Priča iz pakla

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Bljuzgo

Priča iz pakla

Post by Bljuzgo » 28/05/2006 10:49

:?
Asmira S.
Asmira S. je rođena u Bijeljini prije 34 godine. Sa 20 godina je ostarila, osijedjela i zadobila traume koje će je pratiti cijeli život. Danas je žrtva zaborava, nerazumijevanja, nepravde... Ovo je njena priča.
Piše: Mirna MEKIĆ, novinarka BIRN-ovog Justice Reporta

SARAJEVO - Nakon što sam mu prepričala svoj život, psihijatar je rekao da je to najstravičnija životna priča koju je čuo.

Bilo mi je samo 20 godina kada je počeo moj pakao. Živjela sam u kući u Bijeljini, sa svekrvom, mužem i dvoje djece. Curica je imala svega šest mjeseci, a dječak dvije godine.

Krajem aprila 1992. godine u kuću je upalo nekoliko Arkanovaca. Kao zvijeri su se bacili na mene. Jedan za drugim su me silovali pred djecom, svekrvom i mužem. On ih je pokušao spriječiti, ali su ga udarili nakon čega se onesvijestio.
Mislila sam da je to najgore što mi se moglo desiti. A zapravo užas je tek tada počeo.

Image

Priča iz pakla

Muža su odveli na prinudni rad u logor. Ostala sam sa djecom u kućnom pritvoru. Tih dana mi je bio dvadeseti rođendan a da toga uopće nisam bila svjesna.
Vojnici su dolazili svaki dan. Polupijani i ludi od alkohola, kao životinje su se iživljavali na nama. Ne mogu opisati što su sve radili.
Nisu me samo silovali. Tukli su me i sjekli nožem po tijelu. Svuda imam ožiljke. Uživali su da nas muče. Bilo je ukupno 11 žena i sve smo prolazile isto.
Zabavljalo ih je da me redovno odvode na borbenu prema Orašju. Tamo su me davali vojnicima da me onako prljavi, pijani, ponovo siluju i rade stvari koje je teško i zamisliti.
To nije bilo samo seksualno zlostavljanje. To je bio užas.
Ni u kući nije bilo nimalo bolje. I djecu su mi dirali. Jedan dan su ručicu moje kćerkice pritisnuli na vrelu platu. Cijeli dlan joj je otekao. Vrištala je. I ja sam. A oni su se stravično smijali.
Tri puta sam htjela izvršiti samoubstvo. Jednom sam pronašla sirćetnu kiselinu i popila. Dva puta sam se dokopala tableta. I svaki put sam mislila, sada je gotovo.

Ipak, ostadoh živa.

Nije mi lako pričati o tom paklu. Proganja me u snovima. Svaki mi je dan pred očima ono što sam tamo priživjela. Ne mogu zaboraviti i pitam se kako se normalno živi?
Najstrašniji mi je bio dan kada su mi dijete pokušali ubiti.
Pošli su na moju curicu i rekli da će je nabiti na bajonet. Vrištala sam, preklinjala ih, molila... A onda sam samo pala u komu. Kada sam došla sebi nisam mogla prepoznati svoju djecu. Nikoga se više nisam sjećala. Nikoga. Ni sebe. Ni vlastitog imena se nisam mogla sjetiti.

Nisu čekali da se oporavim. Silovanja su nastavljena. Iz dana u dan. Iz noći u noć. Svaki dan u 365 dana.

Želim zaboraviti, ali ne mogu.

Izbavljenje

I tako smo živjeli do 18. aprila 1993. godine. Taj dan je naišao jedan čovjek, Srbin, prijatelj mojih roditelja. Otkupio nas je za 5.600 DM.
Pustio nas je da idemo kuda želimo. Otišla sam u Tuzlu gdje su nas smjestili u izbjeglički kamp. Nikome nisam pričala o Bijeljini. Sa 21. godinu bila sam potpuno sijeda, potpuno skrhana, razorena. Uništena.

Ličila sam na avet.

Ipak, nešto se lijepo desilo nakon skoro godinu dana. Mada sam mislila da se ništa više lijepo ne može desiti. Jedno prelijepo jutro, pojavio se moj muž.
Nisam vjerovala da će se ikada pojaviti. Preživio je logor u Srbiji. Potom je bio u nekom centru u Hrvatskoj. U oktobru 1994. godine je sa još jednim zatočenikom uspio pobjeći. Išli su kroz šume i skrivali se. Na žalost, njegov prijatelj je na putu stao na minu i poginuo. On je nastavio dok nas nije našao.
Skamenila sam se kada sam ga ugledala. Ogromna radost pomiješala se sa strahom da će me ostaviti ako sazna što su mi radili. Pitala sam se da li će htjeti živjeti sa ženom koja je toliko puta silovana.....Nije me ostavio. Samo je obećao da me nikada neće pitati o stvarima o kojima ne želim govoriti.

Život u miru

Danas sam 60% invalid. Ne mogu naći posao. Živim u Sarajevu sa mužem, koji također ne radi, i dvoje djece. Hranimo se u Merhametovoj narodnoj kuhinji.

Redovno idem na psiho-terapije.

Doktori su mi dijagnosticirali trajnu promjenu ličnosti uzrokovanu proživljenom torturom, praćenu depresijom.
Mjesečno primam 90KM socijalne pomoći. Lijekovi koje treba da pijem koštaju 250KM. Nemam tih para.
U januaru prošle godine vlasti su me obavijestile da moram napustiti stan u kojem živim. Rekli su da je naša kuća u Bijeljini obnovljena i da se možemo vratiti.
Zamislite, od mene su tražili da se vratim u kuću u kojoj sam preživjela silna mučenja i silovana?
Nismo izašli. Ovaj mjesec, 19. maja, dobila sam novi nalog za deložaciju. I sada ne znam što da radim.
Ne želim nogom kročiti u Bijeljinu. Nikada. Strah me da ne vidim nekog od tih zločinaca. Čak i na televiziji.
Jedva preživljavam. Ali sanjam da vidim svoju djecu kako završavaju škole. Hoću da ih gledam dok rastu. Hoću da budu sretni, zdravi, da sutra imaju svoju porodicu koju će moći izdržavati.
Sadake je odmah iz fonda obezbijedila hitnu pomoc u novcu za Asmiru i pozivamo na masovnije ukljucenje u ovu humanitarnu akciju.

Izvor i link za pomoc: http://www.sadake.com

H

Post by H » 28/05/2006 16:33

Nemam riječi. :(
I dok ovi koji su to radili slobodno žive u ovoj državi, onaj tamo iz Australije, pokreće teme o terorizmu. :?

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 28/05/2006 16:37

vidio sam ovo jutros rano.. na drugoj stranici i nemam rijeci... ne dao bog nikome... ali opet moram nesto reci za ove sto osudjuju sve srbe odmah... pogledajte ko je spasio... :roll: :sad:

znaci nisu svi isti...

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 28/05/2006 16:53

Qler wrote:vidio sam ovo jutros rano.. na drugoj stranici i nemam rijeci... ne dao bog nikome... ali opet moram nesto reci za ove sto osudjuju sve srbe odmah... pogledajte ko je spasio... :roll: :sad:

znaci nisu svi isti...

Pa naravno da nisu svi isti ...ljudi dragi srbi u BIH su pod konstantnim pritiskom ekstremnih snaga iz srbije i BIH...15 godina im se servira ista ideologija i vlada isti politicki koncept,srbima u BIH se zabranjuje da se mijesaju sa nesrbima,niko jos nije ozbiljnije pokrenuo pitanje i osnovao fond za vracanje srba u federaciju ima toga puno....

vesela

Post by vesela » 28/05/2006 17:19

:(

vesela

Post by vesela » 28/05/2006 18:07

a ja samo razmisljam o NJENOJ zalosti i dusa me boli za njenom djecom! :(

Vodenjak

Post by Vodenjak » 28/05/2006 18:08

vesela wrote:a ja samo razmisljam o NJENOJ zalosti i dusa me boli za njenom djecom! :(

Upravo tako! :(

muha_sa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Post by muha_sa » 28/05/2006 21:05

--UŽAS.
Sve su ovo znali raznorazni Butrosi-Jasušiji,kojekakvi polovni i izraubovani lordovi---i govorili su NE-NE i donosili sijaset rezolucija čekajući da zločinci-šumnjaci dovrše započeto.
Žrtve su Asmire.Bakire,Esme ......žalosno a istinito

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 28/05/2006 21:26

muha_sa wrote:--UŽAS.
Sve su ovo znali raznorazni Butrosi-Jasušiji,kojekakvi polovni i izraubovani lordovi---i govorili su NE-NE i donosili sijaset rezolucija čekajući da zločinci-šumnjaci dovrše započeto.
Žrtve su Asmire.Bakire,Esme ......žalosno a istinito

Ne samo znali nego i ucestvovali(McKanzi)!

Santos

Post by Santos » 28/05/2006 22:09

Zasto su to majke Bosanke dozivjele.Dozivjele su najveca ponizenja.Svaka majka u ratu je bila heroj jer nije znala hoce li djete vidjeti sutra zivo.Zato postujte majke jer nikad se kod nas nezna sta se moze desit.

black
Been thanked: 8 times

Post by black » 29/05/2006 22:10

..... :( .............

spongebob

Post by spongebob » 01/06/2006 22:21

H wrote:Nemam riječi. :(
I dok ovi koji su to radili slobodno žive u ovoj državi, onaj tamo iz Australije, pokreće teme o terorizmu. :?

SRAMOTA kako se ova tema koristi da se prepucava s drugim likovima na forumu :(

Stidi se, da ti nakon ovog teksta na kojeg svaki pametan covjek ostaje stvarno bez rijeci instrumentaliziras bol ove djevojke/zene koja je prozivjela STVARNI PAKAO.

Ja joj se divim kao osobi sto je toliko hrabra da zivi sa ovolikim teretom. Iskreno, da sam ja prezivio ovo sto je ona prezivjela, davno bih se upuco u glavu, jer mislim da u takvoj situaciji ne bih mogao podnijeti tu dusevnu bol.

sanco

Post by sanco » 02/06/2006 17:04

Nadam se da sve ovo citaju muslimanke i one koje se osjecaju tako-prije svega smatraju kako je zivjet sa umobolnim komsilukom i kakvu mogu pouku izvuc iz tudjih nesreca.Ovo je za opomenu svim mladim ljudima.
Bosna tiho tece i govori,a Drina jos vise...

archy1969

Post by archy1969 » 06/06/2006 18:28

Ove sudbine trebaju da se skupe na jedno mjesto pa da se objavi javnosti. A ovi nasi politicari sto samo gledaju svoje stomake ce gorjet u dzehenemu/Paklu kad se bore za svoj status poslije mandata i tokom mandata a ovi nesrecnici ni za zivot da imaju. Treba nama socijalna revolucija, ali kako je povesti kad smo jos podijeljeni nacijonalno. Zao mi bilo koga ko je prezivio ovako nesto a one zivotinje koje su to radile ce odgovarati ako ne pred ljudima onda pred bogom.

Iskreno se solidarisem

Den

Post by Den » 08/06/2006 21:22

:( :( :( Za ovako nesto nemam rijeci...Ovoj zeni treba pomoci...

Reina

Post by Reina » 08/06/2006 21:30

jedna od 22.000 zena :cry:
naravno da treba pomoci :(

Den

Post by Den » 08/06/2006 21:40

50 maraka u ruke...Dali zna neko gdje ova zena tacno zivi? :( :(

Nevijerujem da je jedna od 22.000 zena.Mislim da nema bas zena puno koji su silovane ovoliko puta. Ovo je pukvalno pakao,nesto gore nepostoji.Ja bi ljude koje su ovo radili iskreno ubio na licu mijesta bez ikakvog suda i to na vrlo bolan nacin.. :x :x :x :x :x :(

Reina

Post by Reina » 09/06/2006 09:53

Den wrote:Nevijerujem da je jedna od 22.000 zena.Mislim da nema bas zena puno koji su silovane ovoliko puta. Ovo je pukvalno pakao,nesto gore nepostoji.Ja bi ljude koje su ovo radili iskreno ubio na licu mijesta bez ikakvog suda i to na vrlo bolan nacin.. :x :x :x :x :x :(

naravno da je jedna od 22.000 silovanih zena, koje su prezivjele slicne
torture.... jedne su silovane dok su jos i trudne bile, ili su u isto vrijeme
gledale kako im siluju djevojcice.... cak i bebe...

sanco

Post by sanco » 12/06/2006 13:49

Sve je to hranjeno mozgovima sa BEO klinike da li iko sjeca samo stripova u to pred artno vrijeme 90-91..obilovali su sexualnim scenama najtezim psovkama..recenicama i naslovima..o crtezima da ne govorim..

Kad je ovako bilo u stripovima mozete zamislit kakve su casove obuke pohadjali svi ti njihovi dobrovoljci...

morti

Post by morti » 14/06/2006 01:06

sanco

e

Post by sanco » 15/06/2006 16:49

Ja sam ZA,sta god dogovorite..

Javite mi na PM..

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 16/06/2006 00:04

I meni ako mognem... :(

latinalover

Post by latinalover » 23/06/2006 18:37

ukljucujem se i ja!!!

samo dobro bi bilo da Asmira ima neki racun u banci na koji cemo moci pare da polazemo......tako je sigurno da ce pare do nje doci.....

ili da skupimo pare pa da ih predamo MORTIJU odavde, pa da on uruci Asmiri...jer on mi nekako djeluje najpouzdaniji za to ovdje!!!!!!!!!!

zarko7

Post by zarko7 » 26/07/2006 14:17

Ja sam srbin osudjujem ono sto se deselo , i svakoj silovanoj zeni u bosni.

Post Reply