Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

ribadori
Posts: 58
Joined: 02/03/2008 12:17

#1 Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by ribadori »

Poziv za medije

Sarajevo, 20.03.2008.

Poštovani i poštovane,
Pozivamo vas da i ove subote, 22. marta u 13 sati ispred Narodnog pozorišta potpišete peticiju za smjenu Premijera Vlade Kantona Sarajevo, Samira Silajdžića i gradonačelnice Semihe Borovac i na taj način izrazite nezadovoljstvo aktuelnom bezbjednosnom situacijom u našem gradu i Kantonu, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini. Još jednom poručimo odgovornima da se prema nama treba odnositi s poštovanjem i razumijevanjem, jer mi smo ti koji ih plaćamo i za koje rade.

Također, želimo obavijestiti stanovništvo da je došlo do promjene lokacije održavanja protesta, pa će se zbog katoličkog praznika Uskrsa, ove subote sve aktivnosti vezane za proteste, umjesto ispred Katedrale, održati ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Ujedno, pozivamo sve zainteresirane koji žele dati doprinos našim nastojanjima da se svojim sugestijama, prijedlozima, ktitikama i konkretnim inicijativama, obrate našim aktivistima angažovanim na štandu potpisivanja peticija.

Građani/ke Sarajeva





Simbol jajeta kao promjene i zelje za boljim, novim zivotom i novim pocetkom...
Last edited by ribadori on 21/03/2008 10:26, edited 2 times in total.
User avatar
Mogly
Posts: 374
Joined: 31/12/2007 11:34

#2 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by Mogly »

Uh sestro ti ode posve u politiku. Previše je tu političke korektnosti a premalo onoga zbog čega protestujemo. Samo da te podsjetim na jednu stvar - neko je u prethodnim postovima odlično obradio činjenicu da nisu samo Hrvati katolici u ovoj zemlji i da poistovjećivanje religije sa narodom i vlašću neminovno vodi u diktaturu tumača KNJIGE. Možemo se kratkom čestitkom obratiti povodom religijskih praznika ali temu definitivno ostaviti na nesigurnosti građana. Pa samo da pročitamo sve postove sa primjerima povećane nesigurnosti koje su tako brižljivo izlagali forumaši (valter, sunčica, itd...) bilo bi materijala za 3 sata kvalitetnog programa. ;-)
P.S. Ovo sa jajima je OK, samo što bih ja najcrnje ostavio ispred OHRa jer mislim da naša riba smrdi od glave. :roll:
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#3 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by grunt »

Nekada je u agrokomercu bilo jedno veliko jaje,pa bi možda to ovi iz kantona povezali sa "Babom"! :)
ribadori
Posts: 58
Joined: 02/03/2008 12:17

#4 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by ribadori »

Naravno da o porukama na transparentima treba dogovor - i da li i koliko uci u politiku...
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#5 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by Big Boy »

Mozda malo nepovezano ali vidio sam da se neka raja dogovara da bas 22.03. odrade "SMRZOKU" ispred katedrale ili ekonomije.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a

Ne znam koliko bi sve to imalo smisla ali mislim da bi bilo jako efektno, pogledajte video pa razmislite... mozda bi se dalo udruziti snage i time tematski ispuniti proteste za taj dan.
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by protest.ba »

Ovo su građanski protesti! Ne mogu da vjerujem da se vežemo za religiju. Strašno!
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#7 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by mala-i »

ja nisam za igre s religijom..preosjetljivo je to područje u ovoj nam zemlji...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#8 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by amrica »

Apsolutno PROTIV!!!!!!
Mi se deklariramo/deklarisemo kao gradjani ovog grada, nacionalna i vjerska pripadnost nebitna, bila bi katastrofalna greska krenuti sa vjersko-nacionalnim podvajanjem.
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#9 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by 45cents »

amrica wrote:Apsolutno PROTIV!!!!!!
Mi se deklariramo/deklarisemo kao gradjani ovog grada, nacionalna i vjerska pripadnost nebitna, bila bi katastrofalna greska krenuti sa vjersko-nacionalnim podvajanjem.
Ne želim da me #Ribadori" shvati kao kritičara, ali i ja predlažem da se napusti paralela sa jajima (Uskrs/Vaskrs). Ipak joj čestitam na trudu.

Recimo da Tajo neće dati ostavku, jer STRANKA strepi od masovnijeg ODRONA.
Recimo da Semiha neće dati ostavku, jer se kao navodno "oprala" od direktne odgovornosti.
Recimo da će u subotu doći 50% manje ljudi (lijepo vrijeme, gubitak fokusa, nedokučiv cilj i sl.)

Kuda onda ovo vodi?

Oni idu ka desnoj radikalizaciji - svojom zadriglom političkom zadrtošću žele izbjeći ODGOVORNOST po svaku cijenu i STAMPEDO SMIJENA. Jednom kada se utemelji praksa smjene zabog JAVNE ODGOVORNOSTI, onda mogu STRANKE očekivati manje ili veće ODRONE.

DAKLE KUDA OVO VODI? Koji ćemo pravac odabrati mi? Razlaz? Poklopiti se ušima i zamoliti građane Sarajeva da sve što prije zaborave?

OK, prije nego NESLAVNO UŠUTIMO, imamo šansi da podignemo glas. Da kriknemo toliko da i one najdeblje zabole uši...

Koncert, veliki koncert na otvorenom. Grupe - zna se koje su se već same prijavile. Link sa drugim gradovima izvan BiH (Zagreb, Beograd). Link sa drugim gradovima unutar BiH (ako išta mrda). POZIVI GOSTIMA...nek vide papci.

GRAĐANSKI OTPOR nije politički profiliran. MI SE NE BAVIMO POLITIKOM. Zato mi nećemo glasati ZA na narednim izborima. Mi ćemo podići desetine hiljada ljudi da glasaju PROTIV!
User avatar
Mogly
Posts: 374
Joined: 31/12/2007 11:34

#10 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by Mogly »

More komotno
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#11 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by 45cents »

Stalno razmišljam o onom premijeru iz Mađarske. Uspio je pođoniti toliko da nije dao ostavku.
Kad je već tako, onda ćemo i mi proširiti svoje proteste unutar mlade populacije (sijede glave će ionako pasti ponovo na istu foru - nacionalne ugroženosti 5 minuta prije izbora).
Možemo internacionalizirati ovu sramotu koja se ovdje pred nosom događa.
Više će nas razumjeti nevladine organizacije i mladi ljudi iz Zagreba i Beograda nego mnoge lokalne.
Doći će bendovi.
Masovno PROTIV!
Nikako ZA.
Biće barem dobre svirke...
Tražićemo međunarodne izvore da se snimi DOKUMENTARNI FILM
Last edited by 45cents on 16/03/2008 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#12 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by valterbranisarajevo »

Koliko ja znam, a nadam se da će nam neko pomoći, Veliki Petak i velika Subota prije Uskrsa su dani kada u crkvama vlada mir i tišina,dostojanstvena tuga, mislim da se čak na misama ne pjeva. Moramo biti oprezni da ničim ne narušimo taj mir pred Katedralom....

Ako neko zna više o običajima vezanim za preduskršnju subotu molio bih da nam kaže da se možemo prilagoditi.. Jako je bitno... :)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#13 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by valterbranisarajevo »

Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni oltar.

Da tako je nema misa ali vjernici čitav dan dolaze u Katedralu..

Iz Nadbiskupije nikada nije stigao ni najmanji protest zbog korištenja prostora ispred, pa i samih stepenica katedrale. Mislim da bi i mi trebali pokazati solidarnost prema vjernicima i ne remetiti im mir tog dana..

da li se samo mirno okupiti pred Katedralom i otići na neko drugo mjesto ili nešto drugo.. Treba skontati... :?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#14 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by amrica »

nas grad nema gradski trg, oteli su nam i ono malo prostroa ispred Robnjaka, mozda da se skupimo u parku ispred Ekonomije ili na platou ispred Skenderije? Samo u Skenderiji ima sajam na cijem otvaranju je bio Tajo umjesto u Duskinoj emisiji. A mozda i u Pionirskoj?
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#15 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by Risto Kuglarić »

Big Boy wrote:Mozda malo nepovezano ali vidio sam da se neka raja dogovara da bas 22.03. odrade "SMRZOKU" ispred katedrale ili ekonomije.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a

Ne znam koliko bi sve to imalo smisla ali mislim da bi bilo jako efektno, pogledajte video pa razmislite... mozda bi se dalo udruziti snage i time tematski ispuniti proteste za taj dan.
Genijalno, inspirativno! :D
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#16 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by 45cents »

E hoće ih ovo "smrzavanje" impresionirati.... PRAVO
Odmah će dati ostavke, isti čas
Nego, možemo li se malo uozbiljiti i pronaći jezik kojeg OVI razumiju?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by vjesticanametli »

:lol: u pravu si ONI to ne kontaju. jos ce reci na kraju sta je ovo :lol:
predlazem komunikaciju ciglom :skoljka:
User avatar
kukalatimajka
Posts: 31
Joined: 08/02/2008 12:43

#18 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by kukalatimajka »

ma 'ta ce ameri...
mi smo smrznuti vec 16 godina i nikom nista.
svaku subotu mi naumpadne onaj crtic izborne kampanje duska dugouska MOJ GLAS JE MEKAN, ALI JE ZATO TOLJAGA TVRDA!
45cents
Posts: 1081
Joined: 03/03/2008 20:35
Location: Ono
Contact:

#19 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by 45cents »

Obavijest za inostrane misije i DELEGACIJU EUROPSKE KOMISIJE u BiH

Roditeljska pažnja za Misiju OSCE u BiH!

Roditeljska pažnja za OHR!

Bosna i Hercegovina je zemlja bez odgovornosti za javne funkcije!

Kao najcrnja tradicija 'višestranačke epohe' (od 1991.) dovedeni smo u situaciju da niti jedna politička stranka nema mehanizme i javno potvrđenu praksu pokretanja procesa utvrđivanja ODGOVORNOSTI za vršenje javnih poslova. Ministri i javni radnici koji su u najvećem broju za zelenim stolom dobili javne funkcije u Bosni i Hercegovini, nemaju nikakvu odgovornost prema biračkom tijelu, prema poreskim obveznicima i prema građanima.

Svako pitanje u vezi ODGOVORNOSTI JAVNIH LIČNOSTI u BiH nastoji se osujetiti na veoma rigidan, a često i brutalan način. Funkcioner koji se tako nađe u fokusu javnosti, pitanje svoje odgovornosti shvata kao "napad" na ličnost i prema tom napadu se najčešće revanšistički odnosi. Nikada se nije desilo da funkcioner čija je odgovornost javno prozvana ne reaguje istragom sa ciljem da se ispita da li iza inicijative ne stoji njegov lični oponent iz iste političke stranke ili neke druge stranke koju on smatra opozicijom.

Nikada se nije desilo da pozicione stranke javno opozovu svoje ključne članove koje su političkim igrama postavili na najvažnije javne funkcije u brojnoj administraciji BiH. Nikada se nije dokazalo da te stranke polažu račune i štite interesa poreskih obveznika, interesa biračkog tijela ili građana opozivom neodgovornih i nesposobnih političara.

Niti jedna poziciona (a vjerovatno i opoziciona) stranka nema razrađen mehanizam opozivanja svojih funkcionera. Javnost nema podataka da postoji mehanizam u strankama posredstvom kojeg se redovno vrši preispitivanje učinka imenovanih lica koje je stranka inicirala. Ne postoji niti jedan pozitivan primjer kojim se može označiti napredak na ovom planu.

Funkcioneri, posebno oni na veoma istaknutim pozicijama, jasno dokazuju da nisu odgovorni narodu, građanima, već da svoju potčinjenost i odgovornost duguju isključivo OLIGARHU koji ih je izvukao iz šešira i postavio na javnu funkciju.

OHR i OSCE su dugogodišnjim INTERVENCIONIZMOM potpuno uspavali autoritete političkih stranaka u BiH. S druge strane, eutanaziju biračkog tijela su učinili nacionalni lideri koji do smrti isprepadaju svoje birače pred same izbore sa novim ratnim prijetnjama, ratničkim pokličima i etničko-vjerskim tenzijama.

Posljednji slučaj pozivanja na odgovornost i smjenu premijera Kantona Sarajevo Samira Silajdžića i gradonačelnice Semihe Borovac još jednom dokazuje kolikim ništavilom smatraju biračko tijelo imaju njih dvoje i njihovi politički sponzori.

Svjedoci smo najprljavijeg izbjegavanja javne odgovornosti i beskrupuloznog pranja ruku prozvanih lica. Oni su svjesni da VELIKI LIDER stoji iza njihovih leđa, te svaku drugu vrstu obaveze prema javnosti smatraju gubitkom vremena.

U ovakvoj političkoj i nedemokratskoj klimi nema smisla žuriti sa europskim integracijama. Sutra će ovi isti ljudi prokockati ili opljačkati predpristupne fondove i ponovo izbjeći svaku vrstu javne odgovornosti (bitno je samo da se ne zamjere Velikom Bratu dajući mu dio kolača). Sutra će ovakvi političari donijeti nove međunacionalne, etničke i vjerske tenzije bez trunke odgovornosti prema ustroju Europske Unije i njenog kodeksa ljudskih prava i sloboda. Sutra će ovi političari ponovo istresti javne budžete kroz prozor kao jastuke od perja i plakati za novim donacijama.

ECD, OHR, OSCE, Izborna komisija, skupštinski zastupnici razmislite o životu sarajlija u uslovima:
- gdje nisu osuđena lica za trovanje nekoliko stotina sugrađana u picireiji Pomodorino;
- gdje nisu osuđena lica odgovorna za smrt brojnih beba na pedijatriji;
- gdje je "božije davanje" što je ubijen Denis Mrnjavac, što je zapaljena starica benzinom i što su izgorile bebe u domu Ljubica Ivezić;
- gdje inspekcija ne vrši pljenidbu ukradenih mobitela kod preprodavača na otvorenim pijacama u gradskoj zoni;
- gdje inspekcija ne vrši provjeru porijekla ukradene tehničke robe koja se preprodaje u maloprodajnim objektima, oglasima itd.;
- gdje se jedino u Europi prodaje roba opšte potrošnje sa kartonske kutije na svakoj gradskoj ulici, pješačkoj zoni;
- gdje međunarodni dileri švercovane odjeće i obuće haraju do te mjere da su se pogasile skoro sve prodavnice koje smo prije rata imali (ko je lud da baca pare u maloprodajne objekte kad istu robu može dilati po pijacama i na ulicama izloženu preko kartonskih kutija);
- gdje se javno ne objavljuju imena narko-bosova i lica koja stoje u njihovoj zaštiti (već se isključivo hapse njihovi kuriri i sitni preprodavači);
- gdje drugi kantoni i RS čine ozbiljne ackije i brojna hapšenja auto-mafije, a u Kantonu Sarajevo vam kažu: "Hajde, nek je živa glava, sva šteta u tome" kad vam ukradu automobil;
- gdje je direktor gradskog saobraćajnog preduzeća plaćao "mjenjače za tramvaje" i sa svojom klikom udruženo uzimao javni novac godinama... Sad ga očekuje besplodni decenijski sudski proces, tek toliko da se ne uzrujava - kao ni dobavljači rezervnih i inih dijelova koji su višestruko uvećavali fakture i polovili novce sa direktorom (dobavljači nisu ni pozvani na sud, po sistemu krivice onoga koji je kupovao, a ne onoga koji je nudio po divljim cijenama)

To je pasiji život u gradu gdje nema javne odgovornosti za vršenje javnih funkcija. Čitajte gospodo i šutite, navikli smo da šutite i da ništa ne radite.
ribadori
Posts: 58
Joined: 02/03/2008 12:17

#20 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by ribadori »

Ok, vecina nije za, brisem tekst u mom prvom postu.
Pozdrav.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#21 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by privremeni »

Poslije mjesec dana problema sa logovanjem, napokon da mogu normalno pristupiti, ali sam vas pokusao podrzati na vecini protesta.
Zelim samo reci, broj demonstranata nece mnogo oscilirati, ali neka vas to ne brine. Predlazem da se na jednom od narednih protesta zatrazi i izvjestaj o konkretnim mjerama koje su ucinjene po pitanju prevencije i sprecavanja mal.delikvencije. Bojim se da ,osim na papiru, nije nista, jer se nekakvi okrugli stolovi ne mogu smatrati pravim aktivnostima. Zna li se sta je sa ubojicama one starice i ove zadnje trojke ? Mozda setaju gradom, dok nam politicari serviraju raznorazne tematske skupove. I mislim da je prijedlog 45-tog odlican.
Ne znam da li ste registrovali ( bilo je nedavno na BHTV, Opcina Sanski Most nudi, a to je navodno ucinila i prije nekoliko godina, da se na njenom podrucju otvori taj famozni dom zatvorenog tipa-zatvor. Medjutim, izgleda da ovi nasi politicari zele , kao i sve ostalo, cak i zatvor iskljucivo u svom kantonu.
v.
Posts: 73
Joined: 20/09/2005 18:48

#22 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by v. »

Ja imam jedno pitanje,jer mi stvarno nije jasno: obzirom da nemam vremena da citam ovolike postove detaljno, pa ne znam je li o tome sta govoreno, ali, zasto se vise NE SMIJEMO OKUPLJATI PRED ZGRADOM KANTONA? Mislim, jedino je to logicna opcija, a ako nam je zabranjeno i mi to kao postujemo, onda nam svaka cast. U svakom slucaju, u ovu subotu bi svakako trebalo promijeniti lokaciju.
GROF_SARAJEVA_22
Posts: 4
Joined: 15/03/2008 17:56

#23 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by GROF_SARAJEVA_22 »

GRAĐANI PRIDRUŽITE NAM SE NA PROTESTIMA 22.03.2008. U JEDAN SAT ISPRED KATEDRALE
U ŠTO VEČEM BROJU DA BI LAKŠE OTJERALI ONU GAMAD NE IZ FOTELJE NEGO IZ TROSJEDA
I MOLIMO VAS DA SVI POTPIŠETE PETICIJU KO NIJE PROZIV GRADONAČELNICE I PREMJERA


VOLITE SVI BOSNU I HERCEGOVINU :bih: :bih: :bih:
ribadori
Posts: 58
Joined: 02/03/2008 12:17

#24 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by ribadori »

22 MARTA UOCI USKRSA OKUPLJANJE NECE BITI ISPRED KATEDRALE. BICETE PRAVOVREMENO OBAVIJESTENI O VREMENU I LOKACIJI PROTESTA OVOG DANA.

POZDRAV
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#25 Re: Prijedlog za tematski protest – SUBOTA 22 MART – uoci katoli

Post by urbanagerila »

Grupa entuzijasta pod imenom FlashMob Sarajevo izvodi Munchov "SCREAM" .... Jednostavan, pretenciozan i sa snaznom porukom ... sutra ispred katedrale u 14:00 .... prikljucite se ;o)
Post Reply