Prijatelji ili novac

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#1 Prijatelji ili novac

Post by pearlica »

Kazu da je za sretan zivot potrebno imati zdravlje, biti okruzen dobrim prijateljima i familijom te imati dovoljno novca za normalan zivot. Znaci kombinacije ove tri stvari je bitna.

Ali zamislite IPAK da vam sada neko kaze da morate birati. Ili ce te imati prijatelje ili novac ali nikako oboje. Znaci mozete biti okruzeni dobrim prijateljima koji vas nece iznevjeriti, ali zato necete imati dovoljno para za zivot tj uvijek ce vam faliti za nesto ako kupite hranu necete imati za kiriju ili lijek ili nesto. Ili mozete zivjeti u bogatstvu tj mocicete si kupiti sta god zelite ali necete imati prijatelja.

Ovo su znaci dvije ogromne totalno nerealne krajnosti. Ali zato ovo pitanje postavljam na filozofski kutak da jer zelim procitati malo filozofiranja na tu temu sta je bitnije prijatelji ili novac (znaci kada bi morali pod svaku cijenu da birate).
Last edited by pearlica on 06/03/2013 15:10, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Prijatelji ili novac

Post by Truba »

nažalost moram reći novac
to ti je potrebno da ne umreš od gladi da te ne izbace na ulicu da nisu u toplom ili hladnom ...
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#3 Re: Prijatelji ili novac

Post by blue033 »

Nekad bi bilo obratno, ali što sam stariji vidim da je sve manje iskrenog prijateljstva. Živim u državi gdje se sve može kupiti novcem, biram novac definitivno. Dobre jarane para kupit ne može je definitivno tačno, ali kako osoba prelazi iz jednog perioda života u drugi ti jarani se polako gube. Moja žena ima običaj reći da ima puno prijateljica, samo joj kažem pokušaj posuditi 100 KM pa ćeš vidjeti koliko će ih dati, ili pitaj da ti bude žirant. Danas posudiš "prijatelju" 20 KM i nigdje ga.
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#4 Re: Prijatelji ili novac

Post by pearlica »

Pa interesantno je da ako imas novac moze kupiti "prijatelje" tj ljude koji ce recimo sjediti sa tobom u kaficu, izlaziti sa tobom na feste, smijati se sa tobom uz dobar film, putovati sa tobom na Bahame... dok ako nemas novaca a imas prave prijatelje mozda te oni nahrane, mozda te puste da kod njih zivis. Samo pitanje je ko bi mene ili nekog tamo trpio da me do kraja zivota hrani i daje mi krov nad glavom a da za uzvrat dobije sta? moje pravo i iskreno prijateljstvo :?: i da se zadovolji sa tim. Da me hrani a da ja tu osobu nikada ne mogu nahraniti? Mozda jedino roditelj ali ovdje govorimo o prijateljima.

Zalosno je ali ovo prvo tj imati pare mi zvuci logicnije... ali kako vec rekoh to je samo po sebi zalosno :(
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#5 Re: Prijatelji ili novac

Post by Joker88 »

Mozes napisat oba ili dvoje, ali nikako obadvoje :D

Naravno novac.
Tesko je danas znati da li su prijatelji koji imamo trenutno oni pravi.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#6 Re: Prijatelji ili novac

Post by MedenoSrce »

Prijatelji.
User avatar
Ziogu
Posts: 84
Joined: 03/03/2013 15:57

#7 Re: Prijatelji ili novac

Post by Ziogu »

Pare uvijek. S parama mogu sve.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8 Re: Prijatelji ili novac

Post by ExNihilo »

Image
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#9 Re: Prijatelji ili novac

Post by malsal »

$$
Jer prijatelju mozes otic na neku stvar. Jer kad si siromasan i treba te hranit i oblacit i smejstaj sredit malo ko ce to radit vise od 6-12 mjeseci. Jer papre cud ne mjenjaju a ljudi znaju. Jer...
By the way, zasto ne moze i jedno i drugo ??
Neko ti kaze da moras birati, ti mu kazes da odjebe...
User avatar
MoSa LjoŽe
Posts: 125
Joined: 18/02/2013 12:32

#10 Re: Prijatelji ili novac

Post by MoSa LjoŽe »

$$$
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#11 Re: Prijatelji ili novac

Post by MedenoSrce »

novac sve rjesava zato se i otvori tema kome dati novac da se zaposlim
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#12 Re: Prijatelji ili novac

Post by vazi »

pearlica wrote:Pa interesantno je da ako imas novac moze kupiti "prijatelje" tj ljude koji ce recimo sjediti sa tobom u kaficu, izlaziti sa tobom na feste, smijati se sa tobom uz dobar film, putovati sa tobom na Bahame... dok ako nemas novaca a imas prave prijatelje mozda te oni nahrane, mozda te puste da kod njih zivis. Samo pitanje je ko bi mene ili nekog tamo trpio da me do kraja zivota hrani i daje mi krov nad glavom a da za uzvrat dobije sta? moje pravo i iskreno prijateljstvo :?: i da se zadovolji sa tim. Da me hrani a da ja tu osobu nikada ne mogu nahraniti? Mozda jedino roditelj ali ovdje govorimo o prijateljima.

Zalosno je ali ovo prvo tj imati pare mi zvuci logicnije... ali kako vec rekoh to je samo po sebi zalosno :(
ne kontam zbog cega je to , po tebi, zalosno?

Osnovna ljudska potreba s one Maslowljeve piramide sto je neko postavio, nikakve kontradiktornosti nema, jednostavno nema preskakanja stepenica i dok ne zadovoljis nizu potrebu ne mozes poceti zadovoljavati visu, ne mozes ici na trecu stepenicu ako jos nisi podmirio prvu.

Meni se tvoj uvodni post cini malo razbarusan :D , moze ovo i jednostavnije :)
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#13 Re: Prijatelji ili novac

Post by pearlica »

vazi wrote: ne kontam zbog cega je to , po tebi, zalosno?

Osnovna ljudska potreba s one Maslowljeve piramide sto je neko postavio, nikakve kontradiktornosti nema, jednostavno nema preskakanja stepenica i dok ne zadovoljis nizu potrebu ne mozes poceti zadovoljavati visu, ne mozes ici na trecu stepenicu ako jos nisi podmirio prvu.

Meni se tvoj uvodni post cini malo razbarusan :D , moze ovo i jednostavnije :)
Ne kontam kako mislis razbarusan. Ja mislim da sam pojednostavila da svak' moze razumjeti :mrgreen: tj da ne bude tema gdje ce neko napisati da treba i jedno i drugo kada svi mi znamo da treba i jedno i drugo pitanje je totalno filozofsko!

Za piramidu znam ali i to je samo jedna od teorija. Mene vise interesuju razmisljanja forumasa 8-)
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#14 Re: Prijatelji ili novac

Post by vazi »

pearlica wrote:
vazi wrote: ne kontam zbog cega je to , po tebi, zalosno?

Osnovna ljudska potreba s one Maslowljeve piramide sto je neko postavio, nikakve kontradiktornosti nema, jednostavno nema preskakanja stepenica i dok ne zadovoljis nizu potrebu ne mozes poceti zadovoljavati visu, ne mozes ici na trecu stepenicu ako jos nisi podmirio prvu.

Meni se tvoj uvodni post cini malo razbarusan :D , moze ovo i jednostavnije :)
Ne kontam kako mislis razbarusan. Ja mislim da sam pojednostavila da svak' moze razumjeti :mrgreen: tj da ne bude tema gdje ce neko napisati da treba i jedno i drugo kada svi mi znamo da treba i jedno i drugo pitanje je totalno filozofsko!

Za piramidu znam ali i to je samo jedna od teorija. Mene vise interesuju razmisljanja forumasa 8-)
ama mozes s necim drugim filozofirati ali ne s gladnim ustima. Odgovor se zna unaprijed.
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#15 Re: Prijatelji ili novac

Post by pearlica »

vazi wrote: ama mozes s necim drugim filozofirati ali ne s gladnim ustima. Odgovor se zna unaprijed.
Slazem se sa tobom ali imali smo nedavno neku diskusiju u zenskom drustvu i sve se one furaju na taj neki spiritualizam, ne trebaju meni zlato i blago (a svaka ima i vise nego sto joj treba) i navodno prijateljstvo je najvaznije jer kada to imas nista ti drugo ne treba (kada se treba birati izmedu prijateljstva i para). Sto opet dode ono jeste najvaznije kada gledas iz svog ugla gdje imas sve pa ti sirotinja djeluje pomalo i romanticna (kao Johnny Depp iz filma Chocholat gdje glumi cigu). U stvarnosti vaze druga pravila! Mislim da su muskarci generalno vise realniji po tom pitanju!
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Prijatelji ili novac

Post by Truba »

prijateljstvo nije kafa, kino, birtija, putovanje
a kad krene nizbrdo nidje nikog
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#17 Re: Prijatelji ili novac

Post by MedenoSrce »

pearlica wrote:zato necete imati dovoljno para za zivot tj uvijek ce vam faliti za nesto ako kupite hranu necete imati za kiriju ili lijek ili nesto.
pa ovako vecina ljudi u BiH zivi :roll:

i premisa je da te prijatelji nece iznevjeriti
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#18 Re: Prijatelji ili novac

Post by Savjetnik Premijera »

Kada sam procitala pitanje i pomislila da bih ipak izabrala novac, pitala sam se da li je normalno. Mislim da je to posljedica proživljenih dosta godina i dosta životnih iskušenja,tako da su me vaši odgovori definitivno iznenadili, jer po vašim postovima mislim da ste dosta dosta mlađi od mene. U nekim dvadesetim sam definitivno razmisljala da je prijateljstvo sve.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#19 Re: Prijatelji ili novac

Post by MedenoSrce »

ma kojim dvadesetim :lol:
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#20 Re: Prijatelji ili novac

Post by dusa_raskopuša »

Znaci mozete biti okruzeni dobrim prijateljima koji vas nece iznevjeriti

Najbitniji dio posta ste preskocili. :lol:

Imati prijatelja/e koji te nece iznevjeriti u svakoj situaciji ili novac je na prvi pogled skoro pa isto. S jedne strane imas osobu koja je tu uvijek za tebe, a sa druge strane imas novac i sve sto se moze njim dobiti. S tim da ce ti prijatelj doci na dzenazu a novac nece. Meni bi to bilo bitno, recimo, i gomila stvari slicne ovoj. Ovo on samo da vas navuce, da vidi kol'ko vas otpada na obicne materijaliste. :lol:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#21 Re: Prijatelji ili novac

Post by sour cherry »

Kazu da je za sretan zivot potrebno imati zdravlje
Ovo je sasvim dovoljno.Kad nevolje prođu,sretan si i bez novca i bez prijatelja.
User avatar
uspjeh
Posts: 7
Joined: 04/03/2013 23:37
Location: Worldwide

#22 Re: Prijatelji ili novac

Post by uspjeh »

U ovom slučaju nije potrebno mnogo razmišljati: Biram novac.

Za sreću su potrebni: novac + zdravlje + sloboda + vrijeme.

Osim toga, introvertne osobe mogu i u "ekstremnim" situacijama, bez ijednog prijatelja, biti sretne i zadovoljne svojim životom. Oni su, jednostavno, centar svijeta. 8-)
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#23 Re: Prijatelji ili novac

Post by bosan »

Nijedno . Oboje kvari covjeka :D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#24 Re: Prijatelji ili novac

Post by Zox »

tesko da se mogu s nekim više složiti nego s forumasem "uspjeh", autorom gornjeg komentara. Dodao bih samo da i ektrovertni mogu biti sretni i zadovoljni svojim životom i bez prijatelja, potrebna im je samo površna publika. I Oni su, jednostavno, centar svijeta. 8-)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#25 Re: Prijatelji ili novac

Post by sour cherry »

U ovom slučaju nije potrebno mnogo razmišljati: Biram novac.

Za sreću su potrebni: novac + zdravlje + sloboda + vrijeme.
:thumbup:
Post Reply