Prijatelji ili novac

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#76 Re: Prijatelji ili novac

Post by sour cherry »

szlava wrote:
Red Wolf wrote:NOVAC
:thumbup: sa novcem mozes imati SVE!
Neke stvari se ne mogu kupiti novcem.Za sve ostalo,tu je MasterCard :lol: :lol: :lol:
User avatar
Steph
Posts: 3201
Joined: 02/05/2013 19:37
Location: A cornered fox is more dangerous than a jackal!

#77 Re: Prijatelji ili novac

Post by Steph »

Novac.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#78 Re: Prijatelji ili novac

Post by pici »

Image

i imam onda ovo...

Image

jebo prijatelje...zapravo nejebo, nemrešH ih jebat :mrgreen:
User avatar
Katcha_Vendy
Posts: 237
Joined: 25/04/2013 13:12

#79 Re: Prijatelji ili novac

Post by Katcha_Vendy »

K€$H
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#80 Re: Prijatelji ili novac

Post by modem33 »

blue033 wrote:Nekad bi bilo obratno, ali što sam stariji vidim da je sve manje iskrenog prijateljstva. Živim u državi gdje se sve može kupiti novcem, biram novac definitivno. Dobre jarane para kupit ne može je definitivno tačno, ali kako osoba prelazi iz jednog perioda života u drugi ti jarani se polako gube. Moja žena ima običaj reći da ima puno prijateljica, samo joj kažem pokušaj posuditi 100 KM pa ćeš vidjeti koliko će ih dati, ili pitaj da ti bude žirant. Danas posudiš "prijatelju" 20 KM i nigdje ga.


Slazem se s tobom ovo sto si rekao zeni o "puno prijateljica". :)

Ja ne posudjujem svojoj najblizoj rodbini njih 90% jer su pokazali "los karakter i integritet". A imam jednog prijatelja kojem mogu posuditi 10.000 KM i to pod uslovom da mi cak i ne vrati i to sam mu ja licno i rekao jer ima dobar karakter i integritet .... i kad je covjek dolazio u Sarajevo nije htio da posudi od mene kad mu je trebalo za boravak prva 3 mjeseca zbog zaposlenja. Ne posudjujem novce poltronima i jebivjetrima i zavidnim ljudima. Zato BiH ne napreduje jer je jedan Albanac rekao ovdje u Tuzli da bosancerosima ne valja sto svojim drugim bosancerosima zavide na personalnom uspjehu. 8-) P.S. - ne posudjujem ni roditeljima ..... i oni su se pokazali kao "los karakter" pod uticajem drugih ljudi iz sredine.
Last edited by modem33 on 06/12/2013 09:22, edited 1 time in total.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#81 Re: Prijatelji ili novac

Post by modem33 »

Lacrosse wrote:Sta je ba drzavna firma...

Imas samo ti, i Omer s lopatom, u tri ujutro.

O novcu i da ne pricamo. Sutra da kupis novo auto od 50 hiljada i provezes tom istom mahalom u kojoj si rodjen i odrastao, pola jarana koje si imao, izgubio bi, a dva put vise laznih prijatelja stekao bi. A sta je 50 hiljada, sta bi bilo da doneses milion?

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ja sam u BiH-a izgubio posao jer mi je komsiluk bio zavidan i vrsili ljudi propagandu "Sta ce njemu posao ima kucu u centru ?". Nisam mogao vjerovati koliko ima glupana koji povjeruju u ovu logiku kao da se zivi od jedenje zidova. 8-)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#82 Re: Prijatelji ili novac

Post by sheilak »

dust in the wind wrote:nijedno :D

oboje. :D
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#83 Re: Prijatelji ili novac

Post by pici »

User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#84 Re: Prijatelji ili novac

Post by valter.ba »

.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#85 Re: Prijatelji ili novac

Post by damskot »

Prijatelji i Raja ...

Da bog da , svim mojim prijateljima puno para i vise od mene bicu i ja sretan . Razlog mi je jer kad imas para a drugovi ih nemoju moras bas biti stoka pa uzivat .
Ja nemogu biti sretan ako svi oko mene nisu . A i te pare neznace svakom isto , supci kod nas bogatasi nikad nisu vidjeli tibet nepal indiju juznu ameriku .. A misli da je cool jer ima dobro auto ili veliku kucu . A usustini nezna sta je autoban ! Isti ti biraju pare prije prijatelja . To nisu pare niti bogastvo .

Ima na forumu onaj decko sto je haman proputovao svijet , pa kad citam njega osjetim pravo bogatstvo . Mogu tek zamisliti koliko on prijatelja ima u cijelom svijetu .

J....O BA PARE ... sa malo mozga i truda svako ih moze zaradit .
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#86 Re: Prijatelji ili novac

Post by dert »

szlava wrote:
Red Wolf wrote:NOVAC
:thumbup: sa novcem mozes imati SVE!

pogresno.......................s novcem mozes KUPITI sve al' ne mozes imati SVE ;-)
User avatar
Red Wolf
Posts: 1203
Joined: 13/02/2013 14:47

#87 Re: Prijatelji ili novac

Post by Red Wolf »

sheilak wrote:
dust in the wind wrote:nijedno :D

oboje. :D
e ne moze oboje,ima izmedju oboje ono ili,zato odredi se :-D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#88 Re: Prijatelji ili novac

Post by JThomas »

važnije nego imati novac je znati zaraditi novac. a to se ne može kupiti. imati novac je trenutno stanje od danas do sutra, možeš ga naslijediti, dobiti na lotu, i kako došlo tako i otišlo, jer se i najveća guta potroši kad se ne donosi. a znati namaći je trajno.
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#89 Re: Prijatelji ili novac

Post by x_lecter »

dert wrote:
szlava wrote:
Red Wolf wrote:NOVAC
:thumbup: sa novcem mozes imati SVE!

pogresno.......................s novcem mozes KUPITI sve al' ne mozes imati SVE ;-)
Moze se sve i kupiti i imati ;)
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#90 Re: Prijatelji ili novac

Post by dert »

NE mozes imati / kupiti/majcinu ljubav , sestrinu , bratovu, neninu, bakinu , didinu.
NE mozes imati/kupiti/ toplinu doma. NE MOZES da se upinjes ne znam kako i koliko ako je ne zasluzujes.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#91 Re: Prijatelji ili novac

Post by JThomas »

to je ono što se najčešće spominje, ali još mnogo, mnogo stvari se ne može kupiti. znanja i vještine se ne mogu kupiti. možeš ti uzeti sve knjige, najbolje profesore, trenere i instruktore, ali džaba ako si tokmak.
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#92 Re: Prijatelji ili novac

Post by x_lecter »

dert wrote:NE mozes imati / kupiti/majcinu ljubav , sestrinu , bratovu, neninu, bakinu , didinu.
NE mozes imati/kupiti/ toplinu doma. NE MOZES da se upinjes ne znam kako i koliko ako je ne zasluzujes.
mogu imati bruku prijatelja, to nuzno ne podrazumijeva da imam ovo tvoje pobrojano.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#93 Re: Prijatelji ili novac

Post by MedenoSrce »

nista se nuzno ne podrazumijeva

sta vrijedi sinu jednog eminentnig bh pjevaca sti ima novac kad ga trosi u colosseumu
meni su ljudi vrijedni, a novac sutra moze propasti
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#94 Re: Prijatelji ili novac

Post by damskot »



Ova rekla me posjetila na ovu temu :) Lik je u sjevernoj africi zakasnio na avion .
Javi PRIJATELJIMA da nece stici jer nema para za hitnu kartu ,oni mu svi posalju po 150e i on stigne na bozic :)
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#95 Re: Prijatelji ili novac

Post by vazi »

dert wrote:NE mozes imati / kupiti/majcinu ljubav , sestrinu , bratovu, neninu, bakinu , didinu.
NE mozes imati/kupiti/ toplinu doma. NE MOZES da se upinjes ne znam kako i koliko ako je ne zasluzujes.

ma kad imas para to ne kupujes, samo ti dodje, svi te voli a tebi tesko razluciti jel' vole tebe ili tvoj novac pa makar i najblizi bili

Koliko god se cinilo "moralnije" odgovoriti prijatelji toliko j erealnije i iskrenije odgovoriti novac, pa cak i ako nam nama samima to tesko prihvatiti i pomiriti se s tim ali tako je.

Kad nemas i kad gledas da ti neko da ..donji si 100% pa makar tvoja potreba bila kratkotrajna pa makar davalac bilo i tvoje rodjeno dijete ili bracni drug. Plus, kad si u potrebi, svi prijatelji "humanitarci" ce ti pomoci jednom, dva ut, treci ut nigdje vise nikoga ni na mapi...

Dobrostojeci par, divna kuca sve ok duze godina...i krene sve nizbrdo, dodje dotle da zena nema gdje nociti, sticaj okolnosti, nemaju vise ni kucu ni pare ...niko je ne zove sebi a i ako je primi na par dana/noci svako jedva ceka da je se rijesi...takav je zivot.

Nisam materijalista samo pokusavam biti realna.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#96 Re: Prijatelji ili novac

Post by fatamorgana »

MedenoSrce wrote:nista se nuzno ne podrazumijeva

sta vrijedi sinu jednog eminentnig bh pjevaca sti ima novac kad ga trosi u colosseumu
meni su ljudi vrijedni, a novac sutra moze propasti
A što tek ljudi propadnu to je bruka jedna, :lol:
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#97 Re: Prijatelji ili novac

Post by Googlerica »

dobri prijatelji se mogu pojaviti u bilo kojem periodu zivota,ne iskljucivo tokom djetinjstva ... zar niko nije upoznao novog prijatelja u 20tim godinama !?

krug prijatelja se mjenja ,prosiruje ili smanjuje,kao i plata :D

bitno je zdravlje,ostatak je dio licnog izbora

ako se moze zivjeti od prijatelja bez novca,biram prijatelje
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#98 Re: Prijatelji ili novac

Post by Googlerica »

Lacrosse wrote:
Great Cornholio wrote: Ili neko ko je tokom života stekao prave prijatelje, pa sad ne kuka i ne glorificira novac kao što to čine oni koji nisu imali tu sreću, ili to možda nema veze sa srećom, jer postoji ona izreka "Sličan se sličnom raduje".
Kakve ce steci prijatelje?

40 godina zivi, nije iz mahale iz koje je nikad odselio.

Nije nikad odrastao, jer nije nikad otisao negdje i odpoceo sve sam.
Nasao drzavni posao jer zivi u gradu. Na bolji fakultet od Sarajevskog nije isao.
Vec 40 godina se druzi s mahalom, nije stekao nijednog prijatelja dosljaka u taj grad, ako barem nije on morao otici, jer takvi dodju, nemaju pare, nisu establishirani, nemaju kul jarane koji ih prate u stopu s termina na termin.

A prijatelji su mu raja s kojima je od kad ima pampersice.

Tj. komsiluk.

Idealni su takvi uslovi odrastanja ali niko vise osim u BiH ne odrasta tako.
Danas svi moraju nekud, za svojom srecom, i svako ostavi iza sebe dio sebe ali ide naprijed.
To nije funkcija novca, vec funkcija napredka.
Samo u Sarajevu, postoje oni koji ne moraju nikud i to se glorificira, a svako drugi ko to vidi vidi da covjek nije odrastao, ne smije nigdje otici, ni u sta se upustiti i nikad napustiti grad u kojem 40 godina zivi jer drugdje sta ce, kako ce.

Tek kad odrastes mozes govoriti nesto o novcu.
Novac nije niko lako stekao na posten nacin.
Dakle, ne vrijednovati novac znaci ne vrijednovati rad i talenat. To je normalo u BiH, ali nije BiH parametar bijelosvjetski vec mjesto gdje je ljudima lakse ratovati nego raditi, lakse se dijeliti nego mnoziti.
To mogu samo oni koji nikad nisu radili, nikad nisu morali da rade i nikad nisu bili da nisu imali.
Ja ne znam jel ovaj momak takav, ali takva je njegova prica. Mahalsa sarajevskog koji misli da je najbitnije zazidati se u jednu zgradu, upoznati mahalu, biti starosjedioc, i naci neki posao samo nek vrijeme prolazi.
Da je rodjen u Visokom, Travniku, Kljucu - 90% su sanse da bi i ovakav kakav je, morao bi ici dalje. Ali nije.

A da bi odrastao moras se napatiti.
I nema boljeg prijatelja nego kojeg steknes dok oboje prolazite kroz bolove pri odrastanju.
Ako je tesko poloziti ispit na nekom univerzitetu u Sarajevu, kako je otici iz mahale na Novi Zeland pa krenuti od plasticne kese, dvoje carapa i cetkice za zube. Ali eto, on "nije morao", i barem da je ko muskarac zaposlio se negdje mimo "banana drzave" i "budzeta", nego samo linija lakseg odpora, i pobrini se da mu je guzi sto lakse.

odlicno receno Lacrosse

ali mnogi nemaju potrebu izaci iz zone sigurnosti ,ali ,bas e se pitam ,kako dozivljavaju takvu "sigurnost" !?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#99 Re: Prijatelji ili novac

Post by Googlerica »

damskot wrote:

Ova rekla me posjetila na ovu temu :) Lik je u sjevernoj africi zakasnio na avion .
Javi PRIJATELJIMA da nece stici jer nema para za hitnu kartu ,oni mu svi posalju po 150e i on stigne na bozic :)
normalan gest ,jer osoba bira takve prijatelje

osobe koje pricaju da nemaju prijatelje su krive ,a ne lazni prijatelji
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#100 Re: Prijatelji ili novac

Post by registrovana onako »

novac :oops:
Post Reply