Prevod stana u poslovni prostor

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#1 Prevod stana u poslovni prostor

Post by Kondenzator »

Ne mogu da nadjem svjezih informacija o prevodu stana u poslovni prostor.

Informaticke usluge su u pitanju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by Haris.ba »

Nazovi općinu gdje se nalazi stan - službu za urbanizam.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#3 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by kica »

Haris.ba wrote:Nazovi općinu gdje se nalazi stan - službu za urbanizam.
de mu ba ti nazovi, pa napisi ovdje, da mu buda lakse.
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#4 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by zgiba »

Kondenzator wrote:Ne mogu da nadjem svjezih informacija o prevodu stana u poslovni prostor.

Informaticke usluge su u pitanju.
Da bi se izvršilo pretvaranje stambenog prostora u poslovni, potrebno je podnijeti zahtjev za izdavanje urbanističke saglasnosti za promjenu namjene, Službi za upravu za prostorno uređenje i komunalne poslove općine na čijem se području predmetna nekretnina nalazi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19138
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by mk ultra »

ja se nadam da će se jednom malo prekratiti ovo što sad rade

ti dođeš, imaš stan od 110m2 recimo
otvaraš firmicu u stanu
općina ti da papir šta sve treba, napraviš projekat kod neke ovlaštene firme

sada kad to nije više stan, ti sa svojih 110m2 ulazis u potpuno novi svijet poslovnih prostora/javnih objekata itd
koji zahtjevaju milion stvari koje ti ni u snu ne možeš dovući sebi u stan
ali to će ti neko ovjeriti, što je općini dovoljno i njih boli briga

i onda imaš poslovni prostor koji ni po kojoj logici stvari ne može biti tu gdje neko želi

i to mješanje stambeno poslovno u Sarajevu dovodi do svakojakih problema, gužvi u stambenim naseljima itd

hoćeš li da ja otvorim mini laboratoriju, sa 110kV generatorom da ispitujem gromobrane? jer kad to uradiš, poslije tebe ja dođem i nastavim :mrgreen:
sve je to poslovni prostor

ali niko nema muda da to prekine, što bi, dobro svima izgleda, a non stop svi se žale na gužve, buku, smetnje neke bla bla :skoljka: :bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote:ali niko nema muda da to prekine, što bi, dobro svima izgleda, a non stop svi se žale na gužve, buku, smetnje neke bla bla
Pa što bi prekidao kada se općini plaća ta prenamjena? A to je očito jedino bitno.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by zijancer »

Kondenzator wrote:Ne mogu da nadjem svjezih informacija o prevodu stana u poslovni prostor.

Informaticke usluge su u pitanju.
zgiba ti je pojasnio, bitno je da ta nova namjena ne remeti postojeće uslove korištenja objekta (stampedo niz stepenice uz stepenice), da ne proizvodi buku i ne ugrožava okoliš
na promjenu namjene prizemlja stambenih zgrada - u naseljima spavaonicama - se uglavnom pozitivno gleda :)
a za ovo tvoje nisu problematični ni spratovi

p.s. sad vidjeh harisov komentar :-D ..ne placaju se naknade za uredenje, rentu i sklonište, jer ne dolazi do promjene korisne površine
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by high_volume »

mk ultra wrote:ja se nadam da će se jednom malo prekratiti ovo što sad rade

ti dođeš, imaš stan od 110m2 recimo
otvaraš firmicu u stanu
općina ti da papir šta sve treba, napraviš projekat kod neke ovlaštene firme

sada kad to nije više stan, ti sa svojih 110m2 ulazis u potpuno novi svijet poslovnih prostora/javnih objekata itd
koji zahtjevaju milion stvari koje ti ni u snu ne možeš dovući sebi u stan
ali to će ti neko ovjeriti, što je općini dovoljno i njih boli briga

i onda imaš poslovni prostor koji ni po kojoj logici stvari ne može biti tu gdje neko želi

i to mješanje stambeno poslovno u Sarajevu dovodi do svakojakih problema, gužvi u stambenim naseljima itd

hoćeš li da ja otvorim mini laboratoriju, sa 110kV generatorom da ispitujem gromobrane? jer kad to uradiš, poslije tebe ja dođem i nastavim :mrgreen:
sve je to poslovni prostor

ali niko nema muda da to prekine, što bi, dobro svima izgleda, a non stop svi se žale na gužve, buku, smetnje neke bla bla :skoljka: :bih:
U nas nisu uobičajeni poslovni prostori u stambenim zgradama na spratovima, ali nije ni nemoguće niti može biti zabranjeno, osim ako prostorija ne ispunjava uslove za djelatnost koja se obavlja. Agregati, mini laboratorije, generatori, i sl. oprema djelatnosti mora ispunjavati posebne uslove koje ne zadovoljavaju stambene zgrade. Struja, npr (elektroenergetska saglasnost, i sl.).

Poslovi administrativne prirode npr. ne zahtijevaju posebne uslove, osim visine stropa.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by moonca »

Jel' kod nas ima zakon koji dozvoljava da u ulazu gdje zive stanari-moze i poslovni prostor da se registruje? Zgrada, ulaz su privarno vlasnistvo svih stanara.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by Haris.ba »

moonca wrote:Jel' kod nas ima zakon koji dozvoljava da u ulazu gdje zive stanari-moze i poslovni prostor da se registruje? Zgrada, ulaz su privarno vlasnistvo svih stanara.
Postoji. Pogledaj novije izgradnje. Unipromet kod Merkatora na Pofalićima i kod Doma zdravlja Novi Grad. Imaš ordinacija ljekarskih, zubarskih....

Ima recimo na Grbavici u jednoj starijoj zgradi i zubar na prvom spratu.

Nema tu veze puno čiji je ulaz. Ako država kaže da može - onda može. NIje dobro uređeno, pa svašta prolazi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by moonca »

Haris.ba wrote:
moonca wrote:Jel' kod nas ima zakon koji dozvoljava da u ulazu gdje zive stanari-moze i poslovni prostor da se registruje? Zgrada, ulaz su privarno vlasnistvo svih stanara.
Postoji. Pogledaj novije izgradnje. Unipromet kod Merkatora na Pofalićima i kod Doma zdravlja Novi Grad. Imaš ordinacija ljekarskih, zubarskih....

Ima recimo na Grbavici u jednoj starijoj zgradi i zubar na prvom spratu.

Nema tu veze puno čiji je ulaz. Ako država kaže da može - onda može. NIje dobro uređeno, pa svašta prolazi.
eh ..sjetih se ..pa i u YU je bio taj zakon- no, ja sam radila u takvom prostoru -ali je bila privatna kuca.

Nije mi jasno sada, kada je sve privatno, da opstina odlucuje umjesto stanara cijelog ulaza o pravilima.
Jel ' to znaci da i dalje opstina odrzava fasadu, krov.... itd ako je potrebno??
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by Haris.ba »

moonca wrote:eh ..sjetih se ..pa i u YU je bio taj zakon- no, ja sam radila u takvom prostoru -ali je bila privatna kuca.Nije mi jasno sada, kada je sve privatno, da opstina odlucuje umjesto stanara cijelog ulaza o pravilima.Jel ' to znaci da i dalje opstina odrzava fasadu, krov.... itd ako je potrebno??
Nema to veze sa vrstom/oblikom vlasništva. Država odlučuje kako ćeš koji prostor koristiti. Tako je svugdje u normalnom svijetu. Nije to naš izum.

Drugo je što se ne želi to urediti da nema prometa po stubištu nikoga osim stanara. Jer, pravilo bi trebalo biti - ako ti dolaze kupci/stranke i slično - ne možeš stan pretvoriti u poslovni prostor.

I plus, samo određena vrsta zanimanja i djelatnosti bi trebala moći. Tipa obrti gdje se prodaja vrši putem interneta i pošte. Tu se i dopušta rad iz stanova da se ne pretvara u poslovni prostor stan.

Ko i u svemu - kod nas ima svega i svađega osim reda.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by moonca »

Haris.ba wrote:
moonca wrote:eh ..sjetih se ..pa i u YU je bio taj zakon- no, ja sam radila u takvom prostoru -ali je bila privatna kuca.Nije mi jasno sada, kada je sve privatno, da opstina odlucuje umjesto stanara cijelog ulaza o pravilima.Jel ' to znaci da i dalje opstina odrzava fasadu, krov.... itd ako je potrebno??
Nema to veze sa vrstom/oblikom vlasništva. Država odlučuje kako ćeš koji prostor koristiti. Tako je svugdje u normalnom svijetu. Nije to naš izum.

Drugo je što se ne želi to urediti da nema prometa po stubištu nikoga osim stanara. Jer, pravilo bi trebalo biti - ako ti dolaze kupci/stranke i slično - ne možeš stan pretvoriti u poslovni prostor.

I plus, samo određena vrsta zanimanja i djelatnosti bi trebala moći. Tipa obrti gdje se prodaja vrši putem interneta i pošte. Tu se i dopušta rad iz stanova da se ne pretvara u poslovni prostor stan.

Ko i u svemu - kod nas ima svega i svađega osim reda.
Zbog toga mi i nije jasno -mora biti odvojeni ulaz za privatne stanove. Tu je i sigurnost u pitanju.

Ne znam da igdje u svijetu ima ovako nesto kao kod nas?

Gdje ja zivim- nije dozvoljeno da biznis auto prenoci na parkingu. To je pravilo komune gdje zivim, ne drzave. Vlasnici tako odlucili, kao i da ne mogu iznajmljivati kucu drugim licima.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#14 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by O'zone »

duffy_duck wrote:Preporuka za one koji hoce kupiti ili prodati stan
Nekretnine xxx se bave prodajom i kupovinom stana po procentu 3 % ukoliko se dogovore sa vlasnikom stana ili kupodavca

Banned user for reason “Kršenje pravila foruma”
» duffy_duck

Mjesec

Za spamanje reklamama.

Ako treba reklama TXTV i ARA neka se obrate marketingu KLIXA
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#15 Re: Prevod stana u poslovni prostor

Post by zijancer »

''poor people are generous''
Post Reply