Prijateljstvo ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#1 Prijateljstvo ?

Post by trcicu trceci »

Dobra pravo stvar...Zavisi u kojim ste godinama, ali svakako dobro dodje...
Sta mislite koliko je dovoljno imati prijatelja da bi imao uredan zivot ?. Jednog, dva, tri... ?.
Postoji li pravo prijateljstvo ?
Sto se mene tice mislim da je imati prijatelje najvece blago, ali prave...Ipak treba odrediti koji su to, i zajedno sa njima ici polahko kroz zivotne lekcije...
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#2 Re: Prijateljstvo ?

Post by MirtolaDas »

Definisi uredan zivot.

Prijateljstvo ili jeste ili nije, nema pravo/ krivo.

Naravno da su blago :thumbup:

(odlicna tema :) )
User avatar
EKV-30
Posts: 173
Joined: 10/02/2012 08:28

#3 Re: Prijateljstvo ?

Post by EKV-30 »

U mom zivotu postoji dosta dragih ljudi... skojim provodim sate...dane... i do kojih mi je stalo...
ALI...prave prijatelje mogu izbrojati na prstu jedne ruke... to su oni...koji znaju sve o meni...i sa kojima mogu djeliti sve svoje emocije...i ispade :skoljka: a i oni njihove sa mnom :D
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#4 Re: Prijateljstvo ?

Post by trcicu trceci »

Uredan zivot je kada bez obzira na sve probleme koji nas susrecu, imamo nekoga ko ce znati da nas podigne kada pokleknemo, da imate nekoga ko ce biti tu uvjek za vas, ko ce vam pomagati, savjete davati, biti za vas tu kada ste u nevolji, kada nemate kome...Uredan zivot je kada se osjecate da vam ne treba nista vise iako nemate sve...
Prijateljstvo je cudna i dobra stvar. Po nekim mojim istrazivanjima zene mogu imati vise prijateljica odjednom dok muskarci najvise 3 ili 4 prijatelja. Koja je onda tu razlika, jesu li zene iskrene u prijateljstvu ?
Potrebno je znati da se prijatelju moras posvetiti isto kao i svojoj porodici, ako mislis da si mu prijatelj.
Hajde da krenemo od toga sta je potrebno za prijateljstvo ?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#5 Re: Prijateljstvo ?

Post by Mis mekinjas »

Nemam pojma, htjela sam napisati duge godine poznananstva, ali to nije istina.

Prijatelje brojim na prste jedne ruke, najbolji prijatelj je samo jedan.
Ali čini se da sam ja mnogima prijateljica. Kad razmislim, voljela bih imati nekog za prijatelja ko je kao ja. Nije da sam zaljubljena u sebe, nisam, već nekog ko je prije mene prošao moje životno iskustvo. :)
catori
Posts: 31
Joined: 15/02/2008 19:43

#6 Re: Prijateljstvo ?

Post by catori »

Mis mekinjas wrote:Nemam pojma, htjela sam napisati duge godine poznananstva, ali to nije istina.

Prijatelje brojim na prste jedne ruke, najbolji prijatelj je samo jedan.
Ali čini se da sam ja mnogima prijateljica. Kad razmislim, voljela bih imati nekog za prijatelja ko je kao ja. Nije da sam zaljubljena u sebe, nisam, već nekog ko je prije mene prošao moje životno iskustvo. :)
Mis, otela si mi rijeci... :)

Imam samo jednog prijatelja sa kojim i sutjeti mogu...
User avatar
broji_kapi_kise
Posts: 29
Joined: 29/07/2011 21:31

#7 Re: Prijateljstvo ?

Post by broji_kapi_kise »

Ja mogu s mnogima onako popit kafu, ali sto rekose jedan je pravi prijatelj s kojim mogu sve. Meni je recimo zanimljivo da se desi da se ne cujemo i ne vidimo jedno vrijeme (svako ima svoje obaveze) ali kad se nakon toga vidimo, ne postoji ta neka udaljenost ono kao da smo se jucer vidjeli, jednostavno postoji neka bliskost i razumijevanje :) nesto neopisivo i nevjerovatno :D
User avatar
amsa66
Posts: 6035
Joined: 05/03/2010 10:53

#8 Re: Prijateljstvo ?

Post by amsa66 »

imati prijatelja kojem je jedan pogled dovoljan da kao skenerom snimi stanje u kom se nalazis, moci odsutiti dok se pije kafa i osjecati se pri tom kao da ste izgovorili hiljade rijeci ...........to je nase bogatsvo :)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#9 Re: Prijateljstvo ?

Post by mini2 »

broji_kapi_kise wrote:Ja mogu s mnogima onako popit kafu, ali sto rekose jedan je pravi prijatelj s kojim mogu sve. Meni je recimo zanimljivo da se desi da se ne cujemo i ne vidimo jedno vrijeme (svako ima svoje obaveze) ali kad se nakon toga vidimo, ne postoji ta neka udaljenost ono kao da smo se jucer vidjeli, jednostavno postoji neka bliskost i razumijevanje :) nesto neopisivo i nevjerovatno :D
tako je
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#10 Re: Prijateljstvo ?

Post by dezurni_ucenik »

Sto manje to bolje.Iskrenih prijatelja mozes imati trojicu,cetvoricu a ako prelazi taj broj ,to su sve polu-jarani.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#11 Re: Prijateljstvo ?

Post by art vandeley »

Nemam ni jednog prijatelja. Imam samo poznanike , kolege itd...Naravno tu ne racunam neke uze clanove porodice na koje znam da se mogu osloniti u svakom pogledu ;-)
User avatar
Swan_
Posts: 250
Joined: 06/03/2011 21:00

#12 Re: Prijateljstvo ?

Post by Swan_ »

Mislim da je covjek pravi "bogatas" ako ima svega jednog iskrenog, srcu bliskog prijatelja. Tako je zivot i ljepsi i podnosljiviji, koliko god u odredjenom trenutku usr.. bio.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#13 Re: Prijateljstvo ?

Post by dezurni_ucenik »

Swan_ wrote:Mislim da je covjek pravi "bogatas" ako ima svega jednog iskrenog, srcu bliskog prijatelja. Tako je zivot i ljepsi i podnosljiviji, koliko god u odredjenom trenutku usr.. bio.

Slazem se.

I da citiram Frenkija

Lako je naci jarane kada se cuga i slavi,gdje su jarani kada su teski dani
User avatar
freestyle
Posts: 13
Joined: 11/03/2012 03:38

#14 Re: Prijateljstvo ?

Post by freestyle »

CVIKERASH wrote:
Swan_ wrote:Mislim da je covjek pravi "bogatas" ako ima svega jednog iskrenog, srcu bliskog prijatelja. Tako je zivot i ljepsi i podnosljiviji, koliko god u odredjenom trenutku usr.. bio.

Slazem se.

I da citiram Frenkija

Lako je naci jarane kada se cuga i slavi,gdje su jarani kada su teski dani
Bili su na tvojoj strani dok si bio prva liga, a sad si na dnu dna i njih boli briga ;)
Sto se tice mene, imam 2 bas extra jarana, e sad jos nismo imali neka prava iskusenja pa da se vidi ko je pravi a ko ne, ali rjesavali smo desetine sitnih problemcica zajedno :)
Imam jos i jednu jako dobru prijateljicu koju sam upoznao prije 4-5 godina, stalno smo u kontaktu :)
Od ostalog, imam dosta poznanika...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#15 Re: Prijateljstvo ?

Post by ljubav_aha »

Mis mekinjas wrote:Nemam pojma, htjela sam napisati duge godine poznananstva, ali to nije istina.

Prijatelje brojim na prste jedne ruke, najbolji prijatelj je samo jedan.
Ali čini se da sam ja mnogima prijateljica. Kad razmislim, voljela bih imati nekog za prijatelja ko je kao ja. Nije da sam zaljubljena u sebe, nisam, već nekog ko je prije mene prošao moje životno iskustvo. :)
Misice,to uopste nije vazno,kad imas odlicne prijatelje,sve ce razumjeti,jer ,ti si nekome jako bliska prijatlejica,razumjes doticnu osobu,ali ne morate imati isto zivotno iskustvo,u tome i jeste poenta imanja prijatelja,da te jednsotavno razumiju,cak i da si pala tokom putovanja sa Mejseca,oni ce razumjeti tvoj put :-D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#16 Re: Prijateljstvo ?

Post by Mis mekinjas »

ljubav_aha wrote:
Mis mekinjas wrote:Nemam pojma, htjela sam napisati duge godine poznananstva, ali to nije istina.

Prijatelje brojim na prste jedne ruke, najbolji prijatelj je samo jedan.
Ali čini se da sam ja mnogima prijateljica. Kad razmislim, voljela bih imati nekog za prijatelja ko je kao ja. Nije da sam zaljubljena u sebe, nisam, već nekog ko je prije mene prošao moje životno iskustvo. :)
Misice,to uopste nije vazno,kad imas odlicne prijatelje,sve ce razumjeti,jer ,ti si nekome jako bliska prijatlejica,razumjes doticnu osobu,ali ne morate imati isto zivotno iskustvo,u tome i jeste poenta imanja prijatelja,da te jednsotavno razumiju,cak i da si pala tokom putovanja sa Mejseca,oni ce razumjeti tvoj put :-D
Draga ljubavi, ja imam iskrene prijatelje... :D :lol:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: Prijateljstvo ?

Post by ljubav_aha »

Mis mekinjas wrote:
ljubav_aha wrote:
Mis mekinjas wrote:Nemam pojma, htjela sam napisati duge godine poznananstva, ali to nije istina.

Prijatelje brojim na prste jedne ruke, najbolji prijatelj je samo jedan.
Ali čini se da sam ja mnogima prijateljica. Kad razmislim, voljela bih imati nekog za prijatelja ko je kao ja. Nije da sam zaljubljena u sebe, nisam, već nekog ko je prije mene prošao moje životno iskustvo. :)
Misice,to uopste nije vazno,kad imas odlicne prijatelje,sve ce razumjeti,jer ,ti si nekome jako bliska prijatlejica,razumjes doticnu osobu,ali ne morate imati isto zivotno iskustvo,u tome i jeste poenta imanja prijatelja,da te jednsotavno razumiju,cak i da si pala tokom putovanja sa Mejseca,oni ce razumjeti tvoj put :-D
Draga ljubavi, ja imam iskrene prijatelje... :D :lol:
nadam se da si razumjela moju poentu :-D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#18 Re: Prijateljstvo ?

Post by Mis mekinjas »

Ma kako nisam, oni svi misle da sam vragu iz torbe ispala. :D :-)
User avatar
ljevoruki
Posts: 4751
Joined: 20/05/2011 22:49

#19 Re: Prijateljstvo ?

Post by ljevoruki »

CVIKERASH wrote:
Swan_ wrote:Mislim da je covjek pravi "bogatas" ako ima svega jednog iskrenog, srcu bliskog prijatelja. Tako je zivot i ljepsi i podnosljiviji, koliko god u odredjenom trenutku usr.. bio.

Slazem se.

I da citiram Frenkija

Lako je naci jarane kada se cuga i slavi,gdje su jarani kada su teski dani
Moja mati kaze da je lako naci "pjevi druga" a sretan je onaj ko ima "placi druga".
:thumbup:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#20 Re: Prijateljstvo ?

Post by Mis mekinjas »

Pravi prijatelj je uz tebe kad ti je dobro. kad je loše... svi se sjate da te tješe....
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#21 Re: Prijateljstvo ?

Post by ljubav_aha »

moras biti i dobar prijatelj/ica prema sebi :-D
Sasvim_obicna
Posts: 30
Joined: 01/04/2012 02:27

#22 Re: Prijateljstvo ?

Post by Sasvim_obicna »

Taman tema za mene:)
Mogu reci da imam jednu prijateljicu koja je tu i u dobru i u zlu,ali problem je sto danas svako ima svoj zivot i i svi se bave prvenstveno sobom,sto je i logicno. Ona mozda nije uvijek tu za mene "fizicki "prisutna,ali mi je i sama rekla...uvijek me mozes nazvati,uvijek mi mozes poslati sms.E sada,covjeku,bar meni,to nije dovoljno,vjerovatno sto ja dajem od sebe bas sve za prijatelja/prijateljicu. Meni problem predstavlja sto je tesko naci neko fino drustvo,osobu,za vikend izlazak...ne znam kako,ali nekako svi nestanu.U ovo vrijeme kada je sve ionako postalo crno,voljela bih bar uzivati u zivotu koliko mogu i puniti baterije bar jednom sedmicno...koga god da zovnes svi u depresiji,svi u crnjaku.Svi mi imamo razlog za depresiju,ali ja se bar borim protiv toga...
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#23 Re: Prijateljstvo ?

Post by Zatamnjena stakla »

Budi dobar i imat' ćeš dobre prijatelje.
Zavisi, nemaš boljih prijatelja od staraca :razz:
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#24 Re: Prijateljstvo ?

Post by Vijetnamac13 »

Imao sam jako dobrog prijatelja i mislio da je prijateljstvo moguce ali vrijeme promijeni sve pa i prijateljstvo i sve ode u neku distancu. Sutis samo jer ga ne zelis povrijediti ali taj osjecaj privrzenosti nije vise isti. Jednostavno, sam shvatio da vise toga nema i da trebamo prekinuti vidjanje da bi ostala uspomena na to "pravo" prijateljstvo.

Tako da danas mislim da ono ne postoji, jednostavno kad dodje do prekida odnosa to nije zato sto on nikada nije ni bio tvoj prijatelj vec je zato sto prijateljstvo ne moze trajati a ako ne moze trajati onda dodjemo do apsurda koliko treba trajati da bi bilo pravo, i da li pravo prijateljstvo se moze potrositi.?....

Da li je nekome pravo prijateljstvo godinu, ili deset....
Ne postoji, nazalost ali mi i dan danas smatramo da to vrijeme koje smo proveli zajedno je bilo kvalitetno i najblize tom idealistickom pravom prijateljstvu.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#25 Re: Prijateljstvo ?

Post by Gaia »

prijateljstvo je prisutnost - nema dalje! hik; viva la republica! 8-)
( nemojte šta zamjeriti - imam i ja svoj ego. :lol:)
Post Reply