Prijedlog za novi grb Bosne i Hercegovine!

User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#1 Prijedlog za novi grb Bosne i Hercegovine!

Post by MuaDib »

Prijedlog za novi grb Bosne i Hercegovine:

Image

Grb predstavlja jednostavnu kombinaciju povjesnih bosanskih grbova: grba srednjevjekone Bosne, grba Bosne iz Fojničkog grbovnika, grba BIH za vrijeme Austri-Ugarske i nacionalnih grbova Srba i Hrvata, a Bošnjaci ionako grb sqa ljiljanima smatraju svojim nacionalnim simbolom. Zvijezde predstavljaju jednistvo, mir i progres.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#2

Post by karabaja-x »

nije lose, ustvari dobar je....samo me ono 4C bode u oci
Last edited by karabaja-x on 20/09/2007 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#3

Post by Prozor »

:roll: :roll:
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#4

Post by trinaesti »

lijepo.
prvi pismen prijedlog.

samo cini mi se da bi se u heraldici ovo tumacilo kao: hrvatska i srbija su dijelovi bosne.
User avatar
TareSA
Posts: 209
Joined: 02/11/2005 12:56
Location: Sarajevo

#5

Post by TareSA »

Mislim da se nece svidjeti ovim ugrozenim sto je su u sredini ljiljani.....a meni je licno ok, pokriva sve sto treba da pokriva:-)
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#6

Post by morti »

trinaesti wrote:lijepo.
prvi pismen prijedlog.

samo cini mi se da bi se u heraldici ovo tumacilo kao: hrvatska i srbija su dijelovi bosne.
heheeeeeeeee... :D :D :D

al smo zli... :-) :-)
nezeljeni nadimak
Posts: 435
Joined: 18/08/2007 23:39

#7 Re: Prijedlog za novi grb Bosne i Hercegovine!

Post by nezeljeni nadimak »

MuaDib wrote:Prijedlog za novi grb Bosne i Hercegovine:

Image

Grb predstavlja jednostavnu kombinaciju povjesnih bosanskih grbova: grba srednjevjekone Bosne, grba Bosne iz Fojničkog grbovnika, grba BIH za vrijeme Austri-Ugarske i nacionalnih grbova Srba i Hrvata, a Bošnjaci ionako grb sqa ljiljanima smatraju svojim nacionalnim simbolom. Zvijezde predstavljaju jednistvo, mir i progres.
Joj sta si sve navaljao, ne moze se gledati koliko je sharen :D De ga malo redukuj :-) :D
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#8

Post by Prozor »

Image
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#9

Post by trinaesti »

samo sto ce grb sarajeva na grbu bih?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#10

Post by osa »

a da tih hrpu malih grbova poredaš gore po vrhu slično kao u grbu rh, ili bi tako nešto mnoge u bih povrijedilo.
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#11

Post by trinaesti »

super ideja!

grb s ljiljanima sa krunom od tri grba
bosnjackim, srpskim, hrvatskim
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#12

Post by morti »

trinaesti wrote:samo sto ce grb sarajeva na grbu bih?
a di je?

:?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#13

Post by osa »

potpisujem.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#14

Post by karanana »

trinaesti wrote:super ideja!

grb s ljiljanima sa krunom od tri grba
bosnjackim, srpskim, hrvatskim
problem je sto i srbi i hrvati a i bosnjaci smtraju ljiljane bosnjackim simbolom a to nije, i onda ce reci bosnjacki grb i mi mali na njemu.
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#15

Post by trinaesti »

morti jel to ti fakat ne znas koji je od ovih pet stitova bio grb sarajeva!
ako si sarajlija stidi se!
nezeljeni nadimak
Posts: 435
Joined: 18/08/2007 23:39

#16

Post by nezeljeni nadimak »

Dobro, ali sto ce nam novi grb pored ovog kojeg nam je podarlia MZ? :-)

Je li zato da opet mijenjamo licna dokumenta? :oops: :-)
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#17

Post by MuaDib »

trinaesti wrote:samo sto ce grb sarajeva na grbu bih?
To je grb Bosne u Fojničkom grbovniku, samo što je za vrijeme Austro-Ugarske, bio i grb Sarajeva.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#18

Post by SiSaJuMe »

Od polumjeseca kruna i maca preko petokraka do sahovnice i 4C. Pod 6 ljiljana i bijelom spurom ka zapadu., :-)
Care prvo zatrazi zajam za besplatno djeljenje suncanica narodu. Ovo sarenilo ubi u oci.
Mada si se ti to ozbiljno potrudio, nazalost danasnja BIH nije spremna se dogovorit o 500 metara ceste a kamoli oko grba,. I pitam se sto uvjek ljudi predlazu te polumjesece,sahovnice i 4C kad znaju da to bode u oci jedne ili druge a bogami i trece. Sto nebi simbol bila neka zivotinja (osim orlova),planina, rijeka, (kako ono bi prije klasje i zito, dimljaci) .
Ja licno predlazem samo CRNU TACKU, no kazu japanci ce nas tuzit za kopiranje.
Agadafi
Posts: 43
Joined: 11/03/2005 05:13

#19

Post by Agadafi »

Ideja je super, samo mi nekako "busy", previse stvari. Nebi bilo lose kad bi mozda bolje poredo elemente. Mozda mozes uzet inspiracije od Njemacki grbova.

http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_ ... eutschland
Agadafi
Posts: 43
Joined: 11/03/2005 05:13

#20

Post by Agadafi »

SiSaJuMe wrote:Od polumjeseca kruna i maca preko petokraka do sahovnice i 4C. Pod 6 ljiljana i bijelom spurom ka zapadu., :-)
Care prvo zatrazi zajam za besplatno djeljenje suncanica narodu. Ovo sarenilo ubi u oci.
Mada si se ti to ozbiljno potrudio, nazalost danasnja BIH nije spremna se dogovorit o 500 metara ceste a kamoli oko grba,. I pitam se sto uvjek ljudi predlazu te polumjesece,sahovnice i 4C kad znaju da to bode u oci jedne ili druge a bogami i trece. Sto nebi simbol bila neka zivotinja (osim orlova),planina, rijeka, (kako ono bi prije klasje i zito, dimljaci) .
Ja licno predlazem samo CRNU TACKU, no kazu japanci ce nas tuzit za kopiranje.
Bas tako. Sto nesta neutralno. Kao sto si reko, rijeke, brda, itd.

hehehhe CRNA TACKA, ili bolje bi bilo outline grba a nista unutra, nesta slicno kao zastava libije - skroz zelena.
Agadafi
Posts: 43
Joined: 11/03/2005 05:13

#21

Post by Agadafi »

SiSaJuMe wrote:Od polumjeseca kruna i maca preko petokraka do sahovnice i 4C. Pod 6 ljiljana i bijelom spurom ka zapadu., :-)
Care prvo zatrazi zajam za besplatno djeljenje suncanica narodu. Ovo sarenilo ubi u oci.
Mada si se ti to ozbiljno potrudio, nazalost danasnja BIH nije spremna se dogovorit o 500 metara ceste a kamoli oko grba,. I pitam se sto uvjek ljudi predlazu te polumjesece,sahovnice i 4C kad znaju da to bode u oci jedne ili druge a bogami i trece. Sto nebi simbol bila neka zivotinja (osim orlova),planina, rijeka, (kako ono bi prije klasje i zito, dimljaci) .
Ja licno predlazem samo CRNU TACKU, no kazu japanci ce nas tuzit za kopiranje.
Bas tako. Sto nesta neutralno. Kao sto si reko, rijeke, brda, itd.

hehehhe CRNA TACKA, ili bolje bi bilo outline grba a nista unutra, nesta slicno kao zastava moje drzave - libije (skroz zelena).
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#22

Post by morti »

trinaesti wrote:morti jel to ti fakat ne znas koji je od ovih pet stitova bio grb sarajeva!
ako si sarajlija stidi se!
polako sa tim "stidi se"...

sad znam na koji si mislio...nisam znao da je bio i grb sarajeva...čovjek uči dok je živ...

sarajlija sam i ne stidim se jer imam mnogo više stvari zbog kojih imam pravo na ponos...
Crvena Tifoza
Posts: 10624
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#23

Post by Crvena Tifoza »

Jadna nam majka dok budemo udovoljavali "drugima".
Kakve crne šahovnice, 4C i bakraci!? Zna se koji je grb
Bosne i Hercegovine od pamtivijeka. Dal' to znaci da padamo
sve nize utjecaju istocnih i zapadnih komšija? Zar se trebamo
stiditi svoje historije i gurati je pod otirac?
Sve dok nebudemo imali svoj jedinstven i cvrst stav treba nas popišat.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#24

Post by osa »

Crvena Tifoza wrote:Jadna nam majka dok budemo udovoljavali "drugima".
Kakve crne šahovnice, 4C i bakraci!? Zna se koji je grb
Bosne i Hercegovine od pamtivijeka. Dal' to znaci da padamo
sve nize utjecaju istocnih i zapadnih komšija? Zar se trebamo
stiditi svoje historije i gurati je pod otirac?
Sve dok nebudemo imali svoj jedinstven i cvrst stav treba nas popišat.
e to je već jednoumlje a to nikada nije dobro, vidiš demokracije kod hrvata, pola ih je za šahovnicu s prvim bijelim poljem a pola za šahovnicu s prvim crvenim poljem to je širina
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#25

Post by fantom slobode »

Mislim da je prijedlog presaren i prekomplikovan.Treba modernizovati grb, ne pravimo ga u 19 vijeku.
Osim toga jednostavnost i simetrija su super stvari, lakse se zapamti.Sto se tice one japanske zastave, ja bi je odmah usvojio za BiH, recimo plavo zuta kombinacija, prekrasno, jednostavno i lako za nacrtati i zapamtiti.Iako ja smatram da danasnjoj zastavi BiH nista ne fali, osim eventualno malo vise simetricnosti.Sasvim je u redu, mogu se naci povijesni elementi, oblik zemlje i teznja ka EU.Makar je ja tako shvatam.Boje su Bosne, zuta i plava, sasvim u redu.
Mislim da ovi nacionalni elementi ne trebaju nista da traze na nasem grbu i zastavi, preveliko naglasavanje istih dovodi samo do losih odnosa medju narodima nase BiH.Ne vidim smisao toga.
Post Reply