Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#1 Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Utokkha »

Koliki je vremenski rok za prijavu, kako bi se ostvarilo pravo na zdravstveno? Znam da postoje rokovi, međutim ne i zbog čega?
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#2 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by rebus »

Mjesec dana.
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#3 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by South Blue Mama »

7 dana, s tim da ce te prijava za zdravstveno kostati 10 KM (moras donijeti dokaz da nisi u radnom odnosu i to toliko kosta u PIO-u) :-)
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#4 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Utokkha »

odrađeno. prošle su dvije sedmice od prestanka radnog odnosa, i teta u administraciji nije pravila nikakvu frku.
User avatar
Ajvi
Posts: 38
Joined: 05/01/2011 14:57

#5 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Ajvi »

Je li sad rok od 8 dana? Da li je tacno da ako se donese neke obrazac od firme, da biro daje 300 maraka naredna 3 mjeseca, nakon prestanka radnog odnosa? Znaci treba knjizica, papir iz firme da su me odjavili.. jel treba jos nesto? :sax:
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#6 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by plucna mahramica »

Ozivio bih ovo pitanje...
Je li se ista promijenila sa novim zakonima?
Dogmano
Posts: 83
Joined: 05/02/2018 09:25

#7 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Dogmano »

Rok za prijavu je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa kako bi osoba mogla ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje i punu novčanu naknadu. Uslov za NN je da je osoba provela na radu 8 mjeseci neprekidno ili 8 mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci te da nije doprinijela prestanku R.O. (dakle poželjno je istek vremena, ekon., org., teh. visak...).
Potrebna dokumentacija za prijavu:
- CIPS potrvrda o prebivalištu
- Rješenje o prestanku RO (može i ugovor o radu ako je bio na određeno vrijeme)
- JS 3100 (sa porezne)
+ za novčanu naknadu:
- Listing (PIO-MIO) - upitajte prethodno da li vam treba sa pečatom, jer ne traže sve podružnice biroa da bude sa pečatom (takav se plaća oko 10 KM)
- Potvrda o žiro računu sa banke.

Lijep pozdrav.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#8 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Android Knego »

zanima me jedna specificna situacija...
covjek zavrsi na Birou nakon sporazumnog raskida ugovora. firma grohnula, nije imala para i on otisao iz nje.
znam da u tom slucaju nema pravo na novcanu naknadu jer je sporazumni raskid ugovora, nije otkaz, stecaj ili sl.
nakon toga se zaposli u drugoj firmi. radi godinu dana i firma propadne. da li, kada se nakon toga prijavi na Biro, ima pravo na naknadu na konto radnog staza iz prve firme (par godina)? ili mu je ono prvo zauvijek propalo?
nikad nije koristio pravo na naknadu od Biroa...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#9 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Dogmano wrote:Rok za prijavu je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa kako bi osoba mogla ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje i punu novčanu naknadu. Uslov za NN je da je osoba provela na radu 8 mjeseci neprekidno ili 8 mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci te da nije doprinijela prestanku R.O. (dakle poželjno je istek vremena, ekon., org., teh. visak...).
Potrebna dokumentacija za prijavu:
- CIPS potrvrda o prebivalištu
- Rješenje o prestanku RO (može i ugovor o radu ako je bio na određeno vrijeme)
- JS 3100 (sa porezne)
+ za novčanu naknadu:
- Listing (PIO-MIO) - upitajte prethodno da li vam treba sa pečatom, jer ne traže sve podružnice biroa da bude sa pečatom (takav se plaća oko 10 KM)
- Potvrda o žiro računu sa banke.

Lijep pozdrav.

ovo je ovako u svim kantonima u FBiH?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#10 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by un1ted »

Android Knego wrote:zanima me jedna specificna situacija...
covjek zavrsi na Birou nakon sporazumnog raskida ugovora. firma grohnula, nije imala para i on otisao iz nje.
znam da u tom slucaju nema pravo na novcanu naknadu jer je sporazumni raskid ugovora, nije otkaz, stecaj ili sl.
nakon toga se zaposli u drugoj firmi. radi godinu dana i firma propadne. da li, kada se nakon toga prijavi na Biro, ima pravo na naknadu na konto radnog staza iz prve firme (par godina)? ili mu je ono prvo zauvijek propalo?
nikad nije koristio pravo na naknadu od Biroa...
Ne znam tačno za tvoj slučaj, ali evo ti primjer. Poznanik je radio 30 godina, dao otkaz i nakon 10tak godina opet zasnuje radni odnos. Dobije otkaz i biro mu je isplacivao naknadu za onih prethodnih 30 godina, što znači da taj period ne može propasti i može se iskoristiti.

Eh sada, kakvo je stanje kada kada firma propadne, a ne bude otkaz...
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#11 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Android Knego »

un1ted wrote:
Android Knego wrote:zanima me jedna specificna situacija...
covjek zavrsi na Birou nakon sporazumnog raskida ugovora. firma grohnula, nije imala para i on otisao iz nje.
znam da u tom slucaju nema pravo na novcanu naknadu jer je sporazumni raskid ugovora, nije otkaz, stecaj ili sl.
nakon toga se zaposli u drugoj firmi. radi godinu dana i firma propadne. da li, kada se nakon toga prijavi na Biro, ima pravo na naknadu na konto radnog staza iz prve firme (par godina)? ili mu je ono prvo zauvijek propalo?
nikad nije koristio pravo na naknadu od Biroa...
Ne znam tačno za tvoj slučaj, ali evo ti primjer. Poznanik je radio 30 godina, dao otkaz i nakon 10tak godina opet zasnuje radni odnos. Dobije otkaz i biro mu je isplacivao naknadu za onih prethodnih 30 godina, što znači da taj period ne može propasti i može se iskoristiti.

Eh sada, kakvo je stanje kada kada firma propadne, a ne bude otkaz...
Tako je kao što kažeš. Isto vrijedi i kad firma propadne pa se bivši zaposlenik prijavi na Biro. Prošlo je godinu dana kako sam ovdje postavio pitanje pa sam u međuvremenu došao do informacije.
U svakom slučaju, hvala ti.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#12 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by un1ted »

Ah, godina me zeznu :) Odlično.
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#13 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Jasminak »

Firma u kojoj radim, već 5 mjeseci nije uplatila ni jedne doprinose ni jednom radniku od nas 19. Interesuje me da li se može retroaktivno uplatiti doprinosi za nezaposlenost da bi se steklo pravo na novčanu naknadu (svi ostali uslovi za ostvarenje prava su ispunjeni)?
U birou su mi rekli da to sve ovisi od osobe koja donosi rješenje, čak su mi rekli da se mogu uplatiti i pojedinačno za svakog radnika, pa molim vas ako je neko imao slično iskustvo da napiše.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#14 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by YuGiOhMoDDeR »

Jasminak wrote:Firma u kojoj radim, već 5 mjeseci nije uplatila ni jedne doprinose ni jednom radniku od nas 19. Interesuje me da li se može retroaktivno uplatiti doprinosi za nezaposlenost da bi se steklo pravo na novčanu naknadu (svi ostali uslovi za ostvarenje prava su ispunjeni)?
U birou su mi rekli da to sve ovisi od osobe koja donosi rješenje, čak su mi rekli da se mogu uplatiti i pojedinačno za svakog radnika, pa molim vas ako je neko imao slično iskustvo da napiše.
Zakon kaže "Pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci."

tako da to je jedini uslov koji je potreban za ostvarivanje novčane naknade sa biroa :izet:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#15 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by kakavdanakneiskustvu »

i koja nije sama prouzrokovala otkaz sa radnog mjesta
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#16 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Admir_1984 »

Zna li neko koliko vremenski traje od prijave na biro (nakon prestanka radnog osnosa) do isplate prve od tri mjesečne naknade ?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#17 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Nadzorna_ploca »

Uglavnom odmah sve prebace. Par mjeseci sam ja cekao. Ne duze od pola godine.
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#18 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by lorente »

Zna li neko sta treba od papira za prijavu na biro, nakon prestanka radnog odnosa? Imam ugovor o sporazumnom Prekidu odnosa, poresku karticu i obrazac o odjavi osiguranja.. Treba li jos sta?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#19 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by kakavdanakneiskustvu »

lorente wrote: 20/11/2019 20:07 Zna li neko sta treba od papira za prijavu na biro, nakon prestanka radnog odnosa? Imam ugovor o sporazumnom Prekidu odnosa, poresku karticu i obrazac o odjavi osiguranja.. Treba li jos sta?

potvrda o prebivalištu
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#20 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by lorente »

kakavdanakneiskustvu wrote: 20/11/2019 20:40
lorente wrote: 20/11/2019 20:07 Zna li neko sta treba od papira za prijavu na biro, nakon prestanka radnog odnosa? Imam ugovor o sporazumnom Prekidu odnosa, poresku karticu i obrazac o odjavi osiguranja.. Treba li jos sta?

potvrda o prebivalištu
Hvala...znaci cips i to je to?
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by drndalo »

LK na uvid, radna knjizica ili diploma o spremi isto na uvid.

Original potvrda iz banke o tekucem racunu za uplatu naknade ako imas pravo na nju...

Odes da se javis, a oni ti zakazu termin za koji dan, u neko vrijeme...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#22 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Bloo »

Kopija JS 3100 obrasca
Kopija licne
Bankovni račun (dobijes od banke papir)
Ovjerena kopija Rješenja o prestanku radnog odnosa

Radna knjizica je izasla iz upotrebe ....


Kad odes sa JS obrascem, ljubezna šalteruša ili šalteraš će ti dati termin i spisak šta sve da prikupiš do tog datuma :)

Biro Stari grad i Centar tako fercera.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by drndalo »

I Novi grad...

LK mi je trebala samo na uvid. CIPS uvid, ali mladji od 6 mjeseci... Ovjerena kopija ugovora koji minje istekao. Kopija formulara, mislim neovjerena.

Ali spisak ti daju na salteru kod prvog dobar dan...
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#24 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by use your illusion »

Dao sam otkaz prije isteka ugovora a neprekidno sam radio nekih godinu i po..sada po zakonu gubim pravo na naknadu sa biroa jer sam dao otkaz dobrovoljno..reče mi pravnik da me neko prijavi na par dana pa ću onda moći dobijati tu naknadu 3 mjeseca..jel ide to tako
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Prijava na Biro nakon prestanka radnog odnosa?

Post by Bloo »

use your illusion wrote: 29/11/2019 12:25 Dao sam otkaz prije isteka ugovora a neprekidno sam radio nekih godinu i po..sada po zakonu gubim pravo na naknadu sa biroa jer sam dao otkaz dobrovoljno..reče mi pravnik da me neko prijavi na par dana pa ću onda moći dobijati tu naknadu 3 mjeseca..jel ide to tako
Mislim da jedino ako nije bilo nekog većeg prekida....
Post Reply