Prijedlog - Freecycle - poklanjanje stvari

Forum za humanitarne akcije.
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#1 Prijedlog - Freecycle - poklanjanje stvari

Post by delly »

Surfajući netom naiđem i na ovu jako interesantnu stranicu. Obzirom gdje mi živimo i kakav nam je standard predlažem da i mi na ovom forumu napravimo nešto slično ili da se tamo učlanimo.

Freecycle(TM) Network je otvoren za sve koji hoce da "recikliraju" stvari radije nego da ih bace. Bilo da je u pitanju stolica, fax masina, klavir ili stara vrata, garderoba, poklanjanje malih kućnih ljubimaca itd. Objavite ovde sve sto hocete da bacite ili vam je potrebno i mozda se neko javi da mu to treba, te umjesto da to bacite, poklonite nekom kome to treba. Takodjer mozda bas ovde pronadjete nesto sto vam treba a neko hoce da baci. Poenta je da stare stvari poklonimo nekome a da ih ne bacamo. I poklanjanje starih stvari je recikliranje.

Ideja je potekla od The Freecycle Network, neprofitne organizacije. Pogledajte http://freecycle.org za druge države i gradove.

Šta mislite? :)
Last edited by delly on 17/11/2006 11:01, edited 2 times in total.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#2

Post by mamica papucarka »

ja skoro nikad nista ne bacam. Jedino sto ja bas krs, ili ako nikome ne treba. Inace, obicno poklonim (najcesce djecije stvari), ili prodam. :D
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#3

Post by Rania »

podrzavam. jako dobra ideja. desilo mi se puno puta da zelim pokloniti nesto ali jednostavno ne znam kome.
Ukoliko das uglas u Superoglase da poklanjas nekome nesto gospodja koja ti se javi na telefon da preuzme oglas ljubazno te zamoli da ne objavljuje oglas nego da ona dodje po to (desilo mi se 2 puta).
Mozda je ovo ipak bolji nacin.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#4

Post by cHupjahalic@ »

Ne znam kad sam zadnji put nesto bacila ako je moguce da ga neko drugi koristi.
Imaju kontejneri gdje vec godinama nosim garderobu pa nek oni vide sta se moze koristiti a sta se moze mozda pretvoriti u nesto drugo (ta firma saradjuje sa Crvenim Krstom tako da dosta garderobe/ stvari salju gdje je bas potrebno).
Sto se tice nekih vecih stvari pitam ili izbacim na jednu web stranicu koja je najposjecenija u Norveskoj.
Do sada nikad bacila nesto sto neko drugi moze da iskoristi. :)

p.s. Dobro je pa si otvorila ovu temu, mislim da ljudi bacaju puno vise nego sto bi trebali.
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#5

Post by delly »

Poznato mi je da u zemljama zapadne Europe je ustaljena praksa ostavljanja "nepotrebnih" stvari u tacno odredjene dane kod odredjenih kontejnera. No kako kod nas u BiH takva praksa ne postoji, niti postoji firma koja saradjuje s Crvenim krstom, mozda bismo mi mogli na ovaj nacin pomoci onima kojima je ta pomoc potrebna. Na kraju krajeva zašto bacati novac. Ništa nas ne košta da takav namještaj, knjige, i ostalo što nam netreba postiramo ovdje. :)
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#6

Post by shuriken »

ako se ne varam ovaj sarajevo x je pokrenuo nesto sto se zove market.ba

nek fino jedna od rubrika bude freecycle
da se moze stavit opis stvari ili fotografija
i da se moze odmah skinut cim se stvar pokloni

nece od toga imat nekog hajra direktno
ali ce im se vise raje skupljat na oglasniku

i tu se moze stavljat i ponuda i potraznja

hm. kako premostit gap sa ljudima koji nemaju pristup internetu, a najcesce bas ti trebaju te stvari?

mozda tako da NGO-i koji se brinu o takvima prate ponudu u njihovo ime?
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#7

Post by delly »

Slazem se shuriken, mozda bi tako bilo najbolje. Kome da se obratimo sa molbom da se omoguci na market.ba i ovakva vrsta ponude. :)
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#8

Post by shuriken »

delly wrote:Slazem se shuriken, mozda bi tako bilo najbolje. Kome da se obratimo sa molbom da se omoguci na market.ba i ovakva vrsta ponude. :)
pa ako zena po imenu Mircerka, po naravi humanitarka a po cinu moderatorica ovog podforuma, ne zna kako, onda niko ne zna! :)
cnermina
Posts: 380
Joined: 29/11/2006 09:32

#9

Post by cnermina »

Cao svima humanitarcima!
Ja sam nova ovdje pa je red da se predstavim :) Ja sam Nermina, i vodim jednu humanitarnu organizaciju koja se zove DOBRO. (Puni naziv je Udruzenje altruista za pomoc marginaliziranim grupama). I prije svega da vam kazem da je ovo sto radite na ovom podforumu fantasticno!!!

E sad, sto se ticeovog freecycle- ideja je brilijantna.znam dosta ljudi koji bacaju stvari jer ne znaju sta ce s njom. Eh ja hocu da napravim webstranicu,tj da uredim trenutno apsolutno nefunkcionalnu stranicu http://www.dobrobih.org... (naravno uz pomoc eksperata iz visit.ba)
Hocu da ta stranica bude mjesto gdje ce se naci oni kojima pomoc treba i oni koji zele dapomognu,tj da objavljujemo oglase o ljudima kao sto je dedo Meho i slicno, a da to onda promovisemo ljudima koji zele i mogu pomoci a ne znaju kako i gdje... ima super primjer u hrvatskoj http://www.donacije.info.

E kao prvo da vidim da li ste za to da dio te stranice bude i freecycle?

A kao drugo imate li neke prijedloge za tu stranicu?

Eto hvala vam unaprijed,i nadam se da cemo uspjesno saradjivati i nastaviti pomagati ljudima :)

pozz
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#10

Post by delly »

Pozdrav Nermini,
Mislim da bi bilo OK da se na toj novoj stranici http://www.dobrobih.org ukljuci i dio pod nazivom freecycle. Sve sto cinimo da pomognemo jedni drugima je hvale vrijedno.
Pozz
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#11

Post by Ivy »

cnermina wrote:Cao svima humanitarcima!
Ja sam nova ovdje pa je red da se predstavim :) Ja sam Nermina, i vodim jednu humanitarnu organizaciju koja se zove DOBRO. (Puni naziv je Udruzenje altruista za pomoc marginaliziranim grupama). I prije svega da vam kazem da je ovo sto radite na ovom podforumu fantasticno!!!

E sad, sto se ticeovog freecycle- ideja je brilijantna.znam dosta ljudi koji bacaju stvari jer ne znaju sta ce s njom. Eh ja hocu da napravim webstranicu,tj da uredim trenutno apsolutno nefunkcionalnu stranicu http://www.dobrobih.org... (naravno uz pomoc eksperata iz visit.ba)
Hocu da ta stranica bude mjesto gdje ce se naci oni kojima pomoc treba i oni koji zele dapomognu,tj da objavljujemo oglase o ljudima kao sto je dedo Meho i slicno, a da to onda promovisemo ljudima koji zele i mogu pomoci a ne znaju kako i gdje... ima super primjer u hrvatskoj http://www.donacije.info.

E kao prvo da vidim da li ste za to da dio te stranice bude i freecycle?

A kao drugo imate li neke prijedloge za tu stranicu?

Eto hvala vam unaprijed,i nadam se da cemo uspjesno saradjivati i nastaviti pomagati ljudima :)

pozz
vidim ja da su sve Nermine humanitarke...pozz imenjakinji :)
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#12

Post by shuriken »

delly wrote:Pozdrav Nermini,
Mislim da bi bilo OK da se na toj novoj stranici http://www.dobrobih.org ukljuci i dio pod nazivom freecycle. Sve sto cinimo da pomognemo jedni drugima je hvale vrijedno.
Pozz
jasta neg bi bilo dobro. hoce bit sta od toga? isao sam na sajt al ne vidjeh promjene. a ako se to i postavi treba ga dobro promovirat da zazivi.
Nermina?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#13

Post by uozo »

http://www.gigoit.org/
Interesantna platforma! Mozda bi se nesto tako moglo organizovati i kod nas! :?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#14

Post by mIRCerka »

shuriken wrote:
delly wrote:Slazem se shuriken, mozda bi tako bilo najbolje. Kome da se obratimo sa molbom da se omoguci na market.ba i ovakva vrsta ponude. :)
pa ako zena po imenu Mircerka, po naravi humanitarka a po cinu moderatorica ovog podforuma, ne zna kako, onda niko ne zna! :)
Pa postoji nesto sto se zove privatna poruka nickovima ADMINISTRATOR i admin-x :D

ili meni :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15

Post by mIRCerka »

al po inerciji, poslacu ja poruku vlasnicima...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#16

Post by karanana »

Nije mi jasna ova gigoit platforma ili nesto slicno ako se napravi. Znaci ovdje ljudi postave stvari koje hoce da poklone i onda neko kome treba ta stvar, logira se na internet, vidi je i zatrazi od onoga ko je poklanja? jeli tako ide?

Kako ce to fercerati kod nas? Ljudi kojima ovakve stvari najvise trebaju nemaju ni posten obrok a kamoli kompjuter i internet konekciju.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#17

Post by uozo »

karanana wrote:Nije mi jasna ova gigoit platforma ili nesto slicno ako se napravi. Znaci ovdje ljudi postave stvari koje hoce da poklone i onda neko kome treba ta stvar, logira se na internet, vidi je i zatrazi od onoga ko je poklanja? jeli tako ide?

Kako ce to fercerati kod nas? Ljudi kojima ovakve stvari najvise trebaju nemaju ni posten obrok a kamoli kompjuter i internet konekciju.
:shock:
U pravu si! :roll:
:-)
:-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#18

Post by mIRCerka »

uozo wrote:
karanana wrote:Nije mi jasna ova gigoit platforma ili nesto slicno ako se napravi. Znaci ovdje ljudi postave stvari koje hoce da poklone i onda neko kome treba ta stvar, logira se na internet, vidi je i zatrazi od onoga ko je poklanja? jeli tako ide?

Kako ce to fercerati kod nas? Ljudi kojima ovakve stvari najvise trebaju nemaju ni posten obrok a kamoli kompjuter i internet konekciju.
:shock:
U pravu si! :roll:
:-)
:-)
Ali zato mirci zna dedu kojem treba recimo radio, karanana zna porodicu kojoj treba ves mashina, nermina zna organizaciju kojoj treba odjeca za odrasle...itd itd...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#19

Post by karanana »

mIRCerka wrote:
uozo wrote:
karanana wrote:Nije mi jasna ova gigoit platforma ili nesto slicno ako se napravi. Znaci ovdje ljudi postave stvari koje hoce da poklone i onda neko kome treba ta stvar, logira se na internet, vidi je i zatrazi od onoga ko je poklanja? jeli tako ide?

Kako ce to fercerati kod nas? Ljudi kojima ovakve stvari najvise trebaju nemaju ni posten obrok a kamoli kompjuter i internet konekciju.
:shock:
U pravu si! :roll:
:-)
:-)
Ali zato mirci zna dedu kojem treba recimo radio, karanana zna porodicu kojoj treba ves mashina, nermina zna organizaciju kojoj treba odjeca za odrasle...itd itd...
ahaaaa. pa moze to tako.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20

Post by mIRCerka »

karanana wrote:
mIRCerka wrote:
uozo wrote: :shock:
U pravu si! :roll:
:-)
:-)
Ali zato mirci zna dedu kojem treba recimo radio, karanana zna porodicu kojoj treba ves mashina, nermina zna organizaciju kojoj treba odjeca za odrasle...itd itd...
ahaaaa. pa moze to tako.
Ako sam JA rekla da moze, ima da MOZE!!! :D

proslijedila sam upit i dala link na temu, sad je samo do dolaska vlasnika online... i njihovog amina...
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#21

Post by konyan »

Nermina i ja smo jucer sjeli i razradili strukturu stranicu (vidi gore nerminin post o tome).

Bice i ovaj dio poput freecycle-a. Imamo ideju da ga nazovemo pro-davanje (gdje je pro=za :D - izvinjavam se ako uvrijedih neciju inteligenciju).

Nadam se da cete svi pomoci u dobijanju momentuma stranice kad je postavimo.

Nermina ce uskoro to dati covjeku koji ce napraviti stranicu (vec je izrazio spremnost da to uradi). Domenu vec posjedujemo za to.

Ako neko ima dodatnih ideja, neka ih proslijedi pliiiiiz :D :D.
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#22

Post by Rania »

Dok se ceka izrada stranice ja imam jednu molbu za pomoc.

Naime, cetveroclana porodica, otac, majka i dva sina (otac nezaposlen, majka cisti po kucama, sinovi idu u osnovnu i srednju skolu), podstanari, dobili "delozaciju" iz starog stana i tek preselili u "novi" podstanarski stan, trebaju ves masinu.

Ako ima neko od dobrih ljudi koji bi im ustupio svoju staru ves masinu neka mi posalje pp.

Unaprijed hvala
nisamja
Posts: 46
Joined: 04/05/2007 13:18

#23 Re: Prijedlog - Freecycle - poklanjanje stvari

Post by nisamja »

Hi Delly,

ovo je super ideja i ja sam naisla na slicnu web stranicu samo steta sto i nase zemlje nema na toj listi. Radi se o cragislist i tu se mnogo toga nalazi a ima i poklanjanje nepotrebnih stvari onima kojima je to potrebno.
Ima tu jos dosta toga a ako uspijes pogledaj nadam se da ce ti se svidjeti.

Lijep pozdrav!
delly wrote:Surfajući netom naiđem i na ovu jako interesantnu stranicu. Obzirom gdje mi živimo i kakav nam je standard predlažem da i mi na ovom forumu napravimo nešto slično ili da se tamo učlanimo.

Freecycle(TM) Network je otvoren za sve koji hoce da "recikliraju" stvari radije nego da ih bace. Bilo da je u pitanju stolica, fax masina, klavir ili stara vrata, garderoba, poklanjanje malih kućnih ljubimaca itd. Objavite ovde sve sto hocete da bacite ili vam je potrebno i mozda se neko javi da mu to treba, te umjesto da to bacite, poklonite nekom kome to treba. Takodjer mozda bas ovde pronadjete nesto sto vam treba a neko hoce da baci. Poenta je da stare stvari poklonimo nekome a da ih ne bacamo. I poklanjanje starih stvari je recikliranje.

Ideja je potekla od The Freecycle Network, neprofitne organizacije. Pogledajte http://freecycle.org za druge države i gradove.

Šta mislite? :)
bliss
Posts: 13
Joined: 25/09/2007 14:56

#24

Post by bliss »

pozdrav,

Eh ovako. Obzirom da u blizoj buducnosti planiram na jednoj lokaciji, u samom centru Sarajeva da otvorim neki vid internet-book-exchange caffea, u jednom prema mojim vizijama modernom ambijentu stvorenom za uzivanje u citanju, sa par racunara (3-4 max, ne bih da to bude klasican internet caffe sa milion racunara gdje svi neke igrice igraju, nego nesto prefinjeno za taj segment, cisti intenet bez primjesa) + wireless.
Posto sam u procesu sakupljanja novca potrebnog za taj zahvat, uporedo tece i proces sakupljanja inicijalne kolicine knjiga na engleskom jeziku.
to ce biti mjesto gdje mozete doci zamijeniti neku knjigu koju ste procitali za neku drugu koju jos niste, bez ikakvog placanja, cista razmjena..
Znaci ako iko ima neku odredjenu kolicinu knjiga na engleskom jeziku (tematika sad za sad nebitna - beletristika, edukacija isl) a nema neki nacin da te knjige iskoristi ili mu ne trebaju ja bih bio vise nego voljan da iste preuzmem...
Naravno svaka informacija o nacinu pribavljanja knjiga po nekim najdiskontnijim cijenama je dobrodosla...

unaprijed zahvalan,
sve najbolje :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#25

Post by Skyfox »

bliss wrote:pozdrav,

Eh ovako. Obzirom da u blizoj buducnosti planiram na jednoj lokaciji, u samom centru Sarajeva da otvorim neki vid internet-book-exchange caffea, u jednom prema mojim vizijama modernom ambijentu stvorenom za uzivanje u citanju, sa par racunara (3-4 max, ne bih da to bude klasican internet caffe sa milion racunara gdje svi neke igrice igraju, nego nesto prefinjeno za taj segment, cisti intenet bez primjesa) + wireless.
Posto sam u procesu sakupljanja novca potrebnog za taj zahvat, uporedo tece i proces sakupljanja inicijalne kolicine knjiga na engleskom jeziku.
to ce biti mjesto gdje mozete doci zamijeniti neku knjigu koju ste procitali za neku drugu koju jos niste, bez ikakvog placanja, cista razmjena..
Znaci ako iko ima neku odredjenu kolicinu knjiga na engleskom jeziku (tematika sad za sad nebitna - beletristika, edukacija isl) a nema neki nacin da te knjige iskoristi ili mu ne trebaju ja bih bio vise nego voljan da iste preuzmem...
Naravno svaka informacija o nacinu pribavljanja knjiga po nekim najdiskontnijim cijenama je dobrodosla...

unaprijed zahvalan,
sve najbolje :D
Dobra ti je ideja
Post Reply