Prijateljstvo ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#126 Re: Prijateljstvo ?

Post by graue_maus »

:thumbup:
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#127 Re: Prijateljstvo ?

Post by kako to »

Pravog prijatelja nema ... sve je neki interes, druzimo se jer imamo zajednicki cilj, interes ... Ima ih dosta koji se kunu u mene: ja bih ovo za tebe, ja bih ono, ja bih sve uradio, sta god treba bla bla. I mi treba neka sitnica, ali zacudo njih tada nema ... Licno ne volim biti previse prisan ni sa kim i uvijek sam koliko toliko distanciran

Pravi prijatelji su porodica, a ko ima srecu u zivotu moze steci jos jednog pravog prijatelja, to je pravi/a momak/djevojka.
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#128 Re: Prijateljstvo ?

Post by Afanasi_94 »

kako to wrote:Pravi prijatelji su porodica, a ko ima srecu u zivotu moze steci jos jednog pravog prijatelja, to je pravi/a momak/djevojka.
:thumbup:
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#129 Re: Prijateljstvo ?

Post by una_bo »

meni je bilo zanimljivo kako sam ja definisala prijateljstvo prije nego sam upisala edukaciju za psihoterapeuta. prije sam mislila da mi je prijatelj onaj drugi koji za mene radi to i to, da je tu kad meni treba itd. itd.

a onda sam shvatila i naučila da se ja družim s nekim jer je meni lijepo s tom osobom, jer bi ja uradila sve za nju, pa makar je čekala svaki put 15 min jer ta osoba kasni, ja to radim jer ona meni treba i jer je meni ugodno s njom.

kada želimo obradovati prijateljicu nekim npr. šalom, mi to ne radimo zbog nje, nego zbog sbe, jer se mi lijepo osjećamo uz nju, kada je ona sretna. hoću da kažem, kada bi mi radili one stvari za druge u kojima ne vidim neku "korist" (nemojt se uhvatiti za ovu riječ) za sebe, onda ne bi ni bilo odnosa. svako u nekom odnosu vidi nešto za sebe, i mi zapravo uz druge ljude zadovoljavamo potrebe, s prijateljima najčešće potrebu za zabavm i pripadanjem i ljubavi.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#130 Re: Prijateljstvo ?

Post by Zatamnjena stakla »

una_bo wrote:meni je bilo zanimljivo kako sam ja definisala prijateljstvo prije nego sam upisala edukaciju za psihoterapeuta. prije sam mislila da mi je prijatelj onaj drugi koji za mene radi to i to, da je tu kad meni treba itd. itd.

a onda sam shvatila i naučila da se ja družim s nekim jer je meni lijepo s tom osobom, jer bi ja uradila sve za nju, pa makar je čekala svaki put 15 min jer ta osoba kasni, ja to radim jer ona meni treba i jer je meni ugodno s njom.

kada želimo obradovati prijateljicu nekim npr. šalom, mi to ne radimo zbog nje, nego zbog sbe, jer se mi lijepo osjećamo uz nju, kada je ona sretna. hoću da kažem, kada bi mi radili one stvari za druge u kojima ne vidim neku "korist" (nemojt se uhvatiti za ovu riječ) za sebe, onda ne bi ni bilo odnosa. svako u nekom odnosu vidi nešto za sebe, i mi zapravo uz druge ljude zadovoljavamo potrebe, s prijateljima najčešće potrebu za zabavm i pripadanjem i ljubavi.
:mrgreen:

Upravo.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#131 Re: Prijateljstvo ?

Post by hakazvaka »

ja imam jednog prijatelja. :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#132 Re: Prijateljstvo ?

Post by mO k3 »

Da imam jednog prijatelja .... Kojim mogu sve reci i povjeriti se ,sve moje crne tajne ispričati !!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#133 Re: Prijateljstvo ?

Post by mO k3 »

Brat wrote:Za sve su krive žene, je l' u nečiji život uđu, taj više prijatelja neće imat'. Dok naravno ne raskine sa djevojkom. :oops:
Lol bas :-D moj prijatelj je upoznao djevojku iz drugog grada 150 km od nas i od je kod nje preselio , ona je mješavina Vijetnamke i njemca pa sam joj onda dao nadimak vijet-kong :D
User avatar
BackInBlack
Posts: 736
Joined: 06/08/2011 22:46

#134 Re: Prijateljstvo ?

Post by BackInBlack »

kako to wrote:Pravog prijatelja nema ... sve je neki interes, druzimo se jer imamo zajednicki cilj, interes ... Ima ih dosta koji se kunu u mene: ja bih ovo za tebe, ja bih ono, ja bih sve uradio, sta god treba bla bla. I mi treba neka sitnica, ali zacudo njih tada nema ... Licno ne volim biti previse prisan ni sa kim i uvijek sam koliko toliko distanciran

Pravi prijatelji su porodica, a ko ima srecu u zivotu moze steci jos jednog pravog prijatelja, to je pravi/a momak/djevojka.
tacno ... i ja sam bio takav ...
za svakog bi ucinio sve ... a za mene niko nista ...
tuzno ali istina ...
User avatar
honky tonk
Posts: 5884
Joined: 18/12/2011 22:18
Location: ovdje gdje se umire da bi se zivjelo.

#135 Re: Prijateljstvo ?

Post by honky tonk »

TRAZIM PRIJATELJICU SLICNIH INTERESA. RASPON GODINA 20-25. ROK PRIJAVE DO PONOĆI.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#136 Re: Prijateljstvo ?

Post by mO k3 »

honky tonk wrote:TRAZIM PRIJATELJICU SLICNIH INTERESA. RASPON GODINA 20-25. ROK PRIJAVE DO PONOĆI.
A sta ce ti ? :shock:
User avatar
honky tonk
Posts: 5884
Joined: 18/12/2011 22:18
Location: ovdje gdje se umire da bi se zivjelo.

#137 Re: Prijateljstvo ?

Post by honky tonk »

mO k3 wrote:
honky tonk wrote:TRAZIM PRIJATELJICU SLICNIH INTERESA. RASPON GODINA 20-25. ROK PRIJAVE DO PONOĆI.
A sta ce ti ? :shock:
da se druzimo. 8-)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#138 Re: Prijateljstvo ?

Post by mO k3 »

honky tonk wrote:
mO k3 wrote:
honky tonk wrote:TRAZIM PRIJATELJICU SLICNIH INTERESA. RASPON GODINA 20-25. ROK PRIJAVE DO PONOĆI.
A sta ce ti ? :shock:
da se druzimo. 8-)
Onda traži dalje :)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#139 Re: Prijateljstvo ?

Post by Russki »

Ja znam samo jedno, a to je da kad ti se nesto lose desi onda tek spoznas tko ti je pravi prijatelj, a tko ne. Nakon sto tad saznas tko je tko, više se ne moras preispitavat oko tih osoba. Najbolje se distancirat od sviju, ne previse, ne premalo, onako srednje :D Prije sam mogao sa svima, sad mogu biti sam ili mozda s jos nekim.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#140 Re: Prijateljstvo ?

Post by BAN___KAI »

Ja sam kao mladji isao na kafu sa 15 ljudi i stalno smo se druzili ali sam tek kasnije skontao da su to samo druzenja , a ne prijateljstva.

Prije mozda godinu izasao sam na kafu sa 2 "druga" i jedan od njih nije imao za kafe, a ovaj drugi ima platu 1500 a listic od kladionice 50km na stolu . I kada je ovaj rekao da nema za kafe ja sve gledam u toga drugoga kada ce mu on ponuditi da plati i nista on , ja ga pitam da mu plati i ovaj poce srati da nema. Iako je pokazao da ima preko 100km u novcaniku.

Od tada vise mu se nisam javio ni na jedan poziv iako ga oboje znamo 10godina. Bas Fuj


I bas sam nedavno poceo da razmisljam da ja apsolutno ne znam nista o time prijateljima i da nemam cak nista ni zajednicko iako se znamo 20godina.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#141 Re: Prijateljstvo ?

Post by Russki »

BAN___KAI wrote:Ja sam kao mladji isao na kafu sa 15 ljudi i stalno smo se druzili ali sam tek kasnije skontao da su to samo druzenja , a ne prijateljstva.

Prije mozda godinu izasao sam na kafu sa 2 "druga" i jedan od njih nije imao za kafe, a ovaj drugi ima platu 1500 a listic od kladionice 50km na stolu . I kada je ovaj rekao da nema za kafe ja sve gledam u toga drugoga kada ce mu on ponuditi da plati i nista on , ja ga pitam da mu plati i ovaj poce srati da nema. Iako je pokazao da ima preko 100km u novcaniku.

Od tada vise mu se nisam javio ni na jedan poziv iako ga oboje znamo 10godina. Bas Fuj


I bas sam nedavno poceo da razmisljam da ja apsolutno ne znam nista o time prijateljima i da nemam cak nista ni zajednicko iako se znamo 10godina.
moj slucaj :D
Entente cordiale
Posts: 8
Joined: 11/02/2014 13:06

#142 Re: Prijateljstvo ?

Post by Entente cordiale »

Čovjek koji ima prave prijatelje oko sebe je bogat čovjek :)
Iako, smatram da je najbolji prijatelj partner/ica kojeg imate pored sebe, postoje i oni sa kojima ste rasli, družili se dugi niz godina tokom školovanja, stekli na neki drugi način itd.
Lijepo je kad imaš prijatelje s kojima možeš izaći na kafu bilo kad, pričati, zezati se, i koji su tu da ti daju savjet, koji traže od tebe savjet, i najvažnije od svega kada postoji međusobno povjerenje.

Nažalost, postoji mnogo "prijatelja" - licemjera, koji su tu samo kada sve dobro, kada vide neku korist itd. ali u svakom slučaju oni uvijek budu "škola" i čovjek nauči kakvih ljudi sve ima, kome vjerovati a kome ne.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#143 Re: Prijateljstvo ?

Post by Matijevic_Vlado »

a sta je sa onim ljigama od prijatelja :mrgreen: kojima si drag i stalno su uz tebe dok ti je gore nego njima? a cim ti je kao i njima dobro il ne daj Boze bolje njih nigdje nema? to je prica o jednom radnom kolegi :mrgreen:
inace imam 2 prava prijatelja i dvije prave prijateljice :mrgreen: , ostali su uglavnom poznanici s kojima se mogu druziti
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#144 Re: Prijateljstvo ?

Post by stakasa »

Matijevic_Vlado wrote:a sta je sa onim ljigama od prijatelja :mrgreen: kojima si drag i stalno su uz tebe dok ti je gore nego njima? a cim ti je kao i njima dobro il ne daj Boze bolje njih nigdje nema? to je prica o jednom radnom kolegi :mrgreen:
inace imam 2 prava prijatelja i dvije prave prijateljice :mrgreen: , ostali su uglavnom poznanici s kojima se mogu druziti
Uspio sam i ja pa se ne kurcim :D
Entente cordiale
Posts: 8
Joined: 11/02/2014 13:06

#145 Re: Prijateljstvo ?

Post by Entente cordiale »

Matijevic_Vlado wrote:a sta je sa onim ljigama od prijatelja :mrgreen: kojima si drag i stalno su uz tebe dok ti je gore nego njima? a cim ti je kao i njima dobro il ne daj Boze bolje njih nigdje nema? to je prica o jednom radnom kolegi :mrgreen:
inace imam 2 prava prijatelja i dvije prave prijateljice :mrgreen: , ostali su uglavnom poznanici s kojima se mogu druziti
Nažalost ima i takvih, ali uz takve najlakše naučiš kako ih prepoznati i kako se ponašati prema njima.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#146 Re: Prijateljstvo ?

Post by SmokingMan »

Jutros sam se na poslu uvjerio da ti onaj kojeg ti smatraš dobrim i prisnim prijateljem,može biti neprijatelj kakvog nisi ni mogao zamisliti.Od 08:00 su oni jednostavno umrli u srcu mome,zauvijek. :izet:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#147 Re: Prijateljstvo ?

Post by MaD_ProfessoR »

SmokingMan wrote:Jutros sam se na poslu uvjerio da ti onaj kojeg ti smatraš dobrim i prisnim prijateljem,može biti neprijatelj kakvog nisi ni mogao zamisliti.Od 08:00 su oni jednostavno umrli u srcu mome,zauvijek. :izet:
čestitam, bolje danas nego za godinu ili dvije. Još ako su pali na sitnici zbog koje nećeš biti previše oštećen, čestitam još jednom!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#148 Re: Prijateljstvo ?

Post by Bloo »

SmokingMan wrote:Jutros sam se na poslu uvjerio da ti onaj kojeg ti smatraš dobrim i prisnim prijateljem,može biti neprijatelj kakvog nisi ni mogao zamisliti.Od 08:00 su oni jednostavno umrli u srcu mome,zauvijek. :izet:
Zao mi je.
:pasamoj:
To zna da boli.


Pazljivije.pustaj ljude u zivot i srce ubuduce.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#149 Re: Prijateljstvo ?

Post by ExNihilo »

SmokingMan wrote:Jutros sam se na poslu uvjerio da ti onaj kojeg ti smatraš dobrim i prisnim prijateljem,može biti neprijatelj kakvog nisi ni mogao zamisliti.Od 08:00 su oni jednostavno umrli u srcu mome,zauvijek. :izet:
Štae bilo
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#150 Re: Prijateljstvo ?

Post by MarlboroGold »

Postoji pravo prijateljstvo. Za mene je idealno 2-3 osobe koje možeš smatram pravim prijateljima za koje bih stavio i ruku u vatru.
Sve je super dok ne nađemo ženu/čojka - tad to malo padne u zaborav i druženja se enormno smanjuju, ali se i nadoknadi prvom prilikom :D
Post Reply