Prica Edine

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#1 Prica Edine

Post by biscanka84 »

VELIKI USPJEH EDINE NA TAMIČENJU UČAČA KUR'ANA U TEHERANU

Piše: Fadila-naša dopisnica iz Australije

Poštovani čitaoci Abdullahove Avlije, ova priča je nastavak priče o Akiki i kurbanu.
Ponekada se događaji smjenjuju takvom brzinom da bi trebalo imati vanzemaljsku moć da ih sustignemo ili propratimo. Tako je i ova priča trebala biti napisana prije Akike.

Glavna ličnost priče je Edina, naša zemljakinja, čestita Bošnjakinja, koja je, elhamdulillah, ponos svih nas.


Mada ovdje treba da predstavim i njenu sestru Eminu, koja ni u čemu nema različitosti od Edine.

Image

Image

Edinu i Eminu prvi put sam srela prije 10 godina u domu njihove majke hadži Razije. Edina je imala 20, a Emina 22 godine.
Sestre su još kao djeca od 4-5 godina bile upućene u čarobni svijet Islama. U tom dobu iskusile su prvi post, prve sure.
Znanje je samo curilo iz njihovih usta, praćene potporom svoje majke, svojom bistrinom zadivljavale su mualime i imame.
Kad je Edina imala 14, a Emina 16 godina, predale su svoje prve Hatme. U džamiji, u kojo je bilo stotine džematlija, nije se čuo ni šapat kad su mlade djevojke svojim učenjem zarobile srca svih slušalaca.

Ovo bi bila sasvim obična priča da nema svoj veoma značajan nastavak.
Godine 1997. je u Australiju došla islamska delegacija da se upozna sa radom islama.
Taj dan ušavši u džamiju u kojoj su majka i dvije sestre podučavale podmladak koji je imao oko 30-ero djece, Delegacija je zastala. Obratili su se sestrama da provjere da li je njihovo znanje dovoljno da podučavaju djecu.
Sestre su proučile zadate sure i dove.
Predstavnici su samo ćuteći pohvalili i otišli.
Nedugo poslije ove posjete sestre su dobile ponudu da se priključe svjetskom takmičenju učenja KUR'ANA u glavnom gradu Teherana.
Sve troškove snosila je vlada pomenute zemlje kao i pratnju djevojaka.
Nažalost, Emina, koja je tek dobila posao administratora u rudarskoj kompaniji, nije mogla da dobije zamjenu da bi se pridružila svojoj sestri.
Tako je Edina u pratnji svoje majke Razije krenula putem časti kao jedina predstavnica cijele zemlje Australije. U njihove pasoše udarena je diplomatska viza.

Image

Na teheranskom aerodromu dočekane su uz visoke počasti delegacije te zemlje. Smještene su u hotel visoke kategorije koji je zakupljen za takmičare iz cijelog svijeta.
Učesnici su bili muškarci i žene, u glavnom kategorija omladine.
Prije početka takmičenja imale su par dana da se upoznaju sa kriterijima kao i učesnicima.
Edina je po nekoliko puta u danu silazila do hotelske recepcije i pitala da li su stigli učesnici iz Bosne. Svaki put su joj govorili da nema niko.
Trećeg dana kad je postavila isto pitanje pokraj recepcije naišao je ministar prosvjete i upitao je zašto se interesuje za tu zemlju. Edina je rekla da je i sama porijeklom iz Bosne.
Ministar je sa žaljenjem rekao da zbog težine ratnih posljedica Bosna neće imati učešće u takmičenju. Sva tužna uputila se svojoj sobi.
Na ulazu u sobu zastala je i prikovala pogled na pločicu na kojoj je pisalo ime, prezime i zemlja koju predstavlja.
Edina je utrčala u sobu, zgrabila flomaster i iznad Australia dopisala Bosna i podebljala.
Na začuđem majčin pogled samo je dodala: »E, biće i Bosne.«
Nekad poslije hodnikom je prolazila delegacija sa ministrom i zastala pred njihovim vratima. Pročitavši dodatni naslov, pokucali su na vrata i upitno pokazali rukom u pravcu pločice.
Edina je sa ponosom rekla da želi da predstavlja dvije zemlje.
Delegatima je zablistao topao osmjeh, ponos i optimizam koji im je Edina ulila. Ocrtavao se na njihovim licima.

Image

Slijedećeg dana 23 zemlje učača uzele su učešće na sceni, svako u svojoj kategoriji. Žiri je pratio samo zvučno u odvojenim prostorijama.
Kada je najavljena zemlja Australija, dodano je i ime zemlje Bosne i jedinstvenim primjerom bilo predstavljeno Edinino ime i njeno porijeklo što nije učinjeno ni sa jednim takmičarom.
Image

Edina, bez trunke treme, pred nekoliko stotina prisutnih, pred medijskom javnošću, pustila je svoj umilni glas i u 8 minuta internacionalnog vremena, proučila svoj dio.
Takmičenje je trajalo 7 dana. Do čekanja rezultata programom je bilo zastupljeno upoznavanje grada Teherana.

Takmičari su imali čast da upoznaju i posjete Teheran i Mashad. Posjetili su i palače Šaha Pahlavija, koji je predsjedavao prije revolucije.

Image
Takođe, revolucionarno mjesto imama Homeinija i mauzolej gdje je sahranjen. Posjetili su razne muzeje kao i dosta mjesta od značaja i interesa ovih gradova.

7 dana poslije proglašeni su pobjednici.

Image

Prozvana je Edina, kojoj je dodjeljena plaketa sa osvojenim devetim mjestom, što je zavidno mjesto s obzirom na brojnost učesnika.

Image

Uz plaketu Edinine ruke su se napunile i drugim poklonima i nagradama.
I pred punom salom i pred očima medija sestrama i njihovoj majci ponuđen je doživotni boravak u Iranu, koji pokriva sve boravišne troškove i nastavak doškolovanja sestara.
Image

Na upit tv novinara da li je razočarana sa devetim mjestom, Edina je sretnog izraza na licu rekla: "Moja nagrada je jednako visoka kao i prvo mjesto. Ovaj nastup mi je jednako visok, upravo je postavio moje srce na prvo mjesto. Zahvaljujem se zemlji Iranu, organizatorima i nadljudskim ponudama. Mi se sretne vraćamo kući gdje nas čeka moja sestra Emina, sa kojom cu da podijelim ovo priznanje.«

Image

Gledam danas Edinu, mladu ženu i majku tek rođene kćerke Dželile, uspješnu direktoricu banke. Gledam njenu sestru Eminu, takođe sretnu majku, kćerku Lejlu i uspješnog advokata.
Dželila i Lejla, dvije male princeze, koje će Inšala slijediti primjere svojih majki i njihove nane hadži-Razije, moje Zulejhe.
Dragi čitaoci, hvala vam na odvojenom vremenu čitanja moje priče. Šaljem vam selame i blistavi osmjeh sreće, sa kojim izražavam zadovoljstvo što sam dio ove familije.

Esselamu alejkum!
catak
Posts: 1
Joined: 06/11/2006 22:32

#2 VELIKI USPJEH EDINE NA TAMIČENJU UČAČA KUR'ANA U TEHERANU

Post by catak »

Svaka cast za pricu, pozdrav biscanki! :-D
BIHBOSNJAK
Posts: 121
Joined: 28/01/2007 10:35

#3

Post by BIHBOSNJAK »

Super,zaista mogu posluziti kao primjer,svojim ponasanjem,skolovanjem sluze na ponos svima nama.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#4

Post by StLouis »

nebih htio ispasti bezobrazan, sve postujem i svaciji uspjeh mi je drag, ali zar nebi bilo bolje da je mlada Emina osvojila zlato ili srebro u veleslalomu, nesto poput Mateje Svet...kada ce bosanci i bosanke kod onolikih prelijepih planina nauciti skijati, pa da s ponosom mozemo reci, eno nas covjek, nasa zemljakinja osvojila nesto..eh kakav potencijal propada :roll: nego valja nama ici u teheran , ali eto, necu vise, cestitke ucacima kurana
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#5

Post by tempora »

StLouis wrote:nebih htio ispasti bezobrazan, sve postujem i svaciji uspjeh mi je drag, ali zar nebi bilo bolje da je mlada Emina osvojila zlato ili srebro u veleslalomu, nesto poput Mateje Svet...kada ce bosanci i bosanke kod onolikih prelijepih planina nauciti skijati, pa da s ponosom mozemo reci, eno nas covjek, nasa zemljakinja osvojila nesto..eh kakav potencijal propada :roll: nego valja nama ici u teheran , ali eto, necu vise, cestitke ucacima kurana
Iz kojeg razloga konkretno bi bilo bolje da je Emina osvojila zlato u veleslalomu? I za koga? I zbog cega? :?
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#6

Post by StLouis »

pa da se mozemo hvaliti kako i mi konja za trku imamo :D za koga, zbog cega...??? :? ma sta ce nama medalje
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#7

Post by Abu FEED el-Castro »

Obično onaj ko ne konta treba sebe da propita ili još bolje upita druge, a ne da se raskalašeno i kabadahijski ponaša, tako je barem kod normalnog svijeta... :-? :-x
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#8

Post by Kwaheri »

@stitch,
da, takmice se u citanju Kur'ana. Citanje Kur'ana, postivajuci pravila je umijece i vjestina. Kiraet ili citanje Kur'ana je disciplina koja se izucava u okviru islamskih nauka, a usko je vezana za samu hermeneutiku Kur'ana. To sto ti o tome pojam nemas, govori o tebi.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#9

Post by Kwaheri »

StLouis wrote:
tempora wrote:
StLouis wrote: nebih htio ispasti bezobrazan, sve postujem i svaciji uspjeh mi je drag, ali zar nebi bilo bolje da je mlada Emina osvojila zlato ili srebro u veleslalomu, nesto poput Mateje Svet...kada ce bosanci i bosanke kod onolikih prelijepih planina nauciti skijati, pa da s ponosom mozemo reci, eno nas covjek, nasa zemljakinja osvojila nesto..eh kakav potencijal propada :roll: nego valja nama ici u teheran , ali eto, necu vise, cestitke ucacima kurana
Iz kojeg razloga konkretno bi bilo bolje da je Emina osvojila zlato u veleslalomu? I za koga? I zbog cega? :?
pa da se mozemo hvaliti kako i mi konja za trku imamo :D za koga, zbog cega...??? :? ma sta ce nama medalje
eto ona izabrala sta je htjela...

sto se ti nisi takmicio, pa da se hvalimo tvojim medaljama?

joj sto ne mogu narende kora :oops:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#10

Post by vatrogasac »

Sura 113
Al-Falaq -- Svitanje
Mekka - 5 ajeta


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Reci: "Utječem se Gospodaru svitanja

2. od zla onoga što On stvara,

3. i od zla mrkle noći kada razastre tmine,

4. i od zla smutljivca kad smutnje sije,

5. i od zla zavidljivca kad zavist ne krije!"


....ma biscanko aferim...ako ima još sličnih priča samo postiraj....ima nas koji razumijemo o čemu je riječ.... 8-)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#11

Post by Abu FEED el-Castro »

A evo pitanje i za STluisa: u čem si ti osvojio zlatnu medalju i proslavio "nas"?! Ili - ikakvu medalju?

nou fens - dzast ask :-?


Mozda si ti pak od onih koji preferiraju "naseg" Deena i njegovu borbu i uspjeh kojim nam je svima osvijetlio obraz, njega i druge deenove, ali eto ja nesto ne mogu da se divim njegovom djelu, a eto s druge strane mi pravo lezi Edina. To kao bošnjak, zapravo musliman. A vjeruj, kao bosanac, isto tako bi me obradovala i sličan uspjeh neke Kristine iz Travnika da ga je postigla u Vatikanu, ili Beču, nebitno, i da se uz to ovako primjerno patriotski ponijela i pripisala dio svog uspjeha svojoj domovini... I tu se onda vidi stvar principa, ideje i morala koji je ova pokazala, i barem se u tome moras sloziti, tako da je ako nista tvoje pitanje s te strane neprimjereno, čuj skijanje, pa eno imamo oni nekakvu fol skijašicu (ne zelim da trosim memoriju na njeno ime), naravno nit je kad sta osvojila nit ce, ali (bar ja nisam čuo) nikad nije nesto zahmetli spominjala bosnu iako niko i ne zna za nju... dobro sad to je i nebitno...



P.S. Znam da deena nisi spomenuo kao primjer ti nego ja, no mislim da ces shvatiti poentu i poredjenje. 8-) pozz
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#12

Post by Maksim »

Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#13

Post by Ahmmed »

Samo sam čekao, kad će početi izrugivanje, iščuđavanje,kad će početi pametovanje....Brrrr.....Kad ovakve komentare pročitam, dođe mi da......ni slova protiv vehabija ne napišem, više nikada :-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#14

Post by Kwaheri »

Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.
eto, ti pocni, ako ne znas nijednog koji je casno predstavio ovu zemlju...
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#15

Post by sabanss »

Cccc... Znao sam da ce se dezurni javiti, mislim da ovo i nije trebalo postavljati na ovaj forum sa obzirom kakva klima vlada...

@Maksim

Imaju nasi fizicari i matematicari prilicnih uspjeha samo sto ti mozda nisi upoznat.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#16

Post by Abu FEED el-Castro »

zena wrote:@stitch,
da, takmice se u citanju Kur'ana. Citanje Kur'ana, postivajuci pravila je umijece i vjestina. Kiraet ili citanje Kur'ana je disciplina koja se izucava u okviru islamskih nauka, a usko je vezana za samu hermeneutiku Kur'ana. To sto ti o tome pojam nemas, govori o tebi.
Bravo zeno, i zaključak je istinit, ja bih jos uz tvoje pojasnjenje dodao: i nije samo cilj usavrsiti tu vjestinu kao takvu nego je to zapravo jedan od načina da se stalnim druzenjem sa Kur'anom (sto je osnovna stvar u praktikovanju ove discipline) zapravo implementira poruka i pouka Kur'ana. A evo Edina je to valjda pokazala svojom praksom, obrazovanjem...


Nazalost zivimo u vremenu gdje svijest, načela, moralne kodekse i manje vise sisteme vrijednosti ne oblikujemo često mi sami, nego uglavnom mediji, reklame i sl. Tako da je mnogo veci uspjeh u očima mnogih biti prvi u Big Brotheru, ili miss Federacije (koja mozda od morala nema ni m) i sl.
Britnie je uzor mnogo vecem broju. Pa i Šako Polumenta vjerovatno ima vise pristalica od Edine, no vjerovatno i zivimo u drustvu kakvom zivimo upravo zbog toga.

I jos jednom, manje-vise za nagradu (koja je naravno za svaku pohvalu) koliko je meni lično značajno to da je svoj zivot uskladila za onim sto Kur'an od nje trazi.
I da je bogdom vise i primjernih Edina i primjernih Kristina, pa makar niko i ne čuo za nekakvu Bosnu, i makar nemali nijednu svoju "zvijezdu", zivot bi nam bio puno puno bolji...
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#17

Post by Abu FEED el-Castro »

Ahmmed wrote:Samo sam čekao, kad će početi izrugivanje, iščuđavanje,kad će početi pametovanje....Brrrr.....Kad ovakve komentare pročitam, dođe mi da......ni slova protiv vehabija ne napišem, više nikada :-)
Ahmo, opet se složismo :roll: :-)

:D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#18

Post by Ahmmed »

Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.

Otkud ti znaš da većini Bošnjaka jeste svejedno što je ova djevojka postigla uspjeh u čitanju jedne knjige??I žena vam je lijepo pojasnila, u čemu jeste specifičnost učenja Kur ana i zbog čega se u tome organiziraju i takmičenja. Meni su veoma veoma dragi uspjesi naših ljudi u svim poljima:i naučnim, i sportskim, umjetničkim i filmskim...A eto, drago mi i što je ova djevojka, u jednoj kategoriji, koja meni i još nekima :D , eto, puno znači. I drago mi je kad naša djeca osvajaju zlatne medalje na matematičkim olimpijadama...To je, pored predstavljanja države i predstavljanje njihovog vlastitog znanja, ali to ne umanjuje njihov značaj!


Ma, lijepi Hrvati,koliko god bili nekonzistentni :D : Kad su dvojica mladića, zagrebačkih muslimana, prošle godine osvojila nagrade u učenju Kur ana, za njih se našlo mjesta i u emisiji o kulturi, u vjerkom programu, a Nacional o njima napisao baš lijepu priču. I , zamislite, mediji to prenijeli i kao uspjeh republike Hrvatske!
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#19

Post by Maksim »

zena wrote:
Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.
eto, ti pocni, ako ne znas nijednog koji je casno predstavio ovu zemlju...
Za mene je kasno da predjem na drugi fakultetski smjer, ali svom srecom nisam jedini Bosanac. Ne mozemo vjecno samo spominjati Ivu Andrica, Mesu Selimovica ili Vladimira Preloga. Danas npr. imamo Irfana Skiljana i onog ljekara iz Sarajeva koji zivi u Americi i otvorio je ispostave svoje firme koja proizvodi neki specijalni instrument u Sarajevu i Tuzli. Nazalost se ne mogu konkretno sjetiti o cemu se radilo i kako mu je ime. Stvar je i ta da se u nas slabo obraca paznja na istinski pametne ljude. I da ne zaboravim matematickog genija iz Tuzle Vedada Pasica.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#20

Post by danas »

Ahmmed wrote:
Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.

Otkud ti znaš da većini Bošnjaka jeste svejedno što je ova djevojka postigla uspjeh u čitanju jedne knjige??I žena vam je lijepo pojasnila, u čemu jeste specifičnost učenja Kur ana i zbog čega se u tome organiziraju i takmičenja. Meni su veoma veoma dragi uspjesi naših ljudi u svim poljima:i naučnim, i sportskim, umjetničkim i filmskim...A eto, drago mi i što je ova djevojka, u jednoj kategoriji, koja meni i još nekima :D , eto, puno znači. I drago mi je kad naša djeca osvajaju zlatne medalje na matematičkim olimpijadama...To je, pored predstavljanja države i predstavljanje njihovog vlastitog znanja, ali to ne umanjuje njihov značaj!


Ma, lijepi Hrvati,koliko god bili nekonzistentni :D : Kad su dvojica mladića, zagrebačkih muslimana, prošle godine osvojila nagrade u učenju Kur ana, za njih se našlo mjesta i u emisiji o kulturi, u vjerkom programu, a Nacional o njima napisao baš lijepu priču. I , zamislite, mediji to prenijeli i kao uspjeh republike Hrvatske!
sigurna sam i da je australija imala neku reportazu o ovoj djevojci, makar na lokalnim vijestima... jer koliko vidim -- ona je zvanicno predstavljala australiju, ne BH...

:wink:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#21

Post by Kwaheri »

Maksim wrote:
zena wrote:
Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.
eto, ti pocni, ako ne znas nijednog koji je casno predstavio ovu zemlju...
Za mene je kasno da predjem na drugi fakultetski smjer, ali svom srecom nisam jedini Bosanac. Ne mozemo vjecno samo spominjati Ivu Andrica, Mesu Selimovica ili Vladimira Preloga. Danas npr. imamo Irfana Skiljana i onog ljekara iz Sarajeva koji zivi u Americi i otvorio je ispostave svoje firme koja proizvodi neki specijalni instrument u Sarajevu i Tuzli. Nazalost se ne mogu konkretno sjetiti o cemu se radilo i kako mu je ime. Stvar je i ta da se u nas slabo obraca paznja na istinski pametne ljude. I da ne zaboravim matematickog genija iz Tuzle Vedada Pasica.
i ko ti brani da nam ih predstavish? niko. mislim da se ljudi koji imaju imalo casti obraduju svacijem uspjehu, i svaki je uspjeh licni, dabome...

al, eto...ulozi novac u talenat i pocni...nesto, moze se jel da?

al lakse je reci, ehh sto on nije, sto nisi ti...

:oops:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#22

Post by Ahmmed »

danas wrote:
Ahmmed wrote:
Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.

Otkud ti znaš da većini Bošnjaka jeste svejedno što je ova djevojka postigla uspjeh u čitanju jedne knjige??I žena vam je lijepo pojasnila, u čemu jeste specifičnost učenja Kur ana i zbog čega se u tome organiziraju i takmičenja. Meni su veoma veoma dragi uspjesi naših ljudi u svim poljima:i naučnim, i sportskim, umjetničkim i filmskim...A eto, drago mi i što je ova djevojka, u jednoj kategoriji, koja meni i još nekima :D , eto, puno znači. I drago mi je kad naša djeca osvajaju zlatne medalje na matematičkim olimpijadama...To je, pored predstavljanja države i predstavljanje njihovog vlastitog znanja, ali to ne umanjuje njihov značaj!


Ma, lijepi Hrvati,koliko god bili nekonzistentni :D : Kad su dvojica mladića, zagrebačkih muslimana, prošle godine osvojila nagrade u učenju Kur ana, za njih se našlo mjesta i u emisiji o kulturi, u vjerkom programu, a Nacional o njima napisao baš lijepu priču. I , zamislite, mediji to prenijeli i kao uspjeh republike Hrvatske!
sigurna sam i da je australija imala neku reportazu o ovoj djevojci, makar na lokalnim vijestima... jer koliko vidim -- ona je zvanicno predstavljala australiju, ne BH...

:wink:
I ja, abla, vjerujem da je Australija imala neku reportazu o ovoj djevojci...Tako se to radi....I nisam ovo pisao u kontkestu potrebe da se o Edini piše i priča u BiH, mada bi i to bil osasvim ok.Mene samo nervira kad se ljudi s visine i kao s čuđenjem, počnu ibretiti nad činjenicom da je nekome važno, što njima nije....Ma, lijepi Turci....i sekularisti i islamisti, znaju sistem vrijednosti , ati, abla, znaš o čemu pričam ;-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#23

Post by Kwaheri »

uostalom maksime, da od talenta napravish nesto... treba puno novca...

edina i oni koji se bave "umijecima" ove vrste, mozda nisu nikada ni imali talenta za veleslalom, ili matematiku...

al hajd nek se prica... malo opcenito... ono dajte nam floskula :oops:
tacno sto rece jedna pametnica, tacno me bude stid... :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#24

Post by Ahmmed »

Maksim wrote:
zena wrote:
Maksim wrote:Dobro, i ja se radujem necijem uspjehu, jer njoj to nesto znaci i za nju je veliki uspjeh. Samo, kad ce Bosanci i Hercegovci poceti ciniti BiH ponosnom zemljom? Gdje su nasi sportasi, inzinjeri, umjetnici, fizicari, hemicari i ostali naucnici? To jednu zemlju cini bogatom i naprednom i respektabilnom. Njezin uspjeh je njezin licni uspjeh i pogresno ju je sad javno stavljati u kategoriju ponosa bosnjackog naroda, jer vecini Bosnjaka je pak svejedno sto je ona tamo as u citanju jedne kitanje, ali ne u pogrdnom smislu, nego jednostavno zato sto je to njezin licni uspjeh i ona je tamo pak predstavljala svoje znanje na tom polju a ne jednu drzavu ili narod.
eto, ti pocni, ako ne znas nijednog koji je casno predstavio ovu zemlju...
Za mene je kasno da predjem na drugi fakultetski smjer, ali svom srecom nisam jedini Bosanac. Ne mozemo vjecno samo spominjati Ivu Andrica, Mesu Selimovica ili Vladimira Preloga. Danas npr. imamo Irfana Skiljana i onog ljekara iz Sarajeva koji zivi u Americi i otvorio je ispostave svoje firme koja proizvodi neki specijalni instrument u Sarajevu i Tuzli. Nazalost se ne mogu konkretno sjetiti o cemu se radilo i kako mu je ime. Stvar je i ta da se u nas slabo obraca paznja na istinski pametne ljude. I da ne zaboravim matematickog genija iz Tuzle Vedada Pasica.
Eto, ja se najiskrenije radujem i uspjehu Irfana Skiljana i Vedada Pašića i Elvira Čauševića....I djevojke Edine iz Australije....I,gle, sve Bošnjaci, i vjerujući i nevjerujući, ali, barem, nisu dušmani,ko neki :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#25

Post by tempora »

Sjedim ja tako, jednom davno u ( danasnjem) BKC-ru, za stolom. Ne znam je li mi 10 godina. Oko mene, sve predstavnici osnovnih skola, izabrani da za 6 april, u Skenderiji, odaju pocast partijskim licnostima kroz repertoar recitacija, radova o narodno oslobodilackoj borbi, oslobodjenju Sarajeva.....
Ustaje jedan po jedan djecak ili djevojcica, omladinac i recitira stihove, na koncu-svi pljescu. Dolazim na red ja. Zapocinjem Kerusu i sedam malih kucica. Muk, tajac, nesto ljepljivo, neprijatno u vazduhu. Na drugoj strofi zapazim neciju ruku, kako mi pokazuje lagano, da sjednem. Neprikladan stih-rekose. A ja ni dan danas da shvatim, zasto!? :oops: :oops:
Post Reply