Priče i pripovijedanja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#26 Re: Priče i pripovijedanja

Post by mali Ninja »

arzuhal, da te Allah dž.š. nagradi za ovu lijepu priču, sav sam se naježio.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#27 Re: Priče i pripovijedanja

Post by HZArnel »

Ja nemogu da shvatim kako neki neshvataju vjeciti dualizam koji se prozima kroz svaku monoteisticnu religiju.Bog nam je dao slodobnu volju ili cemo slusat adjele tj. bozije zapovjedi ili pak sotonu/iblisa e ovaj zadnji prestavlja zlo ovog svijeta.Svaka deformacija,svaki poremecaj,svako zlo izvire upravo iz ove (ne)poslusnosti.Sifilis,sida,kuga itd itd...posljedicno javljaju se i deformacije samih zivih organizama na zemlji,bilo ljudi,zivotija,biljaka nebitno.
To je puka istina i netrebas biti bistar da shvatis da su se razne morbidnosti dogodile upravo uzrokovane covjekovim i samo covjekovim postupcima.
Da svaki covjek zdravo zivi i da prije nego sto nesto uradi preispita sve moguce posljedice svog cina puno bi ljepsi bio zivot na zemlji.
Usput:

Drvored u Njemackoj,kada su doznali za znacenje ovih rijeci ispisanih sa polozajem drveca,njemacka vlada ih je odlucila posjec,drvece je opet izraslo.
Image
Evo jos nesto zanimljivo za oci:
http://eldarislam.blogger.ba/arhiva/?start=63
:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#28 Re: Priče i pripovijedanja

Post by arzuhal »

just_think wrote:
just_think wrote:Misljenje ne moze biti misljenje ako taj neko ih temelji na dezinformacijama kao sto si se ovdje provalio: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 0#p4852046

Zato knjige u ruke, pa kad naucis onda iznosi svoja misljenja, ajd vozdra, smaras.
bijela wrote:
just_think wrote:
Zato knjige u ruke, pa kad naucis onda iznosi svoja misljenja, ajd vozdra, smaram.
:thumbup:
Ah ko se to nervira pa mi slova podmece. Hajd kad drukcije ne znate pa ste primorani na taj nacin, znam kako vam je. :-D

:thumbup:
Pazi nešto...Ako čovjek (@mali Ninja) otvori temu o pričama (temu na kojoj bi se napisala neka priča, neko kazivanje koje je neko čuo pa mu se svidjelo, zapamtio od svog djeda ili pročitao negdje, pa da podijeli to ovdje), hikajama, pripovjedanju, usmenim predajama koje uopće i ne moraju imati faktografsku podlogu i bile čista fikcija (a i ne mora), ali koje mogu imati neku pouku ili su bile pričane tek da nasmiju ili bar nasmiješe nekoga, a ti navališ na tu temu kao da je to ne-znam-ti-šta i zaspeš je postovima koji su totalni offtopic, onda se nemoj čuditi što će ti neko i podmetnut slovo o smaranju...Ima, brate, na ovom forumu ljudi koji su ateisti/agnostici i čije poštenje u diskusijama i pokazani odgoj, obrazovanje, poznavanje i općih i specifičnih stvari i oblasti (i tako mnogo dalje) veoma poštujem, cijenim i uvjeren sam da bih se sa takvim ljudima mogao rahat i ispričat i naradit posla, nego sa masom vjernika koji bi me utušili neki stvarima.
Jel samo zato što je ovo tema o pričama koje imaju vjersku podlogu - treba razvalit, srušit temu bezveznom pričom? Eno, na pdf Filozofija ima tema ''Bajke'', pa ne znam ikog da je došao sa stavom da su bajke izmišljene stvari, gluposti, laži, itd. Mislim, halo ba!

Stoga, viteže smjeli..prištedimo malo naše živote..

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#29 Re: Priče i pripovijedanja

Post by Chmoljo »

Razlog čišćenja teme...

Forum nije propovjedaonica o ličnim svjetonazorima, a pogotovo ne mjesto gdje se svoji nameću drugima. To je milion puta dosad rečeno. U redu je raspravljati o nečemu u okviru teme, ali se nažalost sve te rasprave na kraju svedu na ima Boga, nema Boga. Ovo takva tema NIJE, kao i većina ostalih.

:zoka:

P.S. just_think, ima li teme da je nisi upropastio? Kada dobiješ trajni ban, vjerovatno ćeš se preneraziti i upitati zašto si ga dobio i svi će biti krivi osim tebe...

Ovdje ti ponavljam, nemoj više nešto slično da radiš. O ovome nema rasprave.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#30 Re: Priče i pripovijedanja

Post by HZArnel »

Chmoljo wrote:Razlog čišćenja teme...

Forum nije propovjedaonica o ličnim svjetonazorima, a pogotovo ne mjesto gdje se svoji nameću drugima. To je milion puta dosad rečeno. U redu je raspravljati o nečemu u okviru teme, ali se nažalost sve te rasprave na kraju svedu na ima Boga, nema Boga. Ovo takva tema NIJE, kao i većina ostalih.

:zoka:
ma nek' si obriso,svaka cast i ja sam sukrivac :D iako sam se bas potrudio oko zadnjeg posta :mrgreen:
Obecajem necu vise :wink:
a sad jedna zanimljiva pricica:
Kada ovih deset ukrasa nestane sa zemlje ocekuj Sudnji dan



U smrtnoj bolesti, dolazi melek Dzibril a.s., melek koji je bio zaduzen za dostavljanje objave Poslaniku a.s., pa Muhammed s.a.v.s. ga pita: "O, Dzibrilu, hoces li silaziti na Zemlju poslije moje smrti?" Znaci, Muhammed a.s. pita meleka koji je zaduzen za dostavljanje objave, da li se njegova misija na Zemlji zavrsava zavrsetkom objave, odnosno smrcu Poslanika s.a.w.s.. "Da", odgovori Dzibril. "Sici cu na Zemlju deset puta kako bi sa Zemlje podigao deset ukrasa."Sta ces podici, Dzibrilu!"



"Prvo sto cu podici sa Zemlje je ljubav iz ljudskih srca."Ljudi se medjusobno nece voljeti niti ce se uvazavati i svoje odnose ce uredjivati samo na razini medjusobnih interesa.-



"Drugo, podici cu bereket sa Zemlje."Ljudi ce imati razlicita meterijalna, dunjalucka dobra, ali u tome nece imati bereketa. I mi danas imamo mnogo vise materijalnih dobara nego sto su imali nasi ocevi ili nasi djedovi, nase majke i nene. Ali, u isto vrijeme, u tome sto imamo nemamo bereketa. Isto kao sto nemamo bereketa u vremenu, jer mi danasnji muslimani nemamo vremena jedni za druge. Svi negdje zurimo,a nemamo vremena jedni drugima da pomognemo, odnosno jedni drugima da priteknemo u pomoc.-



"Trece, podici cu samilost od rodbine."Rodbina se nece medjusobno paziti, nece se voljeti, nece se uvazavati, nece se obilaziti, pa cak se nece ni poznavati. Stalno cemo se iznova upoznavati onda kada dodjemo na dzenazu jedni drugima. I onda cemo obecavati kako nam se to vise nece desavati, kako cemo mi koji ostajemo u zivotu jedni druge posjecivati i ta obecanja ostaju do sljedece dzenaze.-



"Cetvrto, podici cu stid od zena”.Zene se nece plasiti Allaha dz.s. niti ce se plasiti bilo koga od ljudi. –



"Peto,podici cu darezljivost od bogatasa." Oni koji budu imali imetak, taj imetak nece trositi na Allahovom putu. U mnogim akcijama koje smo mi vodili i vodimo, nisu ucestvovali bogati Bosnjaci, pojedinci i firme. Ne zele da ucestvuju i misle kako taj imetak, kojim ih je Allah iskusao, pripada samo njima i kako samo oni za to imaju zaslugu. Zaboravljaju da ce jednoga dana sve to morati ostaviti. Jer Poslanik s.a.w.s. u hadisu kaze: -"Ti od dunjaluka imas samo ono sto pojedes i prodje kroz tebe."Jer ono sto ne pojedes, sto imas od hrane u zamrzivacima, friziderima, u spajzima, u podrumima, to ne pripada tebi, to pripada drugom... "Ili ono sto obuces pa poderes." To pripada tebi. Ono cak sto oblacis, pa ne poderes, ne pripada tebi, jer ce to opet neko drugi koristiti, -"...ili das trajnu sadaku. To vjecno ostaje." Zaboravljaju da onda kada se odvoji dusa od tijela, da sa sobom nista covjek nece moci da ponese osim svojih dobrih djela, ono sto je dao kao sadaku. Cak gassali, oni koji gasule umrlog, ne dozvoljavaju da na sebi odnese i one haljine u kojima je bio kad je umro. I njih mora ostaviti na dunjaluku, osim sehida koji sa sobom nose odjecu u kojoj su postigli sehadet.-



"Sesto, podici cu strpljivost od fukare, strpljivost od siromaha",pa ce pribjegavati onome sto je Allah dz.s. zabranio.-



"Sedmo, podici cu pravednost od vladara", oni koji ce u predizbornim kampanjama imati silna obecanja, a nakon toga zaboraviti sve sto su obecali.-



"Osmo, podici cu skrusenost i poboznost od uleme." Od onih koji tumace islam. Mi zivimo u vremenu u kojem mnogi pojedinci tumace islam na razlicite nacine. Ali, vecina njih nisu ubedljivi u svom tumacenju. Zbog toga sto postoji kontradikcija izmedju nasih rijeci i nasih djela.-



"Deveto, podici cu Kur'an iz Mushafa." Kako se Kur'an moze podci iz Mushafa? zar nas ulema ne uci da nema sumnje niti u jedan harf, niti u jedan hareket (vokal). Pa kako ce onda Kur'an biti podignut? Ostat ce Kur'an, odnosno Mushaf napisan i nece biti sumnje niti u jedan harf, ali ce sadrzina Kur'ana biti podignuta, jer ce se mnogi Bosnjaci danas hvaliti koliko razlicitih stampi, izdanja Mushafa imaju u svojim regalima i kako su boje Mushafa prilagodili svojim regalima i vitrinama. A u isto vrijeme, na Mushafe je pala prasina i Bosnjaci i Bosnjakinje ih i ne doticu. Znaci, bit ce podignuta sadrzina Kur'ana, jer ljudi nece zivjeti po Kur'anu , po kur'anskim propisima, -



"...i deseto, podici cu iman iz ljudskih srca", ljudska srca ce ostati prazna, bez vjere, imana.
Ovo je jedna od meni najdrazih :)
just_think
Posts: 118
Joined: 28/11/2010 23:57

#31 Re: Priče i pripovijedanja

Post by just_think »

@arzuhal i Chmoljo

Pa upravo ta prva prica koju je postavio "mali Ninja" je nametanje vjere nad pripadnikom druge vjere, zato sam zatrazio da se takve poruke trebaju sankcionisati, dok u ostalim pricama nije toga bilo. Ako je tebi i drugima nametanje vjere u redu sami se opisujete sta ste. Ali nazalost niko nije sankcionisao doticnog postavljaca teme.

A te ostale price sto se postavljaju, ako se vec postvljaju onda valjda oni koji ih postavljaju i misle da imaju neku pouku trebaju znati koliko te fiktivne price autenticno opisuju realnost, ali uzeo sam jednu i analizirao (tebi je to offtopic) i jasno se vidjelo da veze sa opisom realnoscu nemaju, a ljudi uzivaju u toj fikciji misleci da ona opisuje realnost. Ali to nije ni bitno koliko je ono u prvom pasusu sto sam napisao i gdje je ucinjena nepravda nametanjem vjere. A te opise "viteze" i slicna furanja za sebe ostavi i ne podmeci drugima.

Ako vi slozeniju diskusiju zovete upropastavanje teme onda se vidi koliko postujete slobodu govora svih i koliko uopste znate sta je diskusija kad ocekujete odgovore koje vama odgovaraju ruseci ravnopravnost slobode govora. Svaka vam cast, ali nisam iznenadjen, "kakva drzava takvi i ljudi".
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#32 Re: Priče i pripovijedanja

Post by travar »

:lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#33 Re: Priče i pripovijedanja

Post by Chmoljo »

just_think wrote:@arzuhal i Chmoljo

Pa upravo ta prva prica koju je postavio "mali Ninja" je nametanje vjere nad pripadnikom druge vjere, zato sam zatrazio da se takve poruke trebaju sankcionisati, dok u ostalim pricama nije toga bilo. Ako je tebi i drugima nametanje vjere u redu sami se opisujete sta ste. Ali nazalost niko nije sankcionisao doticnog postavljaca teme.

A te ostale price sto se postavljaju, ako se vec postvljaju onda valjda oni koji ih postavljaju i misle da imaju neku pouku trebaju znati koliko te fiktivne price autenticno opisuju realnost, ali uzeo sam jednu i analizirao (tebi je to offtopic) i jasno se vidjelo da veze sa opisom realnoscu nemaju, a ljudi uzivaju u toj fikciji misleci da ona opisuje realnost. Ali to nije ni bitno koliko je ono u prvom pasusu sto sam napisao i gdje je ucinjena nepravda nametanjem vjere. A te opise "viteze" i slicna furanja za sebe ostavi i ne podmeci drugima.

Ako vi slozeniju diskusiju zovete upropastavanje teme onda se vidi koliko postujete slobodu govora svih i koliko uopste znate sta je diskusija kad ocekujete odgovore koje vama odgovaraju ruseci ravnopravnost slobode govora. Svaka vam cast, ali nisam iznenadjen, "kakva drzava takvi i ljudi".
kako rekoh, nema diskusije. ti uživaj u Skandinaviji i pusti Balkance da se valjaju u cenzuri i blatu. vidimo se za mjesec.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#34 Re: Priče i pripovijedanja

Post by arzuhal »

Posla tako jednom mongolski vođa Temudžin, poznatiji od milja kao Džingis Kan, malu delegaciju, koja se sastojala od dvojice njegovih ljudi i jednog prevodioca, muslimanskom vladaru pokrajine Havarizm, u Perziji. Oni došli i zatražili, u ime Džingis Kana, da mongolska vojska prođe jednim graničnim dijelom te pokrajine, bez sukoba sa muslimanima. Džingis Kan nije nikad imao namjeru da ratuje protiv muslimana Havarizma, čak je i podsticao trgovačke odnose sa Havarizmom, želeći miran život sa tom pokrajinom.
Eh, sad...ima onih koji vele da tu delegaciju Džingis Kan nikad nije ni poslao, nego da su oni otkriveni kao špijuni, u jednoj trgovačkoj karavani...
Bilo kako bilo, jedno je sigurno: šah Havarizma je skroz zaboravio neke stvari, a bit će i da ih nikad nije ni znao, pa je, onako oholo i vlastodržački samoljubljivo, naredio da se prevodiocu odrubi glava, a dvojici Mongola obrije brada i da se, kako je izvoljevala Njegova Ufurana i Slijepa Šahost, Mongoli maršnu, poniženi i osramoćeni, u Zanzibar. Odnosno u Mongoliju.
Jedna od najvećih sramota tog doba i podneblja je bilo takvo brijanje brade.
Ovi Mongoli se vrate svom Kanu i sve mu reknu kako je bilo. A on ih fino sasluša, po tabijatu.
Džingis Kan brzo sazove qutlaj i namah donese plan: sravniti Havarizm i sa nebom i sa zemljom, poklat što se imadne poklat, silovat, popalit. Svi se Mongoli slože da je plan razborit.
Kako skontaše, tako i učiniše: Havarizm, koji je obuhvatao ogromno prostranstvo današnjih dijelova Irana, Iraka, Turkmestana i još bruku toga, davio se u krvi. Klali Mongoli narod, malo je kazat.
Onaj šah Havarizma razgulio bježat, da sebe spasi, kad već nije narod znao spasit, pa skončao kao bijednik na nakom otočiću u Kaspijskom moru...Nije to ništa, valjat će njemu i račun polagat, jednog Dana koji je blizu.
Al, dobro...Počelo je. Kasnije će Džingin unuk, Hulagu Kan, djedovom inercijom, sastaviti najveću vojsku Mongola i poravnat i Bagdad: Napunite mi Tigris knjigama grčkih mudraca iz bagdadske knjižnice, da ga prejašem na svom konju...
Ovu rječitost je Hulagu sigurno naslijedio od svog dida koji je, kada je onomad konjem ujahao u centralnu džamiju u Buhari, jezgrovito i fino objasnio uplašenom narodu da je on samo Bič Božji. I da, kao takav, ima namjeru da djela. A volja Božija se ispunjava i uvijek bude, kako na nebu, tako i na zemlji.
Ah, da...Kada je Hulagu prošao kroz Bagdad, naišao je na jednu skupinu skromno obučenih ljudi, kako se mole. Stao je pred njih i upitao zašto ne bježe. Oni se zbunili:
- Što da bježimo?
- Znate li vi ko sam ja?
- Blage nemamo...
- Ja sam Hulagu Kan, veliki vođa Mongola!
- Nismo imali pojma, fakat...a znaš li ti, veliki vođo, čiji je ovo mezar?
- ?
- Abdul-Kadira Džejlanija, potomka našeg Pejgambera, alejhi-salatu we-selam, i sultana Allahovih evlija! Zato budi tiho....

Hulagu zašuti i naredi vojsci da produže dalje, ne dirajući nijednog od tih čudnih ljudi...

Iza toga prođe oko 700 godina. I mene na ovo sve podsjeti jedan morski pas iz Crvenog mora, što znanstvenicima zadaje glavobolju: šta je njemu pa da počne, posve neprirodno i za svoju narav čudno, otkidat dijelove tijela, tamo nekim, njemu posve nepoznatim, njemačkim i ruskim kupačima, u jednoj muslimanskoj zemlji?
A smio bih se zaklet da se neki predak, tog istog morskog psa, sklonio Musau, alejhi-selam, s puta, a sručio na Firaunovu vojsku. U Crvenom moru koje zapljuskuje i prema Meki, i prema Sinaju...
I da ima još nekih, čudnih ljudi, koje ne bi dirnuo :) .
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#35 Re: Priče i pripovijedanja

Post by mali Ninja »

zar niste htjeli napisati nijednu hićaju povodom ašure :-)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#36 Re: Priče i pripovijedanja

Post by bijela »

mali Ninja wrote:zar niste htjeli napisati nijednu hićaju povodom ašure :-)
ima li bolje od ove :D
Ahmmed wrote:Sretnem jutros komšinicu, vrlo osebujnu stariju hanumu :) Pita ona mene, znam li ja šta je (H)ašura....Znajući da ću dobiti osebujan odgovor, kažem joj da baš i ne znam, te je zamolim da mi ona pojasni. A ona će meni ovako:"Eh, znaš,bio jedan pejgamber, zvao se Nuh....On ti je onaj što je napravio veliki čamac,pa u njeg naredo konja, krava i kokoški...pa,utovario pšenice, kukuruza, ječma,krompira :-)šljiva i lubenica :-) ...." Pitam je ja zbog čega je to uradio, a ona odgovara: " Pa, taj narod što im je Nuh bio pejgamber,nedokazan bio, nije im se ništa moglo dokazati...I Allah dadne veliku vodu, te ti Nuh skupi nešta insana, hajvana, voćki i žita,. te u taj čamac, da se sačuvaju od velike vode. A žena mu bila, da prostiš,velika nedokazna rospija, nije htjela sa njim u čamac i voda je poklopila" Suzdržavajući smijeh, pitam je zna li što se pravi hašura...Kaže ona: "Pa, da se zasladimo" :lol: :lol:

A vrhunac njenog pojašnjenja,jeste sljedeća rečenica: " I na ovaj dan Srbi su ubili Poslanikovog unuka, hazreti Huseina..."Ja, potpuno šokiran, jedva se suzdržavajući da ne umrem od smijeha, pitam je otkud sad Srbi u cijeloj priči.A ona će: "Pa, ja ko će drugi Huseina ubiti" :-) :-)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#37 Re: Priče i pripovijedanja

Post by mali Ninja »

aahahahhahahahhahahaha joj tu sam tražio da se pošteno nasmije, ovo je prošlogodišnja :D :D :D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#38 Re: Priče i pripovijedanja

Post by BHF_Manijak »

Moze li neko postaviti pricu o sinu koji je ubio svoju majku na nagovor sejtana la`netullahi alejh, majcino srce je morao pokloniti sejtanu...Dugo trazim tu hicaju, a eto ne da mi se da je nadjem! :(
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#39 Re: Priče i pripovijedanja

Post by mali Ninja »

čini mi se da je išla:
djevojka jednog mladića zatražila da joj dokaže ljubav, i zatraži mu majčino srce, on ode kući, ubi majku i iščupa joj srce. idući putem, spotace se i pade, a majčino srce progovori "jesi li se udario sine"?


ako na tu mislis.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#40 Re: Priče i pripovijedanja

Post by BHF_Manijak »

mali Ninja wrote:čini mi se da je išla:
djevojka jednog mladića zatražila da joj dokaže ljubav, i zatraži mu majčino srce, on ode kući, ubi majku i iščupa joj srce. idući putem, spotace se i pade, a majčino srce progovori "jesi li se udario sine"?


ako na tu mislis.
Jeste, to je ta, samo imas li je u "punoj verziji"?!Dakle kompletnu pricu kako je isla?
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#41 Re: Priče i pripovijedanja

Post by WipeOut »

Zena koja govorase samo Kur'an

Jedna starija žene sjeđaše ispred drveta. Bijaše na putu za hadž. Hazreti Abdullah ibn Mubarek prolaziše tim putem. Također smjeraše zijaretiti Bejtullah, obaviti hadž, te posjetiti mezar hazreti Pejgambera, alejhisselam. Vidjevši ovu ženu, veoma uznemirenu i potresenu, obrati joj se:



Abdullah: “Esselamu alejkum ve rahmetullah!”

Žena: “ ‘Selam! Mir vama!’ Riječi su od samilosnog Gospodara.” (36:58.)

Željela je reći da na selam ustvari odgovara sam Allah, Najuzvišeniji. Dalje reče: “Koje Allah zabludi prepusti, takvi uputitelja neće ni imati.” (7:186.) Željela je reći da je zalutala s puta.

Abdullah: “Odakle dolaziš?”

Žena: “Hvaljen neka je Onaj Koji je noću prenio Svoga roba iz Hrama Svetoga do Hrama Najudaljenijega.” (17:1.) Željela je reći da dolazi od Mesdžidul Aksaa.

Abdullah: “Koliko dugo si ovdje?”

Žena: “ ‘tri noći...’ ” (19:10.)

Abdullah: “A šta je s hranom?”

Žena: “ ‘i Koji me hrani i poji...’ ” (26:79.) Na ovaj ili onaj način, Allah je taj Koji joj hranu obezbjeđuje.

Abdullah: “A ima li gdje vode za abdesta?”

Žena: “a ako vode niste našli, tada rukama čistu zemlju dotaknite i lica vaša i ruke vaše potarite.” (4:43.) Željela je reći da čini tejemum, budući ne može pronaći vodu.

Abdullah: “Evo ti nešto hrane. Uzmi.”

Žena: “postite do noći.” (2:187.) Željela je reći da posti.

Abdullah: “Ovi nije mjesec ramazana.”

Žena: “A onaj ko s draga srca kakvo dobro učini, pa Allah je zbilja zahvalan i sveznajući je!” (2:158.) Dakle, posti nafilu (dobrovoljni post).

Abdullah: “Dozvoljeno je prekinuti post kada je osoba na putu.”

Žena: “A znajte, bolje vam je da postite.” (2:184.)

Abdullah: “Govori kao što ja govorim.”

Žena: “on (čovjek) ne izgovori ni jednu riječ a da kod njega nije pratilac pripravljeni!” (50:18.) Željela je reći da budući je svaka čovjekova izgovorena riječ motrena i zabilježena, iz opreza govori samo riječima Kur’ana časnoga.

Abdullah: “Kojemu plemenu pripadaš?”

Žena: “I ono o čemu ti znanja nemaš – ne slijedi, jer, zbilja i za sluh, i za vid, i za razum – za sve pitan će čovjek biti!” (17:36.) Željela je reći da gubiš snagu interesirajući se za stvari o kojima nemaš znanja a koje te se ne tiču.

Abdullah: “Halali mi! Nema sumnje da sam pogriješio.”

Žena: “ ‘Danas vama prijekora neće biti, Allah će vama oprostiti.’ ” (12:92.)

Abdullah: “Da li bi željela putovati na mojoj devi i sustići svoju karavanu?”

Žena: “A što od dobra vi učinite, za njeg Allah zna!” (2:197.) Željela je reći da ako učiniš to dobro djelo za mene, Allah će ti nadoknaditi.

Abdullah: “Onda, zajaši je.” Rekavši ovo povuče svoju kamilu na zemlju natjeravši je da sjedne.

Žena: “Ti reci vjernicima da obore svoje poglede!” (24:30.)

Abdullah shvati poruku i pogleda ustranu. Dok se žena penjaše, kamila se prope a njene halje zaglaviše među sedlom, pa reče: “A zlo koje vas pogodi zbog stečevine je ruku vaših.” (42:30.) Drugim riječima, sama je privukla Abdullahovu pažnju.

Hazreti Abdullah shvati o čemu se radi pa priveza noge deve i zategnu kaiševe od sedla. Čestitala mu je na bistrini i sposobnostima riječima: “I Mi smo u tome razbor Sulejmanu darovali.” (21:79.) Kada se putovanje trebalo nastaviti, žena prouči ajete koji se preporučuju proučiti prije polaska na put: “ ‘Slavljen nek’ je Onaj Koji nam je njih potčinio, mi ih bez njega ne bismo mogli uza se imati, i mi ćemo se svome Gospodaru doista vratiti!’ ” (43:13.)

Hazreti Abdullah ibn Mubarek držaše uzde kamile. Počeše pjevušiti poznati arapsku pjesmu koju pjevaše putnici, te ubrza korak.

Žena: “ ‘U svom hodu smjeran budi i glas svoj ti obori.” (31:19.)

Hazreti Abdullah je shvatio. Usporio je i stišao svoj glas.

Žena: “Stoga vi učite ono što vam je lahko iz Kur’ana!” (73:20.) Željela je reći da umjesto da pjevuši pjesmu Huddi, bolje mu je učiti (izgovarati) Kur’an.

Hazreti Abdullah poče učiti Kur’an.

Žena posta zadovoljna i reče: “I samo pametni Opomenu prihvataju.” (2:269.)

Nakon što je učio Kur’an neko vrijeme, hazreti Abdullah upita ženu da li je udata, da li joj je muž živ: “Imaš li muža?”

Žena: “O vjernici! Ne pitajte o stvarima koje vam, kad vam se objasne, zlo donose!” (5:101.)

Željela je reći da joj nije prijatno govoriti o tome, što je ukazivalo da joj je muž umro. Konačno, stigoše karavan.

Abdullah: “Imaš li sinova ili roda kakvog u ovoj karavani?”

Žena: “Bogatstvo i sinovi nakit su života ovosvjetskoga.” (18:46.) Željela je reći da su joj sinovi u toj karavani te da jednome od njih karavana daje naknadu za rad.

Abdullah: “Šta ti sin radi za karavanu?” Želio je time saznati nešto čime će ga lakše prepoznati.

Žena: “i putokaze; a i po zvijezdama zapućuju se oni.” (16:16.) Željela je reći da je on vodič karavane.

Abdullah: “Možeš li mi reći njihova imena?”

Žena: “A Allah je Ibrahima uzeo za prijatelja.” (4:125.) “A s Musaom Allah je, doista, razgovarao!” (4:164.) “ ‘O Jahja! Prihvati se Knjige snagom svom!’ ” (19:12.) Ovim ajetima, žena ga obavijesti da se njeni sinovi zovu Jahja, Ibrahim i Musa.

Abdullah zazva njihova imena i trojica mladića odmah dođoše.

Žena (obraćajući se sinovima): “ ‘pošaljite jednog od vas u grad sa ovim vašim srebrenjacima, neka vidi u koga je hrana najčistija i neka vam donese opskrbu od njega.’ ” (18:19.) Drugim riječima, rekla im je da nahrane hazreti Abdullaha.

Kada je hrana donesena, rekla je Abdulahu: “ ‘Jedite i pijte, zadovoljni nek’ ste za ono što u danima minulim uradiste!’ ” (69:24.) Uz ovaj ajet prouči i drugi kojim izrazi svoju zahvalnost za ljubaznost i svo dobro koje joj učini: “Zar je nagrada za dobro nešto drugo doli dobro?!” (55:60.)
* * *

Njihov razgovor završio se ovim ajetom. Ženin sin obavijestio je hazreti Abdullaha ibn Mubareka da njegova mati govori ovim načinom, tj. koristi isključivo ajete časnoga Kur’ana, već četrdeset godina.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#42 Re: Priče i pripovijedanja

Post by amoninan »



Kratko predavanje šejha Megamisija o događaju koji se dogodio za vrijeme halife Omera ibn el-Hattaba r.a.....
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#43 Re: Priče i pripovijedanja

Post by BHF_Manijak »

Moze li neko postaviti pricu o Isau i mladicu, isli su na putovanje, pa je mladic krisom pojeo pogacu a nije isau htio kasnije to priznati..Tako nesto slicno, pa bio bih zahvaln da to neko postavi ako skonta o kojoj prici je rijec! :)
User avatar
Julistana
Posts: 110
Joined: 22/05/2010 14:15

#44 Re: Priče i pripovijedanja

Post by Julistana »

BHF_Manijak wrote:Moze li neko postaviti pricu o Isau i mladicu, isli su na putovanje, pa je mladic krisom pojeo pogacu a nije isau htio kasnije to priznati..Tako nesto slicno, pa bio bih zahvaln da to neko postavi ako skonta o kojoj prici je rijec! :)
Putovao Isa a.s. sa jednim čovjekom pa pošto silno ogladniše i dođoše u blizinu nekog sela Isa
mu reče davši mu nekoliko novaca: Idi i nabavi nam nešto za jelo!

Čovjek ode a Isa se pripremi za namaz i poče da klanja. Kada čovjek dođe donese sa sobom tri pogačice i sjede isčekujući da Isa završi svoj namaz, a kako mu se to čekanje odulji on pojede jednu pogaču.
Isa je, kada je čovjek dolazio, primjetio da on nosi tri pogače, a kada završi namaz vidje da
imaju samo dvije te on upita čovjeka: Gdje je ona treća pogačica?
Čovjek odgovori: Samo dvije pogače sam donio!

Onda oni pojedoše te dvije pogače i krenuše dalje. Kasnije naiđoše na krdo gazela koje su pasle travu i Isa pozva jednu gazelu koja im odmah sama dođe. Oni je zaklaše i jedoše koliko im je bilo potrebno, pa onda Isa reče tom čovjeku: Tako ti onoga koji ti je omogućio da vidiš ovo čudo, reci mi ko je pojeo onu treću pogaču?
Čovjek odgovori: Samo dvije pogače sam donio!

Oni krenuše dalje i dođoše u neko selo a Isa pozva Uzvišenog Allaha da im dadne nekog ko će ih izvijestiti o tom selu. Allahovim izunom i moći jedna cigla progovori i izvijesti ih o svemu što je Isa pitao i htjeo da zna. Čovjek koji putovaše s njim se čudio svemu tome, a Isa ga opet upita? Tako ti onoga ko ti je dao da vidiš ovo čudo, reci mi ko je pojeo onu treću pogačicu? Čovjek opet odgovori: Samo dvije pogače su bile!
Nakon što su krenuli dalje naiđoše na jednu rijeku a Isa uze čovjeka za ruku i pređoše preko
rijeke hodajući po površini vode. Čovjek začuđeno uzviknu:
Subhanallah!
Isa ga i tada upita za onu treću pogaču, a čovjek opet jednako odgovori da su samo dvije
pogače i bile!
Idući dalje naiđoše na napušteno selo, a na sred sela tri velike gomile pijeska. Isa tada reče: -
Sa Allahovim izunom budi zlato!

Na veliko čuđenje tog čovjeka sve tri hrpe pijeska se pretvoriše u tri hrpe zlata, a Isa dalje reče: Jedna hrpa meni, jedna tebi, a treća onom ko je pojeo onu treću pogaču! Tada čovjek uzviknu: Ja sam pojeo onu treću pogaču! Isa mu dade sve tri hrpe zlata i napusti ga te ode svojim putem, a čovjek ostade ne znajući kako toliko zlato da ponese sa sohom.

Tuda naiđoše tri čovjeka, razbojnika, pa kada ga vidješe sa tim zlatom ubiše ga kako hi sve uzeli sebi. Onda jednog između sebe poslaše u susjedno selo po hranu, a kada on ode reče jedan od one dvojice što ostadoše drugome:
- Kada onaj dođe ubićemo ga i svo zlato podijeliti između nas dvojice!
- Drugi razbojnik se odmah složi s tim.

Što se tiče onog trećeg, on ode razmišljajući kako da se riješi svojih ortaka. Tako odluči da u hranu koju im donese stavi otrova, pa kada je njih dvojica pojedu da se otruju. On tako uradi, donese hranu, a ova dvojica ga po dogovoru ubiju a zatim pojedu onu otrovanu hranu pa i njih obojica umru!!
Kasnije Isa ponovo tuda naiđe pa kada ih četvoricu ugleda kako mrtvi leže oko onog zlata reče:

"Ovako dunjaluk postupa sa onima koji se samo za dunjaluk bore" !
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#45 Re: Priče i pripovijedanja

Post by BHF_Manijak »

Hvala to je ta! :thumbup: :)
User avatar
Muminka
Posts: 64
Joined: 03/06/2010 17:53

#46 Re: Priče i pripovijedanja

Post by Muminka »

Bio jednom jedan stari čovjek koji je svakog jutra šetao morskom plažom. Jednog dana je ugledao dječaka koji je pažljivo podigao nešto i bacio u more. Zovnuo ga je i rekao : "Dobro jutro dječače, šta radiš tu?" Dječak se uspravio i odgovorio : "Bacam zvijezde nazad u more. Oseka je, a i sunce prži. Ako to ne uradim umrijeće." "Ali mladiću, da li je tebi jasno da se plaža kilometrima i kilometrima proteže. I posvuda leže morske zvijezde. Nemoguće je da ih sve spasiš i to što radiš nema nikakvog smisla." Dječak je učtivo saslušao čovjeka, sagnuo se, podigao jednu zvijezdu i bacio je u more smiješeći se: "Ali za ovu zvijezdu ima smisla." :)
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#47 Re: Priče i pripovijedanja

Post by no_crnjak »

jeden prilike Poslanik s.a.v je drzao hutbu...i kako bi se doticao raznih tema...taj put je pricao o govoru i o ljudskom jeziku...naslonivsi se na zid,tako dugo je ponavljao "cuvajte se jezika,cuvaj te se jezika,cuvajte se jezika...." da su ashabi pomislili u jednom trenutku da je On zaspao....
User avatar
kewser
Posts: 6
Joined: 23/05/2011 14:46
Contact:

#48 Re: Priče i pripovijedanja

Post by kewser »

IBLISOVE OMCE

„Moja je Bahra dobra zena, mnogo dobra. Pazila me je kao malo koja zena svog muza...Znas, da oprostis, hafize, ja nisam bio najbolji. To me je uvijek mucilo. Htio sam se popraviti, promijeniti, biti joj bolji muz, ali nekako nisam mogao. Dolazio sam joj pijan, uprljan, svakakav... I u sitne sahate, kad se ono cuju samo daleki glasovi noci...“
Uzdisao je i jednom rukom trljao drugu, zbunjen hafizovim mirnim pogledom koji mu je otvarao sve otvore duse, pred kojim nije mogao sakriti nista.
„I te veceri sam dosao kasno, pijan, jedva sam stajao na nogama...A ona me je cekala, nikada nije lijegala dok ja ne dodjem, i nikad nije na me dizala glas. „Sta to , bolan, radis od sebe?“, govorila je tiho, da joj glas ne ode dalje od kuce, i uvodila me unutra, skidala mi kaput, raspremala me i vodila do postelje.
„Ne prilici tebi da tako radis, Bog te nije za to stvorio!“
Tako mi je govorila. Znas, ona je iz dobre porodice, vakat joj ne prolazi. Ni rani sabah. Znas, Ni rani sabah joj ne prolazi...“
Hafiz nije skidao pogled s njega, nije se ni micao, samo bi ponekad, rijetko, trepnuo ocima. Taj pogled imao je neku narocitu snagu i cudnu moc, pa su rijeci izlazile iz srca same od sebe.
Hamid se desnom rukom drzao za kaziprst lijeve ruke, bojao se da ostane tako, ne drzeci se ni za sta.
„ I te sam veceri dosao pokasno, pijan, brate hafize, da oprosti tvoj hifz i tvoja ucenost, pijan sto' no kazu k'o trijeska, i kad me Bahra opet tiho uvela unutra, ja sam u sebi osjetio stid... Svega me obuzeo stid od tog dobrog Bozijeg roba, od tog meleka u ljudskom suretu.
„ Sta to , bolan, radis od sebe? Nije to tebi prilicno tako!“, govorila je ona i raspremala me brzo, bojeci se da se ne svalim na krevet onako u odjeci. A ja sam vec tonuo u dubinu, u neku provaliju mracnu.“
„Ispricaj mi sve kako je bilo, svaki detalj. Nemoj mi izostaviti nista. Zelim da znam svaku pojedinost.“
„Sve cu ti ispricati, hafize, sve... Samo mi je tesko kazivati, sve to u meni opet ozivi, pa se znas, nekako uzrujam. Jezivo je to, hafize, bilo; mnogo jezivo. Strasno. I. Pravo da ti kazem, ne bih ti ni mogao nista propustiti, jer je sve tako snazno, bode u oci, namece se pa se i ne moze propustiti...“
Hafiz je gledao mirno i lagahno klimao glavom.
„Te noci sanjam:prema meni ide nesto, sad golemo, sad malo; sad rutavo, sad glatko; sad debelo sad tanko, ne znam ni kako da ti to kazem, sve mijenja oblike. Ide i priblizava se tako meni, a oci mu kao u macka, crvene i kao uzagrene vatrom. U meni strah, narastao golem, a noge mi sve manje, drhtim, brate, k'o jasika.
„Stani“,-drekne iz mene strah, i ono stade.
„Ko si ti?“,- upitam, a srce mi udara k'o kanta.
„Ja sam Iblis!“,-rece mi on i stade.
Biva djavo, nalet ga bilo! Ja tek tada primjetim da u lijevoj ruci drzi citav naramak nekakvih omci, razlicitih, debelih, tankih, malih, velikih...
„Sta ti je to u ruci?“,-upitam ga i on pogleda u naramak.
„Konopci“,-veli, „Ovako ih svake veceri nosam. Vezujem muslimane da ne ustaju na rani sabah, jer to mene plaho boli, topi me kao maslo...Probada mi moje srce!“
Onda ja medju tim konopcima ugledam jedan – debeo k'o bandera.
„Ovaj je za onog sejha u Jajcu“,-rekne mi on kad ugleda moj pogled na tom konopcu.“Za sejha Mustafu. Svake veceri ga podebljavam, ali sejha jos nisam uspio svezati. Jos uvijek nisam, ali cu uspjeti, iako vec gubim strpljenje...“
Utom ugledam drugi konopac, tanak, tanak, tanak...K'o dlaka. Hah, bas tako-k'o dlaka.
„A taj tanki?!“, -upitam ga i pokazem rukom.
„Ovaj?! On je za tebe!“,-rekne mi on i iskesi se k'o jarac, te poskoci prema meni i scepa me snazno, bol me cijelog prozela. Ja se vrcnuh, vrisnuh, skocih iz kreveta i , koliko su me noge nosile, iscepi iz kuce i onako u dugim , bijelim gacama projurim kroz avliju i skocim u Vrbas na noge...!

Moja je Bahra, znas, Bog joj svako dobro dao, voljela izici poslije sabaha u avliju, mesti je i uredivati, slusati ptice kako pjevaju... Tako je i toga jutra bila izisla u avliju, pa kad sam ja onako, da izvines u bijelim gacama, fijukn'o pored nje i bucnuo u Vrbas, ona pomislila da sam sisao s uma ili, more bit', ograjs'o, pa se prepala, izisla pred ljude koji su se vracali sa sabah-namaza...

Kad me je Redzo Hamedov zovnuo po imenu, ja sam se vec bio umirio, ledena voda Vrbas vec je bila odnijela mnogu jezu i ja sam stajao i uzimao abdest, i neprestano izgovarao Sehadet... Hej, kako dugo nisam uzimao abdest! Od tada nisam propustio ni jednog vakta. Da mi Allah ono oprosti, a ovo u sevap upise. I da mi se onaj davo ni u snu ne pojavi...!“

Mustafa Prljaca
Post Reply