Prigradska živina

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#26 Re: Prigradska živina

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 25/08/2021 19:09
JaLLee wrote: 25/08/2021 18:13 Zdravo ljudi,

Zadnji par dana sam u dilemi i potražnji za nekim rješenjem zbog situacije u kojoj sam se našao. Naime, živim u jednom mirnom i lijepom prigradskom naselju sa ne tako finim komšijama. Imam čovjeka koji je željan zavičaja i odlučio je da na metar od moje ograde počne da gradi štalu za svoju živinu(krave i kokoške). Zanima me da li je igdje nekim zakonom opisano na koji način se to treba izvoditi, šta ja mogu uraditi povodom toga? Nadam se da nisam fulio podforum. Nisam još naveo da se radi o Sarajevu, odnosno Ilidži.
Službene novine Kantona Sarajevo broj 17/16
Odluka o držanju stoke na području Kantona Sarajevo
Ma samo inspekciju i vozdra.

Problem poslije međuljudski. Toliko puta vidio.

Evo moj komšija napravio uz ogradu boks.

Ćuko mu pliva u govnima i mokraći. I šta 'š!? Pokušao dva, tri puta skrenuti pažnju... Ne pomaže.

Okreni glavu. Lakše mi nego svađu. Ionako nam gospođe ne pričaju.
Last edited by Capljina74 on 25/08/2021 19:19, edited 2 times in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#27 Re: Prigradska živina

Post by moonca »

Capljina74 wrote: 25/08/2021 19:06
Da nije mlada u Hercegovini?

Aj' na lozu da popričamo po jednu?
oh .. no... :)
... ali, ne svidja mi se taj zakon... trebao bi biti puno rigorozniji..pogotovo za drzanje ljubimca u stanovima...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#28 Re: Prigradska živina

Post by Capljina74 »

moonca wrote: 25/08/2021 19:14
Capljina74 wrote: 25/08/2021 19:06
Da nije mlada u Hercegovini?

Aj' na lozu da popričamo po jednu?
oh .. no... :)
... ali, ne svidja mi se taj zakon... trebao bi biti puno rigorozniji..pogotovo za drzanje ljubimca u stanovima...
:thumbup: :kiss:

Sad ono ozbiljno...

To je opasno.

Ljudi nisu svjesni čemu se izlažu držanjem životinja u stanovima.
splinter
Posts: 7433
Joined: 08/10/2011 12:28

#29 Re: Prigradska živina

Post by splinter »

Capljina74 wrote: 25/08/2021 19:13
splinter wrote: 25/08/2021 19:09

Službene novine Kantona Sarajevo broj 17/16
Odluka o držanju stoke na području Kantona Sarajevo
Ma samo inspekciju i vozdra.

Problem poslije međuljudski. Toliko puta vidio.

Evo moj komšija napravio uz ogradu boks.

Ćuko mu pliva u govnima i mokraći. I šta 'š!? Pokušao dva, tri puta skrenuti pažnju... Ne pomaže.

Okreni glavu. Lakše mi nego svađu. Ionako nam gospođe ne pričaju.
Pa i inspekcija će postupiti po ovoj odluci. A u njoj su navedene granice i zone gdje se smije držati stoka po općinama, pa nek pogleda.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#30 Re: Prigradska živina

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 25/08/2021 19:22
Capljina74 wrote: 25/08/2021 19:13

Ma samo inspekciju i vozdra.

Problem poslije međuljudski. Toliko puta vidio.

Evo moj komšija napravio uz ogradu boks.

Ćuko mu pliva u govnima i mokraći. I šta 'š!? Pokušao dva, tri puta skrenuti pažnju... Ne pomaže.

Okreni glavu. Lakše mi nego svađu. Ionako nam gospođe ne pričaju.
Pa i inspekcija će postupiti po ovoj odluci. A u njoj su navedene granice i zone gdje se smije držati stoka po općinama, pa nek pogleda.
Znam to.
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#31 Re: Prigradska živina

Post by Blitz1 »

Pa jesi li u naselju baš ili negdje malo više vani?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#32 Re: Prigradska živina

Post by Capljina74 »

Šta bi?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#33 Re: Prigradska živina

Post by STARx »

Mezi s komsijom. Kad je osjetio kajmak kako se topi promijenio je misljenje
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Prigradska živina

Post by Truba »

Frajko u lukavici imao medu u dvoristu
:lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35 Re: Prigradska živina

Post by STARx »

Black swan wrote: 27/08/2021 14:38 Frajko u lukavici imao medu u dvoristu
:lol:
Imal kod tebe zivotinja u naselju, kakav si sa susjedima
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Prigradska živina

Post by Truba »

Razocaran sam u ljude pa ih izbjegavam i oni mene
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#37 Re: Prigradska živina

Post by Piaty »

JaLLee wrote: 25/08/2021 18:13 Zdravo ljudi,

Zadnji par dana sam u dilemi i potražnji za nekim rješenjem zbog situacije u kojoj sam se našao. Naime, živim u jednom mirnom i lijepom prigradskom naselju sa ne tako finim komšijama. Imam čovjeka koji je željan zavičaja i odlučio je da na metar od moje ograde počne da gradi štalu za svoju živinu(krave i kokoške). Zanima me da li je igdje nekim zakonom opisano na koji način se to treba izvoditi, šta ja mogu uraditi povodom toga? Nadam se da nisam fulio podforum. Nisam još naveo da se radi o Sarajevu, odnosno Ilidži.
Mi smo imali slican problem ali smo popustili, ali znam da je babo rahmetli govorio kako smo mu zakonski mogli zabraniti to.

Ne sjecam se detalja ali mislim 97% da to ne smije uraditi.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#38 Re: Prigradska živina

Post by STARx »

Black swan wrote: 27/08/2021 14:43 Razocaran sam u ljude pa ih izbjegavam i oni mene
Jesil puko betonsku ogradu barem 2 metra oko imanja ili je zica
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Prigradska živina

Post by Truba »

u mene je sve transparentno samo bodljikava žica
a hodam gol tako da je to vjerojatno razlog što me izbjegavaju :D
a i lako planem i iznerviram se :lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#40 Re: Prigradska živina

Post by STARx »

Black swan wrote: 27/08/2021 15:21 u mene je sve transparentno samo bodljikava žica
a hodam gol tako da je to vjerojatno razlog što me izbjegavaju :D
a i lako planem i iznerviram se :lol:
A kad te gras zajebe, preskoci voznju, planes li i tad ili skuliras pa prosetas
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Prigradska živina

Post by Truba »

Linija dejcici ilida radi ko doksa
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#42 Re: Prigradska živina

Post by Capljina74 »

Black swan wrote: 27/08/2021 14:43 Razocaran sam u ljude pa ih izbjegavam i oni mene
Zato meĐede juriš po naselju.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#43 Re: Prigradska živina

Post by Milenkov buraz »

JaLLee wrote: 25/08/2021 18:13 Zdravo ljudi,

Zadnji par dana sam u dilemi i potražnji za nekim rješenjem zbog situacije u kojoj sam se našao. Naime, živim u jednom mirnom i lijepom prigradskom naselju sa ne tako finim komšijama. Imam čovjeka koji je željan zavičaja i odlučio je da na metar od moje ograde počne da gradi štalu za svoju živinu(krave i kokoške). Zanima me da li je igdje nekim zakonom opisano na koji način se to treba izvoditi, šta ja mogu uraditi povodom toga? Nadam se da nisam fulio podforum. Nisam još naveo da se radi o Sarajevu, odnosno Ilidži.
Minimalna udaljenost od ograde mora biti 3 metra po zakonu za svaki čvtsti objekat. Dakle prvo to pa plus držanje životinja ima i za to regulisano. Pretpostavljam da već ima te kokoške i kravu sada ih samo izmješta i premješta u okviru svog imanja. Ako ništa, mora biti odmaknut 3 metra od ograde.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#44 Re: Prigradska živina

Post by Haris.ba »

Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:08 Minimalna udaljenost od ograde mora biti 3 metra po zakonu za svaki čvtsti objekat. Dakle prvo to pa plus držanje životinja ima i za to regulisano. Pretpostavljam da već ima te kokoške i kravu sada ih samo izmješta i premješta u okviru svog imanja. Ako ništa, mora biti odmaknut 3 metra od ograde.
Po kojem zakonu je to za 3 metra udaljenost?

Udaljenost 3 metra za cvrsti objekat od medje/ograde.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#45 Re: Prigradska živina

Post by Milenkov buraz »

Haris.ba wrote: 28/08/2021 13:10
Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:08 Minimalna udaljenost od ograde mora biti 3 metra po zakonu za svaki čvtsti objekat. Dakle prvo to pa plus držanje životinja ima i za to regulisano. Pretpostavljam da već ima te kokoške i kravu sada ih samo izmješta i premješta u okviru svog imanja. Ako ništa, mora biti odmaknut 3 metra od ograde.
Po kojem zakonu je to za 3 metra udaljenost?

Udaljenost 3 metra za cvrsti objekat od medje/ograde.
Prostornim planom svake opštine. U fazi sam dobivanja urbanistike, tj. već sam je dobio, sada idem na građevinsku i minimalna ualjenost od granice tvog posjeda mora biti 3 metra za čvtsti objekat. Kod mene je bila takva situacija da sam od dvojice komšija morao tražiti sagalsnost da jedan dio objekta bude na samo 1 metar od ograde. Dali su mi i kada sam sve to prikupo mogao sam podnijeti zahtjev za urbanističku. Da nisam imao te saglasnosti ne bi mi dali, tj. morao bih mijenajti skorz oblik objekta što bi opet uticalo na neke druge stvari.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#46 Re: Prigradska živina

Post by Haris.ba »

Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:15 Prostornim planom svake opštine. U fazi sam dobivanja urbanistike, tj. već sam je dobio, sada idem na građevinsku i minimalna ualjenost od granice tvog posjeda mora biti 3 metra za čvtsti objekat. Kod mene je bila takva situacija da sam od dvojice komšija morao tražiti sagalsnost da jedan dio objekta bude na samo 1 metar od ograde. Dali su mi i kada sam sve to prikupo mogao sam podnijeti zahtjev za urbanističku. Da nisam imao te saglasnosti ne bi mi dali, tj. morao bih mijenajti skorz oblik objekta što bi opet uticalo na neke druge stvari.
De molim te uputi me na koji prostorni plan. Valjda cu naci gdje pise. Recimo u Kantonu Sarajevu ne postoje prostorni planovi opcina.

Je li se radi o legalizaciji, ili redovnom postupku za gradjenje?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#47 Re: Prigradska živina

Post by Milenkov buraz »

Haris.ba wrote: 28/08/2021 13:18
Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:15 Prostornim planom svake opštine. U fazi sam dobivanja urbanistike, tj. već sam je dobio, sada idem na građevinsku i minimalna ualjenost od granice tvog posjeda mora biti 3 metra za čvtsti objekat. Kod mene je bila takva situacija da sam od dvojice komšija morao tražiti sagalsnost da jedan dio objekta bude na samo 1 metar od ograde. Dali su mi i kada sam sve to prikupo mogao sam podnijeti zahtjev za urbanističku. Da nisam imao te saglasnosti ne bi mi dali, tj. morao bih mijenajti skorz oblik objekta što bi opet uticalo na neke druge stvari.
De molim te uputi me na koji prostorni plan. Valjda cu naci gdje pise.

Je li se radi o legalizaciji, ili redovnom postupku za gradjenje?
Redovan postupak, nisam ništa htio na divljaka mada klasično svi kažu ma izgradi pa traži legalizaciju. :-) Najbolje da odeš u opštinu kojoj pripadaš odnosno gdje ti se nalazi objekat ili gdje planiraš i oni će ti reći. U F.BIH svaka opština donosi svoj prostorni plan, moguće da ima razlika ali ja sam ovo izganjao u Opštini Ilijaš konkretno i mogu ti reći da sam se pozitivno iznenadio brzinom i načinom rada svih tih ljudi. Kažu moraš imati štelu, moraš potplačivati...itd. vjeruj ja sam samo poštovao procedure i evo za manje od 2 mjeseca imam urbanističku, redovna procedura i nikakava štela, sada samo čekam da istekne 15 dana da dobijem pravosnažnost, i onda građevinska i radi po projeku. Negdje oko 4000KM će me doći ta papirologija plus priključci za struju i vodu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#48 Re: Prigradska živina

Post by Haris.ba »

Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:22 Najbolje da odeš u opštinu kojoj pripadaš odnosno gdje ti se nalazi objekat ili gdje planiraš i oni će ti reći. U F.BIH svaka opština donosi svoj prostorni plan,
Ne postoji prostorni plan opcine Ilijas. Ne postoje prostorni planovi opcina u Kantonu Sarajevo. Postoje regulacioni planovi opcina, tj.regulacioni planovi dijelova opcina.

Nego, vjerovatno se radi o gradjevinskoj liniji, i zavisno od lokacije koji obradjuje regulacioni plan to je uredjeno. Ima regulacionih planova gdje je dopustena izgradnja bez saglasnosti komsije da se cak nasloni objekat na komsijin, a ima gdje se "trazi" saglasnost.

Ustvari, nigdje nisam sreo u regulacionom planu da pise npr.ne moze se graditi 3 metra od medje, osim ako donees saglasnost komsije. Vec samo pise 3 metra ne moze se graditi. Tako, da te saglasnosti su posebna prica. Ali, u praksi to tako funkcionise.

Ne znam sada kako je sve u Ilijasu, ali nema logike da su ista ogranicenja za urbani i vanurbani dio, narocito seoski.

Zato to i nije uredjeno zakonom. Jer bi bilo idiotski reci 3 metra treba saglasnost u zakonu i to vrijedi za sve objekte i citav prostor.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#49 Re: Prigradska živina

Post by Milenkov buraz »

Haris.ba wrote: 28/08/2021 13:33
Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 13:22 Najbolje da odeš u opštinu kojoj pripadaš odnosno gdje ti se nalazi objekat ili gdje planiraš i oni će ti reći. U F.BIH svaka opština donosi svoj prostorni plan,
Ne postoji prostorni plan opcine Ilijas. Ne postoje prostorni planovi opcina u Kantonu Sarajevo. Postoje regulacioni planovi opcina, tj.regulacioni planovi dijelova opcina.

Nego, vjerovatno se radi o gradjevinskoj liniji, i zavisno od lokacije koji obradjuje regulacioni plan to je uredjeno. Ima regulacionih planova gdje je dopustena izgradnja bez saglasnosti komsije da se cak nasloni objekat na komsijin, a ima gdje se "trazi" saglasnost.

Ustvari, nigdje nisam sreo u regulacionom planu da pise npr.ne moze se graditi 3 metra od medje, osim ako donees saglasnost komsije. Vec samo pise 3 metra ne moze se graditi. Tako, da te saglasnosti su posebna prica. Ali, u praksi to tako funkcionise.

Ne znam sada kako je sve u Ilijasu, ali nema logike da su ista ogranicenja za urbani i vanurbani dio, narocito seoski.

Zato to i nije uredjeno zakonom. Jer bi bilo idiotski reci 3 metra treba saglasnost u zakonu i to vrijedi za sve objekte i citav prostor.
Tita ti kada si tako pametan šta me onda ispituješ. Siguran sam da i za postavljača teme i njegov problem važi 3 metra jer je KS, nebitno je li regulacioni plan, prostori ili bilo šta drugo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#50 Re: Prigradska živina

Post by Haris.ba »

Milenkov buraz wrote: 28/08/2021 14:51 Tita ti kada si tako pametan šta me onda ispituješ. Siguran sam da i za postavljača teme i njegov problem važi 3 metra jer je KS, nebitno je li regulacioni plan, prostori ili bilo šta drugo.
Zato sto je moguce da ne vazi 3 metra. Jer ne vazi svugdje.
Post Reply