Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#451 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

Android Knego wrote: 27/07/2020 02:34 Često me bude stid što ne znam više o stradanjima u Krajini...
Mi se ne čudimo. Nije "popularno", ne ubere se puno glasova, ne "trigeruje" iste emocije kao poznatiji zločini. U principu, nekako smo navikli da smo daleko od očiju, srca i podrške "centrale". Mi znamo kako nam je (bilo) i da se u neku veliku pomoć svakako ne možemo pouzdati.
Nije nikakvo "nabijanje", čisto činjenica, "tako nam grah pao".
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#452 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by RtrnOfSalisbury »

...kad je sa jaranima kreno na dejtonsku pijacu aljo je reko da o prijedoru, srebrenici, gorazdu ... nema diskusije dje ce i kome pripasti. izgleda da je nije ni bilo, nekom greskom gorazde se naslo u ovom vecem dijelu od bejundha .... :cry:
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#453 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by detroit-mercy »

LBVIEW wrote: 26/07/2020 23:47
Maraschino wrote: 26/07/2020 23:20
LBVIEW wrote: 26/07/2020 21:57 Jos jedna tuzna godisnjica: :oops:
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bi ... isevu-1992
Podrucje Krajine od Prijedora, S.Mosta, Kljuca, B.Luka...do Kotor Varosi naseljavali su izuzetno posteni i vrijedni Hrvati.
Skoro svi su ubijeni ili protjerani a danas najveci zastitnici Hrvata iz HDZa ne smiju da ih spomenu da se ne bi zamjerili Dodiku i drugim djikanima a oni im prostiru u svakoj situaciji zlocine nad Srbima od strane NDH.
Iza minimiziranja srpskih zlocina nad Hrvatima, kako u Bosanskoj Krajini, tako i u Posavini, stoji drzavna politika Hrvatske.
Fokus je na Bosnjacima, jos od 93-e, kada su usli u savez sa Srbima.
Oni su svoj plan ispunili, rijesili us se "remetilackog faktora" a ovi su samo kolateralna steta. O kolateralnoj steti se obicno ne prica puno, uzima se zdravo za gotovo :skoljka:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#454 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

Danas je godišnjica masakra u Hrastovoj Glavici.

"Prirodna jama Hrastova glavica kod Sanskog Mosta je 6. avgusta 1992. godine bila mjesto likvidacije i masovna grobnica, gdje su u jamu duboku 25 metara bačena tijela 124 ubijena logoraša iz logora „Keraterm“ i „Omarska“. "


SMRT U SREDISTU ZEMLJE

Hiljade ljudskih kostiju, skeleti bez glava, razbijene lobanje... Jama Hrastova glavica jedna je od bezbroj masovnih grobnica Bosnjaka pobijenih tokom agresije. U njoj su zrtve iz logora Keraterm i Omarska ubijeni, baceni u jamu, a onda, razneseni rucnim bombama. Nas saradnik, bosanskohercegovacki alpinista, medju prvima se spustio u jamu uzasa te zajedno sa stranim i bosanskim ekspertima zapoceo mukotrpni posao izvlacenja onoga sto su nekada bili ljudi

NEKO CIJEPA DRVA. DOBRO CUJEM udarce sjekire. Moje usi su se u ratu naslusale eksplozija granata i otvrdle na buku, ali ja i dalje jasno cujem kako neko u selu, selu sa srpskim zivljem, nadomak ulaza u jamu, cijepa drva. U Bosanskoj je krajini, pored Sanskog Mosta, Gornjeg Kamengrada, u Podvidaci, selo Glusci. U njemu neko cijepa drva, a pored sela, u sumi je jama Hrastova glavica. U jami su tijela ubijenih ljudi. Oko jame je pronadjeno dosta cahura i nekoliko metaka u stablima. Da li su ti isti ljudi, koje cujem kako cijepaju drva, mogli cuti pucnjeve i ubijanje ljudi pored jame? Otkud tom selu ime Glusci?

Onda je buka agregata nadjacala reske udarce sjekire u selu i donijela svjetlost u jamu. Trazio sam da svako jutro, prije mog ulaska u jamu, ukljuce agregat i puste struju do sest reflektora u jami. Vibracije agregata ce otkinuti moguce krusljive stijene u jami, prije naseg silaska, a ako se pojavi metan, reflektori ce ga "okinuti". Za ugljenmonoksid nisam imao rjesenja. Pa sta?

Ulaz u jamu je toliko uzak da bi se dva covjeka zaglavila. Jedan moze proci. Spustam se mornarskim ljestvama koje smo postavili prije desetak dana. Tada sam se spustio uzetom do dna. Bio sam spreman na sve, ali nisam ocekivao da cu vidjeti toliko ljudskih lobanja niti skeletizirana tijela ubijenih. A dno jame, velicine tri sa sest metara, bilo je tada prekriveno desetinama lobanja sa rupom na potiljku i hiljadama ljudskih kostiju. Mehkog tkiva je nestalo. Tijela su bila u kontaktu sa zrakom. Proces truhljenja je davno okoncan. Nikakvog zadaha nije bilo. Samo, neka tegoba me tada pritiskala.

Pod od kostiju
Nakon tijesnog ulaza jama se siri. Lici na bunar. Kao da je ljudska ruka slagala kamenje i ozidala prvih desetak metara. Nakon toga kosa, strma platforma, ne vise od pet metara, i onda desetak metara prevjesne, krusljive stijene. Dva kamena, jedan od desetak a drugi od stotinjak kilograma, stoje zaglavljeni. Nad svakim sam zabio klin i osigurao ih uzetom. Na vrhu kosog dna jame postavili smo vjestacku terasu. Dasku "peticu" smo uglavili u pukotinu i klinovima i uzetom je fiksirali. Na njoj stoje dvoje petmetarske ljestve. I njih smo ucvrstili uzetom. Alpinisti bi rekli, a i speleolozi, da je to "viseci stand". Zasto?

Mogli smo birati mjesto gdje cemo ih postaviti. Bilo bi to na kosti nogu, ruku, mozda na karlicu, ili na lobanju. Postavili smo ih u zraku, jer je dno jame potpuno prekriveno ljudskim skeletima. A jedan covjek ima 206 kostiju, pa ti racunaj. Pazljivo pregledam uze. Citavo je. Niko ga nije ziletom zarezao. Ljestve drze. Viseca platforma je cvrsta. Slijepi misevi vise na stalaktitima. Slijepi misevi... Sisari! Oni su mi rjesenje za monoksid. Dok su oni tu, nema ga. Voda curi niz zidove jame. Skeleti su u istom polozaju kao i sinoc kada smo izasli iz jame. Jedna trecina dna je nedirnuta. Ostali su izneseni na povrsinu i nalaze se u dva velika satora, u bijelim, plasticnim vrecama. Mirno je.

"Neka Eva krene", govorim u radiostanicu. Eva, Elvira Klonowski, Poljakinja je i doktor antropoloskih nauka. Jedan telefonski poziv Amora Masovica je bio dovoljan da ona dodje u Bosnu. Iza nje silazi u jamu Rick Charrington, Amerikanac, antropolog. Njih dvoje su glavni. Bez njih se ekshumacija i eksaminacija (prepoznavanje skeleta) ne bi mogla obaviti. Nakon njih silazi krim-tehnicar, pa neko iz drzavne komisije za trazenje nestalih - Amor, ili Jasmin, Eso, Kemo, Sejo... Sejo Koso je, spustajuci se u jamu, prije nekoliko dana povrijedio skocni zglob i pomjerio fiksacione plocice lijeve noge. Tom istom nogom je stao na "pastetu" prije dvije godine, tragajuci za nestalim Bosancem. Tako ranjen, sa pola stopala, covjek se spusta u jamu. U jamu silazi i drugi alpinista, pripadnici ATJ FMUP-a, Tufo ili Kobac. Erkam je gore, na ulazu, dok sam ja u jami. Poslije se zamijenimo. Almir, zvani Teka, student, apsolvent Kriminalistike, dobrovoljno se prijavio da pomaze. Amor je odobrio i Teka je stalno u jami. Pomaze Evi i Ricku.

U jami je plus osam do deset stepeni Celzijusa, a vani je minus 15. U jami je cesto i Inspektor. Sve biljezi, snima, crta, pise, fotografise, zagleda, razgleda, nadzire i suti. Kazu mi da je njegova velika zasluga sto je ova jama pronadjena. Nece nista da kaze. Sve mu je sluzbena tajna. U Sarajevo je dosao, trazio alpinisticku opremu i nije htio da se vrati dok se nije uvjerio da cemo mi doci. "Dajte vi meni opremu. Spakujte mi je. Niko je nece dirati. Ne vracam se bez nje. Znam da cete vi doci, ali mi dajte opremu", bio je uporan. Nije znao da cemo mi doci jer hocemo, zelimo i moramo. Ko ce pomoci ako necemo mi?

Paljena zica
U jamu je silazio i covjek iz Westendorpovog ureda, iz Haskog tribunala, novinar Reutersa, TV BiH... Do jame dolaze ocevi i majke i traze nestale sinove. Dolaze i sinovi da traze nestale oceve. Sestre, zene... Eva i Rick prebiraju po kostima, cipelama, odjeci, kopaju po zemlji i blatu i odredjuju mjesto i polozaj tijela. Tada prilazi krim-tehnicar, postavlja broj, znak, fotografira i tek se tad tijelo pakuje u plasticne vrece. Sta odredjuje broj zrtava? Kosti nogu, ruku, kicma... lobanja? Ne! nego trticna kost. Zlocinci znaju glavu uzeti kao trofej, trticnu kost ne. Uz tijelo, na skelet se stavlja sve ono sto ce pomoci identifikaciji: obuca, odjeca, licni dokumenti, zica. Zica? Zica! Neke kosti ruku su bile vezane zicom. Tankom, zeljeznom, "paljenom" zicom. Na rukama zica, a ni jedan sat, ni vjencani prsten na prstu.

"Prepoznatljiv rukopis zlocinaca. Zrtve su logorasi, civili. Uzeli su im sve", objasnjava mi Amor Masovic. Nemaju sve lobanje rupu na potiljku. Neke su slomljene. Ako je metak usao na potiljak, rupa je pravilnog oblika a lobanja citava. Ako je metak usao sprijeda, kroz lice, usta, oci, i izisao bilo gdje kroz lobanju, ona se rasprsla. I drugi razlog ima sto su lobanje slomljene. Tijela su padala sa visine vece od 20 metara. Nakon toga zlocinci su bacali bombe. Pecinski ukrasi - stalaktiti i stalagmiti - osteceni su gelerima bombe.

Zbog sigurnosti trazio sam da se u jami ne pusi. I prvi sam to pravilo prekrsio. Prvih dana ekshumacije pronasli smo prazan novcanik i nekoliko dokumenata. Vozacke dozvole, licne karte, American kartice... Na njima imena: Mehmed Mesic, Hamdija Cehic, Nurija Crljenkovic... Kako je pronadjena ova jama? Inspektor je sutio i blijedo me gledao. Istrazni sudija zna, ali, po zakonu, ne smije nista kazati. Ali price kruze. Hasan R. prica da je na planini Kurevo augusta '92, u zbjegu, vidio i svojim usima slusao pricu jednog od prezivjelih: "Nabasao je na nas Ibrahim F., po nadimku Baja, sin Agana. Po rukama je bio izranjavan. Unezvijereno je pricao da je bio u logoru u Omarskoj, da je ukrcan u jedan od dva autobusa i da su krenuli nekud. U Bosanskom Novom su se zadrzali nekoliko sati i onda su istim autobusima krenuli nekud. Prepoznao je put prema Lusci-Palanci (tamo je isao kao navijac na fudbalske utakmice), prije nje su skrenuli s tog puta, vozili se malo uzbrdo i sa asfalta skrenuli na sporedni put. Onda su ih iskrcali, poredali ih u kolonu i natjerali prema sumi. On je tada poceo bjezati. Ranili su ga, ali je on bjezao i dosao do kuce nekog Srbina. Taj mu je dao hljeba i vode, rekao mu: 'Ne smijem te drzati ovdje. Bjezi!', i pokazao mu put do planine Gaidjik. Ni deset minuta nije bio sa nama. I jos je kazao da su s njim u autobusu bili Faik Padjen i Samir Music, zvani Dudin."

Vreca 119
Ibrahim S. prica: "Objavi ti moje ime i prezime. Ne bojim se ja njih. Da sam ih se bojao, i ja bih bio u jami. Rekla mi je Rada R. iz Podvidace, nije ovdje, vani je. Rekla mi je jednom, jos '93, tad je bila u Njemackoj, da joj je majka pricala kako su u ljeto '92. bas pored ove jame 'njeni' pobili puna dva autobusa Muslimana. Jedan je uspio pobjeci i nabasati na nju. Bio je ranjen u obje ruke i u siprazju je kidao rukave plave kosulje i previjao rane. Majka joj je tada bila sa ovcama. Ponudila mu je da mu donese hranu, ali je on odbio i otisao. Kasnije je saznala da je naletio na njihovog komsiju Milana B., koji ga je ponovo odveo do jame, ubio i bacio. Nakon toga je bacio bombu u jamu. A babo me je jednom, dok sam bio mali, doveo do ove jame i rekao da su za vrijeme onoga rata, 1944, ubili i u ovu jamu bacili Ibragu Kalendera. Mucili su ga u kuci Stevana R. Taj je isti Stevan kasnije bio potpredsjednik Sreza u Lusci-Palanci. Ima sina Micu koji je pocetkom ovog rata bio kapetan u cetnickoj vojsci. Ranjen je na Grabezu."

U jami Rick nesto govori. Eva prevodi, a mi se zgledamo. "Rick kazuje da je on, ovaj covjek, sto on drzi kost ruke, ljevak." Po obliku, ili bolje reci po velicini kosti, Rick je uvjeren da je jedan od ubijenih ljevak. U Vijetnamu je dugo radio na traganju i ekshumacijama americkih vojnika. Pripremamo se za transport jednog tijela, a Eva i Rick zurno razgovaraju. Nakon toga ona je rekla da javimo Jasminu da su pronasli skelet znatno stariji od ostalih. Kosti su, necim samo njima znanim, ukazivali da skelet pripada muskoj osobi koju je smrtni cas zadesio prije nekoliko decenija, mozda i u Drugom svjetskom ratu. Da li je to Ibraga Kalender?

Ide teret! Vuci uze!, javio sam radiostanicom. Vreca sa skeletom ubijenog, oznacena brojem 119, krenula je prema povrsini. "Ima li jos?", pitali su odozgo. "Ima!"

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... o1VatTKHIU
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#455 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by vjesticanametli »

Kroz posao nekad davno sam vidjela mnogo masovnih grobnica i nemoguce je ostati isti :( vjeruj mi da i danas pred sobom vidim skelet u sakou jednog dede iz Foce.....u depu dok i cesalj.....bilo ih je mnogo ali eto ja tog dedu zapamtih....
Mjestani su znali za svaku od tih grobnica :roll:
Ne znam kako rade ovaj posao godinama ali :thumbup: treba pronaci sve te ljude
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#456 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Ommadawn »

vjesticanametli wrote: 05/08/2020 18:29 Kroz posao nekad davno sam vidjela mnogo masovnih grobnica i nemoguce je ostati isti :( vjeruj mi da i danas pred sobom vidim skelet u sakou jednog dede iz Foce.....u depu dok i cesalj.....bilo ih je mnogo ali eto ja tog dedu zapamtih....
Mjestani su znali za svaku od tih grobnica :roll:
Ne znam kako rade ovaj posao godinama ali :thumbup: treba pronaci sve te ljude
Ne znam kako šute toliko godina.

Imao sam kolegu na poslu, rođen u Swe, majka mu rodom iz Prijedora, otac iz Srbije, Šumadija tamo. Gastarbajteri, pa on sa njima tako odrastao.
I nakon rata boravio na odmoru u Srbiji, krenuo jedan dan da obiđe i rodbinu u Prijedoru. Prošao kroz istočnu Bosnu, sjebao se. Stigao u Pd, sjelo se, jelo, popilo, priča i krene tema o ratu. I naravno, on tu postavi pitanje “Pa kako to da su ovdje muslimani i Hrvati toliko pobijeni” da bi mu njegov rođak rekao “Jebiga, da nismo mi njih, oni bi nas, šta ćeš...”. On veli da sebi nije mogao doći nakon tog odgovora...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#457 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

vjesticanametli wrote: 05/08/2020 18:29 Kroz posao nekad davno sam vidjela mnogo masovnih grobnica i nemoguce je ostati isti :( vjeruj mi da i danas pred sobom vidim skelet u sakou jednog dede iz Foce.....u depu dok i cesalj.....bilo ih je mnogo ali eto ja tog dedu zapamtih....
Mjestani su znali za svaku od tih grobnica :roll:
Ne znam kako rade ovaj posao godinama ali :thumbup: treba pronaci sve te ljude
Čulo mirisa mi se nikad nije oporavilo poslije prve masovne grobnice. Srećom ih nisam morala vidjeti puno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#458 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

Održan skup u znak sjećanja na stradale u logoru Trnopolje

U Kozarcu kod Prijedora je u srijedu navečer održan komemorativni skup „Noć u Trnopolju“ u znak sjećanja na 5. avgust, kada je svjetskoj javnosti otkriveno postojanje logora na teritoriji te opštine.

Na ovaj način se željelo na drugačiji način odati počast stradalim civilnim žrtvama proteklog rata i napraviti otklon od dominantnih narativa u svrhu procesa suočavanja sa prošlošću.

U okviru ovogodišnjeg programa pod nazivom „Sloboda u nestajanju“, održan je historijski sat koji je vodio Edin Ramulić, član Fondacije za izgradnju kulture sjećanja iz Prijedora.

Predstavljena je izložba ratnih fotografija Rona Haviva, američkog fotografa čije su fotografije iz rata u Bosni i Hercegovini obišle svijet.

Prije 28 godina, logor Trnopolje je oformljen odlukom Kriznog štaba Prijedor sa namjerom da se tu smjesti civilno stanovništvo sa područja Kozarca. Kasnije su dovođeni civili i iz drugih prijedorskih naselja.

Pretresno vijeće Haškog tribunala zaključilo je da je kroz logor Trnopolje prošlo i registrovano otprilike 23.000 zatočenika, najviše žena, djece i staraca.

Logor se sastojao od jednospratne zgrade bivše škole i zgrade mjesne zajednice Trnopolje, poznatije pod nazivom ”dom”.

Tokom suđenja pred Haškim tribunalom posvjedočena su fizička maltrertiranja i batinanje bejzbol palicama, metalnim šipkama, kundacima.

Ono po čemu je ovaj logor upamćen jeste da je u njemu zabilježeno više silovanja žena i djevojaka jer ih je bio zatočen veliki broj.

Za broj smrtno stradalih osoba iz logora ne postoji tačan podatak, postoje procjene koje govore da su u više navrata odvođene grupe od po desetak ljudi i likvidirane u okolini ovog mjesta.

Zbog loših vremenskih uslova umjesto cjelonoćnog programa na otvorenom u Trnopolju, komemorativni skup održan je u Kozarcu uz poštovanje svih epidemioloških mjera zbog korona virusa.

https://www.slobodnaevropa.org/a/30768272.html

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#459 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

Ommadawn wrote: 05/08/2020 19:53
vjesticanametli wrote: 05/08/2020 18:29 Kroz posao nekad davno sam vidjela mnogo masovnih grobnica i nemoguce je ostati isti :( vjeruj mi da i danas pred sobom vidim skelet u sakou jednog dede iz Foce.....u depu dok i cesalj.....bilo ih je mnogo ali eto ja tog dedu zapamtih....
Mjestani su znali za svaku od tih grobnica :roll:
Ne znam kako rade ovaj posao godinama ali :thumbup: treba pronaci sve te ljude
Ne znam kako šute toliko godina.

Imao sam kolegu na poslu, rođen u Swe, majka mu rodom iz Prijedora, otac iz Srbije, Šumadija tamo. Gastarbajteri, pa on sa njima tako odrastao.
I nakon rata boravio na odmoru u Srbiji, krenuo jedan dan da obiđe i rodbinu u Prijedoru. Prošao kroz istočnu Bosnu, sjebao se. Stigao u Pd, sjelo se, jelo, popilo, priča i krene tema o ratu. I naravno, on tu postavi pitanje “Pa kako to da su ovdje muslimani i Hrvati toliko pobijeni” da bi mu njegov rođak rekao “Jebiga, da nismo mi njih, oni bi nas, šta ćeš...”. On veli da sebi nije mogao doći nakon tog odgovora...
Koje je to pomracenje svijesti, odsustvo zrnnca morala i empatije. :oops: Idu toliko daleko da prezivjelima prijedorskih logora na facebook-u, na njihovo podjecanje na masovne grobnice, porucuju kako su iste iskopane "kako bi se tu sakrili lesevi srpskih zrtava koji su trebali biti pobijeni, samo su pocinitelji osujeceni u namjeri akcijom srpske vojske i policije". :-) A, ima toga i na podforumu politika, gdje bolidi tvrde: "i vi bi ste samo niste imali oruzja. :-)
To je bio i ostao Mordor, sumrak civilizacije. :oops:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#460 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by vjesticanametli »

Kad god sam bila na iskopavanju bjezali su u misje rupe....naseljena mjesta :-? I kaze ne znaju :run:
Jedne prilike smo se spustali niz neku provaliju na uzetu :sad: :-? Nema puta nema nista .....virili sa strane pa razgule.....ma fuj koliko je to bolesno
Zao mi je sto nam nije bilo dozvoljeno slikanje.... to se opisati ne moze
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#464 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by horkesh »

Woody wrote: 28/09/2020 11:03
horkesh wrote: 25/09/2020 20:11
Woody wrote: 25/09/2020 13:45

Pa, nisu baš ta sva mjesta koja si nabrojao "šap'tom pala". Ni Zvornik, donekle Prijedor, ni Foča, a pogotovo Višegrad, sigurno nisu šap'tom pala.... E, sad... To što je omjer i naoružanja i ljudstva bio do kurca nesrazmjeran, ne znači da se nešta "šap'talo".

Ako treba detaljnije ću elaborirati.

Pozdrav domovini :thumbup:
Hajde, kad već nudiš, počni s Prijedorom.
Ha? Aha... Dooobro... Da počnem:

22. maja 1992 TO i PL iz Hambarina pod komandom Aziza Ališkovića napadaju kolonu BPC-a na izlazu iz Prijedorskog Polja i pritom ubijaju dvojicu i ranjavaju 5 pripadnika BPC-a;
24. maja u Kamičanima ponovni napad na kolonu BPC-a (nepoznati gubici);
Noć 24/25 maja koordinirani napad na kasarnu "Žarko Zognjanin" iz Puhraske sa pokušajem eliminisanja punktova BPC-a u Kozarcu i Kevljanima odakle bi se mogla pružiti podrška kasarni.
29. maja napad na kolonu vozila BPC-a kod podvožnjaka. Ranjen jedan pripadnik BPC-a.
30. maja snage PL i TO prebacuju se preko Sane u pokušaju da zauzmu zgradu radija "Kozarskog Vjesnika" uz kontrolu komunikacija prema gradu. Jedna grupa PL i TO ide prema zgradi Opštine i SJB-a i dolazi do okršaja sda BPC-om. Druga grupa iz Starog Grada kreće prema Puharskoj radi spajanja Puharske i Čerjeka

Nije tema. Moderaraturu, ne zahateri. Neću više
Evo, sad jest tema.

Vidim da si počeo s 22. majem, a preskočio nasilno preuzimanje vlasti od strane Srba 30. aprila, tokom kojeg nije bilo nikakvog otpora niti žrtava.

Većina ovog što si nabrojao su puškaranja na seoskim barikadama i defanzivne akcije, a neke su i potpune izmišljotine (koordinirani napad na kasarnu, LOL), osim napada Kurevske čete 30. maja (druga grupa nikad nije ni krenula, a trebala je krenuti iz Puharske, a ne prema Puharskoj). Slava im.

Većina akcija koje si nabrojao su propagandne gluposti koje su se desile samo u zloglasnom "Kozarskom vjesniku", istom onom koji je tvrdio da je doktor Bošnjak namjerno abortirao srpske majke kako bi bilo manje Srba.

Šteta, mislio sam da stvarno nešto znaš o tome.

Naravno da je Prijedor, jer od toga smo počeli, pao šapatom. U preuzimanju cjelokupne opštine Prijedor, sa 110.000 stanovnika, od kojih je 50.000 bilo Bošnjaka, srpske snage su imale, koliko... Ukupno 30 mrtvih? Stvarno ne znam šta je tebi definicija "šaptom pala".

S obzirom na tvoje znanje, neću te dalje propitivati (iako su ponudio) o drugim opštinama. Ne čitaju mi se gluposti sa srpske vikipedije, bez izvora, citata ili svjedočenja s Haškog tribunala. Ličnog iskustva s tog ratišta, očito, nemaš.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#465 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Maraschino »

Tuga i zalost, sta reci. :(

Kevljani, Kamicani i Kozarac sve kuce su prvo pokradene i ispraznjene, poskidano sta se moglo a poslije sistematski miniralo i palilo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#466 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) uhapsila je Dušana Ćulibrka, koji se sumnjiči za ratni ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Bosanske Krupe u ljeto 1992. godine, saopćeno je iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

“Ćulibrk Dušan zvani ‘Ćule’ se tereti za ubistvo 44 zatvorenika iz logora ‘Omarska’, počinjeno na lokalitetu Donji Dubovik u ljeto 1992. godine, kao i za ubistva sedam civila bošnjačke nacionalnosti koji su se iz pravca Prijedora kretali prema Bihaću”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Kako je navedeno, Dušan Ćulibrk “Ćule” je u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bosanska Krupa u julu 1992. godine, zajedno s drugim osobama, lično sudjelovao u odvođenju, a potom i ubistvima 44 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koji su bili nezakonito zatvoreni u logoru “Omarska” u Prijedoru, te odvedeni radi navodne razmjene, nakon čega su odvezeni na lokalitet jame “Lisac”, na području mjesta Donji Dubovik, gdje su ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja.

Prema Tužilaštvu, početkom augusta u mjestu Donji Dubovik, vatrenim oružjem Ćulibrk je ubio skupinu od sedam civila bošnjačke nacionalnosti koji su se iz pravca Prijedora kretali prema Bihaću.

Tijela ubijenih i posmrtni ostaci su pronađeni i ekshumirani iz jame “Lisac”.

Ćulibrk je uhapšen u ranim jutranjim satima na području mjesta Donji Dubovik (općina Krupa na Uni), a u toku dana će biti predat postupajućem tužiocu.

Kako je saopćeno iz Državnog tužilaštva, u okviru istog predmeta, putem međunarodne pravne pomoći, na području Republike Srbije pronađen je i ispitan u svojstvu osumnjičenog i Milorad Kotur

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#467 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

banjaluka078 wrote: 17/11/2020 22:53
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) uhapsila je Dušana Ćulibrka, koji se sumnjiči za ratni ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Bosanske Krupe u ljeto 1992. godine, saopćeno je iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

“Ćulibrk Dušan zvani ‘Ćule’ se tereti za ubistvo 44 zatvorenika iz logora ‘Omarska’, počinjeno na lokalitetu Donji Dubovik u ljeto 1992. godine, kao i za ubistva sedam civila bošnjačke nacionalnosti koji su se iz pravca Prijedora kretali prema Bihaću”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Kako je navedeno, Dušan Ćulibrk “Ćule” je u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bosanska Krupa u julu 1992. godine, zajedno s drugim osobama, lično sudjelovao u odvođenju, a potom i ubistvima 44 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koji su bili nezakonito zatvoreni u logoru “Omarska” u Prijedoru, te odvedeni radi navodne razmjene, nakon čega su odvezeni na lokalitet jame “Lisac”, na području mjesta Donji Dubovik, gdje su ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja.

Prema Tužilaštvu, početkom augusta u mjestu Donji Dubovik, vatrenim oružjem Ćulibrk je ubio skupinu od sedam civila bošnjačke nacionalnosti koji su se iz pravca Prijedora kretali prema Bihaću.

Tijela ubijenih i posmrtni ostaci su pronađeni i ekshumirani iz jame “Lisac”.

Ćulibrk je uhapšen u ranim jutranjim satima na području mjesta Donji Dubovik (općina Krupa na Uni), a u toku dana će biti predat postupajućem tužiocu.

Kako je saopćeno iz Državnog tužilaštva, u okviru istog predmeta, putem međunarodne pravne pomoći, na području Republike Srbije pronađen je i ispitan u svojstvu osumnjičenog i Milorad Kotur


:oops:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#468 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

Nisam baš od onih duboko-vjerničkih ili "kosmos traži ravnotežu" tipova, ali ima nešto u tome da ga uhapse baš u mjestu u kojem je izvršio zločin.
Jedno đubre manje na slobodi, još koja stotina da se pripremi.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#469 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

banjaluka078 wrote: 18/11/2020 11:33 Nisam baš od onih duboko-vjerničkih ili "kosmos traži ravnotežu" tipova, ali ima nešto u tome da ga uhapse baš u mjestu u kojem je izvršio zločin.
Jedno đubre manje na slobodi, još koja stotina da se pripremi.
Steta samo sto ga nisu uhapsili upravo u tom Donjem Duboviku oktobra 95-e.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#470 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »


Obratiti paznju na srpske komentare. :run:
Last edited by LBVIEW on 19/11/2020 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#471 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

LBVIEW wrote: 19/11/2020 00:04
Steta samo sto ga nisu uhapsili upravo u tom Donjem Duboviku oktobra 95-e.
Šteta što je živ uopšte, iskreno.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#472 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

banjaluka078 wrote: 19/11/2020 11:25
LBVIEW wrote: 19/11/2020 00:04
Steta samo sto ga nisu uhapsili upravo u tom Donjem Duboviku oktobra 95-e.
Šteta što je živ uopšte, iskreno.
Svakako, samo sam aludirao na to da je tada uhvacen, ranije bi se otkrila i masovna grobnica, nije jedan tako propjevao.
Last edited by LBVIEW on 19/11/2020 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#474 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Bosanac sa dna kace »

LBVIEW wrote: 19/11/2020 13:23
banjaluka078 wrote: 19/11/2020 11:25
LBVIEW wrote: 19/11/2020 00:04
Steta samo sto ga nisu uhapsili upravo u tom Donjem Duboviku oktobra 95-e.
Šteta što je živ uopšte, iskreno.
Svakako, samo sam aludirao na to da je tada uhvacen, ranije bi se otkrila i masovna grobnica, nije jedan tako propjevao.
Jedan se ubio negdje kod Sanskog Mosta, mislim da je cak i kaznu sluzio, nasli ga u autu, i to mjesto u Federaciji...
Last edited by Bosanac sa dna kace on 19/11/2020 18:21, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#475 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by banjaluka078 »

LBVIEW wrote: 19/11/2020 13:23
Svakako, samo sam aludirao na to da je tada uhvacen, ranije bi se otkrila i masovna grobnica, nije jedan tako propjevao.
Da, razumijem.
Post Reply