Prije svega covjek, pa onda sve drugo....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#1 Prije svega covjek, pa onda sve drugo....

Post by JBT »

Bogicevic odlikovan “Srebrnim castnim znakom slobode”


Povodom ulaska Republike Slovenije u punopravno clanstvo Evropske unije, slovenacki predsjednik Janez Drnovsek odlikovao je Bogica Bogicevica visokim ordenom ove zemlje “Srebrni castni znak slobode” za njegovu “istorijsku ulogu u procesu nezavisnosti Slovenije i licni doprinos prijateljstvu izmedju ove zemlje i BiH”. Orden je Bogicevicu u petak urucio ambasador R Slovenije u BiH Tadej Labernik. Ambasador Labernik je naglasio da je Bogicevic nepokolebljiva politicka licnost nekadasnjeg predstavnika BiH u Predsjednistvu bivse SFRJ, koji je u martu 1991. godine uputio jasnu i principijelnu poruku da unitarna, ratna retorika i praksa nemaju mjesta ni u regionu, ni u Evropi. “U onim martovskim danima prije 13 godina gospodin Bogicevic je, predstavljajuci sve narode BiH, rekao “ne” ratnom rjesavanju jugoslovenske krize. Nazalost, nije mogao sprijeciti veliku tragediju koju je prouzrokovala bas ona politika kojoj je rekao ne”, kazao je slovenski ambasador. On je dodao da orden nije samo priznanje za Bogicevicev veliki cin koji je bio na dobrobit Slovenije kad je ona bila u najtezim iskusenjima, vec i njemu licno kao simbolu svih Bosanaca i Hercegovaca koji svoju domovinu vide u evropskoj porodici naroda i drzava”. Zahvalivsi se na casti koja mu je ukazana, Bogicevic je Slovencima cestitao ulazak u Evropsku uniju. “Drago mi je sto su me se tim povodom sjetili u Sloveniji, ali, isto tako, nije mi drago sto su me vratili u tesko vrijeme 1991. godine kada su gradjani Slovenije odlucili da uzmu svoju sudbinu u svoje ruke i da krenu u Evropu kojoj svi tezimo”, kazao je Bogicevic, dodavsi da ulazak Slovenije u EU za njega znaci i da je BiH bliza toj asocijaciji. “Ako sam tom procesu imalo doprinio, to ce mi predstavljati zadovoljstvo”, kazao je Bogicevic. “Danas kada Evropa prije svega njeguje covjeka, gradjanina, pojedinca, a tek onda pripadnika nacije, mislim da ako je jedna nacija slobodna, bit ce i druge slobodne. Nesloboda za jednu naciju znaci i neslobodu za drugu naciju. U BiH covjek je bio kriv samo zato sto ima drugacije prezime. Nakon nacionalistickog pijanstva, nadam se da ce i BiH shvatiti da niko ne moze opstati u nacionalistickim torovima”, dodao je. Ovom prilikom Bogicevic je izrazio nadu da ce Slovenija, nakon ulaska u EU, konacno shvatiti da mora poceti rjesavati pitanje isplate stare devizne stednje bh. stedisama.

S. SEHERCEHAJIC
Oslobodjenje
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#2

Post by RPM »

...kad bi bilo vise takvih od pocetka bi sve drugacije bilo, ovako hajmo sve ponovo, kao djak padavicar...
Post Reply