kozarcu čovjek je ohladio dvojicu i otišao na robiju.Sad je Kozarac miran.Srbi priznaju samo silu.Kud ćeš dalje kad je i zločinac Duško Tadić nakon izlaska iz zatvora pobjegao za Srbiju :mrgreen:
Prijedor je druga prica,Bošnjaci u debeloj manjini,racjepkani i stranački podijeljeni ne mogu ništa.
Nema ni na spomeniku u Kozaracu genocida. Kao ni Srba, Bosnjaka ili muslimana. Toliko je "neutralan" da Srbi mogu tolerisati u kraju koji za njih nije bitan.
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#311 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by smijesni_ste »

Duško sprema neku knjigu kojom će "razotkriti" haške podvale :D :-) :(

A evo onog njemačkog govnara koji je "provalio" da je ona slika iz Trnopolja lažna, tvita opušteno, još je i neki naučnik? :(

https://twitter.com/thomasdeichmann?lang=en
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#312 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Željko Mejakić, bivši komandant logora Omarska, osuđen pred Sudom BiH na 21 godinu zatvora zbog ratnih zločina, biće pušten na uslovnu slobodu 25.01.2019, pet i po godina prije isteka kazne.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#313 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by aldinjo »

julisiz es grant wrote:Željko Mejakić, bivši komandant logora Omarska, osuđen pred Sudom BiH na 21 godinu zatvora zbog ratnih zločina, biće pušten na uslovnu slobodu 25.01.2019, pet i po godina prije isteka kazne.
Ratni zločinci dobijaju uslovne otpuste a u Federaciji BiH rijetko ko dobije uslovni otpust zbog onog predsjednika Federacije BIH.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#314 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Dva prijedorska ratna zločinca, jedan odavno, a drugi uskoro na slobodi...Željko Mejakić i njegova priča:

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#315 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Haški osuđenik i lažni pokajnik Darko Mrđa vraća se u zatvor. samo treba paziti da ne uhvati maglu, jer se nije pojavio na izricanju presude.
A Zoran Babić teško da će se ikada izvaditi iz zatvora, jer već leži kaznu od ukupno 35 godina po prethodne dvije presude za zločine.
Ukupno 30 godina za zločine u Prijedoru
Autor: Marija TaušanDatum: 30.11.2018
Sud BiH osudio je bivše prijedorske policajce Darka Mrđu i Zorana Babića na po 15 godina zatvora zbog ubistava i drugih nečovječnih djela nad bošnjačkim stanovništvom Prijedora u julu i avgustu 1992. godine.

Istom presudom, Radenko Marinović je oslobođen optužbi.

Babić i Mrđa, bivši pripadnici Interventnih vodova pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, osuđeni su za učešće u progonu bošnjačkog stanovništva u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije Republike Srpske.

Optuženi se nisu pojavili na izricanju presude.

Ovo je treća presuda Zoranu Babiću, koji se već nalazi na izdržavanju kazne, a Marinović i Mrđa se brane sa slobode.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#316 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Samo jedan detalj iz današnje presude:
Mrđa je proglašen krivim i da je narednog dana naredio zatočeniku Jasminu Ališiću da zadavi zatočenika Samira Đafića, što je ovaj i učinio. Kako se navodi u presudi, pripadnici Interventnog voda potom su tukli Ališića, a Babić ga je zaklao nožem.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#317 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by seln »

smijesni_ste wrote:Duško sprema neku knjigu kojom će "razotkriti" haške podvale :D :-) :(

A evo onog njemačkog govnara koji je "provalio" da je ona slika iz Trnopolja lažna, tvita opušteno, još je i neki naučnik? :(

https://twitter.com/thomasdeichmann?lang=en
Deichmann je shupak par excellence...
u njegovim "knjigama" vodi neki privatni rat protic zastite okoline ili zastite konzumenata... misli, koliko mora sbiti lud z atako nesto?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#318 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

seln wrote:
smijesni_ste wrote:Duško sprema neku knjigu kojom će "razotkriti" haške podvale :D :-) :(

A evo onog njemačkog govnara koji je "provalio" da je ona slika iz Trnopolja lažna, tvita opušteno, još je i neki naučnik? :(

https://twitter.com/thomasdeichmann?lang=en
Deichmann je shupak par excellence...
u njegovim "knjigama" vodi neki privatni rat protic zastite okoline ili zastite konzumenata... misli, koliko mora sbiti lud z atako nesto?
Taj je lik početkom 2000-ih tužio autore snimaka iz Trnopolja da su snimak napravili tako što su ušli iza bodljikave žice i snimali logoraše s druge strane koji su u stvari bili VANI :-) Naravno, proces je izgubio, ali je mit o lažnom snimku iz Trnopolja ostao da živi među Srbima i advokatima svih onih kojima se sudilo za zločine u Prijedoru.
Srbi inače generalno svaki "dokaz" koji je neko od svjedoka odbrane priložio smatraju kao neoborivu činjenicu, iako je sud te "dokaze" i "činjenice" odbacio, što jednostavno prešute (npr. knjiga neke budale koja je u međuvremenu umrla, Škrbića nekog, koji je "izračunao" da je u Srebrenici za cijeli rat ubijeno oko 800 ljudi koji je bio "vještak" odbrane generala Tolimira, ili neki mučeni američki vatrogasci koji su obilazeći zidine 16 godina nakon što su izgorjele tvrdili da tu nije moglo biti požara, u procesu Milanu Lukiću). Onda se čovjek zapita, ok, ako su ti "vještaci" dokazali da nije bilo genocida i zločina, za šta onda doživotne kazne?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#319 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by seln »

julisiz es grant wrote: Onda se čovjek zapita, ok, ako su ti "vještaci" dokazali da nije bilo genocida i zločina, za šta onda doživotne kazne?
Pa, zavera, bre... ceo svet protiv srba.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#320 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:
seln wrote:
smijesni_ste wrote:Duško sprema neku knjigu kojom će "razotkriti" haške podvale :D :-) :(

A evo onog njemačkog govnara koji je "provalio" da je ona slika iz Trnopolja lažna, tvita opušteno, još je i neki naučnik? :(

https://twitter.com/thomasdeichmann?lang=en
Deichmann je shupak par excellence...
u njegovim "knjigama" vodi neki privatni rat protic zastite okoline ili zastite konzumenata... misli, koliko mora sbiti lud z atako nesto?
Taj je lik početkom 2000-ih tužio autore snimaka iz Trnopolja da su snimak napravili tako što su ušli iza bodljikave žice i snimali logoraše s druge strane koji su u stvari bili VANI :-) Naravno, proces je izgubio, ali je mit o lažnom snimku iz Trnopolja ostao da živi među Srbima i advokatima svih onih kojima se sudilo za zločine u Prijedoru.
Srbi inače generalno svaki "dokaz" koji je neko od svjedoka odbrane priložio smatraju kao neoborivu činjenicu, iako je sud te "dokaze" i "činjenice" odbacio, što jednostavno prešute (npr. knjiga neke budale koja je u međuvremenu umrla, Škrbića nekog, koji je "izračunao" da je u Srebrenici za cijeli rat ubijeno oko 800 ljudi koji je bio "vještak" odbrane generala Tolimira, ili neki mučeni američki vatrogasci koji su obilazeći zidine 16 godina nakon što su izgorjele tvrdili da tu nije moglo biti požara, u procesu Milanu Lukiću). Onda se čovjek zapita, ok, ako su ti "vještaci" dokazali da nije bilo genocida i zločina, za šta onda doživotne kazne?
kad smo kod Lukica...

http://www.haguejusticeportal.net/index.php?id=12710

https://hotelmanager.rs/2017/11/15/inte ... mart-stay/

https://rs.linkedin.com/in/jelena-rasic-70a93966
(posao zbog kojeg je zavrsila je cak stavilu u CV kao referencu) :roll:

Dobro je uhljebila svoj patriotizam (u Srbiji) u predmet Lukic :roll:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#321 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Znam za nju, i to odlično cijeli taj slučaj.
Kada sam na stranici tog hotela na FB vidio taj intervju s njom prije nekoliko mjeseci, stavio sam u komentare link o presudi, koji je nakon nekoliko sati izbrisan, ali su uklonili i taj intervju, bar ga ja nisam mogao naći.
Ne bih rekao da je ona zbog toga unovčila, ipak radi u privatnoj firmi koje ne mora da se tiče to što je radila.
Više me fascinira da neko tako neinteligentnu osobu postavi za menadžera svoje firma...a da je neinteligentna vidi se iz njenog intervjua koji je dala haškim istražiteljima kada se to itkrilo. A i iz činjenice da se upustila u to vjerujući da se neće otkriti.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#322 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:Znam za nju, i to odlično cijeli taj slučaj.
Kada sam na stranici tog hotela na FB vidio taj intervju s njom prije nekoliko mjeseci, stavio sam u komentare link o presudi, koji je nakon nekoliko sati izbrisan, ali su uklonili i taj intervju, bar ga ja nisam mogao naći.
Ne bih rekao da je ona zbog toga unovčila, ipak radi u privatnoj firmi koje ne mora da se tiče to što je radila.
Više me fascinira da neko tako neinteligentnu osobu postavi za menadžera svoje firma...a da je neinteligentna vidi se iz njenog intervjua koji je dala haškim istražiteljima kada se to itkrilo. A i iz činjenice da se upustila u to vjerujući da se neće otkriti.
Koliko se sjecam ona nista "vaznije" u privatnom sektoru SAD nije radila do direktorskih pozacija u Srbiji. U svakom slucaju, da taj posao stavis u CV moras biti bas ... Ili da te neko uzme nakon toga. :roll:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#323 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

CPT wrote:
julisiz es grant wrote:Znam za nju, i to odlično cijeli taj slučaj.
Kada sam na stranici tog hotela na FB vidio taj intervju s njom prije nekoliko mjeseci, stavio sam u komentare link o presudi, koji je nakon nekoliko sati izbrisan, ali su uklonili i taj intervju, bar ga ja nisam mogao naći.
Ne bih rekao da je ona zbog toga unovčila, ipak radi u privatnoj firmi koje ne mora da se tiče to što je radila.
Više me fascinira da neko tako neinteligentnu osobu postavi za menadžera svoje firma...a da je neinteligentna vidi se iz njenog intervjua koji je dala haškim istražiteljima kada se to itkrilo. A i iz činjenice da se upustila u to vjerujući da se neće otkriti.
Koliko se sjecam ona nista "vaznije" u privatnom sektoru SAD nije radila do direktorskih pozacija u Srbiji. U svakom slucaju, da taj posao stavis u CV moras biti bas ... Ili da te neko uzme nakon toga. :roll:
Izgleda da je Lukić nju bušio dok je još bio u Srbiji, jer se jesu poznavali otprije, i da je to razlog zbog koga je, bez škole, uzeta u tim njegove odbrane kao "case manager". Istražitelji su je to i pitali, je li njihov odnos bio intiman, ona je to zanegirala, ali vjerovatno je i to slagala.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#324 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:
CPT wrote:
julisiz es grant wrote:Znam za nju, i to odlično cijeli taj slučaj.
Kada sam na stranici tog hotela na FB vidio taj intervju s njom prije nekoliko mjeseci, stavio sam u komentare link o presudi, koji je nakon nekoliko sati izbrisan, ali su uklonili i taj intervju, bar ga ja nisam mogao naći.
Ne bih rekao da je ona zbog toga unovčila, ipak radi u privatnoj firmi koje ne mora da se tiče to što je radila.
Više me fascinira da neko tako neinteligentnu osobu postavi za menadžera svoje firma...a da je neinteligentna vidi se iz njenog intervjua koji je dala haškim istražiteljima kada se to itkrilo. A i iz činjenice da se upustila u to vjerujući da se neće otkriti.
Koliko se sjecam ona nista "vaznije" u privatnom sektoru SAD nije radila do direktorskih pozacija u Srbiji. U svakom slucaju, da taj posao stavis u CV moras biti bas ... Ili da te neko uzme nakon toga. :roll:
Izgleda da je Lukić nju bušio dok je još bio u Srbiji, jer se jesu poznavali otprije, i da je to razlog zbog koga je, bez škole, uzeta u tim njegove odbrane kao "case manager". Istražitelji su je to i pitali, je li njihov odnos bio intiman, ona je to zanegirala, ali vjerovatno je i to slagala.
Image

:roll:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#325 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Ali ako jeste, izbor mu je baš bio...ono... :-)
Post Reply