Prijava odjava radnika

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
drajos
Posts: 43
Joined: 22/10/2012 22:06

#1 Prijava odjava radnika

Post by drajos »

Prema novim pravilima prijava radnika JS 3100 mora se podnijeti najkasnije dan prije pocetka rada, a sta je odjavom? Jesu li se tu promjenili rokovi ili je ostalo da se odjava moze podnijeti do 7 dana od prestanka radnog odnosa?
rayman90
Posts: 243
Joined: 11/01/2015 11:08

#2 Re: Prijava odjava radnika

Post by rayman90 »

Obveznik uplate doprinosa podnosi Poreznoj upravi prijavu za upis u Jedinstveni sistem za svakog novog zaposlenika najkasnije dan prije otpočinjanja rada osiguranika. Promjena u osiguranju zaposlenika podnosi se sa danom nastanka promjene, a odjava osiguranja za zaposlenika najkasnije sa danom prestanka rada osiguranika.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#3 Re: Prijava odjava radnika

Post by snake c3 »

Da se prikačim na temu, da ne otvaram novu....

Moje pitanje je:
Radim pripravnički u jednoj sarajevskoj firmi, potpisao ugovor na godinu dana. Uredno se odjavio sa biroa, direktor me prijavio sve regularno.
Međutim evo drugi mjesec platu mi daje u kešu, a ne na banku, što znači da mi ne uplaćuje doprinose. Direktor, koji je ujedno i vlasnik, govori mi biće sve plaćeno, trenutno nije kao nešto u mogućnosti.

Od kolege sam čuo da je i njemu a i još jednom kolegi tako uplaćivao par mjeseci, pa onda sve regulisao odjednom.

Kada mi istekne ugovor, ako ovako bude naravno da neću produžiti.

Kada mi istekne ugovor da li on meni mora regulisati doprinose i dati mi potvrdu o odrađenom pripravničkom ili me može zeznuti?
Ako me može zeznuti da prekinem ovo odmah.

pozz
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8490
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4 Re: Prijava odjava radnika

Post by kokuz_sa »

ne mora ti nista regulisati..

potvrdu bi ti trebao dati..a regulisati zaostatke penziono i zdravstveno nema obaveze..
kod mene u firmi ..nikom nije nista uplacivano godinama..kad je pojedina raja napustila..platili iz svog novanika onaj doprinos za nezaposlenost da mogu se prijaviti na biro i ostvariti pravo na naknadu
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#5 Re: Prijava odjava radnika

Post by snake c3 »

kokuz_sa wrote:ne mora ti nista regulisati..

potvrdu bi ti trebao dati..a regulisati zaostatke penziono i zdravstveno nema obaveze..
kod mene u firmi ..nikom nije nista uplacivano godinama..kad je pojedina raja napustila..platili iz svog novanika onaj doprinos za nezaposlenost da mogu se prijaviti na biro i ostvariti pravo na naknadu
Koliko sam upoznat on odnosno firma se obavezala za regulisanje toga samim tim što me prijavio u poreznoj. Imam urednu prijavu, imam uredan ugovor.
Ukolilo dođe do toga da ne bude to regulisao, ima zatražiti to i preko advokata, u krajnjem slucaju.

Mislim uglavnom sa dobio odgovore da je obavezan da to riješi a ti govoriš da ne treba.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8490
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6 Re: Prijava odjava radnika

Post by kokuz_sa »

snake c3 wrote:
kokuz_sa wrote:ne mora ti nista regulisati..

potvrdu bi ti trebao dati..a regulisati zaostatke penziono i zdravstveno nema obaveze..
kod mene u firmi ..nikom nije nista uplacivano godinama..kad je pojedina raja napustila..platili iz svog novanika onaj doprinos za nezaposlenost da mogu se prijaviti na biro i ostvariti pravo na naknadu
Koliko sam upoznat on odnosno firma se obavezala za regulisanje toga samim tim što me prijavio u poreznoj. Imam urednu prijavu, imam uredan ugovor.
Ukolilo dođe do toga da ne bude to regulisao, ima zatražiti to i preko advokata, u krajnjem slucaju.

Mislim uglavnom sa dobio odgovore da je obavezan da to riješi a ti govoriš da ne treba.
u teoriji je svaka firma obavezna da plati doprinose za radnika..

imas firmi nije po 30-tak i vis emjeseci uplaceno nista..sve inspekcije naloze da se to uradi..odrede kazne za poslodavca i on opet ne uplati..jer mu je racun od firme blokiran ili radi preko neke druge firme..pa tako i radnici ispastaju..

kasnije kad radnici odu iz te firme ili dobiju otkaz..onda sami sebi (iako zakonom nije dozvoljeno) moraju uplatiti naknadu za nezasposlenost zadnjih 8 mjeseci (cca 90KM) u federalni i kantonalni ZZZ da bi mogli ostvariti pravo na zdravstvano zastitu sa biroa..

a i to je obaveza poslodavca koju nije izvrsavao
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#7 Re: Prijava odjava radnika

Post by snake c3 »

To da. :)
Znači ima obavezu da uplati i reguliše jer se obavezao na to, ali može doći do toga da neće, ne želi itd.

U svakom slučaju mislim da se sa angažovanjem advokata može istjerati pravda.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8490
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#8 Re: Prijava odjava radnika

Post by kokuz_sa »

snake c3 wrote:To da. :)
Znači ima obavezu da uplati i reguliše jer se obavezao na to, ali može doći do toga da neće, ne želi itd.

U svakom slučaju mislim da se sa angažovanjem advokata može istjerati pravda.
moze pod uslovom da firma ima odblokiran racun, da ima svoju imovinu..tj da imas nacina odakle da naplatis..


konkretno za primjer gore koji navedoh ni tuzbe ne pomazu..jednostavno dobijes presudu da si pobijedio..relativno govoreci.., potrosis pare na vjestaka, advokata, parnicu..
i onda kuci ti dodje koverta da nema se nacina da se naplate tvoja potrazivanja..
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#9 Re: Prijava odjava radnika

Post by snake c3 »

Ako je firma pod stečajem ne bi ni tražio pravdu preko advokata, jer kao što kažeš nema od čega naplatiti.
Ako nije, normalno da bi preko advokata tražio naplatu svojih zasluga, pa ako i ne bi to ostvario, barem bi imao čast da tu firmu "zatvorim".

Konkretno u mom slučaju radi se o maloj firmi koja jedva spaja kraj s krajem, a mogla bi poslovati duplo bolje da direktor nije kakav jeste, tako da nagovještavam šta bi od prilike moglo biti za jednu godinu koliko mi je ugovora ostalo, pa se pripremam već. :-D
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#10 Re: Prijava odjava radnika

Post by CotSuljakovic »

...
alen_alenovski
Posts: 39
Joined: 24/02/2021 02:03

#11 Re: Prijava odjava radnika

Post by alen_alenovski »

Nisam znao na kojoj temi da postavim pitanje pa cu postaviti ovdje.
Osoba je nezaposlena od ljeta prosle godine, odjavljena iz poreske i nikad nije bila prijavljena u biro za zaposljavanje.
Sad treba opet da pocne raditi medjutim, problem je taj da je osoba izgubila obrazac odjave iz poreske i poresku karticu. Za poresku karticu mu je receno da ce vaditi duplikat dok za odjavu nije dobio odgovor u poslovnici a ni preko telefona jer ne rade u punom kapacitetu a kontakt osoba iz poreske je nova i ukratko nema pojma koja je procedura. Zamoljen je da nazove sljedece sedmice.
Da li neko zna koja je procedura pa da osoba prikupi sve sto je potrebno i prije nego sto dobije odgovor iz poreske, da ne gubi vrijeme, nego da cim dobije odgovor ima sve spremno. Hvala.
User avatar
dzeko1
Posts: 809
Joined: 18/09/2012 13:55

#12 Re: Prijava odjava radnika

Post by dzeko1 »

Za poreznu karticu mi je jasno, ali sta ce mu odjava sa porezne (obrazac js3100 koliko sam shvatio)? To je samo kopija kojom se dokazuje da je prethodni poslodavac odjavio ga sa porezne, i ona je potrebna prilikom prijave na biro, a ne novog zaposlenja. Radio sam u administraciji, i nikad nismo trazili tu odjavu prilikom primanja novih radnika, jedino se znalo desiti da smo morali upozoriti nove radnike da se odjave sa biroa, da bi mogla proci prijava na poreznu.
alen_alenovski
Posts: 39
Joined: 24/02/2021 02:03

#13 Re: Prijava odjava radnika

Post by alen_alenovski »

Nemam pojma, njemu su trazili CIPS uvjerenje o prebivalistu, poresku karticu i odjavu sa biroa. Obzirom da se nikad nije ni prijavljivao na biro ni prije a ni sad poslije prestanka radnog odnosa, rekli mu da donesu tu kopiju da je odjavljen iz poreske. I TK je u pitanju, nije u Sarajevu. Mozda to nesto znaci mada ne bi trebalo.
User avatar
za udaje
Posts: 28
Joined: 22/11/2020 12:05

#14 Re: Prijava odjava radnika

Post by za udaje »

alen_alenovski wrote: 08/04/2021 12:55 Nisam znao na kojoj temi da postavim pitanje pa cu postaviti ovdje.
Osoba je nezaposlena od ljeta prosle godine, odjavljena iz poreske i nikad nije bila prijavljena u biro za zaposljavanje.
Sad treba opet da pocne raditi medjutim, problem je taj da je osoba izgubila obrazac odjave iz poreske i poresku karticu. Za poresku karticu mu je receno da ce vaditi duplikat dok za odjavu nije dobio odgovor u poslovnici a ni preko telefona jer ne rade u punom kapacitetu a kontakt osoba iz poreske je nova i ukratko nema pojma koja je procedura. Zamoljen je da nazove sljedece sedmice.
Da li neko zna koja je procedura pa da osoba prikupi sve sto je potrebno i prije nego sto dobije odgovor iz poreske, da ne gubi vrijeme, nego da cim dobije odgovor ima sve spremno. Hvala.
U konkretnom slučaju obrazac odjave ne treba novome poslodavcu, ta odjava starog poslodavca je prošla kroz 24h od dana odjave, samo nek izvadi duplikat poreske kartice, a novi poslodavac će ga moći uredno prijaviti.
Post Reply