prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#176 Re: prevod auta

Post by vjesticanametli »

prenos bonusa ....zove se schadensfreiheitsrabatt ili SFR i osig kuca ti izda na eng potvrdu i doĐŽes ovdje i prilozis papir pri registraciji :D eto i ja saznah slucajno
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#177 Re: prevod auta

Post by drndalo »

vjesticanametli wrote:prenos bonusa ....zove se schadensfreiheitsrabatt ili SFR i osig kuca ti izda na eng potvrdu i doĐŽes ovdje i prilozis papir pri registraciji :D eto i ja saznah slucajno
Svaki ti dao... :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#178 Re: prevod auta

Post by vjesticanametli »

neka fala al nek uzme omladina :lol: :D pozz
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#179 Re: prevod auta

Post by nlt »

ima li bilo kakav način, ovaj ili onaj da ne plaćam registraciju 300 maraka skuplje jer nemam bonus od 50&
imao sam auto na sebi prije nekih 4 godine, nema niko na mene da prenese policu
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#180 Re: prevod auta

Post by problemnatravunu »

Ne znam ima li osiguranja koje bi ti na osnovu toga mozda htjelo izaci u susret ???
Ja licno bih probao sa Central osiguranjem, oni su novi na trzistu i možda su spremni na kompromis!
Javi jesi ista i sa kime uspio! :thumbup:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#181 Re: prevod auta

Post by orinoco »

Ne razumijem smisao odobravanja popusta 50% na cijenu police osiguranja za kontinuirane nosioce, a plaćanje "punog iznosa" za nove korisnike. Čini mi se da je "puna cijena" u stvari extra cijena, da je pola cijene stvarna.

Osiguranje treba plaćati po jedinstvenoj cijeni za sve korisnike, bez ikakvih razlika, jer se osiguranje ne plaća na lijepe oči nego je to akumulacija za isplatu šteta.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#182 Re: prevod auta

Post by drndalo »

I onda placas isto ti koja nisi napravila sra*e vac 13 godina, kao i komsiin balo, koji gasa kroz naselje, i pokupice nekoga u prvoj godini voznje...?

Osiguranje operise (u normalnom svijetu) na procjeni rizika. Tako je i premijski sistem zamisljen, samo smo mi i to pokvarili...

U Njemackoj, zemlji koju svi volimo gledati, novopeceni vozac je osiguranje svog auta placao 240% prve godine voznje... Ako ne napravi nikakav belaj za tu godinu, iduce godine je to vec padalo na 120%... Tek trece godine voznje je mogao doci do 100%, ako je dobar bio...

Zasto, zato jer su ljudi izracunali koliko je vjerovatnije da ce novopeceni vozac napraviti belaj od iskusnijeg...

Kod nas je naravno izvedba problem, uvijek... Nakovanj bi pokvarili...
Last edited by drndalo on 01/11/2017 08:07, edited 3 times in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#183 Re: prevod auta

Post by Bakir1 »

a likvidnost?
ucesce steta u premiji?
nigdje na svijetu dvije osobe iste starosti i istog pola nece platiti istu cijenu osiguranja.
znas li kolika je premija za mlade vozace u GB?
aktuarska matematika je kljuc....
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#184 Re: prevod auta

Post by orinoco »

drndalo wrote:I onda placas isto ti koja nisi napravila sra*e vac 13 godina, kao i komsiin balo, koji gasa kroz naselje, i pokupice nekoga u prvoj godini voznje...?

Osiguranje operise (u normalnom svijetu) na procjeni rizika. Tako je i premijski sistem zamisljen, samo smo mi i to pokvarili...

U Njemackoj, zemlji koju svi volimo gledati, novopeceni vozac je osiguranje svog auta placao 240% prve godine voznje... Ako ne napravi nikakav belaj za tu godinu, iduce godine je to vec padalo na 120%... Tek trece godine voznje je mogao doci do 100%, ako je dobar bio...
Ali onda bi bilo pošteno da mu vrate više uplaćenog osiguranja, ako nije uzročio štetu
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#185 Re: prevod auta

Post by drndalo »

Eno sad postenje...

Nejma toga u kapitalizmu... :lol:

Salu na stranu, ima stimulans, drugu godinu mu se prepolovi cijena osiguranja ako je bio dobar, a osjetno im je skuplje osiguranje od naseg...

Pa im je npr. 1000 € stumulansa da budu dobri jako dobrodoslo...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#186 Re: prevod auta

Post by ovo_mi_je_nick »

Situacija je sljedeća, pa ako ima neko ko je ovo radio i ima iskustva, bez googlanja da napiše savjet kako da odradim;

Kupujem auto registrovano u Travniku. Policu osiguranja zadržava prodavac.

Sa ovjerenim i potpisanim ugovorom idemo u MUP gdje je još uvijek registrovano auto. Provjerimo da li ima neplaćenih kazni, izvršimo promjenu vlasništva na moje ime.

Sa ugovorom, vlasničkim listom na moje ime i potvrdi o registraciji i kopijom lične prethodnog vlasnika i kupljenim autom se vozim u svoje mjesto.

Eh sada, da li odjavu auta prethodni vlasnik može izvršiti odmah po prenosu vlasništva, istog dana, i da li bi u tom slučaju table ostale u MUPu prodavca ?

Ili je prethodni vlasnik dužan sam odjaviti auto u svom mjestu bez mene i ako to ne uradi koje su posljedice za mene a koje za njega i sta njemu treba za odjavu od dokumentacije (auto je npr. već kod mene u mojoj opštini)

U međuvremenu, u onih 15 dana ja bi preveo na sebe auto u svom MUPu (da li bi ovo mogao u slučaju da prethodni vlasnik slučajno ne odjavi u svom mjestu)

Ili je najsigurnije da vlasnik prvo odjavi auto, vrati table, meni preda vlasnički list, ja njemu novac, auto bez tabli natovarim na šlepu i tako ga dovezem u svoje mjesto i prevedem/registrujem sa ugovorom, vl. listom, potvrdom o odjavi i kopijom lične karte prethodnog vlasnika ?
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#187 Re: prevod auta

Post by mad_max_ba »

ovo_mi_je_nick wrote:Situacija je sljedeća, pa ako ima neko ko je ovo radio i ima iskustva, bez googlanja da napiše savjet kako da odradim;

Kupujem auto registrovano u Travniku. Policu osiguranja zadržava prodavac.

Sa ovjerenim i potpisanim ugovorom idemo u MUP gdje je još uvijek registrovano auto. Provjerimo da li ima neplaćenih kazni, izvršimo promjenu vlasništva na moje ime.

Sa ugovorom, vlasničkim listom na moje ime i potvrdi o registraciji i kopijom lične prethodnog vlasnika i kupljenim autom se vozim u svoje mjesto.

Eh sada, da li odjavu auta prethodni vlasnik može izvršiti odmah po prenosu vlasništva, istog dana, i da li bi u tom slučaju table ostale u MUPu prodavca ?

Ili je prethodni vlasnik dužan sam odjaviti auto u svom mjestu bez mene i ako to ne uradi koje su posljedice za mene a koje za njega i sta njemu treba za odjavu od dokumentacije (auto je npr. već kod mene u mojoj opštini)

U međuvremenu, u onih 15 dana ja bi preveo na sebe auto u svom MUPu (da li bi ovo mogao u slučaju da prethodni vlasnik slučajno ne odjavi u svom mjestu)

Ili je najsigurnije da vlasnik prvo odjavi auto, vrati table, meni preda vlasnički list, ja njemu novac, auto bez tabli natovarim na šlepu i tako ga dovezem u svoje mjesto i prevedem/registrujem sa ugovorom, vl. listom, potvrdom o odjavi i kopijom lične karte prethodnog vlasnika ?
Ako je registrovano auto ne vraćaju se table.
Komisioni Ugovor izmedju tebe i prodavca, Vlasnička, Saobračajna i Kopija polise AO, u mup prodavca i odjaviti auto, ako ima kazni ne može se odjaviti.
Po odjavi vozila ti dobijaš, odjavljenu vlasničku, saobračajnu (od opštine do opštine ovisi piše li za gdje je odjavljeno vozilo) i imaš još primjeraka komisionog Ugovora. Sa tim dokumentima ideš do osiguranja da ti naprave polisu ao za ostatak registracije i imaš troškove nove saobračajne, tvoj MUP i preregistracija.

To je to
Tvoj rizik je jedino kad budeš vozio auto od prodavca do sebe jer nemaš polise ao.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#188 Re: prevod auta

Post by problemnatravunu »

ovo_mi_je_nick wrote:Situacija je sljedeća, pa ako ima neko ko je ovo radio i ima iskustva, bez googlanja da napiše savjet kako da odradim;

Kupujem auto registrovano u Travniku. Policu osiguranja zadržava prodavac.

Sa ovjerenim i potpisanim ugovorom idemo u MUP gdje je još uvijek registrovano auto. Provjerimo da li ima neplaćenih kazni, izvršimo promjenu vlasništva na moje ime.

Sa ugovorom, vlasničkim listom na moje ime i potvrdi o registraciji i kopijom lične prethodnog vlasnika i kupljenim autom se vozim u svoje mjesto.

Eh sada, da li odjavu auta prethodni vlasnik može izvršiti odmah po prenosu vlasništva, istog dana, i da li bi u tom slučaju table ostale u MUPu prodavca ?

Ili je prethodni vlasnik dužan sam odjaviti auto u svom mjestu bez mene i ako to ne uradi koje su posljedice za mene a koje za njega i sta njemu treba za odjavu od dokumentacije (auto je npr. već kod mene u mojoj opštini)

U međuvremenu, u onih 15 dana ja bi preveo na sebe auto u svom MUPu (da li bi ovo mogao u slučaju da prethodni vlasnik slučajno ne odjavi u svom mjestu)

Ili je najsigurnije da vlasnik prvo odjavi auto, vrati table, meni preda vlasnički list, ja njemu novac, auto bez tabli natovarim na šlepu i tako ga dovezem u svoje mjesto i prevedem/registrujem sa ugovorom, vl. listom, potvrdom o odjavi i kopijom lične karte prethodnog vlasnika ?
Prije nesto vise od godine, ja sam prodao auto (SA), kupac iz BL, otisli u (neku) agenciju za reg auta, napravili ugovor, onda banka, prebacio mi pare, on sa ugovorom, saobracajnom dozvolom i mojom policom se odvezao kuci,vlasnicka knjizica ostala kod mene, sutradan ja sa njom, odjavio auto u MUP_u i poslao mu i vlasnicku, a on meni poslao nazad moju policu i zeleni karton, ja od osiguranja dobio povrat preostalog novca!
To sve na taj nacin , smo uradili po instrukcijama te kuce za reg auta , koji su nam sacinili ugovor...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#189 Re: prevod auta

Post by ovo_mi_je_nick »

Hvala na savjetima. Ma lako je kad je čovjek pošten i od riječi. A kako danas svako gleda kako da ti šukne, prevesla, zakine, prevari moraš gledati sve sitnice, kombinacije, ispitat sve po 45 x i opet ne vjeruješ sam sebi i komplikovat da bi bio miran ili ne nasamaren.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#190 Re: prevod auta

Post by ovo_mi_je_nick »

Još jedno pitanjce. Ukoliko kupujem uvezeno auto bez tabli sa tzv placa, da li prevod odmah može ići na moje ime, bez ugovora o prodaji.

Naime, imam u vidu jedno uvezeno auto (plaćena carina, homologacija) i prodavac kaže da ugovor nema potrebe praviti jer prevod ide odmah na moje ime.

Je li muljaža ili ?
cable_stayed_bridge
Posts: 142
Joined: 03/09/2018 17:46

#191 Re: prevod auta

Post by cable_stayed_bridge »

Pozdrav forumaši,
koja je procedura za prevod vozila sa oca na sina, šta sve treba od papira i sl., gdje najjeftinije završiti to u SA, inače u istoj općini stanujemo i auto je još registrovano, svaka informacija je dobro došla
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#192 Re: prevod auta

Post by bitanga_sa_otesa »

ista je procedura kao i za prevod sa 2 ljudi koji su totalni stranci.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#193 Re: prevod auta

Post by commendatore »

najbolje prevest zednog preko vode.... naj je isplativije
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#194 Re: prevod auta

Post by SundanceKid »

Ako vam nije mrsko, moze neko napisat koji je trenutno postupak promjene vlasnika auta (ugovor o poklonu) u Sa? Ako sam dobro shvatio ugovor o poklonu potpisan i ovjereni potpisi, odjava auta u jednoj opstini (MUP?) i prijava u drugoj? Da li se nesto placa, tipa porez i sl?

I znatel slucajno jel to rade sve osiguravajuce kuce, da mi to neko odradi uz novu registraciju?


Pozz raja :bih:
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#195 Re: prevod auta

Post by probook »

Jedno pitanjce ako ko zna:

Kupi se polovno auto, napravi se kupoprodajni ugovor i auto se odjavi iz mupa.
Kupac auta ce auto da registruje za npr 4-5 mjeseci - ako u tom periodu prethodni vlasnik napravi neke kazne sa drugim autom nebitno, da li to sprecava novog vlasnika da registruje auto?

Hvala!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#196 Re: prevod auta

Post by 530i »

Kad prijaviš auto na sebe, bivši vlasnik može radit šta god hoće...nema više veze.
adis204
Posts: 257
Joined: 15/06/2012 19:21

#197 Re: prevod auta

Post by adis204 »

Ja sam te shvatio da će ga registrovat za 4-5 mjeseci, tako da nastaje "rupa".
Trebalo bi izvod iz registra novčanih kazni da bude prilozen tom kupoprodajnom. Po tome se zna da je situacija čista i da nakon toga nema veze s tim autom.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#198 Re: prevod auta

Post by 530i »

Za vozanje odjavljenog auto u principu ide prekršajni nalog, samo policija to uglavnom toleriše ako je u par dana...svako normalan čim odjavi auto sa starog vlasnika prijavi na sebe, dobije novu saobraćajnu i vozi dalje.
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#199 Re: prevod auta

Post by probook »

530i wrote:Za vozanje odjavljenog auto u principu ide prekršajni nalog, samo policija to uglavnom toleriše ako je u par dana...svako normalan čim odjavi auto sa starog vlasnika prijavi na sebe, dobije novu saobraćajnu i vozi dalje.
Nece se koristiti nikako prije sledece godine
User avatar
vjeshalica
Posts: 17007
Joined: 31/03/2019 14:56

#200 Re: prevod auta

Post by vjeshalica »

probook wrote:Jedno pitanjce ako ko zna:

Kupi se polovno auto, napravi se kupoprodajni ugovor i auto se odjavi iz mupa.
Kupac auta ce auto da registruje za npr 4-5 mjeseci - ako u tom periodu prethodni vlasnik napravi neke kazne sa drugim autom nebitno, da li to sprecava novog vlasnika da registruje auto?

Hvala!
Njengovo drugo auto nema veze nikakve sa tvojim tj.sa tvojom registracijom
Post Reply