Prihodi, Rashodi i prezivljavanje u EU i BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#26

Post by mIRCerka »

mostarac wrote:
ins wrote:Nope, sweetheart, prosjecna plata jeste 666 KM...

A minimalac jeste 350 KM, prema tome mozda bi mogla reci "najcesca plata je 350 KM", mada i to nije tacno...
Minimalac je 200 KM u stvarnosti, a to je ono gdje mi dolazimo u veliku disproporciju s hrvatskom. Crno trziste rada u BiH je mnogo vece nego u hrvatskoj.
Minimalac je 350 KM mozda negdje gdje ti zivis, al u ostatku zemlje je 200 KM
hm, onda policajci FMUPa imaju platu ISPOD minimalca...:S
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#27

Post by ins »

mIRCerka wrote:
ins wrote:Nope, sweetheart, prosjecna plata jeste 666 KM...

A minimalac jeste 350 KM, prema tome mozda bi mogla reci "najcesca plata je 350 KM", mada i to nije tacno...
Dobro Semiha, u redu je, ti si u pravu.
Bakire,

Statisticki prosjek je matematicka operacija, ona se nemoze negirati, i dobija se na slijedeci nacin: stavi se na gomilu sva lova koja se isplatila za plate taj mjesec, i podijeli se sa brojem ljudi koji su je dobili! :?

Negirati to, je k'o negirati da se svemir okrece oko gigantskog cevapa...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#28

Post by mIRCerka »

ins wrote:
mIRCerka wrote:
ins wrote:Nope, sweetheart, prosjecna plata jeste 666 KM...

A minimalac jeste 350 KM, prema tome mozda bi mogla reci "najcesca plata je 350 KM", mada i to nije tacno...
Dobro Semiha, u redu je, ti si u pravu.
Bakire,

Statisticki prosjek je matematicka operacija, ona se nemoze negirati, i dobija se na slijedeci nacin: stavi se na gomilu sva lova koja se isplatila za plate taj mjesec, i podijeli se sa brojem ljudi koji su je dobili! :?

Negirati to, je k'o negirati da se svemir okrece oko gigantskog cevapa...
Jel H ili I? Da prvo to zakljucimo Semihice koja kazes da smo sa Zetrom kakva je ispred zagreba svjetlosnu godinu :D

evo, prihvatimo da je plata 650KM, opet smo u ku*cu kad uporedis sta po nasim cijenama mozes kupiti za te pare u odnosu na Svedsku, Hrvatsku i Sloveniju i kad uzmes u obzir da ce nam u januaru poskupiti struja i da na 8 izvezenih uvozimo 92 marke..

Znam i ja kako se dobije prosjecna plata, isto tako znam da su i PIO i AGENC. za statistiku drzavne agencije, ergo KRADU i oni, stoga...
Dal' da pisem na blogu da mi je plata 3250? Hoces li povjerovat
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#29

Post by ins »

Jel H ili I? Da prvo to zakljucimo Semihice koja kazes da smo sa Zetrom kakva je ispred zagreba svjetlosnu godinu :D
Vidio sam ti dogovor tamo. Vrlo duhovito :roll:
Sanse da dokazes da su Dom sportova, Cibona i hala Pionir bolji do Zetre je jednako izvjesna kao i sansa da ces dokazati da prosjecna plata nije zapravo prosjecna plata, vec je tvoja odoka plata zapravo prosjecna plata.
Bez uvrede, a jesi li ti uospte vidjela te dvorane kako izgledaju uzivo? Skenderija je glanc nova u poredjenju kako su one ofucane...
evo, prihvatimo da je plata 650KM, opet smo u ku*cu kad uporedis sta po nasim cijenama mozes kupiti za te pare u odnosu na Svedsku, Hrvatsku i Sloveniju i kad uzmes u obzir da ce nam u januaru poskupiti struja i da na 8 izvezenih uvozimo 92 marke..
Naravno da smo u k****, tu se slazemo, ja to nisam niti negirao, vec samo ispravljam "krive navode"
Znam i ja kako se dobije prosjecna plata, isto tako znam da su i PIO i AGENC. za statistiku drzavne agencije, ergo KRADU i oni, stoga...
Dal' da pisem na blogu da mi je plata 3250? Hoces li povjerovat
Ovo ne kontam, bit ce da sam isuvise glup...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#30

Post by mIRCerka »

ins wrote:
Jel H ili I? Da prvo to zakljucimo Semihice koja kazes da smo sa Zetrom kakva je ispred zagreba svjetlosnu godinu :D
Vidio sam ti dogovor tamo. Vrlo duhovito :roll:
Sanse da dokazes da su Dom sportova, Cibona i hala Pionir bolji do Zetre je jednako izvjesna kao i sansa da ces dokazati da prosjecna plata nije zapravo prosjecna plata, vec je tvoja odoka plata zapravo prosjecna plata.
Bez uvrede, a jesi li ti uospte vidjela te dvorane kako izgledaju uzivo? Skenderija je glanc nova u poredjenju kako su one ofucane...
evo, prihvatimo da je plata 650KM, opet smo u ku*cu kad uporedis sta po nasim cijenama mozes kupiti za te pare u odnosu na Svedsku, Hrvatsku i Sloveniju i kad uzmes u obzir da ce nam u januaru poskupiti struja i da na 8 izvezenih uvozimo 92 marke..
Naravno da smo u k****, tu se slazemo, ja to nisam niti negirao, vec samo ispravljam "krive navode"
Znam i ja kako se dobije prosjecna plata, isto tako znam da su i PIO i AGENC. za statistiku drzavne agencije, ergo KRADU i oni, stoga...
Dal' da pisem na blogu da mi je plata 3250? Hoces li povjerovat
Ovo ne kontam, bit ce da sam isuvise glup...
Draga Semihice,
skontaces, mozda popodne ;)

Prosjek plate daje PIO na osnovu PRIJAVA. ili odokativnom metodom.
PA se prosjek mnozi sa koeficijentom pozicije.
Prijavim se ja sa 3000 km, ti sa 300 km, pa nadji prosjek.
I onda ga objavi kao zvanicnu PROSJECNU PLATU...
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#31

Post by ins »

mIRCerka wrote:
Draga Semihice,
skontaces, mozda popodne ;)

Prosjek plate daje PIO na osnovu PRIJAVA. ili odokativnom metodom.
PA se prosjek mnozi sa koeficijentom pozicije.
Prijavim se ja sa 3000 km, ti sa 300 km, pa nadji prosjek.
I onda ga objavi kao zvanicnu PROSJECNU PLATU...
aaaaa, ti zapravo zelis da mi pojasnis metodologiju obracuna prosjecne plate.

Ma nema potrebe Bakire, ja kao neko ko ima 300 KM platu, znam kako se dobija prosjecna plata.
Vise me zanima ovo oko poredjenja Doma sportova, Pionira, Cibone, Arene i Zetre (mozes dodati i Moracu i Gripe, posto vidim da vladas tematikom)? 8)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#32

Post by mIRCerka »

ins wrote:
mIRCerka wrote:
Draga Semihice,
skontaces, mozda popodne ;)

Prosjek plate daje PIO na osnovu PRIJAVA. ili odokativnom metodom.
PA se prosjek mnozi sa koeficijentom pozicije.
Prijavim se ja sa 3000 km, ti sa 300 km, pa nadji prosjek.
I onda ga objavi kao zvanicnu PROSJECNU PLATU...
aaaaa, ti zapravo zelis da mi pojasnis metodologiju obracuna prosjecne plate.

Ma nema potrebe Bakire, ja kao neko ko ima 300 KM platu, znam kako se dobija prosjecna plata.
Vise me zanima ovo oko poredjenja Doma sportova, Pionira, Cibone, Arene i Zetre (mozes dodati i Moracu i Gripe, posto vidim da vladas tematikom)? 8)
Ja ne pokusavam da ti objasnim obracun plate, to ce doci SA 071 i sve fino sa svim skracenicama okaciti :D

Ja ti pokusavam reci nesto skroz drugo, ali sad nesto kontam, ako primas platu ispod prosjeka od famoznih 660 KM, divim ti se kako imas para za internet, plus kako i u kriznim situacijama vise paznje obratis na formu nego na sadrzaj i poruku.
Aferim!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#33

Post by mIRCerka »

Ili je u stvari svo vrijeme prica NIJE GROZNO KAKO BI MOGLO BITI kao sto je rece Adnan Terzic
„Tačno je da je 30 posto stanovništva BiH blizu granice siromaštva, ali nisu na granici siromaštva.“
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#34

Post by ins »

Nije ta prica...
Prica je da nije sve onako kako u ovoj sredini to dozivljava prosjecni 22-godisnjak koji je expert za ekonomiju, globalnu politiku Bushove administracije, statiku sportskih dvorana, cestogradnju, reprezentativni fudbal, mada je realno nepismeni i neobrazovani glupan koji nije u stanju napisati svoj CV kako treba, a koji ce 15-20 godina kasnije biti jednako tako nepismeni i neobrazovani glupan od kojeg ce neko ocekivati da vodi poslove ili drzavnu upravu, pri cemu ce mu cijeli zivot domet biti soba u Podgori u julu, sportska kladionica, "nema derneka bez narodnjaka" i VW...

Toliko od mene za danas...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#35

Post by mIRCerka »

ins wrote:Nije ta prica...
Prica je da nije sve onako kako u ovoj sredini to dozivljava prosjecni 22-godisnjak koji je expert za ekonomiju, globalnu politiku Bushove administracije, statiku sportskih dvorana, cestogradnju, reprezentativni fudbal, mada je realno nepismeni i neobrazovani glupan koji nije u stanju napisati svoj CV kako treba, a koji ce 15-20 godina kasnije biti jednako tako nepismeni i neobrazovani glupan od kojeg ce neko ocekivati da vodi poslove ili drzavnu upravu, pri cemu ce mu cijeli zivot domet biti soba u Podgori u julu, sportska kladionica, "nema derneka bez narodnjaka" i VW...

Toliko od mene za danas...
Hvala na komplimentu, punih 28 sa radnim iskustvom i u Americi cak...kratko, al slatko...


Image
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#36

Post by ins »

mIRCerka wrote:
ins wrote:Nije ta prica...
Prica je da nije sve onako kako u ovoj sredini to dozivljava prosjecni 22-godisnjak koji je expert za ekonomiju, globalnu politiku Bushove administracije, statiku sportskih dvorana, cestogradnju, reprezentativni fudbal, mada je realno nepismeni i neobrazovani glupan koji nije u stanju napisati svoj CV kako treba, a koji ce 15-20 godina kasnije biti jednako tako nepismeni i neobrazovani glupan od kojeg ce neko ocekivati da vodi poslove ili drzavnu upravu, pri cemu ce mu cijeli zivot domet biti soba u Podgori u julu, sportska kladionica, "nema derneka bez narodnjaka" i VW...

Toliko od mene za danas...
Hvala na komplimentu, punih 28 sa radnim iskustvom i u Americi cak...kratko, al slatko...
[/img]
Ooops, nesporazum, uopste nisam mislio na tebe!
Ti si najmanji problem 8)
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#37

Post by stochar »

uvijek isti problem zbog kojeg i jesmo u govnima: svi se bave formom, sadrzhaj nikoga ne zanima. mi raspravljamo jesu li politicari trebali uzeti crne ili sive audije, a niko ne raspravlja o cinjenici da su ih platili nasim parama, da politicari jedu 64 do 67 odsto budzeta i da te aute voze po 28 kilometara auto puta koliko su nam obezbijedili za 12 godina.

samo trazimo razloge da opravdamo njihov nerad i svoju inertnost kao i razloge zbog kojih iste likove biramo zadnjih 17 godina...

kao sto nemamo ni popis stanovnistva, ne znamo uopste koliko nas je, tako je i prica o prosjecnom primanju od 650 KM takodjer prilicno diskutabilna. tih 650KM je realno kao i onih 550. agencija za statistiku kaze da je toliko, i kazu da nisu uzeti u obzir podaci iz obrta i slobodnih zanimanja. u ovom tekstu je uzet slobodni podatak iz nezavisnih izvora, ali bez obzira na sve, ta razlika od 110KM je prilicno bezze.

vidim, sve terzic do terzica na ovom forumu. te 'kolke su stanarine u Zagrebu', kol'ko je jaje u restoranu u stokholmu... i svi se ubishe da nam dokazhu da nam je bolje nego Svedjanima, Slovencima ili Hrvatima, a 30 posto nas zivi na ivici siromastva, tol'ko nas je siromasno, mozda 20 posto da zivi 'normalno' a ostatak su politicari i njihove dobro zbrinute familije.

i kad bismo uzeli tih 650KM koji su prilicno imaginarni za vecinu raje koja radi u trgovinama (koje nisu uzete u drzhavnu statistiku), ugostiteljstvu i drugim firmama, opet je fakt da Hrvatska ima dvostruko vecu prosjecnu platu, da Slovenija ima skoro trostruko vecu a Svedska opet skoro 10 puta vecu platu te da odlicno znaju gdje im ide onih 30 odsto poreza, za razliku od nas koji skolujemo razne ganice, terzice, izetbegovice...

fakt je da ni u jednoj od ovih drzava cijena ni jednog osnovnog artikla koji je neophodan za funkcionisanje domacinstva nije dvostruko skuplja, a neki su cak i jeftiniji.

i dok slovenci protestuju trazeci da im se prosjecna plata od 820eura poveca za 3,5 posto, mi cemo vise vjerovati brankovicu i statistikama, nego svojim ochima, stomacima i stanju u frizideru.

znam ja nas, jebo ti nas!!!
Post Reply