Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#201 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by Walther »

dragan53 wrote:I tako je 4 godine opsjedao Bihać kojem nikako da ponestane hrane i oružija, da bi na kraju uzeo telefon i nazvao onog muslimanskog generala, ne mogu da se sjetim ni kako se on zove! Onaj sto naređuje da se ona sela popale, da se ubija sve odreda... i pita ga od kud ti oružije? Kaže mu ovaj prodali mi tvoji srbi :D
Cisto da ne prodje ova glupost... naredbe da se ona sela popale i da ubija sve odreda nije bilo. Uostlalom jako malo je "popaljeno" i "ubijano" u tok akcije zbog nedostatka vremena. A i vecina stanovnistva je vec otisla u pravcu Prijedora. Konkretno se radi i razgovoru o Arkanovcima u zgradi Poste gdje Atif dozvoli i "atomsku ako treba". Naravno, samo Srbi to mogu shvatiti doslovce.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#202 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by dragan53 »

Tu anegdotu sam napisao tek da ilustrujem društvene odnose i okolnosti koje su tada vladale a ne da doljevam vodu u već ustajale močvare gluposti i beskorisnog laprdanja o ratu i zločinima!
Last edited by dragan53 on 25/02/2015 00:14, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#203 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by Nekako s proljeća »

Dželat kontroliše snadbijevanje i preprodaju oružja na određenom području. Dželat širi švercersku mrežu vodeći se principom da su bitni samo novci u njegovim rukama a ne oružje. Jači igrač-i detektuje njegov, po slovu zakona ilegalan posao, pa se metodom ucjene ili pozivanjem na nacionalne interese izvrši pritisak i primora na saradnju sa ''xy'' lokalnom eminencijom. Dželat u svemu tome ne vidi ništa opasno po svoj dotadašnji posao i nastavlja uobičajene aktivnosti, ali paralelno vodi određenu evidenciju i povremeno je dostavi na dogovoren način ''jačem ili xy igraču'' . I tako, od bajrama do božića i obratno , sve je više uvjeren da onaj štek dojč maraka nije bez osnove onoliki. Žao mu kad okopni a drago mu kad' naraste... a opet slavljenici mu kao poručuju pucnjavom da im treba još ''riže '' ili '' i ono i ono''. Nekom su ti novi , taze uvedeni znaci proslavljanja narodne tradicije, svetkovina i običaja i planskih provokacija izazivali strah . E, tu su ih čekali sitnije sluge dželata i nudili lijek za te strahove. Od uha do uha ... od ruke do ruke... iz šteka do šteka.

I tako, dođe i taj nevakat.
Valjalo je preslikat' projekt Raškovića iz susjedne 'rvatske , milom ili silom. Dio se privremeno ispali na vakat , dio pruži otpor i plati glavom , dio se povuče u izbjeglištvo , dio ih naivno ostade, a preostali dio pade u ropstvo ni krivi ni dužni. Teške kvalifikacije i optužbe, glava ili štek i sehara.

A one sa spiskova....tamo nekih Drljača i sličnih fašista, njih još ni nakon više od dvije decenije nismo sve pronašli.Dželati i bivši milicajci su imali monstruoznan rezon:'' nema tijela-nema ni dokaza''.

Zemlja se zaklela da neće ćutati :)


P.S.
Ne keslaj mi se @dragane jer to suština teme ne trpi, pitaj i zahvali ako imaš na čemu. A vidim da nema potrebe.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#204 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by mahalas505 »

dragan53 wrote:Tu anegdotu sam napisao tek da ilustrujem društvene odnose i okolnosti koje su tada vladale a ne da doljevam vodu u već ustajale močvare gluposti i beskorisnog laprdanja o ratu i zločinima!
A fol se ne zna koji je general u pitanju? Pusti se suplje.
Svako malo na ovim historijskim temama uleti padobranac da malo "razvodni" historijska zbivanja, da neki nacin pokusa sa skrene paznju sa stvarnih razloga zbog cega su pocinjeni onoliki zlocini.
visokijablan
Posts: 113
Joined: 13/10/2014 21:43

#205 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by visokijablan »

Prijedor je nastavak veliko srbskog genocida nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima.
Znao sam da će se nastaviti krvavi pir,znali su i neki ali malobrojni Bošnjaci i svi Hrvati islamske vjeroispovijesti i upozoravali smo ,ali bez uspijeha.
To je bio zločin koji vapije u Nebo i nisam uopće siguran dali se iz ovog krvavog i smišljenog čina izvukla pouka?
visokijablan
Posts: 113
Joined: 13/10/2014 21:43

#206 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by visokijablan »

Otto Skorzeny wrote:
visokijablan wrote:Prijedor je nastavak veliko srbskog genocida nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima.
Znao sam da će se nastaviti krvavi pir,znali su i neki ali malobrojni Bošnjaci i svi Hrvati islamske vjeroispovijesti i upozoravali smo ,ali bez uspijeha.
To je bio zločin koji vapije u Nebo i nisam uopće siguran dali se iz ovog krvavog i smišljenog čina izvukla pouka?

Precizan odgovor glasi : Ne nije se izvukla nikakva pouka!

Na žalost nije.Imamo jedan mali broj vjerskih ekstremista među muslimanima koji žele osvetu u istom stilu pa još i više , a veći dio Bošnjaka se i dan danas čudi kako je propala Jugoslavija ,brastvo i jedinstvo i što im se to dogodiloTotalni NOCK OUT.
visokijablan
Posts: 113
Joined: 13/10/2014 21:43

#207 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by visokijablan »

visokijablan wrote:
Otto Skorzeny wrote:
visokijablan wrote:Prijedor je nastavak veliko srbskog genocida nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima.
Znao sam da će se nastaviti krvavi pir,znali su i neki ali malobrojni Bošnjaci i svi Hrvati islamske vjeroispovijesti i upozoravali smo ,ali bez uspijeha.
To je bio zločin koji vapije u Nebo i nisam uopće siguran dali se iz ovog krvavog i smišljenog čina izvukla pouka?

Precizan odgovor glasi : Ne nije se izvukla nikakva pouka!

Na žalost nije.Imamo jedan mali broj vjerskih ekstremista među muslimanima koji žele osvetu u istom stilu pa još i više , a veći dio Bošnjaka se i dan danas čudi kako je propala Jugoslavija ,brastvo i jedinstvo i što im se to dogodiloTotalni NOCK OUT.
Ne postoji politička platforma kako se zaštititi od Veliko srbske politike noža,ni u RH av Niti u BIH.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#208 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by bingov buraz »

Otto Skorzeny wrote:
visokijablan wrote:Prijedor je nastavak veliko srbskog genocida nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima.
Znao sam da će se nastaviti krvavi pir,znali su i neki ali malobrojni Bošnjaci i svi Hrvati islamske vjeroispovijesti i upozoravali smo ,ali bez uspijeha.
To je bio zločin koji vapije u Nebo i nisam uopće siguran dali se iz ovog krvavog i smišljenog čina izvukla pouka?

Precizan odgovor glasi : Ne nije se izvukla nikakva pouka!
naravno da nije,prijedorska mladost gine u Siriji a ubice njihovih oceva im setaju oko kuca

tuzno
User avatar
luckylaka
Posts: 22310
Joined: 15/01/2010 06:28

#209 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by luckylaka »

Nekako s proljeća wrote:
karanana wrote:Sjeca li se neko jedne slike ja mislim da je sa manjace. Pred mrak je slikana, logorasi u redu na nekom brdu, samo se siluete vide, jedan covjek ja mislim sjedi i sisa ih. Ima li ko to sliku negdje?
Možda nije to ta slika :

http://www.corbisimages.com/stock-photo ... mp?popup=1

Pogledat' ću još kada budem imao više vremena...
Cak mislim da ovo uopste nija slika iz Omarske jer u Omarskoj koliko me sjecanje sluzi nije bilo ni sisanja ni brijanja .Mozda .Davno je bilo.
User avatar
luckylaka
Posts: 22310
Joined: 15/01/2010 06:28

#210 Re: Koncentracioni logor Omarska

Post by luckylaka »

luckylaka wrote:
Nekako s proljeća wrote:
karanana wrote:Sjeca li se neko jedne slike ja mislim da je sa manjace. Pred mrak je slikana, logorasi u redu na nekom brdu, samo se siluete vide, jedan covjek ja mislim sjedi i sisa ih. Ima li ko to sliku negdje?
Možda nije to ta slika :

http://www.corbisimages.com/stock-photo ... mp?popup=1

Pogledat' ću još kada budem imao više vremena...
Cak mislim da ovo uopste nija slika iz Omarske jer u Omarskoj koliko me sjecanje sluzi nije bilo ni sisanja ni brijanja .Mozda .Davno je bilo.
P.S.Da podsjetim draganceta da izvjesni general nije bio muslimanski general nego General ABiH gosp.Atif Dudakovic kojem eto I nakon 20 godina takvi kao ti pokusavjuupakovati neki zlocin ali ne ide.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#212 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by bach »

Prijedor se uz genocid u Srebrenici i opsadu Sarajeva nametnuo kao treća najsnažnija asocijacija na rat u Bosni i Hercegovini.

edin-ramulic-bijela-traka

Edin RAMULIĆ (Autor je aktivista za ljudska prava iz Prijedora)

Prvenstveno zbog užasavajućih slika iz prijedorskih logora smrti Omarska i Trnopolje, koje su posjetili odvažni britanski novinari 5. avgusta 1992. godine.

Svjesno žrtvovani

Kao direktan odgovor Ujedinjenih nacija na te slike prijedorskih logora osnovan je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i vrata zapadnih zemalja su širom otvorena za prihvat izbjeglica i protjeranih iz BiH. Bošnjački lideri u Sarajevu mogli su zadovoljno trljati ruke, jer je srpska diplomatija bila na koljenima nakon prikazanih snimaka Fikreta Alića i drugih izgladnjelih zatočenika. Stekli su nenadano naklonost međunarodne javnosti, koju su eksploatisali do kraja rata. Političko rukovodstvo Bošnjaka nije poduzelo baš ništa da se ti Prijedorčani s televizijskih snimaka izbave iz logora. Prepustili su ih njihovoj sudbini, srpskoj nemilosti i međunarodnom Crvenom križu. Oslobađanje tih zatočenika nije nikada bilo postavljano kao uvjet u pregovorima sa srpskom stranom.

To nije bilo prvi put da su prijedorski Bošnjaci prepušteni sami sebi. Prvi put su ostavljeni na cjedilu na početku rata. Opština Prijedor do rata je imala najveći broj Bošnjaka na teritoriji današnje Republike Srpske. U Prijedoru je neposredno prije rata bilo više Bošnjaka nego u Bihaću, Travniku, Mostaru i većini drugih opština u Federaciji BiH. Nije, stoga, slučajno da su Srbi baš u Prijedoru bili brutalniji nego igdje u BiH. Političko vodstvo iz Sarajeva svjesno je žrtvovalo nesrpsko stanovništvo Prijedora u procesu stvaranja BiH.

Nikog bitnog nisu poslali da organizuje odbranu, nisu se potrudili da doture naoružanje, a lokalni funkcioneri SDA, koja je sa SDS-om podijelila vlast nakon izbora, na ključna mjesta u opštini postavili su stranačke, ali nesposobne ljude. Iako su politički lideri bili svjesni nadmoćne vojne sile kojom su Srbi raspolagali u Prijedoru i oko njega, iz Sarajeva šalju depeše u kojima naređuju da se napadaju kasarne, zaustavljaju kolone JNA i ovladava strateškim objektima. Te depeše otišle su pravo u ruke Srbima, nakon čega oni prvo preuzimaju kontrolu u gradu, a potom jedno po jedno uništavaju sva okolna bošnjačka i hrvatska sela. Više od 55.000 nesrba prepušteno je na nemilost srpskom kriznom štabu opštine Prijedor.

izetbegovic-holbruk

Izetbegoviću je Holbruk dao zeleno svjetlo, ali predsjednik je imao druge prioritete

Treći put su Prijedorčani izigrani od bošnjačkih lidera krajem 1995. godine, kada su vođene završne operacije oslobađanja teritorije BiH. Tadašnjem predsjedniku i vrhovnom komandantu Aliji Izetbegoviću specijalni američki izaslanik Ričard Holbruk (Richard Holbrooke) dao je zeleno svjetlo da Armija RBiH zajedno s Hrvatskom vojskom može osloboditi Prijedor i Bosanski Novi, ali je predsjednik imao druge prioritete, uglavnom dijelove oko Sarajeva koje su držali Srbi.

Pranje novca

Prijedorčanima nije dozvoljeno da dobiju ni pedalj teritorije svoje opštine iako su neke dijelove oko Ljubije jedinice Armije RBiH već bile osvojile u oktobru 1995. Naređeno im je povlačenje na administrativnu granicu opštine Prijedor. Time je onemogućeno da Prijedorčani dobiju svoju opštinu u Federaciji, kao što su je dobili neki dijelovi Doboja, Zvornika i drugih mjesta na entitetskoj granici. Porezi raseljenih Prijedorčana, kao i milionske doznake onih iz inostranstva, tako su usmjeravani političkim elitama u drugim opštinama.

Kada je došlo vrijeme povratka, Prijedorčanima je opet izostala podrška iz sarajevske centrale. Lokalni lideri povratka i odlučnost naroda bili su ti koji su probijali srpske barijere i dočeke toljagama i kamenicama na liniji razgraničenja. Onima u sarajevskim institucijama živo se fućkalo za povratak i obnovu multietničkog bosanskog bića na teritoriji pod kontrolom Srba. Nisu se libili da razmjenjuju teritorije s Republikom Srpskom tamo gdje bi se mogao desiti dvosmjerni povratak.

logoras-fikret-alic

Snimak Fikreta Alića i izgladnjelih zatočenika

Tako je na prvi nagovještaj želje Srba da se vrate svojim kućama izvršena zamjena njihovog sela Koprivna kod Sanskog Mosta za bošnjačka sela Dubočani i Velečevo, koji su pripojeni ključkoj opštini. Rekonstrukciju porušenih objekata i povrat imovine lideri iz Sarajeva prepustili su međunarodnoj zajednici, a umiješali su se tek onda kada se na prostorima Republike Srpske okupilo kakvo-takvo glasačko tijelo pa je trebalo obnoviti i stranačku infrastrukturu i pogurati svoje aktiviste kroz podjelu donacija.

Stvoren je i cijeli sistem pranja novca kroz kantonalne i federalne fondove. Članovima 195 porodica civilnih žrtava iz Prijedora oduzeta je invalidnina zato što su se vratili u Prijedor s prostora Federacije BiH. Taj status vraćen im je tek prije dvije godine, ali je poruka bila više nego jasna, bili su 15 godina kažnjeni zbog povratka.

Prijedorčani koji su bili protjerani, najveći udar na egzistenciju doživjeli su diskriminatornim konceptom nacionalne privatizacije po kojoj je svako prodavao firme koje je u ratu osvojio. Protjerani Prijedorčani nisu mogli vratiti svoja radna mjesta koja su im nezakonito oduzeta i njihova radnička prava nisu bila uključena u privatizaciju preduzeća u Republici Srpskoj. Nisu se mogli zaposliti u javnu upravu i druge institucije po utvrđenoj kvoti na osnovu popisa iz 1991. godine, jer bi to onda natjeralo lokalne vlasti u Federaciji BiH da reciprocitetno to omoguće i Srbima povratnicima.

Etnički čist

Bošnjački lideri takvom su politikom ugrozili ekonomski opstanak povratničke populacije u Prijedoru i drugim dijelovima Republike Srpske. Sada to uglavnom pokušavaju zamaskirati neuspješnim projektima “održivog povratka” u okviru kojih s vremena na vrijeme stranačkom kadru podijele motokultivatore i plastenike, koji potom najčešće budu preprodavani.

Dvadeset pet godina prošlo je od prvih višestranačkih izbora, a Prijedor, grad s najvećom populacijom Bošnjaka u Republici Srpskoj, bošnjačke su vlasti otpisale i prekrižile u stranačkim tefterima. Tako je još od 1992. godine bez obzira na to ko je na vlasti, koalicija sa SDA na čelu ili koalicija sa SDP-om na čelu.

Svojim lokalnim predstavnicima prepustili su da u savezništvu s Markom Pavićem, a prije toga i sa SDS-om, dokusure posao koji je osmislio srbijanski državni i vojni vrh, a proveo SDS s Radovanom Karadžićem na čelu. Do 2030. godine Prijedor bi trebao biti etnički čist prostor, s onih tri posto odstupanja koje je Radovan zacrtao u strateškim ciljevima.

Etnički čist, ali zato ugušen budućom cementarom i opelješenim rudnicima bez željeza, za sva vremena.

Popis iz 1991. godine

49.351 Bošnjak
47.581 Srbin
6.316 Hrvata
6.459 Jugoslavena
2.836 ostalih
Kult bespomoćnih, strpljivih i šutljivih robova i glasača

Najgora i skoro nepopravljiva šteta koju su prijedorskim nesrbima združeno nanijeli komšije Srbi i bošnjački lideri iz Sarajeva jeste duboko usađen kult žrtve. Srpski zločinci udarili su mu temelje u logorima, a bošnjački su političari kult žrtve utkali u svaku poru novootkrivenog identiteta. Sada, kada se primio u narodu, dugo će se prenositi s koljena na koljeno od rijeke Sane pa do Misisipija. Kult bespomoćnih, strpljivih i šutljivih robova i glasača.


Autor: Edin RAMULIĆ -
See more at: http://www.avaz.ba/clanak/180627/bosnja ... e-prijedor
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#213 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Danguba »

Otto_13 wrote:
sinuhe wrote: Gdje su se spustili? U Savu, Unu pa u RSK?
Sve je to podaleko od Prijedora.

Mislim na Savu . Bio je pred dzenazu u Kozarcu ove godine prilog na TV u kojem je covjek pricao kako su presli u Hrvatsku
a jedna grupa pala u ruke neprijatelju i pravac logor manjaca.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#215 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by crazy_diamond »

kv99 wrote:
Haj_Halve wrote:Jeste, sirio dzihad na sve strane sa svog Harleyja ili sta je vec ono vozio, bolje reci jahao.

Mogu zamisliti panike kad su upali u Dom Rezervnih Oficira nakon sto su presli Sanu...
Jest , Harlija je vozio kada vecina nije ni znala sta je to.

A neka se gamadi smrzlo gov*o u guzici barem zehru , mislili su da nikada nece to osjetiti. A poslije su to jos duze i vise osjetili na Gradaccu a i na drugim mjestima.
Kontam da li je bilo ispravno ili ne taj napad sto je uopste izveden ali kako su poceli u Hambarinama i na Brdu isto bi nastavili i u Prijedoru pa i bez napada bi bili i logori i sve ono sto su radili. Ovako imaju izgovor ali i bez tog napada bi izmislili nesto drugo. Kao i kada su napali na Hambarine, poslali one budale samo da isprovociraju da bi imali izgovor i za to. Sa napadom su barem malo osjetili kako je kada radi guza ko meduza a radila im je.
drago mi je da je i nas kraj (gradacac) da veliki doprinos u razrjedjivanju prijedorskih cetnika, a bogami i onih iz sanskog mosta, ovdje su dosli opijeni krvavim uspjesima iz doline sane i navalili ko ludi, al su i po prvi put dozivjeli herojsku i organizovanu odbranu i tu su polomili zube u vise ofanziva. bilo je gusto,dosli su skoro u sam grad, al izdrzalo se. zao mi je doline sane, dusa me boli, bilo je kod vas sigurno i dosta naivnosti i svega toga, al fakat je da ste bili u nemogucoj situaciji za odbraniti se, stoga drago mi je da je barem nas kraj vam nekako pomogao kad nije niko,barem u tom razrjedjivanju gamadi
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#217 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by zagonetka »

https://www.youtube.com/watch?v=RohHZQC ... e=youtu.be

OPERACIJA SANA 95- NEDOVRŠENA POBJEDA, AUTOR AVDO HUSEINOVIĆ OKTOBAR 2015
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#218 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Zokipfc »

Vidim da medju zlocincima ima i oko 20 hrvata/bosnjaka. Moze li mi neko reci sta se desilo sa njima?

Znam za ljude iz Bronzanog Majdana koji su bili u VRS cijeli rat a 95'e im neka pijandura spali kuce, Srbin naravno.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#219 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Zokipfc »

http://www.autonomija.info/covjek-zbog- ... -zivi.html

Dusan Radulovic, koji je takodjer na spisku zlocinaca(?)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#220 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Nekako s proljeća »

http://www.jugiliks2.com/index_htm_files/goran%201.pdf
http://www.jugiliks2.com/index_htm_files/goran%202.pdf
http://www.jugiliks2.com/index_htm_files/goran%203.pdf

Dokazni materijal iz sudskog procesa i presuda Dušan Tadić i Goran Borovnica za počinjene zločine na području Prijedora.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#221 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Danguba »

:(

Da se ne zaboravi i ne ponovi nikada i nikome.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#222 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Nekako s proljeća »

Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#223 Re: Da li smo zaboravili Prijedor 1992.?

Post by Ripicipi »

slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#224 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by slavonskilola »

historia est magistra vitae


vrijedi za Prijedor i ostale zločine protiv nevinih ljudi u prošlom ratu.
U drugom je bilo još i gore ali neki povijest nisu htjeli ili nisu smijeli učiti i naučiti u mjeri u kojoj su mogli izvući pouke.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#225 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by bach »

@Sarajmen

Može spajanje dvije teme...
Post Reply